درمان بی اختیاری ادرار در مردان و زنان جوان

۵% درصد جمعیت دنیا مبتلا به بی اختیاری ادرار هستند. معمولا پزشکان درمان بی اختیاری ادرار را با روش های ساده شروع می کنند. اولین روش درمان بی اختیاری ادرار تغییر و اصلاح روش زندگی روزانه و تقویت عضلات کف لگن می باشد.

بی اختیاری ادراری در هر گروه سنی، از بچه­ تا مرد و زن در سنین بالا دیده می­ شود. با افزایش سن احتمال ابتلا به بی اختیاری ادراری نیز افزایش می یابد.

تخلیه ادرار از مثانه بطور طبیعی در روز و شب تحت کنترل و نظارت مرکز ادرار در مغز، نخاع شوکی، مثانه، حلقه عضلانی در مجرا (اسفنگتر خارجی کنترل ادرار) و عضلات کف لگن می باشد.

وقتی مثانه از ادرار پر می شود و فرد احساس ادرار کردن پیدا می کند، مرکز ادرار در مغز با ارسال پیام که از طریق نخاع شوکی به مثانه منتقل می شود، مثانه منقبض شده، سپس حلقه غضلانی مجرا و عضلات کف لگن شل شده و ادرار کاملا تخلیه می شود. هر گونه ضایعه در هر قسمت از اعضاء فوق باعث بی اختیاری ادرار می شود.

علیرغم اهمیت بیماری بی اختیاری ادرار، کمتر به این بیماری و روش های درمان آن پرداخته شده است. در این مقاله بطور خلاصه ضمن تقسیم بندی انواع بی اختیاری، اشاره کوتاهی به درمان آن خواهد شد.

ضعیف شدن عضله مثانه بدنبال انسداد مجرا، به علت بزرگی پروستات ، بعد از عمل ممکن است باعث بی اختیاری شود. حاملگی و زایمان های متعدد باعث ضعف عضلات کف لگن و بی اختیاری ادرار می شود. بر حسب اینکه ضایعه در کدامیک ازقسمتهای فوق باشد، نوع بی اختیاری ادرار فرق خواهد داشت.

درمان بی اختیاری ادرار

 اکثر بیماران بعلت خجالت مسائل خود را از بستگان و اطرافیان مخفی می کنند و به پزشک مراجعه نمی کنند، در حالیکه مراجعه به پزشک اولین قدم برای کمک گرفتن می باشد.

دور از خجالت و بی پرده باید مشکل خود را با پزشک در میان گذاشت و بگویید که مشکل مثانه دارید. سوالات پزشک از شما این است که، چه مدتی است که مشکل دارید و به چه صورت می باشد و تا چه اندازه بی اختیاری ادرار باعث اختلال در زندگی شما شده است. در اکثر بیماران با تربیت مثانه، ورزش برای تقویت عضلات کف لگن (KEGEL EXERCISE) و اصلاح روش زندگی، بهبودی و درمان بی اختیاری ادرار ظرف چند هفته بدست می آید.

انواع بی اختیاری ادراری

 

✅ درمان بی اختیاری ادرار نوع استرس sui 

این نوع بی اختیاری ادرار، خروج غیر ارادی ادرار با فعالیت هایی که باعث افزایش فشار روی مثانه و شکم شود و یا با سرفه، خندیدن و عطسه کردن بوجود می آید. این نوع بی اختیاری شایع ترین نوع بی اختیاری می باشد. ۱۵ میلیون نفر در ایالات متحده به این نوع بی اختیاری ادرار مبتلا هستند. این نوع بی اختیاری در هر سنی در زندگی اتفاق می افتد.  در خانم های یائسه به علت قطع ترشح استروژن از تخمدان ها، از علل دیگر آن می باشد. این نوع بی اختیاری در زنان بیشتر از مردان و در جوانان و افراد میانسال بیشتر دیده می شود.

در بسیاری از مردان هم بعد از عمل پروستات دیده می شود که معمولا ۱ تا ۲ ماه بعد از عمل بهبودی حاصل خواهد شد. درمان بی اختیاری ادرار نوع استرس ، تقویت عضلات کف لگن، گذاشتن یک حلقه ( PE SSARY ) در واژن که باعث می شود مجرا در حالت اولیه خود قرار گیرد، می باشد. تزریق بعضی مواد به داخل گردن مثانه و یا اسفنگتر خارجی تا حدی کمک کننده است. بالا کشیدن مجرا و مثانه از اهداف دیگر درمانی می باشد.

بی اختیاری

✅ درمان بی اختیاری ادرار سریع به توالت رفتن urgency

قبل از رسیدن به توالت دچار بی‌اختیاری ادرار می‌شوند. در سکته مغزی- آسیب عصب مثانه، دیابت، پارکینسون دیده می‌شود.

شایع‌ترین علت این نوع بی‌ اختیاری انقباضات نامناسب مثانه می‌باشد که علت آن پیام‌های عصبی غیر طبیعی است که باعث اسپاسم مثانه می‌شود.

بعضی غذاها و داروها (مثل داروهای مدر) یا حالت‌های عصبی و عاطفی مثل اضطراب باعث بدتر شدن این وضعیت می‌شود.

هیپرتیروئیدیسم (پر کاری تیروئید) و دیابت کنترل نشده، می‌تواند این نوع بی‌ اختیاری را بدتر کند. انقباضات غیر ارادی مثانه می‌تواند به علت آسیب عصب مثانه یا نخاع یا مغز باشد.

✅ درمان بی اختیاری ادرار زودگذر transient

این نوع بی اختیاری ادرار زود گذر بوده و معمولا به علت یبوست های شدید که باعث تحریک یا التهاب مثانه، مجرا و واژن می شود و یا کسانی که از عمل جراحی در حال بهبودی هستند، دیده می شود. بعضی داروهای خواب آور و داروهای زیادکننده ادرار(مدر) باعث آن می شود. در این نوع درمان بی اختیاری ادرار شامل بهبودی یبوست و قطع داروها می باشد.

✅ درمان بی اختیاری ادرار توتال

دائم و بدون کنترل می‌باشد. علل شامل ارتباط بین مثانه و واژن، ضایعات نخاع شوکی، بیماری ام. اس، افسردگی، بیماری قلبی و آرتریت می باشد.

✅ درمان بی اختیاری ادرار جسمی پزشکی

برعکس سایر فرمهای بی اختیاری ادرار، در اینجا هیچگونه بیماری در مغز یا سایر قسمت های سیستم دستگاه ادراری وجود ندارد، بلکه بی اختیاری ادراردر فرد به علت عوامل و مشکلات پزشکی است که در فرد وجود دارد. فردی که دچارآرتریت زانوها بطور شدید یا دچار زوال عقلانی (DEMENTIA ) می باشد، قادر نیست خود را به موقع به توالت برساند و دچار بی اختیاری ادرار می شود. این نوع بی اختیاری ادرار درافراد پیرشایع می باشد و دربیماری هایی نظیرآلزایمر، پارکینسون و آرتریت دیده میشود. درمان بی اختیاری ادرار شامل درمان داروئی و روان درمانی می باشد.

✅ درمان بی اختیاری ادرار مخلوط (MIXED)

بیشتراوقات فردممکن است دچار دو نوع بی اختیاری ادرار استرس و URGE (سریع به دستشوئی رفتن) باشد. عواملی که در بی اختیاری استرس و URGE درگیر هستند، در اینجا نیز دخالت دارند. ضعف عضلات کف لگن فرد را مستعد به این نوع بی اختیاری می کند. در این نوع درمان بی اختیاری ادرار فیزیوتراپی، درمان عفونت ادراری و داروئی ضداسپاسم مثانه می باشد.

✅ درمان بی اختیاری ادرار مخلوط (MUI)

استرس + سریع ادرار کردن. معمولا این نوع بی‌ اختیاری مخلوط در زنان دیده می‌شود.

✅ درمان بی اختیاری ادرار لبریز 

وقتی مثانه بطور کامل تخلیه نشود وگاهی مثانه پر از ادرار شود، بعلت لبریز شدن ( OVERFLOW INCONTINENCE )  مثانه ادرار خارج می گردد. در بیشتر اوقات فرد حس نمی کند مثانه وی پر از ادرار است و بدون آگاهی وی خارچ می شود. این نوع بی اختیاری ادرار در زن و مرد دیده می شود ولی این بی اختیاری در مردان بیشتر است. شایع ترین علت آن در مردان ، بزرگی پروستات می باشد و هرچه انسداد ناشی از بزرگی پروستات طولانی تر شود، مثانه حجیم تر و بزرگتر شده و پر از ادرار می شود، در این حالت چون به مدت طولانی مثانه با انسداد رو به رو بوده و پر از ادرار می باشد، قدرت انقباضی خود را از دست می دهد و بعد از رفع انسداد و خارج کردن پروستات بیمار ممکن است قادر به ادرار کردن نباشد و گاهی دچار بی اختیاری ادرار بعد از عمل می شود.

بی‌ اختیاری ادرار در زنان

‼️ بی‌ اختیاری ادرار بیماری نمی‌باشد، بلکه علامت بیماری است. اولین قدم برای بهبودی و تسکین آن ویزیت توسط متخصص ارولوژی است که در زمینه درمان تجربه دارد و بداند چه نوع بی‌ اختیاری را به آن مبتلا هستید.

بی‌ اختیاری ادرار در زنان

یکی از علائم پراضطراب و خجالت آور و پردردسر که بسیاری از خانم‌ها به آن مبتلا هستند، بی‌ اختیاری ادرار در زنان می باشد ، بی‌ اختیاری در خانم‌ها انواع مختلف دارد. یکی از انواع آن بی‌ اختیاری استرس نامیده می‌شود و نام دیگر آن SUI می‌باشد، بر حسب شدت بی‌ اختیاری این نوع را به درجه ۱ تا ۳ یا به گرد ۱ تا ۳ تقسیم‌بندی می‌کنند.

بعضی از خانم‌ها با توصیه متخصصان زنان با ترمیم سیستوسل یا رکتوسل و به طور کلی واژینوپلاستی زیر بار چنین اعمال جراحی برای بهبودی بی‌ اختیاری ادرار می‌روند و متحمل هزینه‌های هنگفت می‌شوند، در حالیکه این اعمال جراحی هیچ گونه نقشی در بهبودی بی‌ اختیاری ادراری در زنان ندارد و گاهی آن را تشدید می‌کند.

معمولا بی‌ اختیاری گرد یا درجه ۱ و ۲ با تغییر روش زندگی (Life style) و ورزش عضلات پرینه (عضلات دستگاه تناسلی) و سایر راهکارهای درمانی بهبودی حاصل می‌شود. انجام تست نوار مثانه (مطالعه یورودینامیک) یکی از اصولی‌ترین روش‌هایی است که باید برای تشخیص انجام شود. در این حال معاینه دقیق و انجام تست BONY از سایر موارد تشخیصی می‌باشد.

افراد مبتلا به این نوع بی‌ اختیاری زنان جوان هستند که معمولا دارای چند فرزند می‌باشند و به دنبال حاملگی‌ های متعد عملکرد زاویه گردن مثانه مختل گردیده است. در بی‌ اختیاری درجه ۳ معمولا عمل جراحی با روش‌های جدید خوشبختانه قابل درمان می‌باشد.

بی‌ اختیاری ادرار در مردان

BPH (بزرگی پرستات خوش خیم). پروستات به طور شایع با افزایش سن بزرگ می­ شود، این حالت بزرگی خوش خیم پروستات نامیده می­ شود. وقتی پروستات بزرگ می­ شود ضمن فشار آوردن به مجرا خلفی، مجرای خروجی ادرار را تنگ می کند و در این حالت مانعی در مقابل مثانه برای تخلیه ادرار می ­شود و باعثت عدم کنترل ادرار در مردان خواهد شد این مورد یکی از علتهای اصلی عدم کنترل ادرار در مردان می باشد.

بی اختیاری ادرار در مردان

هیپر پلازی خوش­خیم پروستات و علائم مربوط به آن شامل تکرر ادرار، کاهش فشار ادرار و بی اختیاری ادرار، قبل از ۴۰ سالگی بندرت اتفاق می­افتند، ولی بیش از نیمی از مردان در سن ۶۰ سالگی و ۹۰ درصد در سن ۷۰ – ۸۰ سالگی درجاتی از علائم ادراری ناشی از بزرگی پروستات را تجربه خواهند کرد. این بیماران از قطع و وصل ادرار، ادرار قطره قطره و بی­ اختیاری ادرار قبل از رسیدن به توالت، نیز رنج می برند.

عمل رادیکال پروستاتکتومی برای درمان سرطان پروستات. بعضی از این بیماران بعد از عمل دچار اختلال جنسی و بی­ اختیاری ادراری می­ شوند.

لذا نتیجه‌گیری این است که تشخیص کمتر، درمان کمتر و ادامه بیماری، این بیماری در هر دو جنس مرد و زن اتفاق می‌افتد. هر چه سن بالاتر می‌رود بیشتر می شود. در زنان طبق گزارشات متعدد از ۳ تا ۴۳ درصد می‌باشد.

نکات مهم  درمان بی اختیاری ادرار

اگرمثانه  شما خالی باشد، هرگز دچار بی اختیاری ادرار نمی شوید. قبل از اینکه  احساس سریع به توالت رفتن پیدا کنید، مثانه خود را تخلیه کنید، بنابراین دچار حالت URGE  نمی شوید. اگر فکرمی کنید هر ۳ ساعت دچار URGE می شوید، شما هر دو و نیم ساعت یک بار ادرار کنید. سعی کنید دفعات ادرار کردن را زیادتر کنید، که دچار URGE نشوید، به این حالت تربیت مثانه گویند. این هفته هر ۲ ساعت ادرار کنید، هفته بعدهر ۵/۲ ساعت یک بار ادرار کنید.

گذاشتن PESSARY  درواژن، تا حد زیادی از بی اختیاری ادرار در زنان جلوگیری می کند. اغلب برای زنان تامپون توصیه می کنند. روزانه ۲ بار تامپون را تعویض کنید تا مانع از سندرم یا بیماری شوک سپتیک(عفونی) نشوید. چاقی درایجاد بی اختیاری استرس موثر است. پس کاهش وزن باید صورت گیرد.

از خوردن مواد کافئین دار، داروهای ضد افسردگی، آرام بخش ها و الکل خودداری کنید. ورزش عضلات کف لگن و تقویت آنها در درمان بسیاری موثر است. یک مثانه بی اختیار چنان مسئله پیچیده ای نمی باشد. روشهای ساده برای خوب شدن وجود دارد. تزریق مواد در گردن مثانه و اسفنکتر خارجی تا حدی در درمان موثر است.

بالا بردن گردن مثانه با روش های جراحی بالا بردن گردن مثانه در زنان موثر می باشد. مردان بیشتر مبتلا به بی اختیاری ادرار و URGE می شوند. هر چه سن بالا می رود، مثانه و حلقه عضلانی مجرا(اسفنکتر خارجی) ضعیف می شود و بی اختیاری ادرار ایجاد می شود، که یک وضعیت از دوران پیری می باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

9+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر sali شنبه ۱۴ دی ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بنده بابت سوزش سر آلت هنگام ادرار چند سال پیش نزد دکتر رفتم گفتن التهاب پروستات.بیشتر مواقع حس میکنم ادرارم کامل تخلیه نمیشه .بعضی مواقع بعد مدتی مجدد نیاز به دستشویی پیدا میکنم.جدیدنا صبح زود یا شب نیاز به دستشویی پیدا میکنم.لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۴ دی ۹۸( 4 ماه پیش)

   روزي يك عدد كپسول تامسولوزين كنيد

 • تصویر کاربر حسن یکشنبه ۱۵ دی ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و احترام. 40 سال سن دارم و از چند سال قبل به دلیل بزرگی مثانه دفع کامل ادرار ندارم. یبوست مزمن دارم و به دلیل محیط کار و نشستن زیاد روی صندلی معمولا دستشویی خیلی کم میرم. چند ساله بعد از دستشویی بزرگ، تا حدود یک ساعت اگر خم و راست کنم (مثلا سجده برم) چند قطره ادرار خارج میشه. ولی اگه تا یه ساعت ساکن باشم مشکل رفع میشه. نشستن زیاد در دستشویی و سعی بر تخلیه کامل ادرار هیچ فایده ای نداره. یعنی تنها راهش ساکن ماندنه. قبلا دکتر دارو تجویز کرد برای گشاد شدن مجرای ادرار و تخلیه بیشترو کمی بهتر بود ولی تا زمان مصرف دارو اندکی اثر داشت و بعدش دوباره همون جوری هستم. ظاهرا غیراز بزرگی مثانه مشکل پروستات هم دارم. راه حل چیه؟ آیا با دارو درمان میشه؟ باتشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۵ دی ۹۸( 4 ماه پیش)

   روزي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۳ دی ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید خدمت آقای دکتر من یک جوان 15سال هستم که هر شب زیر خودم ادرار می کنم.چه دارویی استفاده کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 5 ماه پیش)

   شبي يك عدد قرص ٢٥ ميلي گرم ميل كنيد

  2. تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 5 ماه پیش)
   چه دارویی
  3. تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 5 ماه پیش)
   چه دارویی استفاده کنم
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 4 ماه پیش)

   ايمي پرامين

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مردی 60 ساله هستم براثر بیماری ام اس عدم کنترل ادرار را دارم آیا راه حلی دارد ممنون البته خیلی به پزشک مراجعه کردم و قرص های گوناگون بهم میدادند ولی متاسفانه هیچ فایده نداشت نمیدونم چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 4 ماه پیش)

   درمانی ندارد

 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من مادرم بی اختیاری ادرار داره و بی نهایت عذابش میده حدود ١٢سال پیش یک عمل افتادگی مثانه داشتن ولی متٵسفانه بی اثر بود هم تکرر ادرار داره وهم نمیتونه ادرار رو به دستشویی برسونه و میگه هنگام دفع هم درد دارم هم سوزش یک بار هم دکتر بادستگاه ازطریق واژن سونوگرافی کردن وگفتن که دریچه مثانه شل شده وباید عمل بشه ولی مطمئن نیستم که مشکلش کامل حل بشه حالا خواستم نظرشما رو بدونم که آیا مشکلش علاج داره یا نه؟درۻمن مادرم بیماری لوپوس ،دیابت وناراحتی اعصاب هم داره ،باتشکر ازشما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 5 ماه پیش)

   قرص وزیکر ده میلی گرم یکی صبح و یکی عصر میل کنند عمل هم لازم نیست

 • تصویر کاربر mb پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۲۰سالم هستش اقای دکتر
  ۲روز بود تکرر ادرار داشتم بعد رفتم دکتر ازمایش CBCنوشت و ازمایش کشت ادرار بعد اقای دکتر CBCکاملا خوب بود و ازمایش ادرار مقدار RAreخون بود رفتم دوباره دکتر که برایم سونوگرافی کلیه نوشتند
  در کلیه سمت راست سنگ کلیه۲میلیمتری بود
  اقای دکتر من دکتر اورولوژی رفتم الان کمی درد لگن دارم
  دکتر ارولوژی ۳تا قرص داد قرص گاپانیتن_قرص کیستون_قرص اوروستیرا را داد بیضه هم سونو دادم هیچی نبود درد لگن اذیتم میگنه چیکار کنم اقای دکتر میشه بگید این داروها خوب هستش دکتر اورولوزی داده
  من ققط مبخوام درد لگنم بیفته
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 5 ماه پیش)

   با همين دارو ها درد لگن از بين مي رود

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 5 ماه پیش)

   با همين دارو ها درد لگن از بين مي رود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر م جمعه ۲۹ آذر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام، پسرم الان 52 روزش شده وقتی 39 روزش بود به روش حلقه ختنه کردیم... الان قبل و هم زمان با ادرار گریه میکنه...چیکار کنم البته قبل از ختنه هم موقع ادرار گریه می کرد...گفتن ختنه کنید خوب میشه...لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۹ آذر ۹۸( 5 ماه پیش)

   گریه ارتباطی به ختنه ندارد

 • تصویر کاربر موسوی سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  85 سال دارم 9 سال پیش عمل پروستات انجام دادم و بعداز آن بی اختیاری ادراری برام پیش آمد .چندین بار عمل جراحی برای بالا بردن مثانه و تنگ کردن دهانه انجام دادم ولی کارساز نبود .گفتند اسفنکتر مثانه از کار افتاده تا الان کاندوم شیت استفاده میکنم و آلتم زخم های بدی برداشته راه درمانی نیست .خدا خیرتان بدهد دکتر جان خیلی معذب هستم .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 5 ماه پیش)

   متاسفانه راهي نيست

 • تصویر کاربر سیامک شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ، وقت بخیر . ۳۳ ساله هستم و چند مدت هست تکرر ادرار و بی اختیاری هم الان بهش اضافه شده. تایم کارم زیاد و کار با کامپیوتر معمولا استرس هم دارم. وقتی به کامپیوتر خیره میشم و تمرکز میکنم ناخوداگاه ادرارم میگیره. ممنون میشم راهنماییم کنید چکار کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 5 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ١٠ ميلي گرم ميل كنيد و سونوگرافي از كليه ها و مثانه پر وخالي انجام شود

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر . من یک جوان 27 ساله هستم. جدیدا بیشتر شب ها زمانی که خوابم چند بار در طول شب برای دفع ادرار بیدار میشم . ولی چند شب گذشته در خواب اصلا متوجه پر بودن مثانه نشدم و اختیارش رو از دست دادم. آقای دکتر بنظرتون این مشکل چی میتونه باشه؟ خیلی از این موضوع نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 5 ماه پیش)

   روزي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد علت التهاب پروستات است ده روز

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر