10 راهکار برای درمان خانگی درد کلیه

درد کلیه ناراحتی است که از ناحیه کلیه شما ایجاد می شود. این غالباً به عنوان یک درد مبهم توصیف می شود، درد را در پهلو، پشت یا شکم خود احساس می کنید. اما درد در این نواحی همیشه نشانه مشکل کلیه نیست. به راحتی می توان درد کلیه را با درد کمر معمولی اشتباه گرفت. اما تفاوت هایی در احساس درد کلیه و محل قرارگیری آن در مقایسه با کمر درد وجود دارد.

ناحیه اصلی که درد کلیه در آن دیده می شود، در پهلوی فرد است که شامل قسمت میانی تا بالای کمر در هر دو طرف ستون فقرات می شود.

درد کلیه دلایل احتمالی زیادی دارد و برخی از آنها ممکن است جدی باشد. در صورت مشاهده دردی که فکر می کنید از یک یا هر دو اندام ناشی شده است، مهم است که به پزشک خود اطلاع دهید.

درمان کلیه درد

درمان درد کلیه به علت ایجاد آن بستگی دارد. پزشک شما ممکن است بخواهد آزمایش ادرار را برای بررسی علائم عفونت انجام دهید. همچنین ممکن است نیاز به انجام آزمایش های تصویربرداری مانند سونوگرافی یا سی تی اسکن داشته باشید تا به درک علت و راه درمان درد کلیه شما کمک کند. زمانیکه پزک بداند چه عاملی باعث درد کلیه شما شده است، می تواند درمان مناسب را برای شما تجویز کند.

درمان درد کلیه راست

درد پهلو یا کمردرد یکی از بیماری هایی است که باعث می شود افراد به پزشک مراجعه کنند. درد در ناحیه پشت یا شکم و پهلوها، که به آن درد پهلو یا درد کلیوی نیز گفته می شود، دلایل متعددی دارد که در ادامه به آن می پردازیم. 

درمان درد کلیه چپ

درد کلیه چپ با درد کلیه راست متفاوت است. از این نظر که علل ایجاد آن می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال این درد می تواند مربوط به درد عصبی، درد دنده، مشکلات گوارشی و … باشد که حتما باید درد پهلوی چپ را با پزشک درمیان گذاشت.

درمان درد کلیه در پهلوی چپ

درد کلیه می تواند نتیجه عوامل بسیاری ازجمله عفونت ادراری و سنگ کلیه باشد. بهترین راه هنگام تجربه درد کلیه مراجعه به متخصص اورولوژی می باشد، با این حال روش هایی برای درمان خانگی درد کلیه وجود دارد.

اگر درد کلیه خفیف تا متوسط را تجربه می کنید، این لیست از درمان های خانگی برای تسکین درد کلیه مفید می باشد. در ادامه، شایع ترین علل درد کلیه و نحوه درمان در خانه را خواهید آموخت.

کلیه ها کجا هستند؟

کلیه ها دو اندام کوچک به شکل لوبیا هستند که در دو طرف بدن قرا دارند. اندازه هر کدام به اندازه مشت شماست. آنها در زیر قفسه دنده شما در دو طرف نخاع قرار دارند.

کلیه ها وظایف مهمی بر عهده دارند. آنها آب، اسیدها و مواد زائد خون شما را پاک می کنند. اگر کلیه هاا به نوعی بیمار یا آسیب دیده باشند، نمی توانند کار خود را برای حفظ تعادل سالم نمک ها ، مواد معدنی مانند کلسیم و آب در خون انجام دهند.

کلیه ها همچنین هورمون هایی تولید می کنند که در کنترل فشار خون، استحکام استخوان ها و تولید گلبول های قرمز خون به شما کمک می کنند. بنابراین مهم است که مراقب علائم بیماری کلیوی یا آسیب هایی مانند درد کلیه باشید.

درمان درد کلیه راست

چگونه درد کلیه را کاهش دهیم؟

یک مشکل پزشکی زمینه ای مانند دستگاه ادراری نامناسب می تواند باعث شود شما به طور مکرر به عفونت کلیه مبتلا شوید. در این صورت ، ممکن است برای ارزیابی به یک متخصص کلیه یا جراح ادرار (متخصص ارولوژی) ارجاع شوید. برای ترمیم ناهنجاری ساختاری ممکن است به جراحی نیاز داشته باشید.

آنتی بیوتیک برای درمان درد کلیه

آنتی بیوتیک ها اولین خط درمان عفونت های کلیه هستند. معمولاً علائم و نشانه های عفونت کلیه در طی چند روز پس از درمان برطرف می شود. اما ممکن است لازم باشد آنتی بیوتیک ها را به مدت یک هفته یا بیشتر ادامه دهید. کل دوره آنتی بیوتیک های توصیه شده توسط پزشک را حتی پس از بهبودی مصرف کنید.

برای اطمینان از برطرف شدن عفونت، پزشک ممکن است آزمایش ادرار را تکرار کند. اگر عفونت هنوز وجود داشته باشد ، باید دوره دیگری آنتی بیوتیک مصرف کنید.

علت درد کلیه چیست؟

چه عواملی باعث درد کلیه می شوند؟

شایع ترین علل درد کلیه عبارتند از:

در ادامه در رابطه با این دلایل توضیحات مختصری را ارائه می کنیم.

عفونت مجاری ادراری

عفونت ادراری عفونی است که در هر قسمت از دستگاه ادراری – کلیه ها، مثانه، حالب و مجرای ادراری- رخ می دهد. شایع ترین علائم عفونت ادراری تکرر ادرار، احساس سوزش هنگام ادرار کردن، ادرار با رنگ تیره، خون در ادرار ، ناراحتی مثانه و درد کلیه می باشد.

عفونت کلیه

عفونت ادراری ممکن است در دستگاه ادراری تحتانی و فوقانی ایجاد شود. عفونت های دستگاه ادراری فوقانی، عفونت های کلیوی می باشند. علائم عفونت کلیه شامل درد در قسمت بالای شکم، تب یا لرز، حالت تهوع و استفراغ می باشد.

عفونت کلیه می تواند خیلی سریع جدی شود و معمولاً نتیجه یک عفونت مجاری ادراری یا مثانه درمان نشده می باشد. اگر علائم عفونت کلیه را تجربه کردید، با اورولوژیست خود تماس بگیرید.

عفونت کلیه

سنگ های کلیه

سنگ های کلیه نیز بسیار رایج می باشند. در حقیقت  از هر 10 نفر یک نفر در زندگی خود سنگ کلیه را تجربه می کند. سنگ های کلیه توده های معدنی سخت و سنگین هستند که به طور معمول در کلیه ها یا مجاری ادراری شکل می گیرند و باعث ایجاد درد شدید می شوند. 

حدود 90 درصد از سنگ ها خود به خود از طریق سیستم ادراری دفع می شوند، اما برخی از آن ها بسیار بزرگ هستند و برای برداشتن آن ها نیاز به عمل جراحی می باشد.

علائم سنگ کلیه به طور معمول شامل درد شدید در ناحیه کمر و پهلو و دردی که به پایین شکم و کشاله ران انتشار پیدا می کند، می باشد. علاوه بر این، ادرار به احتمال زیاد دردناک، همراه با تغییر رنگ و بو خواهد بود. همچنین ممکن است سنگ کلیه باعث تهوع و استفراغ شود.

عفونت مثانه

عفونت مثانه ناشی از وجود عفونت باکتریایی در مثانه است. عفونت مثانه می تواند به عنوان عفونت مجاری ادراری نیز شناخته شود زیرا مثانه شما بخشی از مجاری ادراری است. علائم عفونت مثانه شامل درد در هنگام ادرار کردن، ادرار ابری یا خونی، تکرر ادرار و گرفتگی یا درد در ناحیه کمر یا شکم می باشد.

درد در کلیه می تواند نشانه ای از سرطان کلیه، خونریزی در کلیه ها، بیماری کلیه پلی کیستیک یا لخته شدن خون در کلیه ها نیز باشد. اگر درد مداوم یا شدید دارید، یا اگر علائم عفونت کلیه را تجربه کرده اید، فورا به اورولوژیست خود مراجعه کنید.

عفونت مثانه

درمان کلیه درد در خانه

حالا که متوجه شدیم چه عواملی می توانند باعث درد کلیه شوند، در ادامه به بیان راه هایی که می توانید از آن ها به عنوان درمان خانگی درد کلیه نام ببرید، می پردازیم.

درمان خانگی درد کلیه برای عفونت های دستگاه ادراری

از آنجا که شایع ترین علل ناراحتی کلیه (عفونت مجاری ادراری، عفونت مثانه و عفونت کلیه) در مجاری ادراری رخ می دهد، در اینجا چند روش درمانی برای تسکین درد کلیه مرتبط با مجاری ادراری آورده شده است:

1- بدنتان را هیدراته کنید

هیدراتاسیون برای تسکین درد کلیه مهم است زیرا آب به دفع باکتری ها از بدن کمک می کند. به علاوه، هیدراته بودن به طور کلی به پاکسازی مجاری ادراری کمک می کند و برای از بین بردن هرگونه عفونت احتمالی مفید است.

بسیاری از متخصصان قانون 8 × 8 را توصیه می کنند، یعنی شما باید روزانه 8 لیوان حاوی 8 اونس آب ( 250 میلی لیتر )بنوشید. با این وجود، میزان مصرف آب به شما و سلامتی شما بسیار وابسته است، بنابراین هنگام تعیین میزان مصرف روزانه آب، این مقاله را در نظر بگیرید.

2- آب زغال اخته بنوشید

اگرچه از نظر علمی اثبات نشده است، اما آب زغال اخته به عنوان درمانی برای عفونت های دستگاه ادراری شناخته شده است. آب زغال اخته ای را انتخاب کنید که حاوی شیرین کننده های مصنوعی نباشد. آب زغال اخته خالص همیشه بهترین راه است!

3- از پروبیوتیک ها استفاده کنید

پروبیوتیک ها برای شما مفید هستند، به خصوص در مورد مبارزه با باکتری ها و درد کلیه. مطالعات نشان می دهد که پروبیوتیک ها می توانند عملکرد کلیه را بهبود بخشیده و به دفع مواد زائد نیز کمک کنند.,

هیدراته کردن بدن برای سلامتی کلیه

4- آب جعفری بنوشید

اگرچه فکر نوشیدن آب جعفری به نظر جذاب نیست، اما می تواند ادرار را افزایش دهد و به دفع باکتری ها کمک کند. آب جعفری یک ادرار آور حاوی ماده مغذی است که می تواند به افزایش دفعات ادرار کمک کند.

همچنین می توانید جعفری را به صورت اسموتی مخلوط کنید تا نوشیدن آن قابل تحمل تر شود.

5- حمام آب گرم با نمک Epsom

حمام آب گرم با نمک Epsom به شما در تسکین درد شدید کلیه کمک خواهد کرد. گرچه که درد طولانی مدت را از بین نمی برد، اما می تواند به کاهش ناراحتی کمک کند.

6- از کمپرس گرم استفاده کنید

گرما درمانی می تواند برای کاهش درد کلیه بسیار مفید باشد. برای کاهش درد، کمپرس گرم را حدود 20 دقیقه روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید.

7- از ضد دردهای به جز آسپرین استفاده کنید

ضد دردها به جز آسپیرین مانند ایبوپروفن، موترین و ادویل می توانند به کاهش درد کلیه کمک کنند. اگر دچار تب به همراه ناراحتی کلیه هستید، برای تسکین درد از تیلنول استفاده کنید تا تب را از بین ببرید.

نکته: این داروها فقط باید زیر نظر پزشک مصرف شود و از مصرف خودسرانه شدیدا بپرهیزید

درد کلیه

درمان خانگی درد کلیه برای سنگ های کلیه

در حالی که بسیاری از درمان های فوق به کاهش درد سنگ کلیه نیز کمک می کنند، راه حل های خاص تری برای سنگ کلیه وجود دارد، مانند:

1- مرکبات را به آب خود اضافه کنید

آب لیمو حاوی سیترات است که به جلوگیری از تشکیل سنگ های کلسیمی و جدا شدن سنگ های موجود کمک می کند. اضافه کردن آب لیمو تازه به آب می تواند به دفع سنگ کلیه کمک کند.

به علاوه همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم، هیدراته بودن با نوشیدن مقدار زیادی آب به رفع ناراحتی کلیه کمک می کند.

2- نوشیدنی های اسیدی را انتخاب کنید

آب ریحان، کرفس و انار برای مقابله با سنگ کلیه و کاهش درد کلیه نیز موثر هستند. هر کدام حاوی آنتی اکسیدان هایی هستند که باعث بهبود سلامت کلیه و دفع سموم از کلیه ها می شود.

برای انتخاب بهتر، قبل از نوشیدن آب ریحان، کرفس یا آب انار با متخصص ارولوژی خود مشورت کنید.

درمان کلیه درد با داروهای گیاهی

درمان‌های گیاهی که در زیر می‌آوریم می‌توانند به عنوان درمان‌های کمکی و با نظارت پزشک انجام شوند:

 • چای سبز
 • جو وحشی
 • رحمانی
 • بانابا
 • چای جاوه
 • کرنبری
 • قاصدک
 • زنجبیل
 • خیار
 • پیاز

آیا درمان خانگی به تنهایی مفید است؟

تمام درد های کلیه با درمان های خانگی قابل درمان نیستند. در حالی که این روش ها ممکن است به تسکین یا در برخی موارد از بین بردن درد خفیف کلیه کمک کنند، از انتشار عفونت جلوگیری نمی کنند. 

در صورت عدم درمان، حتی عفونت مجاری ادراری نیز می تواند شدیدتر شود، به همین دلیل همیشه در صورت ایجاد هر نوع درد در کلیه ها، با متخصص اورولوژی خود تماس بگیرید.

بر اساس علائم شما، ممکن است مراجعه حضوری لازم نباشد. با متخصص اورولوژی صحبت کنید و در مورد نوع دردی که تجربه می کنید سؤال کنید. آن ها می توانند به شما بگویند که آیا درمان های خانگی موثر هستند یا باید حضوری مراجعه کنید.

مرجع: urologyspecialistsnc.com

دکتر هوشنگ قوامی متخصص کلیه و مجاری ادراری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر ثریا پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 225 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مادرم ۷۰ سالش هست دیابتی هستن انسولین می زند صبح وعصر چند هفته هست کلیه هاش درد میکنه از درد شدید شب ها خواب نداره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   هر ١٢ ساعت يك عدد قرص ديكلوفناك بعد از غذا ميل شود و سونوگرافي از كليه ها انجام شود

 • تصویر کاربر Fatemeh دوشنبه ۲۰ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  سلام من بعضی روزها درد خفیفی در کلیه راستم احساس میکنم که دردناکم نیست علائم دیگه ام ندارم ، با کمپرس گرمم از بین میره و فقط بعضی روزها احساس میکنم. نیازی به مراجعه حضوری هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۰ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   درد عضلاني است نياز حضوري نيست

 • تصویر کاربر منم دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من دختر ۲۵ ساله هستم. تو آخرین آزمایشم اوره خونم ۳۹، کراتنینم ۰.۷۷ و BUNخونم ۱۸ بود ولی بقیه فاکتورهام همگی نرمال بودن. البته من شب قبل از آزمایش خونم دوغ و کباب خورده بودم و به خاطر عادت ماهیانه خون از دست داده بودم. ولی چند وقته که بوی ادرارم بعضی روزا تندتر میشه. میخواستم ببینم آیا مشکلی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   أزمايشات طبيعي است و تند بودن ادرار به علت خوردن كم مايعات مي باشد

 • تصویر کاربر آزیتا جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 411 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت شما دکتر گرامی
  خانم ۵۶ ساله بدون سابقه قبلی بیماری هستم. حدود دو هفته است درد پهلوی راست و کمر بصورت مداوم دارم و شبها موقع خواب درد بیشتر میشود.
  دو سه روز اول چند بار زیر هر دو چشم لکه کوچک قرمز رنگی دیده شد و خود بخود محو شدند. یکبار هم همان اوایل از نوک انگشتان پا تا مچ پا ورم کرد که با بالا نگه داشتن پا رفع شد.
  نوع درد پهلو شبیه حس بریدگی چاقو خوردگی و سوزش هست ، حسم مانند اینست که کلیه التهاب داشته باشه و همچنین خارش زیرپوستی نیز دارم. چند عدد جوش قرمز رنگ کوچک بعد از یک هفته بر روی پهلو و کمر ظاهر شده است. احساس درد را در پهلوی راست و کمر و تا نزدیکی ناف دارم. درد ممتد است و تغییر نکرده است.
  یک هفته پیش آزمایش خون و سونو انجام دادم.
  آزمایش خون نرمال است فقط کمی چربی بالا بود که دکتر دارو داد.
  در سونو یک عدد سنگ ۳ونیم میلیمتری در کلیه راست ، در پل میانی دیده شد
  و یک ضایعه آنژیومیولیپوما ۷ میلیمتری در کلیه راست ، در پل میانی پایینی دیده شد.
  که الان برای سنگ کلیه قطره مصرف میکنم.

  به نظر شما علت درد پهلوی راستم مربوط به چیست؟

  ممکن است علتی غیر از کلیه باشد؟

  آیا درد سنگ کلیه در سایز ۳ونیم میل به همین صورت است؟
  آیا درد بعد از دفع سنگ کلیه رفع میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   درد شما ارتباطي به سنگ ندارد علت اسپاسم عضلاني است

 • تصویر کاربر ابوابراهیم شنبه ۸ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 270 مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب جناب اقای دکتر . چندروزی است قسمت قبل از کلاهک الت تناسلی ام خارش داره و باد کرده و به نظرم هرچه خارش بیشتر کنم ورمش بیشتر میشه . لطفا راهنمایی کنید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۸ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   عمل جنسي نداشته باشيد و روزي يك عدد قرص سيتريزين ميل كنيد

 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 250 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ...اقای دکتر دوسه روزیست که درد پلو وانگار هم دردکمر دارم بیشتر از سمت راست واز پشت بالای باسنم انگار که مابین نخاع ونافم است راه رفتنو برام مشکل می کند کار که می کنم نمی فهمم ولی موقع استراحت ویا نشستن درد دارد الان هم انگار غیراز درد مقداری شکمم باد کرده از ترس کرونا هم بیمارستان نمی تونم برم ...قبلا هم یک سنگ ریز داشتم دفع شد ...ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   هر ١٢ساعت يك عدد شياف ديكلوفناك صد ميلي استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 244 مشاهده پرسش
  وقت بخیر
  یکماهی هست که سمت چپ پهلوم و زیر شکمم به شدت درد میکنه و صبح ها که از خواب بلند میشم به حدی کمر درد و شکم درد دارم که نمیتونم از جام بلند شم سونوگرافی هم رفتم گفتن جفت کلیه هات سنگ ریزه پره و سنگ سازه نیاز به عمل نیست . برای این حجم از درد چیکار باید کرد و احتمال داره این درد از کلیه نباشه؟ رنگ ادرارم هم تغییر نکردهولی هردوساعت به شدت شکمم ورم میکنه و باید سریع تخلیه کنم
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   درد از كليه ها نيست روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر ارشاد دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 298 مشاهده پرسش
  باعرض سلام خدمت دکتر عزیز.من سنگ کلیه داشتم۸میل کلیه چپ،یه سالی میشه خودم بالیموترش(سنگی)بعد۸روز بدون درد و سوزش دفعش کردم.بعد یه مدت درد ریزی زیر بغل وپهلوی سمت چپم شروع شد الان چندماهی میشه دردم زیاد شده،چون من تاالان دکتر نرفتم وبا گیاهان دارویی خودم رو خوب کردم.یه راهنمایی بکنید که دکتر نرم باچه قرصی دردم خوب میشه.۳۲سالمه.ممنون ازلطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   سونوگرافي كنيد و هر ٨ ساعت يك عدد قرص ناپروكسن ٢٥٠ ميلي گرم ميل كنيد ده روز

 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 230 مشاهده پرسش
  سلام. درد شدید کلیه دارم بخاطر سنگ ولی دفع نشده. سونو دادم گفتن سنگ 4 میل داری. ولی الان درد شدید پهلو دارم و درد در بیصه ها
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   بايد سنگ شكن كنيد

 • تصویر کاربر دلکش شنبه ۱ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 233 مشاهده پرسش
  پهلوی سمت چپ درد دارد در راه رفتن مشکلی نیست فقط در نشستن و برخواستن مشکل دارم مهره های وسط کمر درد دارد تکرر ادرار ندارد ، ادرار بو نمیدهد ... سابقه دیسک کمر دارم مسکن ک مصرف میکنم دردی حس نمیکنم تا ۲۴ ساعت
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

    

     درد مربوط به ديسك است مربوط به رشته تخصصي من نمي باشد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر