10 راهکار برای درمان خانگی درد کلیه

درد کلیه ناراحتی است که از ناحیه کلیه شما ایجاد می شود. این غالباً به عنوان یک درد مبهم توصیف می شود، درد را در پهلو، پشت یا شکم خود احساس می کنید. اما درد در این نواحی همیشه نشانه مشکل کلیه نیست. به راحتی می توان درد کلیه را با درد کمر معمولی اشتباه گرفت. اما تفاوت هایی در احساس درد کلیه و محل قرارگیری آن در مقایسه با کمر درد وجود دارد.

ناحیه اصلی که درد کلیه در آن دیده می شود، در پهلوی فرد است که شامل قسمت میانی تا بالای کمر در هر دو طرف ستون فقرات می شود.

درد کلیه دلایل احتمالی زیادی دارد و برخی از آنها ممکن است جدی باشد. در صورت مشاهده دردی که فکر می کنید از یک یا هر دو اندام ناشی شده است، مهم است که به پزشک خود اطلاع دهید.

درمان کلیه درد

درمان درد کلیه به علت ایجاد آن بستگی دارد. پزشک شما ممکن است بخواهد آزمایش ادرار را برای بررسی علائم عفونت انجام دهید. همچنین ممکن است نیاز به انجام آزمایش های تصویربرداری مانند سونوگرافی یا سی تی اسکن داشته باشید تا به درک علت و راه درمان درد کلیه شما کمک کند. زمانیکه پزک بداند چه عاملی باعث درد کلیه شما شده است، می تواند درمان مناسب را برای شما تجویز کند.

درمان درد کلیه راست

درد پهلو یا کمردرد یکی از بیماری هایی است که باعث می شود افراد به پزشک مراجعه کنند. درد در ناحیه پشت یا شکم و پهلوها، که به آن درد پهلو یا درد کلیوی نیز گفته می شود، دلایل متعددی دارد که در ادامه به آن می پردازیم. 

درمان درد کلیه چپ

درد کلیه چپ با درد کلیه راست متفاوت است. از این نظر که علل ایجاد آن می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال این درد می تواند مربوط به درد عصبی، درد دنده، مشکلات گوارشی و … باشد که حتما باید درد پهلوی چپ را با پزشک درمیان گذاشت.

درمان درد کلیه در پهلوی چپ

درد کلیه می تواند نتیجه عوامل بسیاری ازجمله عفونت ادراری و سنگ کلیه باشد. بهترین راه هنگام تجربه درد کلیه مراجعه به متخصص اورولوژی می باشد، با این حال روش هایی برای درمان خانگی درد کلیه وجود دارد.

اگر درد کلیه خفیف تا متوسط را تجربه می کنید، این لیست از درمان های خانگی برای تسکین درد کلیه مفید می باشد. در ادامه، شایع ترین علل درد کلیه و نحوه درمان در خانه را خواهید آموخت.

کلیه ها کجا هستند؟

کلیه ها دو اندام کوچک به شکل لوبیا هستند که در دو طرف بدن قرا دارند. اندازه هر کدام به اندازه مشت شماست. آنها در زیر قفسه دنده شما در دو طرف نخاع قرار دارند.

کلیه ها وظایف مهمی بر عهده دارند. آنها آب، اسیدها و مواد زائد خون شما را پاک می کنند. اگر کلیه هاا به نوعی بیمار یا آسیب دیده باشند، نمی توانند کار خود را برای حفظ تعادل سالم نمک ها ، مواد معدنی مانند کلسیم و آب در خون انجام دهند.

کلیه ها همچنین هورمون هایی تولید می کنند که در کنترل فشار خون، استحکام استخوان ها و تولید گلبول های قرمز خون به شما کمک می کنند. بنابراین مهم است که مراقب علائم بیماری کلیوی یا آسیب هایی مانند درد کلیه باشید.

درمان درد کلیه راست

چگونه درد کلیه را کاهش دهیم؟

یک مشکل پزشکی زمینه ای مانند دستگاه ادراری نامناسب می تواند باعث شود شما به طور مکرر به عفونت کلیه مبتلا شوید. در این صورت ، ممکن است برای ارزیابی به یک متخصص کلیه یا جراح ادرار (متخصص ارولوژی) ارجاع شوید. برای ترمیم ناهنجاری ساختاری ممکن است به جراحی نیاز داشته باشید.

آنتی بیوتیک برای درمان درد کلیه

آنتی بیوتیک ها اولین خط درمان عفونت های کلیه هستند. معمولاً علائم و نشانه های عفونت کلیه در طی چند روز پس از درمان برطرف می شود. اما ممکن است لازم باشد آنتی بیوتیک ها را به مدت یک هفته یا بیشتر ادامه دهید. کل دوره آنتی بیوتیک های توصیه شده توسط پزشک را حتی پس از بهبودی مصرف کنید.

برای اطمینان از برطرف شدن عفونت، پزشک ممکن است آزمایش ادرار را تکرار کند. اگر عفونت هنوز وجود داشته باشد ، باید دوره دیگری آنتی بیوتیک مصرف کنید.

علت درد کلیه چیست؟

چه عواملی باعث درد کلیه می شوند؟

شایع ترین علل درد کلیه عبارتند از:

در ادامه در رابطه با این دلایل توضیحات مختصری را ارائه می کنیم.

عفونت مجاری ادراری

عفونت ادراری عفونی است که در هر قسمت از دستگاه ادراری – کلیه ها، مثانه، حالب و مجرای ادراری- رخ می دهد. شایع ترین علائم عفونت ادراری تکرر ادرار، احساس سوزش هنگام ادرار کردن، ادرار با رنگ تیره، خون در ادرار ، ناراحتی مثانه و درد کلیه می باشد.

عفونت کلیه

عفونت ادراری ممکن است در دستگاه ادراری تحتانی و فوقانی ایجاد شود. عفونت های دستگاه ادراری فوقانی، عفونت های کلیوی می باشند. علائم عفونت کلیه شامل درد در قسمت بالای شکم، تب یا لرز، حالت تهوع و استفراغ می باشد.

عفونت کلیه می تواند خیلی سریع جدی شود و معمولاً نتیجه یک عفونت مجاری ادراری یا مثانه درمان نشده می باشد. اگر علائم عفونت کلیه را تجربه کردید، با اورولوژیست خود تماس بگیرید.

عفونت کلیه

سنگ های کلیه

سنگ های کلیه نیز بسیار رایج می باشند. در حقیقت  از هر 10 نفر یک نفر در زندگی خود سنگ کلیه را تجربه می کند. سنگ های کلیه توده های معدنی سخت و سنگین هستند که به طور معمول در کلیه ها یا مجاری ادراری شکل می گیرند و باعث ایجاد درد شدید می شوند. 

حدود 90 درصد از سنگ ها خود به خود از طریق سیستم ادراری دفع می شوند، اما برخی از آن ها بسیار بزرگ هستند و برای برداشتن آن ها نیاز به عمل جراحی می باشد.

علائم سنگ کلیه به طور معمول شامل درد شدید در ناحیه کمر و پهلو و دردی که به پایین شکم و کشاله ران انتشار پیدا می کند، می باشد. علاوه بر این، ادرار به احتمال زیاد دردناک، همراه با تغییر رنگ و بو خواهد بود. همچنین ممکن است سنگ کلیه باعث تهوع و استفراغ شود.

عفونت مثانه

عفونت مثانه ناشی از وجود عفونت باکتریایی در مثانه است. عفونت مثانه می تواند به عنوان عفونت مجاری ادراری نیز شناخته شود زیرا مثانه شما بخشی از مجاری ادراری است. علائم عفونت مثانه شامل درد در هنگام ادرار کردن، ادرار ابری یا خونی، تکرر ادرار و گرفتگی یا درد در ناحیه کمر یا شکم می باشد.

درد در کلیه می تواند نشانه ای از سرطان کلیه، خونریزی در کلیه ها، بیماری کلیه پلی کیستیک یا لخته شدن خون در کلیه ها نیز باشد. اگر درد مداوم یا شدید دارید، یا اگر علائم عفونت کلیه را تجربه کرده اید، فورا به اورولوژیست خود مراجعه کنید.

عفونت مثانه

درمان کلیه درد در خانه

حالا که متوجه شدیم چه عواملی می توانند باعث درد کلیه شوند، در ادامه به بیان راه هایی که می توانید از آن ها به عنوان درمان خانگی درد کلیه نام ببرید، می پردازیم.

درمان خانگی درد کلیه برای عفونت های دستگاه ادراری

از آنجا که شایع ترین علل ناراحتی کلیه (عفونت مجاری ادراری، عفونت مثانه و عفونت کلیه) در مجاری ادراری رخ می دهد، در اینجا چند روش درمانی برای تسکین درد کلیه مرتبط با مجاری ادراری آورده شده است:

1- بدنتان را هیدراته کنید

هیدراتاسیون برای تسکین درد کلیه مهم است زیرا آب به دفع باکتری ها از بدن کمک می کند. به علاوه، هیدراته بودن به طور کلی به پاکسازی مجاری ادراری کمک می کند و برای از بین بردن هرگونه عفونت احتمالی مفید است.

بسیاری از متخصصان قانون 8 × 8 را توصیه می کنند، یعنی شما باید روزانه 8 لیوان حاوی 8 اونس آب ( 250 میلی لیتر )بنوشید. با این وجود، میزان مصرف آب به شما و سلامتی شما بسیار وابسته است، بنابراین هنگام تعیین میزان مصرف روزانه آب، این مقاله را در نظر بگیرید.

2- آب زغال اخته بنوشید

اگرچه از نظر علمی اثبات نشده است، اما آب زغال اخته به عنوان درمانی برای عفونت های دستگاه ادراری شناخته شده است. آب زغال اخته ای را انتخاب کنید که حاوی شیرین کننده های مصنوعی نباشد. آب زغال اخته خالص همیشه بهترین راه است!

3- از پروبیوتیک ها استفاده کنید

پروبیوتیک ها برای شما مفید هستند، به خصوص در مورد مبارزه با باکتری ها و درد کلیه. مطالعات نشان می دهد که پروبیوتیک ها می توانند عملکرد کلیه را بهبود بخشیده و به دفع مواد زائد نیز کمک کنند.,

هیدراته کردن بدن برای سلامتی کلیه

4- آب جعفری بنوشید

اگرچه فکر نوشیدن آب جعفری به نظر جذاب نیست، اما می تواند ادرار را افزایش دهد و به دفع باکتری ها کمک کند. آب جعفری یک ادرار آور حاوی ماده مغذی است که می تواند به افزایش دفعات ادرار کمک کند.

همچنین می توانید جعفری را به صورت اسموتی مخلوط کنید تا نوشیدن آن قابل تحمل تر شود.

5- حمام آب گرم با نمک Epsom

حمام آب گرم با نمک Epsom به شما در تسکین درد شدید کلیه کمک خواهد کرد. گرچه که درد طولانی مدت را از بین نمی برد، اما می تواند به کاهش ناراحتی کمک کند.

6- از کمپرس گرم استفاده کنید

گرما درمانی می تواند برای کاهش درد کلیه بسیار مفید باشد. برای کاهش درد، کمپرس گرم را حدود 20 دقیقه روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید.

7- از ضد دردهای به جز آسپرین استفاده کنید

ضد دردها به جز آسپیرین مانند ایبوپروفن، موترین و ادویل می توانند به کاهش درد کلیه کمک کنند. اگر دچار تب به همراه ناراحتی کلیه هستید، برای تسکین درد از تیلنول استفاده کنید تا تب را از بین ببرید.

نکته: این داروها فقط باید زیر نظر پزشک مصرف شود و از مصرف خودسرانه شدیدا بپرهیزید

درد کلیه

درمان خانگی درد کلیه برای سنگ های کلیه

در حالی که بسیاری از درمان های فوق به کاهش درد سنگ کلیه نیز کمک می کنند، راه حل های خاص تری برای سنگ کلیه وجود دارد، مانند:

1- مرکبات را به آب خود اضافه کنید

آب لیمو حاوی سیترات است که به جلوگیری از تشکیل سنگ های کلسیمی و جدا شدن سنگ های موجود کمک می کند. اضافه کردن آب لیمو تازه به آب می تواند به دفع سنگ کلیه کمک کند.

به علاوه همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم، هیدراته بودن با نوشیدن مقدار زیادی آب به رفع ناراحتی کلیه کمک می کند.

2- نوشیدنی های اسیدی را انتخاب کنید

آب ریحان، کرفس و انار برای مقابله با سنگ کلیه و کاهش درد کلیه نیز موثر هستند. هر کدام حاوی آنتی اکسیدان هایی هستند که باعث بهبود سلامت کلیه و دفع سموم از کلیه ها می شود.

برای انتخاب بهتر، قبل از نوشیدن آب ریحان، کرفس یا آب انار با متخصص ارولوژی خود مشورت کنید.

درمان کلیه درد با داروهای گیاهی

درمان‌های گیاهی که در زیر می‌آوریم می‌توانند به عنوان درمان‌های کمکی و با نظارت پزشک انجام شوند:

 • چای سبز
 • جو وحشی
 • رحمانی
 • بانابا
 • چای جاوه
 • کرنبری
 • قاصدک
 • زنجبیل
 • خیار
 • پیاز

آیا درمان خانگی به تنهایی مفید است؟

تمام درد های کلیه با درمان های خانگی قابل درمان نیستند. در حالی که این روش ها ممکن است به تسکین یا در برخی موارد از بین بردن درد خفیف کلیه کمک کنند، از انتشار عفونت جلوگیری نمی کنند. 

در صورت عدم درمان، حتی عفونت مجاری ادراری نیز می تواند شدیدتر شود، به همین دلیل همیشه در صورت ایجاد هر نوع درد در کلیه ها، با متخصص اورولوژی خود تماس بگیرید.

بر اساس علائم شما، ممکن است مراجعه حضوری لازم نباشد. با متخصص اورولوژی صحبت کنید و در مورد نوع دردی که تجربه می کنید سؤال کنید. آن ها می توانند به شما بگویند که آیا درمان های خانگی موثر هستند یا باید حضوری مراجعه کنید.

مرجع: urologyspecialistsnc.com

دکتر هوشنگ قوامی متخصص کلیه و مجاری ادراری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر رحمان دوشنبه ۲۶ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 222 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دوروزاست درد دوطرف کمرم وتیره شدنادرار پیدا کردم خواستم چه داروی مصرف کنم وچه غذا یا میوجات مصرف کنم ممنون ازشما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۶ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام مايعات فراوان نوشيده شود و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۲۲ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 178 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشی من روز دوشنبه واکسن کرونا زدم فردا عصرش کلیه سمت چپم درد شدید گرفت یهو .الان دوروزه درد داره موقع نفس عمیق کشیدن دردش بیشتر میشه قابل تحمله دردش فعلا .استامینوفن هم هنوز نخوردم تجویز چیه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۲ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام سونوگرافي از كليه ها انجام شود و روزي يك عدد قرص ألفن xl  ١٠٠ ميلي گرم بعد از غذا ميل شود ده روز

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 301 مشاهده پرسش
  سلام سه روزه درد کلیه از سمت چپ پهلو و پشتدارم و سوزش اداره دارم
  آیا قرص رواتینکس صلاح هست بخورم من چکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام صلاح نيست مصرف كنيد و سونوگرافي كليه ها انجام شود و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم ده روز نشسته شود

  2. تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۰ مهر ۰( 2 سال پیش)
   سلام سنوگرافی دادم سنگ ۵/۵میگرم در تا حال دیده شده
  3. تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۰ مهر ۰( 2 سال پیش)
   سلام سنوگرافی دادم سنگ ۵/۵میگرم در تا حال دیده شده
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي يك عدد كپسول امنيك ده روز ميل كنيد و مايعات زياد نوشيده شود

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۵ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 243 مشاهده پرسش
  سلام من همسرم نزدیک ب 8ماهه که روی تخت خوابیده و خیلی کم تحرک داره
  الان دو سه روزه که پهلوی سمت راستش درد و اداری که از طریق سوند خارج میشه هم مقدارش کم و هم رنگش تیره است
  پت اسکن هم کردیم کلیه سمت راستش نیمه بسته است ولی دارویی استفاده نمیکرده تا الان
  مریضی اصلیش هم تومور مغزی هست
  لطفا راهنمایی بفرمایید آقای دکتر چه دارویی میشه استفاده کرد ؟؟؟ ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام مايعات زياد ميل كنند و هر ١٢ ساعت يك عدد قرص سيپروفلوكساسين ٢٥٠ ميلي گرم يك هفته ميل كنند

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام مايعات زياد ميل كنند و هر ١٢ ساعت يك عدد قرص سيپروفلوكساسين ٢٥٠ ميلي گرم يك هفته ميل كنند

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۵ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 287 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید،،، 37 ساله هستم کلیه درد شدید دارم،، سونو گرافی انجام دادم،، گفتند، سنگ 4 میلی وشن در کلیه سمت چپ هست. شیاف دیکلوفناک، 100 استفاده کردم،، اصلا اروم نمیشم وقرص، لیتورکس بی 400. وقرص، ROWATINEX خوب نشدم. خیلی درد دارم. که به کشاله ران هم میزنه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام به بيمارستان مراجعه كنيد و أمپول مرفين تزريق كنيد و روزي يك عدد كپسول امنيك ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر امین سه شنبه ۳۰ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 241 مشاهده پرسش
  درود به جناب دکتر و خدا قوت
  دکتر دردی حدود 1ماه در هر دو پهلوی من افتاده که ماهیت درد به کلیه میخوره و جایگاهش در دو کلیه است در چپ و گاهی در راست . سونوگرافی کردم نورمال . ازمایش خون و ادرار دادم کراتین 1.2 و نیروزن اوره نورمال . ازمایشات کبدی در رنج سالم . عفونت ادراری و دفع پروتیین منفی . اما درد دارم . درد تقریبا دایم با شدت های مختلف و حالت سوزنی و خنجری در پهلوها . چه تجویزی دارید دکتر؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۳۰ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام درد ارتباطي به كليه ها ندارد ممكن است منشا عضلاني يا كمر باشد

 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۳۰ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 161 مشاهده پرسش
  سلام برای درد کلیه چندین بار آزمایش و سونوگرافی و سیستوس کپی و نونه برداری پس از سیستوس کپی انجام داده ام همچنین عکس رنگی از کلیه ها گرفته ام تمام آزمایش ها سالم است ولی یک دفعه درد شروع می‌شود میخواستم بدونم مشکلم چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۳۰ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام چون تمام أزمايشات و سونوگرافي طبيعي بوده ممكن است درد كمر يا عضلات باشد

 • تصویر کاربر امین دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 206 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشی مدت دوسال هست که درد شدید ناحیه پهلو دارم آزمایش دادم هیچ مشکلی نبود سنوگرافی دادم گفتن مشکلی نیست ولی درد دارم راهنمایی کنین لطفا؟ یه رابط نامشروح داشتم ولی ازمایش خون و۲۴ ساعت هم دادم ولی مشکلی نبود لطفا راهنمایی کنین ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام درد عضلاني و كمر مي باشد

 • تصویر کاربر ندارم جمعه ۱۲ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 229 مشاهده پرسش
  سلام
  بنده مدتی است که آلتم هنگام رابطه خوب راست نمیشود ،درحال شق شدن زود ارضاء میشوم
  در ضمن قند خونم هم ناشتا ۲۵۰ میباشد
  ارائه طریق بفرمائد
  متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۲ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص پاروكستين٢٠ سه ماه ميل كنيد و يك ساعت قبل از عمل جنسي يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

  2. تصویر کاربر ندارم جمعه ۱۲ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   متشکر
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۲ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   خواهش مي كنم

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهناز پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 186 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشيد
  نزديك دوهفته هست كه كليه همسرم البته زير شكمش و … درد ميكنه و هفته اول يك بار توي ادرارش خون ديده شده البته چهارسال پيش هم اينطورشده بود وسنگ رد كرده بود ولي الان به خاطر اوضاع شديد كرونا و بيمارستانها، سونو گرافي نميخوايم بريم فعلا ، ولي پيش پزشك رفتيم و قرص مسكن و كلدينيوم سي و تاوانكس دادن و امپول كتورولاك ودي سيكلومين تزريق كردن دوسه روز بود خوب بود امروز دوباره دردش شروع شده و شياف ديكلوفناك استفاده كرد ممنون ميشم راهنمايي كنيد كه از چي ميتونه باشه و براي درمان چيكار كنيم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام ممكن است سنگ در حال دفع باشد روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنند و مايعات زياد خورده شود و مصرف گوشت و نمك محدود شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر