آیا بیماران مبتلا به سرطان مثانه درمان می شوند؟

سرطان مثانه یا (Bladder cancer) معمولا در افراد با سنین بالا به وجود می آید، اگر چه ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد. از هر ۱۰ سرطان مثانه ۷ مورد آن در مراحل اولیه که قابل درمان است، تشخیص داده می شوند.

در این مقاله علل و فاکتورها، علائم، تشخیص، جلوگیری از عود و چگونگی درمان سرطان مثانه آمده است.

علل سرطان مثانه

 • یک فرد سیگاری ۵۰ برابر شانس بیشتری برای ابتلا دارد.
 •  تومور مثانه، بیشتر در مردان سفیدپوست بالای ۴۰ سال دیده می شود. وجود سابقه این بیماری یا مجاری ادراری در خانواده‌ی نزدیک، احتمال ابتلا سایر اعضا را تشدید می‌کند.
 •  شغل هایی که با مواد شیمیایی سرو کار دارند. افرادی که در آزمایشگاه ها کار می کنند و یا افرادی که در قسمت های نفتی شرکت نفت کار می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به کانسر مثانه قرار دارند.
 • در صورتیکه عفونت مثانه عود کند یا عامل دیگری در دراز مدت باعث تحریک مثانه شود، احتمال ابتلا به توده در مثانه افزایش میابد.
 •  اگر بیشتر از یک سال است که داروی پیگلیتازون (اکتوز) را مصرف می کنید، متأسفانه در خطر بیماری سرطان در ناحیه مثانه قرار دارید. سایر داروهای دیابت نیز که حاوی این ماده‌ی دارویی می باشند، خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند.
 •  اگر ناحیه‌ی لگن شما تحت پرتودرمانی قرار گرفته است، امکان بروز سرطان مثانه در شما زیاد است. شیمی‌درمانی و مصرف داروهای سیکلوفسفامید نیز ممکن است موجب ایجاد سرطان در مثانه شوند.
 •  انگل شیستوزوما، باعث ایجاد سرطان در مثانه می شود.

احساس درد در مثانه

علائم دقیق سرطان مثانه چیست؟

 • ادرار خونی که به دو صورت دیده می شود: یا فرد از ادرار خونی و دفع لخته خون شکایت دارد یا در آزمایش ادرار، خون گزارش می شود. از هر ۱۰ نفر مبتلا به این سرطان،  ۸ نفر ادرار خونی دارند. ادرار خونی معمولاً بدون درد است.
 •  ادرار دردناک یا سوزش ادرار
 •  گاهی تکرر ادرار
 •  عفونت های ادراری
 •  اگر تومور از مثانه خارج شده باشد، بیمار ممکن است از درد پشت اطراف مثانه شکایت داشته باشد.
 •  ورم اندام تحتانی
 •  کاهش وزن
 •  کم خونی
 •  توده در لگن
 •  درد مقعد و لگن

علائم سرطان مثانه در مردان

در ایران مردان بیشتر از زنان به این بیماری دچار می شوند اگر این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود و فرم پیشرفته نباشد ارگانها را گرفتار (متاستاز) نکرده باشد به صورت زیر می باشد:

👈 مطلب مرتبط: برای آشنایی بیشتر با سوزش ادرار ناشی از التهاب مثانه و علت های آن بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

سوزش ادرار ناشی از التهاب مثانه

اگربیمار به نوع بدخیم و پیشرفته سرطان  که ممکن است استخوانها ، کبد و یا ریه را مبتلا شده باشد علائم ریوی ، کبدی و درد استخوانی را نیز دارا خواهد بود.

علائم سرطان مثانه در زنان

بطور شایع و بیشتر سرطان مثانه در دو طرف جدار مثانه بوجود می آید و محل شایع دیگری که سرطان بوجود می آید ، کف مثانه می باشد در نوع اول علائم این بیماری بیشتر ادرار خونی و دفع لخته می باشد و چنانچه تومور نزدیک سوراخ مثانه ایجاد شده باشد باعث کاهش فشار ادرار ، تکرر ادرار ، سوزش ادرار و احتباس ادراری می باشد.

انواع سرطان های مثانه

۳ نوع سرطان در مثانه وجود دارد. شایع ترین نوع سرطان مثانه، نوع ترانزیشنال (Transitional Cell Carcinoma) می باشد که در حدود ۹۲ درصد سرطان های مثانه را تشکیل می دهند.

ترانزیشنال (Transitional Cell Carcinoma) : سرطانی است که در سلول‌های موجود در درونی‌ترین لایۀ پوشش دستگاه ادراری مربوط به مثانه ایجاد می‌شود. بیش‌تر سرطان‌های مثانه در این سلول‌های ارتجاعی ایجاد می‌شوند.

دو نوع سرطان دیگر مثانه آدنوکار سینوما و اسکاموس هستند که تومورهای بسیار بدخیم هستند و بعد از درمان بیمار طول عمر زیادی نخواهد داشت.

نوع اول سرطان مثانه خود به دو دسته تقسیم می گردد. دسته اول که ۷۰ تا ۸۰ درصد تومورهای مثانه را تشکیل می دهند، تومورهایی هستند که از نظر درجه یا گرید به داخل مثانه نفوذپذیری ندارند و این نوع سرطان ها را سرطان های سطحی می گویند. دسته دوم سرطان هایی هستند که درجه و یا گرید آنها بالا بوده و به داخل مثانه نفوذ کرده اند.

آیا سرطان مثانه کشنده است ؟

۱۵۰ نوع سرطان در بدن انسان وجود دارد. هر سرطانی که در مرحله پیشرفته تشخیص داده شود، بیمار طول عمر چندانی نخواهد داشت و منجر به مرگ می شود. سرطان مثانه به ۲ فرم دیده می شود.نوع اول کشنده نبوده و نوع دوم که سرطان از مثانه خارج شده و ارگانها را گرفتار کرده باشد باعث می شود طول عمر کاهش یابد و بعد از حداکثر ۲ سال منجر به مرگ می شود.

نحوه تشخیص سرطان مثانه

 • آزمایش ادرار
 • معاینه فیزیکی که در آن به کمک انگشت، ناحیه مقعد و یا واژن مورد بررسی قرار گرفته و وجود هرگونه توده غیر طبیعی تشخیص داده می شود.
 • سیستوسکوپی که در آن دوربین کوچکی از طریق میزراه وارد مثانه میشود و پزشک می تواند توسط آن وجود هر گونه بدخیمی را مشاهده کند.
 • بیوپسی که در آن، از بافت دیواره مثانه از طریق وارد کردن لوله ای کوچک به داخل میزراه، نمونه برداری می شود.
 • سی تی اسکن
 • عکس برداری از مثانه بوسیله ی تزریق ماده حاجب
 • ایکس ری

سیستوسکوپی

 درمان سرطان مثانه

درمان سرطان های شایع سطحی مثانه

برای تشخیص این نوع از سرطان  از سیستوسکوپی استفاده می شود. این نوع سرطان ممکن است یک عدد یا چند عدد باشد. پس از تشخیص، یک دستگاه مخصوص را وارد مثانه کرده و سرطان را خارج می کنیم. پس از خارج کردن سرطان، شیمی درمانی داخل مثانه ای هفته ای یک بار با ب ث ژ بمدت ۶ هفته باید صورت گیرد.

👈مطلب مرتبط: برای آشنایی بیشتر با سیستوسکوپی و عوارض آن بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

عوارض سیستوسکوپی

سیستوسکوپی این سرطان ها بعد از عمل شانس عود دارند، لذا باید هر سه ماه یکبار به مدت ۲ سال، مثانه را با دستگاه برای تشخیص عود سرطان بررسی کنیم و پس از ۲ سال هر ۶ ماه یکبار به مدت ۵ سال مثانه را مورد بررسی قرار دهیم. اخیراً برای جلوگیری از عود سرطان داروی ب ث ژ را برای چند ماه ادامه می دهیم.

آیا سرطان مثانه قابل درمان است؟

این بیماری یکی از سرطان های سیستم دستگاه ادراری است، که اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود. درمان آن صد درصد است اگر سرطان پیشرفته باشد درمان سرطان رضایت بخش نمی باشد و طول عمر چند ساله با شیمی درمانی امکان پذیر است . وقتی پیشرفته باشد سرطان از مثانه خارج می شود و و به ترتیب استخوانها، کبد و ریه را گرفتار می کنند و طول عمر زیادی ندارد.

درمان سرطان های غیر سطحی و نفوذ پذیر در عضله مثانه

این سرطان ها بر خلاف سرطان های قبلی، بزرگتر و قسمت وسیعی از مثانه را گرفتار می کنند و سرطان به داخل عضله مثانه پیشرفت می کند. برای تشخیص این نوع از سرطان، از سیستوسکوپی استفاده می شود و باید سرطان با دستگاه کاملاً خارج شود و با دستگاه قسمتی از عضله مثانه را هم خارج می کنیم تا مشخص شود تا چه مقدار از دیواره ی مثانه گرفتار سرطان شده است.

این سرطان به علت درجه و گرید بالا و گرفتاری عضله مثانه، درمان آن خارج کردن مثانه و پروستات و درست کردن مثانه از روده کوچک است به این صورت که انتهای مثانه مصنوعی را به جدار پوست شکم وصل می کنیم.

درمان گیاهی درد مثانه

شایع ترین علت درد مثانه که همراه با تکرر ادرار می باشد.، التهاب و عفونت مثانه می باشد که در دو حالت تحویز داروی آنتی بیوتیک و داروی ضد درد ضرویی می باشد. در حال حاضر هیچ دارویی گیاهی برای درد مثانه وجود ندارد و کاربردی ندارد.

پیشگیری از سرطان مثانه

 • در معرض قرار نگرفتن با مواد شیمیایی صنعتی
 • از شغل هایی که با مواد رنگی، کابل، رنگ آمیزی سرو کار دارند خودداری شود.
 • خودداری از خوردن غذاهای پر چرب، کلسترول زیاد
 • خوردن سبزیجات و میوه فراوان
 • خوردن مایعات فراوان

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

5+
منبع ویکی پدیا فارسی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر فقط بگید بابام چقد زنده میمونه. الان شیمی درمانی میشن. قراره مثانه رو هم بردارن. نتیحه بیوپسی رو پیوست کردم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)

   طول عمر خوب است

 • تصویر کاربر احمدرضا دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  مادرم چندماهی بود دچار هماچوری و سوزش ادرار بودند و سی تی اسکن و آزمایش سیتولوژی ایشان سالم بود و سیستوسکپی انجام شد و مشخص شد که از دیواره لترال چپ مثانه تا دام مثانه توده تومورال بدون پایه و زخمی وجود دارد که در بررسی پاتولوژی نمونه مشخص شد که این توده کارسینومای های لول هست و تا قسمت ماهیچه ای پیش رفته .البته در معاینه ی دو دستی دیواره ی رحم فیکس بوده که به خاطر این که مادر بنده دوازده سال پیش دچار کنسر کولورکتال بودند (با کموتراپی و رادیوتراپی درمان کامل شدند) از لحاظ تومور مارکر های دستگاه گوارشی و سونوگرافی سه بعدی شکم و لگن بررسی شدند و خوشبختانه توده نه به رحم و نه روده بزرگ سرایت نکرده است.به دکتر خرمی که جراح ارولوژ هستند مراجعه کردیم و ما را کاملا نا امید کردند. با امید به ایزد منان و یاری شما طبیب گرانقدر امیدواریم با استفاده از نظر جنابعالی راهی حاصل شود..پیشاپیش ممنون از عنایت جنابعالی. کلیه آزمایش ها را ضمیمه میکنم.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)

   شانس زيادي ندارن

 • تصویر کاربر کاکا چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، من سیستکوپی انجام دادم به علت تکرر ادرار، نتیجه این عمل التهاب مختصر مثانه و ترابکو لاسیون متوسط جدار مثانه بود ودکتر برام درمان را با سپیروفلوکیسامین ، باکلوفن 10، تامسو لوسین وتولرین 2 شروع کرد الان نزدیک 2هفته است که داروها را استفاده می کنم اما هنوز هم تکرر ادار را دارم به نظرشما این داروها مناسب بیماری من است؟ با تشکر از دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)

   بله مناسب است

 • تصویر کاربر ماریا چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من۳۳ سالمه تیرماه ۹۷ تحت عمل جراحی مثانه قرارگرفتم ومتوجه شدم توده سرطانی هست ودر ابتدای رشد بود رو برداشتن ،۶ هفته ب ث ژ زدم ویک سال ماهانه،الان ۲ ماه یکبار ب ث ژ میزنم،آیا احتمال کاملا خوب شدن من هست؟چند درصد کاملا خوب میشم،بارداری برامن ضرر داره ،از کی میتونم اقدام به بارداری کنم
  آیا رژیم غذایی خاصی رو باید رعایت کنم؟
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)

   كاملا خوب مي شويد

 • تصویر کاربر سمانه چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من دختری ۴۱ ساله و مجرد هستم من بر اساس کولونوسکوپی که روی روده ام انجام شد گفتند التهاب روده دارم و در عرض ۶ ماه دوبار از مقعد ترشحات یعنی دفع موکوس داشتم و در حال حاضر داروی بیسموت و کولفک و کلیندیوم سی میخورم در یک ماه پیش از مقعد به مدت یک روز ترشحات خارج شد و بعد من دچار عفونت ادراری شدم و بعد از دستشویی یک یا دو قطره نشت ادرار داشتم و یک هفته قرص سیپروفلوکساسین تجویز ‌کردند عفونت برطرف شد و حتی نوار مثانه رفتم و دکتر گفت سالم هستی ولی به خاطر وسواس زیاد برایم قرص دولوکوستین ۲۰ روزی یک عدد صبح تجویز کرد و من به مدت ۶ روز این قرص را خوردم ولی متاسفانه به سردرد و تهوع و تعریق زیاد و نشت ادرار در موقع راه رفتن مبتلا شدم ولی بعد از قطع دارو سردرد و تهوع برطرف شد ولی بی اختیاری ادرار در موقع راه رفتن هنوز ادامه دارد و خیلی ناراحتم در منزل ۲۰ دقیقه که آرام یا تند راه بروم احساس خیس شدن چند قطره را می کنم و از ترس به بیرون از منزل نمیروم و به دکتر مراجعه نکردم چون هنوز ۵ روزه که دارو را قطع کردم. به نظر شما آیا این عارضه که بر اثر دارو پیش آمده از بین میرود یا برای همیشه ادامه خواهد داشت . با سپاس از پاسخ شما که مرا از نگرانی خارج کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)

   برطرف مي شود

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشید چه عواملی باعث می‌شود دیگه آلت تناسبی رشد نکند ممنون میشم اگه جواب بدید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   بعد از سن بلوغ

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  جناب دکتر قوامی عزیز من حدودا ۱ هفته پیش تا حالا احساس فشار و گاهی لذت در بالای آلت تناسلیم دارم که این فشار کمه و گاهی اوقات کلا از بین میره و گاهی اوقات هم دوباره برمیگرده و هنگام دفع ادرار هم باید ۳۰ ثانیه صبر کنم تا ادرارم بیاد مگه موقع هایی که خیلی ادرار دارم و هر ۲-۳ ساعت باید یه بار ادرار کنم و همش حس میکنم داخل مجرای ادرارم، ادرار هستش
  من ۵ روز قبل دکتر هم رفتم از من یه آزمایش گرفتم ک براتون پیوست کردم و دو تا قرص زیر رو بهم داد
  ۱۰ تا قرص سیپروفلوکساسین (هر ۱۲ ساعت)
  ۱۰ تا قرص فنازوپیریدین (هر ۸ ساعت)
  قرص ها رو خوردم ولی حس میکنم هیچ تغییری نکردم..
  البته چند تا نکته دیگ هم هست که باید بگم
  اولیش اینه که من چندین سال خودارضایی میکردم و تقریبا دو هفته پیش دیگ گذاشتم کنار و از اون موقع تا حالا یه بارم خودارضایی نکردم
  دوم-من چندین ماه پیش پهلوی راستم نزدیک کلیه ام درد میکرد و رفتم آزمایش دادم گفتن ک سنگ کلیه نداری و بهم قرص کلسیم د دادن و قرص هم ک خوردم یکم بهتر شدم و بعدش خودش دیگ خوب شد
  سوم من ۲۱ سالمه
  حالا تشخیص شما چیه؟
  1. تصویر کاربر علی شنبه ۵ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   بخاطر طولانی بودن سوال هم معذرت میخوام🌹
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   تشكر

  3. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   همین؟؟؟؟؟
  4. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   همین؟
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سوال كوتاه شود

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر Esi پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.این آزمایش و سلول های نامتعارف چه چیزی رو نشون میده ایا سرطان هست یا خیر چون دکتر گفت بدخیم نشون نمیده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سرطان نيست

 • تصویر کاربر رحیم جمعه ۴ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت جناب دکتر. بنده در بهمن سال 96 بدلیل وجود توده در داخل مثانه سیستوسکوپی انجام دادم و یکسال بعد در اسفند 97 یعنی 4 ماه پیش بدلیل تورم جای توده قبلی با نظر پزشک معالج مجددا سیستوسکوپی انجام شده و اولین تزریق ب ث ژ در هفته قبل انجام و تا 6 هفته باید تکرار شود.واما آقای دکتر به نظر شما احتمال درمان قطعی بیماری بنده چقدر است. در ضمن جواب پاتولوژی حدودا 4 ماه پیش پیوست میباشد.خداوند از شما راضی باشد که بدون تردید با این مشاوره ها و پیشنهادات درمانی اینچنین خواهد بود ممنونم بابت پاسخگویی.
  رحیم 45 ساله از کرج
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   ٨٠. درصد بهبودي

 • تصویر کاربر گلی پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر.من مشکل سیستیت بینابینی مثانه دارم.با تجویز پزشک باید از سوند یکبار مصرف استفاده کنم اما هر کار میکنم ادرار تخلیه نمیشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   بايد ياد بگيري

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر