همه چیز درباره بیماری هیدروسل

هیدروسل عبارتست از مایع اطراف بیضه که باعث تورم در بیضه می شود. بیماری هیدروسل در بچه های زیر یک سال زیاد دیده می شود و معمولا بدون درمان در سال اول زندگی، خود به خود از بین می رود.

سایر کودکان و بالغین، معمولا به دنبال التهاب و ضربه و تروما به بیضه مبتلا به هیدروسل می شوند. افراد مبتلا به سرطان بیضه، 10 درصد در خطر ابتلا به هیدروسل قرار دارند.

بیماری هیدروسل چیست؟

هیدروسل یک ساختمان ایجاد شده از مایع آب مانند، اطراف یک یا دو بیضه می باشد که باعث می شود اسکروتوم، پوست بیضه یا ناحیه کشاله ران متورم شود. این بزرگی و تورم، ناراحت کننده و معمولا بدون درد است و بطور کلی خطرناک نیست. اگر چه هیدروسل بیشتر در بچه های زیر یکسال دیده می شود، ولی در هر سنی از زندگی ممکن است اتفاق افتد.

علت بیماری هیدروسل

علت اکثر هیدروسل ها نامشخص است. هیدروسلی که در بچه های زیر یکسال بوجود می آید، به معنای باز بودن ارتباط شکم با اسکروتوم می باشد و قبل از یکسالگی و یا موقع تولد بطور طبیعی این ارتباط بسته می شود و هیدروسل خود به خود محو می گردد.

هیدروسلی که بعدا در طول زندگی بوجود می آید به علت ضایعه، ضربه و جراحی اسکروتوم یا ناحیه کشاله ران می باشد و ممکن است به علت التهاب یا عفونت بیضه یا اپی دیدیم بوجود می آید.

بیماری هیدروسل ممکن است 10 درصد به علت سرطان بیضه یا سرطان کلیه بوجود  آید. این فرم از هیدروسل در هر سنی بوجود می آید ولی بیشتر در سنین بالای 40 سالگی بوجود می آید.

عدم خروج منی

علائم بیماری هیدروسل

بیماری هیدروسل معمولا علامت خاصی ندارد. هنگامیکه هیدروسل بزرگ شود، از نظر شکل و ظاهر بدشکل می شود و احساس سنگینی در بیضه فرد ایجاد می کند و راه رفتن فرد را با اشکال مواجه می کند. گاهی باعث درد، تورم و قرمزی پوست بیضه شده و باعث فشار در قاعده آلت می شود.

راه های تشخیص بیماری هیدروسل

تشخیص بر اساس معاینه بالینی می باشد. در معاینه بیضه، بزرگی آن قابل مشاهده است و پزشک از پشت بیضه نور به پوست بیضه می تاباند که به آن (TRANSILLUMINATION) گویند. این معاینه به منظور بررسی وجود توده در بیضه (سرطان بیضه) صورت می گیرد. وقتی نور به پوست بیضه تابیده می شود، مایع اطراف بیضه روشن می شود و وجود توده در این حالت رد می گردد. اگر توده یا سرطان وجود داشته باشد، نور از مایع رد نمی شود و مایع روشن نمی شود. تشخیص قطعی با انجام سونوگرافی بیضه می باشد.

عوارض هیدروسل

بطور کلی هیدروسل خطرناک نیست و معمولا بر باروری تأثیر نمیگذارد. با این حال، ممکن است هیدروسل با یک بیماری زمینه‌ای در بیضه مرتبط باشد و منجر به عوارض جدی شود. بیماری‌های زمینه‌ای بیضه عبارتند از:

# عفونت یا سرطان بیضه

در هر دو صورت ممکن است تولید اسپرم کاهش یابد.

# فتق مغبنی

اگر بخشی از روده در دیواره شکم گیر کرده باشد، می‌تواند به عوارض مهلک و کشنده‌ای منجر شود.

جراحی پروستات

درمان بیماری هیدروسل

بیماری هیدروسل معمولا خطرناک نیست و درمان زمانی صورت می گیرد که بیماری باعث ایجاد درد، اضطراب و خجالت شده باشد. در صورت کم کردن گردش خون بیضه نیز درمان باید انجام شود. اگر هیدروسل از نظر اندازه تغییر نکند یا کوچک شود، درمان ضرورتی ندارد.

کوچک شدن بیضه به چه دلیل است؟

تخلیه مایع هیدروسل از فرم های درمانی نمی باشد، چون اگر با سوزن مایع کشیده و هیدروسل کاملا تخلیه شود، مجددا عود می کند. چند دهه قبل هر مقدار مایع را تخلیه می کردند به همان مقدار داروی تتراسیکلین وارد ساک بیضه می کردند، ولی چون اثر درمانی بالایی نداشت و عود می کرد، این روش درمانی ادامه پیدا نکرد.

روش استاندارد و رایج امروزه، باز کردن پوست بیضه و لایه های مختلف روی بیضه و تخلیه مایع و لایه ای که در آن مایع جمع شده است می باشد. دوره استراحت بعد از عمل 2 روز بوده و عمل به طور سرپایی انجام می شود.

بیماری هیدروسل در افراد کمتر از 65 سال نیازی به درمان ندارد، اما در افراد مسن تر نباید از نظر درمان بی توجه گذشت. کشیدن مایع هیدروسل فقط در مردانی که از نظر جسمانی ضعیف اند و قادر به عمل جراحی نیستند، باید صورت گیرد. اگر هیدروسل بزرگتر شود و موجب ناراحتی بیمار گردد، عمل جراحی هیدروسلکتومی باید صورت گیرد.

مراقبت‌های بعد از هیدروسلکتومی

پس از جراحی هیدروسل، شما احتمالا به مدت چند روز نیاز به درناژ و تخلیه مایع و پانسمان خواهید داشت. برای تسکین درد و ناراحتی، پزشک ممکن است این موارد را به شما توصیه کند:

❇ استفاده از محافظ بیضه

❇ برای کمک به کاهش تورم، اعمال بسته‌های یخ بر منطقه تحت درمان

پزشک معمولا معاینه بعدی را به شما توصیه می‌کند، زیرا هیدروسل ممکن است مجددا برگردد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر سعداله یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 224 مشاهده پرسش
  56ساله مشکل برزگی پروستات دارم تخلیه ادرار ارام بدون فشار است مدت یک سال چند روزی است که درد بیشتر در ناحیه بیضه سمت راست دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد 

 • تصویر کاربر زکریا جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 432 مشاهده پرسش
  اقای دکتر من رفتم واسه استخدامی سپاه تو سونوگرافی بیضه نوشته بودن که واریکوسل مشاهده نشد ومقداری مایع اطراف هیدروسل چپ مشاهده شد اقا دکتر این مایع اطراف هیدروسل واسه استخدامی من مشکلی داره یانه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)

   اطلاعي ندارم

 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 266 مشاهده پرسش
  آقای دکتر من ۳۴ سالمه متاهل هستم الان سه هفته است بعد از بازی فوتبال سنگین دچار درد مقعد و بیضه شده بودم دو روز بعد درد بیضه ها رفع شد ولی درد قسمت داخل مقعد و انتهای سطون فقرات ادامه دارد که امروز احساس کردم درد به بیضه ها هم میزنه. با چند دکتر صحبت کردم و احتمال هموروئید داخلی تشخیص دادن ولی من نگران هستم که مشکل پروستات داشته باشم لطفا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   التهاب پروستات داريد به اورولوژيست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۵ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 215 مشاهده پرسش
  سلام اقایه دکتر من 16 سالمه و حدود 3 ماه پیش واریکوسل خفیف داشتم که با قرص خوب شد اما بازم درد داشتم و با دوست دختر خود رابطه داشتم ولی بعدض بیضه هام بسیا ر بسیار کوچک شدند و وردم بزرگی در هر دو بیضه ایجاد شد مشکل چیه لطفا کامل توضیح دهید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۵ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   بيضه كوچك نمي شه وورم بعد از عمل جنسي طبيعي است

 • تصویر کاربر Ali سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 238 مشاهده پرسش
  سلام من سال ۸۳عمل واریکوسل کردم واز سال ۸۷بیضه ی چپم بزرگ شده وفکر میکنم که هیدروسل باشه نیاز به جراحی هست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   سونوگرافي از بيضه ها انجام شود

 • تصویر کاربر Panteha یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 263 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر قوامی جناب دکتر همسر بنده حدود یکسالی هست ک در ناحیه بیضه چپ درد داره و میگه یه رگ برجسته شده و اون رگ درد میکنه ،از نظر ب نغوظ رسیدن دچار مشکل شده و گاهی هم که ب نغوظ میرسه انزال ب سختی صورت میگیره هر چی اصرار میکنم ب پزشک اورولوژی مراجعه کنند نمیره و من احساس میکنم از اینکه واریکوسل باشه و بخوان عمل کنن میترسه و همش میگه شاید سرطان باشه اما ب هیچ عنوان حاضر نیست ب اورولوژیست مراجعه کنه الان یکماه هم هست ک سوزش و خارش داشت هنگام ادرار تا اینکه ب مزشک عمومی مراجعه کرد و دارو گرفت با خوردن اون‌دارو درد بیضه کمتر شد رنگ منی طبیعی شد اما دوباره رنگ ابتدای منی طبیعی ولی در انتها کدر شد ضمن اینکه دوباره درد بیضه ب همون شکل اول شروع شده
  زمانی ک ب انزال میرسه همون لحظه درد آروم میشه تا چند ساعت بعد باز شروع میشه از لحظ روابط جنسی هم افت پیدا کرده همه این ها رو تحمل میکنه ولی ب پزشک مراجعه نمیکنه میشه لطف کنید بگین چ کار باید کرد و مشکل میتونه از کجا باشه پیشاپیش از شما تشکر میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   حتما بايد به اورولوژيست مراجعه كنند 

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۹ آذر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 260 مشاهده پرسش
  با سلام
  جهت مشخص شدن هیدروسل سونوگرافی باید به صورت ایستاده انجام شود یا خوابیده؟ وکلا راجع به بیضه سونوگرای به چه حالت است ؟
  بچه ام ۶ سال دارد در بیضه سمت چپ تغییر شکل مشاهد شد .به دکتر مراجعه کردیم سونوگرافی گفت انجام شود.درحالت سونو خوابیده انجام دادیم در جواب سونو گرافی همه چیز نرمال بود فقط در بیضه سمت چپ نوشت (مایع مختصری در فضای اسکروتال چپ مشاهده شد)خود بیضه هم قابل لمس است از لحاظ اندازه هم تغییر سایز نداده ولی این تغییر شکل در حالت که بچه خوابیده وجود ندارد همه چیز عادی است وقتی ابستاده گاهی قابل مشاهد استت و گاهی هم نیست ازبین می رود اصلا هم درد ندارد میخواستم ببینم چیکار کنم؟ خیلی خیلی به فکرشم
  ممنون دکتر جان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   در حالت خوابيده سونوگرافي انجام مي شود اگر فتق نباشد اهميتي ندارد

 • تصویر کاربر ata شنبه ۹ آذر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 340 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین.
  آقای دکتر من 22 سالمه و 5 روز با موتور تصادف کردم بیضه چپم ضربه دید رفتم بیمارستان بعد از سونوگرافی گفتن خونریزی شدید داره ولی بخاطر خون نتونستن پارگی پرده بیضرو تشخیص بدن نوشت برم عمل ولی نرفتم
  رفتیم دکتر متخصص دوباره سونو پیشرفته تر رفتم اونم گفت داخل خود بیضه هم خونریزی داره و برای مطمعن شدن نوشت ام.ار.ای.
  الان بعد 5 روز ورم بیضه کم شده و دردشم خیل کم شده ولی یه توده به بزرگی خود بیضه زیر بیضه چپم هس
  میخواستم بدونم باید برم عمل یا نه و اینکه میتونم رابطه جنسی داشته باشم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنین.
  الان بعد 5 روز ورم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   عمل كنيد و عمل جنسي هم خواهيد داشت

 • تصویر کاربر Amiri جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 222 مشاهده پرسش
  دکتر رفتم گفت رقص بخور درست میشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   منظور از رقص چيه

 • تصویر کاربر زکریا دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 208 مشاهده پرسش
  سلام من رفتم سونوگرافی بیضه برای استخدامی سپاه تو برگه سونوگرافی نوشته مقداری مایع اطراف بیضه چپ رویت شد میخواستم بپرسم ایراد میشه واسه کارم یانه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   مانعي ندارد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر