درمان قطعی بی اختیاری ادرار در مردان و زنان جوان

5% درصد جمعیت دنیا مبتلا به بی اختیاری ادرار هستند. معمولا پزشکان درمان قطعی بی اختیاری ادرار را با روش های ساده شروع می کنند. اولین روش درمان بی اختیاری ادرار تغییر و اصلاح روش زندگی روزانه و تقویت عضلات کف لگن می باشد.

بی اختیاری ادراری در هر گروه سنی، از بچه­ تا مرد و زن در سنین بالا دیده می­ شود. با افزایش سن احتمال ابتلا به بی اختیاری ادراری نیز افزایش می یابد.

تخلیه ادرار از مثانه بطور طبیعی در روز و شب تحت کنترل و نظارت مرکز ادرار در مغز، نخاع شوکی، مثانه، حلقه عضلانی در مجرا (اسفنگتر خارجی کنترل ادرار) و عضلات کف لگن می باشد.

وقتی مثانه از ادرار پر می شود و فرد احساس ادرار کردن پیدا می کند، مرکز ادرار در مغز با ارسال پیام که از طریق نخاع شوکی به مثانه منتقل می شود، مثانه منقبض شده، سپس حلقه غضلانی مجرا و عضلات کف لگن شل شده و ادرار کاملا تخلیه می شود. هر گونه ضایعه در هر قسمت از اعضاء فوق باعث بی اختیاری ادرار می شود.

علیرغم اهمیت بیماری بی اختیاری ادرار، کمتر به این بیماری و روش های درمان آن پرداخته شده است. در این مقاله بطور خلاصه ضمن تقسیم بندی انواع بی اختیاری، اشاره کوتاهی به درمان آن خواهد شد.

ضعیف شدن عضله مثانه بدنبال انسداد مجرا، به علت بزرگی پروستات ، بعد از عمل ممکن است باعث بی اختیاری شود. حاملگی و زایمان های متعدد باعث ضعف عضلات کف لگن و بی اختیاری ادرار می شود. بر حسب اینکه ضایعه در کدامیک از قسمت های فوق باشد، نوع بی اختیاری ادرار فرق خواهد داشت.

بی اختیاری ادرار سریع به توالت رفتن

درمان قطعی بی اختیاری ادرار

امروزه بیش از هر زمان دیگری درمان قطعی بی اختیاری ادرار وجود دارد. انتخاب روش درمانی به نوع مشکل کنترل مثانه، جدی بودن آن و سبک زندگی شما بستگی دارد. به عنوان یک قاعده کلی، ابتدا باید ساده ترین و ایمن ترین روش های درمانی را امتحان کرد.

آموزش کنترل مثانه ممکن است به شما در کنترل بهتر مثانه کمک کند. پزشک شما ممکن است به شما پیشنهاد کند موارد زیر را امتحان کنید:

تمرینات عضلات لگن

تمرینات عضلات لگن (که به آن تمرینات کگل نیز گفته می شود) عضلاتی را که برای جلوگیری از ادرار کردن است، تقویت می کند. تقویت این عضلات به شما کمک می کند تا مدت بیشتری ادرار را در مثانه خود نگه دارید.

تخلیه به موقع مثانه

این امر ممکن است به شما در کنترل مثانه کمک کند. در خنثی سازی به موقع، شما طبق یک برنامه مشخص ادرار می کنید، به عنوان مثال هر یک ساعت. هنگامی که خالی شدن به موقع با تمرینات بیوفیدبک و عضلات لگن همراه است، کنترل بی اختیاری در ادرار و سرریز آسان تر است.

تغییر شیوه زندگی

تغییر در شیوه زندگیتان به بی اختیاری کمک می کند. مانند: کاهش وزن، ترک سیگار ، مصرف نکردن الکل، نوشیدن کافئین کمتر (موجود در قهوه، چای و بسیاری از نوشابه ها)، جلوگیری از یبوست و جلوگیری از بلند کردن اجسام سنگین ممکن است به بی اختیاری کمک کند. انتخاب آب به جای سایر نوشیدنی ها و محدود کردن نوشیدنی ها قبل از خواب نیز ممکن است به درمان بی اختیاری ادرار کمک می کند.

اکثر بیماران بعلت خجالت مسائل خود را از بستگان و اطرافیان مخفی می کنند و به پزشک مراجعه نمی کنند، در حالیکه مراجعه به پزشک اولین قدم برای کمک گرفتن می باشد.

دور از خجالت و بی پرده باید مشکل خود را با پزشک در میان گذاشت و بگویید که مشکل مثانه دارید. سوالات پزشک از شما این است که، چه مدتی است که مشکل دارید و به چه صورت می باشد و تا چه اندازه بی اختیاری ادرار باعث اختلال در زندگی شما شده است. در اکثر بیماران با تربیت مثانه، ورزش برای تقویت عضلات کف لگن (KEGEL EXERCISE) و اصلاح روش زندگی، بهبودی و درمان بی اختیاری ادرار ظرف چند هفته بدست می آید.

احساس ادرار کاذب در زنان

درمان بی اختیاری ادرار با اسپند

برای افرادی که مبتلا به تقطیر هستند و کنترلی بر ادرار ندارند مفید است. اما برای افرادی که پروستات دارند و تقطیر بعد از ادرار کردن صورت می‌گیرد مفید نیست چون اصلا اجازه خروج ادرار را نمی‌دهد. برای افرادی مفیدی است که غده پروستات آن ها به هر علتی مانند تصادف یا ام اس، شل شده است.

انواع بی اختیاری ادراری

علائم شما اغلب به پزشک برای تشخیص نوع بی اختیاری کمک می کند و مسیر درمانی را مشخص می کند. انواعی که اغلب پزشکان در مورد بی اختیاری توافق دارند، بی اختیاری فوریتی، بی اختیاری استرسی، بی اختیاری ناشی از سرریز ادرار، بی اختیاری عملکردی و بی اختیاری ترکیبی می‌باشند.

بی اختیاری استرسی sui 

این نوع بی اختیاری ادرار، خروج غیر ارادی ادرار با فعالیت هایی که باعث افزایش فشار روی مثانه و شکم شود و یا با سرفه، خندیدن و عطسه کردن بوجود می آید. این نوع بی اختیاری شایع ترین نوع بی اختیاری می باشد. 15 میلیون نفر در ایالات متحده به این نوع بی اختیاری ادرار مبتلا هستند. این نوع بی اختیاری در هر سنی در زندگی اتفاق می افتد.  در خانم های یائسه به علت قطع ترشح استروژن از تخمدان ها، از علل دیگر آن می باشد. این نوع بی اختیاری در زنان بیشتر از مردان و در جوانان و افراد میانسال بیشتر دیده می شود.

در بسیاری از مردان هم بعد از عمل پروستات دیده می شود که معمولا 1 تا 2 ماه بعد از عمل بهبودی حاصل خواهد شد. درمان بی اختیاری ادرار نوع استرس ، تقویت عضلات کف لگن، گذاشتن یک حلقه ( PE SSARY ) در واژن که باعث می شود مجرا در حالت اولیه خود قرار گیرد، می باشد. تزریق بعضی مواد به داخل گردن مثانه و یا اسفنگتر خارجی تا حدی کمک کننده است. بالا کشیدن مجرا و مثانه از اهداف دیگر درمانی می باشد.

بی اختیاری

 بی اختیاری ادرار سریع به توالت رفتن urgency

قبل از رسیدن به توالت دچار بی‌اختیاری ادرار می‌شوند. در سکته مغزی- آسیب عصب مثانه، دیابت، پارکینسون دیده می‌شود.

شایع‌ترین علت این نوع بی‌ اختیاری انقباضات نامناسب مثانه می‌باشد که علت آن پیام‌های عصبی غیر طبیعی است که باعث اسپاسم مثانه می‌شود.

بی اختیاری ادرار سریع به توالت رفتن

بعضی غذاها و داروها (مثل داروهای مدر) یا حالت‌های عصبی و عاطفی مثل اضطراب باعث بدتر شدن این وضعیت می‌شود.

هیپرتیروئیدیسم (پر کاری تیروئید) و دیابت کنترل نشده، می‌تواند این نوع بی‌ اختیاری را بدتر کند. انقباضات غیر ارادی مثانه می‌تواند به علت آسیب عصب مثانه یا نخاع یا مغز باشد.

بی اختیاری ادرار زودگذر transient

این نوع بی اختیاری ادرار زود گذر بوده و معمولا به علت یبوست های شدید که باعث تحریک یا التهاب مثانه، مجرا و واژن می شود و یا کسانی که از عمل جراحی در حال بهبودی هستند، دیده می شود. بعضی داروهای خواب آور و داروهای زیادکننده ادرار(مدر) باعث آن می شود. در این نوع درمان بی اختیاری ادرار شامل بهبودی یبوست و قطع داروها می باشد.

بی اختیاری ادرار توتال

دائم و بدون کنترل می‌باشد. علل شامل ارتباط بین مثانه و واژن، ضایعات نخاع شوکی، بیماری ام. اس، افسردگی، بیماری قلبی و آرتریت می باشد.

بی اختیاری ادرار جسمی پزشکی

برعکس سایر فرمهای بی اختیاری ادرار، در اینجا هیچگونه بیماری در مغز یا سایر قسمت های سیستم دستگاه ادراری وجود ندارد، بلکه بی اختیاری ادراردر فرد به علت عوامل و مشکلات پزشکی است که در فرد وجود دارد. فردی که دچارآرتریت زانوها بطور شدید یا دچار زوال عقلانی (DEMENTIA ) می باشد، قادر نیست خود را به موقع به توالت برساند و دچار بی اختیاری ادرار می شود. این نوع بی اختیاری ادرار درافراد پیرشایع می باشد و دربیماری هایی نظیرآلزایمر، پارکینسون و آرتریت دیده میشود. درمان بی اختیاری ادرار شامل درمان داروئی و روان درمانی می باشد.

بی اختیاری ادرار مخلوط (MIXED)

بیشتراوقات فردممکن است دچار دو نوع بی اختیاری ادرار استرس و URGE (سریع به دستشوئی رفتن) باشد. عواملی که در بی اختیاری استرس و URGE درگیر هستند، در اینجا نیز دخالت دارند. ضعف عضلات کف لگن فرد را مستعد به این نوع بی اختیاری می کند. در این نوع درمان بی اختیاری ادرار فیزیوتراپی، درمان عفونت ادراری و داروئی ضداسپاسم مثانه می باشد.

بی اختیاری ادرار مخلوط (MUI)

استرس + سریع ادرار کردن. معمولا این نوع بی‌ اختیاری مخلوط در زنان دیده می‌شود.

بی اختیاری ادرار لبریز 

وقتی مثانه بطور کامل تخلیه نشود وگاهی مثانه پر از ادرار شود، بعلت لبریز شدن ( OVERFLOW INCONTINENCE )  مثانه ادرار خارج می گردد. در بیشتر اوقات فرد حس نمی کند مثانه وی پر از ادرار است و بدون آگاهی وی خارچ می شود. این نوع بی اختیاری ادرار در زن و مرد دیده می شود ولی این بی اختیاری در مردان بیشتر است. شایع ترین علت آن در مردان ، بزرگی پروستات می باشد و هرچه انسداد ناشی از بزرگی پروستات طولانی تر شود، مثانه حجیم تر و بزرگتر شده و پر از ادرار می شود، در این حالت چون به مدت طولانی مثانه با انسداد رو به رو بوده و پر از ادرار می باشد، قدرت انقباضی خود را از دست می دهد و بعد از رفع انسداد و خارج کردن پروستات بیمار ممکن است قادر به ادرار کردن نباشد و گاهی دچار بی اختیاری ادرار بعد از عمل می شود.

بی‌ اختیاری ادرار در زنان

 بی‌ اختیاری ادرار بیماری نمی‌باشد، بلکه علامت بیماری است. اولین قدم برای بهبودی و تسکین آن ویزیت توسط متخصص ارولوژی است که در زمینه درمان تجربه دارد و بداند چه نوع بی‌ اختیاری را به آن مبتلا هستید.

علت بی اختیاری ادرار

دلایل زیادی برای بی اختیاری ادرار وجود دارد. مثالها عبارتند از:

 • عضلات مثانه ضعیف ، ناشی از پیری
 • آسیب فیزیکی به عضلات کف لگن شما
 • پروستات بزرگ شده
 • سرطان پروستات یا مثانه

برخی از این شرایط به راحتی قابل درمان هستند و فقط مشکلات ادراری موقت ایجاد می کنند. برخی دیگر جدی و پایدارتر هستند.

علت بی‌ اختیاری ادرار در زنان

یکی از علائم پراضطراب و خجالت آور و پردردسر که بسیاری از خانم‌ها به آن مبتلا هستند، بی‌ اختیاری ادرار در زنان می باشد ، بی‌ اختیاری در خانم‌ها انواع مختلف دارد. یکی از انواع آن بی‌ اختیاری استرس نامیده می‌شود و نام دیگر آن SUI می‌باشد، بر حسب شدت بی‌ اختیاری این نوع را به درجه ۱ تا ۳ یا به گرد ۱ تا ۳ تقسیم‌بندی می‌کنند.

بعضی از خانم‌ها با توصیه متخصصان زنان با ترمیم سیستوسل یا رکتوسل و به طور کلی واژینوپلاستی زیر بار چنین اعمال جراحی برای بهبودی بی‌ اختیاری ادرار می‌روند و متحمل هزینه‌های هنگفت می‌شوند، در حالیکه این اعمال جراحی هیچ گونه نقشی در بهبودی بی‌ اختیاری ادراری در زنان ندارد و گاهی آن را تشدید می‌کند.

علت بی‌ اختیاری ادرار در زنان

معمولا بی‌ اختیاری گرد یا درجه ۱ و ۲ با تغییر روش زندگی (Life style) و ورزش عضلات پرینه (عضلات دستگاه تناسلی) و سایر راهکارهای درمانی بهبودی حاصل می‌شود. انجام تست نوار مثانه (مطالعه یورودینامیک) یکی از اصولی‌ترین روش‌هایی است که باید برای تشخیص انجام شود. در این حال معاینه دقیق و انجام تست BONY از سایر موارد تشخیصی می‌باشد.

افراد مبتلا به این نوع بی‌ اختیاری زنان جوان هستند که معمولا دارای چند فرزند می‌باشند و به دنبال حاملگی‌ های متعد عملکرد زاویه گردن مثانه مختل گردیده است. در بی‌ اختیاری درجه ۳ معمولا عمل جراحی با روش‌های جدید خوشبختانه قابل درمان می‌باشد.

علت بی‌ اختیاری ادرار در مردان

BPH (بزرگی پرستات خوش خیم). پروستات به طور شایع با افزایش سن بزرگ می­ شود، این حالت بزرگی خوش خیم پروستات نامیده می­ شود. وقتی پروستات بزرگ می­ شود ضمن فشار آوردن به مجرا خلفی، مجرای خروجی ادرار را تنگ می کند و در این حالت مانعی در مقابل مثانه برای تخلیه ادرار می ­شود و باعثت عدم کنترل ادرار در مردان خواهد شد این مورد یکی از علتهای اصلی عدم کنترل ادرار در مردان می باشد.

بی اختیاری ادرار در مردان

هیپر پلازی خوش­خیم پروستات و علائم مربوط به آن شامل تکرر ادرار، کاهش فشار ادرار و بی اختیاری ادرار، قبل از ۴۰ سالگی بندرت اتفاق می­افتند، ولی بیش از نیمی از مردان در سن ۶۰ سالگی و ۹۰ درصد در سن ۷۰ – ۸۰ سالگی درجاتی از علائم ادراری ناشی از بزرگی پروستات را تجربه خواهند کرد. این بیماران از قطع و وصل ادرار، ادرار قطره قطره و بی­ اختیاری ادرار قبل از رسیدن به توالت، نیز رنج می برند.

دلیل بروز بی اختیاری ادرار بعد از عمل پروستات

عمل رادیکال پروستاتکتومی برای درمان سرطان پروستات. بعضی از این بیماران بعد از عمل دچار اختلال جنسی و بی­ اختیاری ادراری می­ شوند.

لذا نتیجه‌گیری این است که تشخیص کمتر، درمان کمتر و ادامه بیماری، این بیماری در هر دو جنس مرد و زن اتفاق می‌افتد. هر چه سن بالاتر می‌رود بیشتر می شود. در زنان طبق گزارشات متعدد از ۳ تا ۴۳ درصد می‌باشد.

علائم بی اختیاری ادرار در سالمندان

بدون شک بی اختیاری ادراری در سالمندان اثرات عمیقی بر سلامت جسمی و روانی آنان میگذارد. افزایش شیوع عفونت ادراری، زخم بستر، زمین خوردن  همراه با شکستگی ران و لگن ،افسردگی و محدود شدن روابط اجتماعی از مهمترین عوارض بی اختیاری ادراری در سالمندان است.

پیری به خودی خود باعث ایجاد بی اختیاری ادرار نمی‌شود، اما تغییراتی که با پیری رخ می‌دهد می‌تواند خطر ابتلا به بی اختیاری ادرار را با تاثیر بر توانایی فرد در کنترل ادرار افزایش دهد. به عنوان مثال، حداکثر مقدار ادرار که مثانه می‌تواند در مثانه نگه داشته شود کاهش می‌یابد. توانایی به تعویق انداختن ادرار کاهش می‌یابد.

علائم بی اختیاری ادرار در سالمندان

زمان مراجعه به پزشک

ممکن است برای در میان گذاشتن بی اختیاری با پزشک احساس معذب بودن به شما دست دهد. اما اگر بی اختیاری زندگی روزانه شما را تحت الشعاع قرار داده است، باید به پزشک مراجعه کنید زیرا بی اختیاری ادراری:

 • می‌تواند نشان دهنده‌ی بیماری زمینه‌ای جدی‌ باشد
 • باعث محدود شدن فعالیت‌هایتان در اجتماع می شود
 • خطر زمین خوردن در افراد مسن را بالا می‌برد

پیشگیری از ابتلا به بی اختیاری ادراری

شما نمی توانید مانع از بروز بی اختیاری ادراری شوید اما برای کاهش خطر ابتلا به این وضعیت می‌توانید:

✅ وزن خود را سالم نگه دارید

✅ ورزش کف لگن را تمرین کنید

✅ از مصرف کافئین، الکل و غذاهای اسیدی که باعث تحریک مثانه می‌شود بپرهیزید

✅ فیبر بیشتری مصرف کنید که مانع از یبوست، یکی از دلایل بی اختیاری، می‌شود

✅ سیگار نکشید یا برای ترک سیگار از پزشک خود کمک بگیرید

داروهای کنترل بی اختیاری ادرار

معمولا برای درمان بی اختیاری ادراری از داروهای زیر استفاده می‌شود:

داروی خنثی کننده‌ی اثر استیل کولین

این داروها به تسکین بیش فعالی مثانه کمک می‌کنند و درمورد بی اختیاری مبرم مفید واقع می‌شوند.

میرابگرون (میربتریک)

این دارو که برای درمان بی اختیاری مبرم مورد استفاده قرار می‌گیرد، عضلات مثانه را ریلکس می‌کند و ظرفیت مثانه برای نگهداری ادرار را افزایش می‌دهد.

داروهای مسدودکننده‌ی بتا

این داروها به مردانی که از بی اختیاری مبرم یا سرریز رنج می‌برند کمک می‌کند تا عضلات مثانه ریلکس شوند و عمل تخلیه راحت‌تر صورت پذیرد.

استروژن موضعی

مصرف دوز پایین استروژن موضعی به صورت کرم، حلقه یا برچسب واژن به جوان‌سازی بافت مجرای ادرار و ناحیه‌ی واژن کمک می‌کند.

نکات مهم درمان بی اختیاری ادرار

اگر مثانه شما خالی باشد، هرگز دچار بی اختیاری ادرار نمی شوید. قبل از اینکه احساس سریع به توالت رفتن پیدا کنید، مثانه خود را تخلیه کنید، بنابراین دچار حالت URGE  نمی شوید. اگر فکرمی کنید هر 3 ساعت دچار URGE می شوید، شما هر دو و نیم ساعت یک بار ادرار کنید. سعی کنید دفعات ادرار کردن را زیادتر کنید، که دچار URGE نشوید، به این حالت تربیت مثانه گویند. این هفته هر 2 ساعت ادرار کنید، هفته بعدهر 5/2 ساعت یک بار ادرار کنید.

گذاشتن PESSARY  درواژن، تا حد زیادی از بی اختیاری ادرار در زنان جلوگیری می کند. اغلب برای زنان تامپون توصیه می کنند. روزانه 2 بار تامپون را تعویض کنید تا مانع از سندرم یا بیماری شوک سپتیک(عفونی) نشوید. چاقی درایجاد بی اختیاری استرس موثر است. پس کاهش وزن باید صورت گیرد.

از خوردن مواد کافئین دار، داروهای ضد افسردگی، آرام بخش ها و الکل خودداری کنید. ورزش عضلات کف لگن و تقویت آنها در درمان بسیاری موثر است. یک مثانه بی اختیار چنان مسئله پیچیده ای نمی باشد. روشهای ساده برای خوب شدن وجود دارد. تزریق مواد در گردن مثانه و اسفنکتر خارجی تا حدی در درمان موثر است.

بالا بردن گردن مثانه با روش های جراحی بالا بردن گردن مثانه در زنان موثر می باشد. مردان بیشتر مبتلا به بی اختیاری ادرار و URGE می شوند. هر چه سن بالا می رود، مثانه و حلقه عضلانی مجرا(اسفنکتر خارجی) ضعیف می شود و بی اختیاری ادرار ایجاد می شود، که یک وضعیت از دوران پیری می باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۲ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 271 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من دوسالی هست که توماه های سرد ادرار که میگیره همون لحظه یه کم خودمو خیس میکنم یعنی فرصت رفتن به دستشویی یا باز کردن کمر بند ندارم ولی تو ماههای گرم اینطور نیست مشکل چیست
  وچه داروئی مصرف کنم لطفا راهنمایی کنید ممنون
  ممنون میشم پیامک کنید دسترسی به اینترنت ندارم ۰۹۳۸۵۶۴۸۰۲۰
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۲ آذر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام در سرما مثانه به علت هواي سرد تحريك ميشه روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم دو هفته ميل كنيد

 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 467 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب جناب آقای دکتر، مردی متأهل و ۴۴ ساله هستم که برای اولین بار در خرداد سال ۹۴ عفونت مجاری ادراری را با (E.coli) و بعد ازدواج و رابطه جنسی تجربه کردم و با آنتی بیوتیک درمان شدم اما مجددا در دی ماه سال ۹۵ عفونت ادراری را تجربه کردم هر چند که خودم دلیل اش رو دوباره رابطه جنسی می دونستم اما پزشکم اعتقاد داشتن می تونه به دلیل استفاده از داروی گیاهی بسیار غلیظ خوراکی که عطاری برای مشکل سینوزیت به من داده بود، باشه. چندین آزمایش ادرار انجام دادم که نتایج آن به پیوست تقدیم شده است و برای حدود سه ماه سه نوع مختلف آنتی بیوتیک هایی که باکتری به آن حساس بود مصرف کردم اما همچنان سوزش مجرای ادرار داشتم که در نهایت متخصص اورولوژی گفتند چون مجرا ملتهب شده این التهاب و سوزش زمان می بره که خوب بشه و به مرور علائمی که دارم برطرف میشه. با توجه به اینکه در سال ۹۶ به خارج از کشور مهاجرت کردم و در حال حاضر هم خارج از کشور ساکن هستم در طول ۴ سال گذشته کم و بیش این سوزش رو تجربه کردم البته در مقطعی خوب شده اما دوباره برگشته و یک بار هم با تجویز آنتی بیوتیک علائم سوزش از بین رفت اما بعد مدتی دوباره برگشت در این مدت چندین بار آزمایش خون و ادرار دادم همه آزمایش های خون و ادرار نرمال بوده و هیچ عفونتی نبوده فقط چه در خون و چه ادرار کمی اسید اوریک داشتم اما آزمایش خون برای پروستات نرمال بوده و در اسکن کامل با و بدون ماده رنگی شکمی، کلیه، مثانه، پروستات و ... نرمال بوده. این سوزش وقتی ادرار در مجاری هست بیشتر میشه و وقتی ادرار تخلیه میشه حس بهتری دارم اما همچنان سوزش دارم وقتی خونه نیستم و مشغول فعالیت روزانه و سرگرم کارهام هستم این سوزش رو خیلی کمتر حس می کنم یا حتی گاهی اوقات یادم میره که سوزش داشتم. الان سوال ام از شما اینه چون اسید اوریک خونم بالاست و در ادرارم هم دیده شده آیا این سوزش می تونه به اون ربط داشته باشه؟ و اینکه چندماهی هست که سوزش رو در مقعد هم حس می کنم، من بخاطر سابقه شقاق که داشتم درد و سوزش و خونریزی رو چند سالی بود تجربه کردم اما خیلی وقت بود که دیگه اذیتم نمی کرد و خیلی به ندرت مشکل داشتم اما الان این همزمانی سوزش مجاری ادرار و سوزش مقعد نگرانم کرده و اینکه آیا این دو مورد به هم ربط دارند؟
  ببخشید که توضیحات ام طولانی شد چون دور از ایران هستم واقعا به کمک و راهنمایی شما نیاز دارم خیلی بزرگواری می کنید و پیشاپیش سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام سوزش ارتباطي به اسيد اوريك ندارد بايد سه بار سيتولوژي ادرار بدهيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم ده روز نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد و هر ٨ ساعت يك عدد قرص فنازومكس ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر محمدرضا دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 402 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من چند ساله که سنگ کلیه دارم چند روزی حس میکنم حجم ادرارم کم شده ولی خونی نیس . ممکنه سنگ گیر کرده باشه تو حالب ؟؟ به غیر از این باعث کاهش میل جنسی و اختلال در نعوض شده . آیا اینها بهم ربط دارن؟ آخرین سونو هم دو هفته پیش بود مشکل خاصی نداشت غیر از این دیگه چیز غیر طبیعی ای وجود نداشت
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام مايعات زيادتر بنوشيد و يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد و ارتباطي با هم ندارند

 • تصویر کاربر آرش چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 304 مشاهده پرسش
  سلام32سالمه عمل تنگی نخاع انجام دادم دچار بی اختیاری ادار شدم دوماه ازعمل میگزره ایا خوب میشم
  1. تصویر کاربر آرش چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 2 سال پیش)
   ببخشید وقتی عطسه میکنم یا میشینم مقداری ادرار خارج میشه قرص سیپاکول.سفکسیم.تلوترودین هم خوردم
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام فكر نمي كنم  بهبودي حاصل شود

  3. تصویر کاربر آرش دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 2 سال پیش)
   ایا درمان ندارد
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام درمان ندارد

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 243 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید . مادر من حدود یک ماه قبل بعد از هر وعده غذا دچار دل درد میشد به پزشک مراجعه کردیم گفتند احتمالا از خم روده بزرگ است و به او رژیم غذایی سنگینی داد که کلا میوه و لبنیات و اش و گوشت قرمز نخورد . این موارد را رعایت کرد و با داروها کمی بهتر شد تا جایی که الان میوه می خورد باز کمی درد دارد اما در نهایت خوب شد ولی دچار یبوست و این اواخر دچار بی اختیاری ادرار شده است به صورتی که تا بلند می شود کمی ادرار دارد و واقعا کلافه شده است . مادرم هفتاد سال سن دارد و خودش می گوید تا وقتی بلند میشوم تنم مور مور می شود و کمی احساس درد در مجاری ادرار هم دارد ممنون میشم راهنمایی فرمایید ضمن اینکه یبوست هم دارد . با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام بايد نوار مثانه بگيرد و سونوگرافي كليه ها و مثانه پر وخالي گرفته شود و روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ده روز ميل كنند

 • تصویر کاربر محمدرضا دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 295 مشاهده پرسش
  سلام من دوماه هست درمجاری ادراردرناحیه کلاهک سوزش دارم وازمایش سونوگرافی دادم مشکلی نبود وتا بحال به چندین دکتر مراجعه کردم وبا دریافت دارو خوب نشدم ازشما سپاس گزارم من راراهنمایی کنید ویادارویی برایم تجویز کنید ممنون
  1. تصویر کاربر محمدرضا شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 سال پیش)
   این دارها رامصرف کردم۱ کپسول سیپروفلوکساسین۲۵۰۰کپسولناولوسین3,۵۰۰کپسولانتریداکس۴قرض ملوکسیفار۵قرض فنازومکس۵قطره سنگل۶شربتاورتیکا،،،ولی دوماناست تثر نکردهاست
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم ده روز نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

  3. تصویر کاربر محمدرضا یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 2 سال پیش)
   ممنون وسپاسگزار ازشما اقادکتر من آسم دارم این شیاف که تجویز کردید مشکلی برایم ایجاد نمی کنند ممنون
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام مشكلي ايجاد نمي كند

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 248 مشاهده پرسش
  سلام ازکرمانشاه مزاحمتان میشم متاسفانه مدتیست درموقع دستشوئی رفتن تخلیه سریع صورت میگیره وشرمنده ام شلوارم خیس میشه ۴۸سال سن دارم روم نمیشه دکتر برم بیشتروقتا مترونیدازول میخورم ۲۰تا۳۰درصدی تاثیر داره ولی یکهفته بعد اینجورم لطف کنید کمکم کنید ممنون میشم خدا خیرتان دهد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص ده ميلي گرم ده روز ميل كنيد

  2. تصویر کاربر علی دوشنبه ۵ مهر ۰( 2 سال پیش)
   سلام چه قرصی دکتر؟
  3. تصویر کاربر علی دوشنبه ۵ مهر ۰( 2 سال پیش)
   اسم قرص قید نکردیدممنون میشم مجدداجواب بدین
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام ببخشيد قرص وزيكر ده ميلي گرم

  5. تصویر کاربر علی دوشنبه ۵ مهر ۰( 2 سال پیش)
   ممنونم خدا خیرتان دهد خیلی لطف کردین
  6. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 سال پیش)

   خواهش مي كنم

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر زماني سه شنبه ۳۰ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 274 مشاهده پرسش
  با سلام،
  مردي 52 ساله هستم با شاخص توده بدني حدود 15، مدتي است ديسك كمر دارم كه از سمت چپ بيرون زدگي دارد، اندازه پروستات هم از حد معمول مقداري بزرگتر است. چند وقتي است كه خروج ادرار بسيار آرام و بعضا قطره اي صورت مي گيرد، برخي اوقات هم احساس رطوبت مي كنم، عضلات كف لگني را هم بيش از 4 ثانيه نمي توانم نگه دارم و دوباره ازاد مي شوند. لطفا راهنمايي بفرمائيد.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۳۰ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد يك ماه

 • تصویر کاربر یوسف جمعه ۱۲ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 271 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من چند‌وقت‌۱ ماه و نیم پیش سوارک گرفتم بعد که خوب شدم التهاب پروستات گرفتم که شما راهنماییم کردید و خداروشکر اکی شدم اما ۲ ۳ روز مجراری اداری درد میکنه اما اذیت زیاد نمیکنه ولی بعضی وقتا دردش که بیشتر میشه یکم ترشح بی رنگم داره ممنون میشم بازم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۲ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام بايد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در آب گرم نشسته شود و عمل جنسي داشته باشيد ادرار را زودتر تخليه كنيد غذاي تند خورده نشود

 • تصویر کاربر عابد پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 383 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من چهار ماه پیش برآمدگی هایس شبیه مولوسکوم روی رون پای راستم بوجود اومد و از چند روز بعدش سر آلتم شروع به سوزش کرد نه خیلی شدید ولی ادامه دار آزمایش عفونی دادم ولی عفونتی نبود و دچار اختلال نعوض و زود انزالی شدید شدم چنتا دکتر رفتم قرص مصرف کردم ولی مقطعی خوب میشم ولی سوزش سر آلتم چند روز خوبه ولی باز شروع میشه بعد چند روز مخصوصا اگه خوب باشم ارضا که میشم این درد دوباره برمیگرده قرص تاوانکس هم خوردم ولی خوب جواب درست نگرفتم در ضمن اقدام به برداشتن مولوسکوم هم کردم ولی متاسفانه دوباره با تعداد بیشتری مواجه شدم و روی آلتم هم سرایت کرد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص پاروكستين٢٠ سه ماه ميل كنيد و يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميلي ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم ده روز نشسته شود 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر