سرطان مثانه | علت، علائم، تشخیص و درمان

سرطان مثانه یا (Bladder cancer) معمولا در افراد با سنین بالا به وجود می آید، اگر چه ممکن است در هر سنی اتفاق بیافتد. از هر ۱۰ سرطان مثانه ۷ مورد آن در مراحل اولیه که قابل درمان است، تشخیص داده می شوند.

در این مقاله علل و فاکتورها، علائم، تشخیص، جلوگیری از عود و چگونگی درمان سرطان مثانه آمده است.

علل سرطان مثانه

✳ یک فرد سیگاری ۵۰ برابر شانس بیشتری برای ابتلا به سرطان مثانه دارد.

✳ سرطان مثانه، بیشتر در مردان سفیدپوست بالای ۴۰ سال دیده می شود. وجود سابقه سرطان مثانه یا مجاری ادراری در خانواده‌ی نزدیک، احتمال ابتلا سایر اعضا را تشدید می‌کند.

✳ شغل هایی که با مواد شیمیایی سرو کار دارند. افرادی که در آزمایشگاه ها کار می کنند و یا افرادی که در قسمت های نفتی شرکت نفت کار می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به کانسر مثانه قرار دارند.

✳ در صورتیکه عفونت مثانه عود کند یا عامل دیگری در دراز مدت باعث تحریک مثانه شود، احتمال ابتلا به کانسر مثانه افزایش میابد.

✳ اگر بیشتر از یک سال است که داروی پیگلیتازون (اکتوز) را مصرف می کنید، متأسفانه در خطر بیماری کانسر مثانه قرار دارید. سایر داروهای دیابت نیز که حاوی این ماده‌ی دارویی می باشند، خطر ابتلا به کانسر مثانه را افزایش می دهند.

✳ اگر ناحیه‌ی لگن شما تحت پرتودرمانی قرار گرفته است، امکان بروز کنسر بلیدر یا سرطان مثانه در شما زیاد است. شیمی‌درمانی و مصرف داروهای سیکلوفسفامید نیز ممکن است موجب ایجاد سرطان در مثانه شوند.

✳ انگل شیستوزوما، باعث ایجاد سرطان در مثانه می شود.

احساس درد در مثانه

علائم سرطان مثانه

ادرار خونی که به دو صورت دیده می شود: یا فرد از ادرار خونی و دفع لخته خون شکایت دارد یا در آزمایش ادرار، خون گزارش می شود. از هر ۱۰ نفر مبتلا به سرطان مثانه ۸ نفر ادرار خونی دارند. ادرار خونی معمولاً بدون درد است.

✳ ادرار دردناک یا سوزش ادرار

✳ گاهی تکرر ادرار

✳ عفونت های ادراری

✳ اگر تومور از مثانه خارج شده باشد، بیمار ممکن است از درد پشت اطراف مثانه شکایت داشته باشد.

✳ ورم اندام تحتانی

✳ کاهش وزن

✳ کم خونی

✳ توده در لگن

✳ درد مقعد و لگن

علائم سرطان مثانه در مردان

در ایران مردان بیشتر از زنان به سرطان مثانه دچار می شوند اگر سرطان مثانه در مراحل اولیه تشخیص داده شود و فرم پیشرفته نباشد اورگانها را گرفتار (متاستاز) نکرده باشد به صورت:

سوزش ادرار

ادرار خونی

تکرر ادرار

می باشد و اگر نوع دوم سرطان مثانه که ممکن است استخوانها ، کبد و یا ریه را گرفتار کرده باشد علائم ریوی ، کبدی و درد استخوانی می باشد.

علائم سرطان مثانه در زنان

بطور شایع و بیشتر سرطان مثانه در دو طرف جدار مثانه بوجود می آید و محل شایع دیگری که سرطان بوجود می آید ، کف مثانه می باشد در نوع اول علائم سرطان مثانه بیشتر ادرار خونی و دفع لخته می باشد و چنانچه تومور نزدیک سوراخ مثانه ایجاد شده باشد باعث کاهش فشار ادرار ، تکرر ادرار ، سوزش ادرار و احتباس ادراری می باشد.

انواع سرطان مثانه

۳ نوع سرطان در مثانه وجود دارد. شایع ترین نوع سرطان مثانه، نوع ترانزیشنال (Transitional Cell Carcinoma) می باشد که در حدود ۹۲ درصد سرطان های مثانه را تشکیل می دهند.

ترانزیشنال (Transitional Cell Carcinoma) : سرطانی است که در سلول‌های موجود در درونی‌ترین لایۀ پوشش دستگاه ادراری مربوط به مثانه ایجاد می‌شود. بیش‌تر سرطان‌های مثانه در این سلول‌های ارتجاعی ایجاد می‌شوند.

دو نوع سرطان دیگر مثانه آدنوکار سینوما و اسکاموس هستند که تومورهای بسیار بدخیم هستند و بعد از درمان بیمار طول عمر زیادی نخواهد داشت.

نوع اول سرطان مثانه خود به دو دسته تقسیم می گردد. دسته اول که ۷۰ تا ۸۰ درصد تومورهای مثانه را تشکیل می دهند، تومورهایی هستند که از نظر درجه یا گرید به داخل مثانه نفوذپذیری ندارند و این نوع سرطان ها را سرطان های سطحی می گویند. دسته دوم سرطان هایی هستند که درجه و یا گرید آنها بالا بوده و به داخل مثانه نفوذ کرده اند.

آیا سرطان مثانه کشنده است ؟

۱۵۰ نوع سرطان در بدن انشان وجود دارد. هر سرطانی که در مرحله پیشرفته تشخیص داده شود، بیمار طول عمر چندانی نخواهد داشت و منجر به مرگ می شود. سرطان مثانه به ۲ فرم دیده می شود.نوع اول کشنده نبوده و نوع دوم که سرطان از مثانه خارج شده و اورگانها را گرفتار کرده باشد باعث می شود طول عمر کاهش یابد و بعد از حداکثر ۲ سال منجر به مرگ می شود.

 

نحوه تشخیص سرطان مثانه

 • آزمایش ادرار
 • معاینه فیزیکی که در آن به کمک انگشت، ناحیه مقعد و یا واژن مورد بررسی قرار گرفته و وجود هرگونه توده غیر طبیعی تشخیص داده می شود.
 • سیستوسکوپی که در آن دوربین کوچکی از طریق میزراه وارد مثانه میشود و پزشک می تواند توسط آن وجود هر گونه بدخیمی را مشاهده کند.
 • بیوپسی که در آن، از بافت دیواره مثانه از طریق وارد کردن لوله ای کوچک به داخل میزراه، نمونه برداری میشود.
 • سی تی اسکن
 • عکس برداری از مثانه بوسیله ی تزریق ماده حاجب
 • ایکس ری

سیستوسکوپی

درمان سرطان مثانه

درمان سرطان های شایع سطحی مثانه

برای تشخیص این نوع از کانسر مثانه از سیستوسکوپی استفاده می شود. این نوع سرطان ممکن است یک عدد یا چند عدد باشد. پس از تشخیص، یک دستگاه مخصوص را وارد مثانه کرده و سرطان را خارج می کنیم.

پس از خارج کردن سرطان، شیمی درمانی داخل مثانه ای هفته ای یک بار با ب ث ژ بمدت ۶ هفته باید صورت گیرد.

این سرطان ها بعد از عمل شانس عود دارند، لذا باید هر سه ماه یکبار به مدت ۲ سال، مثانه را با دستگاه برای تشخیص عود سرطان بررسی کنیم و پس از ۲ سال هر ۶ ماه یکبار به مدت ۵ سال مثانه را مورد بررسی قرار دهیم. اخیراً برای جلوگیری از عود سرطان داروی ب ث ژ را برای چند ماه ادامه می دهیم.

آیا سرطان مثانه قابل درمان است؟

سرطان مثانه یکی از سرطان های سیستم دستگاه ادراری است، که اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود. درمان آن صد درصد است اگر سرطان پیشرفته باشد درمان سرطان رضایت بخش نمی باشد و طول عمر چند ساله با شیمی درمانی امکان پذیر است . وقتی پیشرفته باشد سرطان از مثانه خارج می شود و و به ترتیب استخوانها، کبد و ریه را گرفتار می کنند و طول عمر زیادی ندارد.

درمان سرطان های غیر سطحی و نفوذ پذیر در عضله مثانه

این سرطان ها بر خلاف سرطان های قبلی، بزرگتر و قسمت وسیعی از مثانه را گرفتار می کنند و سرطان به داخل عضله مثانه پیشرفت می کند. برای تشخیص این نوع از سرطان مثانه، از سیستوسکوپی استفاده می شود و باید سرطان با دستگاه کاملاً خارج شود و با دستگاه قسمتی از عضله مثانه را هم خارج می کنیم تا مشخص شود تا چه مقدار از دیواره ی مثانه گرفتار سرطان شده است.

این سرطان به علت درجه و گرید بالا و گرفتاری عضله مثانه، درمان آن خارج کردن مثانه و پروستات و درست کردن مثانه از روده کوچک است به این صورت که انتهای مثانه مصنوعی را به جدار پوست شکم وصل می کنیم.

 

درمان گیاهی درد مثانه

شایع ترین علت درد مثانه که همراه با تکرر ادرار می باشد.، التهاب و عفونت مثانه می باشد که در دو حالت تحویز داروی آنتی بیوتیک و داروی ضد درد ضرویی می باشد. در حال حاضر هیچ دارویی گیاهی برای درد مثانه وجود ندارد و کاربردی ندارد

پیشگیری

 • در معرض قرار نگرفتن با مواد شیمیایی صنعتی
 • از شغل هایی که با مواد رنگی، کابل، رنگ آمیزی سرو کار دارند خودداری شود.
 • خودداری از خوردن غذاهای پر چرب، کلسترول زیاد
 • خوردن سبزیجات و میوه فراوان
 • خوردن مایعات فراوان

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

2+
منبع ویکی پدیا فارسی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر گلی پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر.من مشکل سیستیت بینابینی مثانه دارم.با تجویز پزشک باید از سوند یکبار مصرف استفاده کنم اما هر کار میکنم ادرار تخلیه نمیشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   بايد ياد بگيري

 • تصویر کاربر ماه چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام تقریبا سه ماه هست که درد زیر شکم و مجرای ادار دارم سوزش و درد پس از تخلیه ادرار دربعضی روزها.کشت ادرار و سونوگرافی سالمه .عفونت زنانه ندارم.یک دوره تیرامکس و فنازوپیریدین مصرف کردم.چهل عدد قرص تولرین 1رو به تجویز پزشک مصرف کردم.تکرر ندارم ولی بعد از پریود مجددعلایم تخفیف یافته برمی گرده آیا من نیاز به سیستسکوپی دارم.شما انجام می دهید.آیاسیستیت درمان پذیر هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سيستوسكوپي مي كنم و سيستيت قابل درمان است

 • تصویر کاربر m-t یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید خدمت شما
  آقای دکتر پدر من حدود 70 سال دارند و در اسفند ماه یک توده در مثانه دیده شد که در فروردین ماه امسال برداشته شد و دکتر گفت نیازی به تزریق ب ث ژ نیست متاسفانه الان که دوباره سونوگرافی انجام دادن دوباره در سونو توده ای به اندازه 9mm مشاهده شده که دکتر در عکسی که از سونو دیدن گفته اند ممکن است جای عمل قبلی باشه آیا همچین چیزی امکان دارد؟. البته گفته اند باید دوبار سیتوسکوپی شوند.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 3 هفته پیش)

   سيستوسكوپي شود

 • تصویر کاربر منافی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت جناب دکتر قوامی

  یک مرد 45 ساله هستم هیچ وقت سیگار هم نکشیده ام تو سونوگرافی تومور مثانه مشاهده شده بود در تاریخ 98/3/4 تومور برداشته شد جواب پاتولوژی رو فرستادم پزشک معالجم گفته واکسن نمی خواهد و باید هر سه ماه فعلا کنترل یعنی سیستوسکوپی بشه نظر جناب عالی را می خواستم ممنون اجرکم عندالله
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   درمان درست است

 • تصویر کاربر زهره شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام از سن 22سالگی بی اختیاری ادرار مبتلاشدم 35 ساله که رنج می برم و عمل سیستوسل ارتوسل و...کردم خوب نشدم دکتردیگه ای رفتم کامپیوتری تست هایی رو مثانه کرد و نتیجه این شد که پرکاری مثانه است .چندنوع قرصهای خارجی استفاده کردم که اسمش یادم نیست افاقه نکرد .یورینایسین 20 استفاده کردم مناسب نبود درحال حاضرتولتردین 2 استفاده می کنم زیاد فرقی نکرده ام با قرص لیریکا75 م که برای دردهای بدنم استفاده می کنم چند درصدی روی مثانه ام تاثیربهتری گذاشته .می خواهم بدانم آیا قابل درمان هست یا دیگه روبه کهنسالی هستم و بدترمی شم که بهتر نمی شم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   عمل جراحي vot انجام شود

 • تصویر کاربر Penguin پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من تقریبا ۵ ماه پیش دچار بیماری سوزاک شدم
  و باانتی بیوتیک خوب شدم و‌هیچ مشکلی نداشتم
  اما تقریبا ۴،۵ هفته پیش دوباره این بیماری اوت کرد با اینکه تمام نکات بهداشتی رو رعایت کردم و هیچ دلیلی نبود که بخوام دوباره‌ذچار این بیماری بشم
  و به دکتر مراجعه کردم و بعد ۱۰ روز با انتی بیوتیک خوب شدم
  اما بعد از این قضیه بعضی موقع ها احساس میکنم بعد از رابطه جنسی کامل اب منی تخلیه نمیشه و من رو نگران‌کرده این موضوع
  میخواستم ببینم طبیعی هست این موضوع یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   جنبه فكري ،،. روحي دارد

 • تصویر کاربر صالحی پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من خانم ۳۹ ساله با سرطان مثانه که عمل جراحی کردم و قسمتی از مثانه را برداشتم الان امپول ب ث ژ تزریق کردم ولی چند وقت است دچار بی اختیاری ادار شدم این طبیعی است ؟ تا کی ادامه دارد ؟ راه درمان چیست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   بايد مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من ۳۲ سال سن و مجردم علت درد مثانه و خود الت درد دارم سوزش ادرار ادارم گاهی لیموی اب زیاد سفید وگاهی رنگ ادارم زرد پرنگ میشه سنو گرافی دادم کلیه نرمال دیوار مثانه ضخیم شده ادرار باقی مانده ۸ رفتم دکتر قرص پرتال تاوانکس ترازسین میخورم التهاب پروستات و التهاب مثانه دارم الان بعد گذشت سه ماه زیاد تغییر نکردم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش)

   روزي دو بار در أب گرم نشسته و شياف ايندومتاسين روزي يك عدد استعمال كنيد

  2. تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام خسته نباشید
   اقای دکتر جواب من دادید
   علت چیه الت درد میکنه یک روز یک روز خوبه سر الت سوزش و خارش دارد بعضی روزا قسمت راست مثانه درد میگیره با تشکر
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش)

   التهاب پروستات داريد

  4. تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام راه درمان چیه
   قرص امنیک و ترازوسین و تاوانکس تا کی ادامه بدم هروز باید بخورم فقط ی قرص برای سوزش و خارش سر الت تناسلی به به من بگید با تشکر اقای دکتر عزیز
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش)

   ٤ هفته ميل كنيد و دارو سوزش ادرار قرص فنازوپيريدن هر٨  ساعت يك عدد

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر Eli چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  در سرطان مثانه با سلول های تهاجمی و پیشرونده و وجود ۳ توده با سابقه نارسایی ریوی امیدی وجود دارد؟و چند سال طول میکشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش)

   قابل پيش بيني سخت است

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش)

   قابل پيش بيني سخت است

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ساسان شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و ادب و تبریک سال نو
  بنده مبتلا به دیسک کمر هستم و یک هفته قبل حین ورزش بارفیکس فشار شدیدی به مهره های کمرم اومد. دو روز بعد این اتفاق تکرر ادرار به صورت احساس ادرار کاذب به صورت خیلی شدید گرفتم. به جراح مغز و اعصاب رجوع کردم. ایشون گفتند مشکل تکرر ادرار از دیسک هاتون نیست چون علایمی نداره و معاینه رفلکسها سالم هست. البته ام ار آی نوشتند که هنوز انجام ندادم. سنگ کلیه هم دارم اما دردی در ناحیه پهلو ندارم. هنگام ادرار درد و سوزش هم ندارم. لظفا راهنمایی بفرمایید. متشکرم
  1. تصویر کاربر ساسان پنجشنبه ۱۵ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش)
   این رو هم ذکر کنم که پسری 32 ساله و مجرد و بدون رابطه جنسی هستم.
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش)

   التهاب پروستات است

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر