علت بوجود آمدن زگیل مقعدی (+ درمان)

زگیل مقعدی، زگیل های کوچکی هستند که می توانند در درون یا اطراف مقعد ایجاد شوند. این بیماری همچنین کوندیلوما اکومیناتا نامیده می شود. زگیل مقعدی نوعی زگیل تناسلی است.

در بیشتر موارد، زگیل ها باعث ایجاد ناراحتی یا درد نمی شوند. با این حال، آن ها اگر به اندازه کافی بزرگ شوند می توانند آزار دهنده شوند و ممکن است خارش داشته باشند یا خون ریزی کنند. اگر علامتی ایجاد نگردد، ممکن است افرادی که به زگیل مقعدی مبتلا هستند نفهمند که دچار آن هستند.

ممکن است زگیل مقعدی فقط در یک نقطه ایجاد گردد یا ممکن است در طول زمان به قسمت های مختلفی از اندام جنسی یا مقعد گسترش یابد.

زگیل مقعدی

علائم وجود زگیل مقعدی

زگیل مقعدی در درون یا اطراف مقعد وجود دارد. آن ها در ابتدا به صورت یک برآمدگی کوچک هستند که ممکن است از سر یک میخ بزرگ تر نشوند.

در ابتدا، ممکن است آن ها به اندازه ای کوچک باشند که اصلا دیده نشوند. آن ها می توانند شبیه به یک کلم بوده و یا به صورت خوشه هایی در کنار هم پدیدار شوند. زگیل ها ممکن است صورتی، زرد، قهوه ای کمرنگ و یا حتی همرنگ پوست شما باشند. 

غالبا زگیل مقعد بدون درد و ناراحتی ایجاد می شود. دیگر علائم زگیل مقعد نادر هستند اما شامل خارش، خون ریزی، یا ترشح از مقعد هستند. همچنین ممکن است کسی که دچار زگیل مقعد است احساس وجود یک برجستگی در ناحیه مقعدش کند.

ممکن است در همان زمانی که به زگیل مقعد دچار هستید، در قسمت دیگری از بدن شما هم زگیل ایجاد شود. ممکن است زگیل تناسلی در خانم ها روی فرج (ولو)، واژن یا سرویکس ایجاد گردد. زگیل تناسلی در آقایان میتواند روی آلت تناسلی، بیضه، ران ها یا کشاله ران ایجاد گردد.

ویروس زگیل مقعدی

زگیل تناسلی، شامل زگیل مقعد، به وسیله ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) ایجاد می شود. این ویروس، یک عفونت مقاربتی (STI) است. در افراد جوان، ممکن است این ویروس خود به خود از بین برود و ممکن است هیچ علائم و نشانه ای ایجاد نکند.

در هر حال، این ویروس می تواند در بدن بماند و باعث زگیل تناسلی شود. بعضی از انواع این ویروس باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند و دیگر انواع آن ممکن است منجر به سرطان شوند، اما آن نوعی از ویروس که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود معمولا منجربه سرطان نمی شود.

زگیل تناسلی در زنان و مردان

HPV در کل با تماس مستقیم از طریق دهان، مقعد، آلت تناسلی یا واژن از شخصی که به آن مبتلا است به شخص دیگر سرایت می کند.

رابطه جنسی برای انتقال آن الزامی نیست. این ویروس می تواند با تماس پوست به پوست منتقل شود. حتی زمانیکه زگیل قابل مشاهده نباشد، امکان انتقال ویروس وجود دارد.

بر اساس گفته مرکز پیشگیری و مقابله با بیماری ها، زگیل تناسلی اغلب با تماس جنسی واژن یا مقعدی منتقل می شود. همچنین این مرکز اعلام می کند که تقریبا تمام زنان و مردانی که از نظر جنسی فعال هستند در یک مرحله از زندگیشان به این ویروس آلوده می شوند.

افراد در معرض ابتلا به زگیل مقعدی

در موارد زیر شما در خطر بیشتری برای ابتلا و انتقال زگیل مقعدی هستید:

 • داشتن رابطه جنسی بدون محافظت (استفاده نکردن از کاندوم)
 • داشتن چند شریک جنسی
 • داشتن رابطه جنسی از مقعد
 • داشتن رابطه جنسی یا رابطه نزدیک به شخصی که به ویروس HPV آلوده بوده است.
 • داشتن رابطه جنسی در سن پایین
 • ضعف دستگاه ایمنی به دلیل بیماری یا داروها

در هر حال، حتی اگر شما فقط یک شریک جنسی داشته باشید می توانید به زگیل مقعد مبتلا شوید و کاندوم کاملا از شما در برابر این ویروس محافظت نمی کند.

چگونگی تشخیص زگیل مقعدی

پزشک میتواند با معاینه و دیدن، زگیل مقعد را تشخیص دهد. بعضی پزشکان هنگام معاینه روی برآمدگی ها استیک اسید میمالند. این کار باعث می شود برآمدگی سفید شده و قابل مشاهده تر شود. با این حال برای تشخیص زگیل مقعد این کار ضروری نیست.

تشخیص زگیل مقعدی شامل معاینه درونی از طریق وسیله ای برای یافتن زگیل هایی درون مجرای مقعد است. این وسیله آنوسکوپ نامیده می شود. همچنین ممکن است پزشک یک معاینه کامل از لگن شما انجام دهد تا به دنبال انواع دیگر زگیل تناسلی بگردد. برای خانم ها این مورد ممکن است شامل تست پاپ اسمیر باشد.

همچنین تشخیص می تواند با استفاده از نمونه گرفتن از زگیل باشد. اگر زگیل به درمان ابتدایی پاسخ ندهد، ممکن است این کار برای تایید تشخیص استفاده شود.

 چگونگی درمان زگیل مقعدی

انتخاب نوع درمان به محل و تعداد زگیل ها، اولویت های خود فرد و تجربه پزشک بستگی دارد. ولی همان طور که میدانید پیشگیری بهترین درمان است.

مهم ترین روش پیشگیری از زگیل تناسلی استفاده از واکسن زگیل و استفاده از کاندوم است.

پماد

داروهای موضعی

ممکن است درمان با داروهای موضعی برای زگیل هایی که خیلی کوچک هستند و به ناحیه خارجی مقعد محدود می باشند، کافی باشد.

در این موارد، باید برای زگیل تناسلی داروهای تجویزی استفاده شود. اگر از داروهای بدون نسخه برای درمان زگیل استفاده می کنید، از مناسب بودن آن ها برای مقعد و ناحیه ی تناسلی اطمینان حاصل کنید.

بعضی از داروهای درمان کننده زگیل مقعد، باید توسط پزشک و در مطب استفاده شوند. این نوع درمان معمولا چند هفته طول می کشد.

کرم های موضعی شامل موارد زیر هستند:

 • ایمیکوئیمود (آلدرا و زیکلارا)
 • پودوفیلوکس (کوندیلوکس)
 • پودوفیلین (پودوکون)
 • تری کلرو استیک اسید (TCA)
 • بای کلرو استیک اسید (BCA)

کرایوتراپی

دیگر گزینه های درمانی

دیگر گزینه های درمانی ممکن است بسته به شدت و محل زگیل مقعد استفاده شوند. این درمان ها شامل موارد زیر هستند:

کریوتراپی زگیل

 این روش از نیتروژن مایع برای منجمد کردن زگیل استفاده می کند. بعد از انجماد، زگیل می افتد.

الکتروکوئتری

 در این روش، پزشک از جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل استفاده می کند.

لیزر زگیل مقعدی

 لیزر درمانی از انرژی که از طریق پرتو نور منتقل می شود، استفاده می کند. این روش معمولا فقط در موارد صعب استفاده می شود.

اگر زگیل گسترده باشد، ممکن است درمان طی مراحلی انجام شود و در بعضی موارد، ممکن است نیاز به جراحی باشد.

گزینه های جراحی

ممکن است گزینه های جراحی برای زگیل های بزرگی که به دیگر درمان ها پاسخ نداده اند، یا زگیل مقعدی که درون مقعد قرار دارد موثرتر باشند. معمولا درمان جراحی در شرایط سرپایی انجام می پذیرد. این به معنی آن است که شما میتوانید در همان روز جراحی به خانه بازگردید.

در طی عمل، پزشک از یک وسیله ویژه برای بریدن زگیل استفاده می کند. ممکن است به شما بیحسی موضعی داده شود. بیهوشی عمومی یا بیحسی نخاعی ممکن است در صورت زیاد بودن تعداد و گستردگی زگیل ها نیاز باشد.

بعد از الکتروکوئتری، کریوتراپی یا درمان جراحی زگیل مقعد، بیشتر افراد تا چند روز احساس ناراحتی خواهند داشت. برای کمک به کاهش ناراحتی، ممکن است پزشکتان برای شما داروهای مسکن تجویز کند. بازگشت به کار و امکان انجام فعالیت هایی که دارید بستگی به نوع و گستردگی درمان شما خواهد داشت.

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص ارولوژی در تهران

5+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر وحید چهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر. من پسری هستم ک ۲۹ سال سن دارم و قصد ازدواج دارم اما از سری چیزا ترس دارم و برام در آینده بد بشه یکی این من التم اون غصروفی نیست طوری ک ب زور ب دخول میرسه و از رو در رو اصلا نمیتوانم دخول کنم همچنین از پشت ب جلو نمیتونم التم نمیرسه خواستم ببینم باید چیکار کنم پیش دکتر اورولوژی مراجعه کردم اما جواب نگرفتم اول سری ازامیش دادم ک گفتن اب منی کم هست بعد با دارو گفتن درست شده بعد گفتن باید ازدواج کنی تا مشکل از اونجا می گیری کنیم ت خدا کمکم کنید نمیدونم باید چیکار کنم بعد آقای دکتر من یک مشکل قلبی مادرزاده ک دریچه قلبم باز بود عمل کردم حدود ۹سال پیش مشکل Asd بوده ممنونم میشم من کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 9 ماه پیش)

   به نظر من بايد ازدواج كنيد

  2. تصویر کاربر وحید چهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 9 ماه پیش)
   اون مشکلات چی میشه آقای دکتر
  3. تصویر کاربر وحید چهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 9 ماه پیش)
   مشکلات چ میشه من نمیتونم دخول انجام بدم
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 9 ماه پیش)

   با ازدواج حل مي شود

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر میثم دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ببخشید من سال ۹۳ عمل واریکوسل و فتخ انجام دادم الان الت تناسلیم زود سفت نمیشه و زود میخوابه حس میکنم کوچیکه بزرگ نمیشه زود انزالی هم دارم فقط با قرص سفت میشه. لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 9 ماه پیش)

   مشكل شما ذهني ،. فكري مي باشد بايد يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد  و براي  زود انزالي روزي يك عدد قرص  پاروكستين ميل كنيد

  2. تصویر کاربر میثم دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 9 ماه پیش)
   تا چه مدتی استفاده کنم؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 9 ماه پیش)

   پاروكستين سه ماه و تادالافيل دو هفته

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر با عرض ادب و خسته نباشید خدمت شما.
  من جوان ۲۳ سال هستم و ۵ ساله که ازدواج کردم که یه بچه ثمره این ازدواج هست،که بدلیل زود انزالی رنج زیادی کشیدم که به همین سبب به دکتر مراجعه داشتم و دکتر قرص کلومیپرامین ۱۰ رو برای من تجویز فرمودند،
  که برای ۳ ماه شبی یک عدد و برای ۱ الی ۲ ماه شبی دو عدد استفاده میکنم ولی با این حال تاثیری نداشت لطف کنید بفرمایید چه کاری باید انجام بدم.
  ممنون بابت وقتی که میگذارید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 9 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين ميل كنيد سه ماه

 • تصویر کاربر رحیم شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۲۳ سال سن دارم ۱۰ ماه است که عمل فتق انجام دادم از زمانی که عمل کردم ادرار که میکنم و تمام میشود تا ۶ یا ۸ بار احساس ادرار دارم و مقداری ادرار از من خارج میشود (دو سه ماه قبل عمل هم همچین مشکلی داشتم )
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 9 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد

 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر من و همسرم بعد از بدنیا اومدن بچه دوم که حدود ۶ سال پیش بوده رابطه کمی داشته ایم البته شاید یکی از عوامل استرس بیش از حدی که در وضعیت کاری من بوجود آمد و باعث تعطیلی کارخانه ام بود نیز عاملی باشد بر استرس خانوادگی ، حدود یک سال میش خدمت روانپزشکی رفتم که ایشان داروی تادالافیل را معرفی کرد و جند بار آنرا در مقاطعی مصرف کردم ولی در هنگام رابطه افتادگی و خوابیدگی نعوظ همراه میشود آیا امکان داره بدن من با این قرص تداخل داشته باشد و این قرص را نپذیرد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 9 ماه پیش)

   از تزريق أمپول به داخل ألت استفاده كنيد

 • تصویر کاربر Davood شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام حدود سه ماه پیش از شما مشاوره در مورد انزال زودرس حاد مشاوره گرفتم فرمودید فلوکسیتین ۲۰به مدت نود روز استفاده کنم ولی بهبودی حاصل نشده لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 9 ماه پیش)

   قرص پاروكستين ميل كنيد

 • تصویر کاربر فریبا جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر تو رو خدا جواب بدین از دیشب تا حالا مردم از بس استرس داشتم
  من آزمایش خون دادم در هفته پنجم بارداری که متوجه شدم باردار هستم واین آزمایش کلی رو دکتر زنان نوشت واسم
  نشون دکترم که دادم گفت همه چی نرماله اما الان ۳ ماه و سه هفته و ۳ روزمه رفتم بهداشت آزمایشمو بردم برا تشکیل پرونده وقتی ماما دید آزمایشمو گفت تیروئیدت بالاست ۴/۶ بود دوباره آزمایش نوشتن واسم دیشب رفتم جوابشو بگیرم گفتن ۴/۵ هست و باید تکرار بشه آزمایشه دوباره خون ازم گرفتن
  خواستم بدونم چقدر تاثیر روی بچم داره در این حد تیروئید من?
  چکار میتونم بکنم که درست شه و بچم سالم باشه?
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 10 ماه پیش)

   نگران نباشيد روي جنين اثري ندارد به متخصص غدد مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و درود
  جناب دکتر بنده 10 ساله ازدواج کردم و مشکل زود انزالی دارم، طول رابطه یک دقیقه بیشتر طول نمیکشه، لطفا بفرمایید درمانش چیه؟
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 10 ماه پیش)

   يك ماه روزي يك عدد قرص پاروكستين ميل كنيد

 • تصویر کاربر علیرضا جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۲۴ سالمه در حالت عادی هر دقیقه یک مرتبه باید دست به التم بزنم چون التم کامل جمع میشه و موقع رابطه زناشویی التم نیمه شل هست بخدا دارم دیونه میشم لطفا کمکم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 10 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۶ مهر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر بنده مرد 39 ساله هستم صبح شنبه از خواب بیدار شدم و در جلوی و روی شورت خودم لکه خون مشاهده کردم و با توجه به اینکه پنج شنبه از ساعت هفت تا نه شب ورزش بدنسازی و هوازی انجام دادم آیا خطرناک است دو ماه است هفته ای سه روز ورزش می کنم تا به حال این مورد برای من پیش نیامده بود در خواب هم اصلا متوجه خارج شدن خون از مجرای ادراری نشدم بنده چون پدرم سال گذشته بر اثر سرطان پرده سفاق و کبد در گذشته دچار استرس هستم متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۶ مهر ۹۸( 10 ماه پیش)

   به علت ورزش سنگين است مهم نيست

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر