سوزش و تكرر ادرار به علت التهاب غیر عفونی مثانه

سيستيت يا التهاب غیر عفونی مثانه با علائم ادراری تکرر ادرار و سوزش ادرار همراه است که گاهی بیمار را خانه‌نشین می‌کند.

سیستیت یک اصطلاح کلی است، که اختلالات پزشکی متعددی نظیر، سیستیت بدون عفونی یا میکروب (nonbacterial cystitis) ، با میکروب و همینطور سندرم درد مثانه (PBC/ IC) و سیستیت بینابینی را در بر می‌گیرد.

سندرم درد مثانه به صورت یک سندرم درد و علائم سیستم دستگاه ادراری مثل تکرر ادرار، درد، سوزش ادرار، شب ادراری و سریع ادرار کردن توصیف شده، که هیچ علتی برای آن یافت نشده است.

حالت های التهاب غیر عفونی مثانه

التهاب غیر عفونی مثانه شامل فرم‌هایی از بیماری می‌باشد مثل:

1- ویروس

2- میکوباکتریال

3- کلامیدیا

4- قارچی

5- شیستوزوما

6- رادیوتراپی، اشعه درمانی

7- بیماری سیستم دفاعی بدن

8- حساسیت بیش از حد

علائم التهاب غیر عفونی مثانه

علائم عمومی و جنرال سیستیت شامل موارد ذیل می‌باشد:

 • تکرر ادرار
 • سوزش ادرار
 • به سرعت ادرار کردن
 • ادرار خونی
 • اسپاسم‌های شکم
 • رابطه جنسی توام با درد
 • درد مثانه و اسپاسم آن

آیا دیورتیکول مثانه خطرناک است؟

تشخیص التهاب غیر عفونی مثانه

تشخیص اختصاصی بیماری اغلب نیاز به انجام کشت ادرار متعدد و انجام بعضی عملیات مختلف اورولوژیک مثل دیدن مثانه (سیستوسکپی) همراه با نمونه‌برداری از مثانه و انجام آزمایشات سیستم دفاعی بدن می‌باشد. سنگ مثانه یک نوع سرطان مثانه بنام (in situ) و وجود جسم خارجی در مجرا علائمی شبیه علائم فوق ایجاد می‌کند. 25 درصد خانم‌های مبتلا به عفونت ادراری که درمان شده‌اند دچار عفونت ادراری مجدد می‌شوند. شانس عود عفونت در سال ممکن است تا 7 بار اتفاق افتد. عود عفونت دو هفته بعد از درمان عفونت اولیه یا به علت میکروب جدید است یا ممکن است به علت میکروب‌های مختلف دیگری باشد.

هر خانمی که در ماه دو بار و در سال سه بار دچار عفونت ادراری شود، به آن عفونت عود شونده یا راجعه می‌گویند. این دسته از بیماران باید مورد بررسی کامل رادیولوژی نیز قرار گیرند. هر بیمار بعد از درمان عفونت، دو روز بعد از اتمام درمان باید کشت ادرار بدهد، که مشخص شود با آنتی بیوتیک مورد درمان قرار گرفته یا خیر، و پس از انجام کشت ادرار و مثبت بودن کشت، از افرادی است که شانس عود دارد، و باید به مدت حداقل یکسال روزانه یک عدد قرص آنتی بیوتیک استفاده کند، و هر ماه برای بررسی وجود عود عفونت کشت ادرار انجام شود.

بی‌ اختیاری ادرار در زنان

درمان التهاب غیر عفونی مثانه

در التهاب غیر عفونی مثانه، اولین اقدام برطرف کردن علائم بیمار با دارو می‌باشد، چون مسئول بیماری عفونت میکروبی نیست و احتمال آن ممکن است کلامیدیا و یا مایکوباکتریال باشد، لذا هدف درمان کلامیدیا و یا مایکوباکتریال است.

درمان تکرر ادرار و سوزش ادرار همزمان با دادن دارو برای ریشه‌‌کن کردن کلامیدیا با داروی آنتی کولینرژیک انجام مي شود.

چون ممکن است التهاب غیر عفونی مثانه به علت اشعه درمانی باشد که به آن سیستیت اشعه درمانی گویند و ممکن است به علت مواد شیمیایی باشد به آن سیستیت شیمیایی گویند و ممکن است به علت نقص در سیستم دفاعی بدن باشد، به آن سیستیت اتوایمون گویند.

بهترین دارو برای عفونت ادراری در زنان چیست؟

نکاتی مهم در رابطه با التهاب غیر عفونی مثانه

 • علت این بیماری ناشناخته است.
 • همراه با علائم ادراری تکرر ادرار و سوزش ادرار می‌باشد که گاهی بیمار را خانه‌نشین می‌کند. بیماری در خانم‌های در سن بچه‌دار شدن، استفاده از اشعه درمانی لگن و یا استفاده از بعضی داروها و استفاده از اسپری و ژل ضد میکروب دستگاه تناسلی باعث آن می‌شود.
 • بعضی غذاها نظیر گوجه فرنگی، کافئین، الکل و شکلات باعث علائم مثانه می‌شود که علاوه بر علائم ادراری، علائمی نظیر درد هنگام عمل جنسی، خستگی و درد پهلو در بیمار ممکن است به وجود آید.
 • آزمایشات شامل، آزمایش کامل ادرار و کشت ادرار می‌باشد. وقتی علائم به علت رادیوتراپی یا شیمی درمانی باشد و یا علائمی که به دارو پاسخ درمانی نشان نمی‌دهد و خون در ادرار باشد، باید دیدن مثانه (سیستوسکوپی) انجام شود.

درمان عفونت مثانه

هدف از درمان التهاب غیرعفونی مثانه

1- دارو برای تخلیه مثانه

2- شل کردن عضلات برای جلوگیری از سرعت در ادرار کردن

3- تسکین درد

4- جراحی به ندرت مورد نیاز می‌باشد.

سایر مواردی که کمک کننده هستند شامل نخوردن الکل، خوراکی‌های تند و مایعات اسیدی، تربیت مثانه برای ادرار کردن و تمرین عضلات پرینه که به آن KEGLE excercise می‌گویند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر سکینه سه شنبه ۲۶ بهمن ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان خدا قوت
  الان نزدیک یک سال است حالت عادی سوزش دارم و میرم دکتر آزمایش کشت ادرار منفی. بوده و همچنین سونو انجام دادم مشکلی نداشته ....الآنم قرص کانفرن بهم داده میخورم تکرر ادرار و سوزش بیشتر شده
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۶ بهمن ۰( 4 ماه پیش)

   با سلام هر ٨ ساعت يك عدد قرص فنازومكس ده روز ميل كنيد و روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ده روز ميل كنيد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۵ آذر ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من ۲۴ سالمه، ۳_۴ ساله که سوزش ادرار و تکرر ادرار دارم. دفعات زیادی به پزشک مراجعه کردم و انواع دارو هارو استفاده کردم. تکرر ادرارم بهتر شده ولی سوزش ادرارم نه. وقتی از خواب بیدار میشم سوزشم شدیده و بعد از ۲ ۳ بار رفتن به دستشویی سوزشم کمتر میشه. ولی فرداش دوباره از اول شروع میشه چیکار کنم اقای دکتر ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ آذر ۰( 6 ماه پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه دو هفته در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد و سه روز پشت سرهم أزمايش ادرار جهت سيتولوژي بايد به أزمايشگاه داده شود

 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۲۱ آبان ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 163 مشاهده پرسش
  دکتر قوامی عزیز سلام
  من خانم ۳۸ساله،چند ساله تکرر دارم با اینکه الان از سرویس استفاده کردم یکم بعد باز احساس میکنم احتیاج دارم به تخلیه , مثلا در حد انفجارم ولی وقتی میرمwc خیلی کم ادار میکنم و همش احساس پر بودن مثانه دارم و این همه جا منو اذییت میکنه و گاها و به ندرت هم باعث سوزشم میشه لطفا راهنماییم کنین چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۱ آبان ۰( 7 ماه پیش)

   با سلام نوار مثانه گرفته شود و روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ده روز ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود

 • تصویر کاربر الیاس جمعه ۲۱ آبان ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 130 مشاهده پرسش
  سلام اقایی دکتر سوزش وادرار زود به زود باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۱ آبان ۰( 7 ماه پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ده روز ميل كنيد و هر ٨ ساعت يك عدد قرص فنازومكس ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر لادن جمعه ۲۱ آبان ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 140 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ممنون از پاسخگوییتون من سالهاست مشکل التهاب مزمن مثانه دارم در زمستانها و سرما بدتر میشه و الان حدود یک ماهه که سوزش شبانه دارم و ۳ تا ۴ بار در شب منو بیدار میکنه و با دفع ادرار بعداز دقایقی سوزش میفته و دوباره بعداز ۲ ساعت تا ۳ ساعت سوزش پیدا میکنم و اضافه کنم یکدوره درمان کردم ولی ادامه داره و من خودم احساس میکنم خوردن ادویه و گرمی خیلی دخیله و با خوردن خنکی کم میشه اما خوب نمیشه کلا همیشه درگیرم لطفا راهنمائی بفرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۱ آبان ۰( 7 ماه پیش)

   با سلام روزي يك عدد كپسول امنيك ده روز ميل كنيد و هر ٨ ساعت يك عدد قرص فنازومكس ده روز ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر شيلا جمعه ۷ آبان ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 150 مشاهده پرسش
  سلام من خانم35 ساله هستم و طي اولين بارداريم پيلونفريت حاملگي گرفتم (12 سال پيش) ازون موقع تا حالا هميشه سوزش ادرار و التهاب مثانه و درد زير شكم دارم و با آنتي بيوتيك هم فقط طي مصرف بهتر ميشم بلافاصله بعد از قطع مصرف دوباره شروع ميشه طوري كه فقط آنتي بيوتيك بيمارستاني تجويز ميكردن ( ي مدت هم مقاوم به آنتي بيوتيك شدم) و سالي چند بار بستري ميشدم ي مدت گفتن گيرنده داري وخيلي حساس هستي و ي مدت گفتن اعصاب مثانه هست و نورترپتيلين و ايزي پم استفاده كردم ولي تاحالا كامل درمان نشدم لطفا راهنمايي بفرماييد.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۷ آبان ۰( 8 ماه پیش)

   با سلام هر ١٢ ساعت يك عدد قرص بكلوفن ده روز ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم ده روز نشسته شود و روزي يك عدد قرص ألفن xl صد ميلي گرم ده روز بعد از غذا ميل كنيد

 • تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۲۸ مهر ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 152 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. من در سرما و یا در معرض کولر گازی دچار تکرر ادرار میشوم. البته قسمتی از آن به علت انقباض رگها در زمستان طبیعی است ولی من بیش از حد است و خیلی از وقتها احساس کاذب است. مثلا یک سوم مثاثه پر شده ولی ثانیه شماری میکنم تا به سرویس بهداشتی برسم. حتی ممکن است به نیم ساعت یکبار هم برسد ولی در گرما ممکن است تا ۱۰ ساعت هم نیاز پیدا نکنم. بسیار کارم را مختل میکند. آیا در مانی دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۸ مهر ۰( 8 ماه پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم يك ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر رامین دوشنبه ۵ مهر ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر جناب دکتر من 6 هفته پیش کرونا گرفته بودم یک هفته بستری بودم بعد از مرخصی چند روز بعد سوزش ادرار گرفتم کمی بعد سمت راست چپ درد داشتم دوبار دکتر رفتم و چرک خشکن فنازوپدوین نوشتن سیپروفلاکسین خوردم درد کلیه سوزش یه مقدار خوب شد دوباره شروع شد دکتررفتم سونوگرافی از کلیه مجاری ادرار و بیضه نوشتن و آزمایش ادرار چیزی نشون نداد خوب بود الان دارم قرص جموکس 320و فنازوپدوین میخورم 4عدد آمپول نوشتن آمیکاسین یک عدد صبح یک عدد شب که نزدم یه کپسول گیاهی معرفی کردن آلمانی بسته ای 240000تومان به اسم کانفرون برند نیوریکا مبکن عفونت صدرد ریشه ای درمان می‌کنه. نمی‌دونم بگیرم سزآلتم میسوزه تکرر ادرار دارم و سوزش ادرار لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر رامین دوشنبه ۵ مهر ۰( 9 ماه پیش)
   جناب دکتر لطفاً جواب بدین
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ مهر ۰( 9 ماه پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر افسانه جمعه ۲ مهر ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  با سلام حدود چهار ماه سوزش ادرار دارم که شبها خیلی بیشتر میشه کشت ادرار و‌سونو‌گرافی جیزی نشون نداد و منفی بود اما شبها این سوزش شروع میشه و داخل محرا حالت تیر کشیدن پیدا میکنه البته بعضی اوفقانت درد زیر شکم‌دارم انتی بیوتیک‌های مختلف جواب نداد میشه لطفن راهنمایی بفر مایید کلافه شدم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲ مهر ۰( 9 ماه پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم ده روز نشسته شود و هر ٨ ساعت يك عدد قرص فنازومكس ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر امید جمعه ۲ مهر ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  باسلام من 42سال دارم والان چند روزی هست که سوزش ادرار و تخلیه ادرار بصورت قطره ای صورت می‌گیرد و چون قبلاً عارضه سنگ کلیه داشتم فکر میکردم که دوباره سنگ دارم ولی این دفعه یه جوره دیگه اس...اگه ممکنه. راهنمایی کنید که باید چیکار کنم و چه دکتری باید برم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲ مهر ۰( 9 ماه پیش)

   با سلام روزي يك عدد كپسول امنيك ده روز ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم ده روز نشسته شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر