عوارض بالا رفتن کراتینین و اوره

كراتين كليه چيست ؟

creatinine چیست؟ کراتینین و اوره دو ماده زائد در خون هستند که باید توسط کلیه ها دفع شوند. چون این دو ماده فقط توسط کلیه ها قادر به دفع می باشند، می توان گفت که دفع یا عدم دفع این دو ماده توسط کلیه ها از طرفی عملکرد و یا عدم کارائی و سلامت کلیه ها را نشان می دهد.

معمولا بعد از 50 سالگی مقدار این دو ماده هر 10 سال مقداری از مقدار طبیعی بالاتر می رود، که نشان دهنده کاهش عمل کلیه ها می باشد که با افزایش سن بطور طبیعی به علت کاهش عمل کلیه ها می باشد و لذا اهمیت خاصی نباید به آن داده شود. کراتینین و اوره با آزمایش خون قابل اندازه گیری می باشد.

اوره و کراتنین دو ماده سمی در خون هستند که بدنبال سوخت و ساز مواد غذائی در بدن به وجود می آید. این دو ماده سمی فقط از طرق کلیه ها دفع می شوند.

کراتینین نرمال

مقدار طبیعی کراتینین و اوره

مقدار طبیعی کراتینین خون در مردان ۰٫۸-۱٫۲ mg/dl (در برخی موارد تا ۱٫۵ mg/dl ) و در زنان ۰٫۶-۰٫۹ mg/dl می باشد. مقدار طبیعی اوره خون در بالغین 15-45 mg/dl و در کودکان 10-40 mg/dl می باشد. اگر کراتینین و اوره از این مقدار بالا رود نشان دهنده بیماری کلیه می باشد.

دکتر هوشنگ قوامی : ” کراتینین بالا نشانه بیماری کلیه می باشد.”

مقدار کراتین خون و اوره وقتی که عملکرد و کارائی دو کلیه از 30 درصد پایین بیاید، در خون بالا می رود و بنابراین می توان نتیجه گرفت مقدار کراتینین و اوره تا زمانیکه کلیه ها تا 30 درصد کار کنند، طبیعی است، در حالیکه عملا” اختلال در عملکرد کلیه ها” وجود دارد.

بنابراین باید برای بررسی عملکرد دقیق کلیه ها در صورت ضرورت، از اسکن ایزوتوپ کلیه ها استفاده کرد که آزمایش بسیار دقیقی است و کار کلیه ها را جداگانه بررسی می کند. افراد مسنی هستند که کراتین آنها بیشتر از حد طبیعی است که جای نگرانی نخواهد بود و پدیده طبیعی است.

ولی این افراد محدودیت در خوردن گوشت، نمک وجود دارد و اگر دیابت  و یا فشارخون دارند باید کنترل شود. اگرچه بسیاری از مردان در این سن مبتلا به هیچگونه بیماری نیستند. بسیاری از مردانی که کراتینین بین 2-3 دارند، بدون هیچگونه بیماری و با کنترل مصرف گوشت و نمک، زندگی و فعالیت روزانه خود را انجام می دهند.

عدم دفع کراتینین و اوره

 در مواقعی که کلیه ها بعلت بیماری دچار کم کاری شوند، دیگر قادر نخواهند بود که اوره و کراتنین را کاملاً از خون دفع کنند و در نتیجه مقدار این دو ماده در خون بالا میروند.

كراتين بالا در كليه

بیماری های کلیوی متعددی هستند که اگر کلیه ها به آنها مبتلا شوند، قادر نیستند که اوره و کراتنین را دفع کنند و میزان آنها در خون بالا میرود، و از طرفی بعضی بیماری ها هستند که باعث می شود کلیه ها کاملاً کار خود را از دست بدهند.

علائم کراتین بالا

علائم کراتین خون بالا می تواند سرگیجه، حالت تهوع، خستگی، خشکی پوست، تنگی نفس و ورم باشد.

کراتین خون بالا چه خطراتی دارد ؟

در بالا رفتن کراتین خون کلیه ها قادر به دفع این دو ماده سمی (کراتین و اوره) نخواهند بود و در نتیجه مقدار آنها در خون بالا میرود و بیمار نیاز به دیالیز و نهایتاً پیوند کلیه پیدا می کند.

درمان کیست کلیه

بالا رفتن سریع کراتینین و اوره

در بررسی عملکرد کلیه، اندازه گیری کراتینین خون ارزش بیشتری نسبت به اوره دارد. افزایش کراتینین و اوره بر حسب ضایعه به کلیه تقسیم بندی می شود.

# دسته اول آسیب به کلیه

آسیب کلیه ها که از طریق خون باعث ضایعه کلیه ها می شود. برای مثال فردی که دچار خونریزی شدید می شود، بدنبال آن دچار کاهش فشارخون شده و چنانچه بمدت 10 دقیقه کاهش فشار خون ادامه دار شود، کلیه ها از کار می افتند.  مصرف بعضی داروها نیز اثر سمی روی کلیه ها دارد و باعث از کار افتادن کلیه ها می شود که ممکن است برگشت ناپذیر باشد.

# دسته دوم آسیب به کلیه

دسته دوم بیماریهای خود کلیه ها می باشد که باعث بالا رفتن کراتینین و اوره می شود. این بیماری ها مثل عفونت های کلیه، سنگ های متعدد دو طرفه کلیه ها و یا بیماری کیستیک کلیه ها که می توانند باعث نارسائی کلیه (ESRD) شوند و فرد مجبور به پیوند کلیه شود.

# دسته سوم آسیب به کلیه

دسته سوم بعد از کلیه می باشد. معمولا” اگر حالب ها که لوله های برنده ادرار به مثانه هستند، دچار انسداد شوند و این انسداد طولانی شود، کلیه ها دچار نارسائی خواهند شد. مثلا” سنگ های دو طرفه حالب ها که باعث انسداد شده باشد و گاهی بدون سرو صدا این اتفاق رخ می دهد. یا تنگی های مادرزادی محل کلیه به حالب ها که بیشتر در بچه ها دیده می شود و مورد دیگر برگشت ادرار به کلیه ها است که اگر اصلاح نشود باعث نارسائی کلیه می شود.

یکی دیگر از این موردها، بزرگی پروستات می باشد که 10 درصد موارد باعث نارسائی کلیه و بالا رفتن سریع کراتینین و اوره می شود.

کمبود کراتینین خون

در مواقعی وجود دارد که ممکن است مقدار کراتنین  از میزان طبیعی که در بالا ذکر گردید، پایین بیاید، این حالت بخصوص در خانمهای حامله دیده می شود، چون در حاملگی بخصوص در سه ماهه دوم و سوم کار کلیه ها در خانم های حامله دو برابر می شود و کلیه ها نیز بزرگ می شوند.

وقتی عملکرد و کار کلیه افزایش یابد در نتیجه کراتنین زیادتری از کلیه ها دفع می شود و گاهی کراتنین به میزان 8/0 تا 6/0 می رسد و 6 هفته بعد از زایمان کار کلیه ها به حالت طبیعی بر می گردد. در کودکان هم مقدار کراتنین نسبت به افراد بالغ و بزرگترها پایین تر می باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من ۲۶ سال سن دارم و حدود ۲ سال هستش که ازدواج کردم از روز اول زندگی مشترک متاسفانه هیچ مایع منی از بدن من خارج نشده است
  برای حل این مشکل چند بار به پزشک مراجعه کردم که دلیل اینکه بنده دچار بیماری نارسایی کلیه هستم به دلیل اینکه کلیه های من از دوران کودکی کوچک بوده و بزرگ نشده است مایع منی من خارج نمی شود البته من تازه متوجه شدم که به این بیماری مبتلا شدم و الان دارو مصرف میکنم
  بنده در محیط کار پر استرس کار میکنم و دانشجو هستم
  آیا این موارد می تواند دلایل منطقی باشه و آیا راه حل برای این مشکل وجود دارد ؟
  ممنون . سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)

   استرس و اضظراب علت أن است

  2. تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام
   مرسی از پاسخ شما
   این داروها را پزشک معالج برای من نوشتند البته قبل از اینکه دچار مشکل نارسایی کلیه شوم
   البته من در طی دوران کودکی عمل فتق شدم و الان هم طی سونوگرافی جدید که برداشتم واریکوسل گرید دو دارم آیا واریکوسل هم می تواند نقش داشته باشد در خروج آب منی من
   دوز مصرف و دارو های
   آمپول تستسترون ، قرص تیافیل هفته ای دوبار ، قرص آفرودیت هر شب
   ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)

   دارو ها اثري ندارد

  4. تصویر کاربر رضا جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام
   ممنون از جواب شما
   دارو ها اثری بر کلیه ها ندارد یا بر روی خروج منی ؟
   من این داروها را مصرف کنم یا خیر ؟
   ممنون
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)

   دارو ها نه روي كليه و نه روي خروج مني اثر دارد

  6. تصویر کاربر رضا شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   چه راهی یا داروی پیشنهاد دارید برای خروجی منی ؟
   سپاسگذارم
  7. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)

   راهكاري ندارد

  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر الی چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  خانمی 35 ساله هستم متاهل. حدود یک سال پیش احساس سوزش در یک نقطه از پهلوی راست داشتم. گهگاهی پهلوی چپ هم سوزش داشت. تست کشت ادرارم نرمال بود. سونو دادم سنگ کلیه راست تشخیص دادن. بعد 4 ماه تقریبا ادرار همراه با سوزش و به رنگ چای دفع شد. دوباره سونو فرستادن سنگی دیده نشد و دکتر گفت کیست کلسیمی داری فقط تو هر دو کلیه. و گفتن عفونت ادرار داشتی و الان دفع شده و خوب شدی و سنگ نداشتی. ولی سوزش کلیه من از اون موقع تا الان رفع نشد و گهگاهی سوزش داشتم تا الان که دیگه سوزش یکسره شده و قطع نمیشه اصلا. وقتی اب بیشتر مصرف میکنم بهتر میشه ولی کامل خوب نمیشه. مثانه ام هم یکم که پر میشه سوزش پهلو میاد سراغم. همینکه خالی میکنم یکم آروم میشه. الان تکرر ادرار دارم طوری که یک ساعت یک ساعت باید برم دسشویی و کمی احساس سوزش ادرار در اول دفع ادرار دارم. آقای دکتر من در ناحیه پهلوی راست هیچ دردی ندارم سوزش دارم فقط. فقط وقتی در قسمت نزدیک پشت تقریبا زیر دنده هامو فشار میدم ازرده میشه و یکم درد و بعدم سوزش میگیره.
  ممنون میشم راهنماییم کنید. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)

   روزی یک عدد قرص وزیکر ده میلی گرم میل کنید ده رو ز و روزی دو باد هر بار ۱۵ دقیقه در آب گرم نشسته شود

 • تصویر کاربر مظفری یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  مادرم77 سال سن دارن.
  مقدار کراتینین خونشون 50 روز پیش 1.7 بود و مقدار اوره 29
  الان بعد از 50 روز آزمایش داد میزان کراتینین 2.1 و میزان اوره 48 هست.
  کلیه مادرم الان در چه وضعیتی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)

   نسبت به سنش خوب است نمك و گوشت كمتر خوره شود

 • تصویر کاربر شیرین دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مادر من 90 ساله دارای نارسایی کلیه از 7 سال پیش. تزریق اریتروپوئتین هر 2-3 روز زیر جلد. اکنون بسیار بیحال، خواب آلود شده. ربطی به کراتینین و عملکرد کلیه دارد؟ چکار باید بکنیم؟ چه بخورد؟
  آخرین آزمایش خون در 2 هفته پیش: کراتین= 2/06 و اوره= 8/6
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)

   كراتنين و اوره زياد بالا نيست به متخصص داخلي مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر ح یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر از شما
  من سه بار آنژیوپلاستی شدم و ۷۳ سال سن دارم. به توجه به موضوع کرونا بیشتر از دو هفته است از خانه خارج نشدم.
  در بهمن ۹۸سونوگرافی انجام شد و پیوست میباشد.
  ممنون میشم نظر خود را ابلاغ فرمایید.
  در ضمن آیا نیازی به اقدام فوری هست یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد

 • تصویر کاربر سعید شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من یک بیمار پیوند کلیه هستم حدود 12ساله که پیوند کردم که توی طول این چند سال هشت دهم بوده الان نزدیک یک ساله کراتینم شده یک‌وچهار.یکوپنج.دارو هم سل سپت 500روزی 4عدد وساندیموند 50صبح50شب استفاده میکنم.ممنون میشم راهنمایم کنید که چیکار کنم که کراتینم بیاد پایین.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)

   به متخصص پيوند كليه مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر سهيل چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من پسرم نزديك به ٣ سالش هست آزمايشش اوره رو ٥٣ زده اين چى ميتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)
   1. به نفرولوژيست مراجعه شود
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من یه ماه پیش ازمایش دادم تو ازمایش کراتین خون نوشته 1/5 ک مال من 1/9 ک دکتر گفت اوره بالاست گوشت کم بخور ایا این عدد خیلی بالاست یا ن
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)

   زياد بالا نيست

 • تصویر کاربر R.N جمعه ۲ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اگر در آقای ۷۰ ساله که در اثر مصرف یک دوره امپرازول ومزالازین کراتینین خون بالا رفته باشد بدون سابقه بیماری کلیوی .البته افزایش جزئی آقا نیاز به قطع یا تعویض داروی بیمار هست یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)

   امپرازول اثري روي كراتينين ندارد و اگر كم بالا رفته اشكالي ندارد

 • تصویر کاربر امید سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر قوامی. آقایی هستم ۴۳ ساله با وزن ۹۵کیلو. مدتیه که کراتینینم ۱.۷ و ۱.۸,هستش و بقیه ازمایشاتم نرماله ممنون میشم که راهنمایی کنید و دارویی تجویز کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   مصرف نمك و گوشت را كم كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر