علائم و درمان عفونت بیضه با آنتی بیوتیک | عفونت اپیدیدمیت

عفونت اپی دیدیم  یا اپیدیدیمیت، موجب التهاب و درد در ناحیه اپیدیدیم شده و عموما منشا ویروسی دارد. اپی دیدیم، معمولا به علت عفونت و به طور شایع  از ادرار عفونی یا عفونت مقاربتی پدید می آید.

اپی دیدیم چیست؟

اپی دیدیم زائده ای بالای بیضه است که محل ذخیره نطفه بوده و عفونت آن با یک دوره درمان با داروی ضد میکروب معمولا عفونت از بین خواهد رفت، درمان و بهبودی بطور معمول و کامل صورت خواهد گرفت.

 زائده  اپی دیدیمیس می باشد، که بالای بیضه قرار گرفته و نقش مهمی  در تبدیل نطفه های نارس به نطفه های طبیعی دارد.

بنابراین باید توجه داشت که چنانچه اگر این دو زائده مهم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

ناباروری

تشخیص عفونت اپی دیدیم

اپی دیدیمیت به معنی التهاب اپیدیدیم است که معمولا علت عفونی دارد.عفونت در بیضه ها اورکیت نام دارد و ممکن است است با عفونت اپیدیدیم توسط بیمار و همچنین پزشک اشتباه گرفته شود.

چون بیضه و اپیدیدیم در کنار هم قرار دارند، گاهی اوقات برای پزشک مشکل است که تشخیص دهد کدامیک دچار التهاب یا عفونت شده است،

به همین علت اصطلاح اپیدیدیمو-اورکیت بکار می رود. شایع ترین علامت این بیماری عفونی( بیضه و اپیدیدیم )،درد می باشد.

عفونت اپی دیدیم - عفونت بیضه

علائم عفونت بیضه و اپی دیدیم

علائم سریعا بوجود می آیند، ظرف یک یا چند روز. بیضه و اپی دیدیم سریعا ورم می کندو اسکروتوم بزرگ، حساس و قرمز و بسیار دردناک می شود. اگر علت این بیماری بعلت عفونت در جای دیگر باشد، علائم عفونت در بیضه و اپی دیدیم دیده می شود.

اگر چنانچه عفونت ادراری هم داشته باشد، علائم سوزش، تکرر ادرار  و ترشح مجرا نیز ممکن است در فرد وجود داشته باشد. برای تشخیص آزمایش کامل ادرار و کشت و همچنین کشت ترشح مجرا ضروری می باشد.

همیان طور که گفته شد شایع ترین علامت عفونی شدن اپی دیدیم درد در ناحیه بیضه هاست ولی بیمار ممکن است نشانه های زیر را هم تجربه کند :

 • تب خفیف همراه با لرز
 • فشار به بیضه ها
 • درد در ناحیه لگن
 • قرمزی و حرارت در کیسه بیضه (اسکروتوم)
 • غده لنفاوی بزرگ شده در کشاله ران
 • درد در هنگام سکس و انزال
 • درد در هنگام ادرار یا حرکت شکم
 • زود ادراری و ادرار مکرر
 • ترشحات غیر عادی از آلت
 • خون در منی

علل عفونت بیضه و اپی دیدیم و درد بیضه

علت بیماری عفونت است که شامل:

عارضه عفونت ادراری ادرار

عفونی بعلت میکروب ECOLI می تواند از طریق واز(VAS) یا لوله برنده منی وارد اپی دیدیم و بیضه شود و باعث عفونت این دو عضو گردد. این عفونت در هر سنی اتفاق می افتد ولی بطور شایع و فراوان در مردان بالای 35 اتفاق می افتد. بزرگی پروستات که باعث انسداد مجاری ادرار برای خروج ادرار از مثانه می شود، می تواند باعث این عفونت شود. کودکانی که مبتلا به عفونت ادراری هستند، ممکن است به اپیدیدیمیت یا عفونت  اپی دیدیم گرفتار شوند.

عفونت مقاربتی (جنسی)

شایع ترین علت عفونت  اپی دیدیم، عفونت مقاربتی است که در جوانان بیشتر دیده می شود، اگرچه در هر مردی که از نظر جنسی فعال می باشد،اتفاق می افتد.

عفونت ویروسی بیضه (اورکیت ویروسی)

یکی از علل شایع عفونت در اپیدیدیم مخصوصا در سنین پایین بیماری اوریون است. اوریون هر دو غده بزاقی را دچار التهاب کرده و و موجب ایجاد تورم در آن ناحیه می گردد. اوریون در کودکان می توامد موجب ابتلا به عفونت اپی دیدیم نوع ویروسی شود. ویروس از طریق خون در بدن حرکت کرده و عونت را به  بیضه و اپی دیدیم منتقل می کند.

عمل جراحی پروستات و مجرا

عمل پروستات باعث می شود، میکروب های موجود در مجرا وارد اپی دیدیم و بیضه شوند. امروز با بهتر شدن روش های جراحی و تجویز داروهای ضد میکروب قبل از عمل، این عفونت نادر است. عفونت اپی دیدیم می تواند به علت مصرف بیش از حد داروی AMIODARONE باشد.

ضربه به اسکروتوم می تواند باعث التهاب و بزرگی بیضه و درد بیضه شود. سل یکی دیگر از عوامل عفونت در بیضه می باشد و از راهگردش خون بیضه را مبتلا می کند. در بعضی بیماری ها ، التهاب بیضه و اپی دیدیم ممکن است به وجود آید که علت آن عفونی یا میکروبی نمی باشد.

درمان اورکیت یا عفونت بیضه را در این مقاله بخوانید: 

عفونت بیضه

چه کسانی مبتلا به عفونت اپی دیدیم می شوند؟

1 نفر از 1000 نفر از مردان به عفونت اپی دیدیم  مبتلا می شوند. در سنین 15 تا 30 سالگی شایع و فراوان دیده می شود و در بالای 60 سالگی هم شایع است. قبل از بلوغ بطور شایع اتفاق نمی افتد. 3 نفر از 10 کودکی که به اوریون مبتلا هستند، مبتلا به عفونت ویروسی بیضه و اپی دیدیم می شوند. شانس ابتلا در افرادی که سوند در مجرا دارند، بیشتر است.

تشخیص عفونت اپی دیدیم

پزشک ابتدا باید معاینه فیزیکی شما را تکمیل کند. در معاینه لمسی دکتر موارد زیر را معاینه می کند :

 • التهاب در بیضه ها
 • التهاب در لنف های کشاله ران
 • ترشحات غیر عادی از آلت

در صورتی که ترشح داشته باشید پزشک با نمونه گیر پنبه ای مقداری از این ترشحات را برای آزمایش ” عفونت های منتقل شده از رابطه جنسی STI ” جمع آوری کند

عکس ورم بیضه

عکس ورم بیضه

معاینات دیگر

در صورت لزوم پزشک ممکن است آزمایش ها و معاینات زیر را برای تشخیص قطعی پیشنهاد دهد :

 • معاینه مقعدی : برای بررسی تورم پروستات که ممکن است عامل ایجاد نشانه ها باشد.
 • آزمایش خون مثل CBC : برای بررسی وجود عفونت در سیستم گردش خون بیمار
 • نمونه ادرار : برای بررسی عونت های ادراری و STI

در صورت لزوم ممکن است پزشک درخواست تصویربرداری از ناحیه بیضه ها و یا تصویربرداری اولترا سوند از ناحیه کیسه بیضه ها بدهد.

توضیح دکتر قوامی در مورد عفونت اپیدیدم

درمان عفونت اپی دیدیم

پس ازتشخیص سریعا درمان با داروی ضد میکروب( آنتی بیوتیک) باید شروع شود و در نتیجه جواب درمان خوب خواهد بود. درد معمولا پس از چند روز از بین می رود ولی تورم ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا برطرف شود. انتخاب درمان داروئی بر حسب علت بیماری می باشد.

اگر درمان سریع و صحیح انجام نگیرد، ممکن است چرک در کیسه بیضه  جمع شود، که باید با جراحی تخلیه شود. ممکن است بیماری مزمن و پیشرونده شود، که معمولا بیمار همیشه از درد بیضه شکایت خواهد داشت و ناباروری نیز درآینده دیده می شود.

آنتی بیوتیک برای درمان اپیدیدیمیت

اگر عفونت اپی دیدیمیت به طور حاد به وجود آمده شود، به طوری که بیضه بزرگتر از حد طبیعی شده باشد و پوست بیضه قرمز و مهم­تر از همه بیضه بسیار دردناک باشد، بیمار باید حداقل 5 روز در بیمارستان بستری و آنتی بیوتیک سیپروفلوکسین از راه رگ خونی به بیمار باید داده شود،

درمان عفونت بیضه و اپی دیدیم با آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک برای عفونت بیضه

چنانچه گاه گاهی بیمار از درد بیضه شکایت داشته باشد، باید به مدت 4 هفته از داروهای خوراکی ­آنتی بیوتیک طبق دستور عمل پایین استفاده کرد.

قرص برای درد بیضه

 • سیپروفلوکسین 250 میلی گرم هر 12 ساعت یک عدد به مدت 4 هفته
 • قرص تاوانکس 500 میلی گرم روزی یک عدد به مدت دو هفته
 • قرص افلوکسین 200 میلی گرم هر 12 ساعت یک عدد به مدت 4 هفته

عواقب عدم درمان اپیدیمیت

گاهی اوقات که درمان به موقع یا صحیح انجام نمی شود، ممکن است بیماری عفونی بیضه و اپی دیدیم ، مزمن و طولانی شود و بیمار از درد بیضه یا اپی دیدیم برای مدت طولانی رنج ببرد.

اگر  اپی دیدیم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

نکته مهم دیگری که در خصوص بیضه لازم است متذکر شویم این است که بعضی افراد از درد بیضه همیشگی و طولانی مدت رنج می برند، در حالی که هیچگونه سابقه بیماری عفونی در بیضه یا اپی دیدیم در ایشان دیده نشده و علت درد بیضه در این افراد نا مشخص است  بطوریکه اگر بیضه را هم خارج کنیم ، درد از بین نمی رود.

در این حالت پزشک باید  درمان های تهاجمی تر اتخاذ کند و با منشا عفونت در بدن بیمار مقابله کند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۶ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 222 مشاهده پرسش
  سلام‌آقای دکتر بنده ۴۲ سال دارم چند روزی میشه یه درد در بیضه ها احساس میکنم البته شدید نیست و کمی احساس سنگینی در بیضه دارم هیچ علامت مشخص شامل ورم .سرخ شدن یا چیز دیگری هم ندارم قبلا چند باری اتفاق افتاده بود بطوری که آخرین بار را یادم نمیاد شاید چند ماه پیش ولی نهایتا کمتر از یک روز از بین میرفت .در ضمن کار سنگین زیاد انجام میدم نمیدونم ربطی داره یا نه.چون پدرم سابقه پروستات داره کمی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۶ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام از انجام كار سنگين خود داري شود و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود عمل جنسي هم داشته باشيد

 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  با سلام من امروز دهم هست ورم شدید بیضه همراه با عفونت ادرار کم گرفتم .از روز سوم به بعد دو قرص یکی زاکسیم 400وامکسیکیم100 خوردم بهتر نشدم دوباره بعد از 5روز دکتر دیگه آمپول سفتریاکسون 1گرمی و لووفلوکساسین 750 هم اضافه شده ولی ورم به نظر من 5درصد هم خوب نشده .آیا طول کشیدن روند بهبودی ضرری ندارد و اگه نیاز به دارو دیگه داره لطفاً راهنمایی کنید . ممنون از وقتی که میذارین
  1. تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   دکتر لطفاً نظرتان را بفرمایید
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص تاوانكس٥٠٠ ميلي گرم يك ماه ميل كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر hamid چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 1609 مشاهده پرسش
  سلام من ۳۳ ساله ومتاهل هستم حدودا یک هفته هست که یبوست دارم و رگ بین مقعد و بیضه متورم شده و موقع نشستن و برخاستن درد ایجاد میکندممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر روحالله پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 270 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر حدودا سه ماه است که هر ماه حدود دو سه روز بیضه سمت راستم درد میگیرد که باعث یبوست وکم اشتهایی وبیحالی میشود وهنگام کشیدن نفس عمیق قسمت زیر شکم سمت راستم احساس سوزش دارم سونوگرافی گرفتم دکتر گفته مشکلی وجود ندارد ولی همچنان هر چند وقت یکبار درد دارم
  1. تصویر کاربر روحالله چهارشنبه ۱۰ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   Ctrl
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Shm پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 226 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز..من ۳۲ سال سن دارم سه سال پیش ازدواج کردم. بعداز سال اول ازدواج بچه دار نشدیم رفتم آزمایش دادم خب ناهنجاری اسپر داشتم هم از لحاظ تعداد و سرعت و شکل یه سری داروها رو مصرف کردم تا اینکه dfi من از ۴۵ به ۲۵ کاهش یافت بعداز اون نتیجه نگرفتم دکتر های زیادی مراجعه کردم ولی هنوز نتیجه نگرفتم آزمایش واریکسل دادم خوب بود..ولی نمیدونم چرا تعداد اسپرم هام بیشتر از ۹ بالا تر نمیره با وجود اینکه خیلی داروهای مکمل و آمپول تقویتی استفاده میکنم ولی بعداز مدت ۳سال هنوز نتیجه نگرفتیم.ولی خارش پوست بیضه و احساس میکنم که بیضه هام داغ هستن درد ندارم ولی بدنم گرمه.خدارو شکر خانومم سالمه مشکلی نداره.حالا نمیدونم واقعا چکار کنم تورو خدا خواهش میکنم که راهنمایی بفرمائید .باتشکر
  1. تصویر کاربر Shm شنبه ۶ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   خواهش میکنم راهنمایی بفرمائید
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روري يك گرم ويتامين c سه ماه ميل كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ماکان چهارشنبه ۱۰ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 237 مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر مدت طولانی هست ،،در زیر بیضه دچار خارش شدید میشوم ،،تا حدی که وقتی میخارونم زخم میشه ،،
  شورت هم عوض میکنم و میشورم با دست ولی هنوز خوب نشدم و وقتی که میخواد خشک بشه پوسته پوسته میشه و هنوز ترمیم نشده دوباره شروع میشه به خارش،،خیلی دارم اذیت میشم و نمیدونم اصلا مشکل چیه و ارتباطی به باروری هم داره یا نه؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۰ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   ارتباطي به باروري ندارد روزي يك عدد قرص سيتريزين ميل كنيد اگر بهبودي حاصل نشد به متخصص پوست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر وحید پنجشنبه ۴ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 283 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید
  دکتر مدتی هس بیضه سمت راست من ورم میکند و درد شدید میگرد به دکتر مراجعه کردم گفتن روله که مربوط به رود من میباشد پاره شده و رشته رشته به بیضه من منتقل میشه برای من سونگرافی نوشتن و قرص دادن اونارو مصرف کنم تا این رشته رشته ها از بیضه دفع بشه الان میخواستم راهنمای کنید اسم این قرصا یا داروی که دفع کنه این مواد و از بیضه ام دردام خیلی شدید شده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۴ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم ده روز نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد اسم داروها را نمي دانم

 • تصویر کاربر حامد چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 312 مشاهده پرسش
  سلام ،خدمت شما خسته نباشید مدت دو ماه هست که دچار التهاب پروستات شدم و داروهای تامسولسین و افلوکساسین و پروستاتان مصرف کردم یه مدت خوب شدم ،تا اینکه از دو هفته پیش درد لگن پیدا کردم و مشکل در نشستن به همراه تکرر ادرار و توی قسمت بیضه ها و اطراف مقعد هم درد دارم .تا اینکه امروز متوجه کبودی روی بیضه شدم که نگرانم کرده .لطفا بفرمایید برای رهایی از درد چه کار کنم و آیا کبودی خطرناک هست؟ تشکر
  1. تصویر کاربر حامد دوشنبه ۱ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   سلام آقای دکتر ،خسته نباشید ،لطفا جواب بدین
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام كبودي خطري ندارد روزي يك عدد كپسول امنيك ده روز ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم ده روز نشسته شود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مصطفی جمعه ۲۹ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 361 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما دکتر گرامی،من در بچگی مبتلا به بیماری اوریون شدم و چون درمان مناسبی نداشتم بیضه هایم براثر عفونت اوریونی تواناییشونو برای ساخت اسپرم از دست دادن این موصوع رو متاسفانه بعد از ازدواج متوجه شدم،میخواستم ببینم از نظر شما امیدی واسه درمان هست،۶سال پیش اهواز و تحت نظر دکتر عباباف بیوپسی بیضه انجام دادم که متاسفانه نتیجه اش کاملا ناامید کننده بود ولی حالا دوباره تصمیم گرفتم تلاش کنم و دنبال درمان باشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۹ مرداد ۰( 2 سال پیش)

   با سلام به مركز باروري و ناباروري مراجعه كنيد شايد ميكروتسه به شما كمك كند

 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 224 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده سه روز است که بیضه سمت راستم تورم زیاد و درد شدید داره که تا توی کمر وشکم تیر میکشه جواب سونو هم گفت که اپیدیمیت و هیدروسل اطراف بیضه هست این چن روز که محرم بود همه جا تعطیل هست ومن به دکتر دسترسی ندارم میشه لطف کنید بگید چکار کنم؟؟ تو رو خدا زود جواب بدین.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص تاوانكس ٥٠٠ ميلي ده روز ميل كنيد و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر