علت بوجود آمدن زگیل مقعدی (+ درمان)

زگیل مقعدی، زگیل های کوچکی هستند که می توانند در درون یا اطراف مقعد ایجاد شوند. این بیماری همچنین کوندیلوما اکومیناتا نامیده می شود. زگیل مقعدی نوعی زگیل تناسلی است.

در بیشتر موارد، زگیل ها باعث ایجاد ناراحتی یا درد نمی شوند. با این حال، آن ها اگر به اندازه کافی بزرگ شوند می توانند آزار دهنده شوند و ممکن است خارش داشته باشند یا خون ریزی کنند. اگر علامتی ایجاد نگردد، ممکن است افرادی که به زگیل مقعدی مبتلا هستند نفهمند که دچار آن هستند.

ممکن است زگیل مقعدی فقط در یک نقطه ایجاد گردد یا ممکن است در طول زمان به قسمت های مختلفی از اندام جنسی یا مقعد گسترش یابد.

زگیل مقعدی

علائم وجود زگیل مقعدی

زگیل مقعدی در درون یا اطراف مقعد وجود دارد. آن ها در ابتدا به صورت یک برآمدگی کوچک هستند که ممکن است از سر یک میخ بزرگ تر نشوند.

در ابتدا، ممکن است آن ها به اندازه ای کوچک باشند که اصلا دیده نشوند. آن ها می توانند شبیه به یک کلم بوده و یا به صورت خوشه هایی در کنار هم پدیدار شوند. زگیل ها ممکن است صورتی، زرد، قهوه ای کمرنگ و یا حتی همرنگ پوست شما باشند. 

غالبا زگیل مقعد بدون درد و ناراحتی ایجاد می شود. دیگر علائم زگیل مقعد نادر هستند اما شامل خارش، خون ریزی، یا ترشح از مقعد هستند. همچنین ممکن است کسی که دچار زگیل مقعد است احساس وجود یک برجستگی در ناحیه مقعدش کند.

ممکن است در همان زمانی که به زگیل مقعد دچار هستید، در قسمت دیگری از بدن شما هم زگیل ایجاد شود. ممکن است زگیل تناسلی در خانم ها روی فرج (ولو)، واژن یا سرویکس ایجاد گردد. زگیل تناسلی در آقایان میتواند روی آلت تناسلی، بیضه، ران ها یا کشاله ران ایجاد گردد.

ویروس زگیل مقعدی

زگیل تناسلی، شامل زگیل مقعد، به وسیله ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) ایجاد می شود. این ویروس، یک عفونت مقاربتی (STI) است. در افراد جوان، ممکن است این ویروس خود به خود از بین برود و ممکن است هیچ علائم و نشانه ای ایجاد نکند.

در هر حال، این ویروس می تواند در بدن بماند و باعث زگیل تناسلی شود. بعضی از انواع این ویروس باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند و دیگر انواع آن ممکن است منجر به سرطان شوند، اما آن نوعی از ویروس که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود معمولا منجربه سرطان نمی شود.

زگیل تناسلی در زنان و مردان

HPV در کل با تماس مستقیم از طریق دهان، مقعد، آلت تناسلی یا واژن از شخصی که به آن مبتلا است به شخص دیگر سرایت می کند.

رابطه جنسی برای انتقال آن الزامی نیست. این ویروس می تواند با تماس پوست به پوست منتقل شود. حتی زمانیکه زگیل قابل مشاهده نباشد، امکان انتقال ویروس وجود دارد.

بر اساس گفته مرکز پیشگیری و مقابله با بیماری ها، زگیل تناسلی اغلب با تماس جنسی واژن یا مقعدی منتقل می شود. همچنین این مرکز اعلام می کند که تقریبا تمام زنان و مردانی که از نظر جنسی فعال هستند در یک مرحله از زندگیشان به این ویروس آلوده می شوند.

افراد در معرض ابتلا به زگیل مقعدی

در موارد زیر شما در خطر بیشتری برای ابتلا و انتقال زگیل مقعدی هستید:

 • داشتن رابطه جنسی بدون محافظت (استفاده نکردن از کاندوم)
 • داشتن چند شریک جنسی
 • داشتن رابطه جنسی از مقعد
 • داشتن رابطه جنسی یا رابطه نزدیک به شخصی که به ویروس HPV آلوده بوده است.
 • داشتن رابطه جنسی در سن پایین
 • ضعف دستگاه ایمنی به دلیل بیماری یا داروها

در هر حال، حتی اگر شما فقط یک شریک جنسی داشته باشید می توانید به زگیل مقعد مبتلا شوید و کاندوم کاملا از شما در برابر این ویروس محافظت نمی کند.

چگونگی تشخیص زگیل مقعدی

پزشک میتواند با معاینه و دیدن، زگیل مقعد را تشخیص دهد. بعضی پزشکان هنگام معاینه روی برآمدگی ها استیک اسید میمالند. این کار باعث می شود برآمدگی سفید شده و قابل مشاهده تر شود. با این حال برای تشخیص زگیل مقعد این کار ضروری نیست.

تشخیص زگیل مقعدی شامل معاینه درونی از طریق وسیله ای برای یافتن زگیل هایی درون مجرای مقعد است. این وسیله آنوسکوپ نامیده می شود. همچنین ممکن است پزشک یک معاینه کامل از لگن شما انجام دهد تا به دنبال انواع دیگر زگیل تناسلی بگردد. برای خانم ها این مورد ممکن است شامل تست پاپ اسمیر باشد.

همچنین تشخیص می تواند با استفاده از نمونه گرفتن از زگیل باشد. اگر زگیل به درمان ابتدایی پاسخ ندهد، ممکن است این کار برای تایید تشخیص استفاده شود.

 چگونگی درمان زگیل مقعدی

انتخاب نوع درمان به محل و تعداد زگیل ها، اولویت های خود فرد و تجربه پزشک بستگی دارد. ولی همان طور که میدانید پیشگیری بهترین درمان است.

مهم ترین روش پیشگیری از زگیل تناسلی استفاده از واکسن زگیل و استفاده از کاندوم است.

پماد

داروهای موضعی

ممکن است درمان با داروهای موضعی برای زگیل هایی که خیلی کوچک هستند و به ناحیه خارجی مقعد محدود می باشند، کافی باشد.

در این موارد، باید برای زگیل تناسلی داروهای تجویزی استفاده شود. اگر از داروهای بدون نسخه برای درمان زگیل استفاده می کنید، از مناسب بودن آن ها برای مقعد و ناحیه ی تناسلی اطمینان حاصل کنید.

بعضی از داروهای درمان کننده زگیل مقعد، باید توسط پزشک و در مطب استفاده شوند. این نوع درمان معمولا چند هفته طول می کشد.

کرم های موضعی شامل موارد زیر هستند:

 • ایمیکوئیمود (آلدرا و زیکلارا)
 • پودوفیلوکس (کوندیلوکس)
 • پودوفیلین (پودوکون)
 • تری کلرو استیک اسید (TCA)
 • بای کلرو استیک اسید (BCA)

کرایوتراپی

دیگر گزینه های درمانی

دیگر گزینه های درمانی ممکن است بسته به شدت و محل زگیل مقعد استفاده شوند. این درمان ها شامل موارد زیر هستند:

کریوتراپی زگیل

 این روش از نیتروژن مایع برای منجمد کردن زگیل استفاده می کند. بعد از انجماد، زگیل می افتد.

الکتروکوئتری

 در این روش، پزشک از جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل استفاده می کند.

لیزر زگیل مقعدی

 لیزر درمانی از انرژی که از طریق پرتو نور منتقل می شود، استفاده می کند. این روش معمولا فقط در موارد صعب استفاده می شود.

اگر زگیل گسترده باشد، ممکن است درمان طی مراحلی انجام شود و در بعضی موارد، ممکن است نیاز به جراحی باشد.

گزینه های جراحی

ممکن است گزینه های جراحی برای زگیل های بزرگی که به دیگر درمان ها پاسخ نداده اند، یا زگیل مقعدی که درون مقعد قرار دارد موثرتر باشند. معمولا درمان جراحی در شرایط سرپایی انجام می پذیرد. این به معنی آن است که شما میتوانید در همان روز جراحی به خانه بازگردید.

در طی عمل، پزشک از یک وسیله ویژه برای بریدن زگیل استفاده می کند. ممکن است به شما بیحسی موضعی داده شود. بیهوشی عمومی یا بیحسی نخاعی ممکن است در صورت زیاد بودن تعداد و گستردگی زگیل ها نیاز باشد.

بعد از الکتروکوئتری، کریوتراپی یا درمان جراحی زگیل مقعد، بیشتر افراد تا چند روز احساس ناراحتی خواهند داشت. برای کمک به کاهش ناراحتی، ممکن است پزشکتان برای شما داروهای مسکن تجویز کند. بازگشت به کار و امکان انجام فعالیت هایی که دارید بستگی به نوع و گستردگی درمان شما خواهد داشت.

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص ارولوژی در تهران

2+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمود جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام جناب آقای دکتر قوامی با عرض خسته نباشد اینجانب 63 سال دارم حدوداً 8 ماهی هست که در هنگام نزدیکی به همرا ه ه منی کمی خون به رنگ قهوای از آلت خارج می شود طبق نظر چندین دکتر آزمایشات زیادی انجام داده ام از طریق مقعد کلیه ها - کبد پروستات وآخرین آزمایش پروستات را 54*40*42 mm که بزرگتر از نرمال و با حجم 41cc تشخیص دادند و دکترها می گویند برای بزرگی پروستات است و آنرا خوش ختم تشخیص داده اند و می گویند ناراحت نباش مسئله مهمی نیست امکان دارد مویرگی در هنگام نزدیک پاره میشود چون آزمایشات هیچی نشان نمی دهد بنده باز می ترسم که اگر نزدیکی بکنم با این موصوع روبروی شوم لطفاً ا راهنمائی بفرمائید متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش)

   خون در مني خود به خود خوب مي شود درماني ندارد نگران نباشيد

 • تصویر کاربر مهسا جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  دکتر پسر من ۷ سال دارد و از بچگی شب ادراری داشت. و به علت خواب عمیقی که دارد اصلا متوجه خیس شدن خودش نمی شود. الان ۳دوره مینیرین ۱۲۰ مصرف می کند با توجه به اینکه در این سه ماه به طور میانگین ۶۰ در صد بهرودی بوده است. و اینکه در ۵ سالگی از ساعت زنگدار استفاده کردیم اما باز هم بعد از یکماه موثر بودن دوباره شب ادراری ها شروع شد.البته فقط آزمایش ادرار را دکتر برایش نوشت که آن هم مشکلی نبود و اینکه فقط یکبار سونو از مثانه اش در ۵ سالگی گرفتیم که مقداری جداره مثانه ضخیم بود اما دکتر گفت این به خاطر سنش هست. آیا نیاز به انجام مجدد سونو هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش)

   شبي يك عدد قرص ايمي پرامين ٢٥ ميلي گرم ميل شود

 • تصویر کاربر امین جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من 27 سالمه و از همون کوچیکی یادمه التم حدود یک درجه به سمت راست متمایله و نعوذ کامل دارم و درد هم حس نمیکنم چیز سفتی هم زیر پوستم حس نمیکنم ...ایا این یه ذره کج بودن بیماری پیرونی است یا کجی مادرزادی ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش)

   پيروني نيست

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۳ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر من قرص فیناستراید وماینوکسیدیل مصرف میکنم آیا تاثیر روی ناباروری داره یانه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش)

   ندارد

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. آیا برای درمان زود انزالی باید تا آخر عمرم فلوکستین بخورم؟ یا بعد سه ماه درست میشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش)

   سه ماه كافي است

 • تصویر کاربر Ehsan شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد
  من ٣٣ سالمه الان ٣ماهه كه درست نعوظ نميكنم يا اگرم ميكنم تا شروع به دخول ميكنم به حالت اول بر ميگرده ميشه كمكم كنيد
  مرسى
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد 

 • تصویر کاربر Ehsan شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد
  من ٣٣ سالمه الان ٣ماهه كه درست نعوظ نميكنم يا اگرم ميكنم تا شروع به دخول ميكنم به حالت اول بر ميگرده ميشه كمكم كنيد
  مرسى
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

 • تصویر کاربر عرفان شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من پسری ۲۰ ساله هستم که الان چند روز است متوجه یک دانه نسبتا سیاه و کمی هم قرمز بر روی پوست کیسه بیضه ام شده ام. بعد از بررسی در اینترنت به داشتن زگیل تناسلی شک کردم ولی از انجایی که تابحال با کسی رابطه جنسی نداشته ام این موضوع برایم عجیب است. جالب اینجاست که فقط یک دانه این شکلی بر روی پوستم وجود دارد و این را زمانی متوجه شدم که داشتم با تیغ موهای اون منطقه را کوتاه میکردم که منجر به خونریزی این دانه یا جوش شد و خیلی هم طول کشید تا خونش بند بیاید. حالا به نظر شما ایا این امکان که زگیل باشد وجود دارد یا خیر و حتی میتوانم چند عکس هم برایتان ارسال کنم فقط نمیدانم به چه ادرسی
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۱ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش)

   زگيل تناسلي نيست

  2. تصویر کاربر عرفان جمعه ۱۲ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش)
   میشه برای مطمئن شدن خودم عکس هم بفرستم؟
  3. تصویر کاربر عرفان جمعه ۱۲ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش)
   میشه برای مطمئن شدن خودم عکس هم بفرستم؟
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش)

   به متخصص پوست مراجعه كنيد 

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر علی شنبه ۶ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من 38سالمه و مشکل نعوذ و زود انزالی و میل جنسی خیلی کمی دارم.ازمایشام همه خوب دراومدن
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۶ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش)

   براي نعوظ يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد و براي زود انزالي روزي يك عدد قرص پاروكستين به مدت سه ماه

 • تصویر کاربر سپهر چهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر. من پسر هستم و ۲۲ سالمه اطراف و روی سر آلتم جوشهای کوچکی به رنگ پوست زده و مدتی احساس میکنم تعدادش در حال افزایشه. آیا خطرناکه؟ درمانش چیه؟ برای مراجعه به پزشک باید به اورولوژیست مراجعه کنم یا متخصص پوست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش)

   به متخصص پوست

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر