آیا بیماران مبتلا به سرطان مثانه درمان می شوند؟

سرطان مثانه یا (Bladder cancer) معمولا در افراد با سنین بالا به وجود می آید، اگر چه ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد. از هر 10 سرطان مثانه 7 مورد آن در مراحل اولیه که قابل درمان است، تشخیص داده می شوند.

در این مقاله علل و فاکتورها، علائم، تشخیص، جلوگیری از عود و چگونگی درمان سرطان مثانه آمده است.

علل سرطان مثانه

 • یک فرد سیگاری 50 برابر شانس بیشتری برای ابتلا دارد.
 •  تومور مثانه، بیشتر در مردان سفیدپوست بالای ۴۰ سال دیده می شود. وجود سابقه این بیماری یا مجاری ادراری در خانواده‌ی نزدیک، احتمال ابتلا سایر اعضا را تشدید می‌کند.
 •  شغل هایی که با مواد شیمیایی سرو کار دارند. افرادی که در آزمایشگاه ها کار می کنند و یا افرادی که در قسمت های نفتی شرکت نفت کار می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به کانسر مثانه قرار دارند.
 • در صورتیکه عفونت مثانه عود کند یا عامل دیگری در دراز مدت باعث تحریک مثانه شود، احتمال ابتلا به توده در مثانه افزایش میابد.
 •  اگر بیشتر از یک سال است که داروی پیگلیتازون (اکتوز) را مصرف می کنید، متأسفانه در خطر بیماری سرطان در ناحیه مثانه قرار دارید. سایر داروهای دیابت نیز که حاوی این ماده‌ی دارویی می باشند، خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند.
 •  اگر ناحیه‌ی لگن شما تحت پرتودرمانی قرار گرفته است، امکان ایجاد توده مثانه در شما زیاد است. شیمی‌ درمانی و مصرف داروهای سیکلو فسفامید نیز ممکن است موجب ایجاد سرطان در مثانه شوند.
 •  انگل شیستوزوما، باعث ایجاد سرطان در مثانه می شود.

عوامل دیگر عبارتند از:

 • جراحی تقویت مثانه. برخی افراد این پروسه را برای کمک به بی اختیاری انجام می دهند. این جراحی احتمال ابتلا به سنگ های مثانه را بیشتر می کند.
 • دیورتیکول مثانه. این دیورتیکول ها، کیسه های کوچکی هستند که در مثانه شما تشکیل می شوند. برخی افراد با آن ها متولد می شوند، در حالی که در برخی دیگر آن ها ناشی از عفونت یا مشکل پروستات می باشند.
 • سیستوسل. این حالت فقط در زنان اتفاق می افتد. بخشی از دیواره مثانه ضعیف شده و به داخل واژن می افتد که می تواند جریان ادرار را مسدود کند.
 • رژیم غذایی. یک رژیم غذایی سرشار از چربی، قند و نمک که فاقد ویتامین های A و B است می تواند احتمال ابتلا به سنگ مثانه را افزایش دهد، اگرچه این مورد در کشورهای در حال توسعه بیشتر است.

احساس درد در مثانه

علائم دقیق سرطان مثانه چیست؟

 • ادرار خونی که به دو صورت دیده می شود: یا فرد از ادرار خونی و دفع لخته خون شکایت دارد یا در آزمایش ادرار، خون گزارش می شود. از هر 10 نفر مبتلا به این بیماری،  8 نفر ادرار خونی دارند. ادرار خونی معمولاً بدون درد است.
 •  ادرار دردناک یا سوزش ادرار
 •  گاهی تکرر ادرار
 •  عفونت های ادراری
 •  اگر تومور از مثانه خارج شده باشد، بیمار ممکن است از درد پشت اطراف مثانه شکایت داشته باشد.
 •  ورم اندام تحتانی
 •  کاهش وزن
 •  کم خونی
 •  توده در لگن
 •  درد مقعد و لگن

علائم سرطان مثانه در مردان

در ایران مردان بیشتر از زنان به این بیماری دچار می شوند اگر این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود و فرم پیشرفته نباشد ارگانها را گرفتار (متاستاز) نکرده باشد به صورت زیر می باشد:

👈 مطلب مرتبط: برای آشنایی بیشتر با سوزش ادرار ناشی از التهاب مثانه و علت های آن بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

سوزش ادرار ناشی از التهاب مثانه

اگر بیمار به نوع بدخیم و پیشرفته کنسر که ممکن است استخوانها ، کبد و یا ریه را مبتلا شده باشد علائم ریوی ، کبدی و درد استخوانی را نیز دارا خواهد بود.

علائم سرطان مثانه در زنان

بطور شایع و بیشتر سرطان مثانه در دو طرف جدار مثانه بوجود می آید و محل شایع دیگری که سرطان بوجود می آید ، کف مثانه می باشد در نوع اول علائم این بیماری بیشتر ادرار خونی و دفع لخته می باشد و چنانچه تومور نزدیک سوراخ مثانه ایجاد شده باشد باعث کاهش فشار ادرار ، تکرر ادرار ، سوزش ادرار و احتباس ادراری می باشد.

 

انواع سرطان های مثانه

3 نوع سرطان در مثانه وجود دارد. شایع ترین نوع سرطان مثانه، نوع ترانزیشنال (Transitional Cell Carcinoma) می باشد که در حدود 92 درصد سرطان های مثانه را تشکیل می دهند.

ترانزیشنال (Transitional Cell Carcinoma) : سرطانی است که در سلول‌های موجود در درونی‌ترین لایۀ پوشش دستگاه ادراری مربوط به مثانه ایجاد می‌شود. بیش‌تر سرطان‌های مثانه در این سلول‌های ارتجاعی ایجاد می‌شوند.

دو نوع سرطان دیگر مثانه آدنوکار سینوما و اسکاموس هستند که تومورهای بسیار بدخیم هستند و بعد از درمان بیمار طول عمر زیادی نخواهد داشت.

نوع اول سرطان مثانه خود به دو دسته تقسیم می گردد:

◀  دسته اول که 70 تا 80 درصد تومورهای مثانه را تشکیل می دهند، تومورهایی هستند که از نظر درجه یا گرید به داخل مثانه نفوذپذیری ندارند و این نوع سرطان ها را سرطان های سطحی می گویند.

◀  دسته دوم سرطان هایی هستند که درجه و یا گرید آنها بالا بوده و به داخل مثانه نفوذ کرده اند.

درمان سرطان مثانه

آیا سرطان مثانه کشنده است ؟

150 نوع سرطان در بدن انسان وجود دارد. هر کدام که در مرحله پیشرفته تشخیص داده شود، بیمار طول عمر چندانی نخواهد داشت و منجر به مرگ می شود. سرطان در ناحیه مثانه به 2 فرم دیده می شود. نوع اول خوشخیم است و کشنده نیست.

نوع دوم که توده های بدخیم از مثانه خارج شده و ارگانها را گرفتار کرده باشد باعث می شود طول عمر کاهش یابد و بعد از حداکثر 2 سال منجر به مرگ می شود.

احتمال زنده ماندن بعد از سرطان مثانه

میزان زنده ماندن می تواند به شما ایده بدهد که چند درصد از افراد مبتلا به همان نوع و با همان مرحله سرطان با گذشت زمان مشخصی( معمولاً 5 سال) پس از تشخیص هنوز زنده هستند. آن ها نمی توانند به شما بگویند که چه مدت زنده هستید، اما ممکن است به شما کمک کنند درک بهتری از موفقیت درمان داشته باشید.

طول عمر بیماران سرطان مثانه

به خاطر داشته باشید که میزان بقا بر اساس نتایج قبلی تعداد زیادی از افراد مبتلا به سرطان خاص تخمین زده می شود، اما آن ها نمی توانند پیش بینی کنند که در مورد هر شخص خاصی چه اتفاقی می افتد. این آمار می تواند گیج کننده باشد و ممکن است شما را به سوالات بیشتری سوق دهد. با پزشک خود در مورد چگونگی محاسبه ی این اعداد صحبت کنید، زیرا وی با شرایط شما آشنا است.

نحوه تشخیص سرطان مثانه

گام های مختلفی برای تشخیصتوده در این ناحیه و میزان پیشرفت آنها طی می شود.

 • آزمایش ادرار
 • معاینه فیزیکی که در آن به کمک انگشت، ناحیه مقعد و یا واژن مورد بررسی قرار گرفته و وجود هرگونه توده غیر طبیعی تشخیص داده می شود.
 • سیستوسکوپی که در آن دوربین کوچکی از طریق میزراه وارد مثانه میشود و پزشک می تواند توسط آن وجود هر گونه بدخیمی را مشاهده کند.
 • بیوپسی که در آن، از بافت دیواره مثانه از طریق وارد کردن لوله ای کوچک به داخل میزراه، نمونه برداری می شود.
 • سی تی اسکن
 • عکس برداری از مثانه بوسیله ی تزریق ماده حاجب
 • ایکس ری

سیستوسکوپی

پس از تعیین حجم و ابعاد توده و گرید کنسر، درمان متناسب با آن اتخاذ می شود، از آنجایی که این بیماری در مراحل اولیه به راحتی قابل درمان است، آزمون های سالانه و غربالگری این سرطان اهمیت بسیاری دارد.

درمان سرطان مثانه

درمان سرطان های شایع سطحی مثانه

برای تشخیص این نوع از سرطان  از سیستوسکوپی استفاده می شود. این نوع سرطان ممکن است یک عدد یا چند عدد باشد. پس از تشخیص، یک دستگاه مخصوص را وارد مثانه کرده و بافت های سرطانی را خارج می کنیم. پس از خارج کردن سرطان، شیمی درمانی داخل مثانه ای هفته ای یک بار با ب ث ژ بمدت 6 هفته باید صورت گیرد.

👈مطلب مرتبط: برای آشنایی بیشتر با سیستوسکوپی و عوارض آن بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

سیستوسکوپی

سیستوسکوپی این سرطانها بعد از عمل شانس عود دارند، لذا باید هر سه ماه یکبار به مدت 2 سال، مثانه را با دستگاه برای تشخیص عود سرطان بررسی کنیم و پس از 2 سال هر 6 ماه یکبار به مدت 5 سال مثانه را مورد بررسی قرار دهیم.
اخیراً برای جلوگیری از عود مجدد کنسر مثانه داروی ب ث ژ را برای چند ماه ادامه می دهیم.

آیا سرطان مثانه قابل درمان است؟

این بیماری اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود به طور کامل قابل کنترل و درمان است.

اما اگر متاستاز پیشرفته باشد درمان آن رضایت بخش نیست و طول عمر چند ساله با شیمی درمانی امکان پذیر است . در این حالت تو ده های بد خیم از مثانه خارج شده و به ترتیب استخوانها، کبد و ریه را گرفتار می کنند و بیمار طول عمر زیادی نخواهد داشت.

درمان سرطان های غیر سطحی و نفوذ پذیر در عضله مثانه

این سرطانها بر خلاف سرطان هایی که قبل تر ذکر شد، بزرگتر و قسمت وسیعی از مثانه را گرفتار می کنند و کنسر به داخل عضله مثانه پیشرفت می کند. برای تشخیص این بیماری، از سیستوسکوپی استفاده می شود و باید توده های سرطانی با دستگاه  ادراری کاملاً خارج شود و با دستگاه قسمتی از عضله مثانه را هم خارج می کنیم تا مشخص شود تا چه مقدار از دیواره ی مثانه گرفتار کنسر شده است.

این کنسر به علت درجه و گرید بالا و گرفتاری عضله مثانه، درمان آن خارج کردن مثانه و پروستات و درست کردن مثانه از روده کوچک است به این صورت که انتهای مثانه مصنوعی را به جدار پوست شکم وصل می کنیم.

درمان گیاهی درد مثانه

شایع ترین علت درد مثانه که همراه با تکرر ادرار می باشد.، التهاب و عفونت مثانه می باشد که در این دو حالت تجویز داروی آنتی بیوتیک و داروی ضد درد ضروری است.

در حال حاضر هیچ دارویی گیاهی برای درد مثانه وجود ندارد و کاربردی ندارد و بر خلاف تبلیغات، هیچ کدام از محصولاتی که تبلیغ می شوند اثر تایید شده ای بر جلوگیری از پیشرفت کنسر در مثانه ندارند.

پیشگیری از سرطان مثانه

متاسفانه امروزه بده ما در معرض انواع امواج، تشعشعات، آلودگی ها و هم چنین مواد غذایی با ترکیبات سرطانزا قرار دارد. برای پیشگیری از انواع تومور ها در ناحیه های مختلف بدن از جمله مثانه توصیه های عمومی وجود دارد :

 • در معرض قرار نگرفتن با مواد شیمیایی صنعتی
 • از شغل هایی که با مواد رنگی، کابل، رنگ آمیزی سرو کار دارند خودداری شود.
 • خودداری از خوردن غذاهای پر چرب، کلسترول زیاد
 • خوردن سبزیجات و میوه فراوان
 • خوردن مایعات فراوان

ولی به طور خاص تخلیه کامل ادرار در هر نوبت و رسیدگی سریع به التهابات و عفونت های مثانه، میتواند به پیشگیری از ایجاد توده در مثانه کمک کند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

منبع ویکی پدیا فارسی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر تسنیم جمعه ۲۰ فروردین ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر
  پدرم یکسال بیشتر است که همراه ادرارشون خون بود بعد از تشخیص ، سیتوسکوپی و عمل مراحی براشون ۶ آمپول تجویز کردند، لطفا راهنماییمون کنید و اینکه پدرم در چه مرحله ای از بیماری هستن آیا قابل درمان است ، و برای کنترل و درمانشون راهکاری پیشنهاد میفرمایید
  لطفا پاسخ بدین ممنون میشم.آیا پدرم در وضعیت بدی قراردارند یا نه ، توروخدا جواب بدین خیلی نگرانشونم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ فروردین ۰( 1 هفته پیش)

   با سلام در وضعيت بدي نيستند هر سه ماه بايد سيتوسكوپي انجام شود

 • تصویر کاربر rfp سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام و وقتتون بخير دکتر.به نيابت از يکي از بستگان که مشکلي براش پيش اومده سوال ازتون داشتم.گفته که:بيش تر از يک ماه هست که در قسمت پايين آلت تناسلي و اخيرا بيضها و مقعد احساس خارش ميکنه.(زخمي هم در پايين آلت تناسلي ايجاد شده که براتون پيوست ميکنم.)ظاهرا گاهي هم اين زخم ترشحات سفيد داشته.در چند روز اخير هم از روشهاي ضد عفوني مانند الکل زدن و اضافه کردن نمک به شامپو و قرار دادن پياز له شده بر روي ناخيه ضخم استفاده کرده اما نتيجه اي نگرفته.لطفا جهت درمان مشکل راهنماييش کنيد.خيلي ممنون از وقتتون.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 2 هفته پیش)

    هر ١٢ساعت يك عدد قرص سيپروفلوكساسين ٢٥٠ ميلي گرم ميل شود ده روز

 • تصویر کاربر R دوشنبه ۹ فروردین ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  ادار کاملا تخلیه نمی شود و فشار کمتری دارد و کش لباس زیر و کمر شلوار اذیت می کند
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۹ فروردین ۰( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد يك ماه

 • تصویر کاربر فرهاد پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر ، پدر بنده ۷۹ ساله ۱۰ سال قبل تحت عمل جراحی رادیکال پروستاتکتومی قرار گرفت از ان زمان دچار بی اختیاری نسبی ادرار شده اند که اخیرا شدید تر هم شده هر شب ۲۵ میلیگرم ایمی پرامین و دوره ای وزیکر هم مصرف نموده ، ۱۰ جلسه نیز تحت درمان بیوفیدبک و پروب مقعدی که نه تنها موثر نبود بدتر هم شده ایشان از این بابت بسیار افسرده شده ایا راهی برای کمک به او و بهبود کیفیت زندگیش وجود دارد ؟ اینجانب همکار دندانپزشک شما هستم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 4 هفته پیش)

   متاسفانه درماني وجود ندارد

 • تصویر کاربر ریحانه پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام آقا یه دکتر خوب هستین من یه ماه پیش سنگ 3 میلی دفع کردم از اون زمان یک ماه میشه سوزش مثانه دارم اگه آب زیاد بخورم تکرار ادرار دارم وقتی هم نمی خورم آب تکرار ادرار ندارم سوزش مثانه دارم دوبار کشت ادرار دادم هیچ عفونتی نشون نداد آیا این میتونه التهاب مثانه بخاطر سنگ باشه ک دفع شده دارویی برایه درمانم می تونید بگید بخرم استفاده کنم چون دکتر گفت ک مثانه بخاطر دفع سنگ کلیه تحریک شده التهاب کرده سوزش دارم خودمم دخترم مجرد ممنون میشم راهنماییم کنین سونوگرافی و سی تی اسکنم هم سالم بود فقط سنگ کلیم افتاده اینطوری شدم قرصی می تونید بگید ک مصرف کنم خوب شم دکترم این قرص هارو نوشته خوب نشدم یکم فرق کرده اسپالکس، ناپروکسن،کلردیازپوکساید ،هیدروکلروتیازید
  خواهشا راهنماییم کنین آقایه دکتر سوالم اینه که جایه این زخمی ک سنگ باعث شده خوب میشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 4 هفته پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود دو هفته و هر ٨ ساعت يك عدد قرص فنازومكس ميل كنيد ده روز

 • تصویر کاربر امیری دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  ۳۴ سالمه مجرد من احساس میکنم مثانه ورم کردم و پوست بیضه کیسه ورم داره وقتی اب گرم میگیرم باد از بین میبره زیر شکم فشار میدم درد داره شکم درست کار نمیکنه یبوست دارم ادارم میاد و اخرش زور میزنم تخلیه بشه تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد كپسول امنيك يك ماه ميل شود

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  مثانه پر نمای طبیعی داردوحاوی 556سی سی ادرار اینکه پس از تخلیه باقیمانده ادراری به 39سی سی رسید که بیشتر از حد طبیعی می‌باشد.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر علایی پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  جناب دکتر قوامی گرامی
  پدرم ۸۸ ساله و بدلیل خونریزی ادرار که در حال حاضر بیشتر شده ،تشخیص توده در مثانه داده شد. تا مرحله آمادگی برای سیستوسکوپی و بستری پیش رفت ولی طبق صحبت مشاور مغز و اعصاب که گفتند بیرون زدگی رگ مغز دارند و بیهوشی مضر هست و باید ابتدا آنژیوی رگ مغزی بشوند. بدلیل شرایط کرونایی حاضر و سن بالاشون دست نگه داشتیم. آیا با توجه به این شرایط میشود موقت دارو درمانی کرد؟ حال عمومیشون خوبه و فقط خونریزی دارند و کمی درد در مثانه هنگام اجابت مزاج.درضمن روزی یک پاکت سیگار مصرف میکنند. ممنون اگر راهنمایی کنید.سه فایل پیوست است.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)

   درمان دارويي ندارد تنها درمان خارج كردن توده مثانه است

 • تصویر کاربر عیسی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده از اهواز مزاحم میشم اینجانب از زود انزالی و تاخیر در ادرار رنج میبرم وحین ادرار مثانه خالی نمیشود وبعد از اتمام حین خارج شدن از توالت ادرار شروع به خالی شدن قطریه ای میکنند و قبل از رابطه الت سفت و در اولین دخول شل میشوم مشکل شده برام ممنون از راهنمای شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص فلوكستين٢٠ سه ماه ميل كنيد و روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد ده روز

 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۲۷ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام.اقای دکتر این جواب پاتولوژی وسیتولوژی است لطفا نظر وپیشنهاد خودرا جهت ادامه درمان بدید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۷ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   ب س ج تراپي تزريق در مثانه

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر