درمان فتق کودکان چگونه است؟

فتق در کودکان پدیده دردناکی است که کودک شما را بی تاب می کند، تشخیص و درمان فتق در کودکان امری پیچیده است به همین علت مراجعه به متخصص اورولوژیست توصیه می شود.

جراحی فتق کودکان چون از نظر تشخیصی و درمان مشکل می باشد، بیشتر توسط اورولوژیست ها انجام خواهد شد، اگرچه جراحان عمومی در این زمینه نیز حاذق می باشند.
فتق بزرگسالان در رشته جراحی اورولوژی نیست و بنابراین از نظر تشخیص و درمان جراحی فتق بزرگسالان در رشته جراحی عمومی می باشد.

چگونگی تشکیل فتق کودکان و نوزادان

در هفته 12 تا 14 هفتگی، رشد جنین، بیضه و تخمدانها در شکم نزدیک کلیه ها تشکیل می شوند. به مرور زمان بیضه ها و تخمدان ها برای قرار گرفتن در محل طبیعی خود بطرف پایین حرکت می کنند.

یک قسمت از پرده شکم، که تمام سطح شکم را می پوشاند و به آن پریتون گفته می شود، به بیضه ها و تخمدان ها متصل شده و با بیضه ها به داخل کیسه بیضه (اسکروتوم) وارد می شوند و باعث تشکیل یک حفره (POUCH) یا ساک (SAC) را می دهد.

این روند جنین دختر به شکل دیگری اتفاق می افتد. این ساک اصطلاحا به آن PROCESSUS VAGINALIS گفته می شود و بطور طبیعی بعد از تولد فورا” بسته می شود. در حقیقت ارتباط بین شکم و حفره کیسه بیضه بسته می شود.

زمانیکه بسته شدن آن پروسس واژینالیس به تاخیر افتد یا ناکامل بسته شود، فتق تشکیل می شود. فتق عبارتست از ورود محتویات شکم (بیشترروده کوچک و مایع شکم) بداخل کیسه بیضه یا ناحیه کشاله ران.

بنابراین بچه ای که مبتلا به فتق می باشد، ممکن است دچار هیدروسل (تجمع مایع اطراف بیضه) نیز باشد. گاهی در معاینه کلینیکی بچه یا نوزاد ممکن است، هیدروسل فقط در معاینه یافت شود، در حالیکه فتق هم وجود دارد. در هنگام عمل جراحی چون این دو بیماری با هم همراه می باشند،

عمل جراحی باید از ناحیه کشاله ران انجام شود که فتق ترمیم شود و هیدروسل هم نیز از بین برود. تقریبا” 80 تا 90 درصد فتق های ناحیه کشاله ران در بچه ها بوجود می آید و بیشتر در طرف راست دیده می شود و در 10 درصد از بچه ها دو طرفه می باشد.

درد فتق

علائم فتق کودک

 1. تورم یا برآمدگی در ناحیه کشاله ران که ممکن است موقع گریه کردن یا زور زدن دیده شود و وقتی نوزاد یا بچه آرام می باشد، این تورم دیده نمی شود.
 2. یک توده نرم که معمولا در لمس توسط پزشک دردناک نیست.
 3. درد در ناحیه فتق

درمان فتق کودکان

فتق ناحیه اینگوینال نیاز به جراحی دارد، برای اینکه گاهی اوقات روده به داخل اسکروتوم یا ناحیه کشاله ران پیچ می خورد و موجب سیاه شدن روده می شود. در نوزادان نارس ممکن است، عمل جراحی به تاخیر افتد تا عمل ریه ها طبیعی شود.

عمل جراحی فتق کودکان تا یک سالگی به تعویق می افتد، چون در بسیاری از آنها رابطه بین شکم و کیسه بیضه بسته می شود و فتق خوب می شود و نیازی به عمل نخواهد داشت.

بیشتر بچه هایی که تحت عمل جراحی قرار می گیرند، روز عمل مرخص می شوند. بچه های نارس بهتر است یک شب در بیمارستان بمانند. بچه ها چند روز بعد ازعمل می توانند فعالیتهای روزانه خود، حتی ورزش را شروع کنند.

زمانی که فتق  ناحیه کشاله ران بداخل کیسه بیضه کشیده شود، ممکن است بعد از عمل، کیسه بیضه متورم شود و چنان تصور شود که فتق دوباره عود کرده است. این تورم طبیعی است و بعد از مدت کوتاهی (چند هفته) کاملا از بین می رود. فتق کشاله ران بچه ها، در هر سنی اتفاق می افتد، اما 3/1 فتق کودکان در 6 ماه بعد از تولد ظاهر می شوند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شنتیا شنبه ۲۶ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 21 سالم هستش حدود 9 ماه پیش وقتی که داخل اب گرم نشسته بودم برای درمان التهاب پروستات متوجه یک غده کوچک پشت بیضه سمت راستم شدم این غده پایین بیضه سمت راست و متمایل به پشت بیضه هستش .اولش خیلی ذهنم رو درگیر کرده بود ولی باز یه مدت فراموش کردمش . هر چند وقت باز ذهنم رو درگیر میکنه من حدود یک سال نیم پیش یک سونوگرافی از بیضه هام انجام دادم که اندازه بیضه ها مناسب بود و هیدروسل هم وجود نداشت فقط یک واریکوسل(سمت چپ) خفیف داشتم که چنیدن دکتر معاینه کردن گفتن مهم نیستش بعد از اینکه من این غده رو متوجه شدم هم چند بار دکتر اورولوژی رفتم و واریکوسل رو معاینه کردن ولی چون این غده مشکلی واسم ایجاد نکرده بود و دردی نداشت و حتی همیشه وجود نداشت به خاطر نداشتم به دکتر بگم و از اونجایی که دکتر بیضه هام رو معاینه کرده بود نگران نبودم و فکر میکردم شاید مشکلی نباشه . الانم هر چند وقت ذهنم رو درگیر میکنه باز فراموش میکنم .جدیدن که دقت کردم این غده اندازه اش از نخود کوچک تر هستش و همیشه هم نیستش اندازه بیضه هام هم نرمال به نظر میاد و تغییری نکرده تو این چند ماه البته بیضه سمت راستم از بیضه سمت چپم یکم بزرگتر هستش که تو سونو هم همین بود که فکر میکنم بخاطر واریکوسل باشه. جدیدا متجه شدم در حالت عادی این غده نیستش ولی متوجه شدم در زمانی که نزدیک انزال هستم یک چی شبیه غده در زیر بیضه ام به وجود میاد و بعد از 2 تا 3 دقیقه بعد از انزال از بین میره ایم همین یکم نگرانم کرده .البته بگم هیچ دردی یا احساس ناراحتی خاصی در اون ناحیه ندارم خواستم ببیینم احتمال اینکه سرطان باشه وجود داره یا نه .البته خودم با توجه به مطالبی که خوندم بیشتر به کیست بیضه شک کردم ولی تفاوت این هستش که در زیر بیضه هستش متمایل به پشت نه در بالا یک فرق دیگه هم این هستش که همیشه نیستش زمانی که نزدیک انزال هستش پیداش میشه و سریع عم از بین میره و حتی لمسش هم می کنم دردی نداره .البته من یک سر ناراحتی ها در اون ناحیه دارم که فکر میکنم بخاطر پروستاتم باشه و دردی در بیضه نداشتم تاحالا به جز یکی دوباره فکر میکنم مدت خیلی زیادی نشسته بودم که دردی احساس کردم در بیضه سمت راستم که با راه رفتن و دراز کشیدن سریع خوب شد . این غده در هنگام فعالیت های سنگین مثل وزنه بلند کردن هم وجود نداره اصلا بار ها امتحان کردم
  اقای دکتر بنظرتون نیاز هست به دکتر مراجعه کنم یا نه و اگر نیاز هست باید فوری مراجعه کنم یا می تونم کمی دیر تر مراجه کنم بخاطر شرایط کرونا
  1. تصویر کاربر شنتیا چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   البته اقای دکتر ناگفته نماند دلیل اینی که تو این چند ماه به دکتر مراجعه نکردم این بود که من بخاطر التهاب پروستات مزمنم بیش از 10ها بار دکتر رفته بودم تو یکسال و حتی سیستوسکپی هم کردم که مشکلی نبود و دکترم اعتقاد داشت خیلی نگران و وسواس شدم که تاثیر منفی داره اخرین بار هم که رفتم 4 ماه پیش بود که تمام قرص ها و انتی بیوتیک هام رو قطع کردیم و به هم گفت برو به زندگی نرمالت برس و نگران نباش واریکوسلم هم معاینه کرد گفت مشکلی نیستش ولی یلدم نبود راجب غده بپرسم . و بعد از ان زمان تا الان التهاب پروستاتم دیگه اذیتم نمیکنه و دیگه زیاد به چشم نمیاد ولی جاش این غده کمی حساسم کرده و بهش فکر میکنم
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ تیر ۰( 1 هفته پیش)

   با سلام از اين غده هاي كوچك در بيضه ها وجود دارد و اهميتي ندارد نگران نباشيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ابول سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده سه ماه پیش عمل تسه انجام دادام وازنظر نعوظ به مشکل برخوردم ومایع منی هم خیلی کم شده میشه لطف کنید وراهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 3 هفته پیش)

   با سلام يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

 • تصویر کاربر الی پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پسرم 11ماهشه دکتر سونو تشخیص فتق کشاله ران داده حدود 4میلی متر ورم و درد هم نداره حالا ممکنه بعد یکسال خوب بشه یا نه نیاز به جراحی داره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   تا يك سالگي اگر خوب نشد بايد عمل شوند

 • تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  باسلام
  من شش سال پیش عمل هیدروسل سمت چپ کردم
  اما الان دوباره درد دارم
  درصورتی که میگن هیدروسل درد چندانی ندارد
  عمل چند سال پیش هم بیشتر بخاطر درد بود و تورم خیلی نبود
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   با سلام هر ٨ ساعت يك عدد قرص ناپروكسن ٢٥٠ ميلي ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام خوبید پسر من ۱۶ ماهه دو هفته ای هست قسمت چپ ش تورم داره بردم دکتر گفتند فتخ داره سونوگرافی بردم چیری نشون نداد خیلی نگرانم این ورم چیست ممنون میشم راهنمایی کنید. با توجه به شرایط کرونا می سه فعلآ دست نگه داشت
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)

   ممكن است فتق باشد تا يك سال صبر كنيد

 • تصویر کاربر سینا دوشنبه ۹ فروردین ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خسته نباشید
  من با مشکل بیضه نزول نکرده به دنیا اومدم و هنگام بچگی عمل انجام دادم.الان ۲۰ سال سن دارم و بیضه سمت چپم کمی بالاتر از بیضه سمت راست قرار داره و لی قابل لمس هست.از حدود ۲ یا ۳ سال پیش متوجه دو ذره خیلی کوچک روی بیضه سمت راستم شدم که بدون درد هست و تا حالا هیچ مشکلی نداشتم.در ضمن اندازه هر دو بیضه تقریبا یکسان هست.تشخیص شما چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۹ فروردین ۰( 3 ماه پیش)

   با سلام كيست هستند مهم نيست

 • تصویر کاربر ماهک پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر دوروز پیش سمت چپ تناسلی دختر ۶ ساله ی من بزرگتر شد و من به بیمارستان کودکان مراجعه کردم و سونو انجام شد و فتق هرنی ایگوینال تشخیص دادن با توجه به شرایط تعطیلی میخواستم ببینم اگر تا بعد تعطیلات صبر کنیم مشکلی نداره ؟
  1. تصویر کاربر ماهک سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)
   خواهش میکنم اقای دکتر جواب منو بدین زودتر خیلی نگرانم
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)

   خير مشكلي نداره

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمدحسین دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  با سلام
  پسر ۸ سال و نیمه ای دارم که مدت تقریباً یکسال و دو ماه است که در پی ابتلا به آنفولانزا و بعد از بهبودی،درد در ناحیه ی زیر کش شلوار دارد.از همان ابتدا با مراجعه به پزشک اطفال بعد از سونوگرافی کامل شکم و لگن،همه چیز اوکی بود و مشکلی پیدا نشد و گفتند ممکن است از عوارض آنفولانزا باشد.بعد از یکماه و با بهتر نشدن و حتی تشدید درد،با مراجعه به پزشک فوق تخصص جراحی اطفال،و با توجه به معاینه،تشخیص آپاندیسیت داده شد و به طور اورژانسی بستری شد پسرم و قرار شد اون شب سونوی کامل انجام بشه و تحت نظر باشه و بعد دکتر با توجه به جواب سونو نظرشونو بدن ،که با توجه به جواب سونو،امکان آپاندیسیت رد شد .و ما مرخص شدیم.نظر دکتر التهاب غدد لنفاوی احتمالاً در اثر آنفولانزا بود (همان نظر پزشک اطفال در ابتدا).اما بعد از گذشت یکسال همچنان مشکل پابرجاست،در بعضی مواقع خیلی کم میشه و بعضی مواقع شدت میگیره،شایان ذکره که پیرم دچار آلرژی شدید هست (من حدس میزنم اگه التهاب غدد لنفاوی درست باشه ممکنه از آلرژی پسرم باشه)استدعا دارم راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)

   تشخيس پزشك اطفال صحيح مي باشد

 • تصویر کاربر حمیدرضا پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  باعرض سلام شما
  پسرم نوزاد ۴۵ روزه است دربالای بیضه سمت چپش ورم کرده ومقدار به کبودی میزنه.دردی به ظاهر نداره. عکسش رو براتون میفرستم.ممنون میشم تشخیصتون رو برام بفرستین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش)

   احتمالا فتق و هيدروسل است به پزشك مراجعه شود

 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱ دی ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام
  من 30 ساله هستم و بیضه چپم از راست یه مقدار حجم بیشتری داره نه مثل اون پرتقال در کنار تخم مرغی که عکسش هست بلکه یه مقدار کنار هم که میگیرم حجمش بیشتر هست و در حد چند میلیمتر در ابعاد مختلف بزرگتر ولی نه درد داره نه توده داره نه زیادی سفت یا شل هست...
  میخواستم بدونم این تفاوت اندازه در حد طبیعیه؟
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱ دی ۹۹( 7 ماه پیش)

   بيضه زياد بزرگ تر از بيضه راست نيست اهميتي ندارد ولي سونوگرافي انجام شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر