آیا بیماران مبتلا به سرطان مثانه درمان می شوند؟

سرطان مثانه یا (Bladder cancer) معمولا در افراد با سنین بالا به وجود می آید، اگر چه ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد. از هر ۱۰ سرطان مثانه ۷ مورد آن در مراحل اولیه که قابل درمان است، تشخیص داده می شوند.

در این مقاله علل و فاکتورها، علائم، تشخیص، جلوگیری از عود و چگونگی درمان سرطان مثانه آمده است.

علل سرطان مثانه

 • یک فرد سیگاری ۵۰ برابر شانس بیشتری برای ابتلا دارد.
 •  تومور مثانه، بیشتر در مردان سفیدپوست بالای ۴۰ سال دیده می شود. وجود سابقه این بیماری یا مجاری ادراری در خانواده‌ی نزدیک، احتمال ابتلا سایر اعضا را تشدید می‌کند.
 •  شغل هایی که با مواد شیمیایی سرو کار دارند. افرادی که در آزمایشگاه ها کار می کنند و یا افرادی که در قسمت های نفتی شرکت نفت کار می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به کانسر مثانه قرار دارند.
 • در صورتیکه عفونت مثانه عود کند یا عامل دیگری در دراز مدت باعث تحریک مثانه شود، احتمال ابتلا به توده در مثانه افزایش میابد.
 •  اگر بیشتر از یک سال است که داروی پیگلیتازون (اکتوز) را مصرف می کنید، متأسفانه در خطر بیماری سرطان در ناحیه مثانه قرار دارید. سایر داروهای دیابت نیز که حاوی این ماده‌ی دارویی می باشند، خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند.
 •  اگر ناحیه‌ی لگن شما تحت پرتودرمانی قرار گرفته است، امکان ایجاد توده مثانه در شما زیاد است. شیمی‌ درمانی و مصرف داروهای سیکلو فسفامید نیز ممکن است موجب ایجاد سرطان در مثانه شوند.
 •  انگل شیستوزوما، باعث ایجاد سرطان در مثانه می شود.

احساس درد در مثانه

علائم دقیق سرطان مثانه چیست؟

 • ادرار خونی که به دو صورت دیده می شود: یا فرد از ادرار خونی و دفع لخته خون شکایت دارد یا در آزمایش ادرار، خون گزارش می شود. از هر ۱۰ نفر مبتلا به این بیماری،  ۸ نفر ادرار خونی دارند. ادرار خونی معمولاً بدون درد است.
 •  ادرار دردناک یا سوزش ادرار
 •  گاهی تکرر ادرار
 •  عفونت های ادراری
 •  اگر تومور از مثانه خارج شده باشد، بیمار ممکن است از درد پشت اطراف مثانه شکایت داشته باشد.
 •  ورم اندام تحتانی
 •  کاهش وزن
 •  کم خونی
 •  توده در لگن
 •  درد مقعد و لگن

علائم سرطان مثانه در مردان

در ایران مردان بیشتر از زنان به این بیماری دچار می شوند اگر این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود و فرم پیشرفته نباشد ارگانها را گرفتار (متاستاز) نکرده باشد به صورت زیر می باشد:

👈 مطلب مرتبط: برای آشنایی بیشتر با سوزش ادرار ناشی از التهاب مثانه و علت های آن بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

سوزش ادرار ناشی از التهاب مثانه

اگر بیمار به نوع بدخیم و پیشرفته کنسر که ممکن است استخوانها ، کبد و یا ریه را مبتلا شده باشد علائم ریوی ، کبدی و درد استخوانی را نیز دارا خواهد بود.

علائم سرطان مثانه در زنان

بطور شایع و بیشتر سرطان مثانه در دو طرف جدار مثانه بوجود می آید و محل شایع دیگری که سرطان بوجود می آید ، کف مثانه می باشد در نوع اول علائم این بیماری بیشتر ادرار خونی و دفع لخته می باشد و چنانچه تومور نزدیک سوراخ مثانه ایجاد شده باشد باعث کاهش فشار ادرار ، تکرر ادرار ، سوزش ادرار و احتباس ادراری می باشد.

انواع سرطان های مثانه

۳ نوع سرطان در مثانه وجود دارد. شایع ترین نوع سرطان مثانه، نوع ترانزیشنال (Transitional Cell Carcinoma) می باشد که در حدود ۹۲ درصد سرطان های مثانه را تشکیل می دهند.

ترانزیشنال (Transitional Cell Carcinoma) : سرطانی است که در سلول‌های موجود در درونی‌ترین لایۀ پوشش دستگاه ادراری مربوط به مثانه ایجاد می‌شود. بیش‌تر سرطان‌های مثانه در این سلول‌های ارتجاعی ایجاد می‌شوند.

دو نوع سرطان دیگر مثانه آدنوکار سینوما و اسکاموس هستند که تومورهای بسیار بدخیم هستند و بعد از درمان بیمار طول عمر زیادی نخواهد داشت.

نوع اول سرطان مثانه خود به دو دسته تقسیم می گردد:

◀  دسته اول که ۷۰ تا ۸۰ درصد تومورهای مثانه را تشکیل می دهند، تومورهایی هستند که از نظر درجه یا گرید به داخل مثانه نفوذپذیری ندارند و این نوع سرطان ها را سرطان های سطحی می گویند.

◀  دسته دوم سرطان هایی هستند که درجه و یا گرید آنها بالا بوده و به داخل مثانه نفوذ کرده اند.

آیا سرطان مثانه کشنده است ؟

۱۵۰ نوع سرطان در بدن انسان وجود دارد. هر کدام که در مرحله پیشرفته تشخیص داده شود، بیمار طول عمر چندانی نخواهد داشت و منجر به مرگ می شود. سرطان در ناحیه مثانه به ۲ فرم دیده می شود. نوع اول خوشخیم است و کشنده نیست.

نوع دوم که توده های بدخیم از مثانه خارج شده و ارگانها را گرفتار کرده باشد باعث می شود طول عمر کاهش یابد و بعد از حداکثر ۲ سال منجر به مرگ می شود.

نحوه تشخیص سرطان مثانه

گام های مختلفی برای تشخیصتوده در این ناحیه و میزان پیشرفت آنها طی می شود.

 • آزمایش ادرار
 • معاینه فیزیکی که در آن به کمک انگشت، ناحیه مقعد و یا واژن مورد بررسی قرار گرفته و وجود هرگونه توده غیر طبیعی تشخیص داده می شود.
 • سیستوسکوپی که در آن دوربین کوچکی از طریق میزراه وارد مثانه میشود و پزشک می تواند توسط آن وجود هر گونه بدخیمی را مشاهده کند.
 • بیوپسی که در آن، از بافت دیواره مثانه از طریق وارد کردن لوله ای کوچک به داخل میزراه، نمونه برداری می شود.
 • سی تی اسکن
 • عکس برداری از مثانه بوسیله ی تزریق ماده حاجب
 • ایکس ری

سیستوسکوپی

پس از تعیین حجم و ابعاد توده و گرید کنسر، درمان متناسب با آن اتخاذ می شود، از آنجایی که این بیماری در مراحل اولیه به راحتی قابل درمان است، آزمون های سالانه و غربالگری این سرطان اهمیت بسیاری دارد.

درمان سرطان مثانه

درمان سرطان های شایع سطحی مثانه

برای تشخیص این نوع از سرطان  از سیستوسکوپی استفاده می شود. این نوع سرطان ممکن است یک عدد یا چند عدد باشد. پس از تشخیص، یک دستگاه مخصوص را وارد مثانه کرده و بافت های سرطانی را خارج می کنیم. پس از خارج کردن سرطان، شیمی درمانی داخل مثانه ای هفته ای یک بار با ب ث ژ بمدت ۶ هفته باید صورت گیرد.

👈مطلب مرتبط: برای آشنایی بیشتر با سیستوسکوپی و عوارض آن بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

سیستوسکوپی

سیستوسکوپی این سرطانها بعد از عمل شانس عود دارند، لذا باید هر سه ماه یکبار به مدت ۲ سال، مثانه را با دستگاه برای تشخیص عود سرطان بررسی کنیم و پس از ۲ سال هر ۶ ماه یکبار به مدت ۵ سال مثانه را مورد بررسی قرار دهیم.
اخیراً برای جلوگیری از عود مجدد کنسر مثانه داروی ب ث ژ را برای چند ماه ادامه می دهیم.

آیا سرطان مثانه قابل درمان است؟

این بیماری اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود به طور کامل قابل کنترل و درمان است.

اما اگر متاستاز پیشرفته باشد درمان آن رضایت بخش نیست و طول عمر چند ساله با شیمی درمانی امکان پذیر است . در این حالت تو ده های بد خیم از مثانه خارج شده و به ترتیب استخوانها، کبد و ریه را گرفتار می کنند و بیمار طول عمر زیادی نخواهد داشت.

درمان سرطان های غیر سطحی و نفوذ پذیر در عضله مثانه

این سرطانها بر خلاف سرطان هایی که قبل تر ذکر شد، بزرگتر و قسمت وسیعی از مثانه را گرفتار می کنند و کنسر به داخل عضله مثانه پیشرفت می کند. برای تشخیص این بیماری، از سیستوسکوپی استفاده می شود و باید توده های سرطانی با دستگاه  ادراری کاملاً خارج شود و با دستگاه قسمتی از عضله مثانه را هم خارج می کنیم تا مشخص شود تا چه مقدار از دیواره ی مثانه گرفتار کنسر شده است.

این کنسر به علت درجه و گرید بالا و گرفتاری عضله مثانه، درمان آن خارج کردن مثانه و پروستات و درست کردن مثانه از روده کوچک است به این صورت که انتهای مثانه مصنوعی را به جدار پوست شکم وصل می کنیم.

درمان گیاهی درد مثانه

شایع ترین علت درد مثانه که همراه با تکرر ادرار می باشد.، التهاب و عفونت مثانه می باشد که در این دو حالت تجویز داروی آنتی بیوتیک و داروی ضد درد ضروری است.

در حال حاضر هیچ دارویی گیاهی برای درد مثانه وجود ندارد و کاربردی ندارد و بر خلاف تبلیغات، هیچ کدام از محصولاتی که تبلیغ می شوند اثر تایید شده ای بر جلوگیری از پیشرفت کنسر در مثانه ندارند.

پیشگیری از سرطان مثانه

متاسفانه امروزه بده ما در معرض انواع امواج، تشعشعات، آلودگی ها و هم چنین مواد غذایی با ترکیبات سرطانزا قرار دارد. برای پیشگیری از انواع تومور ها در ناحیه های مختلف بدن از جمله مثانه توصیه های عمومی وجود دارد :

 • در معرض قرار نگرفتن با مواد شیمیایی صنعتی
 • از شغل هایی که با مواد رنگی، کابل، رنگ آمیزی سرو کار دارند خودداری شود.
 • خودداری از خوردن غذاهای پر چرب، کلسترول زیاد
 • خوردن سبزیجات و میوه فراوان
 • خوردن مایعات فراوان

ولی به طور خاص تخلیه کامل ادرار در هر نوبت و رسیدگی سریع به التهابات و عفونت های مثانه، میتواند به پیشگیری از ایجاد توده در مثانه کمک کند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

16+
منبع ویکی پدیا فارسی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عالیه پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترامو تشکر در سونوگرافی نوشته شده یک ناحیه هیپراکوی 3*7 میل به دیواره داخلی مثانه و نزدیک orifice راست چسبیده. لطفا نظرتون رو بفرمایید. من میترسم. خانوم هستم بینهایت سپاسگزارم..
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۹( 1 هفته پیش)

   سيستوسكوپي انجام شود

 • تصویر کاربر سهیل چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام سن من53سال میباشد و چهار ماه قبل سونا و آزمایش داده و پروستات با ابعاد 37*43*55و حجم 46سی سی بزرگتر از حد طبیعی. هیپرپلازی لوب میانی به نفعBPH خفیف مشهود است وPSA Total .774وPSA Free .303وPSA Free/PSA Total .391و حجم ریزجو پس از تخلیه58سی سی میباشدمدتی در زیر شکم دردی احساس میکنم و در ماه رمان تشدید شده است آیا پروستات من اشکال دارد لطفا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش)

   نمونه برداري از پروستات انجام شود

 • تصویر کاربر حسینی جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  شوهرم دوسال پیش جراحی تنگی کانال کمرداشته بعدازاون یکسال ونیم سوندداشته چندماهه که سوندوبرداشته ولی ادرارش اصلا تومثانه جمع نمیشه ومیریزه البته شوهرم بعدعمل دیگه نمیتونه راه بره وپاهاش بیحسه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 3 هفته پیش)

   كاري نمي شود كرد

 • تصویر کاربر نازگل چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سوزش ادرار دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹( 4 هفته پیش)

   هر ٨ ساعت يك عدد قرص فنازوپريدين ميل كنيد

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر پدرم توده ی مثانه داشت عمل سیتوسکوپی انجام دادن، الان دکتر آمپول پ ث ژ تجویز کردن پدرم بیماری رماتیسم مفصلی داره با وجود این بیماری مشکلی پیش نمیاد واینکه امکان بهبودی چنددرصد هست که عود نکنه ممنون میشم اگه لطف کنید پاسخ بدید .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   ٩٠ درصد عود نمي كنه و با روماتيسم  تداخلي ندارد

 • تصویر کاربر ابتین چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  پدرم درمثانه خود۳عددتومور دارد ومشکل تنفسی ایا با بیحسی موضعی امکان عمل هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)

   بله با بيحسي موضعي انجام مي شود

 • تصویر کاربر Parisa چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر برادر من ۲۵ساله ومتاهل تقریبا یک ماهی میشه که متوجه شدیم توی مثانه شون تومور های متعددی وجود داره خوشبختانه با سی تی اسکن های انجام شده و آزمایشات نرمال دکترشون گفتن فقط باید مثانه تخلیه و تو بچه دار شدنشون مشکل ایجاد شه آیا درمان قطعی وجود داره برای این مشکل ؟
  1. تصویر کاربر Parisa دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)
   کاربر گرامی
   پرسش شما با موفقیت در سیستم ثبت شد.
   کد رهگیری شما: i85p728689
   با تشکر / دکتر هوشنگ قوامی متخصص ارولوژی
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)

   درمان قطعي است

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Mina پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پدر من به علت تكرر ادرار و درد در ناحيه اطراف ناف به دكتر مراجعه كرده و بعد از سونوگرافي تشخيص توده بدخيم در مثانه داده شده ( اسم اين توده در سونو hydrouretronephrosis گفته شده) آيا با دارو درمان ميشود؟ ايشان ٨٠ سال دارند
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)

   از توده بايد نمونه برداري شود

 • تصویر کاربر مهسا چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  پدر من 53سالشونه و حدودا یک ماه پیش متوجه وجود توده در مثانشون شدیم و با سیتسکوپی توده خارج شد ولی به دلیل شرایط موجود بخاطر ویروس کرونا و درگیری های کاری زیاد پزشکشون جواب پاتولوژی رو ندیدن و امکان دسترسی بهشون وجود نداره ممنون میشم اگه لطف کنین نظرتون رو راجب نوع و درمان بیماری و خطر و احتمال بهبودش بگین عدم دسترسی به اطلاعات درست و تخصصی خیلی روی روحیه پدرم و ما تاثیر منفی داشته با پاسخ دادنتون لطف بزرگی میکنین جواب پاتولوژی رو ارسال میکنم خدمتتون
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سرطان مثانه نوعي است به درمان خوب مي شوند درمان با ب ث ژ مي باشد صبر كنيد تا پزشكان بر گردد

 • تصویر کاربر به یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پدرم هستن 69 سال سن دارن
  داروهایی که مصرف میکنن
  یونیراسین شبی نصف
  پرگابالین شبی ۱ کپسول
  ب۱ روزی ۱ عدد
  کلسیم روزی ۱ عدد
  منیزیم هفته ای ۳ عدد
  فینیاستراید شبی ۱ عدد
  کاپتوپریل ۱/۴ صبح و ۱/۴ شب
  متورال ۱/۴ صبح و ۱/۴ شب
  پروترال اُپاس نصب صبح
  آسپیرین ۸۰ ۱ شب درمیان ۱ عدد
  سیتالوپرام یا شبی نصفی یا صبحی نصفی
  سنگ شکن کلیه ۷-۸ سال پیش
  لیزر پروستات ۷_۸ سال پیش
  سنگ شکن سنگ مثانه هم ۱ سال پیش
  اردیبهشت ۹۸ جراحی تنگی کانال و دیسک

  در هنگام خواب احساس ادرار که دارن تا میخوان بیار بشن چند قطره ای ( مقداری) بی اختیاری میکنن تا بیدار بشن و برن سرویس بهداشتی
  و از لحاظ روانی روش اثر خوبی نداره

  قبل از عید با دکتر تماس گرفتیم گفتن ۱۰ عدد تاوانکس ۵۰۰ بخوره شاید عفونت داشته باشه حدود ۱۰ روزی اینطور نشدن
  دوباره دیشب اینطوری شدن
  راهنمایی بفرماین کمک میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم كنند

  2. تصویر کاربر به چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)
   آزمایشها مشکلی نبود ؟
   قرص vesicare 10 درسته ؟
   چه تعداد ؟
   چند روز ؟
   بقیه داروها را اداه بدن؟
  3. تصویر کاربر به چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)
   چه تعداد؟
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   روزي يك عدد و بقيقه داروها را ميل كنند و  دو ماه ميل كنند 

  5. تصویر کاربر به شنبه ۹ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)
   با سلام
   دکتر جان خواستم بپرسم از خدمتتون این همون داروی یوریناسین هستش ؟
   چون تا الآن یوریناسین رو 3 ماهه که شبی نصفی استفاده میکردند.
  6. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)

   يوريناسيون را قطع كنند

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر