زگیل تناسلی در مرد و زن

عفونت با ویروس زگیل تناسلی تقریبا در ۵۰ درصد مردمی که در دوران زندگی خود رابطه جنسی داشته اند، دیده می شود. اغلب زگیل در این افراد بدون علامت بوده وعفونت ویروسی از بین می رود. گاهی این ویروس باعث سرطان دهانه رحم یا آلت می شود.

بعضی از انواع این ویروس ها باعث زگیل شده که به آن پاپیلوما می گویند. ویروس ها در سلولهای بدن انسان زندگی می کنند. این ویروسها در واژن ، آلت تناسلی، دهان وگلو  زندگی می کنند. از ۱۰۰ تا ۱۵۰ ویروس از انواع  HPV ،فقط ۶۰ نوع آن باعث زگیل در نواحی  دست و پا می شوند.

۴۰ درصد از ویروس  زگیل تناسلی از راه جنسی منتقل می شود و در اطراف مقعد و نواحی دستگاه تناسلی ایجاد میشود . انتقال ویروس هایی که از راه جنسی منتقل می شوند، از طریق تماس با ترشحات بدن یا دستگاه تناسلی فرد دارای زگیل رخ می دهد. استفاده از کاندوم موقع رابطه جنسی به معنی این نیست که بیماری منتقل نمی شود.

بسیاری نمی دانند که به این ویروس مبتلا هستند و باعث انتقال آن می شوند. ۴۰ درصد ویروس های زگیل تناسلی باعث مشکلات جسمی فرد می شوند. از ویروس هایی که بسیار خطرناک هستند نوع ۱۶ و ۱۸ هستند که ۷۰ درصد باعث سرطان های دهانه رحم می شوند.

ویروس های کم خطر در حدود ۹۰ درصد باعث زگیل های دستگاه تناسلی می شوند و کمتر بطرف سرطان پیش می روند. زگیل های تناسلی هفته ها یا ماهها بعد از تماس با فرد مبتلا خود را نشان می دهند.

علائم عفونت زگیل تناسلی انسانی

زگیل یک بیماری ویروسی است ، که بیشتر اوقات این ویروس ها هیچگونه علامتی ایجاد نمی کنند و خود به خود از بین می رود ولی در بعضی افراد می ماند و باعث تشکیل زگیل ( WARTS ) می شود. بیش از ۱۷۰ نوع ویروس  زگیل تناسلی گزارش شده است. بعضی از انواع ویروس زگیل مثل نوع ۵ باعث عفونت می شود، که ممکن است در تمام دوران زندگی  فرد بدون هیچگونه علامت کلینیکی وجود داشته باشد.

نوع ۱ و ۲ باعث زگیل های شایع در افراد مبتلا به عفونت می شود. ویروس های زگیل تناسلی ۶ و ۱۱ باعث زگیل های تناسلی و ریوی (PAPPILOMATOSIS ) می شوند. ویروسهای ۱۶ ، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۳۵، ۳۹ و ۸۲ سرطان زا هستند.

انواع زگیل تناسلی

زگیل های پوست در بچه ها بسیار شایع است و بعد از ظاهرشدن، خود به خود بعد از هفته ها یا ماهها از بین می روند. برخی از جوانان از عود زگیل پوست رنج می برند. تصور می شود که تمام انواع ویروس های زگیل تناسلی  قادرند برای مدت طولانی به عنوان عفونت خاموش در پوست باقی بمانند.

فرد ممکن است به ابتلا شدن به یک ویروس مقاوم باشد، در حالیکه به سایر ویروس ها مقاوم نباشد و مستعد ابتلا به آن باشد. ویروس هایی که باعث زگیل پوست می شوند،می توانند باعث زگیل تناسلی شوند و ایجاد سرطان نمی کنند.

زگیل های تناسلی (ژنیتال) کاملا قابل سرایت بوده ولی زگیل های پا از فردی به فرد دیگر سرایت نمی کند. عفونت ویروسی پوست ناحیه ژنیتال شایع ترین عفونت مقاربتی در دنیا می باشد. چنین عفونت هایی مقعد و ژنیتال را گرفتار می کند.

عفونت های ویروسی از نوع ۱۶،۱۸، ۳۱ و ۴۵ ویروس های با خطر بالا بوده و باعث سرطان های گردن رحم، واژن، آلت و مقعد می شوند.

واکسن زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی

برای جلوگیری از ابتلا به شایع ترین انواع این ویروس ها، استفاده از واکسن ها توصیه می شود.برای موثر واقع شدن واکسن، فرد باید قبل از ابتلا ،واکسن تزریق کند.

بین سن های ۹ و ۱۳ سالگی تزریق آنها توصیه می شود. بررسی و نگاه کردن به دهانه رحم و آزمایش PRP باعث تشخیص سلول های غیر طبیعی یا سرطان می شود. بنابراین درمان اولیه و زودرس چشم انداز بهتری خواهد داشت. غربالگری و پیدا کردن زگیل باعث کاهش مرگ و میر سرطان دهانه رحم در کشورهای متمدن دنیا شده است.

سایر روش های درمانی زگیل تناسلی:

 1. کرایوتراپی که سرد کردن زگیل می باشد
 2. لیزر
 3. تزریق داروی اینترفرون
 4. الکتریسیته و سوزاندن
 5. برداشتن زگیل ها با جراحی

بهترین روش درمانی، گفتگو با پزشک معالج می باشد، که بر حسب نوع و محل زگیل درمان مناسب را انتخاب کند.

چه کسانی در معرض عفونت ویروسی زگیل تناسلی هستند؟

 • استعمال دخانیات
 • ضعف سیستم دفاعی بدن
 • عمل جنسی با زنانی که با دیگران ارتباط جنسی دارند
 • قسمت هایی از پوست زخم باشد
 • سن، زگیل به طور شایع در بچه ها اتفاق می افتد. زگیل های تناسلی در نوجوانان و جوانان به طور شایع دیده می شود و زگیل های ناحیه پا در جوانان بوجود می آید.
 • عمل جنسی با زنهای متعدد

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

2+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام، خسته نباشید
  29 ساله هستم...
  مشکل زودانزالی دارم، متخصص ارولوژ به من اول پاروکستین 20 رو تجویز کرد که با خوردنش برافروختگی و احساس ترس شدید داشتم. بعد از مراجعه ی دوباره این بار سرترالین 100‪ تجویز کردند که بعد از خوردنش 2 شب بیخوابی داشتم و هیچ فعالیتی نتونستم در حین اون دوروز انجام بدم.الان خودم اقدام به شروع خوردن یک چهارم قرص پاروکستین کردم تا آروم آروم بیشتر کنم دوز رو... الان 9 روزه میخورم هرصبح! صبح ها مشکلی ندارم اما شب که میرسه موقع خواب احساس گرما تو بدن و ناآرامی میکنم، و هرشب وسط خواب بیدار می شم و بدخوابی و پریشانی کمی دارم. گاهی هم در طول روز احساس سنگینی در قسمت قلبم دارم. (3سال پیش اکو دادم که هیچ مشکل قلبی ندارم) خواستم بپرسم این علائم طبیعی هستش حتی با دوز پایین؟ و اگر نیست بهترین جایگزین برای پاروکستین برای درمان زود انزالی چی هستش؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 2 روز پیش)

   فلوكستين   ٢٠ ميلي گرم  را براي يك هفته نصف. قرص و سپس روزي عدد ميل كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 2 روز پیش)

   فلوكستين   ٢٠ ميلي گرم  را براي يك هفته نصف. قرص و سپس روزي عدد ميل كنيد

  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 2 روز پیش)

   فلوكستين   ٢٠ ميلي گرم  را براي يك هفته نصف. قرص و سپس روزي عدد ميل كنيد

  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 2 روز پیش)

   فلوكستين   ٢٠ ميلي گرم  را براي يك هفته نصف. قرص و سپس روزي عدد ميل كنيد

  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 2 روز پیش)

   فلوكستين   ٢٠ ميلي گرم  را براي يك هفته نصف. قرص و سپس روزي عدد ميل كنيد

  6. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 2 روز پیش)

   فلوكستين   ٢٠ ميلي گرم  را براي يك هفته نصف. قرص و سپس روزي عدد ميل كنيد

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر ابراهیم یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  بنده مجرد هستم. با عرض معذرت میخواستم بدونم آیا انحنا در عکس ارسالی در ازدواج مشکل ایجاد میکند؟
  آیا نیاز به مطلع کردن طرف مقابل پیش از ازدواج هست یا خیر؟
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ فروردین ۹۹( 3 روز پیش)

   مشكلي ايجاد نمي كند

  2. تصویر کاربر ابراهیم شنبه ۹ فروردین ۹۹( 3 روز پیش)
   خیلی ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 2 روز پیش)

   خواهش مي كنم

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حیدر پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر، بنده 40 سالمه، حدود 6سال است مشکل نعوذ دارم، پیش چند متخصص ارولوژی رفته ام جواب نگرفته ام، که اکثرا قرص تادالافیل تجویز نموده اند که تا تا بستان سال پیش جواب میگرفتم الان حدود 7 ماه است که کلا از قرص جواب نمیگیرم، کلیه ازمایشات و سونوگرافی با تزریق پاپاورین انجام داده ام که هیچگونه مشکلی ندارم. ولی اصلا خوب نمیشم، تا جایی که این موضوع زندگی مشترکمو تحت تاثیر قرار داده خواهش راهنمایی ام کنین که ایا این مشکل قابل درمان هست یا نه، یه توضیح هم اینکه اون موقع که با قرص تادالافیل نزدیکی میکردم مشکل زیادی داشتم از جمله اینکه وقتی من قرص مصرف میکردم خانمم امادگی نداشت و وقتی خانمم نزدیکی میخواست من قرص نخورده بودم، این موضوع خودش برام مشکل ساز بود. و میخوام اصلا قرص نخورم، اقای دکتر من الان ماندم چکار کنم، لطفا کمکم کنین اگه بدانم مشکلم قابل درمان هست. خیلی امیدوار میشم و برا درمانم هر کاری میکنم،
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 5 روز پیش)

   از أمپول تزريقي در ألت بايد استفاده كنيد

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر بنده زود انزالی خیلی شدید دارم به حدی ک قادر ب دخول نیستم مجرد هستم و شما پاروکستین 20 رو معرفی کردید 50 روز دارم مصرف میکنم و هنوز هیچ نتیجه ای نگرفتم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 5 روز پیش)

   پاروكستين را قطع كنيد سه ساعت قبل از

    نزديكي يك قرص داپوكستين ميل كنيد

 • تصویر کاربر سید جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام بنده متاهل هستم همسرم با اندازه الت تناسلی من مشکل دارد و الت تناسلی بنده 1۳ سانت است میخواستم بدونم اندازه آلت مهم است یا کیفیت رابطه ؟ آیا با مصرف این قرص ها به ظاهر فرد صدمه ای نمی زند
  مثل پیری زودرس و چروکی و جوش؟
  ممنون میشم اگر راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)

   اندازه ألت طبيعي است كيفيت رابطه مهم است

 • تصویر کاربر ياسمن دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من سوزاك گرفتم و به شريك جنسيم انتقال دادم و با هم انتي بيوتيك استفاده كرديم زير نظر پزشك.اگه كامل خوب نشوده باشيم دوباره اون علائم روي شريك جنسيم اتفاق ميوفته؟چون بعدش كه نزديكي داشتيم هيچ اتفاقي نيفتاد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   شما و شريك جنسي طبيعي هستيد

 • تصویر کاربر حسین شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من به مدت 2 ماه است که بعد از خودارضایی منی خارج شده زرد رنگ هستش
  آیا مشکلی دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر طاها یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من هنگام خود ارضایی سر الت خود را میگرفتم و لذت بیشتری به من دست میداد تا اینکه یک هفته است خون بسیاری در منی من وجود دارد و خیلی باعث نگرانی ام شده است نمیدانم چه کنم کجا بروم و چه دارویی مصرف کنم خواهش میکنم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 4 هفته پیش)

   دارو لازم نيست خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  آقای دکتر خودم با 58 سال سن حداقل از 30 سال پیش تا کنون خون در ادرار داشتم که در آزمایش قابل تشخیص هست که با 2+ نشان داده می شد . همسرم نیز همینطور. دو پسرم نیز از بچگی همینطور. اکنون پسر بزرگم که در روسیه دانشجوست بعلت آنفولنزا دو شب بستری شده و در آنجا آزمایش داده و همین میزان خون در ادرار داشته و در آزمایش دو سال پیش نیز همینطور. سی تی اسکن کلیه و مجاری و ازمایش عملکرد کلیه هم چیز غیر معمولی نشان نداده اما بشدت نگران شده بنحوی که در آستانه ترک تحصیل قرار دارد. نظر شما چیست? آیا آنقدر خطرناک است که چنین کند؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)

   خطري ندارد 

 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بار عرض سلام و خسته نباشید.جناب دکتر در خصوص تجویزی که کردین و فرمودین قرص پاروکسین استفاده کنین میخاستم بپرسم که قرص رو از چه دوزی شروع کنم و تا کی این قرص رو مصرف کنم
  ممنون میشم در مورد سوال مذکور راهنمایی کنید
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)

   ٢٠ميلي گرم به مدت سه ماه

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر