انواع سنگ کلیه و تشخیص آن

سنگ کلیه یکی از بیماری های رایجی است که مردم در سراسر دنیا به آن مبتلا می شوند. در این مقاله توضیحات کاملی درباره ی انواع سنگ کلیه ، تشخیص و درمان کلیه آورده شده است.


سنگ کلیه چیست و چگونه تشکیل می شود؟

سنگ های سیستم دستگاه ادراری یا همان سنگ کلیه زمانی تشکیل می شوند که حجم ادرار کم شود و مواد تشکیل دهنده سنگ در ادرار افزایش یابد. خوردن مایعات کم و در نتیجه کاهش مایعات بدن شانس ابتلا به سنگ ها را افزایش می دهد.

1 نفر از 20 نفر در طول زندگی خود مبتلا به سنگ کلیه و یا سنگ های سیستم ادراری می شود. در بعضی شرایط پزشکی نظیر نقرس در فرد و بعضی داروها، شانس بیمار برای ابتلا به سنگ کلیه بالا می برد. سنگ کلیه اگر زود درمان شود، ضایعه ای به کلیه نمی رساند.

خوردن غذای کم نمک، پروتئین های حیوانی، کلسیم و اگزالات مانع از تشکیل سنگ کلیه می شود.

انواع سنگ کلیه

بطور کلی انواع سنگ های کلیه به دسته های زیر تقسیم بندی می شوند. اما برای ارائه ی مطالب بیشتر در پایین این موارد هر کدام را توضیح دادیم.

 • سنگهای اسیداوریکی: با کم خوردن پروتئین های حیوانی شانس ابتلا به سنگ اسید اوریکی کاهش می یابد.
 • سنگ های فسفات کلسیم: کم خوردن نمک ، پروتئین، کلسیم باعث کاهش شانس سنگ سازی می شود.
 • سنگ های اگزالات کلسیم: خوردن کمتر نمک، پروتئین؛ اگزالات باعث کاهش سنگ فوق می شود.
 • سنگ های استروویتی
 • سنگ های سیستئینی

دانستن انواع سنگ کلیه در شناخت علت بروز آن ها مفید بوده و به کمک این اطلاعات می توان از بروز موارد بیشتر پیشگیری کرد. افراد در صورت امکان باید سنگ های دفع شده را جمع آوری کرده و جهت انجام آزمایش، در هنگام مراجعه به پزشک با خود به همراه ببرند. انواع سنگ های کلیوی شامل موارد زیر می شوند:

انواع سنگ کلیه

1- سنگ های کلسیمی

اغلب سنگ های کلیوی از جنس کلسیم بوده و معمولا به صورت کلسیم اگزالات شکل می گیرند. اگزالات یک ماده شیمیایی است که روزانه توسط کبد ساخته شده یا از طریق رژیم غذایی جذب می شود. برخی میوه ها و سبزیجات همانند آجیل یا شکلات حاوی مقادیر فراوانی از اگزالات هستند.

عوامل تغذیه ای، مصرف مقادیر بالای ویتامین D، جراحی بای پس گوارشی و برخی اختلالات متابولیک می توانند غلظت کلسیم یا اگزالات را در ادرار افزایش دهند.

سنگ های کلیوی همچنین می توانند به صورت فسفات کلسیم نیز تشکیل شوند. این نوع سنگ در بیماری های متابولیک همچون اسیدوز توبولار شیوع بیشتری دارد. این نوع سنگ کلیه می تواند با مصرف برخی دارو های مخصوص درمان میگرن یا صرع همچون توپیرامات ارتباط داشته باشد.

2- سنگ های استروویتی

سنگ های استروویتی در پاسخ به یک عفونت ادراری شکل می گیرند. این سنگ ها می توانند به سرعت رشد کرده و اندازه نسبتا بزرگی پیدا کنند. گاهی اوقات، سنگ های استروویتی علائم اندک و معدودی دارند.

3- سنگ های اسید اوریکی

سنگ های اسید اوریکی می توانند در افرادی شکل گیرند که به دلایل زیر آب زیادی از دست می دهند:

 • اسهال یا سو جذب مزمن
 • مصرف رژیم غذایی پر پروتئین
 • دیابت یا سندرم متابولیک

علاوه بر این موارد، عوامل ژنتیکی خاص نیز می توانند خطر ابتلا به سنگ های اسید اوریکی را افزایش دهند.

4- سنگ های سیستئینی

این سنگ ها در افراد مبتلا به یک اختلال ژنتیکی به نام سیستئینوری تشکیل می شوند. این اختلال سبب دفع بیش از حد آمینو اسید ها توسط کلیه ها می شود.

عکس کلیه

عکس کلیه

تشخیص سنگ کلیه

بیمارانی که مبتلا به سنگ های ادراری هستند، ممکن است به علت درد پهلو (کولیک کلیوی)، تهوع، استفراع و گاهی اوقات تب مراجعه کنند و ممکن است بدون هیچگونه علامتی باشند. برای تشخیص بیماری، بررسی استاندارد قابل قبول، گرفتن شرح حال و امتحان بالینی بیمار الزامی باشد.

تشخیص کلینیکی به گرفتن عکس امکان پذیر می باشد. چنانچه سونوگرافی در دسترس باشد، باید به عنوان اولین قدم تشخیصی مورد استفاده قرار گیرد. اگر درد تسکین یابد، ارزیابی های تصویری نباید به تاخیر افتد.

سونوگرافی در حدود 85 تا 100 درصد دقیق می باشد. عکس ساده 70 تا80 درصد اختصاصی می باشد. سی تی اسکن بدون تزریق برای تشخیص وجود سنگ استاندارد بوده و جایگزین عکس رنگی تزریقی شده.

قرص دفع سنگ کلیه رواتینکس (Rowatinex)

اگر سی تی اسکن بدون تزریق ، سنگ نشان نداد، باید به فکر علت دیگری برای درد بیمار شد و علت آن بررسی شود. سی تی اسکن در مقایسه با عکس رنگی 100 درصد دقیق تر می باشد. سی تی اسکن با ماده حاجب سنگ های بزرگتر از 3 میلی لیتر را 100 درصد تشخیص می دهد. تجزیه و آنالیز سنگ در تمام بیماران باید انجام شود.

عکس رادیوگرافی سنگ کلیه

اندازه سنگ های کلیوی و میزنای ها

اندازه سنگ های کلیوی می تواند از چند میلی متر (همانند یک دانه شن) تا چند سانتی متر متغیر باشد. اندازه و محل سنگ نیز به تعیین بهترین روش درمان سنگ، امکان دفع شدن یا نشدن و پیشگیری احتمالی از بروز سنگ های بیشتر کمک کند.

سنگ های کلیوی معمولا سخت بوده و لبه هایی دندانه دار دارند. در حالی که لبه برخی از سنگ ها دندانه دار است، برخی دیگر دارای لبه صاف تری هستند.

اندازه سنگ ها به ترتیب 5 میلی متر، 5 تا 10 میلی متر، 10 تا 20 میلی متر و بیشتر از 20 میلی متر طبقه بندی می شوند. طول میزراه (حالب) بر حسب قد افراد تفاوت دارد، ولی در مورد 25 سانتی متر اتفاق نظر وجود دارد.

حالب بخشی از سیستم مجاری ادرار بوده که به شکل یک لوله باریک از جنس فیبر های عضلانی صاف می باشد. حالب دارای طول 25 تا 30 سانتی متر و قطر 3 تا 4 میلی متر است. وظیفه این لوله انتقال ادرار از کلیه ها به مثانه می باشد.

از آنجایی که این بخش دارای بافت عضلانی است، مقداری توانایی منقبض و منبسط شدن را نیز دارد. سنگ های کلیوی که قطر 5 میلی متر یا کمتر دارند می توانند از میزنای عبور کنند.

سنگ های کلیوی 6 تا 7 میلی متری یا بزرگتر امکان عبور از میزراه را نداشته و باید به روش دیگری برداشته شوند. نوع و اندازه سنگ های کلیوی می توانند تعیین کننده نوع و روش های درمانی باشند.

وقتی سنگ در کلیه تشکیل شد، 90 درصد امکان دفع آن از میزراه (حالب) وجود دارد. در هنگام دفع سنگ از حالب، درد شدید پهلو (کولیک کلیوی) ایجاد می شود، که تنها راه تسکین درد تزریق مورفین می باشد.

انواع سنگ کلیه

انواع سنگ کلیه بر اساس رنگ

در جدول زیر سعی شده است که رنگ برخی از سنگ های کلیه با جزئیات آورده شود.

نوع سنگ کلیهمیزان فراوانیشرایط تشکیلرنگحساسیت به پرتوجزئیات
کلسیم اکسالات80 درصدهنگام اسیدی شدن ادرار (کاهش pH)سیاه یا قهوه ای روشنپرتو را به خود جذب می کند.

مقداری از اکسالات موجود در ادرار توسط بدن ساخته می شود. کلسیم و اکسالات موجود در رژیم غذایی با اینکه در تشکیل سنگ های کلسیم اکسالاتی نقش دارند اما تنها عوامل بروز این سنگ ها نیستند. اکسالات غذایی در بسیاری از سبزیجات، میوه ها و آجیل ها یافت می شود. کلسیم ناشی از استخوان نیز می تواند در تشکیل سنگ های کلیوی نقش داشته باشد.

کلسیم فسفات5 تا 10 درصدهنگام قلیایی شدن ادرار (افزایش pH)سفید تیرهپرتو را به خود جذب می کند.

این نوع سنگ معمولا در ادرار قلیایی مخصوصا در صورت حضور باکتری پروتئوس به وجود می آید.

اسید اوریکی5 تا 10 درصدهنگام اسیدی بودن مداوم ادرارزرد یا قهوه ای مایل به قرمزپرتو را از خود عبور می دهد.

رژیم های غذایی سرشار از پروتئین های حیوانی و پورین ها از عوامل بروز این سنگ ها هستند. پورین ها موادی هستند که به طور طبیعی در همه مواد غذایی مخصوصا گوشت، ماهی و صدف یافت می شوند.

استروویتی10 تا 15 درصدوجود عفونت در کلیهسفید تیرهپرتو را به خود جذب می کند.

پیشگیری از سنگ های استروویتی به عدم ابتلا به عفونت بستگی دارد. تحقیقات تاکنون ارتباطی بین رژیم غذایی و تشکیل سنگ های استروویتی یافت نکرده اند.

سیستئینی1 تا 2 درصداختلال ژنتیکی نادرصورتی یا زردپرتو را به خود جذب می کند.

سیستئین یک آمینو اسید است که از طریق کلیه ها به داخل ادرار وارد شده و کریستال تشکیل می دهند. آمینو اسید یکی از واحد های تشکیل دهنده پروتئین ها است.

زانتینبسیار نادرقرمز آجریپرتو را از خود عبور می دهد.

مشخصات سنگ کلیه با عکس رادیوگرافی

با گرفتن عکس ساده شکم، سنگ در کلیه، میزراه، مثانه و گاهی در مجرای ادرار دیده می شود. بر حسب مواد تشکیل دهنده سنگ، ممکن است سنگ در عکس به خوبی دیده نشود و یا اصلا دیده نشود.

سنگ هایی که در عکس ها دیده می شوند

 • سنگ های اوگزالات کلسیم دهیدرات
 • کلسیم فسفات
 • کلسیم اوگزالات منو هیدرات

سنگ هایی که بطور ضعیف در عکس دیده می شوند

 • مگنزیم- آمونیوم- فسفات
 • آپتات
 • سیستین

سنگ هایی که در عکس دیده نمی شوند

 • سنگ های اسید اوریک
 • اورات آمونیوم
 • گزانتین
 • سنگ های ایجاد شده بعلت بعضی داروها

عکس سنگ کلیه

علت و عوامل ایجاد کننده سنگ کلیه

 • عفونت
 • عوامل غیر عفونی
 • اختلالات ژنتیک
 • بعضی داروها
 • بیماری های هیپرپاراتیروئیدیسم، نفروکلسیوز، بیماریهای گوارشی (کرون،سوء تغذیه،برداشتن قسمتی از روده و هیپراوگزالوریا)
 • تنگی محل اتصال حالب به لگنچه (حفره ای در کلیه که ادرار در آن جمع می شود)
 • تنگی حالب
 • برگشت ادرار به کلیه ها
 • کلیه های نعل اسبی
 • اسیدوز کلیوی

سنگ هایی که در زمینه اختلال ژنتیک بوجود می آیند، سیستین و گزانتین می باشند. سنگ های عفونی مثل سنگ آمونیوم اورات و غیرعفونی مثل اوگزالات کلسیم هستند. جنبه های متابولیک در تشکیل سنگ های سیستم دستگاه ادراری (سنگ کلیه) بسیار با اهمیت می باشد.

سنگ های کلیه

چه کسانی در معرض و شانس ابتلا به انواع سنگ کلیه هستند؟

وضعیت شانس و ریسک تشکیل سنگ کلیه موضوع مهمی است؛ چون احتمال عود و رشد سنگ وجود دارد و درمان داروئی لازم الاجرا می باشد. 50 درصد افراد مستعد سنگ سازی، یک بار در طول عمر خود مبتلا به عود سنگ می شوند. بیماری عود سنگ سیستم ادراری(سنگ کلیه)در بیش از 10 درصد بیماران مشاهده می شود.

بچه ها و افراد جوانی که دچار سنگ سیستم ادراری می شوند، در معرض شانس ابتلا به عود سنگ می باشند. سنگ هایی که در زمینه عفونت مثل سنگ های اسید اوریکی و سنگ های ارثی بوجود می آیند؛ شانس عود در آنها بالا می باشد.

علائم سنگ کلیه

سنگ کلیه در ابتدا هیچ علائمی ندارد تا زمانیکه سنگ در کلیه شما حرکت کند. در این مرحله، ممکن است این علائم و نشانه ها را تجربه کنید:

 • درد شدید در اطرف و پشت دنده
 • دردی که به پایین شکم و کشاله ران منتشر می شود
 • درد در ادرار کردن
 • قرمز یا قهوه ای بودن ادرار
 • ادرار بدبو
 • تهوع و استفراغ
 • نیاز به ادرار کردن مداوم
 • ادرار بیش از حد معمول
 • تب و لرز در صورت وجود عفونت
 • ادرار کردن به مقدار کم

چه عواملی خطر ابتلا به انواع سنگ کلیه را افزایش می دهد؟

سدیم در نمک و فلفل وجود دارد. نمک در سوپ، کنسرو، غذاهای بسته بندی شده و  FAST FOOD سبزیجات و گوشت وجود دارد. شیوع و شانس سنگ کلیه در دنیا رو به افزایش است. تغییر در رژیم غذایی ممکن است، کلید اصلی در جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه باشد.

شیوع و شانس این سنگ ها از سال 1964 تا 1972 دو برابر شده است. با سن، نژاد شیوع و شانس ابتلا به سنگ کلیه تفاوت می کند. سن شیوع سنگ های کلیه 30-50 سالگی می باشد. تشکیل سنگ به فاکتورهای محیطی و ژنتیکی ارتباط دارد.

فاکتورهای محیطی شامل رژیم غذایی، آب و هوا هستند. غذاهای ذرت دار شانس ابتلا به سنگ کلیه را بالا می برد. افزایش درجه حرارت محیط باعث تشکیل سنگ کلیه می شود.

افزایش سنگ در سنین بالا کاهش می یابد. دیابت، چاقی، فشار خون، نارسایی مزمن کلیه و بیماری های قلبی عوامل مساعد کننده هستند. سنگ کلیه بر حسب اندازه، محل، مشخصات رادیولوژیکی، علت و اتیولوژی، ترکیب سنگ و شانس عود و برگشت سنگ تقسیم بندی می شوند.

مصرف بیش از حد پروتئین حیوانی همچون گوشت قرمز، ماکیان، تخم مرغ و غذا های دریایی می تواند سطح اسید اوریک موجود در بدن را افزایش داده و به بروز سنگ کلیوی منجر شود. داشتن یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین همچنین مقدار سیترات را نیز کاهش می دهد.

نوشیدنی های مفید برای درمان و رفع سنگ کلیه

سیترات یک ماده شیمیایی در ادرار است که به پیشگیری از تشکیل سنگ ها کمک می کند. در صورتی که فرد مستعد ابتلا به سنگ کلیوی باشد باید مصرف گوشت خود را کاهش دهد.

 

مواد غذایی و سنگ کلیه

تجزیه سنگ برای بار دوم در موارد ذیل انجام می شود

 • عود سنگ در حالیکه بیمار تحت درمان برای پیشگیری می باشد
 • عود سریع و زودرس بعد از درمان و از بین بردن سنگ سیستم دستگاه ادراری
 • عود سنگ سیستم ادراری بعد از یک مدت طولانی

درمان درد پهلو در بیماران مبتلا به سنگ ادراری

تسکین درد، اولین قدم درمان درد کلیه می باشد. داروهای ضد درد و التهاب(NSAIDS) در بیماران با درد پهلو موثر می باشد. این دسته داروها دارای اثر ضد درد بهتری نسبت به مواد مخدر می باشند، در کوتاه مدت بیماری که این داروها را استفاده می کند، نیازی به استفاده از داروی دیگری نخواهد داشت.

برای سنگ هایی که در میزراه (حالب) هستند و انتظار می رود که خود به خود دفع شوند، شیاف یا قرص NSAID مثل (دیکلوفناک) ممکن است التهاب را کاهش داده و مانع از عود شود.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هادی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  من از نوجوانی دارای سنگ کلیه هستم الان 40 ساله هستم ، از چهار سال گذشته دچار بیماری گوارشی زخم معده و در کبد شدم ومنجر به هموروید شد.الان کمی بهبود یافته ام از درد گوارشی .گهگاهی اسیدی بودن معده است که سرکه سیب یا لیمو می خورم. البته هر سال یکبار سنگ شکن رفتم برای سنگ های کلیه و حالب. یعنی تعداد مراجعات به دوبار حتی سه بار افزایش پیدا کرده است. در طول این مدت من متوجه شدم با خوردن مواد گوشتی و تخم مرغ و ماهی بلافاصله بعد از 12 ساعت ذرات نارنجی رنگی در ادرار من دیده می شود و خیلی زیاد ، من در شهر ارومیه به پیش دکتر متخصص بیمارستان رفتم ایشان آزمایش نوشت و لی قبل آزمایش هم سیترات پتاسیم و قرص هیدرو کاریا پتاسیم با آلپریزول تجویز کرد و گفت با خوردن این دارو ها مشکلی نیست می توانید گوشت بخورید .بعد از خوردن این ترکیبات ادرار من زیاد می شود ورنگ ادراربی رنگ و اثری از سنگ های ناشی خوردن مواد گوشتی نمی بینم . هم اکنون برای تحصیل در خارج کشور هستم مصرف نمک و روغن را کم کردم و پیاد روی زیادی دارم فقط یکبار دچار سنگ کلیه دردناک شدم در دو سال گذشته. ولی بعد از خوردن مواد پروتینی فروا سنگ ریز های قرمز رنگ در ادار ظاهر می شود. هر هفته یکبار این داروها را مصرف می کنم تا ذارت قرمز از کلیه و مثانه شستشو شود. ph ادرار هم همیشه 5 است. سوال من این است آیا من مشکل کبدی دارم که باعث این مشکل می شود یا مشکل اسیدی ادرار است. چون به شدت این مساله مرا نگران کرده است. واقعا تجمع این ذرات و درد های ناشی از آن ، اگر به سنگبزرگ تبدیل بشود باعث نگرانی است. من می خواهم این مشکل ریشه ای حل بشود؟ آیا راه حلی دارد یا خیر ؟ آیا تشخیص های قبلی درست بوده یا صرفا مسکنی برای من؟ در ضمن به تناوب باکتری های ادرار زیاد و کم می شود. هیلا باکتری ها معده نرمال است. تری گلسیرد زیر 200 است. قند ناشتا زیر 100 است. اضافه وزن 20 کیلو دارم. قدم 160 وزنم 85 است. البته استرس زندگی در خارج هم است. ولی این مشکل از ایران شروع شده بود. بیماری های ویروسی نظیر ایدز هم ندارم. واکسن هپاتیت هم ایران زدم. واکسن آنفولانزا هم هر سال می زنم. درد سبکی هم در طرف راست شکمی گهگاهی بعد از خوردن غذا دارم. در ضمن از همه مهمتر جوش های پشتی هم دارم و غذاهای نظیر گردو و کنجد در معده من هضم نمی شود وبطور متناوب دچار اسهال می شوم بعد از آخرین کی او ال حالب (سنگ شکن حالب)، برای اسهال ها دکتر گفت نشان عفونت نیست .که با خوردن عسل و موز بر طرف می شود.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر ذاکری یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  در آزمایشاتی که از سال 96 تا به حال انجام داده ام کراتینین خون نزدیک مرز است به طور میانگین حدود 1mg/dL ولی BUN خون طبیعی است و حدود 16mg/dL است. آیا باید پیگیری کنم و مشکلی وجود دارد؟ و برای پیشگیری از نارسایی کلیه باید کاری انجام دهم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   پيگيري لازم نيست

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  باسلام
  عمل pcnl انجام دادم و جنس سنگم کلسیمی می باشد،برای جلوگیری از تشکیل سنگ مجدد یا دفع سنگ ریزهای باقی مانده پودر پتاسیم سیترات خوب است؟چه مقدار در روز باید مصرف کرد؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   بله خوب است

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   بله خوب است

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  یک سنگ ب دیامتر ۵ میلی در کالیس تحتانی کلیه چپ دارم،یک سنگ هم ب دیامتر ۶میلی در دیستال حالب راست و با فاصله ۱۵ میلی از uvj دارم.فقط مقداری احساس سوزش و درد خفیف زیرمثانه در ابتدای urethra دارم.
  راهنمایی بفرمایید برای دفع این دو مورد سنگ چکار باید کرد؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   سنگ بايد سنگ شكني شود

 • تصویر کاربر مینا شنبه ۱ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  باسلام
  اقای دکتر مادر65 ساله ای دارم که پارسال با یک ازمایش چکاب متوجه افزایش اوره و کراتین شدیم.ابتدا مقدار اوره و کراتین 2 و 78 بود.دکتر قرص هایی رو که تجویز کرد بشرح ذیل است:فروزماید40 صبحها نصفی-اوزال یکی صبح و یکی شب-نفرویت و کلستریول 25درصد روزی یکی و 4عدد امپول که باعث ساختن گلبول قرمز می شه که متاسفانه اسمش یادم نیست.ضمنا بیمار دارای کم خونی نیز می باشد. مادرم بنا به دلایلی از خوردن قرص ها پرهیز کردن که بعد از یکماه سطح اوره و کراتین به 3 و 125 رسید.دوباره قرصها رو خوردن و بعد از مصرف قرص اوره و کراتین به 2 و 89 رسید..دوباره این روند ادامه پیدا کرد و دیروز ازمایش انجام دادن که سطح اوره و کراتین بالا رفته بود .اوره 2 و کراتین 119 شده...البته بنظرم قرص ها رو مادرم مرتب مصرف نمی کند.
  اقای دکتر لطفا راهنمایی کنید که ما چکار کنین .همین داروها ایا خوب است؟
  خدانکرده دیالیزی هستن یا نه؟
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   دارو ها را ادامه دهند و گوشت ونمك را از خوردن قطع شود

 • تصویر کاربر سعادتی جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام<br>
  وای خدایا من خیلی ناراحت، نگران و داغونم. مادرم ۶۵ سالشه و نارسائی قلب و کلیه دارد. فقط تحت نظر متخصص قلب هست. قلبش ۳۰ % میزنه. دیروز آزمایش داد و عدد کراتینش ۳ و خرده ای شده و اعداد دیگشم تقریبا بالاست. <br>
  از دوسال پیش به دکتر فوق متخصص کلیه نرفته بوده و داروهاشو نخورده ک اینجوری شده.<br>
  میخواستم ازتون خواهش کنم توروخدا هرچی اطلاعات دارید بهم بگید. با دارو خوب میشه؟ اعداد پایین میاد؟! خدایی ناکرده به دیالیز میکشه؟ اگه بستری کنندش بهتر میشه یا نه؟! مادرم نمیخوام دیالیز بشه چون اصلا شرایط دیالیز رفتنو نداریم.<br>
  دارم می میرم. ضمنا مادرم علایمی مثل حالت و تهوع و ورم و ... ندارد و حال عمومیش خوبه.ما از طریق آزمایش متوجه شدیم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   به نفرولوژيست مراجعه شود

  2. تصویر کاربر سعادتی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   شما چقدر احتمال میدید که با دارو تحت کنترل دربیاد . دیاایز نشه
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   احتمال زياد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر عربیان دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر همسرم چند روز دچار تکرر ادرار شدید بود بعد یک هفته سنگ سیاه رنگ حدود ۵ میلی متری دفع کرد در ضمن داروی فشار خون مصرف میکنن علت سنگ سیاه رنگ چیست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   كلسيم است

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  ،مادرم 55 سال دارد،بعد از. احساس درد در ناحیه پهلو و تکرر ادار پیش دکتر رفتن ،آزمایش کشت ادرار و سونوگرافی دادن ،یک سنک به قطر 2/5 میلیمتر در کلیه چپ و یک شن ریزع به. قطر 1/8 در کلیه راستشون مشاهده شد و همین اینکه،تست کریستال مثبت بود و (oxalate calsium ,و اورات آمورف) مثبت یک بود،برای دفع این سنگها بهترین تغذیه چیست ؟ و چه چیزهایی باید خورد و چه چیزهای نباید خورد؟
  درضمن کم خونی ناشی از کمبود آهن نیز دارند.
  ممنونم جناب دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   نمك كم،، گوشت كم و مايعات زياد

 • تصویر کاربر ستاره پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر
  من 45 سالمه در کلیه سمت راست در کالیس فوقانی یه سنگ 8 میل و در کلیه چپ 4 میل داشتم...بامصرف داروی سیترات پتاسیم سنگ سمت چپ از بین رفت ...سمت راست رو سنگ شکن کردم اما دفع نشد...حالا باید چیکار کنم?
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   صبر كنيد

  2. تصویر کاربر ستاره سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   حدودا 7 ماه پیش سنگ شکن کردم...اول سنگ شکن کردم.بعد 6 ماه دارو مصرف کردم.اما سنگ سمت راست همچنان رفع نشده...الان دوباره پزشکم برام سنگ شکن نوشته که سه هفته دیگه باید انجام بدم...آیا راه موثر تری وجود داره که سنگ بر طرف بشه?
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   خير نيست

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر میلاد پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  من چند سالی ست که هر ۳تا۴ ماه اونم به تعداد ۲تا ۳ بار بعد از اتمام ادرار اگر زمانی بیشتر صبر کنم چند قطره ای ادرار همراه با خون از مثانه م خارج میشه,آخرین بار به پزشک مراجعه کردم و در معاینات تشخیص سنگ ریزه ۲ونیم میلی و برجستگی در مثانه به ابعاد ۲ونیم سانت و ۷ میلیمتر داده شد و بابت سنگریزه مقداری دهرو همراه با قطره سنکل تجویز شد و استفاده کردم و نمیدونم خوب شد یا نه,ولی برای مثانه گفتن عمل سیستوسکپی باید انجام بدن تا نمونه برداری و برجستگی برداشته شود, که من عمل را انجام ندادم,با این تفاسیر نظر شما در مورد بیماری و انجام سیستوسکپی چیست وچنین عمل باید انجام شود و راه دیگری نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   عمل كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر