علائم عفونت مثانه چیست؟

عفونت مثانه، التهاب ناگهانی مثانه است که بیشتر اوقات علت آن عفونی و میکروبی می‌باشد. درمان عفونت مثانه چون به علت میکروب در بدن می باشد، داروی خوراکی آنتی بیوتیک است.


عفونت مثانه چیست؟

عفونت ادراری (uti) تلقی می‌گردد. عارضه بعضی داروها یا عکس‌العمل به بعضی داروها می‌تواند علت آن باشد. عفونت مثانه بیشتر به علت کوتاه بودن مجرا در خانم‌ها اتفاق می‌افتد. میکروبی که به طور شایع باعث این بیماری می‌شود، اشرشیا کلی (Ecoli) نام دارد.

درمان این بیماری چون به علت میکروب در بدن می باشد، داروی خوراکی آنتی بیوتیک است. در مواقعی که التهاب یا سیستیت مثانه بدون دخالت میکروب به وجود می‌آید، تصمیم‌گیری درمان بر اساس علت‌های زمینه‌ای در بیمار صورت می گیرد. علائم عفونت مثانه به طور ناگهانی ظاهر می‌شود و معمولا ناراحت کننده و آزاردهنده است.

علائم عفونت مثانه

 • تمایل به تخلیه ادرار با عجله و سریع، حتی در زمانی که مثانه خالی از ادرار می‌باشد و به آن URGENCY می‌گویند.
 • احساس درد و سوزش ادرار تحت عنوان DYSURIA
 • ادرار بسیار بدبو
 • ادرار کدر
 • احساس یا فشار، پری مثانه، اسپاسم و درد در پشت و شکم
 • تب بسیار پایین (low grade fever)
 • وجود خون در ادرار

سیستم دستگاه ادراری شامل: کلیه‌ها، حالب‌‌‌ها، مثانه و مجرا می‌باشد.

نقش و وظیفه کلیه‌ها گرفتن مواد زائد خون و ورود آنها به داخل ادرار است، سپس ادرار از حالب‌ها وارد مثانه شده، وقتی ادرار در مثانه ذخیره شد و ذخیره ادرار به حدی رسید که فرد احساس ادرار کردن پیدا کرد، مغز دستور انقباض مثانه و خروج ادرار از مجرا را صادر می‌کند.

شایع ترین علت های عفونت مثانه

شایع‌ترین علت عفونت مثانه میکروب عفونی می‌باشد و باکتری ایجاد کننده آن اشرشیاکلی می‌باشد. وقتی میکروب یا باکتری از راه مجرا وارد مثانه شد، به جدار مثانه می‌چسبد و شروع به تکثیر نموده و تعداد آن زیاد می‌شود و این موجب التهاب بافت پوشاننده مثانه می‌شود و گاهی ممکن است عفونت مثانه کلیه را گرفتار کند. اگر چه شایع‌ترین و رایج‌ترین عفونت مثانه، عفونت‌ها می‌باشد، چندین فاکتور مساعدکننده عفونت مثانه باعث التهاب مثانه می‌شوند که شامل:

1- بعضی داروها مثل سنیکلوفسفاماید

3- اشعه درمانی لگن

4- استفاده طولانی مدت از سوند در مجرا

5- حساسیت به بعضی ترکیبات مثل ژل‌ها یا محلول‌ها در ناحیه تناسلی

6- عوارض بعضی بیماری‌های پزشکی مثل دیابت، سنگ‌های کلیه و بزرگی بزرگی پروستات.

هر زن در طول زندگی خود یکبار به این بیماری مبتلا می‌شود.

دلایل موثر در ایجاد عفونت مثانه

عوامل و ریسک فاکتورهای موثر در ایجاد عفونت مثانه شامل موارد ذیل می‌باشند. بنابراین این عوامل شانس ابتلا به این بیماری را زیادتر می‌کند.

 • فعالیت جنسی متعدد
 • عمل جراحی سیستم دستگاه ادراری
 • سوند فولی مجرا به مدت طولانی
 • حاملگی
 • دیابت
 • وضعیتی که سیستم دفاعی بدن را مختل کند نظیر HIV
 • استفاده از داروهای ضد میکروب (آنتی بیوتیک) به مدت طولانی
 • بزرگی پروستات
 • سنگ کلیه
 • اختلالات و ناهنجاری‌های مادرزادی موقع تولد
 • یائسگی، چون در یائسگی هورمون استروژن کاهش می‌یابد و باعث تغییراتی در سیستم دستگاه ادراری شده و مستعد به عفونت می‌شود.

درمان عفونت مثانه

تشخیص عفونت مثانه

پزشک در مورد علائم و شرایط پزشکی شما سوال می‌کند. شروع علائم عفونت مثانه باید دقیقا گفته شود و هر چیزی که باعث بدتر شدن آن شده باید به پزشک گفته شود. اگر چنانچه حامله هستید یا دارویی مصرف می‌کنید ذکر شود. آزمایشات لازم برای تشخیص، آزمایش کامل ادرار برای وجود خون در آزمایش و کشت ادرار برای تایید عفونت باید انجام شود.

برای بررسی التهاب مثانه و دیدن سطح مخاط مثانه سیستوسکوپی باید انجام شود. سونوگرافی به منظور وجود التهاب و یا عوامل دیگری در مثانه که  باعث عفونت مثانه شده باید صورت گیرد.

آیا دیورتیکول مثانه خطرناک است؟

درمان عفونت مثانه

درمان عفونت مثانه استفاده و تجویز داروی ضد میکروب (آنتی بیوتیک) به مدت 3 تا 10 روز می‌باشد. معمولا 1 تا 3 روز بعد از مصرف دارو، علائم عفونت مثانه از بین می‌رود ولی باید دارو در تمام دوره 3 تا 10 روزه مصرف شود. باید اطمینان خاطر پیدا کرد که عفونت کاملا ریشه‌کن شده و عود نمی‌کند، لذا دو روز بعد از اتمام دارو، مجددا آزمایش کشت ادرار برای تایید از بین رفتن عفونت انجام شود.

برای برطرف کردن سوزش ادرار، استفاده از داروی فنازوپیریدین بلامانع می‌باشد که به مدت دو روز باید تجویز شود. برای راحت شدن از علائم این بیماری تا زمانی که دارو اثر خود را نمایان کند، باید مایعات فراوان خورده شود و در آب گرم نشسته شود، گذاشتن پارچه گرم روی شکم کمک کننده است و‌ از خوردن کافئین، نوشابه‌های اسیدی، غذاهای تند و الکل خودداری شود.

بیشتر این بیماران با یک دوره درمان با دارو بهبود می‌یابند ولی چنانچه علائم عفونت کلیه ظاهر شد، مجددا باید مراجعه صورت گیرد. علائم عفونت کلیه، شامل تب و لرز، درد پهلو، تهوع و استفراغ می‌باشد.

بیشتر این بیماران با دارو بهبود می‌یابند. عفونت کلیه بسیار نادر است مگر این که درمان عفونت مثانه انجام نشده باشد. زنانی که قاعدگی آنها قطع شده یا سیستم دفاعی ناحیه تناسلی(ژنیتال) آنها از بین رفته یا کاهش یافته باشد و یا بیماری زمینه‌ای مثل دیابت و سنگ کلیه داشته باشند بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند.

درمان عفونت ادراری در زنان با مترونیدازول

به نظر شما بهترین دارو برای عفونت ادراری در زنان چیست؟

هرکسی ممکن است دچار عفونت مثانه شود، اما زنان بیشتر از مردان مستعد هستند. مجرای ادراری زنان نسبت به مردان به راست روده نزدیک تر است. این بدین معنی است که باکتری مسافت کوتاه تری را باید طی کند.

مترونیدازول یک آنتی بیوتیک پر مصرف است که در درمان عفونت ادراری و پیشگیری عفونت های متنوعی که عامل بیماری زای آنها یک باکتری بی هوازی یا پروتوزوآ باشد تجویز می شود.

این باکتری ها معمولاً در فضای داخلی و بسته ی بدن که اکسیژن وجود ندارد (مانند لثه، حفره لگنی و شکمی مانند روده ها) ایجاد عفونت می کنند.

قرص عفونت ادراری | عوارض و نحوه مصرف

جلوگیری از عفونت مثانه

برای جلوگیری از ابتلا به عفونت مثانه فرد باید چند نکته را رعایت کند، خوردن مایعات فراوان، تخلیه ادرار زودتر انجام شود. رعایت بهداشت شخصی، حمام روزانه و تمیز کردن ناحیه تناسلی(ژنیتال) خارجی هر روز.

دلایل عفونت ادراری در مردان

با افزایش سن خطر ابتلا به عفونت ادراری افزایش می‌یابد، مخصوصاً پس از 50 سالگی که در مردان با سنین بالا ناشی از باکتری خاصی به نام اشریشیا کولی است، که بطور طبیعی در بدن یافت می‌شود. عفونت ادراری در مردان با سنین پایین معمولاً بر اثر بیمای های مراقبتی رخ می‌دهد. عفونت ادراری به علت وجود باکتری ایجاد می‌شود و هنگامی که باکتری از طریق مجرای پیشاب به مجرای ادراری وارد می‌شود و شروع به تکثیر یافتن می‌کند و شخص به عفونت ادراری مبتلا می شود.

علائم عفونت ادراری در مردان

علائمی که در برخی از موارد بروز می‌کنند عبارتند از:

 • درد همراه با تخلیه ادرار
 • تکرر ادرار
 • عدم توانایی در ادرار کردن
 • جریان ادرار ضعیف یا نشت ادرار
 • احساس نیاز فوری برای تخلیه ادرار
 • خارج شدن مقدار کمی ادرار در هر بار تخلیه
 • وجود خون در ادرار

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  دکتر جان من بیش از یک ماه بود گلوم و قفسه سینم درد میکرد الان بهتر شده ولی الان دو روز ادرار پیاپی دارم گاهی آخر ادرارم 3قطره خون دیده میشه کمی هم کلیه سمت راستم هم درد میکنه لطفاً راهنماییم میکنید و جایی هم کار میکنم دسترسی به دکتر هم ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد

 • تصویر کاربر علي جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  سلام ٣٩ سالم هست حدود دوهفته هست كه در حالت نعوظ سر الت سوزش دارد و به حداكثر نعوظ نميرسه بخاطر سوزش ترشح خاصي مشاهده نكردم در هنگام ادرار سوزش ندارد اين مساله ذهنم و درگير كرده بخاطر شيوع كرونا ميترسم به مراكز درماني بروم اگر ممكن هست بصورت تلفني يا پيامك جواب بديد متشكر ميشوم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   روزي يك عدد شياف ايندومتااسين استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر ارمان جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت جناب دکتر، بنده مذکر و متاهل ۳۱ سالمه دو روزه در قسمت ختنه گاه احساس درد و سوزش در مجرای ادراری دازم که هنگام اردرار درد بیشتر میشه. ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   روزي يك عدد شياف ايندومتاسين  استعمال كميد و روزي ذو بار هر بار ١٥دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر رحیمیان جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر..43 سالمه مرد هستم و متاهل ترشح چسب ناک همراه درد وسوزش و تکرر ادرارو حتی گاها احساس خارش داخل مجاری دارم درد داخل مجاری و زیر بیضه ها احساس میکنم .ودر هنگام نزدیکی و حتی بعد نزدیکی هم اذیتم..دکتر هم رفتم قرص دادن انتی بیوتیک و امنیک و ضد التهاب خوردم خوب نشدم..ممنونم کمک کنید خیلی سختمه
  ضمنا بنده یاد اوری کنم که انتی بیوتیک حتی سر به خود بخاطر ابن درد زیاد خوردم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   روزي يك عدد شياف ايندومتاسين استعمال كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر شهری جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید با عرض معذرت من حدود یه ماهی سوزش در آلتم داشتم بعد امروز بعد ادرار کمی خون تیره قهوه ای با یه کوچولو لخته خون به از هر ادرار داشتم را ه حلی دارین
  با این وضع کرونا متاسفانه نمیشه رفت دکتر ممنون میشم راهنمایی کنین با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سيستوسكوپي بايد انجام شود

 • تصویر کاربر رسول جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام دو سه هفته ای هست که بصورت نشسته ادرارم کامل تخلیه نمیشود و کم فشاد است و وفتی مثانه ام را منقبض میکنم جریان ادرار قطع میشود ولی ایستاده دفع ادرار تقریبا کامل و با فشار نسبتا خوبی انجام میشود چند ماه پیش هم در پی درد بیضه چپ مسکل دفع نشدن کامل ادرار داشتم که به متخصص مراجعه کردم ودر سونو شن یا سنگ و دیده نشد و بیضه هم طبیعی بود و پزشک تشخیص عفونت اپیدیم دادند و بعد از مصرف دارو درد و مشکل دفع ادرار برطرف شد الان نیز مجدد کمی درد بیضه چپ دارم و دکتر عمومی تشخیص ااتهاب پیروستات داد و سیپرو فلکستین مصرف کردم دردخیلی کم شده ولی ادرار همان طور که در بالا گفتم بصورت نشسته دفع نمیشود ولی ایستاده نسبتا دفع خوب است سایز پیروستات هم در سونو ۲۶/۵سی سی بوده است
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ميال كنيد و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين استعمال كنيد

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام من ۳۲ سال سن قبلا مزاحمتون شدم ک چند وقت پیش سیستوسکوپی کردم دو هفته سوند قرار داشت و الان ب توصیه شما هفته ای یک بار نلاتون استفاده میکنم و در ادرار سر آلت سوزش داشتم شما قرص سیپروفلوکساسین ۲۵۰ گرم تجویز کردین استفاده کردم شکر خدا سوزش برطرف شده ولی موقع ادرار ک سرعتش خوبه قطع میشه و دوباره با سرعت میاد دوباره قطع میشه ی حالت قلقلک میده و دیشب نلاتون زدم خوب رفت ولی ی لخته خون هم در نلاتون اومد ولی از همه مهمتر دو شب هست ک مثل قبل از سیستوسکوپی ک شب ها از خواب بیدار می شوم ک خیلی عذاب اور هست باید چکار کنم آقای دکتر ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص ذه ميلي گرم وزيكر ميل كنيد

 • تصویر کاربر وحید جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر قوامی عزیز
  بنده پسری30ساله هستم که چندساله کاهش فشار ادرار دارم،آیا این مشکلی هس که باید درمان بشه؟درصورت نیاز به درمان چه دارویی را تجویز میکنید؟(باتوجه به اینکه بنده بیماری خاصی ندارم،فقط برای نعوظ از تادالافین استفاده میکنم)
  2- مصرف تادالافین تا چه مدت(ماه/سال)باید ادامه داشته باشه؟ در دراز مدت عوارض جدی به دنبال نخواهد داشت؟
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   بايد عكس مجرا بگيريد وتادالافيل زماني بهبود حاصل شد قطع كنيد 

 • تصویر کاربر ناصر جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  مردی۴۰ساله هستم. چند ماه است دچار کم فشاری ادرار وتاخیر در امدن ادرار_۱۵ثانیه_شده ام. هنگام نیاز به ادرار بجای احساس فشار ب مثانه به پشت لگن یا پایین شکمم فشار وارد می سود ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد كقرص تادالافيل ميل كنيد

 • تصویر کاربر مشهدی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  با سلام
  مردی 56 ساله ام که در هنگام ادرار کمی سوزش در نوک آلتم احساس و رگه های خونی کمرنگی مشاهده کردم. لطفاً دلیل را پیامک و یا با ایمیل [email protected] بفرستید. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   روزي يك عدد شياف ايندومتاسين استعمال كنيد

درحال دریافت اطلاعات
 • تصویر کاربر رشید یکشنبه ۲۱ خرداد ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  سلام بنده 24 سال دارای مشکل سوزش ادرار و مدفوع تکرر در ادرار ودارای بیماری التهاب روده به گفته پزشک هستم بعضی مواقع این اتفاق رخ میدهد و نمیدانم که مشکل روده به مثانه مربوط هست یا نه مشکل مثانه خیلی موقع هست که با این بیماری دست و پنجه نرم میکنم خواهشمندم که نظرتون را ارائه دهید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ خرداد ۹۶( 4 سال پیش)
   التهاب روده ارتباطى به مثانه ندارد
  2. تصویر کاربر رشید سه شنبه ۱۶ خرداد ۹۶( 4 سال پیش)
   راه حل شما برای رفع این دو بیماری چیست
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۱ خرداد ۹۶( 4 سال پیش)
   برای تکرر ادرار از قرص visol میلی گرم ۵ هر ۱۲ ساعت یک عدد. عمل جنسی انجام دهید ودر اب گرم روزی دو بار بشینید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر دانیال شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ...بنده می خواستم بدونم که آیا آزمایش اسپرم در خانه به وسیله ی آب صحت داره یا نه?
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش)
   اولین بار است چنین چیزی را میشنوم باید در ازمایشگاه انجام شود و یا در منزل که فورا به ازمایشگاه برسانید
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۷ تیر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  خانم بنده سه ماه قبل عمل turb مثانه رو پیش آقای دکتر حسین کرمی در بیمارستان نیکان انجام دادند و نتیجه پاتولوژی بعد از برداشتن تومور رو هم پیوست سؤالم خدمت شما فرستادم. بعد از سه ماه و انجام سیستوسکوپی مجدد خوشبختانه تومور عود نکرده ولی آقای دکتر فقز ئو کپسول برای عفونت مثانه تجویز کردند.
  میخواستم نظرتون رو بفرمایید و اینکه آیا نیاز به تزریق bcg در این مرحله دارند یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش)
   با تشكر گرد يا درجه تومور بالا ميباشد در چنين مواردى توصيه ميشود لام پاتولوژى را از ازمايشگاه بيمارستان بگيريد و برا ى بازديد مجدد توسط يك پاتولوژيست ديگر به ازمايشگاه بيمارستان هاشمى نژاد و نظر اين ازمايشگاه را براى من بفرستيد تا درمان را اعلام كنم،ضمنا تومور يك عدد بوده يا بيشتر و در وسط مثانه بوده يا جانبى
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۷ تیر ۹۶( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مسعود سه شنبه ۲۷ تیر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  با سلام واحترام-بنده 35 سال و متاهل هستم چند سالي هست كه مشكل دارم از اين بابت كه بعد از اتمام ادرار واستبرا در صورت برخورد آلت به شلوار ونشستن چند قطره بي اختيار ادرار خارج ميشود مخصوصا زماني كه ادرار خود را به مدت زيادي نگه داشته يا وقتي كه همراه با مدفوع ميباشد-دومين مشكل در حمام و زير دوش مثانه ام باد كرده ومنقبض ميشود واحساس شديد ادرار ميكنم كه نميدانم كاذب هست يانه-قبلا كشت ادرار وسونوگرفتم و همه چيز نرمال بوده-بعضي ها گفتند التهاب پروستات و يا مثانه عصبي هست-در ضمن سوزش وتكرر ادار هم ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش)
   با تشکر شما بیشتر مشکل فکری و عصبی دارید تا اینکه بیماری خاصی داشته باشید با این حال عمل نزدیکی حتما داشته باشید و ادرار را زودتر تخلیه کنید و روزی دو بار هر بار 15 دقیقه در اب گرم بشینید
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۷ تیر ۹۶( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات