آیا کیست بیضه ( اسپرماتوسل ) خطرناک است؟

اسپرماتوسل یک توده ی کیست مانند است که در اپيديديم رشد می کند. این توده غیرسرطانی است و معمولا موجب بروز درد نمی شود. در این مقاله به بررسی روش های درمانی اسپرماتوسل می پردازیم پس با ما همراه باشید. 

کیست بیضه چیست

اسپرماتوسل ها تحت عنوان کیست اسپرماتیک نیز شناخته می شوند. این موارد توده هایی خوش خیم، پر از مایع و اغلب بدون درد هستند که در نزدیکی بیضه ها پدیدار می شوند. اسپرماتوسل با اینکه در نزدیکی بالا و پشت بیضه تشکیل می شوند اما از آن ها جدا می باشد.

این کیست ها نرم و پر از مایعی سفید رنگ هستند که اغلب حاوی اسپرم است. این کیست ها اندازه های متفاوتی دارند. در صورتی که اسپرماتوسل ها دردناک شده یا بیش از حد بزرگ شوند، روش هایی برای رفع آن ها وجود دارد. اسپرماتوسل ها به طور کلی مشکل پزشکی جدی به شمار نمی روند. مجرای تناسلی در مردان وظیفه رشد، بلوغ و انتقال اسپرم ها را بر عهده دارد.

بروز مشکل در مجرای تناسلی مردانه می تواند سبب رشد یک توده شود. بروز یک توده در کیسه بیضه هم می تواند بدون مشکل بوده و هم نشانه ای از یک مشکل جدی تر باشد. جهت بررسی توده و تعیین بهترین شیوه درمانی به مجموعه ای از اقدامات نیاز است.

برای مثال، سرطانی بودن توده بیضه می تواند منشا نگرانی بوده و به اقدامات درمانی نیاز داشته باشد. دیگر توده ها همانند واریکوسل می توانند دردناک بوده یا به عملکرد جنسی فرد آسیب برسانند. در حالی که توده های اسپرماتوسل سرطانی نبوده و خطر ابتلا به سرطان بیضه را افزایش نمی دهند اما می توانند آزار دهنده باشند.

احساس سنگینی در بیضه - علائم کیست بیضه یا اسپرماتوسل

علائم کیست بیضه

اسپرماتوسل ها معمولا هیچ علامت و نشانه ای نداشته و امکان دارد در همان اندازه باقی بمانند. در صورت رشد کافی اسپرماتوسل فرد مبتلا می تواند موارد زیر را تجربه کند:

 • درد یا ناراحتی در بیضه
 • سنگینی در بیضه
 • احساس پری در ناحیه پشتی و بالای بیضه

شیوع اسپرماتوسل

اسپرماتوسل اغلب نزدیک به ۳۰ درصد از مردان بالغ را مبتلا می کند. این توده ها معمولا حین معاینه های شخصی یا به وسیله آزمایش های تصویر برداری با اهداف دیگر شناسایی می شوند.

تشخیص کیست بیضه

اسپرماتوسل ها اغلب در معاینه های شخصی یا معاینه توسط پزشک شناسایی می شوند. افراد باید حداقل یک بار در ماه معاینه شخصی انجام دهند. پزشک می تواند نحوه صحیح انجام این تکنیک را به فرد آموزش دهد. در صورت شناسایی هر گونه تغییرات مشکوک همانند سفتی غیر عادی یا اندازه بزرگ تر باید با پزشک خود تماس گرفت. این تست همان تست تشخیص کیست اپیدیدیم است

چگونه می توان از ابتلای خود به اسپرماتوسل مطلع شد؟

اسپرماتوسل ها اغلب آسیب رسان نبوده و به همین دلیل علائمی ایجاد نمی کنند. تنها ممکن است در هنگام معاینه بیضه ها وجود یک توده احساس شود. همزمان با بزرگ شدن توده افراد در بیضه خود احساس سنگینی خواهند کرد. همچنین، امکان دارد تورم و وجود یک توده در پشت یا بالای بیضه احساس شود.

پزشک جهت اطمینان از وجود اسپرماتوسل و غیر سرطانی بودن توده انجام تعدادی از آزمایش ها را تجویز خواهد کرد. این آزمایش ها با معاینه فیزیکی شروع شده و پس از آن آزمایش ترانس ایلومیناسیون یا یک سونوگرافی را شامل می شوند.

معاینه بیضه برای تشخیض اسپرماتوسل

مراحل معاینه

اسپرماتوسل به دلیل عدم ایجاد علائم امکان دارد تنها در حین معاینه شخصی یا معاینه فیزیکی توسط پزشک تشخیص داده شود. هر گونه توده در کیسه بیضه باید توسط پزشک معاینه شده تا احتمال وجود یک بیماری جدی (مثلا سرطان بیضه) بررسی شود. همچنین، در صورت احساس درد یا تورم در کیسه بیضه باید با پزشک خود تماس گرفت. تعدادی از بیماری ها قادر به ایجاد درد بیضه بوده و برخی از آن ها نیازمند درمان فوری هستند.

نور توانایی عبور از اسپرماتوسل ها را دارد. با این تکنیک می توان یک کیست خوش خیم را از توده بدخیم تشخیص داد. سونوگرافی با امواج فراصوت روش بهتری جهت بررسی یک کیست است. در این آزمایش با استفاده از امواج صوتی تصاویری از اندام های بدن بدست می آید. سونوگرافی فراصوت نسبتا سریع، غیر تهاجمی و مقرون به صرفه است.

پیشگیری از کیست بیضه

با اینکه اسپرماتوسل ها خوش خیم در نظر گرفته می شوند اما وجود هر گونه ناهنجاری در کیسه بیضه باید معاینه و بررسی شود. هر گونه ناهنجاری یا درد در ناحیه کشاله ران می تواند از پیچش بیضه منشا گرفته باشد. پیچ بیضه بیماری است که نیاز به مراقبت فوری در نزدیک ترین مرکز درمانی دارد. انجام چکاپ مستمر، بهترین راه پیشگیری از کیست بیضه است.

عوامل خطرزا کیست مردان

عوامل خطر شناخته شده ای از نظر ابتلا به کیست در بیضه وجود ندارند. به نظر می رسد مردانی که مادران آن ها در حین دوره بارداری با هدف پیشگیری از سقط یا دیگر عوارض بارداری از داروی دی ‌اتیل ‌استیل بسترول (DES) استفاده کرده اند از نظر ابتلا به این بیماری در معرض خطر بالا تری قرار دارند. مصرف این دارو به دلیل نگرانی در ارتباط با افزایش خطر نوع نادری از سرطان واژن در سال ۱۹۷۱ متوقف شد.

دی ‌اتیل ‌استیل بسترول - عامل خطرزا اسپرماتوسل

درمان اسپرماتوسل

از آنجایی که این کیست ها معمولا شناسایی نشده و اغلب دردی ایجاد نمی کنند، به ندرت نیازمند درمان هستند. مراقبت پایه برای اسپرماتوسل های بدون درد، مشاهده است. با این وجود، برخی مردان علائم دیگری از جمله بزرگی آزار دهنده کیست یا درد را تجربه می کنند. در هنگام نیاز به درمان، گزینه های متعددی وجود دارند.

درمان پزشکی

دارو های خوراکی ضد درد یا تورم می توانند جهت تسکین درد ناشی از اسپرماتوسل ها مصرف شوند. غیر از این موارد به هیچ درمان پزشکی دیگری نیاز نیست. هیچ دارویی جهت درمان یا پیشگیری از اسپرماتوسل وجود ندارد.

درمان های کم تهاجم

تخلیه و اسکلروتراپی دو روش درمانی هستند که اغلب مورد استفاده قرار نمی گیرند. تخلیه شامل سوراخ کردن اسپرماتوسل با یک سوزن و خارج کردن محتویات آن می شود.

اسکلروتراپی شامل تزریق یک ماده تحریک کننده به درون کیسه اسپرماتوسل می شود. این فرایند سبب بهبود یا بسته شدن کیسه شده و احتمال تجمع مجدد مایع را کاهش می دهد. با اینکه چنین گزینه های درمانی موثر هستند اما به طور معمول توصیه و استفاده نمی شوند. در این فرایند ها خطر آسیب به اپی دیدیم (لوله ذخیره کننده اسپرم ها) وجود دارد که می تواند به نازایی منجر شود. از دیگر مشکلات رایج در این روش های درمانی امکان بازگشت مجدد اسپرماتوسل ها می باشد.

درمان جراحی

اسپرماتوسلکتومی یک درمان استاندارد برای اسپرماتوسل هایی است که علائم ایجاد می کنند. هدف جراحی برداشتن اسپرماتوسل از بافت اپی دیدیم و حفظ مجرای تناسلی است. این فرایند سرپایی اغلب با استفاده از بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام شده و تقریبا یک ساعت طول می کشد. گاهی اوقات باید تمام یا بخشی از اپی دیدیم را نیز به همراه کیست برداشت.

درمان اسپرماتوسل با جراحی

مراقبت پس از درمان اسپرماتوسل

پس از انجام فرایند درمانی فرد به همراه یک پانسمان فشاری پر از گاز های نرم (همانند بیضه بند های ورزشی) از مرکز درمانی مرخص می شود. این بیضه بند به مدت ۱ تا ۲ هفته پس از جراحی پوشیده می شود. جهت کمک به کاهش تورم می توان به مدت ۲ تا ۳ روز از بسته های یخ استفاده کرد.

دارو های مسکن نیز به مدت ۱ تا ۲ روز پس از جراحی مصرف می شوند. بیمار می تواند ۴۸ ساعت پس از جراحی دوش بگیرد.

جلسه ملاقات مجدد با جراح ۱ تا ۳ هفته پس از جراحی برنامه ریزی می شود. بروز تورم در ناحیه کیسه بیضه طبیعی بوده و معمولا ۲ تا ۲۱ روز به طول می انجامد. بروز عوارض جانبی جراحی شایع نبوده اما این موارد می توانند شامل تب، عفونت، خونریزی (هماتوم کیسه بیضه) و تداوم درد شوند.

اسپرماتوسل در ۴۰ درصد بیماران امکان بازگشت دارد. در درمان جراحی احتمال انسداد اپی دیدیم نیز وجود دارد که در صورت بروز به مشکلات مرتبط با باروری منجر می شود. به دلیل موارد ذکر شده، در مردانی که تمایل به بچه دار شدن هستند باید از درمان جراحی صرف نظر کرد.

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

11+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ابولفضل چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  در سونو گرافی بیضه من دو کانون کیستی اپیدیدم به ابعاد ۳ میلیمتر تشخیص داده شده
  ایا عمل میخاد؟
  در ضمن دکتر جان ،یکی از همکاراتون به من گفتن پروستاتیت دارم گفتم درد بیضم شدیده چه کنم گفتن باید بلاک عصبی کنم
  (از درد شدید تا بحال ۵ سونو دادم چون گفتن یموقع تورشن بیضه باشه که نبود)
  هرکاری که شما بگین همونو انجام میدم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش)

   كيست عمل ندارد براي درد بلوك عصبي مناسب است

 • تصویر کاربر سونیا چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  تازه ازدواج کردیم شوهرم۲۴ساله من ۲۰.شوهرم شق میشه دخول ک انجام میشه میگه خیلی گرمه بعد نیم شق میشه و دیگ سفت نمیشه و دیر انزالیی داره طی دوهفته نعوظ نداشته اصلا و من نگرانم
  میگ مجردی هم دو ساعت بعد ب زور نعوظ داشته
  مشکل ما از چیه؟
  بایدجدی بگیرم؟
  نگرانم ممرسی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش)

   مهم نيست روزي يك عدد موقع رابطه قرص تادالافيل ميل كنيد

 • تصویر کاربر amir چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من حدود یک ماه پیش در اثر یک اتفاق ضربه شدیدی به بیضم خورد و شکمم درد کرد ولی شکم درد موقتی بود ولی بیضم بعد از اون اتفاق کوچک شد الان نعوظ ندارم میشه درمان این مشکل و بگین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش)

   براي نعوظ قرص تادالافيل ميل كنيد يك ساعت قبل از رابطه

 • تصویر کاربر mohamad پنجشنبه ۷ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر خسته نباشید
  من اندازه بیضه سمت چپم حدودا 3 برابر سمت راسته و یه حالت توده ای مانند بالای بیضه سمت چپمه
  در صورت امکان اگر میشه راهنمایی بکنید و اگه مریضیه خاصیه اسمش چیه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۷ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش)

   بايد معاينه شويد

 • تصویر کاربر mohamad پنجشنبه ۷ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر خسته نباشید
  من اندازه بیضه سمت چپم حدودا 3 برابر سمت راسته و یه حالت توده ای مانند بالای بیضه سمت چپمه
  در صورت امکان اگر میشه راهنمایی بکنید و اگه مریضیه خاصیه اسمش چیه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۷ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش)

   بايد معاينه شويد

 • تصویر کاربر وحید یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 15سالمه من بعد از عمل سینوس موییم که حدودن سه هفته میگذرد متوجه شدم که روی بیضه راستم یک برا مدگی وجود امده لطفا من رو راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش)

   بايد معاينه شويد

 • تصویر کاربر بهزاد سه شنبه ۵ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر با تشکر از حضرتعالی پیرو سفارش شما به اورولوژیست مراجعه کردم و آزمایش دادم در صورت امکان نظرتان را برای جراحی اعلام فرمایید
  با تشکر
  1. تصویر کاربر بهزاد پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 9 ماه پیش)
   جناب دکتر ببخشید چقدر زمان میبرد پاسخ دهید؟
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۵ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش)

   عمل كنيد و نيم ساعت طول مي كشد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر pejman پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دكتر جان من ٢٠سالمه مجردم
  من بيضه چپم ورم كرده بعد سونوگرافي اينا دكتر گفت كه لوله هاي اسپرمت ورم كرده و دچار كيست شدن و كلا بيضه چپت خراب شده اندازشم خيلي بزرگ شده طوريكه برا راه رفتن اذيت ميكنه گفت بايد عمل كني تا كيست رو برداريم و شايد نابارور بشي اونم اگه بيضع راستت مشكلي نباشه مشكلي برا نابارور شدنت نيس!خواستم ببينم نظر شما چيه دكتر؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 9 ماه پیش)

   عمل كنيد

 • تصویر کاربر pejman پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دكتر جان من ٢٠سالمه مجردم
  من بيضه چپم ورم كرده بعد سونوگرافي اينا دكتر گفت كه لوله هاي اسپرمت ورم كرده و دچار كيست شدن و كلا بيضه چپت خراب شده اندازشم خيلي بزرگ شده طوريكه برا راه رفتن اذيت ميكنه گفت بايد عمل كني تا كيست رو برداريم و شايد نابارور بشي اونم اگه بيضع راستت مشكلي نباشه مشكلي برا نابارور شدنت نيس!خواستم ببينم نظر شما چيه دكتر؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 9 ماه پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر Mmmmmmm سه شنبه ۵ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من ۱۶ سالمه ی غده روی بیضه چپم دارم درد هم نداره
  نور هم ازش رد میشه.
  باید نگران باشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۵ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش)

   كيست است نگران نباشيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر