علائم و درمان عفونت بیضه با آنتی بیوتیک | عفونت اپیدیدمیت

عفونت اپی دیدیم  یا اپیدیدیمیت، موجب التهاب و درد در ناحیه اپیدیدیم شده و عموما منشا ویروسی دارد. اپی دیدیم، معمولا به علت عفونت و به طور شایع  از ادرار عفونی یا عفونت مقاربتی پدید می آید.

اپی دیدیم چیست؟

اپی دیدیم زائده ای بالای بیضه است که محل ذخیره نطفه بوده و عفونت آن با یک دوره درمان با داروی ضد میکروب معمولا عفونت از بین خواهد رفت، درمان و بهبودی بطور معمول و کامل صورت خواهد گرفت.

 زائده  اپی دیدیمیس می باشد، که بالای بیضه قرار گرفته و نقش مهمی  در تبدیل نطفه های نارس به نطفه های طبیعی دارد.

بنابراین باید توجه داشت که چنانچه اگر این دو زائده مهم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

ناباروری

تشخیص عفونت اپی دیدیم

اپی دیدیمیت به معنی التهاب اپیدیدیم است که معمولا علت عفونی دارد.عفونت در بیضه ها اورکیت نام دارد و ممکن است است با عفونت اپیدیدیم توسط بیمار و همچنین پزشک اشتباه گرفته شود.

چون بیضه و اپیدیدیم در کنار هم قرار دارند، گاهی اوقات برای پزشک مشکل است که تشخیص دهد کدامیک دچار التهاب یا عفونت شده است،

به همین علت اصطلاح اپیدیدیمو-اورکیت بکار می رود. شایع ترین علامت این بیماری عفونی( بیضه و اپیدیدیم )،درد می باشد.

عفونت اپی دیدیم - عفونت بیضه

علائم عفونت بیضه و اپی دیدیم

علائم سریعا بوجود می آیند، ظرف یک یا چند روز. بیضه و اپی دیدیم سریعا ورم می کندو اسکروتوم بزرگ، حساس و قرمز و بسیار دردناک می شود. اگر علت این بیماری بعلت عفونت در جای دیگر باشد، علائم عفونت در بیضه و اپی دیدیم دیده می شود.

اگر چنانچه عفونت ادراری هم داشته باشد، علائم سوزش، تکرر ادرار  و ترشح مجرا نیز ممکن است در فرد وجود داشته باشد. برای تشخیص آزمایش کامل ادرار و کشت و همچنین کشت ترشح مجرا ضروری می باشد.

همیان طور که گفته شد شایع ترین علامت عفونی شدن اپی دیدیم درد در ناحیه بیضه هاست ولی بیمار ممکن است نشانه های زیر را هم تجربه کند :

 • تب خفیف همراه با لرز
 • فشار به بیضه ها
 • درد در ناحیه لگن
 • قرمزی و حرارت در کیسه بیضه (اسکروتوم)
 • غده لنفاوی بزرگ شده در کشاله ران
 • درد در هنگام سکس و انزال
 • درد در هنگام ادرار یا حرکت شکم
 • زود ادراری و ادرار مکرر
 • ترشحات غیر عادی از آلت
 • خون در منی

علل عفونت بیضه و اپی دیدیم و درد بیضه

علت بیماری عفونت است که شامل:

عارضه عفونت ادراری ادرار

عفونی بعلت میکروب ECOLI می تواند از طریق واز(VAS) یا لوله برنده منی وارد اپی دیدیم و بیضه شود و باعث عفونت این دو عضو گردد. این عفونت در هر سنی اتفاق می افتد ولی بطور شایع و فراوان در مردان بالای 35 اتفاق می افتد. بزرگی پروستات که باعث انسداد مجاری ادرار برای خروج ادرار از مثانه می شود، می تواند باعث این عفونت شود. کودکانی که مبتلا به عفونت ادراری هستند، ممکن است به اپیدیدیمیت یا عفونت  اپی دیدیم گرفتار شوند.

عفونت مقاربتی (جنسی)

شایع ترین علت عفونت  اپی دیدیم، عفونت مقاربتی است که در جوانان بیشتر دیده می شود، اگرچه در هر مردی که از نظر جنسی فعال می باشد،اتفاق می افتد.

عفونت ویروسی بیضه (اورکیت ویروسی)

یکی از علل شایع عفونت در اپیدیدیم مخصوصا در سنین پایین بیماری اوریون است. اوریون هر دو غده بزاقی را دچار التهاب کرده و و موجب ایجاد تورم در آن ناحیه می گردد. اوریون در کودکان می توامد موجب ابتلا به عفونت اپی دیدیم نوع ویروسی شود. ویروس از طریق خون در بدن حرکت کرده و عونت را به  بیضه و اپی دیدیم منتقل می کند.

عمل جراحی پروستات و مجرا

عمل پروستات باعث می شود، میکروب های موجود در مجرا وارد اپی دیدیم و بیضه شوند. امروز با بهتر شدن روش های جراحی و تجویز داروهای ضد میکروب قبل از عمل، این عفونت نادر است. عفونت اپی دیدیم می تواند به علت مصرف بیش از حد داروی AMIODARONE باشد.

ضربه به اسکروتوم می تواند باعث التهاب و بزرگی بیضه و درد بیضه شود. سل یکی دیگر از عوامل عفونت در بیضه می باشد و از راهگردش خون بیضه را مبتلا می کند. در بعضی بیماری ها ، التهاب بیضه و اپی دیدیم ممکن است به وجود آید که علت آن عفونی یا میکروبی نمی باشد.

درمان اورکیت یا عفونت بیضه را در این مقاله بخوانید: 

عفونت بیضه

چه کسانی مبتلا به عفونت اپی دیدیم می شوند؟

1 نفر از 1000 نفر از مردان به عفونت اپی دیدیم  مبتلا می شوند. در سنین 15 تا 30 سالگی شایع و فراوان دیده می شود و در بالای 60 سالگی هم شایع است. قبل از بلوغ بطور شایع اتفاق نمی افتد. 3 نفر از 10 کودکی که به اوریون مبتلا هستند، مبتلا به عفونت ویروسی بیضه و اپی دیدیم می شوند. شانس ابتلا در افرادی که سوند در مجرا دارند، بیشتر است.

تشخیص عفونت اپی دیدیم

پزشک ابتدا باید معاینه فیزیکی شما را تکمیل کند. در معاینه لمسی دکتر موارد زیر را معاینه می کند :

 • التهاب در بیضه ها
 • التهاب در لنف های کشاله ران
 • ترشحات غیر عادی از آلت

در صورتی که ترشح داشته باشید پزشک با نمونه گیر پنبه ای مقداری از این ترشحات را برای آزمایش ” عفونت های منتقل شده از رابطه جنسی STI ” جمع آوری کند

عکس ورم بیضه

عکس ورم بیضه

معاینات دیگر

در صورت لزوم پزشک ممکن است آزمایش ها و معاینات زیر را برای تشخیص قطعی پیشنهاد دهد :

 • معاینه مقعدی : برای بررسی تورم پروستات که ممکن است عامل ایجاد نشانه ها باشد.
 • آزمایش خون مثل CBC : برای بررسی وجود عفونت در سیستم گردش خون بیمار
 • نمونه ادرار : برای بررسی عونت های ادراری و STI

در صورت لزوم ممکن است پزشک درخواست تصویربرداری از ناحیه بیضه ها و یا تصویربرداری اولترا سوند از ناحیه کیسه بیضه ها بدهد.

توضیح دکتر قوامی در مورد عفونت اپیدیدم

درمان عفونت اپی دیدیم

پس ازتشخیص سریعا درمان با داروی ضد میکروب( آنتی بیوتیک) باید شروع شود و در نتیجه جواب درمان خوب خواهد بود. درد معمولا پس از چند روز از بین می رود ولی تورم ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا برطرف شود. انتخاب درمان داروئی بر حسب علت بیماری می باشد.

اگر درمان سریع و صحیح انجام نگیرد، ممکن است چرک در کیسه بیضه  جمع شود، که باید با جراحی تخلیه شود. ممکن است بیماری مزمن و پیشرونده شود، که معمولا بیمار همیشه از درد بیضه شکایت خواهد داشت و ناباروری نیز درآینده دیده می شود.

آنتی بیوتیک برای درمان اپیدیدیمیت

اگر عفونت اپی دیدیمیت به طور حاد به وجود آمده شود، به طوری که بیضه بزرگتر از حد طبیعی شده باشد و پوست بیضه قرمز و مهم­تر از همه بیضه بسیار دردناک باشد، بیمار باید حداقل 5 روز در بیمارستان بستری و آنتی بیوتیک سیپروفلوکسین از راه رگ خونی به بیمار باید داده شود،

درمان عفونت بیضه و اپی دیدیم با آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک برای عفونت بیضه

چنانچه گاه گاهی بیمار از درد بیضه شکایت داشته باشد، باید به مدت 4 هفته از داروهای خوراکی ­آنتی بیوتیک طبق دستور عمل پایین استفاده کرد.

قرص برای درد بیضه

 • سیپروفلوکسین 250 میلی گرم هر 12 ساعت یک عدد به مدت 4 هفته
 • قرص تاوانکس 500 میلی گرم روزی یک عدد به مدت دو هفته
 • قرص افلوکسین 200 میلی گرم هر 12 ساعت یک عدد به مدت 4 هفته

عواقب عدم درمان اپیدیمیت

گاهی اوقات که درمان به موقع یا صحیح انجام نمی شود، ممکن است بیماری عفونی بیضه و اپی دیدیم ، مزمن و طولانی شود و بیمار از درد بیضه یا اپی دیدیم برای مدت طولانی رنج ببرد.

اگر  اپی دیدیم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

نکته مهم دیگری که در خصوص بیضه لازم است متذکر شویم این است که بعضی افراد از درد بیضه همیشگی و طولانی مدت رنج می برند، در حالی که هیچگونه سابقه بیماری عفونی در بیضه یا اپی دیدیم در ایشان دیده نشده و علت درد بیضه در این افراد نا مشخص است  بطوریکه اگر بیضه را هم خارج کنیم ، درد از بین نمی رود.

در این حالت پزشک باید  درمان های تهاجمی تر اتخاذ کند و با منشا عفونت در بدن بیمار مقابله کند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۸ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 200 مشاهده پرسش
  سلام من ۲۳ سالمه بخاطر اینکه تو اوج رابطه جلوی انزال جنسیم میگرفتم کشاله و اپیدیدم سمت راستم درد داشتم رفتم دکتر گفت فتقه دوطرفه ک عملش کردم الان بعد ۷۰ روز از عمل گذشته هردوطرف اپیدیدیم و واز التهاب داره حتی موقع متفوع و ایستادن ساده هم درد زیادی داره میخواستم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۸ آذر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص ألفن xl  صد ميلي گرم يك ماه بعد از غذا ميل كنيد

 • تصویر کاربر محمود جمعه ۲۸ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 398 مشاهده پرسش
  سلام چند روزی است که در ناحیه بیضه درد دارم بعضی وقتا با نوشیدن آب زیاد و ادرار دردم کم می شود بیضه ها رو گرم می کنم درد کمتر می شه و قبلا سال ۱۳۹۵ واریکوسل عمل کردم یکم سوزش بعد از ادرار دارم در ضمن ۲ ماه است که موقع رابطه جنسی خوب سفتی در آلاتم ندارم و زود شل می شه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ آبان ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد و يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميلي ميل كنيد

 • تصویر کاربر آرش جمعه ۲۸ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 315 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من چند روزه که بیضه سمت چپ و کشاله ران سمت چپم درد خفیف داره وقتی هم که راه میرم دردش خوب میشه علتش چیه؟؟
  1. تصویر کاربر آرش چهارشنبه ۲۶ آبان ۰( 2 سال پیش)
   لطفا جواب بدید
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ آبان ۰( 2 سال پیش)

   با سلام علتش التهاب پروستات مي باشد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 242 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  یک سالی میشه که بیضه ها م درد میکنه که البته خیلی جدی نبوده،وقتی تحریک جنسی بشم ولی ارضا نشم تا یکی دو روز بالا تر از آلتم یکم میسوزه و ادارم مثل سابق تخلیه نمیشه وقتی ب مدت طولانی روی صندلی می نشینم بیضه هام درد میکنه کارمند هستم چند روزی هست که به علت فشار کاری مدت طولانی رو صندلی می نشینم که این باعث شده بیضه ام بیشتر درد داشته باشن
  لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر رزاق شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده ۳۴ سالمه ده روز پیش عمل جراحی فتق انجام دادم ولی بعدش بیضه ها ورم کردن و قرمز و گرم شدن که به دکتر مراجعه کردم ۴ تا آمپول جنتماسین ۸۰ استفاده کردم بهتر شدن ولی امروز که روز دهم. هست دوباره ورم کردن و خارش خیلی‌ شدیدی دارم و حتی سر آلت تناسلی ام قرمز و چروک شده پوست بیضه هامم چروک و سفت شدن خواهش میکنم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص تاوانكس ٥٠٠ ميلي گرم ده روز ميل كنيد و روزي يك عدد قرص سيتريزين ده روز ميل كنيد و به پزشك خودتان مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر کامی شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 282 مشاهده پرسش
  سلام روز بخیر
  چند تا خال روی پوست بیضه یک سالی هست ظاهر شده و درد و التهاب ندارن لطفاً راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر کامی سه شنبه ۶ مهر ۰( 2 سال پیش)
   لطفاً راهنمایی کنید تشکر
  2. تصویر کاربر کامی سه شنبه ۶ مهر ۰( 2 سال پیش)
   دکتر؟؟
  3. تصویر کاربر کامی جمعه ۹ مهر ۰( 2 سال پیش)
   ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام خال ها را ليزر كنيد

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 252 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشی
  یک ماه پیش احساس درددر بیضه سمت چپ مشاهده غده نرمی بالای بیضه مراجعه به دکتر کردم طبق ماینه ای که انجام داد گفت موردی نداره یه بسته قرص تاوانکس (لووفلوکساسین) برام تجویز کرد حالا بعد استفاده از قرض همان غده نرمی هم در بیضه راست مشاهده کردم ولی بدون درد .نیازی هست مراجع کنم به دکتر یا قرص ودارو مصرف کنم ممنون میشم از راهنمایی شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام نيازي مراجعه به پزشك نيست اين غده ها مهم نيستند

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۳۰ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 311 مشاهده پرسش
  سلام من چند روز پیش از ماده شیمیایی موبر استفاده کردم و الان بیضم نصفش یک طوری شده و وقتی به پاهام میخوره مخصوصا وقتی راه میرم سوز میگیره من باید چیکار کنم آیا باید از نمادی استفاده کنم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۳۰ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي يك بار پماد جنتامايسين روي پوست ماليده شود

 • تصویر کاربر حمید جمعه ۲ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 333 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من ۱۹ ساله هستم، حدود ۳ ماهی هست که پشت و پایین بیضه راست هم درد می کنه ، سوزش ادرار ندارم.
  دکتر علت اش و درمانش چی هست ؟
  1. تصویر کاربر حمید یکشنبه ۲۸ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   دکتر لطفا پاسخ بدید .
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۳۰ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام كيست بيضه مي باشد درمان جراحي ندارد روزي يك عدد قرص افلن xl ١٠٠ ميلي گرم ده روز بعد از غذا ميل كنيد

  3. تصویر کاربر حمید سه شنبه ۳۰ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   سلام دکتر
   امروز سونوگرافی دادم ، عکسشو پیوست زدم ، تفسیرش چی هست؟
  4. تصویر کاربر حمید سه شنبه ۳۰ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   سلام دکتر
   امروز سونوگرافی دادم ، عکس در پیوست می باشد ، تفسیراش چیست؟
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام واريكوسل دو طرفه و مشكوك به فتق كه بايد به جراح مراجعه كنيد

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر محسن سه شنبه ۳۰ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 283 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من عفونت شدید مزمن پرستات داشتم ۲سال تمامی قرصها داکسی توانکس سیپروفلکاسین آزریترومایسین لنزولید هرچی بگین خوردم الان خوب شدم تو سونوگرافی دوربیضه اب ارده بود الان که خب شدم مدتی هست بیضه چپ بدشدت درد میکنه وسفت شده البته دوتا بیضه سفت شده ولی چپ درد داره چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۳۰ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام از انجام كار سنگين خودداري شود و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر