عوارض بالا رفتن کراتینین و اوره

كراتين كليه چيست ؟

کراتینین و اوره دو ماده زائد در خون هستند که باید توسط کلیه ها دفع شوند. چون این دو ماده فقط توسط کلیه ها قادر به دفع می باشند، می توان گفت که دفع یا عدم دفع این دو ماده توسط کلیه ها از طرفی عملکرد و یا عدم کارائی و سلامت کلیه ها را نشان می دهد.

معمولا بعد از ۵۰ سالگی مقدار این دو ماده هر ۱۰ سال مقداری از مقدار طبیعی بالاتر می رود، که نشان دهنده کاهش عمل کلیه ها می باشد که با افزایش سن بطور طبیعی به علت کاهش عمل کلیه ها می باشد و لذا اهمیت خاصی نباید به آن داده شود. کراتینین و اوره با آزمایش خون قابل اندازه گیری می باشد.

اوره و کراتنین دو ماده سمی در خون هستند که بدنبال سوخت و ساز مواد غذائی در بدن به وجود می آید. این دو ماده سمی فقط از طرق کلیه ها دفع می شوند.

کراتینین نرمال

مقدار طبیعی کراتینین و اوره

مقدار طبیعی کراتینین خون در مردان ۰٫۸-۱٫۲ mg/dl (در برخی موارد تا ۱٫۵ mg/dl ) و در زنان ۰٫۶-۰٫۹ mg/dl می باشد. مقدار طبیعی اوره خون در بالغین ۱۵-۴۵ mg/dl و در کودکان ۱۰-۴۰ mg/dl می باشد. اگر کراتینین و اوره از این مقدار بالا رود نشان دهنده بیماری کلیه می باشد.

دکتر هوشنگ قوامی : ” کراتینین بالا نشانه بیماری کلیه می باشد.”

مقدار کراتینین و اوره وقتی که عملکرد و کارائی دو کلیه از ۳۰ درصد پایین بیاید، در خون بالا می رود و بنابراین می توان نتیجه گرفت مقدار کراتینین و اوره تا زمانیکه کلیه ها تا ۳۰ درصد کار کنند، طبیعی است، در حالیکه عملا” اختلال در عملکرد کلیه ها” وجود دارد.

بنابراین باید برای بررسی عملکرد دقیق کلیه ها در صورت ضرورت، از اسکن ایزوتوپ کلیه ها استفاده کرد که آزمایش بسیار دقیقی است و کار کلیه ها را جداگانه بررسی می کند. افراد مسنی هستند که کراتین آنها بیشتر از حد طبیعی است که جای نگرانی نخواهد بود و پدیده طبیعی است.

ولی این افراد محدودیت در خوردن گوشت، نمک وجود دارد و اگر دیابت  و یا فشارخون دارند باید کنترل شود. اگرچه بسیاری از مردان در این سن مبتلا به هیچگونه بیماری نیستند. بسیاری از مردانی که کراتینین بین ۲-۳ دارند، بدون هیچگونه بیماری و با کنترل مصرف گوشت و نمک، زندگی و فعالیت روزانه خود را انجام می دهند.

عدم دفع کراتینین و اوره

 در مواقعی که کلیه ها بعلت بیماری دچار کم کاری شوند، دیگر قادر نخواهند بود که اوره و کراتنین را کاملاً از خون دفع کنند و در نتیجه مقدار این دو ماده در خون بالا میروند.

كراتين بالا در كليه

بیماری های کلیوی متعددی هستند که اگر کلیه ها به آنها مبتلا شوند، قادر نیستند که اوره و کراتنین را دفع کنند و میزان آنها در خون بالا میرود، و از طرفی بعضی بیماری ها هستند که باعث می شود کلیه ها کاملاً کار خود را از دست بدهند و در اینصورت در چنین وضعیتی کلیه ها قادر به دفع این دو ماده سمی نخواهند بود و در نتیجه مقدار آنها در خون بالا میرود و بیمار نیاز به دیالیز و نهایتاً پیوند کلیه پیدا می کند.

درمان کیست کلیه

بالا رفتن سریع کراتینین و اوره

در بررسی عملکرد کلیه، اندازه گیری کراتینین خون ارزش بیشتری نسبت به اوره دارد. افزایش کراتینین و اوره بر حسب ضایعه به کلیه تقسیم بندی می شود.

# دسته اول آسیب به کلیه

آسیب کلیه ها که از طریق خون باعث ضایعه کلیه ها می شود. برای مثال فردی که دچار خونریزی شدید می شود، بدنبال آن دچار کاهش فشارخون شده و چنانچه بمدت ۱۰ دقیقه کاهش فشار خون ادامه دار شود، کلیه ها از کار می افتند.  مصرف بعضی داروها نیز اثر سمی روی کلیه ها دارد و باعث از کار افتادن کلیه ها می شود که ممکن است برگشت ناپذیر باشد.

# دسته دوم آسیب به کلیه

دسته دوم بیماریهای خود کلیه ها می باشد که باعث بالا رفتن کراتینین و اوره می شود. این بیماری ها مثل عفونت های کلیه، سنگ های متعدد دو طرفه کلیه ها و یا بیماری کیستیک کلیه ها که می توانند باعث نارسائی کلیه (ESRD) شوند و فرد مجبور به پیوند کلیه شود.

# دسته سوم آسیب به کلیه

دسته سوم بعد از کلیه می باشد. معمولا” اگر حالب ها که لوله های برنده ادرار به مثانه هستند، دچار انسداد شوند و این انسداد طولانی شود، کلیه ها دچار نارسائی خواهند شد. مثلا” سنگ های دو طرفه حالب ها که باعث انسداد شده باشد و گاهی بدون سرو صدا این اتفاق رخ می دهد. یا تنگی های مادرزادی محل کلیه به حالب ها که بیشتر در بچه ها دیده می شود و مورد دیگر برگشت ادرار به کلیه ها است که اگر اصلاح نشود باعث نارسائی کلیه می شود.

یکی دیگر از این موردها، بزرگی پروستات می باشد که ۱۰ درصد موارد باعث نارسائی کلیه و بالا رفتن سریع کراتینین و اوره می شود.

کمبود کراتینین خون

در مواقعی وجود دارد که ممکن است مقدار کراتنین  از میزان طبیعی که در بالا ذکر گردید، پایین بیاید، این حالت بخصوص در خانمهای حامله دیده می شود، چون در حاملگی بخصوص در سه ماهه دوم و سوم کار کلیه ها در خانم های حامله دو برابر می شود و کلیه ها نیز بزرگ می شوند.

وقتی عملکرد و کار کلیه افزایش یابد در نتیجه کراتنین زیادتری از کلیه ها دفع می شود و گاهی کراتنین به میزان ۸/۰ تا ۶/۰ می رسد و ۶ هفته بعد از زایمان کار کلیه ها به حالت طبیعی بر می گردد. در کودکان هم مقدار کراتنین نسبت به افراد بالغ و بزرگترها پایین تر می باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

52+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر وحید یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان
  من ۲۶ سالمه..
  بدنسازی کار میکنم ۴سال...
  کرتین مصرف داشتم..
  پارسال ب علت درد کمر مسکن ک خوردم کراتینیم رفته بود ۱.۷.... بعد مدت چهار ماه هیچی مصرف نداشتم و اومد ۱.۳.. سونوگرافی هم رفتم و کاملا سالم بودن...
  .
  الان‌شروع کردم روزی ۵گرم کراتین و مصرف اب زیاد...ازمایش ک دادم کراتینینم ۱.۷ بود ایا طبیعی هس یان؟؟؟ ی ماه کرایت روز ۵گرم مصرف میکنم و ۱۵ روز کلا مصرف نمیکنم...
  آیا با توجه ب توجه ب دنسازی ک کار میکتم‌کراتینین بالا مشکلی دارم‌یا ن...
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   كراتين قطع شود

 • تصویر کاربر عاطفه سه شنبه ۵ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام. مادرم ۸۵ سالشه اواخر دی ۹۷ ادرارش قطع شد و دچار حالت تهوع و. شدآزمایش داد کراتش که تا قبل کاملا نرمالبود به۵ رسیده بود بستری شد دوروز بعد ۶ شد و دیالیز کردند. البته یکهفته قبل آمپول زولنا برا پوکی استخوان زد . البته دکتر روماتولوژ میگفت از اون نیست . بیوپسی کردند آمیلوئیدوز گزارش شد. دکتر گفت امیدی به برگشت نیست بعد دو ماه کراتش به ۲.۵ رسید ودیالیز تا ۴ ماه ادامه داشت کرات به ۲ رسید دیالیز قطع شد. الان ۳ ماه میگذره کرلت به ۱/۹ رسید ولی الن مکراتش ۲/۳ شده . کم اشته شده گاهی تهوع دکترش مرخصی هست. باید چکار کنیم آیا ممکنه دوباره دیالیزی شوند. باتشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۵ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   فكر نمي كنم دياليزي شود

 • تصویر کاربر عایرضا یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر من ۲۳ سال سن دارم
  اوره ۸.۷ بود
  با یک ماه رژیم به ۸.۱ کاهش پیدا کرد
  درد مفاصل و درد موقتی هم گاهی در پشتم دارم
  لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   به نفرولو ژيست مراجعه كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   به نفرولو ژيست مراجعه كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اینجانب چندین سال است که دیابت دارم وتحت کنترل می باشد اخرین باری که آزمایش خون دادم سطح کراتین 1.54می باشدوادارار همراه با سوزش مکرر دفع می شود وروزی سه بار صبح وظهر وشب قرص متفورمین (گلوکوفاژ) توسط پزشک مصرف می کردم واکنون بعد از این آزمایش پزشک قرص گلوتازون را بجای متفورمین تجویز نموده است (صبح وشب منفورمین وظهر گلوتازون )وهمچنین قرص لوزارتان25وآسپرین و رزورکسین 5 نیز مصرف می کنم لطفا راهنمایی بفرمایید جهت ادامه درمان چکار باید بکنم سن 63سال جهت استحضار قند ناشتا 146وقند کنترل سه ماهه 7/5می باشد با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   به متخصص غدد مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر Mina جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید من ازبچگی کلیه ام سنگ سازبوده وازهرچندسال یکباراین مشکل برام پیش میاد والان هم دوباره سنگ داره وحتی عفونت که بخاطرش تب هم میکنم میشه راهنمایی کنید من بدون لیزر وعمل ازشر این دردخلاص بشم ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)

   راه ديگري نيست

 • تصویر کاربر محسن جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  72 ساله هستم و داروی فشار خون تریمترین اج و متورال و امیلودیپین میخورم و ده سال قبل بای پس قلب کردهام در آزمایش روتین امسال کراتنین 1.7 و اوره 57 و بیلیروبین 1.4 و 0.4میباشد .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)
   • براي سن شما طبيعي است
 • تصویر کاربر ابوالفضل چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،وقت بخیر
  من ۳۳ سال دارم،میزان ALT 93و میزان AST47 هست،کراتین ۱.۵،آیا بیماری کبد یا کم کاری کلیه دارم؟چه باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)

   به متخصص داخلي مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر تارا چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  در جواب آزمایش ادرار 24 ساعته ام میزان اوره 2360 است.ولی نتایج اسید اوریک و کراتین نرماله. این میزان اوره بالا خطرناکه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)

   خطرناك نيست

 • تصویر کاربر كريمي جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشيد
  شوهرم ٣٦ ساله هستن كراتين خونشون ١٨ هيجده شده و در مراحل اوليه دياليز هستن البيته ايشون فشار هم دارن متاسفانه عكس ازمايشون نميتونم براتون بفرستم اگه لطف كنيد شماره. موبايل برام بفرستيد تا بتونيم عكس ازمايش و سونوگرافي براتون بفرستم و نظر شمارو هم بدونيم ممنون ميشم من اصفهان هستم وگرنه حضوري خدمتتون ميرسيديم
  ممنون ميشم راهنمايي كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)

   بايد پيوند كليه شوند

 • تصویر کاربر وحید جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام . مادرم 60 سالشه. بدون هبچ سابقه قبلی ادرارش قطع شد بردیمش بیمارستان بعد از ازمایشات کفتن کلیه هاش از کار افتاده بعد با دارو تقریبا راه افتاده ولی کراتینینش2.8 و پایین نمیاد میخان نمونه برداری کنن نمیدونم چکار کنم ببرمش تهران یا تو قزوین بمونه تا نتیجش چی میشه . لطفا راهنمایی کنید اقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)

   در قزوين نمونه برداري شود

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)

   در قزوين

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر