انواع سنگ کلیه و تشخیص آن

سنگ های سیستم دستگاه ادراری یا همان سنگ کلیه زمانی تشکیل می شوند که حجم ادرار کم شود و مواد تشکیل دهنده سنگ در ادرار افزایش یابد. خوردن مایعات کم و در نتیجه کاهش مایعات بدن شانس ابتلا به سنگ ها را افزایش می دهد.

۱ نفر از ۲۰ نفر در طول زندگی خود مبتلا به سنگ کلیه و یا سنگ های سیستم ادراری می شود. در بعضی شرایط پزشکی نظیر نقرس در فرد و بعضی داروها، شانس بیمار برای ابتلا به سنگ کلیه بالا می برد. سنگ کلیه اگر زود درمان شود، ضایعه ای به کلیه نمی رساند.

خوردن غذای کم نمک،پروتئین های حیوانی، کلسیم و اگزالات مانع از تشکیل سنگ کلیه می شود.

انواع سنگ کلیه

 1. سنگهای اسیداوریکی : با کم خوردن پروتئین های حیوانی شانس ابتلا به سنگ اسید اوریکی کاهش می یابد.
 2. سنگ های فسفات کلسیم : کم خوردن نمک ، پروتئین، کلسیم باعث کاهش شانس سنگ سازی می شود.
 3. سنگ های اگزالات کلسیم : خوردن کمتر نمک، پروتئین؛ اگزالات باعث کاهش سنگ فوق می شود.

عکس کلیه

عکس کلیه

سدیم در نمک و فلفل وجود دارد. نمک در سوپ، کنسرو، غذاهای بسته بندی شده و  FAST FOOD سبزیجات و گوشت وجود دارد.

شیوع و شانس سنگ کلیه در دنیا رو به افزایش است. تغییر در رژیم غذایی ممکن است، کلید اصلی در جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه باشد.

شیوع و شانس این سنگ ها از سال ۱۹۶۴ تا ۱۹۷۲ دو برابر شده است. با سن، نژاد شیوع و شانس ابتلا به سنگ کلیه تفاوت می کند. سن شیوع سنگ های کلیه ۳۰-۵۰ سالگی می باشد. تشکیل سنگ به فاکتورهای محیطی و ژنتیکی ارتباط دارد.

عکس رادیوگرافی سنگ کلیه

فاکتورهای محیطی شامل رژیم غذایی، آب و هوا هستند. غذاهای ذرت دار شانس ابتلا به سنگ کلیه  را بالا می برد. افزایش درجه حرارت محیط باعث تشکیل سنگ کلیه می شود. شیوع سنگ کلیه را در سربازان آمریکایی که به هنگام جنگ کویت اعزام شده بودند گزارش کرده اند.

افزایش سنگ در سنین بالا کاهش می یابد. دیابت، چاقی، فشار خون، نارسایی مزمن کلیه و بیماری های قلبی عوامل مساعد کننده هستند. سنگ کلیه بر حسب اندازه، محل، مشخصات رادیولوژیکی، علت و اتیولوژی، ترکیب سنگ و شانس عود و برگشت سنگ تقسیم بندی می شوند.

اندازه سنگ ها به ترتیب ۵ میلی متر، ۵ تا ۱۰ میلی متر، ۱۰ تا ۲۰ میلی متر و بیشتر از ۲۰ میلی متر طبقه بندی می شوند. طول میزراه (حالب) بر حسب قد افراد تفاوت دارد، ولی در مورد ۲۵ سانتی متر اتفاق نظر وجود دارد.

 وقتی سنگ در کلیه تشکیل شد، ۹۰ درصد امکان دفع آن  از میزراه(حالب) وجود دارد. در هنگام دفع سنگ از حالب، درد شدید پهلو (کولیک کلیوی) ایجاد می شود، که تنها راه تسکین درد تزریق مورفین می باشد.

مشخصات سنگ کلیه با عکس رادیوگرافی

با گرفتن عکس ساده شکم، سنگ یا درد کلیه، میزراه، مثانه و گاهی در مجرای ادرار دیده می شود. بر حسب مواد تشکیل دهنده سنگ، ممکن است سنگ در عکس به خوبی یا اصلا دیده نشود.

سنگ هایی که در عکس ها دیده می شوند

 • سنگ های اوگزالات کلسیم دهیدرات
 • کلسیم فسفات
 • کلسیم اوگزالات منو هیدرات

سنگ هایی که بطور ضعیف در عکس دیده می شوند

 • مگنزیم- آمونیوم- فسفات
 • آپتات
 • سیستین

سنگ هایی که در عکس دیده نمی شوند

 • سنگ های اسید اوریک
 • اورات آمونیوم
 • گزانتین
 • سنگ های ایجاد شده بعلت بعضی داروها

عکس سنگ کلیه

درمان سنگ کلیه
این سنگ شاخ گوزنی کلیه چپ بیمار ۵۰ ساله است که قرار بوده است کلیه وی را خارج کنند که اینجانب سنگ های او را خارج کرده و پس از عمل عکس رنگی کلیه گرفته شده است و کلیه وی به خوبی کار به کار افتاده است.

علت و عوامل ایجادکننده سنگ کلیه

 • عفونت
 • عوامل غیرعفونی
 • اختلالات ژنتیک
 • بعضی داروها
 • بیماری های هیپرپاراتیروئیدیسم، نفروکلسیوز، بیماریهای گوارشی(کرون،سوء تغذیه،برداشتن قسمتی از روده و هیپراوگزالوریا
 • تنگی محل اتصال حالب به لگنچه (حفره ای در کلیه که ادرار در آن جمع می شود)
 • تنگی حالب
 • برگشت ادرار به کلیه ها
 • کلیه های نعل اسبی
 • اسیدوز کلیوی

سنگ هایی که در زمینه اختلال ژنتیک بوجود می آیند، سیستین و گزانتین می باشند. سنگ های عفونی مثل سنگ آمونیوم اورات و غیرعفونی مثل اوگزالات کلسیم هستند. جنبه های متابولیک در تشکیل سنگ های سیستم دستگاه ادراری (سنگ کلیه) بسیار با اهمیت می باشد.

سنگ های کلیه

چه کسانی در معرض و شانس ابتلا به سنگ کلیه هستند؟

وضعیت شانس و ریسک تشکیل سنگ کلیه موضوع مهمی است، چون احتمال عود و رشد سنگ وجود دارد و درمان داروئی لازم الاجرا می باشد. ۵۰ درصد افراد مستعد سنگ سازی یک بار در طول عمر خود مبتلا به عود سنگ می شوند. بیماری عود سنگسیستم ادراری(سنگ کلیه)در بیش از ۱۰ درصد بیماران مشاهده می شود.

بچه ها و افراد جوانی که دچار سنگ سیستم ادراری می شوند، درمعرض شانس ابتلا به عود سنگ می باشند. سنگ هایی که در زمینه عفونت مثل سنگ های اسید اوریکی و سنگ های ارثی بوجود می آیند؛ شانس عود درآنها بالا می باشد.

تشخیص سنگ کلیه

بیمارانی که مبتلا به سنگ های ادراری هستند، ممکن است به علت درد پهلو (کولیک کلیوی)، تهوع، استفراع و گاهی اوقات تب مراجعه کنند و ممکن است بدون هیچگونه علامتی باشند. برای تشخیص بیماری، بررسی استاندارد و قابل قبول، گرفتن شرح حال و امتحان بالینی بیمار الزامی باشد.

تشخیص کلینیکی به گرفتن عکس امکان پذیر می باشد. چنانچه سونوگرافی در دسترس باشد، باید به عنوان اولین قدم تشخیصی مورد استفاده قرار گیرد. اگر درد تسکین یابد، ارزیابی های تصویری نباید به تاخیر افتد.

سونوگرافی در حدود ۸۵ تا ۱۰۰ درصد دقیق می باشد. عکس ساده ۷۰ تا۸۰ درصد اختصاصی می باشد. سی تی اسکن بدون تزریق برای تشخیص وجود سنگ استاندارد بوده و جایگزین عکس رنگی تزریقی شده.

اگر سی تی اسکن بدون تزریق ، سنگ نشان نداد، باید به فکر علت دیگری برای درد بیمار شد و علت آن بررسی شود. سی تی اسکن در مقایسه با عکس رنگی ۱۰۰ درصد دقیق تر می باشد. سی تی اسکن با ماده حاجب سنگ های بزرگتر از ۳ میلی لیتر را ۱۰۰ درصد تشخیص می دهد.

تجزیه و آنالیز سنگ در تمام بیماران باید انجام شود.

تجزیه سنگ برای بار دوم در موارد ذیل انجام می شود

 • عود سنگ در حالیکه بیمار تحت درمان برای پیشگیری می باشد
 • عود سریع و زودرس بعد از درمان و از بین بردن سنگ سیستم دستگاه ادراری
 • عود سنگ سیستم ادراری بعد از یک مدت طولانی

درمان درد پهلو در بیماران مبتلا به سنگ ادراری

تسکین درد، اولین قدم درمانی در بیماران مبتلا به درد پهلو می باشد. داروهای ضد درد و التهاب(NSAIDS) در بیماران با درد پهلو موثر می باشد. این دسته داروها دارای اثر ضد درد بهتری نسبت به مواد مخدر می باشند، در کوتاه مدت بیماری که این داروها را استفاده می کند، نیازی به استفاده از داروی دیگری نخواهد داشت.

 برای سنگ هایی که در میزراه (حالب) هستند و انتظار می رود که خود به خود دفع شوند، شیاف یا قرص NSAID مثل (دیکلوفناک) ممکن است التهاب را کاهش داده و مانع از عود شود.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

6+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نورانی چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، پدرم ۱۵ میلی سنگ در کلیه راست دارن که در آخرین سونوگرافی در لگنچه دیده شده.میخواستم بپرسم که آیا با روش ESWL قابل درمان است؟؟ یعنی الان که سنگ در لگنچه است این روش تاثیر داره؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 5 روز پیش)

   بله تاثير دارد

 • تصویر کاربر سینا چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید من چند روز پیش مجاری اداریم سنگ داشت نمیتونستم برم دسشویی عمل کردم..دکترم بعد کلی ازمایش نفهمید گفت سیتروسکوپی با اون فهمید که سنگ راهشو بسته عمل کرد...الان چون کارمم باشگاه داری و ازاین راه ابرار معارش میکنم نمیشه مکمل مصرف کرد
  بهم گفته مکمل اصلن نباید مصرف کنی
  الان موندم بکنم نکنم چون ازاین راه ابرارمعاش میکنم
  بتونید راهنمایید کنید خیلی ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   مكمل را با مايعات زياد استفاده كنيد

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من 48 ساله هستم چند روز پیش سونوگرافی کردم و یک سنگ 3 میلی متری در کالیکس تحتانی کلیه سمت چپ وجود داشت. آب زیاد میخورم و طناب میزنم. نگرانم در یک زمان یا جای نامناسب درد شدید بگیره سوالم اینه برای دفع با درد کمتر چه راهکاری وجود دارد؟ چه داروهایی تجویز میکنید؟
  ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   هيچ راهكاري ندارد خود به خود دفع مي شود

 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام حمید یک بیمار قطع نخاعی هستم که 24 سال هست روی ویلچر سن 41 سال . چند ماه پیش دچار بیماری شدم که پس از ازمایشات به بنده اعلام کردند کراتین خونم بالاست و 3 مرتبه در بیمارستان دیالیز شدم با کراتین 3 و نیم مرخص شدم . در منزل تا 20 روز سبزی خواری کردم و در ازمایش بعدی کراتین به 2 و نه دهم رسید . اما در ازمایش سری بعد 3 و سه دهم را نشان میدهد که پیوست کردم . لطفا با توجه به آزمایشات بنده اگر قرص یا دارویی برای پایین اوردن کراتین هست بفرماید و در اخر اگر یک رژیم غذایی مناسب با آزمایشات بنده بفرمایید ممنون میشم. هزینه هم هر چه باشد در خدمتم. لطفا بررسی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   مصرف كوشت و نمك كاملا محدود شود و به متخصص نفرولوژيست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر Sh سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام .خواهرم دختری است به سن ۲۴ سال .که سنگ در حالب چب به سایز4mmگیر کرده .ده روزه که درد شدید وطاقت فرسایی داره ...خواستم سوال کنم که باید عمل بشه یا باسنگ شکن میشه دفع کرد.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 3 ماه پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنند تا دفع شود

 • تصویر کاربر امین جمعه ۴ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر بزرگوار
  در سونو پسر ۴.۵ ساله ام که به دلیل چکاپ اتفاقی سنگ کلیه ۲.۵ م گزارش شد . اما هیچ علامتی وجود نداشت . به دکتر کلیه اطفال مراجعه کردم دارو نداد و گفتن مایعات و ۱ ماه دیگه سونو مجدد و ازمایش. میخواستم بدونم الان من باید چیکار کنم‌؟ سنگ هم در قسمت بالایی هست. تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش)

   مايعات زياد بخورند

 • تصویر کاربر اصلانی شنبه ۱۴ دی ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  چند وقت پیش متوجه شدم سنگ یازده میلی دارم الان رفتم عمل لیزری کردم، بین مثانه و کلیه لوله گذاشتن، یه سنگ کوچیک در کلیه راست و یک سنگ کوچک در کلیه چپ هم موجوده،، ولی کمر درد شدید دارم نمیدونم به خاطر درد همین لوله است که گذاشتن یا سنگ ریزه ها در کلیه ممنون میشم بهم بگید دردم از چیه، ایا با برداشتن لوله دردام تموم میشه یا نه
  بعد یه داروی قوی معرفی کنید که سنگ ریزه ها بدون درد دفع بشن اخه دیگه تحمل درد و عمل ندارم ممنون از شما دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۴ دی ۹۸( 4 ماه پیش)

   درد به علت لوله نيست و دارو هم وجود ندارد

 • تصویر کاربر امیری یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر
  میخواستم بدونم مصرف قرص های زیر با قرص روانتیکس مشکلی ندارد
  سنکل.سفیکسیم200.رودیورتیک.پتاسیم سیترات.ولتادک100.ویسول۱۰
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 5 ماه پیش)

   مشكلي نيست

 • تصویر کاربر حسن یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام 46 سال سن دارم مدت 17 سال است بدلیل دفع پروتیین البته به مقدار خیلی کم که هم اکنون هم کنترل شده است تحت نظر آقای دکتر گنجی
  ( نفرولوزیست ) هستم البته آقای گنجی الان ایران نیستن اما خودم شهریور امسال بمنظور چکاب یه سونوگرافی از کلیه هام دادم دیدم که هر دو کلیه دارای کورتیکال کیست پاراپلویک هستن میخواستم از محضر شما بپرسم نیاز به انجام کار خاصی است انجام دهم یا خیر و یا ... لطفا" راهنمایی فرمایید در آخرین چکاپ هم در مهرماه امسال کراتین خونم 1/4 بوده است
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 5 ماه پیش)

   كار خاصي لازم نيست انجام دهيد

 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۱۰ آذر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت شما بخیر
  بنده متوجه شدم که سنگ کلیه دارم و بعد از سونوگرافی گفتن :
  هیدرونفروز انسدادی در سیستم پیلوکالیسیل مشهود است، در دیستال حالب چپ تصویر سنگی به ابعاد 1.9*3.4 م م مشهود است، بعد از سونوگرافی دو درد شدید و تکرر ادرار هم داشتم که با مسکن رفع شد و بعد دیگه اون نوع درد رو ندارم.
  دکتر الیترال 10 و هیدروکلرونیازید و قطره سنکل تجویز کردن بعد از گذشت 10 روز فکر میکنم هنوز سنگ دفع نشده ، چون برخی اوقات مخصوصا شب ها قبل خواب یه سوزش نوسانی در مجرای الت تناسلی دارم که چند دقیقه طول میکشه
  لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم
  چقدر طول میکشه که یک سنگ دفع بشه
  با تشکر از شما.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۰ آذر ۹۸( 6 ماه پیش)

   تا يك ماه بايد صبر كنيد و روزي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۰ آذر ۹۸( 6 ماه پیش)

   تا يك ماه بايد صبر كنيد و روزي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر