عوارض بالا رفتن کراتینین و اوره

کراتینین و اوره دو ماده زائد در خون هستند که باید توسط کلیه ها دفع شوند. چون این دو ماده فقط توسط کلیه ها قادر به دفع می باشند، می توان گفت که دفع یا عدم دفع این دو ماده توسط کلیه ها از طرفی عملکرد و یا عدم کارائی و سلامت کلیه ها را نشان می دهد.

معمولا بعد از ۵۰ سالگی مقدار این دو ماده هر ۱۰ سال مقداری از مقدار طبیعی بالاتر می رود، که نشان دهنده کاهش عمل کلیه ها می باشد که با افزایش سن بطور طبیعی به علت کاهش عمل کلیه ها می باشد و لذا اهمیت خاصی نباید به آن داده شود. کراتینین و اوره با آزمایش خون قابل اندازه گیری می باشد.

اوره و کراتنین دو ماده سمی در خون هستند که بدنبال سوخت و ساز مواد غذائی در بدن به وجود می آید. این دو ماده سمی فقط از طرق کلیه ها دفع می شوند.

مقدار طبیعی کراتینین و اوره

مقدار طبیعی کراتینین خون در مردان ۰٫۸-۱٫۲ mg/dl (در برخی موارد تا ۱٫۵ mg/dl ) و در زنان ۰٫۶-۰٫۹ mg/dl می باشد. مقدار طبیعی اوره خون در بالغین ۱۵-۴۵ mg/dl و در کودکان ۱۰-۴۰ mg/dl می باشد. اگر کراتینین و اوره از این مقدار بالا رود نشان دهنده بیماری کلیه می باشد.

مقدار کراتینین و اوره وقتی که عملکرد و کارائی دو کلیه از ۳۰ درصد پایین بیاید، در خون بالا می رود و بنابراین می توان نتیجه گرفت مقدار کراتینین و اوره تا زمانیکه کلیه ها تا ۳۰ درصد کار کنند، طبیعی است، در حالیکه عملا” اختلال در عملکرد کلیه ها” وجود دارد.

بنابراین باید برای بررسی عملکرد دقیق کلیه ها در صورت ضرورت، از اسکن ایزوتوپ کلیه ها استفاده کرد که آزمایش بسیار دقیقی است و کار کلیه ها را جداگانه بررسی می کند. افراد مسنی هستند که کراتین آنها بیشتر از حد طبیعی است که جای نگرانی نخواهد بود و پدیده طبیعی است.

ولی این افراد محدودیت در خوردن گوشت، نمک وجود دارد و اگر دیابت  و یا فشارخون دارند باید کنترل شود. اگرچه بسیاری از مردان در این سن مبتلا به هیچگونه بیماری نیستند. بسیاری از مردانی که کراتینین بین ۲-۳ دارند، بدون هیچگونه بیماری و با کنترل مصرف گوشت و نمک، زندگی و فعالیت روزانه خود را انجام می دهند.

عدم دفع کراتینین و اوره

 در مواقعی که کلیه ها بعلت بیماری دچار کم کاری شوند، دیگر قادر نخواهند بود که اوره و کراتنین را کاملاً از خون دفع کنند و در نتیجه مقدار این دو ماده در خون بالا میروند. بیماری های کلیوی متعددی هستند که اگر کلیه ها به آنها مبتلا شوند، قادر نیستند که اوره و کراتنین را دفع کنند و میزان آنها در خون بالا میرود، و از طرفی بعضی بیماری ها هستند که باعث می شود کلیه ها کاملاً کار خود را از دست بدهند و در اینصورت در چنین وضعیتی کلیه ها قادر به دفع این دو ماده سمی نخواهند بود و در نتیجه مقدار آنها در خون بالا میرود و بیمار نیاز به دیالیز و نهایتاً پیوند کلیه پیدا می کند.

درمان کیست کلیه

بالا رفتن سریع کراتینین و اوره

در بررسی عملکرد کلیه، اندازه گیری کراتینین خون ارزش بیشتری نسبت به اوره دارد. افزایش کراتینین و اوره بر حسب ضایعه به کلیه تقسیم بندی می شود.

# دسته اول آسیب به کلیه

آسیب کلیه ها که از طریق خون باعث ضایعه کلیه ها می شود. برای مثال فردی که دچار خونریزی شدید می شود، بدنبال آن دچار کاهش فشارخون شده و چنانچه بمدت ۱۰ دقیقه کاهش فشار خون ادامه دار شود، کلیه ها از کار می افتند.  مصرف بعضی داروها نیز اثر سمی روی کلیه ها دارد و باعث از کار افتادن کلیه ها می شود که ممکن است برگشت ناپذیر باشد.

# دسته دوم آسیب به کلیه

دسته دوم بیماریهای خود کلیه ها می باشد که باعث بالا رفتن کراتینین و اوره می شود. این بیماری ها مثل عفونت های کلیه، سنگ های متعدد دو طرفه کلیه ها و یا بیماری کیستیک کلیه ها که می توانند باعث نارسائی کلیه (ESRD) شوند و فرد مجبور به پیوند کلیه شود.

# دسته سوم آسیب به کلیه

دسته سوم بعد از کلیه می باشد. معمولا” اگر حالب ها که لوله های برنده ادرار به مثانه هستند، دچار انسداد شوند و این انسداد طولانی شود، کلیه ها دچار نارسائی خواهند شد. مثلا” سنگ های دو طرفه حالب ها که باعث انسداد شده باشد و گاهی بدون سرو صدا این اتفاق رخ می دهد. یا تنگی های مادرزادی محل کلیه به حالب ها که بیشتر در بچه ها دیده می شود و مورد دیگر برگشت ادرار به کلیه ها است که اگر اصلاح نشود باعث نارسائی کلیه می شود.

یکی دیگر از این موردها، بزرگی پروستات می باشد که ۱۰ درصد موارد باعث نارسائی کلیه و بالا رفتن سریع کراتینین و اوره می شود.

کمبود کراتینین خون

در مواقعی وجود دارد که ممکن است مقدار کراتنین  از میزان طبیعی که در بالا ذکر گردید، پایین بیاید، این حالت بخصوص در خانمهای حامله دیده می شود، چون در حاملگی بخصوص در سه ماهه دوم و سوم کار کلیه ها در خانم های حامله دو برابر می شود و کلیه ها نیز بزرگ می شوند. وقتی عملکرد و کار کلیه افزایش یابد در نتیجه کراتنین زیادتری از کلیه ها دفع می شود و گاهی کراتنین به میزان ۸/۰ تا ۶/۰ می رسد و ۶ هفته بعد از زایمان کار کلیه ها به حالت طبیعی بر می گردد. در کودکان هم مقدار کراتنین نسبت به افراد بالغ و بزرگترها پایین تر می باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

10+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امین پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشی آقای دکتر بنده ۳۳سال دارم چند روز قبل آزمایش خون دادم جهت چکاب متوجه شدم که کراتین خونم رو ۱.۳میباشددر این مدت دارم میترسم خواهی از شما دارم بهم راهنمایی بکنی متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر احسان جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام همسرم یکدونه کیست کلیه داره که پدرشم کلیه هاش کیست دارن و پروتئین دفع میکنن میخواستم بدونم همسرم مشکلی برای روزه گرفت داره یا نداره ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   مشكلي نيست

 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ضمن سلام و خسته نباشید خدمت اقای دکتر من چند سال هست که دفع پروتئین دارم ولی کراتینین خونم خوبه ولی کم خونی هم دارم چی کار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   به نفرولوژيست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر امیرمصطغی جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ازمایش خون دادم ۳۹ سالم گفتن خیلی بالاس الانم درد کلیه پهلوم زیاد شده به دکترگفتم کفت مایعات زاد بخور درمان دیگری دارد چکار کنم اوره پایین بیاد جدیدن درد مفصلم زیاد شده ممنون مبشم از راهنماییتو
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   به نفرولوژيست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید مرد67 ساله ای هستم دو ماه پیش متوچه شدم بهنگام ادار دو شاخه میشود و التم چسبندگی دارد با مرچعه به پزشک عمومی و تست کلی از چمله سونوگرافی پروستات گفتند پرستات بزرگ شده و عفونت در ادرار از پروستاته یک نوع کپسول و یک نوع انتیبیوتیک 500میلی دادند چمعا 60 عدد مصرف کردم . حال پس از اتمام دوره و تمام شدن قرصها باز عفونت را در الت تناسلی مشاهده میکنم الته چسبندگی کمتر . عوارض بزرگی پروستات که بر شمردند و خودم هم تحقیق کرده بودم مثل انسداد مچرا درد عدم تخلیه ادرار قطره قطره سوزش دلپیچه ناشی از عدم دفع و.. را هیچ کدام ندارم فعلا فقط عفونت مچرا انهم صبح وقتی التم را فشار میدهم میبینم در وقتهای دیگر نه . یاد اور میشوم چون قبل از ان امیزشی داشتم و یادم نبود بدکتر بگم حال مرددم فکر میکنم عفونت ادرار از ان باشذ و خواستم با وصف فوق راهنماییم بفرمایید باید در چهت در مان عفونت حال ناشی از بزرگی پروستات و یا ناشی از امیزش یا از مثانه باشد چکار کنم . متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر فرزاد جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام پسرم ۳.۵ است آزمایش خون پسرم اندازه کراتین خون را ۰.۴۳ نمایش داده است برگه آزمایش مقدار آن را بالا اعلام کرده ؟ آیا این خیلی خطرناک است؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   خطري ندارد

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید.اسید اوریک من 9.4 می باشد .سن من هم 46 سال است .برای کاهش آن چه پیشنهادات قابل انجام دارید. با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   مصرف كم گوشت

 • تصویر کاربر معصومه جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من یه دختر 23 ساله هستم باید اورم بین 12_42 باشه 50 هستش مشکلی نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   خير مشكلي نيست

 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، پسر ۱۱ماه ای دارم که از وقتی ۶ماهه باردار بودم متوجه شدم که دچار هیدرونفروز خفیف هست از موقع تولد تا الان هر دو ماه یکبار سونوگرافی میکنم هیدرونفروزکلیه راستش ۷ چپش ۹اول ۵و۷ بود الان شش ماهه که تقریبا ثابت مونده رویه همون ۷و۹ باید چیکار کنم پزشکش میگه فعلا سریالی باید سونو بشه ، ایا درمانی نداره که شروع کنم
  خیلی نگرانم خواهش میکنم راهنماییم کنید
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   تا يك سال صبر كنيد

 • تصویر کاربر مجید جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید پدرم مدتی هست پاش درد میکنه ازمایش ک دادکراتین و اوره خونش رفته بالا خواستم کمکمون کنید کراتیش شده 4 سن پدرم 59سال فشار خونی هم هست ....
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   به نفرولوژيست مراجعه كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر