آیا بیماران مبتلا به سرطان مثانه درمان می شوند؟

سرطان مثانه یا (Bladder cancer) معمولا در افراد با سنین بالا به وجود می آید، اگر چه ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد. از هر ۱۰ سرطان مثانه ۷ مورد آن در مراحل اولیه که قابل درمان است، تشخیص داده می شوند.

در این مقاله علل و فاکتورها، علائم، تشخیص، جلوگیری از عود و چگونگی درمان سرطان مثانه آمده است.

علل سرطان مثانه

 • یک فرد سیگاری ۵۰ برابر شانس بیشتری برای ابتلا دارد.
 •  تومور مثانه، بیشتر در مردان سفیدپوست بالای ۴۰ سال دیده می شود. وجود سابقه این بیماری یا مجاری ادراری در خانواده‌ی نزدیک، احتمال ابتلا سایر اعضا را تشدید می‌کند.
 •  شغل هایی که با مواد شیمیایی سرو کار دارند. افرادی که در آزمایشگاه ها کار می کنند و یا افرادی که در قسمت های نفتی شرکت نفت کار می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به کانسر مثانه قرار دارند.
 • در صورتیکه عفونت مثانه عود کند یا عامل دیگری در دراز مدت باعث تحریک مثانه شود، احتمال ابتلا به توده در مثانه افزایش میابد.
 •  اگر بیشتر از یک سال است که داروی پیگلیتازون (اکتوز) را مصرف می کنید، متأسفانه در خطر بیماری سرطان در ناحیه مثانه قرار دارید. سایر داروهای دیابت نیز که حاوی این ماده‌ی دارویی می باشند، خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند.
 •  اگر ناحیه‌ی لگن شما تحت پرتودرمانی قرار گرفته است، امکان ایجاد توده مثانه در شما زیاد است. شیمی‌ درمانی و مصرف داروهای سیکلو فسفامید نیز ممکن است موجب ایجاد سرطان در مثانه شوند.
 •  انگل شیستوزوما، باعث ایجاد سرطان در مثانه می شود.

احساس درد در مثانه

علائم دقیق سرطان مثانه چیست؟

 • ادرار خونی که به دو صورت دیده می شود: یا فرد از ادرار خونی و دفع لخته خون شکایت دارد یا در آزمایش ادرار، خون گزارش می شود. از هر ۱۰ نفر مبتلا به این بیماری،  ۸ نفر ادرار خونی دارند. ادرار خونی معمولاً بدون درد است.
 •  ادرار دردناک یا سوزش ادرار
 •  گاهی تکرر ادرار
 •  عفونت های ادراری
 •  اگر تومور از مثانه خارج شده باشد، بیمار ممکن است از درد پشت اطراف مثانه شکایت داشته باشد.
 •  ورم اندام تحتانی
 •  کاهش وزن
 •  کم خونی
 •  توده در لگن
 •  درد مقعد و لگن

علائم سرطان مثانه در مردان

در ایران مردان بیشتر از زنان به این بیماری دچار می شوند اگر این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود و فرم پیشرفته نباشد ارگانها را گرفتار (متاستاز) نکرده باشد به صورت زیر می باشد:

👈 مطلب مرتبط: برای آشنایی بیشتر با سوزش ادرار ناشی از التهاب مثانه و علت های آن بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

سوزش ادرار ناشی از التهاب مثانه

اگر بیمار به نوع بدخیم و پیشرفته کنسر که ممکن است استخوانها ، کبد و یا ریه را مبتلا شده باشد علائم ریوی ، کبدی و درد استخوانی را نیز دارا خواهد بود.

علائم سرطان مثانه در زنان

بطور شایع و بیشتر سرطان مثانه در دو طرف جدار مثانه بوجود می آید و محل شایع دیگری که سرطان بوجود می آید ، کف مثانه می باشد در نوع اول علائم این بیماری بیشتر ادرار خونی و دفع لخته می باشد و چنانچه تومور نزدیک سوراخ مثانه ایجاد شده باشد باعث کاهش فشار ادرار ، تکرر ادرار ، سوزش ادرار و احتباس ادراری می باشد.

انواع سرطان های مثانه

۳ نوع سرطان در مثانه وجود دارد. شایع ترین نوع سرطان مثانه، نوع ترانزیشنال (Transitional Cell Carcinoma) می باشد که در حدود ۹۲ درصد سرطان های مثانه را تشکیل می دهند.

ترانزیشنال (Transitional Cell Carcinoma) : سرطانی است که در سلول‌های موجود در درونی‌ترین لایۀ پوشش دستگاه ادراری مربوط به مثانه ایجاد می‌شود. بیش‌تر سرطان‌های مثانه در این سلول‌های ارتجاعی ایجاد می‌شوند.

دو نوع سرطان دیگر مثانه آدنوکار سینوما و اسکاموس هستند که تومورهای بسیار بدخیم هستند و بعد از درمان بیمار طول عمر زیادی نخواهد داشت.

نوع اول سرطان مثانه خود به دو دسته تقسیم می گردد:

◀  دسته اول که ۷۰ تا ۸۰ درصد تومورهای مثانه را تشکیل می دهند، تومورهایی هستند که از نظر درجه یا گرید به داخل مثانه نفوذپذیری ندارند و این نوع سرطان ها را سرطان های سطحی می گویند.

◀  دسته دوم سرطان هایی هستند که درجه و یا گرید آنها بالا بوده و به داخل مثانه نفوذ کرده اند.

آیا سرطان مثانه کشنده است ؟

۱۵۰ نوع سرطان در بدن انسان وجود دارد. هر کدام که در مرحله پیشرفته تشخیص داده شود، بیمار طول عمر چندانی نخواهد داشت و منجر به مرگ می شود. سرطان در ناحیه مثانه به ۲ فرم دیده می شود. نوع اول خوشخیم است و کشنده نیست.

نوع دوم که توده های بدخیم از مثانه خارج شده و ارگانها را گرفتار کرده باشد باعث می شود طول عمر کاهش یابد و بعد از حداکثر ۲ سال منجر به مرگ می شود.

نحوه تشخیص سرطان مثانه

گام های مختلفی برای تشخیصتوده در این ناحیه و میزان پیشرفت آنها طی می شود.

 • آزمایش ادرار
 • معاینه فیزیکی که در آن به کمک انگشت، ناحیه مقعد و یا واژن مورد بررسی قرار گرفته و وجود هرگونه توده غیر طبیعی تشخیص داده می شود.
 • سیستوسکوپی که در آن دوربین کوچکی از طریق میزراه وارد مثانه میشود و پزشک می تواند توسط آن وجود هر گونه بدخیمی را مشاهده کند.
 • بیوپسی که در آن، از بافت دیواره مثانه از طریق وارد کردن لوله ای کوچک به داخل میزراه، نمونه برداری می شود.
 • سی تی اسکن
 • عکس برداری از مثانه بوسیله ی تزریق ماده حاجب
 • ایکس ری

سیستوسکوپی

پس از تعیین حجم و ابعاد توده و گرید کنسر، درمان متناسب با آن اتخاذ می شود، از آنجایی که این بیماری در مراحل اولیه به راحتی قابل درمان است، آزمون های سالانه و غربالگری این سرطان اهمیت بسیاری دارد.

درمان سرطان مثانه

درمان سرطان های شایع سطحی مثانه

برای تشخیص این نوع از سرطان  از سیستوسکوپی استفاده می شود. این نوع سرطان ممکن است یک عدد یا چند عدد باشد. پس از تشخیص، یک دستگاه مخصوص را وارد مثانه کرده و بافت های سرطانی را خارج می کنیم. پس از خارج کردن سرطان، شیمی درمانی داخل مثانه ای هفته ای یک بار با ب ث ژ بمدت ۶ هفته باید صورت گیرد.

👈مطلب مرتبط: برای آشنایی بیشتر با سیستوسکوپی و عوارض آن بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

سیستوسکوپی

سیستوسکوپی این سرطانها بعد از عمل شانس عود دارند، لذا باید هر سه ماه یکبار به مدت ۲ سال، مثانه را با دستگاه برای تشخیص عود سرطان بررسی کنیم و پس از ۲ سال هر ۶ ماه یکبار به مدت ۵ سال مثانه را مورد بررسی قرار دهیم.
اخیراً برای جلوگیری از عود مجدد کنسر مثانه داروی ب ث ژ را برای چند ماه ادامه می دهیم.

آیا سرطان مثانه قابل درمان است؟

این بیماری اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود به طور کامل قابل کنترل و درمان است.

اما اگر متاستاز پیشرفته باشد درمان آن رضایت بخش نیست و طول عمر چند ساله با شیمی درمانی امکان پذیر است . در این حالت تو ده های بد خیم از مثانه خارج شده و به ترتیب استخوانها، کبد و ریه را گرفتار می کنند و بیمار طول عمر زیادی نخواهد داشت.

درمان سرطان های غیر سطحی و نفوذ پذیر در عضله مثانه

این سرطانها بر خلاف سرطان هایی که قبل تر ذکر شد، بزرگتر و قسمت وسیعی از مثانه را گرفتار می کنند و کنسر به داخل عضله مثانه پیشرفت می کند. برای تشخیص این بیماری، از سیستوسکوپی استفاده می شود و باید توده های سرطانی با دستگاه  ادراری کاملاً خارج شود و با دستگاه قسمتی از عضله مثانه را هم خارج می کنیم تا مشخص شود تا چه مقدار از دیواره ی مثانه گرفتار کنسر شده است.

این کنسر به علت درجه و گرید بالا و گرفتاری عضله مثانه، درمان آن خارج کردن مثانه و پروستات و درست کردن مثانه از روده کوچک است به این صورت که انتهای مثانه مصنوعی را به جدار پوست شکم وصل می کنیم.

درمان گیاهی درد مثانه

شایع ترین علت درد مثانه که همراه با تکرر ادرار می باشد.، التهاب و عفونت مثانه می باشد که در این دو حالت تجویز داروی آنتی بیوتیک و داروی ضد درد ضروری است.

در حال حاضر هیچ دارویی گیاهی برای درد مثانه وجود ندارد و کاربردی ندارد و بر خلاف تبلیغات، هیچ کدام از محصولاتی که تبلیغ می شوند اثر تایید شده ای بر جلوگیری از پیشرفت کنسر در مثانه ندارند.

پیشگیری از سرطان مثانه

متاسفانه امروزه بده ما در معرض انواع امواج، تشعشعات، آلودگی ها و هم چنین مواد غذایی با ترکیبات سرطانزا قرار دارد. برای پیشگیری از انواع تومور ها در ناحیه های مختلف بدن از جمله مثانه توصیه های عمومی وجود دارد :

 • در معرض قرار نگرفتن با مواد شیمیایی صنعتی
 • از شغل هایی که با مواد رنگی، کابل، رنگ آمیزی سرو کار دارند خودداری شود.
 • خودداری از خوردن غذاهای پر چرب، کلسترول زیاد
 • خوردن سبزیجات و میوه فراوان
 • خوردن مایعات فراوان

ولی به طور خاص تخلیه کامل ادرار در هر نوبت و رسیدگی سریع به التهابات و عفونت های مثانه، میتواند به پیشگیری از ایجاد توده در مثانه کمک کند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

9+
منبع ویکی پدیا فارسی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مظفری شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر من خانمي 49ساله هستم مدت 3ساله سوزش ادرار شدید دارم که در این مدت به پزشک مراجعه کردم وداروهای مثل سیپرو فلوکساسیین و نالیدیکسیدا سیدوفنازوپیریدن چند دوره مصرف کردم ولی بهتر نشدم اخیرا به اورولوژ مراجعه کردم سیستوسکوپی و آزمایش btمثانه وسیتی اسکن کلیه ومثانه انجام دادم که طبق نظر پزشک متخصص همه سالم بودند ودکتر اظهار داشت عفونت کهنه مثانه داری داروی تاوانکس و یوریناسین وفنازوپیریدین وپرازوسین تجویز شد که اثری نداشت مجددا به متخصص مراجعه کردم اون داروها قطع شد وازیروتومایسین وسیمپاکول وایمی پرامین 25وکلردیاز پوکساید تجویز شده که هنوز اثری نداشته در ضمن با سونو مشخص شده 80سی سی ادرار در مثانه میماند خواهشمندم شما من را راهنمایی کنید متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 3 هفته پیش)

   سه بار ادرار صبحگاهي خود را جهت سيتولوژي به أزمايشگاه باتولوژي داده شود

 • تصویر کاربر نوید شنبه ۵ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من به شما گفتم بعداز اجابت مزاج احساس میکنم ادرارم کامل تخلیه نمیشه شما گفتید کپسول امنیک بخورم لطفا بگید چند ورق خریداری کنم؟
  دوم اینکه من بیماری سیستیت مثانه داشتم بعدش توی آزمایش کشت ادرارم عفونتی مشاهده نمیشد فقط توی سونوگرافی دکتر گفتش سیستیت مثانه داری یه داروی تضمینی هم برای اون تجویز کنید ممنون میشم لطفا بگید چقدر مصرف کنم.
  یه چیز دیگم اینکه هنگام پر شدن مثانه دست پاچه میشم ونیاز شدید به دفع ادرار دارم دراین مورد هم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   امنيك يك ماه ميل كنيد و براي سيستيت مثانه روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد به مدت دو هفته

 • تصویر کاربر ح سه شنبه ۱ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید خدمت جناب آقای دکتر
  پدرم حدودا سه ماه است که به احتساب ادار وبزرگی خوش خیم پروستاتbph دچار نند.چون عمل تعویض دریچه قلب داشتن وقرص انعقاد خون (وارفارین )مصرف می کنن عمل turp براشون سخت است برای عمل با لیزر سبز کاندید هستند به کدوم بیمارستان که کیفیت دستگاه لیزرش بهتره داره مراجعه کنند
  پیشاپیش کمال تشکر وسپاس را ازجنابعالی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   بيمارستان لبافي نژاد

 • تصویر کاربر M جمعه ۲۷ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخسته نباشید .
  میخواستم از آقای دکتر بپرسم در صورتی که مثانه دچار تومور بشه و با عمل سیستوسکوپی جراحی شود و بیماری هم در مرحله اولیه باشد حتی بدون ب س ژ .در صورتی که غده دوباره رشد کند هر بار چند درصد از شانس درمان کم میشود ودرکل معمولا چند بار برگشت رشد تومور تا مراحل حاد اتفاق می افتد.
  با تشکر فراوان .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   ٢٠ تا ٣٠ درصد به مرحله حاد ميرسد

 • تصویر کاربر یاس شنبه ۲۵ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام فروان دکتر قوامی بزرگوار..ماه پیش بعلت تب 1 روزه و اسهال و استفراغ کودک ازمایش ادرا کامل و سونو انجام دادیم همه چیز نرمال بود فقط 19 سی سی ادرار درمثانه بعد از تخلیه در سونو گزارش شد دکتر گفتن 19 سی سی درمان دارو ندارد دو ماه دیگر کنترل شود ..نگرانم لظفا راهنمای بفرمایید تظر جنابعالی چیست با احترام فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   طبيعي است نگران نباشيد

 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مدت دو ساله دچار بی اختیاری ادرار شدم وقتی که دستشوییم میگیره باید سریع برم دستشویی ولی بیشتر وقتها تادستشویی میرم یکی دوقطره میریزه
  از قرص تولترودین و اکسی بوتینین ویوریناسین استفاد کردم ولی بی اثر و یا کم اثر بوده من سونوگرافی چند بار انجام دادم دکتر گفته ۸تا۱۰ سی سی ادرارم تو مثانه میمونه ازمایش کامل انجام دادم همش خوب بوده کمی عفونت ادرار داشتم که پزشک سفکسیم تجویز کردن وبرطرف شده الان مشکل اینه که قبل اینکه دستشویی بگیرم باید برم اگر نه به دستشویی نرسیده میریزه اگه لطف کنید منو راهنمایی کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   مرد يا زن هستيد

 • تصویر کاربر شهرام پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما جناب اقای دکتر بنده ۳۶ سالمه شقاق معقدی داشتم که دکتر بهم میترونیندازول۵۰۰ سه برگ داد از دو روز پیش یکم ادارم قرمز رنگ بود که مرتب اب خوردم که سفید شد.ولی انتها و بالای الت تناسلی تیر میکشه خیلی خفیف البته ، ادرار و انزالمم با سوزش خارج میشه و رنگ منی هم یکم زرد رنگ شده ، البته یکم کلا ادم استرسی هستم زمانی که بیخیالم انگار دردی ندارم ولی یه لحظه که بهش فکر میکنم انگار دوباره درد خفیف داره میخواستم از حضورتون راهنمایی بخوام که چه دارویی باید استفاده کنم و اینکه نزدیکی با همسرم داشته باشم یا فعلا خیر؟ با سپاس جناب اقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   عمل جنسي داشته باشيد و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي گرم استعمال كنيد

 • تصویر کاربر هاتف شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر اقای دکتر
  سوال دارم از خدمتتون که امیدوارم با جواب دادنش منت بر بنده بگذارید
  پدر من ۷۵ ساله هست و شش سال هست که در اثر سکته مغزی زمینگیر میباشد در اثر این سکته طرف چپ بدنشان لمس شده و دست چپ کاملا بی حس ولی پای چپ کمی قادر به تکان دادنش میباشند ولی نمیتوانند سرپا بایستند حالا در ادار کردن دچار مشکل شدند دکتر که بردیم گفتند پروستات دارد که فکر کنم منظورشان همون بزرگ شدن پروستات بود سوالم اینه باتوجه به شرایط جسمانی ایشان ایا میتوان با لیزر ایشان را درمان کرد؟؟؟،؟؟ دکتر خودش گفته چون سنش بالاست و طرف چپ بدنش هم بی حس هست امکان ندار عملش بکنیم و بیهوشش کنیم چون ریسک بالایی دارد میخاهم بدانم ایا در لیزر کردن بیحس میکنند یا بیهوش؟؟؟
  خداوند به شما عمر باعزت بدهد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)

   عمل با ليزر يا بيحسي براي ايشان فايده اي ندارد

 • تصویر کاربر رحیم شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید.
  جناب دکتر حدودا ازدوسال پیش مثانه ی من دارای توده در لایه داخلی بوده و خوشبختانه در مراحل اولیه بوده است.پس از تزریق ب ث ژ که 6 هفته طول کشید هفته پیش سیستوسکوپی انجام دادم و طبق نظر دکتر معالج دوباره لایه درونی تراشیده شده و نمونه برداری شد.به نظر شما با اینکه. تزریق ب ث ژ انجام شده عود کردن مجدد توده غیر طبیعی نیست و این نشانه ی پیشرفت بیماریست و یا اینکه عود دوباره توده در این مرحله امریست طبیعی که باید در طول زمان درمان گردد؟
  ممنون بابت اینکه وقت خود را برای پاسخگویی صرف میکنید! آرزوی قلبی بنده سلامتی شما میباشد.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)

   اين تومور بعد از ب ث ژ شانس عود دهارد كه بايد درمان شود

 • تصویر کاربر مدینه شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدرم حدود یک سال دچار سرطان مثانه بدخیم مهاجم با گرید بالا شدن پدرم سیستوسکوپی انجام دادن دکتر گفت یا باید پرتو درمانی یا شیمی درمانی یا برداشت مثانه باید انجام شود ما دکترش عوض کردیم پیش پرفسور فلاحتکار بردیم دوبار عمل تبخیر مثانه انجام دادن ولی بار دوم گفتن من در معاینه متوجه نشدم که تومور عود کرده فکر کردم پروستاتش بزرگ شده اما در اتاق عمل گفتن تومور به گردنه مثانه رسیده و من عمل را نصفه انجام دادم و ازمایش پاتوبیولوژی دادن و اگر تومور ازبین نرفت از برق استفاده کنم پدرم بعد عمل دوباره در تخلیه ادرار مشکل دارن الان روز چهارم بعد از عمل سوم است الان تکلیف ما چیست بهترین گزینه چیست ایا سرطان به بخش های دیگر رسیده بهتر است مثانه را برداریم یا پرتو درمانی کنیم لطفا زود پاسخ دهید ما خیلی نگرانیم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)

   بهتر مراجعه كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر