آیا بیماران مبتلا به سرطان مثانه درمان می شوند؟

سرطان مثانه یا (Bladder cancer) معمولا در افراد با سنین بالا به وجود می آید، اگر چه ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد. از هر 10 سرطان مثانه 7 مورد آن در مراحل اولیه که قابل درمان است، تشخیص داده می شوند.

در این مقاله علل و فاکتورها، علائم، تشخیص، جلوگیری از عود و چگونگی درمان سرطان مثانه آمده است.

علل سرطان مثانه

 • یک فرد سیگاری 50 برابر شانس بیشتری برای ابتلا دارد.
 •  تومور مثانه، بیشتر در مردان سفیدپوست بالای ۴۰ سال دیده می شود. وجود سابقه این بیماری یا مجاری ادراری در خانواده‌ی نزدیک، احتمال ابتلا سایر اعضا را تشدید می‌کند.
 •  شغل هایی که با مواد شیمیایی سرو کار دارند. افرادی که در آزمایشگاه ها کار می کنند و یا افرادی که در قسمت های نفتی شرکت نفت کار می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به کانسر مثانه قرار دارند.
 • در صورتیکه عفونت مثانه عود کند یا عامل دیگری در دراز مدت باعث تحریک مثانه شود، احتمال ابتلا به توده در مثانه افزایش میابد.
 •  اگر بیشتر از یک سال است که داروی پیگلیتازون (اکتوز) را مصرف می کنید، متأسفانه در خطر بیماری سرطان در ناحیه مثانه قرار دارید. سایر داروهای دیابت نیز که حاوی این ماده‌ی دارویی می باشند، خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند.
 •  اگر ناحیه‌ی لگن شما تحت پرتودرمانی قرار گرفته است، امکان ایجاد توده مثانه در شما زیاد است. شیمی‌ درمانی و مصرف داروهای سیکلو فسفامید نیز ممکن است موجب ایجاد سرطان در مثانه شوند.
 •  انگل شیستوزوما، باعث ایجاد سرطان در مثانه می شود.

عوامل دیگر عبارتند از:

 • جراحی تقویت مثانه. برخی افراد این پروسه را برای کمک به بی اختیاری انجام می دهند. این جراحی احتمال ابتلا به سنگ های مثانه را بیشتر می کند.
 • دیورتیکول مثانه. این دیورتیکول ها، کیسه های کوچکی هستند که در مثانه شما تشکیل می شوند. برخی افراد با آن ها متولد می شوند، در حالی که در برخی دیگر آن ها ناشی از عفونت یا مشکل پروستات می باشند.
 • سیستوسل. این حالت فقط در زنان اتفاق می افتد. بخشی از دیواره مثانه ضعیف شده و به داخل واژن می افتد که می تواند جریان ادرار را مسدود کند.
 • رژیم غذایی. یک رژیم غذایی سرشار از چربی، قند و نمک که فاقد ویتامین های A و B است می تواند احتمال ابتلا به سنگ مثانه را افزایش دهد، اگرچه این مورد در کشورهای در حال توسعه بیشتر است.

احساس درد در مثانه

علائم دقیق سرطان مثانه چیست؟

 • ادرار خونی که به دو صورت دیده می شود: یا فرد از ادرار خونی و دفع لخته خون شکایت دارد یا در آزمایش ادرار، خون گزارش می شود. از هر 10 نفر مبتلا به این بیماری،  8 نفر ادرار خونی دارند. ادرار خونی معمولاً بدون درد است.
 •  ادرار دردناک یا سوزش ادرار
 •  گاهی تکرر ادرار
 •  عفونت های ادراری
 •  اگر تومور از مثانه خارج شده باشد، بیمار ممکن است از درد پشت اطراف مثانه شکایت داشته باشد.
 •  ورم اندام تحتانی
 •  کاهش وزن
 •  کم خونی
 •  توده در لگن
 •  درد مقعد و لگن

علائم سرطان مثانه در مردان

در ایران مردان بیشتر از زنان به این بیماری دچار می شوند اگر این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود و فرم پیشرفته نباشد ارگانها را گرفتار (متاستاز) نکرده باشد به صورت زیر می باشد:

👈 مطلب مرتبط: برای آشنایی بیشتر با سوزش ادرار ناشی از التهاب مثانه و علت های آن بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

سوزش ادرار ناشی از التهاب مثانه

اگر بیمار به نوع بدخیم و پیشرفته کنسر که ممکن است استخوانها ، کبد و یا ریه را مبتلا شده باشد علائم ریوی ، کبدی و درد استخوانی را نیز دارا خواهد بود.

علائم سرطان مثانه در زنان

بطور شایع و بیشتر سرطان مثانه در دو طرف جدار مثانه بوجود می آید و محل شایع دیگری که سرطان بوجود می آید ، کف مثانه می باشد در نوع اول علائم این بیماری بیشتر ادرار خونی و دفع لخته می باشد و چنانچه تومور نزدیک سوراخ مثانه ایجاد شده باشد باعث کاهش فشار ادرار ، تکرر ادرار ، سوزش ادرار و احتباس ادراری می باشد.

 

انواع سرطان های مثانه

3 نوع سرطان در مثانه وجود دارد. شایع ترین نوع سرطان مثانه، نوع ترانزیشنال (Transitional Cell Carcinoma) می باشد که در حدود 92 درصد سرطان های مثانه را تشکیل می دهند.

ترانزیشنال (Transitional Cell Carcinoma) : سرطانی است که در سلول‌های موجود در درونی‌ترین لایۀ پوشش دستگاه ادراری مربوط به مثانه ایجاد می‌شود. بیش‌تر سرطان‌های مثانه در این سلول‌های ارتجاعی ایجاد می‌شوند.

دو نوع سرطان دیگر مثانه آدنوکار سینوما و اسکاموس هستند که تومورهای بسیار بدخیم هستند و بعد از درمان بیمار طول عمر زیادی نخواهد داشت.

نوع اول سرطان مثانه خود به دو دسته تقسیم می گردد:

◀  دسته اول که 70 تا 80 درصد تومورهای مثانه را تشکیل می دهند، تومورهایی هستند که از نظر درجه یا گرید به داخل مثانه نفوذپذیری ندارند و این نوع سرطان ها را سرطان های سطحی می گویند.

◀  دسته دوم سرطان هایی هستند که درجه و یا گرید آنها بالا بوده و به داخل مثانه نفوذ کرده اند.

درمان سرطان مثانه

آیا سرطان مثانه کشنده است ؟

150 نوع سرطان در بدن انسان وجود دارد. هر کدام که در مرحله پیشرفته تشخیص داده شود، بیمار طول عمر چندانی نخواهد داشت و منجر به مرگ می شود. سرطان در ناحیه مثانه به 2 فرم دیده می شود. نوع اول خوشخیم است و کشنده نیست.

نوع دوم که توده های بدخیم از مثانه خارج شده و ارگانها را گرفتار کرده باشد باعث می شود طول عمر کاهش یابد و بعد از حداکثر 2 سال منجر به مرگ می شود.

احتمال زنده ماندن بعد از سرطان مثانه

میزان زنده ماندن می تواند به شما ایده بدهد که چند درصد از افراد مبتلا به همان نوع و با همان مرحله سرطان با گذشت زمان مشخصی( معمولاً 5 سال) پس از تشخیص هنوز زنده هستند. آن ها نمی توانند به شما بگویند که چه مدت زنده هستید، اما ممکن است به شما کمک کنند درک بهتری از موفقیت درمان داشته باشید.

طول عمر بیماران سرطان مثانه

به خاطر داشته باشید که میزان بقا بر اساس نتایج قبلی تعداد زیادی از افراد مبتلا به سرطان خاص تخمین زده می شود، اما آن ها نمی توانند پیش بینی کنند که در مورد هر شخص خاصی چه اتفاقی می افتد. این آمار می تواند گیج کننده باشد و ممکن است شما را به سوالات بیشتری سوق دهد. با پزشک خود در مورد چگونگی محاسبه ی این اعداد صحبت کنید، زیرا وی با شرایط شما آشنا است.

نحوه تشخیص سرطان مثانه

گام های مختلفی برای تشخیصتوده در این ناحیه و میزان پیشرفت آنها طی می شود.

 • آزمایش ادرار
 • معاینه فیزیکی که در آن به کمک انگشت، ناحیه مقعد و یا واژن مورد بررسی قرار گرفته و وجود هرگونه توده غیر طبیعی تشخیص داده می شود.
 • سیستوسکوپی که در آن دوربین کوچکی از طریق میزراه وارد مثانه میشود و پزشک می تواند توسط آن وجود هر گونه بدخیمی را مشاهده کند.
 • بیوپسی که در آن، از بافت دیواره مثانه از طریق وارد کردن لوله ای کوچک به داخل میزراه، نمونه برداری می شود.
 • سی تی اسکن
 • عکس برداری از مثانه بوسیله ی تزریق ماده حاجب
 • ایکس ری

سیستوسکوپی

پس از تعیین حجم و ابعاد توده و گرید کنسر، درمان متناسب با آن اتخاذ می شود، از آنجایی که این بیماری در مراحل اولیه به راحتی قابل درمان است، آزمون های سالانه و غربالگری این سرطان اهمیت بسیاری دارد.

درمان سرطان مثانه

درمان سرطان های شایع سطحی مثانه

برای تشخیص این نوع از سرطان  از سیستوسکوپی استفاده می شود. این نوع سرطان ممکن است یک عدد یا چند عدد باشد. پس از تشخیص، یک دستگاه مخصوص را وارد مثانه کرده و بافت های سرطانی را خارج می کنیم. پس از خارج کردن سرطان، شیمی درمانی داخل مثانه ای هفته ای یک بار با ب ث ژ بمدت 6 هفته باید صورت گیرد.

👈مطلب مرتبط: برای آشنایی بیشتر با سیستوسکوپی و عوارض آن بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

سیستوسکوپی

سیستوسکوپی این سرطانها بعد از عمل شانس عود دارند، لذا باید هر سه ماه یکبار به مدت 2 سال، مثانه را با دستگاه برای تشخیص عود سرطان بررسی کنیم و پس از 2 سال هر 6 ماه یکبار به مدت 5 سال مثانه را مورد بررسی قرار دهیم.
اخیراً برای جلوگیری از عود مجدد کنسر مثانه داروی ب ث ژ را برای چند ماه ادامه می دهیم.

آیا سرطان مثانه قابل درمان است؟

این بیماری اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود به طور کامل قابل کنترل و درمان است.

اما اگر متاستاز پیشرفته باشد درمان آن رضایت بخش نیست و طول عمر چند ساله با شیمی درمانی امکان پذیر است . در این حالت تو ده های بد خیم از مثانه خارج شده و به ترتیب استخوانها، کبد و ریه را گرفتار می کنند و بیمار طول عمر زیادی نخواهد داشت.

درمان سرطان های غیر سطحی و نفوذ پذیر در عضله مثانه

این سرطانها بر خلاف سرطان هایی که قبل تر ذکر شد، بزرگتر و قسمت وسیعی از مثانه را گرفتار می کنند و کنسر به داخل عضله مثانه پیشرفت می کند. برای تشخیص این بیماری، از سیستوسکوپی استفاده می شود و باید توده های سرطانی با دستگاه  ادراری کاملاً خارج شود و با دستگاه قسمتی از عضله مثانه را هم خارج می کنیم تا مشخص شود تا چه مقدار از دیواره ی مثانه گرفتار کنسر شده است.

این کنسر به علت درجه و گرید بالا و گرفتاری عضله مثانه، درمان آن خارج کردن مثانه و پروستات و درست کردن مثانه از روده کوچک است به این صورت که انتهای مثانه مصنوعی را به جدار پوست شکم وصل می کنیم.

درمان گیاهی درد مثانه

شایع ترین علت درد مثانه که همراه با تکرر ادرار می باشد.، التهاب و عفونت مثانه می باشد که در این دو حالت تجویز داروی آنتی بیوتیک و داروی ضد درد ضروری است.

در حال حاضر هیچ دارویی گیاهی برای درد مثانه وجود ندارد و کاربردی ندارد و بر خلاف تبلیغات، هیچ کدام از محصولاتی که تبلیغ می شوند اثر تایید شده ای بر جلوگیری از پیشرفت کنسر در مثانه ندارند.

پیشگیری از سرطان مثانه

متاسفانه امروزه بده ما در معرض انواع امواج، تشعشعات، آلودگی ها و هم چنین مواد غذایی با ترکیبات سرطانزا قرار دارد. برای پیشگیری از انواع تومور ها در ناحیه های مختلف بدن از جمله مثانه توصیه های عمومی وجود دارد :

 • در معرض قرار نگرفتن با مواد شیمیایی صنعتی
 • از شغل هایی که با مواد رنگی، کابل، رنگ آمیزی سرو کار دارند خودداری شود.
 • خودداری از خوردن غذاهای پر چرب، کلسترول زیاد
 • خوردن سبزیجات و میوه فراوان
 • خوردن مایعات فراوان

ولی به طور خاص تخلیه کامل ادرار در هر نوبت و رسیدگی سریع به التهابات و عفونت های مثانه، میتواند به پیشگیری از ایجاد توده در مثانه کمک کند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

منبع ویکی پدیا فارسی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  بعد از چند مدت مشاهده خون در ادرار پدرم و مراجعه به سونوگرافی و پس از آن متخصص اورولوزیست، تشخیص به سرطان مثانه داده شد و بلافاصله توسط سیستوسکوپی نسبت به برداشتن توده اقدام و نمونه جهت پاتولوژی ارسال شد که جواب پاتولوژی به پیوست خدمتتون ارسال میشود.با توجه به توضیحات پاسخ آزمایش ، دکتر جراح پیشنهاد تخلیه کامل مثانه و یا پرتو درمانی را داده اند. خواهشمندم ضمن حفظ محرمانگی نام بیمار راهنمایی بفرمایید تا نسبت به رفع سردرگمی حتی به میزان اندک کاسته شود.
  خداوند شما و سایر نیکخواهان مردمان را در پناه خویش حفظ نماید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 2 روز پیش)

   راديوتراپي انجام شود

 • تصویر کاربر م.م شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.
  بنده یک دختر مجرد ۲۲ ساله ام. ساکن مشهد.
  هنگام تخلیه ادرار حس میکنم بطور کامل تخلیه نمیشم چون هر چی بشینم و به مثانه م فشار بیارم باز چند قطره ادرار میاد. اما موقع تخلیه درد و سوزش ندارم. بعدش هم موقع عطسه یا حتی راه رفتن یا چیز سنگین بلند کردن احساس میکنم ادرار خیلی کم ترشح میشه. حالتی که نشتی خیلی کمی داشته باشه. برای اینکه احیانا نجس نشم دستمال کاغذی میزارم که باز به اون حساسیت پوستی پیدا کردم و قوزبالاقوز. دکتر عمومی رفتم برام سونو نوشت.کلیه و مثانه و مجاری سنگ نداشت. برام قرص اکسی بوتینین نوشت. الان هر شب یکی میخورم یه کم بهتر شده اما هنوز کامل رفع نشده مشکلم. آقای دکتر خواهش میکنم جواب این پیام رو بدید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 2 روز پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيدده روز سيستوسكوپي هم انجام شود

 • تصویر کاربر میلاد شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من میلاد ۲۸ سالمه چند سالی هست سوزش ادرار دارم و این سورزش در سر آلت هستش و در انتهای ادار خون به همراه ماده چسبناک بیرون میاد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 2 هفته پیش)

   سيستوسكوپي كنيد

 • تصویر کاربر ابتین شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید خدمت دکتر گرانقدر
  پدر بنده گرفتار سرطان مثانه شدن
  این جواب پاتولوژی ست اقای دکتر قوامی
  یک سال هست ب س ژ تراپی رو انجام دادن و یک هفته پیش چکاپ کردن و عود نداشتن
  خواستم بدونم درجه سرطانشون چی هست
  Ta یا T1?
  و اینکه ایا ۶ هفته ب س ژ کافی بوده؟ ایا بهتر نیست ادامه دار باشه؟
  ممنون از شما
  خدا خیرتون بده انشالا
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 2 هفته پیش)

   درمان درست بوده و نوع سرطان خوب است

 • تصویر کاربر حسن جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقا دکتر پاسخ سوال ۴۰۸۰۷ یعنی دار افاقه نداره بعد تا چه زمانی از سونداژ به خودی استفاده کرد در حال حاضر از سوند نلاتون استفاده میکنیم امکان استفاده از سونداژ به خودی با توجه به وضعیت دختر خیلی مشکل استفاده از سوند نلاتون تاثیر نداره وآیا قابل علاج هست یانیست داروداره مصرف میکنه لطف کنید بفرمایید برای حبس ادرار که از طریق سوند استفاده میکنیم داروی باکلوفن به همراه امنیک وقرص بناتکول خوب کدام دارو تحویز میکنید آقا دکتر لطف کنید پاسخ اورژانسی پاسخ دهید خیلی نگرانیم امیدی هست یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 2 هفته پیش)

   سونداژ به خود بايد انجام شود و دارو هم لازم نيست

 • تصویر کاربر Zahra دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر. مدتی قبل خیلی اتفاقی متوجه شدیم که مادرم تومور مثانه دارن. دکتر سریعا عمل کردن و گفتن از عمل خیلی راضی بودن. جواب پاتولوژی نیومده ولی دکتر گفتن بدخیم هست ولی به نظرم خفیفه. هیچ علائمی هم نداشتن.الان 3 4 روز از عمل میگذره و دو روزه که مادرم پاشنه پاشون وقت حرکت به شدت درد میگیره. خیلی نگرانم دکتر مادرم الان این شهر نیستن و متخصص ارتوپد و جراح هم وقت ندادن. به نظر شما احتمال متاستاز هست؟ دکتر توروخدا اگه میشه زود جواب بدین. استرس داره دیوونم میکنه 😭😭
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 4 هفته پیش)

   متاستاز نيست

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  یک ماهی است که هراز گاهی مشکل دفع ادرار دارم. یه مقداری باید صبر کنم تا ادرار کنم بعد بریده بریده میشه و احساس میکنم کامل تخلیه نشده . یه احساس درد خفیف در مثانه هم دارم. آزمایش خون psa0/7 بوده حجم پروستات 26 سی سی بوده. وهمچنین 41 سال سن دارم . ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 4 هفته پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد يك ماه

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ...جناب دکتر ببخشید که سوالم رو واضح مطرح میکنم ...چون اولا شما پزشک هستید ..وثانیا واقعا به مرز خستگی رسیدم و نمیدونم چه کار کنم...مشکل من بدین قرار است که بنده پس از ادرار کردن ،مدتی هم مکث و صبر میکنم برای تخلیه کامل ادرار، استبراء هم انجام میدم با دست جهت تخلیه مجرای آلت از باقیمانده ادرار ....سپس آلت رو میشورم ...اما همیشه مشاهده میکنم که مقدار بسیار کمی...تاکید میکنم مقدار بسیار کمی ادرار (یا به هر حال مایعی شبیه ادرار مثل آب)از من خارج میشه ...مقدار این مایع ادرار مانند بسیار کم هست به طوری که به یک قطره نمیرسه...و شاید اگر بخواهم تشبیه کنم به اندازه نقطه ای هست که با سر خودکار روی یک کاغذ سفید ایجاد کنیم یا مثلا سر یک مورچه...در واقع سوراخ سر آلت کمی تر میشه ...این حالت شاید تا یک ساعت پس از ادرار کردن هم وجود داشته باشه البته نه اینکه دائمی باشه بلکه نامنظم هست شاید هر ده دقیقه یا بیست دقیقه اتفاق بیفته...و نکته دیگر اینکه حتی اصلا ارتباطی با ادرار کردن نداره و شاید هنگامی که چند ساعت از ادرار کردنم گذشته باشه ممکنه رخ بده و البته مقدارش اصلا به یک قطره هم نمیرسه و خیلی کم هست ...حتی من اغلب بار ها و بارها مجرای آلت رو با دست فشار میدم که همون استبرا هست و این کار رو بعضی مواقع تا نیم ساعت ادامه میدم اما باز هم ممکنه خارج بشه البته عرض کردم مقدارش بسیار کم هست همیشه ...حالا عرضم خدمتتون اینه که این مایع که خیلی هم ک هست و به حد یک قطره نمیرسه آیا همون ادراره؟ البته من میدونم که آبهایی مثل منی و مایعات دیگری هم ممکنه خارج بشه که در فقه اسلامی به اون اشاره شده اما من مطمئنم که این مایع منی نیست و همچنین اون ابهایی که هنگام تحریک جنسی و یا پس از ادرا از انسان خارج میشه هم نیست چون کاملا شبیه آب و ادرا هست و چسبناک نیست و ... حال آیا این مایع ادراره ؟اگر ادراه چرا انقدر کم هست و راه درمانی داره ؟اگر با دقت به سوالم پلاسخ بدین بنده رو از یک مشکل بزرگ چندین ساله نجات دادین چون من نماز میخونم و در اثر این مسئله به یک وسواس واقعا شدید و فرساینده رسیدم که جای شرحش نیست.. فقط نجاتم بدین ...با تشکر از توجه و لطفتون...
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   ترشح از پروستات است درماني ندارد شما بي خيال شويد

 • تصویر کاربر azarmehr دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر تو سونوگرافی بهم گفتن جدار مثانت ضخیم شده و ممکنه نشانه عفونت مزمن مثانه باشه رنگ ادرارمم کدره ممکنه راهنمایی بفرمایید چه نوع انتی بیوتیکی مصرف کنم جواب کشت ادرارمم منفی شد پروتیین ادرارمم چندین ساله trace هستش
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   دارو لازم نيست فقط روزي دو بار هر بار ١٥دقيقه در أب گرم نشسته شود دو هفته

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   دارو لازم نيست فقط روزي دو بار هر بار ١٥دقيقه در أب گرم نشسته شود دو هفته

  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   دارو لازم نيست فقط روزي دو بار هر بار ١٥دقيقه در أب گرم نشسته شود دو هفته

  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   دارو لازم نيست فقط روزي دو بار هر بار ١٥دقيقه در أب گرم نشسته شود دو هفته

  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   دارو لازم نيست فقط روزي دو بار هر بار ١٥دقيقه در أب گرم نشسته شود دو هفته

  6. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   دارو لازم نيست فقط روزي دو بار هر بار ١٥دقيقه در أب گرم نشسته شود دو هفته

  7. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   دارو لازم نيست فقط روزي دو بار هر بار ١٥دقيقه در أب گرم نشسته شود دو هفته

  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید تقریبا یک هفته میشه به دستور شما کپسول امنیک 4/.مصرف می کنم با انجام عمل جنسی برگشت منی در مثانه دارم قبلا هم با کپسول پروتال4/.که دکتر شهر خودم که برام نوشته بود همچین حالتی داشتم همچنین با مصرف امنیک بلند که میشم سرگیجه دارم وادرارم با کمی تأخیر میاد بیشتر راهنمایی کنید برای مصرف امینک یا قطع شود چکار کنم راهنمایی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   امنيك را قطع كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر