علائم و درمان عفونت بیضه با آنتی بیوتیک | عفونت اپیدیدمیت

عفونت اپی دیدیم  یا اپیدیدیمیت، موجب التهاب و درد در ناحیه اپیدیدیم شده و عموما منشا ویروسی دارد. اپی دیدیم، معمولا به علت عفونت و به طور شایع  از ادرار عفونی یا عفونت مقاربتی پدید می آید.

اپی دیدیم چیست؟

اپی دیدیم زائده ای بالای بیضه است که محل ذخیره نطفه بوده و عفونت آن با یک دوره درمان با داروی ضد میکروب معمولا عفونت از بین خواهد رفت، درمان و بهبودی بطور معمول و کامل صورت خواهد گرفت.

 زائده  اپی دیدیمیس می باشد، که بالای بیضه قرار گرفته و نقش مهمی  در تبدیل نطفه های نارس به نطفه های طبیعی دارد.

بنابراین باید توجه داشت که چنانچه اگر این دو زائده مهم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

ناباروری

تشخیص عفونت اپی دیدیم

اپی دیدیمیت به معنی التهاب اپیدیدیم است که معمولا علت عفونی دارد.عفونت در بیضه ها اورکیت نام دارد و ممکن است است با عفونت اپیدیدیم توسط بیمار و همچنین پزشک اشتباه گرفته شود.

چون بیضه و اپیدیدیم در کنار هم قرار دارند، گاهی اوقات برای پزشک مشکل است که تشخیص دهد کدامیک دچار التهاب یا عفونت شده است،

به همین علت اصطلاح اپیدیدیمو-اورکیت بکار می رود. شایع ترین علامت این بیماری عفونی( بیضه و اپیدیدیم )،درد می باشد.

عفونت اپی دیدیم - عفونت بیضه

علائم عفونت بیضه و اپی دیدیم

علائم سریعا بوجود می آیند، ظرف یک یا چند روز. بیضه و اپی دیدیم سریعا ورم می کندو اسکروتوم بزرگ، حساس و قرمز و بسیار دردناک می شود. اگر علت این بیماری بعلت عفونت در جای دیگر باشد، علائم عفونت در بیضه و اپی دیدیم دیده می شود.

اگر چنانچه عفونت ادراری هم داشته باشد، علائم سوزش، تکرر ادرار  و ترشح مجرا نیز ممکن است در فرد وجود داشته باشد. برای تشخیص آزمایش کامل ادرار و کشت و همچنین کشت ترشح مجرا ضروری می باشد.

همیان طور که گفته شد شایع ترین علامت عفونی شدن اپی دیدیم درد در ناحیه بیضه هاست ولی بیمار ممکن است نشانه های زیر را هم تجربه کند :

 • تب خفیف همراه با لرز
 • فشار به بیضه ها
 • درد در ناحیه لگن
 • قرمزی و حرارت در کیسه بیضه (اسکروتوم)
 • غده لنفاوی بزرگ شده در کشاله ران
 • درد در هنگام سکس و انزال
 • درد در هنگام ادرار یا حرکت شکم
 • زود ادراری و ادرار مکرر
 • ترشحات غیر عادی از آلت
 • خون در منی

علل عفونت بیضه و اپی دیدیم و درد بیضه

علت بیماری عفونت است که شامل:

عارضه عفونت ادراری ادرار

عفونی بعلت میکروب ECOLI می تواند از طریق واز(VAS) یا لوله برنده منی وارد اپی دیدیم و بیضه شود و باعث عفونت این دو عضو گردد. این عفونت در هر سنی اتفاق می افتد ولی بطور شایع و فراوان در مردان بالای 35 اتفاق می افتد. بزرگی پروستات که باعث انسداد مجاری ادرار برای خروج ادرار از مثانه می شود، می تواند باعث این عفونت شود. کودکانی که مبتلا به عفونت ادراری هستند، ممکن است به اپیدیدیمیت یا عفونت  اپی دیدیم گرفتار شوند.

عفونت مقاربتی (جنسی)

شایع ترین علت عفونت  اپی دیدیم، عفونت مقاربتی است که در جوانان بیشتر دیده می شود، اگرچه در هر مردی که از نظر جنسی فعال می باشد،اتفاق می افتد.

عفونت ویروسی بیضه (اورکیت ویروسی)

یکی از علل شایع عفونت در اپیدیدیم مخصوصا در سنین پایین بیماری اوریون است. اوریون هر دو غده بزاقی را دچار التهاب کرده و و موجب ایجاد تورم در آن ناحیه می گردد. اوریون در کودکان می توامد موجب ابتلا به عفونت اپی دیدیم نوع ویروسی شود. ویروس از طریق خون در بدن حرکت کرده و عونت را به  بیضه و اپی دیدیم منتقل می کند.

عمل جراحی پروستات و مجرا

عمل پروستات باعث می شود، میکروب های موجود در مجرا وارد اپی دیدیم و بیضه شوند. امروز با بهتر شدن روش های جراحی و تجویز داروهای ضد میکروب قبل از عمل، این عفونت نادر است. عفونت اپی دیدیم می تواند به علت مصرف بیش از حد داروی AMIODARONE باشد.

ضربه به اسکروتوم می تواند باعث التهاب و بزرگی بیضه و درد بیضه شود. سل یکی دیگر از عوامل عفونت در بیضه می باشد و از راهگردش خون بیضه را مبتلا می کند. در بعضی بیماری ها ، التهاب بیضه و اپی دیدیم ممکن است به وجود آید که علت آن عفونی یا میکروبی نمی باشد.

درمان اورکیت یا عفونت بیضه را در این مقاله بخوانید: 

عفونت بیضه

چه کسانی مبتلا به عفونت اپی دیدیم می شوند؟

1 نفر از 1000 نفر از مردان به عفونت اپی دیدیم  مبتلا می شوند. در سنین 15 تا 30 سالگی شایع و فراوان دیده می شود و در بالای 60 سالگی هم شایع است. قبل از بلوغ بطور شایع اتفاق نمی افتد. 3 نفر از 10 کودکی که به اوریون مبتلا هستند، مبتلا به عفونت ویروسی بیضه و اپی دیدیم می شوند. شانس ابتلا در افرادی که سوند در مجرا دارند، بیشتر است.

تشخیص عفونت اپی دیدیم

پزشک ابتدا باید معاینه فیزیکی شما را تکمیل کند. در معاینه لمسی دکتر موارد زیر را معاینه می کند :

 • التهاب در بیضه ها
 • التهاب در لنف های کشاله ران
 • ترشحات غیر عادی از آلت

در صورتی که ترشح داشته باشید پزشک با نمونه گیر پنبه ای مقداری از این ترشحات را برای آزمایش ” عفونت های منتقل شده از رابطه جنسی STI ” جمع آوری کند

عکس ورم بیضه

عکس ورم بیضه

معاینات دیگر

در صورت لزوم پزشک ممکن است آزمایش ها و معاینات زیر را برای تشخیص قطعی پیشنهاد دهد :

 • معاینه مقعدی : برای بررسی تورم پروستات که ممکن است عامل ایجاد نشانه ها باشد.
 • آزمایش خون مثل CBC : برای بررسی وجود عفونت در سیستم گردش خون بیمار
 • نمونه ادرار : برای بررسی عونت های ادراری و STI

در صورت لزوم ممکن است پزشک درخواست تصویربرداری از ناحیه بیضه ها و یا تصویربرداری اولترا سوند از ناحیه کیسه بیضه ها بدهد.

توضیح دکتر قوامی در مورد عفونت اپیدیدم

درمان عفونت اپی دیدیم

پس ازتشخیص سریعا درمان با داروی ضد میکروب( آنتی بیوتیک) باید شروع شود و در نتیجه جواب درمان خوب خواهد بود. درد معمولا پس از چند روز از بین می رود ولی تورم ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا برطرف شود. انتخاب درمان داروئی بر حسب علت بیماری می باشد.

اگر درمان سریع و صحیح انجام نگیرد، ممکن است چرک در کیسه بیضه  جمع شود، که باید با جراحی تخلیه شود. ممکن است بیماری مزمن و پیشرونده شود، که معمولا بیمار همیشه از درد بیضه شکایت خواهد داشت و ناباروری نیز درآینده دیده می شود.

آنتی بیوتیک برای درمان اپیدیدیمیت

اگر عفونت اپی دیدیمیت به طور حاد به وجود آمده شود، به طوری که بیضه بزرگتر از حد طبیعی شده باشد و پوست بیضه قرمز و مهم­تر از همه بیضه بسیار دردناک باشد، بیمار باید حداقل 5 روز در بیمارستان بستری و آنتی بیوتیک سیپروفلوکسین از راه رگ خونی به بیمار باید داده شود،

درمان عفونت بیضه و اپی دیدیم با آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک برای عفونت بیضه

چنانچه گاه گاهی بیمار از درد بیضه شکایت داشته باشد، باید به مدت 4 هفته از داروهای خوراکی ­آنتی بیوتیک طبق دستور عمل پایین استفاده کرد.

قرص برای درد بیضه

 • سیپروفلوکسین 250 میلی گرم هر 12 ساعت یک عدد به مدت 4 هفته
 • قرص تاوانکس 500 میلی گرم روزی یک عدد به مدت دو هفته
 • قرص افلوکسین 200 میلی گرم هر 12 ساعت یک عدد به مدت 4 هفته

عواقب عدم درمان اپیدیمیت

گاهی اوقات که درمان به موقع یا صحیح انجام نمی شود، ممکن است بیماری عفونی بیضه و اپی دیدیم ، مزمن و طولانی شود و بیمار از درد بیضه یا اپی دیدیم برای مدت طولانی رنج ببرد.

اگر  اپی دیدیم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

نکته مهم دیگری که در خصوص بیضه لازم است متذکر شویم این است که بعضی افراد از درد بیضه همیشگی و طولانی مدت رنج می برند، در حالی که هیچگونه سابقه بیماری عفونی در بیضه یا اپی دیدیم در ایشان دیده نشده و علت درد بیضه در این افراد نا مشخص است  بطوریکه اگر بیضه را هم خارج کنیم ، درد از بین نمی رود.

در این حالت پزشک باید  درمان های تهاجمی تر اتخاذ کند و با منشا عفونت در بدن بیمار مقابله کند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۹ مهر ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب و خسته نباشید خدمت دکتر قوامی
  بنده 38 سال سن دارم تقریبا دو هفته ای میشه بیضه سمت چپ سوزش داره مخصوصا زمانی که دست میزنم به کیسه بیضه اول انگار یه دردی مثله اینکه سوزن فرو کنن به بدن همچین سوزش ناگهانی به من دست میده که به مغز استخوانم میزنه و یهو تیر می‌کشه درد دائم نیست و به صورت مقطعی هست پوست کیسه بیضه ها هم تقریبا سرخ شده و جدیدا شبها دچار تکرر ادرار میشم .سپاس از جنابعالی ممنون میشم برای درمان بنده حقیر را راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ مهر ۲( 8 ماه پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد قرص ألفن xl صد ميلي گرم ده روز با شكم پر ميل كنيد و روزي يك عدد قرص وزيكر يك ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۱۸ خرداد ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 133 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دکتر
  مشکل ناباروری دارم قبلا عمل هیدروسل انجام دادم عمل واریکوسل چپ و راست انجام دادم عمل فتق انجام دادم اما بیضه راست که عمل هیدورسل انجام دادم اگه کوچیکترین اشاره ای بش بشه دردم میگیره و بعداز نزدیکی سوزش میرم دسشویی ادرار دارم و به سختی ادرار میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۸ خرداد ۲( 1 سال پیش)

   با سلام سونوگرافي از بيضه ها گرفته شود و روزي يك عدد كپسول امنيك يك ماه ميل كنيد و روزي يك عدد قرص ألفن xl صد ميلي گرم ده روز بعد از ناهار ميل شود و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۲ خرداد ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 134 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من نزدیک به یکساله که احساس میکنم اپیدیم بیضه سمت راستم بزرگتر از حد معموله وانتهای بیضه حالت کیسه شکل است قبلا احساس درد داشتم ولی الان دیگه نزدیک به شش ماهه که دیگه دردی ندارم اما حالت کیسه شکلش مونده راهی برای درمان وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۲ خرداد ۲( 1 سال پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص تاوانكس ٥٠٠ ميلي گرم ده روز ميل كنيد و حالت كيسه بيضه درماني ندارد

 • تصویر کاربر حامد جمعه ۵ خرداد ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 130 مشاهده پرسش
  عرض ادب من در ناحیه بیضه و کشاله ران احساس درد داشتم به دکتر مراجعه کردم و پس از معاینه اپیدیدیم تشخیص داده شد و متورم شدن غدد لنفاوی کشاله ران و داروی افلوکساسین ۲۰۰ دو بار در روز و قرص سلکسوسد ۲۰۰ دو بار در روز بران تجویز شد برای ۱۵ روز خیلی خوب شدم ولی کاملا درمان نشدم احساس درد خیلی خفیف در بیضه و مقداری در کشاله ران دارم میشه راهنمایی بفرمایید؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۹ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)

   با سلام شما مبتلا به التهاب پروستات هستيد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد قرص ألفن xl صد ميلي گرم ده روز ميل شود

  2. تصویر کاربر حامد جمعه ۲۹ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   جناب دکتر توی سونو پروستات ، کلیه ، مثانه و.... نرمال بوده
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۹ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)

   سونوگرافي ورم پروستات را نشان نمي دهد

  4. تصویر کاربر حامد جمعه ۲۹ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   خیر جناب دکتر تمام اندام ها نرمال است
  5. تصویر کاربر حامد جمعه ۲۹ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   البته شاید من درست توضیح نداده باشم غدد لنفاوی متورم شده در ناحیه زیر شکم به سمت پهلو بالای ران پا متورم شده بود که الان بعد از استفاده داروها که ۱۵ روز بوده و حدود پنج یل شش روز است که تمام شده بازم در ران پا احساس درد خفیف دارم بعضی اوقات سوزش ادرار دارم و در هنگام لمس به بیضه راست خودم در قسمت سر بیضه درد میکنه قبلا هم همین ناحیه درد میکرد
  6. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۵ خرداد ۲( 1 سال پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص تاوانكس ٥٠٠ ميلي گرم ده روز ميل كنيد

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر زینلی جمعه ۲۹ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام من 41سال دارم بعد از مبتلا شدن به ویروس و عفونت سینوزیت درد در بیضه چپ شروع شده نه زیاد یه درد کم که به کشاله میزنه از بالا یه خط روی مثانه درد میگیره موقع نشستن روی زمین و طولانی سر پا بودن درد شروع میشه موقع دراز کشیدن قطع میشه نه تورم وجود داره نه قرمزی پوست
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۹ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)

   با سلام مبتلا به التهاب پروستات هستيد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد قرص الفن xl صد ميلي گرم ده روز بعد از ناهار ميل شود

 • تصویر کاربر یوسف پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۲۵روز پیش عمل واریکوسل شدم از هردوطرف ولی سمت چپ یکم بیشتر بود الان بیضه سمت چپ درد داره یکبار هم به دکتر مراجعه کردم قرص تاوانکس و ویتامین ب داد ولی خوب نشدم لطفاراهنمایی بفرمایید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص ألفن xl صد ميلي گرم ده روز ميل كنيد و روزي يك عدد قرص تاوانكس ٥٠٠ ميلي گرم ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر م دوشنبه ۴ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من حدود 14سال پیش تکرر ادرار داشتم همراه با سوزش و به سختی ادرار میکرد وقتی که ادرار میکردم چند قطره بیشتر نمیومد پیش چند دکتر رفتم گفتن ورم پروستات داری دارو مصرف کردم تا حدودی خوب شدم حتی یک بارم سیستسکپی کردم که کلا خوب شدم ولی داروهام کامل مصرف نکردم و بعد چند ماه باز هم مثل قبل تکرر ادرار پیدا کردم.قرص افولوکساسین مصرف میکردم بهتر میشدم الان چند وقتی هست که بازم تکرر ادرار دارم و سوزش ادرار
  بیضهام خیلی درد میگیرن گاهی وقتها بیضهام ورم میکنن و ترشح دارن.لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۴ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)

   با سلام روزي يك عدد كپسول امنيك يك ماه ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد قرص ألفن xl صد ميلي گرم ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر h.a سه شنبه ۸ فروردین ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 141 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر
  ۳۹ سالمه
  حدود دو هفته پیش من رابطه ای جنسی داشتم
  حدود چند روز بعد درد بیضه سمت چپ رو داشتم به همراه درد کشاله ران که فکر کردم عادیه و چند روزی طول کشید به دکتر مراجعه کنم
  با رفتن پیش دکتر داخلی و تعریف داستان
  علت رو عفونت مراقبه ای دونست
  تجویز دکتر
  چرک خشک کن امپول
  و قرص linoQin500
  بود سمت چپ اکی شد
  اما بعد اون سمت راست شروع به درد کرد با همون علائم ممنون میشم راهنمایی و برای درمان کمکم کنین 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۸ فروردین ۲( 1 سال پیش)

   با سلام از انجام كار سنگين خودداري شود و روزي يك عدد قرص ألفن xl صد ميلي گرم ده روز ميل كنيد و روزي يك عدد قرص تاوانكس ٥٠٠ ميلي گرم ده روز ميل شود

 • تصویر کاربر خداوندلو جمعه ۱۲ اسفند ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  سلام ، من گاهی هر چند روز یک بار دردی پایین‌تر از بیضه احساس میکنم ، برای درمان این درد چه دارویی مصرف کنم آیا ، مترونیدازول اثر بخش است؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۲ اسفند ۱( 1 سال پیش)

   با سلام مترونيدازول اثري ندارد روزي يك عدد قرص ألفن xl صد ميلي ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر Javaf چهارشنبه ۱۰ اسفند ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 111 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  بیشتر از ۱ماهی هست بیضه ی سمت چپ خیلی خیلی بزرگتر از بیضه ی سمت راست شده است که درابتدا ۱هفته درد کمتری داشتم بعد اصلا دردی و هیچ علائم خاصی در ادرار و ... ندارم آیا نگران کننده هست؟
  1. تصویر کاربر Javaf شنبه ۶ اسفند ۱( 1 سال پیش)
   سنم ۲۰
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۰ اسفند ۱( 1 سال پیش)

   با سلام سونوگرافي از بيضه ها گرفته شود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر