علائم و درمان عفونت بیضه با آنتی بیوتیک | عفونت اپیدیدمیت

عفونت اپی دیدیم  یا اپیدیدیمیت، موجب التهاب و درد در ناحیه اپیدیدیم شده و عموما منشا ویروسی دارد. اپی دیدیم، معمولا به علت عفونت و به طور شایع  از ادرار عفونی یا عفونت مقاربتی پدید می آید.

اپی دیدیم چیست؟

اپی دیدیم زائده ای بالای بیضه است که محل ذخیره نطفه بوده و عفونت آن با یک دوره درمان با داروی ضد میکروب معمولا عفونت از بین خواهد رفت، درمان و بهبودی بطور معمول و کامل صورت خواهد گرفت.

 زائده  اپی دیدیمیس می باشد، که بالای بیضه قرار گرفته و نقش مهمی  در تبدیل نطفه های نارس به نطفه های طبیعی دارد.

بنابراین باید توجه داشت که چنانچه اگر این دو زائده مهم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

ناباروری

تشخیص عفونت اپی دیدیم

اپی دیدیمیت به معنی التهاب اپیدیدیم است که معمولا علت عفونی دارد.عفونت در بیضه ها اورکیت نام دارد و ممکن است است با عفونت اپیدیدیم توسط بیمار و همچنین پزشک اشتباه گرفته شود.

چون بیضه و اپیدیدیم در کنار هم قرار دارند، گاهی اوقات برای پزشک مشکل است که تشخیص دهد کدامیک دچار التهاب یا عفونت شده است،

به همین علت اصطلاح اپیدیدیمو-اورکیت بکار می رود. شایع ترین علامت این بیماری عفونی( بیضه و اپیدیدیم )،درد می باشد.

عفونت اپی دیدیم - عفونت بیضه

علائم عفونت بیضه و اپی دیدیم

علائم سریعا بوجود می آیند، ظرف یک یا چند روز. بیضه و اپی دیدیم سریعا ورم می کندو اسکروتوم بزرگ، حساس و قرمز و بسیار دردناک می شود. اگر علت این بیماری بعلت عفونت در جای دیگر باشد، علائم عفونت در بیضه و اپی دیدیم دیده می شود.

اگر چنانچه عفونت ادراری هم داشته باشد، علائم سوزش، تکرر ادرار  و ترشح مجرا نیز ممکن است در فرد وجود داشته باشد. برای تشخیص آزمایش کامل ادرار و کشت و همچنین کشت ترشح مجرا ضروری می باشد.

همیان طور که گفته شد شایع ترین علامت عفونی شدن اپی دیدیم درد در ناحیه بیضه هاست ولی بیمار ممکن است نشانه های زیر را هم تجربه کند :

 • تب خفیف همراه با لرز
 • فشار به بیضه ها
 • درد در ناحیه لگن
 • قرمزی و حرارت در کیسه بیضه (اسکروتوم)
 • غده لنفاوی بزرگ شده در کشاله ران
 • درد در هنگام سکس و انزال
 • درد در هنگام ادرار یا حرکت شکم
 • زود ادراری و ادرار مکرر
 • ترشحات غیر عادی از آلت
 • خون در منی

علل عفونت بیضه و اپی دیدیم و درد بیضه

علت بیماری عفونت است که شامل:

عارضه عفونت ادراری ادرار

عفونی بعلت میکروب ECOLI می تواند از طریق واز(VAS) یا لوله برنده منی وارد اپی دیدیم و بیضه شود و باعث عفونت این دو عضو گردد. این عفونت در هر سنی اتفاق می افتد ولی بطور شایع و فراوان در مردان بالای 35 اتفاق می افتد. بزرگی پروستات که باعث انسداد مجاری ادرار برای خروج ادرار از مثانه می شود، می تواند باعث این عفونت شود. کودکانی که مبتلا به عفونت ادراری هستند، ممکن است به اپیدیدیمیت یا عفونت  اپی دیدیم گرفتار شوند.

عفونت مقاربتی (جنسی)

شایع ترین علت عفونت  اپی دیدیم، عفونت مقاربتی است که در جوانان بیشتر دیده می شود، اگرچه در هر مردی که از نظر جنسی فعال می باشد،اتفاق می افتد.

عفونت ویروسی بیضه (اورکیت ویروسی)

یکی از علل شایع عفونت در اپیدیدیم مخصوصا در سنین پایین بیماری اوریون است. اوریون هر دو غده بزاقی را دچار التهاب کرده و و موجب ایجاد تورم در آن ناحیه می گردد. اوریون در کودکان می توامد موجب ابتلا به عفونت اپی دیدیم نوع ویروسی شود. ویروس از طریق خون در بدن حرکت کرده و عونت را به  بیضه و اپی دیدیم منتقل می کند.

عمل جراحی پروستات و مجرا

عمل پروستات باعث می شود، میکروب های موجود در مجرا وارد اپی دیدیم و بیضه شوند. امروز با بهتر شدن روش های جراحی و تجویز داروهای ضد میکروب قبل از عمل، این عفونت نادر است. عفونت اپی دیدیم می تواند به علت مصرف بیش از حد داروی AMIODARONE باشد.

ضربه به اسکروتوم می تواند باعث التهاب و بزرگی بیضه و درد بیضه شود. سل یکی دیگر از عوامل عفونت در بیضه می باشد و از راهگردش خون بیضه را مبتلا می کند. در بعضی بیماری ها ، التهاب بیضه و اپی دیدیم ممکن است به وجود آید که علت آن عفونی یا میکروبی نمی باشد.

درمان اورکیت یا عفونت بیضه را در این مقاله بخوانید: 

عفونت بیضه

چه کسانی مبتلا به عفونت اپی دیدیم می شوند؟

1 نفر از 1000 نفر از مردان به عفونت اپی دیدیم  مبتلا می شوند. در سنین 15 تا 30 سالگی شایع و فراوان دیده می شود و در بالای 60 سالگی هم شایع است. قبل از بلوغ بطور شایع اتفاق نمی افتد. 3 نفر از 10 کودکی که به اوریون مبتلا هستند، مبتلا به عفونت ویروسی بیضه و اپی دیدیم می شوند. شانس ابتلا در افرادی که سوند در مجرا دارند، بیشتر است.

تشخیص عفونت اپی دیدیم

پزشک ابتدا باید معاینه فیزیکی شما را تکمیل کند. در معاینه لمسی دکتر موارد زیر را معاینه می کند :

 • التهاب در بیضه ها
 • التهاب در لنف های کشاله ران
 • ترشحات غیر عادی از آلت

در صورتی که ترشح داشته باشید پزشک با نمونه گیر پنبه ای مقداری از این ترشحات را برای آزمایش ” عفونت های منتقل شده از رابطه جنسی STI ” جمع آوری کند

عکس ورم بیضه

عکس ورم بیضه

معاینات دیگر

در صورت لزوم پزشک ممکن است آزمایش ها و معاینات زیر را برای تشخیص قطعی پیشنهاد دهد :

 • معاینه مقعدی : برای بررسی تورم پروستات که ممکن است عامل ایجاد نشانه ها باشد.
 • آزمایش خون مثل CBC : برای بررسی وجود عفونت در سیستم گردش خون بیمار
 • نمونه ادرار : برای بررسی عونت های ادراری و STI

در صورت لزوم ممکن است پزشک درخواست تصویربرداری از ناحیه بیضه ها و یا تصویربرداری اولترا سوند از ناحیه کیسه بیضه ها بدهد.

توضیح دکتر قوامی در مورد عفونت اپیدیدم

درمان عفونت اپی دیدیم

پس ازتشخیص سریعا درمان با داروی ضد میکروب( آنتی بیوتیک) باید شروع شود و در نتیجه جواب درمان خوب خواهد بود. درد معمولا پس از چند روز از بین می رود ولی تورم ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا برطرف شود. انتخاب درمان داروئی بر حسب علت بیماری می باشد.

اگر درمان سریع و صحیح انجام نگیرد، ممکن است چرک در کیسه بیضه  جمع شود، که باید با جراحی تخلیه شود. ممکن است بیماری مزمن و پیشرونده شود، که معمولا بیمار همیشه از درد بیضه شکایت خواهد داشت و ناباروری نیز درآینده دیده می شود.

آنتی بیوتیک برای درمان اپیدیدیمیت

اگر عفونت اپی دیدیمیت به طور حاد به وجود آمده شود، به طوری که بیضه بزرگتر از حد طبیعی شده باشد و پوست بیضه قرمز و مهم­تر از همه بیضه بسیار دردناک باشد، بیمار باید حداقل 5 روز در بیمارستان بستری و آنتی بیوتیک سیپروفلوکسین از راه رگ خونی به بیمار باید داده شود،

درمان عفونت بیضه و اپی دیدیم با آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک برای عفونت بیضه

چنانچه گاه گاهی بیمار از درد بیضه شکایت داشته باشد، باید به مدت 4 هفته از داروهای خوراکی ­آنتی بیوتیک طبق دستور عمل پایین استفاده کرد.

قرص برای درد بیضه

 • سیپروفلوکسین 250 میلی گرم هر 12 ساعت یک عدد به مدت 4 هفته
 • قرص تاوانکس 500 میلی گرم روزی یک عدد به مدت دو هفته
 • قرص افلوکسین 200 میلی گرم هر 12 ساعت یک عدد به مدت 4 هفته

عواقب عدم درمان اپیدیمیت

گاهی اوقات که درمان به موقع یا صحیح انجام نمی شود، ممکن است بیماری عفونی بیضه و اپی دیدیم ، مزمن و طولانی شود و بیمار از درد بیضه یا اپی دیدیم برای مدت طولانی رنج ببرد.

اگر  اپی دیدیم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

نکته مهم دیگری که در خصوص بیضه لازم است متذکر شویم این است که بعضی افراد از درد بیضه همیشگی و طولانی مدت رنج می برند، در حالی که هیچگونه سابقه بیماری عفونی در بیضه یا اپی دیدیم در ایشان دیده نشده و علت درد بیضه در این افراد نا مشخص است  بطوریکه اگر بیضه را هم خارج کنیم ، درد از بین نمی رود.

در این حالت پزشک باید  درمان های تهاجمی تر اتخاذ کند و با منشا عفونت در بدن بیمار مقابله کند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر جهان شنبه ۲۶ تیر ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  با سلام.بیضه سمت چپ درد دارد و رنگ اسپرم ب زردی نزدیک است داخل اسپرم حباب های مشاهده شده همانند خلط چسبناک مثل ژله میماند .لطفأ راهنمایی کنید با تشکر از آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ تیر ۰( 6 ماه پیش)

   با سلام هر ٨ ساعت يك عدد قرص ناپروكسن٢٥٠ ميلي گرم ده روز ميل كنيد مني ژله ماند خود ب خود خوب مي شود دارو ندارد

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۵ تیر ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ده سال پیش بیضه سمت چپم ضربه دیده و عمل واریکوسل کردم الان سونو دادم خوشبختانه مشکلی نداشتم ولی بیضه سمت چپم اغلب سوزش و درد مبهمی داره و در مواقعی از روز تشدید میشه ، چیکار کنم که خوب شه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ تیر ۰( 6 ماه پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر ata جمعه ۲۵ تیر ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و وقت بخیر
  بنده حدودا ۸سال پیش به متخصص ارولوژی مراجعه کردم و ایشان گفتند که واریکوسل خفیف دارم‌که‌نیاز به جراحی ندارد
  تقریبا یک ماه پیش درد و تورم شدید در بیضه سمت راست احساس کردم که چند روزی ادامه داشت که بهتر شد و به همین علت به پزشک مراجعه نکردم
  الان فقط عامل نگرانی بنده این است که در قسمت بالای بیضه سمت راست غده ریزی که بالمس کردن قابل تشخیص است بسیار نگرانم کرده و همچنین بیضه سمت راستم کمی متورم تر و بالاتر از بیضه سمت چپ است و ناگفته نماند که بعد از انزال بیضه سمت راست درد خفیفی دارد و به قول معروف تیر میکشد
  خواهشا راهنمایی کنید چون بااستناد به مطالب اینترنت خدایی ناکرده احتمال سرطان بیضه نیز مطرح است
  بی نهایت تشکر و سپاس گذار
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ تیر ۰( 6 ماه پیش)

   با سلام غده كوچك بالاي بيضه راست اهميتي ندارد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترخسته نباشید من بیضه سمت راستم وهمچنین زیرشکم در داشت رفتم دکتربرام سنونوشت انجام دادم ودکترگفت مشکلی نداری ومیخوام نظر شما رابدوم..... پروستات به ابعاد56*43*mm47 وباحجم58CCرویت شد.. وبیضه راست بانمای جابه جاشوند ه دردیستال کانال اینگوینال راست مشاهده شده.. وببخشید تصاویر نتونستم بفرستم.. وزودانزالی هم دارم زیر2دقیقه آقای دکتر ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 6 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص فلوكستين٢٠ ميلي سه ماه ميل شود و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر . نزدیک ۲ هفته اس که زیر بیضه هام احساس سوزش خارش و یه حالتی مثل سوزن فرو کردن دارم تورم و قرمزی و هیچی هم مشاهده نمیکنم اول فکر میکردم عرق سوز شدم ولی بعد ۲ هفته برطرف نشده گاهی خیلی اذیتم میکنه گاهی خوب میشه لطفا راهنمایی بفرمایید آقای دکتر ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 6 ماه پیش)

   با سلام روزي دو بار حمام كنيد و روزي يك عدد قرص سيتريزين ميل كنيد ده روز

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من هفته پیش یک رابطه سکسی داشتم و نکات بهداشتی مثل کاندوم و اینا رو مراعات کرده بودم اما بعد تموم شدن رابطه درد و تورم در بیضه راست و سخت شدن بیضه را شاهد هستم مشکل چیست اگر لطفا بگید چی باید بکنم و چی دارویی مصرف کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 6 ماه پیش)

   التهاب بيضه مي باشد روزي يك عدد قرص تاوانكس ٥٠٠ ميلي گرم ده روز ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ديكلوفناك ١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر جواد دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید من ۲۳ سالمه حدود دوهفته هست از ناحیه بیضه سمت راست کشاله ران و مثانه درد دارم که به کلیه هام و لگنم زده سه تا فوق تخصص رفتم یکی گفت فتقه یکی هم گفت پروستاتیت عفونت کرده که بهم دارو داد مصرف کردم ولی همچنان درد دارم من از قبل هم به بیضه سمت راست لمس میکردم بالا درد احساس میکردم الانم بیشتر شده یکم ورم داره احساس میکنم بیضه سمت راستم جلو تر از سمت چپ هست درد مثانه هم دارم دقیقا سمت راست دکتر احتمال سنگ هم داده ولی حالت تهوه و سوزش و سرگیجه ندارم تو ادرارمم خون نیست رابطه جنسی هم داشتم و خود ارزایی هم میکنم در طول هفته و یا روز ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 7 ماه پیش)

   التهاب پروستات داريد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي استعمال كنيد ده روز 

 • تصویر کاربر Rk دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من چند روزه پوست بیضه زخم شده و اون ناحیه از بیضه سفت شده تقریبا و خون ریزی میکنه، اولش هم از زخم مایع زرد رنگ خارج شد؟درد و چیزی هم نداره؟چی پیشنهاد میکنید شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 7 ماه پیش)

   با سلام هر ١٢ ساعت يك عدد قرص سيپروفلوكساتين ٢٥٠ ميلي گرم ده روز ميل كنيد اگر بهبودي حاصل نشد به متخصص پوست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من هشت ماهه اذواج کردم تاکنون موفق ب بارداری نشدم ازمایش اسپرم پنج ملیون اسپرم بود دکتر برام فولیک اسید ویتامین سی قرص تاموکسیفن تجویز کردن ایا امیدی ب درمان هست ممنون میشم راهنمایی کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 7 ماه پیش)

   با سلام بله اميد هست

 • تصویر کاربر بهنام جمعه ۲۸ خرداد ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  من چهار ماه هست که عمل تورشن بیضه کردم تا الان مشکلی نداشتم
  الان که خودارضایی میکنم سمت چپ درد شدیدی میاد
  علتش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ خرداد ۰( 7 ماه پیش)

   با سلام التهاب اپيديديم است هر ٨ ساعت يك عدد قرص ناپروكسن ٢٥٠ ميلي ميل كنيد ده روز و كار سنگين انجام ندهيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر