علائم و درمان عفونت بیضه با آنتی بیوتیک | عفونت اپیدیدمیت

عفونت اپی دیدیم  یا اپیدیدیمیت، موجب التهاب و درد در ناحیه اپیدیدیم شده و عموما منشا ویروسی دارد. اپی دیدیم، معمولا به علت عفونت و به طور شایع  از ادرار عفونی یا عفونت مقاربتی پدید می آید.

اپی دیدیم چیست؟

اپی دیدیم زائده ای بالای بیضه است که محل ذخیره نطفه بوده و عفونت آن با یک دوره درمان با داروی ضد میکروب معمولا عفونت از بین خواهد رفت، درمان و بهبودی بطور معمول و کامل صورت خواهد گرفت.

 زائده  اپی دیدیمیس می باشد، که بالای بیضه قرار گرفته و نقش مهمی  در تبدیل نطفه های نارس به نطفه های طبیعی دارد.

بنابراین باید توجه داشت که چنانچه اگر این دو زائده مهم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

ناباروری

تشخیص عفونت اپی دیدیم

اپی دیدیمیت به معنی التهاب اپیدیدیم است که معمولا علت عفونی دارد.عفونت در بیضه ها اورکیت نام دارد و ممکن است است با عفونت اپیدیدیم توسط بیمار و همچنین پزشک اشتباه گرفته شود.

چون بیضه و اپیدیدیم در کنار هم قرار دارند، گاهی اوقات برای پزشک مشکل است که تشخیص دهد کدامیک دچار التهاب یا عفونت شده است،

به همین علت اصطلاح اپیدیدیمو-اورکیت بکار می رود. شایع ترین علامت این بیماری عفونی( بیضه و اپیدیدیم )،درد می باشد.

عفونت اپی دیدیم - عفونت بیضه

علائم عفونت بیضه و اپی دیدیم

علائم سریعا بوجود می آیند، ظرف یک یا چند روز. بیضه و اپی دیدیم سریعا ورم می کندو اسکروتوم بزرگ، حساس و قرمز و بسیار دردناک می شود. اگر علت این بیماری بعلت عفونت در جای دیگر باشد، علائم عفونت در بیضه و اپی دیدیم دیده می شود.

اگر چنانچه عفونت ادراری هم داشته باشد، علائم سوزش، تکرر ادرار  و ترشح مجرا نیز ممکن است در فرد وجود داشته باشد. برای تشخیص آزمایش کامل ادرار و کشت و همچنین کشت ترشح مجرا ضروری می باشد.

همیان طور که گفته شد شایع ترین علامت عفونی شدن اپی دیدیم درد در ناحیه بیضه هاست ولی بیمار ممکن است نشانه های زیر را هم تجربه کند :

 • تب خفیف همراه با لرز
 • فشار به بیضه ها
 • درد در ناحیه لگن
 • قرمزی و حرارت در کیسه بیضه (اسکروتوم)
 • غده لنفاوی بزرگ شده در کشاله ران
 • درد در هنگام سکس و انزال
 • درد در هنگام ادرار یا حرکت شکم
 • زود ادراری و ادرار مکرر
 • ترشحات غیر عادی از آلت
 • خون در منی

علل عفونت بیضه و اپی دیدیم و درد بیضه

علت بیماری عفونت است که شامل:

عارضه عفونت ادراری ادرار

عفونی بعلت میکروب ECOLI می تواند از طریق واز(VAS) یا لوله برنده منی وارد اپی دیدیم و بیضه شود و باعث عفونت این دو عضو گردد. این عفونت در هر سنی اتفاق می افتد ولی بطور شایع و فراوان در مردان بالای 35 اتفاق می افتد. بزرگی پروستات که باعث انسداد مجاری ادرار برای خروج ادرار از مثانه می شود، می تواند باعث این عفونت شود. کودکانی که مبتلا به عفونت ادراری هستند، ممکن است به اپیدیدیمیت یا عفونت  اپی دیدیم گرفتار شوند.

عفونت مقاربتی (جنسی)

شایع ترین علت عفونت  اپی دیدیم، عفونت مقاربتی است که در جوانان بیشتر دیده می شود، اگرچه در هر مردی که از نظر جنسی فعال می باشد،اتفاق می افتد.

عفونت ویروسی بیضه (اورکیت ویروسی)

یکی از علل شایع عفونت در اپیدیدیم مخصوصا در سنین پایین بیماری اوریون است. اوریون هر دو غده بزاقی را دچار التهاب کرده و و موجب ایجاد تورم در آن ناحیه می گردد. اوریون در کودکان می توامد موجب ابتلا به عفونت اپی دیدیم نوع ویروسی شود. ویروس از طریق خون در بدن حرکت کرده و عونت را به  بیضه و اپی دیدیم منتقل می کند.

عمل جراحی پروستات و مجرا

عمل پروستات باعث می شود، میکروب های موجود در مجرا وارد اپی دیدیم و بیضه شوند. امروز با بهتر شدن روش های جراحی و تجویز داروهای ضد میکروب قبل از عمل، این عفونت نادر است. عفونت اپی دیدیم می تواند به علت مصرف بیش از حد داروی AMIODARONE باشد.

ضربه به اسکروتوم می تواند باعث التهاب و بزرگی بیضه و درد بیضه شود. سل یکی دیگر از عوامل عفونت در بیضه می باشد و از راهگردش خون بیضه را مبتلا می کند. در بعضی بیماری ها ، التهاب بیضه و اپی دیدیم ممکن است به وجود آید که علت آن عفونی یا میکروبی نمی باشد.

درمان اورکیت یا عفونت بیضه را در این مقاله بخوانید: 

عفونت بیضه

چه کسانی مبتلا به عفونت اپی دیدیم می شوند؟

1 نفر از 1000 نفر از مردان به عفونت اپی دیدیم  مبتلا می شوند. در سنین 15 تا 30 سالگی شایع و فراوان دیده می شود و در بالای 60 سالگی هم شایع است. قبل از بلوغ بطور شایع اتفاق نمی افتد. 3 نفر از 10 کودکی که به اوریون مبتلا هستند، مبتلا به عفونت ویروسی بیضه و اپی دیدیم می شوند. شانس ابتلا در افرادی که سوند در مجرا دارند، بیشتر است.

تشخیص عفونت اپی دیدیم

پزشک ابتدا باید معاینه فیزیکی شما را تکمیل کند. در معاینه لمسی دکتر موارد زیر را معاینه می کند :

 • التهاب در بیضه ها
 • التهاب در لنف های کشاله ران
 • ترشحات غیر عادی از آلت

در صورتی که ترشح داشته باشید پزشک با نمونه گیر پنبه ای مقداری از این ترشحات را برای آزمایش ” عفونت های منتقل شده از رابطه جنسی STI ” جمع آوری کند

عکس ورم بیضه

عکس ورم بیضه

معاینات دیگر

در صورت لزوم پزشک ممکن است آزمایش ها و معاینات زیر را برای تشخیص قطعی پیشنهاد دهد :

 • معاینه مقعدی : برای بررسی تورم پروستات که ممکن است عامل ایجاد نشانه ها باشد.
 • آزمایش خون مثل CBC : برای بررسی وجود عفونت در سیستم گردش خون بیمار
 • نمونه ادرار : برای بررسی عونت های ادراری و STI

در صورت لزوم ممکن است پزشک درخواست تصویربرداری از ناحیه بیضه ها و یا تصویربرداری اولترا سوند از ناحیه کیسه بیضه ها بدهد.

توضیح دکتر قوامی در مورد عفونت اپیدیدم

درمان عفونت اپی دیدیم

پس ازتشخیص سریعا درمان با داروی ضد میکروب( آنتی بیوتیک) باید شروع شود و در نتیجه جواب درمان خوب خواهد بود. درد معمولا پس از چند روز از بین می رود ولی تورم ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا برطرف شود. انتخاب درمان داروئی بر حسب علت بیماری می باشد.

اگر درمان سریع و صحیح انجام نگیرد، ممکن است چرک در کیسه بیضه  جمع شود، که باید با جراحی تخلیه شود. ممکن است بیماری مزمن و پیشرونده شود، که معمولا بیمار همیشه از درد بیضه شکایت خواهد داشت و ناباروری نیز درآینده دیده می شود.

آنتی بیوتیک برای درمان اپیدیدیمیت

اگر عفونت اپی دیدیمیت به طور حاد به وجود آمده شود، به طوری که بیضه بزرگتر از حد طبیعی شده باشد و پوست بیضه قرمز و مهم­تر از همه بیضه بسیار دردناک باشد، بیمار باید حداقل 5 روز در بیمارستان بستری و آنتی بیوتیک سیپروفلوکسین از راه رگ خونی به بیمار باید داده شود،

درمان عفونت بیضه و اپی دیدیم با آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک برای عفونت بیضه

چنانچه گاه گاهی بیمار از درد بیضه شکایت داشته باشد، باید به مدت 4 هفته از داروهای خوراکی ­آنتی بیوتیک طبق دستور عمل پایین استفاده کرد.

قرص برای درد بیضه

 • سیپروفلوکسین 250 میلی گرم هر 12 ساعت یک عدد به مدت 4 هفته
 • قرص تاوانکس 500 میلی گرم روزی یک عدد به مدت دو هفته
 • قرص افلوکسین 200 میلی گرم هر 12 ساعت یک عدد به مدت 4 هفته

عواقب عدم درمان اپیدیمیت

گاهی اوقات که درمان به موقع یا صحیح انجام نمی شود، ممکن است بیماری عفونی بیضه و اپی دیدیم ، مزمن و طولانی شود و بیمار از درد بیضه یا اپی دیدیم برای مدت طولانی رنج ببرد.

اگر  اپی دیدیم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

نکته مهم دیگری که در خصوص بیضه لازم است متذکر شویم این است که بعضی افراد از درد بیضه همیشگی و طولانی مدت رنج می برند، در حالی که هیچگونه سابقه بیماری عفونی در بیضه یا اپی دیدیم در ایشان دیده نشده و علت درد بیضه در این افراد نا مشخص است  بطوریکه اگر بیضه را هم خارج کنیم ، درد از بین نمی رود.

در این حالت پزشک باید  درمان های تهاجمی تر اتخاذ کند و با منشا عفونت در بدن بیمار مقابله کند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۲۳ شهریور ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من 42 ساله هستم و سنگ کلیه دارم ومدت یک ماه هست که چهار تا سنگ دفع کردم ودر ناحیه بیضه سمت چپ درد زیادی دارم بهمراه سوزش ادراری و درد شدید بعد از سکس ...به دکتر مراجعه کردم و برام قرص لووفلوگزاسین 500 و رواتینکس تجویز کردن که موفق به پیدا کردن رواتینکس نشدم ولی لووفلوگزاسین رو ده روز مصرف کردم و در مدت این ده روز درد کمتری داشتم اما درد دوباره زیاد شده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۳ شهریور ۱( 1 سال پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و هر ٨ ساعت يك عدد قرص ناپروكسن  ٢٥٠ ميلي گرم ده روز ميل كنيد ،،. روزي سه  ليتر مايعات ميل شود و مصرف روزانه گوشت بيشتر از ٥٠ گرم نباشد و خوردن نمك محدود شود

 • تصویر کاربر پژمان سه شنبه ۱۸ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر وقت بخير من مدت٣ ماه هست درگير درد بيضه سمت راست هستم اول با تب و لرز و بي حالي شروع شد و درد كشاله ران و اپيديم سمت چپ تيركشنده به دكتر مراجعه كردم سونوگرافي التهاب غدد لنفاوي كشاله ران رو نشون داد يك دوره آنتي بيوتيك تاوانكس ٥٠٠ و داكسي سايكلين ١٠٠ وسلوكسيب ١٠٠ به مدت يكماه مصرف كردم درد كمتر شد ولي مجدد عود ميكرد دوباره به پزشك مراجعه كردم دارو تغير دادند به سيپروفلوكساسين و آزيترو مايسين و سلوكسيب ٢٠٠ به مدت ٤٥ روز اما باز هم با وجود مصرف اين داروها بازهم مجدد عود كرد و درد اذيت ميكنه از نظر شما چه كاري بايد انجام بدم مسافر هم هستم و وقت زيادي ندارم🙏🙏 با سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۸ مرداد ۱( 1 سال پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد قرص ألفن xl صد ميلي گرم ده روز ميل شود 

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۰ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر حدود دوماهی هست که دردی مداوم و خفیف در بیضه چپ احساس میکنم ، به متخصص ارولوژی هم مراجعه کردم با معاینه فیزیکی گفت چیز خاصی نیست ولی درد هنوز برطرف نشده، کار سنگین هم روزانه انجام میدم در شغلم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ مرداد ۱( 1 سال پیش)

   با سلام از انجام كارهاي سنگين خود داري شود روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم ده روز نشسته شود و روزي يك عدد قرص آلفن. Xl صد ميلي گرم ده روز ميل شود 

 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۴ تیر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  سلام.من 42سالمه.کلیهام سنگ ساز هستن هرد دوتاش الان سنگ هشت میل داره در ناحیه تحتانی کلیها قرار داره .چند روزه که درد در ناحیه بیضهام دارم و لحضه ایی هست و قطع میشه و دوباره درد میگیره .یه حس فشار در ناحیه مسانه دارم که رو بهپایین فشار میاره.یه مقدار هم استخوانهای لگنم درد مختصری دارن .چند روزه که قرص سیپروفلوکساسین مصرف میکنم که دردم کمتر شده.رنگ منی هم یه مقدار به رنگ زرد میزنه .بنظرتون چی میتونه باشه .آیا عفونت دستگاه مجاری ادرار دارم یا چیز دیگه میتونه باشه .ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ تیر ۱( 1 سال پیش)

   با سلام التهاب پروستات مي باشد سنگ كليه دفع مي شود روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد قرص ألفن xl صد ميلي گرم ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر بهروز سه شنبه ۷ تیر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشی نزدیک سه سال از وجود یک توده کوچک بربالای بیضه چپم مطلع شدم سونوی اول معلوم نبود ولی سونوی دوم مشخص شد دکتر گفت مشکلی نیست ولی چند سالی هم عفونت باکتریای داشتم سرجمع در خانوادمون سرطان شیوع زیادی داره وهمسرم رو هم متاسفانه به دلیل سرطان خون از دست دادم ومیترسم لطفا راهنمای کنید ممنون وتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۷ تیر ۱( 1 سال پیش)

   با سلام اين توده روي اپيديديم است اهميتي ندارد و خطرناك نيست

 • تصویر کاربر سیاوش چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 134 مشاهده پرسش
  سلام ،چند سالی هست که یکی از بیضه‌ها یم تورم بدون درد دارد راهنماییم کنید که چکار کنم آیا داریی هست که مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱( 1 سال پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص ألفن xl صد ميلي گرم ده روز ميل كنيد و حتما توسط اورولوژ ويزيت شويد 

 • تصویر کاربر مرتضی سه شنبه ۲۴ خرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من چند وقته عفونت اپیدیدیم دارم باید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۴ خرداد ۱( 1 سال پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص تاوانكس  ٥٠٠ ميلي گرم ده روز ميل كنيد و روزي يك عدد قرص ألفن xl  صد ميلي گرم ده روز ميل شود

 • تصویر کاربر Amirmohamad1994 دوشنبه ۲۳ خرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر بنده نزدیک یک ماهه که درد شدید بیضه دارم و بیشتر هم بیضه چپ بنده درد میکنه و جدیدا متوجه یه توده شدم در بالای بیضه چپم که نسبتا بزرگه و دقیقا جای اپیدمیم در اومده الان درد به کشاله ران و پاهام هم زده و لگن و کمرم،سینه هام درد میکنه اوایل کمی تب لرز هم داشتم و جدیدا احساس سوزش در الت تناسلیم هم دارم و بعضی اوقات الت تناسلی بنده هم درد میکنه موقع ادرار کردن،و در حالت عادی،میشه بگید مشکل بنده چیست حدود یک ماهه اینجوریم اولا علاعم کمتر بود ولی جدیدا زیاد تر شده!
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۳ خرداد ۱( 1 سال پیش)

   با سلام شما مبتلا به التهاب پروستات هستيد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر مرادی چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  با
  سلام خدمت شما آقای دکتر
  ببخشید من يه ماه ميشه که‌ درد خفيف که‌ دست میزارم دردی را احساس نمی‌کنم ولی زیر بیضه وبیضه را احساس میکنم خيلي خفيف ورم يا قرمزي بیضه هام نداره فقط ادرار را نمیتونم مثل قبل نگه دارم دردم میگیره ممنون میشم راهنمایم کنید
  1. تصویر کاربر مرادی یکشنبه ۲۲ خرداد ۱( 1 سال پیش)
   سلام ممنون میشم پاسخ سوالم را بدید
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱( 1 سال پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم يك ماه ميل كنيد و روزي يك عدد قرص ألفن xl صد ميلي گرم ده روز ميل كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر بهنام سه شنبه ۱۷ خرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  سلام .جناب دکتر یک ماهی میشه از کشانه ران سمت چپ یه برا مدگی ۲سانتی همراه درد مشاهد کردم الان بد یک ماه برآمدگی از بین رفته اما درد به پای راستم میزد الان اون خب شده بیضه راستم احساس درد میشوم میشه بگید چه دارویی تجویز کنم چه باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۷ خرداد ۱( 1 سال پیش)

   با سلام هر ١٢ ساعت يك عدد قرص فلوكسيب ٧/٥ ميلي گرم دو هفته ميل كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر