علائم و درمان عفونت بیضه با آنتی بیوتیک | عفونت اپیدیدمیت

عفونت اپی دیدیم  یا اپیدیدیمیت، موجب التهاب و درد در ناحیه اپیدیدیم شده و عموما منشا ویروسی دارد. اپی دیدیم، معمولا به علت عفونت و به طور شایع  از ادرار عفونی یا عفونت مقاربتی پدید می آید.

اپی دیدیم چیست؟

اپی دیدیم زائده ای بالای بیضه است که محل ذخیره نطفه بوده و عفونت آن با یک دوره درمان با داروی ضد میکروب معمولا عفونت از بین خواهد رفت، درمان و بهبودی بطور معمول و کامل صورت خواهد گرفت.

 زائده  اپی دیدیمیس می باشد، که بالای بیضه قرار گرفته و نقش مهمی  در تبدیل نطفه های نارس به نطفه های طبیعی دارد.

بنابراین باید توجه داشت که چنانچه اگر این دو زائده مهم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

ناباروری

تشخیص عفونت اپی دیدیم

اپی دیدیمیت به معنی التهاب اپیدیدیم است که معمولا علت عفونی دارد.عفونت در بیضه ها اورکیت نام دارد و ممکن است است با عفونت اپیدیدیم توسط بیمار و همچنین پزشک اشتباه گرفته شود.

چون بیضه و اپیدیدیم در کنار هم قرار دارند، گاهی اوقات برای پزشک مشکل است که تشخیص دهد کدامیک دچار التهاب یا عفونت شده است،

به همین علت اصطلاح اپیدیدیمو-اورکیت بکار می رود. شایع ترین علامت این بیماری عفونی( بیضه و اپیدیدیم )،درد می باشد.

عفونت اپی دیدیم - عفونت بیضه

علائم عفونت بیضه و اپی دیدیم

علائم سریعا بوجود می آیند، ظرف یک یا چند روز. بیضه و اپی دیدیم سریعا ورم می کندو اسکروتوم بزرگ، حساس و قرمز و بسیار دردناک می شود. اگر علت این بیماری بعلت عفونت در جای دیگر باشد، علائم عفونت در بیضه و اپی دیدیم دیده می شود.

اگر چنانچه عفونت ادراری هم داشته باشد، علائم سوزش، تکرر ادرار  و ترشح مجرا نیز ممکن است در فرد وجود داشته باشد. برای تشخیص آزمایش کامل ادرار و کشت و همچنین کشت ترشح مجرا ضروری می باشد.

همیان طور که گفته شد شایع ترین علامت عفونی شدن اپی دیدیم درد در ناحیه بیضه هاست ولی بیمار ممکن است نشانه های زیر را هم تجربه کند :

 • تب خفیف همراه با لرز
 • فشار به بیضه ها
 • درد در ناحیه لگن
 • قرمزی و حرارت در کیسه بیضه (اسکروتوم)
 • غده لنفاوی بزرگ شده در کشاله ران
 • درد در هنگام سکس و انزال
 • درد در هنگام ادرار یا حرکت شکم
 • زود ادراری و ادرار مکرر
 • ترشحات غیر عادی از آلت
 • خون در منی

علل عفونت بیضه و اپی دیدیم و درد بیضه

علت بیماری عفونت است که شامل:

عارضه عفونت ادراری ادرار

عفونی بعلت میکروب ECOLI می تواند از طریق واز(VAS) یا لوله برنده منی وارد اپی دیدیم و بیضه شود و باعث عفونت این دو عضو گردد. این عفونت در هر سنی اتفاق می افتد ولی بطور شایع و فراوان در مردان بالای 35 اتفاق می افتد. بزرگی پروستات که باعث انسداد مجاری ادرار برای خروج ادرار از مثانه می شود، می تواند باعث این عفونت شود. کودکانی که مبتلا به عفونت ادراری هستند، ممکن است به اپیدیدیمیت یا عفونت  اپی دیدیم گرفتار شوند.

عفونت مقاربتی (جنسی)

شایع ترین علت عفونت  اپی دیدیم، عفونت مقاربتی است که در جوانان بیشتر دیده می شود، اگرچه در هر مردی که از نظر جنسی فعال می باشد،اتفاق می افتد.

عفونت ویروسی بیضه (اورکیت ویروسی)

یکی از علل شایع عفونت در اپیدیدیم مخصوصا در سنین پایین بیماری اوریون است. اوریون هر دو غده بزاقی را دچار التهاب کرده و و موجب ایجاد تورم در آن ناحیه می گردد. اوریون در کودکان می توامد موجب ابتلا به عفونت اپی دیدیم نوع ویروسی شود. ویروس از طریق خون در بدن حرکت کرده و عونت را به  بیضه و اپی دیدیم منتقل می کند.

عمل جراحی پروستات و مجرا

عمل پروستات باعث می شود، میکروب های موجود در مجرا وارد اپی دیدیم و بیضه شوند. امروز با بهتر شدن روش های جراحی و تجویز داروهای ضد میکروب قبل از عمل، این عفونت نادر است. عفونت اپی دیدیم می تواند به علت مصرف بیش از حد داروی AMIODARONE باشد.

ضربه به اسکروتوم می تواند باعث التهاب و بزرگی بیضه و درد بیضه شود. سل یکی دیگر از عوامل عفونت در بیضه می باشد و از راهگردش خون بیضه را مبتلا می کند. در بعضی بیماری ها ، التهاب بیضه و اپی دیدیم ممکن است به وجود آید که علت آن عفونی یا میکروبی نمی باشد.

درمان اورکیت یا عفونت بیضه را در این مقاله بخوانید: 

عفونت بیضه

چه کسانی مبتلا به عفونت اپی دیدیم می شوند؟

1 نفر از 1000 نفر از مردان به عفونت اپی دیدیم  مبتلا می شوند. در سنین 15 تا 30 سالگی شایع و فراوان دیده می شود و در بالای 60 سالگی هم شایع است. قبل از بلوغ بطور شایع اتفاق نمی افتد. 3 نفر از 10 کودکی که به اوریون مبتلا هستند، مبتلا به عفونت ویروسی بیضه و اپی دیدیم می شوند. شانس ابتلا در افرادی که سوند در مجرا دارند، بیشتر است.

تشخیص عفونت اپی دیدیم

پزشک ابتدا باید معاینه فیزیکی شما را تکمیل کند. در معاینه لمسی دکتر موارد زیر را معاینه می کند :

 • التهاب در بیضه ها
 • التهاب در لنف های کشاله ران
 • ترشحات غیر عادی از آلت

در صورتی که ترشح داشته باشید پزشک با نمونه گیر پنبه ای مقداری از این ترشحات را برای آزمایش ” عفونت های منتقل شده از رابطه جنسی STI ” جمع آوری کند

عکس ورم بیضه

عکس ورم بیضه

معاینات دیگر

در صورت لزوم پزشک ممکن است آزمایش ها و معاینات زیر را برای تشخیص قطعی پیشنهاد دهد :

 • معاینه مقعدی : برای بررسی تورم پروستات که ممکن است عامل ایجاد نشانه ها باشد.
 • آزمایش خون مثل CBC : برای بررسی وجود عفونت در سیستم گردش خون بیمار
 • نمونه ادرار : برای بررسی عونت های ادراری و STI

در صورت لزوم ممکن است پزشک درخواست تصویربرداری از ناحیه بیضه ها و یا تصویربرداری اولترا سوند از ناحیه کیسه بیضه ها بدهد.

توضیح دکتر قوامی در مورد عفونت اپیدیدم

درمان عفونت اپی دیدیم

پس ازتشخیص سریعا درمان با داروی ضد میکروب( آنتی بیوتیک) باید شروع شود و در نتیجه جواب درمان خوب خواهد بود. درد معمولا پس از چند روز از بین می رود ولی تورم ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا برطرف شود. انتخاب درمان داروئی بر حسب علت بیماری می باشد.

اگر درمان سریع و صحیح انجام نگیرد، ممکن است چرک در کیسه بیضه  جمع شود، که باید با جراحی تخلیه شود. ممکن است بیماری مزمن و پیشرونده شود، که معمولا بیمار همیشه از درد بیضه شکایت خواهد داشت و ناباروری نیز درآینده دیده می شود.

آنتی بیوتیک برای درمان اپیدیدیمیت

اگر عفونت اپی دیدیمیت به طور حاد به وجود آمده شود، به طوری که بیضه بزرگتر از حد طبیعی شده باشد و پوست بیضه قرمز و مهم­تر از همه بیضه بسیار دردناک باشد، بیمار باید حداقل 5 روز در بیمارستان بستری و آنتی بیوتیک سیپروفلوکسین از راه رگ خونی به بیمار باید داده شود،

درمان عفونت بیضه و اپی دیدیم با آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک برای عفونت بیضه

چنانچه گاه گاهی بیمار از درد بیضه شکایت داشته باشد، باید به مدت 4 هفته از داروهای خوراکی ­آنتی بیوتیک طبق دستور عمل پایین استفاده کرد.

قرص برای درد بیضه

 • سیپروفلوکسین 250 میلی گرم هر 12 ساعت یک عدد به مدت 4 هفته
 • قرص تاوانکس 500 میلی گرم روزی یک عدد به مدت دو هفته
 • قرص افلوکسین 200 میلی گرم هر 12 ساعت یک عدد به مدت 4 هفته

عواقب عدم درمان اپیدیمیت

گاهی اوقات که درمان به موقع یا صحیح انجام نمی شود، ممکن است بیماری عفونی بیضه و اپی دیدیم ، مزمن و طولانی شود و بیمار از درد بیضه یا اپی دیدیم برای مدت طولانی رنج ببرد.

اگر  اپی دیدیم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

نکته مهم دیگری که در خصوص بیضه لازم است متذکر شویم این است که بعضی افراد از درد بیضه همیشگی و طولانی مدت رنج می برند، در حالی که هیچگونه سابقه بیماری عفونی در بیضه یا اپی دیدیم در ایشان دیده نشده و علت درد بیضه در این افراد نا مشخص است  بطوریکه اگر بیضه را هم خارج کنیم ، درد از بین نمی رود.

در این حالت پزشک باید  درمان های تهاجمی تر اتخاذ کند و با منشا عفونت در بدن بیمار مقابله کند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۹ آذر ۲( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام دکتر پسر من ۱۴ سال دارد و متاسفانه کنار بیضه ایشان برآمدگیهایی باسطح صاف و قرمز رنگ هستند که مدام چرک ازش خارج میشه و قبلا اندازه یک دایره با قطر۳تا ۴سانتی بود ،اما الان بعد یک سال به بالا و پایین کشیده شده و مدام ترشح چرکی داره و پر میشه،چندین دکتر رفتیم و داروها های دست ساز پمادها و حتی انتی ببوتیک هم مصرف کردند همزمان،نه تنها برطرف نشده بلکه بیشتر هم شده، اسم ابن بیماری چیستو چ.ونه باید درمان شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۴ آذر ۲( 1 هفته پیش)

   با سلام بايد به مركز طبي  كودكان بيمارستان امام خميني مراجعه د

  2. تصویر کاربر علی یکشنبه ۵ آذر ۲( 6 روز پیش)
   کودک نبست دکتر نوجوانه
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ آذر ۲( 2 روز پیش)

   بيمارستان نو جوانان هم مي باشد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر میلاد چهارشنبه ۱۷ آبان ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من ی ماه میشه ورم بیضه سمت راست دارم سنوگرافی دادم تشخیص داده عفونت ایپدمیت هست و ی کیست ، اما دکتر علت ورم بیضه رو عفونت تشخیص داده، با مصرف قرص های ی که دکتر برام نوشت ورمش بهتر نشده ولی درد و هیچگونه علائمی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۷ آبان ۲( 3 هفته پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص تاوانكس ٥٠٠ ميلي گرم ده روز ميل شود

 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۱ آبان ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام دکتر بیضه سمت چپم ی مقدار بزرگتر شده ولی درد زیادی ندارم و آب منی هم خونی شده و هنگام ادرار هم مشکل و سوزشی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱ آبان ۲( 1 ماه پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد قرص ألفن xl صد ميلي گرم ده روز ميل كنيد سونوگرافي از كليه ها انجام شود

 • تصویر کاربر مرتضی یکشنبه ۳۰ مهر ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام اقای45ساله هستم من دوروزه درد بیضه راست دارم تغییر حالت نداده و نمیدونم به چه علت هست و درد به پاهام زده و پای راستم را تقریبا در راه رفتن سنگین کرده دیابت نوع دوم190قندمه حدودا و فشار خون دارم 160در 100اگر دارو یا مسکنی هست به من بگید مصرف کنم قبلا بدنساز کار بودم به صورت حرفه ای ولی 10ساله ورزشم گذاشتم کنار متاهلم ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳۰ مهر ۲( 1 ماه پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد قرص ألفن xl صد ميلي گرم ده روز بعد از نهار ميل شود

 • تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۹ مهر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب و خسته نباشید خدمت دکتر قوامی
  بنده 38 سال سن دارم تقریبا دو هفته ای میشه بیضه سمت چپ سوزش داره مخصوصا زمانی که دست میزنم به کیسه بیضه اول انگار یه دردی مثله اینکه سوزن فرو کنن به بدن همچین سوزش ناگهانی به من دست میده که به مغز استخوانم میزنه و یهو تیر می‌کشه درد دائم نیست و به صورت مقطعی هست پوست کیسه بیضه ها هم تقریبا سرخ شده و جدیدا شبها دچار تکرر ادرار میشم .سپاس از جنابعالی ممنون میشم برای درمان بنده حقیر را راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ مهر ۲( 2 ماه پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد قرص ألفن xl صد ميلي گرم ده روز با شكم پر ميل كنيد و روزي يك عدد قرص وزيكر يك ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۱۸ خرداد ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دکتر
  مشکل ناباروری دارم قبلا عمل هیدروسل انجام دادم عمل واریکوسل چپ و راست انجام دادم عمل فتق انجام دادم اما بیضه راست که عمل هیدورسل انجام دادم اگه کوچیکترین اشاره ای بش بشه دردم میگیره و بعداز نزدیکی سوزش میرم دسشویی ادرار دارم و به سختی ادرار میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۸ خرداد ۲( 5 ماه پیش)

   با سلام سونوگرافي از بيضه ها گرفته شود و روزي يك عدد كپسول امنيك يك ماه ميل كنيد و روزي يك عدد قرص ألفن xl صد ميلي گرم ده روز بعد از ناهار ميل شود و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۲ خرداد ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من نزدیک به یکساله که احساس میکنم اپیدیم بیضه سمت راستم بزرگتر از حد معموله وانتهای بیضه حالت کیسه شکل است قبلا احساس درد داشتم ولی الان دیگه نزدیک به شش ماهه که دیگه دردی ندارم اما حالت کیسه شکلش مونده راهی برای درمان وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۲ خرداد ۲( 6 ماه پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص تاوانكس ٥٠٠ ميلي گرم ده روز ميل كنيد و حالت كيسه بيضه درماني ندارد

 • تصویر کاربر حامد جمعه ۵ خرداد ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  عرض ادب من در ناحیه بیضه و کشاله ران احساس درد داشتم به دکتر مراجعه کردم و پس از معاینه اپیدیدیم تشخیص داده شد و متورم شدن غدد لنفاوی کشاله ران و داروی افلوکساسین ۲۰۰ دو بار در روز و قرص سلکسوسد ۲۰۰ دو بار در روز بران تجویز شد برای ۱۵ روز خیلی خوب شدم ولی کاملا درمان نشدم احساس درد خیلی خفیف در بیضه و مقداری در کشاله ران دارم میشه راهنمایی بفرمایید؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۹ اردیبهشت ۲( 6 ماه پیش)

   با سلام شما مبتلا به التهاب پروستات هستيد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد قرص ألفن xl صد ميلي گرم ده روز ميل شود

  2. تصویر کاربر حامد جمعه ۲۹ اردیبهشت ۲( 6 ماه پیش)
   جناب دکتر توی سونو پروستات ، کلیه ، مثانه و.... نرمال بوده
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۹ اردیبهشت ۲( 6 ماه پیش)

   سونوگرافي ورم پروستات را نشان نمي دهد

  4. تصویر کاربر حامد جمعه ۲۹ اردیبهشت ۲( 6 ماه پیش)
   خیر جناب دکتر تمام اندام ها نرمال است
  5. تصویر کاربر حامد جمعه ۲۹ اردیبهشت ۲( 6 ماه پیش)
   البته شاید من درست توضیح نداده باشم غدد لنفاوی متورم شده در ناحیه زیر شکم به سمت پهلو بالای ران پا متورم شده بود که الان بعد از استفاده داروها که ۱۵ روز بوده و حدود پنج یل شش روز است که تمام شده بازم در ران پا احساس درد خفیف دارم بعضی اوقات سوزش ادرار دارم و در هنگام لمس به بیضه راست خودم در قسمت سر بیضه درد میکنه قبلا هم همین ناحیه درد میکرد
  6. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۵ خرداد ۲( 6 ماه پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص تاوانكس ٥٠٠ ميلي گرم ده روز ميل كنيد

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر زینلی جمعه ۲۹ اردیبهشت ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام من 41سال دارم بعد از مبتلا شدن به ویروس و عفونت سینوزیت درد در بیضه چپ شروع شده نه زیاد یه درد کم که به کشاله میزنه از بالا یه خط روی مثانه درد میگیره موقع نشستن روی زمین و طولانی سر پا بودن درد شروع میشه موقع دراز کشیدن قطع میشه نه تورم وجود داره نه قرمزی پوست
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۹ اردیبهشت ۲( 6 ماه پیش)

   با سلام مبتلا به التهاب پروستات هستيد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد قرص الفن xl صد ميلي گرم ده روز بعد از ناهار ميل شود

 • تصویر کاربر یوسف پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۲۵روز پیش عمل واریکوسل شدم از هردوطرف ولی سمت چپ یکم بیشتر بود الان بیضه سمت چپ درد داره یکبار هم به دکتر مراجعه کردم قرص تاوانکس و ویتامین ب داد ولی خوب نشدم لطفاراهنمایی بفرمایید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ۲( 6 ماه پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص ألفن xl صد ميلي گرم ده روز ميل كنيد و روزي يك عدد قرص تاوانكس ٥٠٠ ميلي گرم ده روز ميل كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر