بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار در مردان

بدون تردید و بی شک یکی از علائم آزار دهنده ارولوژی بی اختیاری ادرار است. متاسفانه ۵% جمعیت دنیا به این بیماری مبتلا هستند.

بی اختیاری ادراری در هر گروه سنی از بچه­ تا مرد و زن در سنین بالا دیده می­ شود. هر چه سن رو به افزایش است بی اختیاری ادرار نیز افزایش می­ یابد، ولی خوشبختانه درمان بی­ اختیاری امیدوار کننده است.

علیرغم اهمیت بی اختیاری ادرار، کمتر به آن پرداخته شده است، لذا بطور خلاصه ضمن تقسیم بندی انواع بی اختیاری، اشاره کوتاهی به درمان آن خواهد شد. بی اختیاری ادرار عبارتست از خروج بی ارادی و تصادفی ادرار از مجرا که باعث خیس شدن فرد می ­گردد.

در دوران بچ­گی دخترها زودتر از پسر بچه­ ها کنترل ادرار خود را بدست می­ آورند. شب ادراری در دختربچه ­ها کمتر از پسر بچه­ ها دیده می­ شود. کنترل ادرار در بچه ها معمولا در ۲٫۵ سالگی بوجود می­ آید.

بی اختیاری ادرار در خانم­ های جوان در مقایسه با مردان جوان به علت اختلاف آناتومی در ناحیه لگن و تغییراتی که در ضمن حاملگی در این ناحیه ایجاد می­ گردد، بیشتر دیده می شود. باید توجه کنید که بی­ اختیاری ادرار علامت است و بیماری نمی­ باشد، بدان معنی که بدنبال یک بیماری، بی­ اختیاری ادرار ایجاد می ­شود. به طور مثال سکته مغزی، ام.اس، یا هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) می توانند منجر به بی اختیاری ادراری شوند.

مردان بیشماری از بی­ اختیاری ادرار رنج می­ برند، شیوع آن با افزایش سن افزایش می­ یابد. درمان بی­­ اختیاری اکنون یک مشکل شده است. لذا برقراری یک رابطه دوستانه با بیمار، گرفتن شرح حال دقیق و کامل و با یک معاینه بالینی از بیمار می­ توان علت را مشخص نمود و برحسب نوع علت، درمان را برای بیمار توضیح داد.

انواع بی ­اختیاری­ ادرار

بی اختیاری استرس (Stress Incontinence)

که خروج بی ­ارادی ادرار بدنبال فعالیت مثل خندیدن، عطسه کردن، بلند شدن می ­باشد. در این حالت فشار زیاد شکم به مثانه باعث از دست دادن کنترل ادرار می شود.

بی اختیاری شدید یا بی اختیاری URGE

عبارتست از خروج ادرار بدون اراده فرد بعد از تمایل بسیار شدید برای ادرار کردن که فرد قادر نیست از رفتن به توالت خودداری نماید و بی­ اختیاری به وجود می ­آید.

بی اختیاری لبریز مثانه یا بی اختیاری OVERFLOW

در این حالت از فرد بطور دائم قطرات ادرار خارج می ­شود و معمولا همراه با تکرر ادرار است. در حالی که هربار به توالت می ­رود مقدار کمی ادرار خارج می­ شود.

عوامل ایجاد کننده بی اختیاری ادرار

برای اینکه سیستم ادراری به طور طبیعی کار کند، باید سیستم دستگاه مرکزی، عضله مثانه  و مجرا، به خصوص اسفنکتر خارجی مجرا که نقش مهمی در ادرار کردن طبیعی دارد، با یکدیگر عمل خود را انجام دهند. اختلال در هر یک از این سه سیستم منجر به بی ­اختیاری ادرار می­ گردد.

برای مثال، مغز (CNS) و مرکز ادرار در مغز (PONS) چنانچه دچار ضایعه شوند، بی اختیاری ایجاد می شود. به هرحال بی­ اختیاری ادرار بطور خفیفی پر دردسر و ناتوان کننده است، به طوری که خجالت زدگی آن ها را از لذت بردن از بسیاری فعالیت ­ها محروم می­ کند و باعث استرس و اضطراب آن ها می­ گردد.

زمانی که مثانه پر از ادرار شده و فرد احساس ادرار می­ کند، مغز از طریق اعصاب به مثانه پیام عصبی می ­دهد و پس از نقباض مثانه، گردن مثانه و اسفکتر خارجی مجرا باز شده و ادرار کاملا تخلیه می ­شود.

❇ هر بیماری یا وضیعتی که باعث آسیب اعصاب مغز و یا مثـــانه شود، باعث اخــلال در ادرار کردن می­ گردد، ضایعه عصبی ممکن است در هر سنی اتفاق بی افتد.

❇ در فردی که سال ها مبتلا به دیابت است ممکن است ضایعه عصبی یا نروپاتی به وجود آید و باعث عدم کنترل مثانه گردیده و بی­ اختیاری حاصل گردد.

❇ بیماری سکته مغزی، پارکینسون و MS باعث گرفتاری مغز و سیستم عصبی شده که نتیجتاً اختلال عملکرد مثانه و بی­ اختیاری ادرار به وجود می ­آید.

❇ Overactive Bladder. در این حالت مثانه بدون دستور و کنترل مغز دچار انقباض گردیده و فرد بطور مکرر به توالت می­ رود و گاهی باعث بی اختیاری ادرار نیز می­ گردد. این حالت ممکن است بعلت ضایعه عصبی باشد یا علت آن ناشناخته باشد. علائم این بیماری شامل تکرر ادرار روزانه ۸ یا بیشتر و ۲ یا چند بار در شب می باشد. تکرر ادرار شدید (Urinary URGENCY) و بالاخره Urge Incontinence  که در این حالت ضمن سریع رفتن فرد به توالت دچار بی اختیاری می­ گردد.

❇ ضایعه­ نخاع شوکی، که باعث اختلال در انقباض مثانه و عدم تخلیه مثانه و بی اختیاری ادرار می شود، انتقال عصبی از نخاع به مثانه دچار ضایعه می­ شود. غده پروستات در خلف مجزا زیر مثانه قرار گرفته و مجرای خلفی را احاطه می کند.

❇ BPH (پرستات خوش خیم). پروستات به طور شایع با افزایش سن بزرگ می­ شود، این حالت بزرگی خوش خیم پروستات نامیده می­ شود. وقتی پروستات بزرگ می­ شود ضمن فشار آوردن به مجرا خلفی، مجرای خروجی ادرار تنگ می ­شود و در این حالت مانعی در مقابل مثانه برای تخلیه ادرار می ­شود. هیپر پلازی خوش­خیم پروستات و علائم مربوط به آن شامل تکرر ادرار، کاهش فشار ادرار، بی اختیاری ادرار (LUTS) که قبل از ۴۰ سالگی بندرت اتفاق می­افتد، ولی بیش از نیمی  از مردان در سن ۶۰ سالگی و ۹۰ درصد در سن ۷۰ – ۸۰ سالگی درجاتی از علائم ادراری ناشی از بزرگی پروستات دارا خواهند بود. این بیماران از قطع و وصل ادرار، ادرار قطره قطره و بی­ اختیاری ادرار قبل از رسیدن به توالت، (URGE INCONTINENECE) نیز رنج می برند. زنانی که مبتلا به بی اختیاری ادرار هستند، معمولا علائم کاهش فشار ادرار، ادرار قطره قطره ندارند.

❇عمل رادیکال پروستاتکتومی برای درمان سرطان پروستات. بعضی از این بیماران بعد از عمل دچار اختلال جنسی و بی­ اختیاری می­ شوند.

❇رادیوتراپی. نوع دیگری از درمان سرطان می­ باشد که پاره ای از این بیمارن بعد از انجام آن دچار اختلالات ادراری می­ شوند.

بی اختیاری ادرار در بانوان 

بی اختیاری ادراری در خانم­ ها در دو گروه سنی دیده می ­شود. یک گروه خانم هایی هستند که حاملگی متعدد طبیعی داشته اند که این امر باعث ضعف عضلات کف لگن می شود و در نتیجه بی اختیاری ادرار حاصل می­ شود. گروه سنی دیگر معمولا بعد از منوپاز که هورمون های استروژن و پروژسترون کاهش می یابند و یا کاملا ترشح نمی­ شوند، دچار بی اختیاری می­ شوند.

مطلب مرتبط: در ادامه با بی اختیاری ادراری خانم ها بیشتر آشنا شوید.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرفاطمه جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۵۲( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید . همسرم 38 سال سن دارد و چند روز پیش در ادرارش خون دیده شده اما درد و سوزش نداره میخواستم بدونم علت وحود خون در ادرارش چی هست ؟ و به تازگی ادرارش خیلی بوی تند و بدی میده . درضمن به تازگی سیگار رو ترک کرده میتونه همین علت بده بوی ادرار باشه ؟ لطفا راهنماییم کنید خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۵۲( 1 هفته پیش)

   بايد سيستوسكوپي شوند

 • تصویر کاربرعلیرضا یکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۳۳( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید، مدت دو ماه است که التهاب مجرای ادرار دارم و تنها تظاهر بالینی آن، التهاب اطراف مجرای خروج ادرار در ناحیه گلنز است. (با لمس و فشار دادن مجرای ادرار متوجه التهاب آن می شوم)

  علائم شایع مربوط به عفونت دستگاه ادراری را نداشته ام و ندارم. رابطه جنسی هم نداشته ام. در این مدت با سه ارولوژیست، دو درماتولوژیست و یک متخصص عفونی مشورت کرده ام و داروهای مختلف آنتی بیوتیک (سیپروفلوکساسین، مترونیدازول، آزیترومایسین، داکسی سایکلین)، ضد قارچ (کتوکونازول)، ضد ویروس (والاسیکلویر) و کورتن (یک عدد بتامتازون تزریقی، یک عدد تریامسینولون تزریقی، بتامتازون موضعی، مومتازون موضعی) مصرف کرده ام ولی هیچ کدام تاثیر محسوسی در درمان نداشته اند.

  اکنون بعد از گذشت دو ماه حدوداً شدت التهاب سی درصد کاهش داشته اشت. میخواستم از حضورتون سوال کنم علت التهاب مجرای ادرار که با درمانهای انجام شده بهبود نیافته، چه میتواند باشد؟ و چه راه درمانی پیشنهاد می فرمایید؟

  پیشاپیش از وقتی که برای پاسخ صرف میکنید و همچنین از راهنمایی های ارزشمندتون بسیار سپاسگزاری میکنم.
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامییکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۳۳( 2 هفته پیش)
   دارو مصرف نكنيد روزي دو بار در أب گرم بنشينيد - عمل جنسي بايد داشته باشيد و. شياف ايندومتاسين روزي يك عدد استعمال كنيد
 • تصویر کاربرسیدمحمدامین سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۱:۲۶( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  تنگی مجرای خلفی دارم
  بافت خراب است عودمیکنه تنگی آن
  هرچه سوندمی زنم فائده نداره الان هم شهرستانم نمی تونم بیام مطب
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیسه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۱:۲۶( 1 ماه پیش)
   قابل درمان است با عكسها مراجعه كنيد تهران ٨٨٥٠١٠٨٣
 • تصویر کاربررضا جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۸:۳۶( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. مدت دو روزه که موقع ادرار سوزش شدید در مجاری خرورجی ادرار دارم بصورتی که باید ادرار رو بعد سه ثانیه متوقف کنم و مجدد شروع کنم و مجدد توقف ادرار.و سر آلت (محل خروج ادرار به هم چسبیده). ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۸:۳۶( 1 ماه پیش)
   قرص فنازوپيريدن هر ٨ ساعت يك عدد ميل كنيد
 • تصویر کاربرامیر جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۴۰( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من 14سالمه بعد یک هفته ای هست که با انجام یک عمل ناگهانی مثل زمین خوردن یا دویدن و..فکر می کنم چند قطره ادرار از من خارج می شود و ازار دهنده است
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۸:۴۰( 2 ماه پیش)
   زود به زود ادرار خود را خالي كنيد
  2. تصویر کاربرامیرسه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ۱۵:۱۵( 2 ماه پیش)
   دکتر همین مشکل چیه
  3. تصویر کاربرامیرسه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ۱۵:۱۵( 2 ماه پیش)
   دکتر همین مشکل چیه
  4. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۴۰( 2 ماه پیش)
   بعلت پري مثانه از ادرار است
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربرسیداحمد جمعه ۱۵ تیر ۱۳۹۷ ۱۶:۳۱( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مجرای ادراری اینجانب در هنگام ادرار سوزش دارد به نحوی که احساس می کنم در نزدیکی محل خوروج ادرار چیزی مانع خروج ادرار می گردد علت این سوزش چیست ؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۱۵ تیر ۱۳۹۷ ۱۶:۳۱( 3 ماه پیش)
   علت أن زياد است به پزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربرعلی چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ ۱۵:۲۲( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر فرهیخته اینجانب چهارماه پیش یک سونو گرفتم و یک میکرو لیتیاز به اندازه ی 2/3میلیمتر در کلیه راستم مشاهده شد در آزمایش ادرارهم crystalsجوابش clcium oxalate"many"بود وBacteria fewمشاهده شد ودیگه مشگلی نداشتم الان سمت راستم و بعضی مواقع حالب حالت درد و سوزن سوزن میشه و ادرارم هم سوزش داره نسخه شما دکتر فهمیم در این زمینه چیست؟پاینده باشید.
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیچهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ ۱۵:۲۲( 3 ماه پیش)
   دارو لازم نيست سنگ دفع مي شود
 • تصویر کاربرخداکرم دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ ۱۲:۵۱( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  عرض سلام و خسته نباشید خدمت دکتر قوامی ..آقای دکتر من مدتی هست وقتی میرم دسشویی و ادرار میکنم هرکاری میکنم بازم یه ذره ادرار ازم خارج میشه وقتی میخام بلند شم، حتی شده ده دیقه هم تو دسشویی میشینم خودمو که میشورم وقتی میخام بلند شم بیام بیرون بازم کمی ادرار ازم خارج میشه میخواستم ببینم راه درمان چیه خیلی اذیت میشم؟؟؟ از شما بزرگوار ممنون میشم راه درمانش رو بهمون بگین سپاس بیکران
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۱۱ خرداد ۱۳۹۷ ۲۲:۵۴( 4 ماه پیش)
   شبي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد
  2. تصویر کاربرخداکرمیکشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۴۶( 4 ماه پیش)
   سپاس از لطف بیکران شما دکتر جون ان‌شالله که دعای خیر همیشه پشت و پناهتون باشه...فقط تا چه مدت باید استفاده بشه این کپسول؟
  3. تصویر کاربرخداکرمدوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ ۱۵:۱۴( 4 ماه پیش)
   جناب دکتر باید تا چه مدت از این کپسول استفاده کنم و چه عوارضی داره...آیا باید تا آخر عمر از این دارو استفاده کنم یا بعد از بهبود پیدا کردن استفاده نکنم ؟؟؟
  4. تصویر کاربرخداکرمدوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ ۱۵:۲۴( 4 ماه پیش)
   جناب دکتر من باید تا چه مدت باید از این دارو استفاده کنم، وقتی بهبود پیدا کردم دیه استفاده نکنم یا اینکه بیماریم طوری هست که باید تا آخر عمر استفاده کنم و دوباره به همین حالت بر میگردم اگه از دارو استفاده نکنم؟
  5. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ ۱۲:۵۱( 3 ماه پیش)
   تا دو ماه
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربرسعید دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ ۰۸:۱۲( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان.ی چند وقتی هست ادرارم باریک میاد گاه. اول و آخرش قطره قطره این حالت زمانی که منی از من خارج میشود بیشتر میشه. سونو و آزمایش خون و ادرارانجام دادم همچین خوبه فقط ی کیست روی بیضه راستم هست عکس سونو وازمایش رو هم می فرستم ممنون راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامییکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ ۱۸:۲۰( 7 ماه پیش)
   لطفا سن خود را اعلام كنيد
  2. تصویر کاربرسعیدیکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ ۱۸:۲۸( 7 ماه پیش)
   36سالمه
  3. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ ۰۸:۱۲( 7 ماه پیش)
   شبي يك عدد كپسول آمنيك (omnic) ميل كنيد ، عمل نزديكي داشته باشيد ، روزي دو بار در آب گرم بنشينيد ، شياف ايندومتاسين ٢٥٠ ميلي گرم روزي يك عدد به مدت ده روز استعمال شود
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربررادین سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ ۱۳:۴۳( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  میخاستم بدونم چیکار میشه کرد که سایز آلت تناسلی رو افزایش بدیم آیا باید به اورولوژییست مراجعه کنیم؟
  ممنون میشم پاسخ بدین.خیلی واجب و ضروریه
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیسه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ ۱۳:۴۳( 9 ماه پیش)
   راهي وجود ندارد
درحال دریافت اطلاعات