علائم و درمان عفونت بیضه با آنتی بیوتیک | عفونت اپیدیدمیت

عفونت اپی دیدیم  یا اپیدیدیمیت، موجب التهاب و درد در ناحیه اپیدیدیم شده و عموما منشا ویروسی دارد. اپی دیدیم، معمولا به علت عفونت و به طور شایع  از ادرار عفونی یا عفونت مقاربتی پدید می آید.

اپی دیدیم چیست؟

اپی دیدیم زائده ای بالای بیضه است که محل ذخیره نطفه بوده و عفونت آن با یک دوره درمان با داروی ضد میکروب معمولا عفونت از بین خواهد رفت، درمان و بهبودی بطور معمول و کامل صورت خواهد گرفت.

 زائده  اپی دیدیمیس می باشد، که بالای بیضه قرار گرفته و نقش مهمی  در تبدیل نطفه های نارس به نطفه های طبیعی دارد.

بنابراین باید توجه داشت که چنانچه اگر این دو زائده مهم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

ناباروری

تشخیص عفونت اپی دیدیم

اپی دیدیمیت به معنی التهاب اپیدیدیم است که معمولا علت عفونی دارد.عفونت در بیضه ها اورکیت نام دارد و ممکن است است با عفونت اپیدیدیم توسط بیمار و همچنین پزشک اشتباه گرفته شود.

چون بیضه و اپیدیدیم در کنار هم قرار دارند، گاهی اوقات برای پزشک مشکل است که تشخیص دهد کدامیک دچار التهاب یا عفونت شده است،

به همین علت اصطلاح اپیدیدیمو-اورکیت بکار می رود. شایع ترین علامت این بیماری عفونی( بیضه و اپیدیدیم )،درد می باشد.

عفونت اپی دیدیم - عفونت بیضه

علائم عفونت بیضه و اپی دیدیم

علائم سریعا بوجود می آیند، ظرف یک یا چند روز. بیضه و اپی دیدیم سریعا ورم می کندو اسکروتوم بزرگ، حساس و قرمز و بسیار دردناک می شود. اگر علت این بیماری بعلت عفونت در جای دیگر باشد، علائم عفونت در بیضه و اپی دیدیم دیده می شود.

اگر چنانچه عفونت ادراری هم داشته باشد، علائم سوزش، تکرر ادرار  و ترشح مجرا نیز ممکن است در فرد وجود داشته باشد. برای تشخیص آزمایش کامل ادرار و کشت و همچنین کشت ترشح مجرا ضروری می باشد.

همیان طور که گفته شد شایع ترین علامت عفونی شدن اپی دیدیم درد در ناحیه بیضه هاست ولی بیمار ممکن است نشانه های زیر را هم تجربه کند :

 • تب خفیف همراه با لرز
 • فشار به بیضه ها
 • درد در ناحیه لگن
 • قرمزی و حرارت در کیسه بیضه (اسکروتوم)
 • غده لنفاوی بزرگ شده در کشاله ران
 • درد در هنگام سکس و انزال
 • درد در هنگام ادرار یا حرکت شکم
 • زود ادراری و ادرار مکرر
 • ترشحات غیر عادی از آلت
 • خون در منی

علل عفونت بیضه و اپی دیدیم و درد بیضه

علت بیماری عفونت است که شامل:

عارضه عفونت ادراری ادرار

عفونی بعلت میکروب ECOLI می تواند از طریق واز(VAS) یا لوله برنده منی وارد اپی دیدیم و بیضه شود و باعث عفونت این دو عضو گردد. این عفونت در هر سنی اتفاق می افتد ولی بطور شایع و فراوان در مردان بالای 35 اتفاق می افتد. بزرگی پروستات که باعث انسداد مجاری ادرار برای خروج ادرار از مثانه می شود، می تواند باعث این عفونت شود. کودکانی که مبتلا به عفونت ادراری هستند، ممکن است به اپیدیدیمیت یا عفونت  اپی دیدیم گرفتار شوند.

عفونت مقاربتی (جنسی)

شایع ترین علت عفونت  اپی دیدیم، عفونت مقاربتی است که در جوانان بیشتر دیده می شود، اگرچه در هر مردی که از نظر جنسی فعال می باشد،اتفاق می افتد.

عفونت ویروسی بیضه (اورکیت ویروسی)

یکی از علل شایع عفونت در اپیدیدیم مخصوصا در سنین پایین بیماری اوریون است. اوریون هر دو غده بزاقی را دچار التهاب کرده و و موجب ایجاد تورم در آن ناحیه می گردد. اوریون در کودکان می توامد موجب ابتلا به عفونت اپی دیدیم نوع ویروسی شود. ویروس از طریق خون در بدن حرکت کرده و عونت را به  بیضه و اپی دیدیم منتقل می کند.

عمل جراحی پروستات و مجرا

عمل پروستات باعث می شود، میکروب های موجود در مجرا وارد اپی دیدیم و بیضه شوند. امروز با بهتر شدن روش های جراحی و تجویز داروهای ضد میکروب قبل از عمل، این عفونت نادر است. عفونت اپی دیدیم می تواند به علت مصرف بیش از حد داروی AMIODARONE باشد.

ضربه به اسکروتوم می تواند باعث التهاب و بزرگی بیضه و درد بیضه شود. سل یکی دیگر از عوامل عفونت در بیضه می باشد و از راهگردش خون بیضه را مبتلا می کند. در بعضی بیماری ها ، التهاب بیضه و اپی دیدیم ممکن است به وجود آید که علت آن عفونی یا میکروبی نمی باشد.

درمان اورکیت یا عفونت بیضه را در این مقاله بخوانید: 

عفونت بیضه

چه کسانی مبتلا به عفونت اپی دیدیم می شوند؟

1 نفر از 1000 نفر از مردان به عفونت اپی دیدیم  مبتلا می شوند. در سنین 15 تا 30 سالگی شایع و فراوان دیده می شود و در بالای 60 سالگی هم شایع است. قبل از بلوغ بطور شایع اتفاق نمی افتد. 3 نفر از 10 کودکی که به اوریون مبتلا هستند، مبتلا به عفونت ویروسی بیضه و اپی دیدیم می شوند. شانس ابتلا در افرادی که سوند در مجرا دارند، بیشتر است.

تشخیص عفونت اپی دیدیم

پزشک ابتدا باید معاینه فیزیکی شما را تکمیل کند. در معاینه لمسی دکتر موارد زیر را معاینه می کند :

 • التهاب در بیضه ها
 • التهاب در لنف های کشاله ران
 • ترشحات غیر عادی از آلت

در صورتی که ترشح داشته باشید پزشک با نمونه گیر پنبه ای مقداری از این ترشحات را برای آزمایش ” عفونت های منتقل شده از رابطه جنسی STI ” جمع آوری کند

عکس ورم بیضه

عکس ورم بیضه

معاینات دیگر

در صورت لزوم پزشک ممکن است آزمایش ها و معاینات زیر را برای تشخیص قطعی پیشنهاد دهد :

 • معاینه مقعدی : برای بررسی تورم پروستات که ممکن است عامل ایجاد نشانه ها باشد.
 • آزمایش خون مثل CBC : برای بررسی وجود عفونت در سیستم گردش خون بیمار
 • نمونه ادرار : برای بررسی عونت های ادراری و STI

در صورت لزوم ممکن است پزشک درخواست تصویربرداری از ناحیه بیضه ها و یا تصویربرداری اولترا سوند از ناحیه کیسه بیضه ها بدهد.

توضیح دکتر قوامی در مورد عفونت اپیدیدم

درمان عفونت اپی دیدیم

پس ازتشخیص سریعا درمان با داروی ضد میکروب( آنتی بیوتیک) باید شروع شود و در نتیجه جواب درمان خوب خواهد بود. درد معمولا پس از چند روز از بین می رود ولی تورم ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا برطرف شود. انتخاب درمان داروئی بر حسب علت بیماری می باشد.

اگر درمان سریع و صحیح انجام نگیرد، ممکن است چرک در کیسه بیضه  جمع شود، که باید با جراحی تخلیه شود. ممکن است بیماری مزمن و پیشرونده شود، که معمولا بیمار همیشه از درد بیضه شکایت خواهد داشت و ناباروری نیز درآینده دیده می شود.

آنتی بیوتیک برای درمان اپیدیدیمیت

اگر عفونت اپی دیدیمیت به طور حاد به وجود آمده شود، به طوری که بیضه بزرگتر از حد طبیعی شده باشد و پوست بیضه قرمز و مهم­تر از همه بیضه بسیار دردناک باشد، بیمار باید حداقل 5 روز در بیمارستان بستری و آنتی بیوتیک سیپروفلوکسین از راه رگ خونی به بیمار باید داده شود،

درمان عفونت بیضه و اپی دیدیم با آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک برای عفونت بیضه

چنانچه گاه گاهی بیمار از درد بیضه شکایت داشته باشد، باید به مدت 4 هفته از داروهای خوراکی ­آنتی بیوتیک طبق دستور عمل پایین استفاده کرد.

قرص برای درد بیضه

 • سیپروفلوکسین 250 میلی گرم هر 12 ساعت یک عدد به مدت 4 هفته
 • قرص تاوانکس 500 میلی گرم روزی یک عدد به مدت دو هفته
 • قرص افلوکسین 200 میلی گرم هر 12 ساعت یک عدد به مدت 4 هفته

عواقب عدم درمان اپیدیمیت

گاهی اوقات که درمان به موقع یا صحیح انجام نمی شود، ممکن است بیماری عفونی بیضه و اپی دیدیم ، مزمن و طولانی شود و بیمار از درد بیضه یا اپی دیدیم برای مدت طولانی رنج ببرد.

اگر  اپی دیدیم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

نکته مهم دیگری که در خصوص بیضه لازم است متذکر شویم این است که بعضی افراد از درد بیضه همیشگی و طولانی مدت رنج می برند، در حالی که هیچگونه سابقه بیماری عفونی در بیضه یا اپی دیدیم در ایشان دیده نشده و علت درد بیضه در این افراد نا مشخص است  بطوریکه اگر بیضه را هم خارج کنیم ، درد از بین نمی رود.

در این حالت پزشک باید  درمان های تهاجمی تر اتخاذ کند و با منشا عفونت در بدن بیمار مقابله کند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر Mahdi سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۱۸ سال سن دارم و بیضه سمته راستم اپیدیدیم متورم و سفت شده گاهی هم درد میگیره قبلا دکتر عمومی رفتم و قرص ایندومتاسین ۲۵ و سیپروفلوکساسین ۵۰۰ دادن ب مدت خوب شده بود ولی بعدش کار سنگین انجام دادم و وسیله سنگین بلند کردم. سونو گرافی هم رفتم مشکلی نداشت عکسشو براتون میفرستم چی کار کنم برای بهبودی کامل ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش)

   با سلام از انجام كارهاي سنگين خود داري شود روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي گرم اسنعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر مجتبی چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید بنده چند وقته که درد بیضه قسمت چپ بدن دارم با انجام سنوگرافی میخواستم تحت درمان قرار بگیرم
  اندازه بیضه سمت راست 37*19میلیمتر بیضه چپ 36*21میلیمتر میباشد
  هر دو بیضه دارای جدار منظم و صاف و اکوژنیسیته هموژن و نرمال بنظر میرسد سر و تنه اپیدیدیم دو طرف دارای اندازه و ابعاد و اکوپاترن نرمال است مایع هیدروسل در فضای اسکروتال مشاهده نشده دیواره اسکروتال بیضه ها دارای جدار منظم وضخامت نرمال میباشد در مانور و السالوا علائم واریکوسل مشاهده نشده قطر وریدی های شبکه پامپینی فرم در طرف چپ حداکثر 2mmمیباشد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 9 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر شهرام چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام.سال نومبارک باشه
  من ۴۳ سالمه
  بیضه م درد شدیدی داره و خیلی کوچکتراز حدطبیعی هست آب منی خیلی کمه واصلا اسپرم نداره وپرتاب نمیشه
  بچه دار نمیشم و قلبم۱۷درصده و آی سی دی شوک داره و آمیودارون الان ۹ساله استفاده میکنم لوزارتان.کاروادیول.مگسی لیتین.سپروفلاکسین هم استفاده میکنم
  سونوگرافی هم انجام دادم که واریکوسل خفیف
  داره و روی کشاله رانم یه غده ای برآمده شده.
  بیضه هاخیلی این درد داره
  ازتون خواهش میکنم کمکم کنید.ممنونم ازلطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 9 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف اندومتاسين١٠٠ ميلي استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۳۰ فروردین ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام حودا سه سال است که هر چهار یا پنج ماه درگیر همین مشکل میشم بیضه چپ متورم ودرد وحشتناک داره وعفونت ادراری منی خونی دارم. پزشک عمومی رفتم ومسکن کترولاک گرفتم وچندتا کپسول اموکسی سیلین چون داروی دیگری پزشک نداشت چندتا ازمایش وسونو نوشته انجام ندادم درضمن حدود دوماهی هست که غذا از پنج لقمه بیشر بخورم حالت تهوع میگیرم. مجرد هتم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۰ فروردین ۰( 9 ماه پیش)

   مني خوني خود به خود خوب مي شود و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر داود دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت آقای دکتر بنده با درد بیضه راست مواجه هستم و با مصرف شیاف ایندومتاسین و قرص سفیکسیم ۴۰۰ درد بیضه ام رفع میشود و این رو هم بگم خدمتتون که بیضه راستم موقع درد آویزان و قرمز میشود و رگهای بیضه یکم سیاه میشود که با مصرف داروهای بالا خوب میشود اما بعد از خود ارضایی دو یا سه بار در هفته دوباره درد شروع میشود در ضمن بنده تیر ۹۹ آز اسپرم دادم که جهش اسپرم و حرکت غیر عادی بود ولی بعد از اون دیگه آز اسپرم ندادم به نظر شما احتمال داره بنده دچار التهاب اپیدمی بیضه باشم در ضمن بنده عمل فتق اینگوئنال و هیدروسل راست انجام دادم که با مراجعه به دکتر تشخیص عدم عود دادن با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 9 ماه پیش)

   ممكن است التهاب اپيديديم باشد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ديكلوفناك١٠٠ استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر اسماعيل دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام رگهای که از سمت شکم به سمت بیضیه سمت راست میروند بعلت ضربه ورم وحتی بیضه سمت راست ورم کرده حالا درد کمی دارد من باید چه کار انجام بدهم ممنون از راهنمایی شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 9 ماه پیش)

   با سلام هر ٨ ساعت يك عدد قرص ناپروكسن٢٥٠ ميلي گرم ميل كنيد ده روز و هر ١٢ ساعت يك عدد قرص سيپروفلوكساتين٢٥٠ ميلي گرم ميل كنيد ده روز

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۹ فروردین ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من از اسپری لیدوکائین برای تاخیر استفاده کردم و به بیضه ام زدم الان پوست بیضه هام میسوزه لطف میکنید بگید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۹ فروردین ۰( 9 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين٢٠ سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر AM دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  با سلام و ارزوی سلامتی برای شما،من حدود مدتی هست قسمت روی بیضه چپم به نسبت چپ یکم ورم میکنه خود بیضه ظاهری عادی داره فقط اون قسمت رویش است،و درد خفیفی هم ایجاد می کند،علائمی مثل تب و سوزش در ادرار و سرخ شدن بیضه هم ندارم،فقط بعضی وقتا نه همیشه باعث درد خفیف و ورم می شود الان این مشکل چقد حاده و تا چه قد نیازه دکتر،نکته دیگه مم ۱۹ سالمه و هیچ رابطه ی نداشتم که بگم از بیماری جنسی هستش،درکل خود بیضه نیس قسمت رویش است احتمال زیاد اپیدیدم باشد‌.ممنون واقعا لطف بزرگی می کنین.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 10 ماه پیش)

   هر ١٢ ساعت يك عدد قرص سيپروفلوكستين ٢٥٠ ميلي گرم ده روز ميل كنيد و هر ١٢ ساعت يك عدد قرص ديكلوفناك بعد از غذا ميل كنيد ده روز

 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ده سال ازدواج کردم دوساله قصد بچه دارشدن کردیم یبار خانمم باردار شد بعد سه ماهگی بچه خودش صدق شد دفعه بعدی بچه قلب نداشت میخواستم ببین مشکل از من هست یانه رفتم چکاب ازمایش اسپرم وسونو گرفتم دکتر گفته باید بیضت عمل بشه میخواستم ببین حتما باید عمل بشم یانه جواب ازمایش روبراتون میفرستم ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 10 ماه پیش)

   بايد عمل كنيد

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام دو روز بیضه چپ درد می کنه خفیف موقع راه رفتن کم و موقع دراز کشیدن بیشتر میشه ..نظرتان چیه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 10 ماه پیش)

   هر ١٢ ساعت يك عدد قرص ديكلوفناك بعد از غذا ميل كنيد ده روز

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر