علائم و درمان عفونت بیضه با آنتی بیوتیک | عفونت اپیدیدمیت

عفونت اپی دیدیم  یا اپیدیدیمیت، موجب التهاب و درد در ناحیه اپیدیدیم شده و عموما منشا ویروسی دارد. اپی دیدیم، معمولا به علت عفونت و به طور شایع  از ادرار عفونی یا عفونت مقاربتی پدید می آید.

اپی دیدیم چیست؟

اپی دیدیم زائده ای بالای بیضه است که محل ذخیره نطفه بوده و عفونت آن با یک دوره درمان با داروی ضد میکروب معمولا عفونت از بین خواهد رفت، درمان و بهبودی بطور معمول و کامل صورت خواهد گرفت.

 زائده  اپی دیدیمیس می باشد، که بالای بیضه قرار گرفته و نقش مهمی  در تبدیل نطفه های نارس به نطفه های طبیعی دارد.

بنابراین باید توجه داشت که چنانچه اگر این دو زائده مهم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

ناباروری

تشخیص عفونت اپی دیدیم

اپی دیدیمیت به معنی التهاب اپیدیدیم است که معمولا علت عفونی دارد.عفونت در بیضه ها اورکیت نام دارد و ممکن است است با عفونت اپیدیدیم توسط بیمار و همچنین پزشک اشتباه گرفته شود.

چون بیضه و اپیدیدیم در کنار هم قرار دارند، گاهی اوقات برای پزشک مشکل است که تشخیص دهد کدامیک دچار التهاب یا عفونت شده است،

به همین علت اصطلاح اپیدیدیمو-اورکیت بکار می رود. شایع ترین علامت این بیماری عفونی( بیضه و اپیدیدیم )،درد می باشد.

عفونت اپی دیدیم - عفونت بیضه

علائم عفونت بیضه و اپی دیدیم

علائم سریعا بوجود می آیند، ظرف یک یا چند روز. بیضه و اپی دیدیم سریعا ورم می کندو اسکروتوم بزرگ، حساس و قرمز و بسیار دردناک می شود. اگر علت این بیماری بعلت عفونت در جای دیگر باشد، علائم عفونت در بیضه و اپی دیدیم دیده می شود.

اگر چنانچه عفونت ادراری هم داشته باشد، علائم سوزش، تکرر ادرار  و ترشح مجرا نیز ممکن است در فرد وجود داشته باشد. برای تشخیص آزمایش کامل ادرار و کشت و همچنین کشت ترشح مجرا ضروری می باشد.

همیان طور که گفته شد شایع ترین علامت عفونی شدن اپی دیدیم درد در ناحیه بیضه هاست ولی بیمار ممکن است نشانه های زیر را هم تجربه کند :

 • تب خفیف همراه با لرز
 • فشار به بیضه ها
 • درد در ناحیه لگن
 • قرمزی و حرارت در کیسه بیضه (اسکروتوم)
 • غده لنفاوی بزرگ شده در کشاله ران
 • درد در هنگام سکس و انزال
 • درد در هنگام ادرار یا حرکت شکم
 • زود ادراری و ادرار مکرر
 • ترشحات غیر عادی از آلت
 • خون در منی

علل عفونت بیضه و اپی دیدیم و درد بیضه

علت بیماری عفونت است که شامل:

عارضه عفونت ادراری ادرار

عفونی بعلت میکروب ECOLI می تواند از طریق واز(VAS) یا لوله برنده منی وارد اپی دیدیم و بیضه شود و باعث عفونت این دو عضو گردد. این عفونت در هر سنی اتفاق می افتد ولی بطور شایع و فراوان در مردان بالای 35 اتفاق می افتد. بزرگی پروستات که باعث انسداد مجاری ادرار برای خروج ادرار از مثانه می شود، می تواند باعث این عفونت شود. کودکانی که مبتلا به عفونت ادراری هستند، ممکن است به اپیدیدیمیت یا عفونت  اپی دیدیم گرفتار شوند.

عفونت مقاربتی (جنسی)

شایع ترین علت عفونت  اپی دیدیم، عفونت مقاربتی است که در جوانان بیشتر دیده می شود، اگرچه در هر مردی که از نظر جنسی فعال می باشد،اتفاق می افتد.

عفونت ویروسی بیضه (اورکیت ویروسی)

یکی از علل شایع عفونت در اپیدیدیم مخصوصا در سنین پایین بیماری اوریون است. اوریون هر دو غده بزاقی را دچار التهاب کرده و و موجب ایجاد تورم در آن ناحیه می گردد. اوریون در کودکان می توامد موجب ابتلا به عفونت اپی دیدیم نوع ویروسی شود. ویروس از طریق خون در بدن حرکت کرده و عونت را به  بیضه و اپی دیدیم منتقل می کند.

عمل جراحی پروستات و مجرا

عمل پروستات باعث می شود، میکروب های موجود در مجرا وارد اپی دیدیم و بیضه شوند. امروز با بهتر شدن روش های جراحی و تجویز داروهای ضد میکروب قبل از عمل، این عفونت نادر است. عفونت اپی دیدیم می تواند به علت مصرف بیش از حد داروی AMIODARONE باشد.

ضربه به اسکروتوم می تواند باعث التهاب و بزرگی بیضه و درد بیضه شود. سل یکی دیگر از عوامل عفونت در بیضه می باشد و از راهگردش خون بیضه را مبتلا می کند. در بعضی بیماری ها ، التهاب بیضه و اپی دیدیم ممکن است به وجود آید که علت آن عفونی یا میکروبی نمی باشد.

درمان اورکیت یا عفونت بیضه را در این مقاله بخوانید: 

عفونت بیضه

چه کسانی مبتلا به عفونت اپی دیدیم می شوند؟

1 نفر از 1000 نفر از مردان به عفونت اپی دیدیم  مبتلا می شوند. در سنین 15 تا 30 سالگی شایع و فراوان دیده می شود و در بالای 60 سالگی هم شایع است. قبل از بلوغ بطور شایع اتفاق نمی افتد. 3 نفر از 10 کودکی که به اوریون مبتلا هستند، مبتلا به عفونت ویروسی بیضه و اپی دیدیم می شوند. شانس ابتلا در افرادی که سوند در مجرا دارند، بیشتر است.

تشخیص عفونت اپی دیدیم

پزشک ابتدا باید معاینه فیزیکی شما را تکمیل کند. در معاینه لمسی دکتر موارد زیر را معاینه می کند :

 • التهاب در بیضه ها
 • التهاب در لنف های کشاله ران
 • ترشحات غیر عادی از آلت

در صورتی که ترشح داشته باشید پزشک با نمونه گیر پنبه ای مقداری از این ترشحات را برای آزمایش ” عفونت های منتقل شده از رابطه جنسی STI ” جمع آوری کند

عکس ورم بیضه

عکس ورم بیضه

معاینات دیگر

در صورت لزوم پزشک ممکن است آزمایش ها و معاینات زیر را برای تشخیص قطعی پیشنهاد دهد :

 • معاینه مقعدی : برای بررسی تورم پروستات که ممکن است عامل ایجاد نشانه ها باشد.
 • آزمایش خون مثل CBC : برای بررسی وجود عفونت در سیستم گردش خون بیمار
 • نمونه ادرار : برای بررسی عونت های ادراری و STI

در صورت لزوم ممکن است پزشک درخواست تصویربرداری از ناحیه بیضه ها و یا تصویربرداری اولترا سوند از ناحیه کیسه بیضه ها بدهد.

توضیح دکتر قوامی در مورد عفونت اپیدیدم

درمان عفونت اپی دیدیم

پس ازتشخیص سریعا درمان با داروی ضد میکروب( آنتی بیوتیک) باید شروع شود و در نتیجه جواب درمان خوب خواهد بود. درد معمولا پس از چند روز از بین می رود ولی تورم ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا برطرف شود. انتخاب درمان داروئی بر حسب علت بیماری می باشد.

اگر درمان سریع و صحیح انجام نگیرد، ممکن است چرک در کیسه بیضه  جمع شود، که باید با جراحی تخلیه شود. ممکن است بیماری مزمن و پیشرونده شود، که معمولا بیمار همیشه از درد بیضه شکایت خواهد داشت و ناباروری نیز درآینده دیده می شود.

آنتی بیوتیک برای درمان اپیدیدیمیت

اگر عفونت اپی دیدیمیت به طور حاد به وجود آمده شود، به طوری که بیضه بزرگتر از حد طبیعی شده باشد و پوست بیضه قرمز و مهم­تر از همه بیضه بسیار دردناک باشد، بیمار باید حداقل 5 روز در بیمارستان بستری و آنتی بیوتیک سیپروفلوکسین از راه رگ خونی به بیمار باید داده شود،

درمان عفونت بیضه و اپی دیدیم با آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک برای عفونت بیضه

چنانچه گاه گاهی بیمار از درد بیضه شکایت داشته باشد، باید به مدت 4 هفته از داروهای خوراکی ­آنتی بیوتیک طبق دستور عمل پایین استفاده کرد.

قرص برای درد بیضه

 • سیپروفلوکسین 250 میلی گرم هر 12 ساعت یک عدد به مدت 4 هفته
 • قرص تاوانکس 500 میلی گرم روزی یک عدد به مدت دو هفته
 • قرص افلوکسین 200 میلی گرم هر 12 ساعت یک عدد به مدت 4 هفته

عواقب عدم درمان اپیدیمیت

گاهی اوقات که درمان به موقع یا صحیح انجام نمی شود، ممکن است بیماری عفونی بیضه و اپی دیدیم ، مزمن و طولانی شود و بیمار از درد بیضه یا اپی دیدیم برای مدت طولانی رنج ببرد.

اگر  اپی دیدیم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

نکته مهم دیگری که در خصوص بیضه لازم است متذکر شویم این است که بعضی افراد از درد بیضه همیشگی و طولانی مدت رنج می برند، در حالی که هیچگونه سابقه بیماری عفونی در بیضه یا اپی دیدیم در ایشان دیده نشده و علت درد بیضه در این افراد نا مشخص است  بطوریکه اگر بیضه را هم خارج کنیم ، درد از بین نمی رود.

در این حالت پزشک باید  درمان های تهاجمی تر اتخاذ کند و با منشا عفونت در بدن بیمار مقابله کند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر جواد دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 216 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید من ۲۳ سالمه حدود دوهفته هست از ناحیه بیضه سمت راست کشاله ران و مثانه درد دارم که به کلیه هام و لگنم زده سه تا فوق تخصص رفتم یکی گفت فتقه یکی هم گفت پروستاتیت عفونت کرده که بهم دارو داد مصرف کردم ولی همچنان درد دارم من از قبل هم به بیضه سمت راست لمس میکردم بالا درد احساس میکردم الانم بیشتر شده یکم ورم داره احساس میکنم بیضه سمت راستم جلو تر از سمت چپ هست درد مثانه هم دارم دقیقا سمت راست دکتر احتمال سنگ هم داده ولی حالت تهوه و سوزش و سرگیجه ندارم تو ادرارمم خون نیست رابطه جنسی هم داشتم و خود ارزایی هم میکنم در طول هفته و یا روز ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 2 سال پیش)

   التهاب پروستات داريد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي استعمال كنيد ده روز 

 • تصویر کاربر Rk دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من چند روزه پوست بیضه زخم شده و اون ناحیه از بیضه سفت شده تقریبا و خون ریزی میکنه، اولش هم از زخم مایع زرد رنگ خارج شد؟درد و چیزی هم نداره؟چی پیشنهاد میکنید شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 2 سال پیش)

   با سلام هر ١٢ ساعت يك عدد قرص سيپروفلوكساتين ٢٥٠ ميلي گرم ده روز ميل كنيد اگر بهبودي حاصل نشد به متخصص پوست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 237 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من هشت ماهه اذواج کردم تاکنون موفق ب بارداری نشدم ازمایش اسپرم پنج ملیون اسپرم بود دکتر برام فولیک اسید ویتامین سی قرص تاموکسیفن تجویز کردن ایا امیدی ب درمان هست ممنون میشم راهنمایی کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 2 سال پیش)

   با سلام بله اميد هست

 • تصویر کاربر بهنام جمعه ۲۸ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 150 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  من چهار ماه هست که عمل تورشن بیضه کردم تا الان مشکلی نداشتم
  الان که خودارضایی میکنم سمت چپ درد شدیدی میاد
  علتش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ خرداد ۰( 2 سال پیش)

   با سلام التهاب اپيديديم است هر ٨ ساعت يك عدد قرص ناپروكسن ٢٥٠ ميلي ميل كنيد ده روز و كار سنگين انجام ندهيد

 • تصویر کاربر مهرداد جمعه ۲۸ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 212 مشاهده پرسش
  با سلام عرض ادب خدمت شما
  جناب دکتر من یک هفته است که مبتلا به درد بیضه هستم.یک سالم هست که ازدواج کردم و بک هفته قبل اینکه درد داشته باشم رابطه هم داشتم.
  ولی من بعد مدت ها ورزش تنیس خاکی انجام دادم.بعدش دوش گرفتم و آبو سرد کرم به خواطر اینکه بدن درد نشوم با آب سرد دستو صورت و پاها و بیضه هامو شستم.تغریبن از همون روز یا روز بعدش شروع به درد کردن کرد.
  و ۲.۳ روز اول درد بد داشتم.
  به گفته مادرم قرص سیپرو فلوکساسیلین روزی ۲ عدد مصرف کردم و درد بیضه تمام شد.ولی دیشب مهمون بودیمو نتونستم قرص استفاده کنم .دیشبو خوابیدم صبح با درد بیدار شدم.
  احساسم اینه که فقط اون قرصکافی نیس.
  اگه ممکنه راهنمایی کنین ممنون میشم.
  1. تصویر کاربر مهرداد شنبه ۲۲ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   ه
   با سلام عرض ادب خدمت شما
   جناب دکتر من یک هفته است که مبتلا به درد بیضه هستم.یک سالم هست که ازدواج کردم و بک هفته قبل اینکه درد داشته باشم رابطه هم داشتم.
   ولی من بعد مدت ها ورزش تنیس خاکی انجام دادم.بعدش دوش گرفتم و آبو سرد کرم به خواطر اینکه بدن درد نشوم با آب سرد دستو صورت و پاها و بیضه هامو شستم.تغریبن از همون روز یا روز بعدش شروع به درد کردن کرد.
   و ۲.۳ روز اول درد بد داشتم.
   به گفته مادرم قرص سیپرو فلوکساسیلین روزی ۲ عدد مصرف کردم و درد بیضه تمام شد.ولی دیشب مهمون بودیمو نتونستم قرص استفاده کنم .دیشبو خوابیدم صبح با درد بیدار شدم.
   احساسم اینه که فقط اون قرصکافی نیس.
   اگه ممکنه راهنمایی کنین ممنون میشم.
  2. تصویر کاربر مهرداد یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   جواب بدین
  3. تصویر کاربر مهرداد یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   الوووووو
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ خرداد ۰( 2 سال پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين ١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد 

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 238 مشاهده پرسش
  سلام دکتر یه ۴روزی هست یه غده روی بیضه سمت چپ ایجاد شده که درد داره.. ولی ورم نداره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 2 سال پیش)

   با سلام از اين غده ها در بيضه زياد ديده مي شود نگران نباشيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 2 سال پیش)

   با سلام از اين غده ها در بيضه زياد ديده مي شود نگران نباشيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 419 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید،بنده 32 سالمه و الان چند وقتی هست که موقع ارضا شدن سوزش و گرمی احساس میکنم، در حالت عادی هم ناحیه بیضه ها من گرمه و عرق میکنه،احساس تکرر ادرار هم دارم و چند روزی هست بعضی مواقع احساس میکنم ادرارم به راحتی نمیاد.توی اینترنت سرچ کردم و با فرض اینکه عفونت مثانه و مجاری ادراری هست 5 روزه که دارم قرص سفکسیم 400 روزی یک عدد مصرف میکنم،احساس میکنم که بهتر شدم ولی هنگز رفع نشده.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر مهیار یکشنبه ۹ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 163 مشاهده پرسش
  سلام عرض ادب ارادت .... دکتر جان حدودا چند روزه بیضه سمته راستم درد خفیفی داره وقتی استراحت میکنم میخوابم کاملا این درد برطرف میشه فقط با لمس کردن قست اپیدیدیم سمت راست بیضه درد شدید میشه منشا این چی میتونه باشه ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ خرداد ۰( 2 سال پیش)

   التهاب اپيديديم مي باشد كار سنگين انجام ندهيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۹ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 160 مشاهده پرسش
  سلام من چند روز درد شدید همراه با ورم وسوزش در ناحیه بیضه راست دارم به پزشک کلیه مراجعه کردم ویه مقدار داروی انتی بیوتیک بهم دادند که امپولارا زدم داروها را دارم استفاده می کنم الان ورم کمتر شده ولی سونو که گرفتم میگه سر بیضه یه توده سفت مانندی وجود داره مخواستم ببینم ایا با دارو حل میشه یا نیاز به عمل جراحی داره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ خرداد ۰( 2 سال پیش)

   با سلام با ادامه خوردن دارو خوب مي شود

 • تصویر کاربر حسین شنبه ۸ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 249 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید خدمت شما من 31 سالمه و سابقه جراحی واریکوسل هم دارم سال گذشته بدلیل درد زیاد در بیضه چپ و برگشتن به حالت قبل عمل به پزشک مراجعه کردم که ایشان احتمال عفونت دادند وبا تجویز چند قرص مشکل حل شد ولی مجدد چند روزی هست همون حالت برام پیش آمد و احساس سوزش زیادی هنگام ادرار داشتم ممنون میشم راهنماییم کنید 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۸ خرداد ۰( 2 سال پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ديكلوفناك١٠٠ ميلي استعمال كنيد ده روز

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر