هر آنچه که باید درباره ی داروی تامسولوسین بدانید

تامسولوزین برای درمان علائم بزرگی خوش خیم پروستات استفاده می شود. در این مقاله به بررسی هر آنچه که باید درباره ی مصرف کپسول تامسولوسین از جمله موارد مصرف و منع مصرف، عوارض جانبی و تداخلات دارویی بدانید، آمده است.

تامسولوسین چیست؟

 تامسولوسین یا همان امنیک یک کپسول خوراکی است که با نام تجاری فلومکس موجود می باشد. این دارو با نام ژنریک خود نیز موجود است. داروهای ژنریک معمولا هزینه ای کمتر از انواع خود با نام تجاری دارند. این دارو می تواند به عنوان جزئی از یک درمان ترکیبی استفاده شود و این یعنی فرد ممکن است به مصرف این دارو همراه با دارو های دیگر نیاز داشته باشد.

قرص تامسولوسین برای چیست؟

تامسولوزین برای درمان علائم هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) استفاده می شود. BPH یک بیماری است که در مردان رخ می دهد. در این بیماری، پروستات بزرگ شده اما سرطانی نمی شود. علائم بزرگی پروستات شامل مشکل در ادرار کردن و احساسی شدید و مکرر برای دفع ادرار می باشد که اغلب در هنگام شب رخ می دهد.

چگونگی عملکرد تامسولوسین

تامسولوزین به دسته ای از دارو ها تعلق دارد که مسدود کننده های آلفا آدرنرژیک نامیده می شوند. دسته دارویی، گروهی از دارو ها می باشد که به روشی یکسان، اثر می کنند. این دارو ها اغلب برای درمان شرایط و بیماری های مشابه استفاده می شوند. کپسول تامسولوزین با شل کردن عضلات مثانه و پروستات اثر می کند، این کار سبب بهبود جریان ادرار فرد می شود.

علت بزرگ شدن پروستات چیست و چگونه درمان می شود؟

عوارض قرص تامسولوسین

کپسول خوراکی تامسولوسین سبب خواب آلودگی نمی شود اما می تواند عوارض جانبی دیگری را ایجاد کند.

❇ عوارض جانبی شایع تر

✔ سر درد

✔ گیجی

✔ آبریزش بینی

✔ اسهال

✔ سرفه

✔ کاهش حجم منی

✔ از دست دادن انرژی و قدرت عضلانی

✔ گلو درد یا مشکل در بلع

✔ درد قفسه سینه یا کمر

✔ خستگی

✔ حالت تهوع

در صورتی که این عوارض جانبی خفیف باشند، ممکن است ظرف چند روز یا چند هفته برطرف شوند. در صورتی که این عوارض شدید تر بوده و برطرف نشوند، باید با پزشک یا دارو ساز خود در این مورد صحبت کنید.

❇ عوارض جانبی جدی

در صورت ابتلا به عوارض جانبی جدی باید فورا با پزشک تماس گرفته شود. در صورتی که علائم، تهدیدی برای زندگی احساس شده یا تصور بر داشتن یک وضعیت پزشکی اورژانسی باشد، باید فورا با 115 تماس گرفته شود. عوارض جانبی جدی و علائم آن ها می توانند شامل موارد زیر شوند:

✔ انزال غیر عادی

✔ پریاپیسم (نعوظی بلند مدت و دردناک)

✔ علائم شبیه به علائم آنفلوآنزا

✔ تاری دید

✔ کاهش فشار خونی که در هنگام تغییر وضعیت بدنی سبب ایجاد احساس سبکی سر، غش کردن یا گیجی شود.

✔ واکنش های حساسیتی که با سختی تنفس، تب، تورم گلو یا زبان، راش، خارش یا کهیر همراه باشند.

تامسولوسین

تداخلی دارویی امنیک با سایر داروها

ممکن است امنیک با داروهای دیگر تداخل داشته باشد. کپسول خوراکی امنیک می تواند با دیگر دارو ها، ویتامین ها یا دارو های گیاهی که بیمار مصرف می کند تداخل داشته باشد. تداخل هنگامی اتفاق می افتد که یک ماده طریقه عملکرد دارو را تغییر دهد. این تغییر می تواند مضر بوده و یا از عملکرد مناسب دارو جلوگیری کند.

برای کمک به اجتناب از تداخلات، پزشک فرد باید تمامی داروها را با دقت تجویز کند. فرد باید مطمئن شود که پزشک خود را از تمامی دارو ها، ویتامین ها یا دارو های گیاهی مصرفی خود مطلع ساخته است. مثال های دارو هایی که می توانند با تامسولوسین تداخل داشته باشند در پایین لیست شده اند.

# دارو های ضد اسید

مصرف سایمتدین به همراه تامسولوسین می تواند سبب افزایش سطوح تامسولوسین در بدن شود. این مورد خطر عوارض جانبی تامسولوسین را افزایش می دهد. مصرف همزمان این دارو ها باید با احتیاط صورت گیرد.

# آنتی بیوتیک

مصرف آزیترومایسین به همراه تامسولوزین می تواند سبب افزایش سطوح تامسولوزین در بدن شود. این مورد خطر عوارض جانبی امنیک را افزایش می دهد. مصرف همزمان این داروها باید با احتیاط صورت گیرد.

# دارو های ضد افسردگی (SSRI)

مصرف پاروکستین به همراه تامسولوسین می تواند سبب افزایش سطوح تامسولوسین در بدن شود. این مورد خطر عوارض جانبی امنیک را افزایش می دهد. مصرف همزمان این دارو ها باید با احتیاط صورت گیرد.

# دارو های ضد قارچ

مصرف برخی دارو های ضد قارچ به همراه تامسولوزین می تواند سبب افزایش سطوح تامسولوسین در بدن شود. این مورد خطر عوارض جانبی تامسولوسین را افزایش می دهد. مثال های این داروها شامل موارد زیر می شوند:

✔ تربینافاین (مصرف همزمان این دارو ها باید با احتیاط صورت گیرد.)

✔ کتوکنازول (این دارو نباید به همراه تامسولوسین مصرف شود.)

# دارو های اختلالات نعوظ

مصرف دارو های اختلالات نعوظ به همراه تامسولوسین می تواند سبب پایین آمدن شدید فشار خون شود. مثال های این داروها شامل موارد زیر می شوند:

✔ سیلدنافیل

✔ تادالافیل

✔ وردنافیل

# دیگر دارو های بزرگی خوش خیم پروستات

مصرف آلفوزوسین به همراه تامسولوسین می تواند سبب بدتر شدن فشار خون پایین (یکی از عوارض تامسولوسین) شود. علائم می توانند شامل گیجی، غش کردن و افتادن شوند.

# آلفا بلاکر ها

مصرف دارو هایی به نام آلفا بلاکر به همراه تامسولوسین می تواند سبب کاهش شدید فشار خون شود. مثال های این دارو شامل موارد زیر می شوند:

✔ دوکسازوسین

✔ پرازوسین

درمان پروستات با دارو

تامسولوسین برای چه کسانی مناسب یا نامناسب است؟

این دارو را تنها افراد بزرگسال (دارای 18 سال یا بیشتر) می توانند مصرف کنند. کودکان مگر در صورت توصیه پزشک، مجاز به مصرف این دارو نیستند. مصرف تامسولوسین برای همه افراد مناسب نبوده و برای اطمینان از ایمنی این دارو باید موارد زیر را به اطلاع پزشک رساند:

 • سابقه واکنش حساسیتی به مصرف تامسولوسین یا دیگر دارو های مشابه در گذشته
 • تجربه افت فشار خون اورتواستاتیک: در این نوع افت فشار خون فرد پس از برخاستن از زمین دچار احساس گیجی و سبکی سر می شود.
 • ابتلا به مشکلات شدید کلیوی یا کبدی
 • انجام جراحی چشم برای درمان آب مروارید یا گلوکوم

چگونگی مصرف تامسولوسین

این اطلاعات در ارتباط با مقدار مصرف دارو برای کپسول خوراکی تامسولوسین می باشند. ممکن است در این مطلب تمامی مقادیر و اشکال مصرف ممکن ذکر نشده باشند. پزشک فرد به او خواهد گفت که چه مقدار مصرفی برای او مناسب می باشد. مقدار، شکل و دفعات مصرف دارو به موارد زیر بستگی خواهد داشت:

☑ سن فرد

☑ بیماری تحت درمان

☑ شدت بیماری

☑ دیگر شرایط یا بیماری هایی که فرد دارد

☑ چگونگی واکنش او به مقدار اولیه مصرف

مقدار مصرف برای هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH)

نام ژنریک: تامسولوسین

 • شکل دارویی: کپسول خوراکی
 • قدرت: 0.4 میلی گرم

نام تجاری: فلومکس

 • شکل دارویی: کپسول خوراکی
 • قدرت: 0.4 میلی گرم

مقدار مصرف در بزرگسالان (سن 18 تا 64 سال)

مقدار مصرف معمولی: کپسول 0.4 میلی گرمی در روز

افزایش مقدار مصرف: در صورتی که بدن پس از دو تا چهار هفته به مقدار مصرف 0.4 میلی گرم پاسخگو نباشد، مقدار مصرف می تواند تا 0.8 میلی گرم در روز افزایش یابد.

مقدار مصرف در سالمندان (65 سال و بالاتر)

ممکن است بدن فرد این دارو را با سرعت کمتری پردازش کند. پزشک می تواند درمان را با تجویز مقادیر کمتری برای فرد شروع کند تا دارو به صورت بیش از حد در بدن تجمع نیابد. سطوح بالای این دارو در بدن می تواند خطرناک باشد.

بهترین زمان مصرف تامسولوسین

تامسولوسین با شل کردن عضلات مثانه و پروستات به کاهش علائم بزرگی غده پروستات کمک می کند. افراد در این حالت می توانند آسان تر ادرار کنند. در اولین مرتبه مصرف تامسولوسین امکان دارد فرد احساس گیجی یا سبکی سر را تجربه کند. در صورت بروز این وضعیت باید تا هنگام بهبود یافتن در حالت نشسته یا دراز کش قرار گرفت.

این دارو یک بار در روز و معمولا صبح هنگام بعد از صرف صبحانه یا اولین وعده غذایی روز مصرف می شود.

پروستات خوش خیم را چگونه درمان کنیم؟

هشدار های مهم

# هشدار در ارتباط با فشار خون پایین

تامسولوسین می تواند سبب ایجاد احساس گیجی شده و یا در هنگام ایستادن پس از حالت نشسته یا دراز کش سبب کاهش فشار خون شود. پس از مصرف اولین مقدار مصرف یا مقدار مصرف افزایش یافته این دارو، فرد باید قبل از انجام هر گونه فعالیتی که می تواند سبب آسیب شود از چگونگی اثر تامسولوسین بر خود آگاهی داشته باشد.

# هشدار در ارتباط با پریاپیسم

به ندرت، تامسولوسین می تواند سبب پریاپیسم شود. این مورد یک نعوظ دردناک و مداوم است که به فعالیت جنسی ارتباطی ندارد. در صورتی که فرد به پریاپیسم مبتلا شود، باید فورا با پزشک خود تماس گیرد. در صورتی که پریاپیسم درمان نشود می تواند به ضعف دائمی جنسی (عدم توانایی نعوظ) منجر شود.

# هشدار در ارتباط با واکنش های پوستی

با اینکه این مورد نادر است اما این دارو می تواند سبب ایجاد واکنش های شدید پوستی از جمله یک بیماری جدی به نام سندرم استیون جانسون شود. این واکنش های پوستی می توانند سبب افزایش تاول ها، تورم صورت، تب، و مشکل در تنفس شوند. در صورتی که فرد پس از مصرف این دارو به نشانه های یک واکنش پوستی شدید یا ناگهانی مبتلا شود باید فورا با یک پزشک ملاقات کرده و یا با 115 تماس بگیرد.

# هشدار در ارتباط با سندرم فلاپی عنبیه در حین عمل (IFIS)

این سندرم، عارضه ای است که در حین عمل های جراحی برای درمان آب مروارید یا گلوکوم رخ می دهد. با اینکه این مورد نادر است، این مشکل در افراد مصرف کننده تامسولوسین گزارش شده است. در صورتی که فرد عمل جراحی درمان آب مروارید یا گلوکوم داشته باشد، باید پزشک یا جراح را از اینکه تامسولوسین مصرف می کند مطلع کند.

هشدار هایی در ارتباط با تامسولوسین

چندین هشدار در ارتباط با این دارو وجود دارند.

# هشدار هایی در ارتباط با حساسیت

تامسولوسین می تواند سبب ایجاد واکنش های حساسیتی شدید از جمله یک بیماری جدی به نام سندرم استیون جانسون شود. این واکنش ها می توانند سبب ایجاد علائمی از جمله موارد زیر شوند:

✔ سختی در تنفس

✔ تورم گلو یا زبان

✔ راش، خارش یا کهیر

در صورت ابتلا به یک واکنش حساسیتی باید با پزشک خود تماس گرفت. در صورت شدید بودن علائم، باید با 115 تماس گرفته و یا به نزدیک ترین اورژانس مراجعه شود.

در صورت داشتن واکنش حساسیتی به این دارو یا سولفا (سولفانامید)، باید از مصرف دوباره این دارو خودداری شود. مصرف دوباره این دارو می تواند کشنده باشد. سولفا ماده ای است که در داروهایی مشخص یافت می شود. در صورت داشتن واکنش های حساسیتی جدی یا تهدید کننده زندگی به سولفا در گذشته، باید این موضوع با پزشک مطرح شود.

در صورت قطع مصرف چه اتفاقی می افتد؟

قطع ناگهانی مصرف این دارو می تواند سبب بازگشت علائم و بدتر شدن وضعیت جسمی فرد شود.در صورت تمایل به قطع مصرف دارو باید با پزشک خود مشورت کرد. در صورت احساس ناراحتی در اثر عوارض جانبی پزشک می تواند داروی دیگری را به جای تامسولوسین تجویز کند. دفع کامل این دارو از بدن 2 تا 3 روز پس از قطع مصرف به طول می انجامد.

 

 

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص ارولوژی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سید جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام دکترجان بنده ۵۶سالم هست ازدوسال پیش مثانیه ام سوزش داشت مخصوصا اول صبح ها وبعداز ادار اخیرا درد شکم وپیچش شکم می گیرم سال پیش به تهران مراجعه کردم همین پروستاتان وپروترال ۰۴ را وفنازومیکس را دادند مدتی خوردم بهتر شدم اما متاسفانه بخاطر سر گیجه وافت فشار شدید نتوانستم ادامه بدهم دوباره چندماهی هست دوباره درد دارم وسوزش ودراین مدت هم دربار خون بعدازادرار ازمن امده بعضی وقت لخته خون بود لطفا راهنمایی نمایید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)

   سيستوسكوپي كنيد

 • تصویر کاربر ف.ج. جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام من ۶۴ سال سن دارم وبه تشخیص پزشک بزرگی پرستات م ارثی هست و مشکلی برای دفع ندارم قرص فشارخون و قطره فشار چشم استفاده میکنم آزمایش دوره ای جدیدم psa رو ۸ونیم نشان میده میتونم از قرص تامسولوسین استفاده کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)

   دارو لازم نداريد

 • تصویر کاربر کاوه جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام من ۳۴ سال دارم.یک ماه بیش دکتر رفتم و گفت التهاب بروستات دارم۱ ماه protral داد.سونو و ازمایش نرمال هست.لان بعد از یک ماه درد خیلی کمتر شده.ولی دکتر رفتم دوباره برای ۳ ماه protral داد.مشکل کم شدن حجم مایه منی و برگشت انزال دارم الان.لازمه ۳ ماه دوباره بروترال بخورم؟؟نگرانم.بخورم یا قطع کنم؟
  1. تصویر کاربر کاوه سه شنبه ۸ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)
   هیچ مشکلی در ادرار کردن الان ندارم و درد نمیگیره.بهد از مصرف protral چند ثانیه تاخیر در ادرار دارم.
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)

   قطع كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مسعود شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  باسلام تصاویر سونوگرافی را ارسال میکنم
  1. تصویر کاربر مسعود پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)
   با سلام لطفا جواب رابرام ارسال کنید ممنون میشم
  2. تصویر کاربر مسعود پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)
   جواب رابرام ازسال فرمایید
  3. تصویر کاربر مسعود پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)
   جواب سونوگرافی
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)

   سونوگرافي كيست نشان داده كه اهميتي ندارد

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام،55سالمه،مشکل دفع ادرار،ازدوره جواني دارم،4سال پيش سيستوسکوپي شدم،کمي مجراتنگ ولي پروستات هم بزرگ ديده شده،عليرغم مصرف امنيک همون مشکلودارم،چه دستورميفرماييد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 6 ماه پیش)

   شبي يك عدد قرص ترازوسين دو ميلي گرم ميل كنيد

 • تصویر کاربر سید شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  باعرض سلام تصویر سونوگرافی و آزمایش رو جهت استحضار حضرتعالی ارسال میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 6 ماه پیش)

   أزمايش طبيعي است

 • تصویر کاربر فتح پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  چگونگی قطع مصرف تامسولوسین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 8 ماه پیش)

   قطع ناگهاني

 • تصویر کاربر آرزو پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام پدرم84سالشونه مدتی قرص تامسولوسین میخوردن و بعداز قطع قرص خلط خونی دارن الان هم قرص متفورمین سیتالوپرام آتورواستاتین میخورن با شرایط فعلی کرونا میتریسم بیمارستان یا مطب دکتر بریم میشه لطفا راهنمایی کنید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 8 ماه پیش)

   ارتباطي به قطع كپسول نيست

 • تصویر کاربر شاهوردی سه شنبه ۳۱ تیر ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام مرد۳۳ ساله هستم مجرد که ۲ سال دچار التهاب پروستات مزمن شده ام
  سونو و ازمایش ادرار دادم نرمال بوده
  الان مشکل اصلی من
  ۱.درد در ناحیه مقعد تا بیضه که موقع نشستن بیشتر میشه
  ۲.دردبه هنگام تخلیه روده که چون روده تحریک پذیر هم دارم مجبورم به دفعات بیشتر شاید ۴ یا ۵ بار برای تخلیه روده به توالت برم که این هر بار دردم به درد قبلی می افزاید
  ۳.کلا درد در ناحیه لگن و زیر شکم و و نشیمن را دارم و احساس ورم در بین دو پا مقعد تا بیضه را دارم
  ۴.جریان ادرارم کامل تخلیه نمیشه و باید مدت طولانی رو روی دستشویی فرنگی بنشینم تا کامل تخلیه شه هر ۵ ثانیه یه مقدار خارج میشه ادرار تا ۱۰ با و دست شویی ایرانی اصلا ادرارم نمیاد در طول روز چون فعالیت بدنی دارم ادرارم بد نیست ولی اول صبح افتضاح ادرار میکنم بسیار با حجم کم
  دارو هم انواع انتیبیوتیک رو خوردم جواب نداده و روز به روز بدتر شده
  ببخشید سرتون درد اوردم خسته نباشید و خدا قوت
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۳۱ تیر ۹۹( 8 ماه پیش)

   روزي يك عدد كپسول أمنيك ميل كنيد و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين ١٠٠  ميلي گرم استعمال كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر صالح جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من حدود یک هفته هست سنگ کلیه دارم و دیروز مقدار سنگ دفع کردم ولی هنگام نزدیکی و ارضا شدن برگشت منی دارم یعنی هیچ منی خارج نمیشه در حال حاضر کپسول تامسولوسین استفاده می کنم و قرص اوروسیترا و شربت مفتت و قرص لووفلوکساسین ۵۰۰ ممنون میشم علت و برگشت منی و درمانی رو بهم بگید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 9 ماه پیش)

   علت كپسول تامسولوزين است قطع شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر