همه چیز درباره بیماری هیدروسل

هیدروسل عبارتست از مایع اطراف بیضه که باعث تورم در بیضه می شود. بیماری هیدروسل در بچه های زیر یک سال زیاد دیده می شود و معمولا بدون درمان در سال اول زندگی، خود به خود از بین می رود.

سایر کودکان و بالغین، معمولا به دنبال التهاب و ضربه و تروما به بیضه مبتلا به هیدروسل می شوند. افراد مبتلا به سرطان بیضه، ۱۰ درصد در خطر ابتلا به هیدروسل قرار دارند.

بیماری هیدروسل چیست؟

هیدروسل یک ساختمان ایجاد شده از مایع آب مانند، اطراف یک یا دو بیضه می باشد که باعث می شود اسکروتوم، پوست بیضه یا ناحیه کشاله ران متورم شود. این بزرگی و تورم، ناراحت کننده و معمولا بدون درد است و بطور کلی خطرناک نیست. اگر چه هیدروسل بیشتر در بچه های زیر یکسال دیده می شود، ولی در هر سنی از زندگی ممکن است اتفاق افتد.

علت بیماری هیدروسل

علت اکثر هیدروسل ها نامشخص است. هیدروسلی که در بچه های زیر یکسال بوجود می آید، به معنای باز بودن ارتباط شکم با اسکروتوم می باشد و قبل از یکسالگی و یا موقع تولد بطور طبیعی این ارتباط بسته می شود و هیدروسل خود به خود محو می گردد.

هیدروسلی که بعدا در طول زندگی بوجود می آید به علت ضایعه، ضربه و جراحی اسکروتوم یا ناحیه کشاله ران می باشد و ممکن است به علت التهاب یا عفونت بیضه یا اپی دیدیم بوجود می آید.

بیماری هیدروسل ممکن است ۱۰ درصد به علت سرطان بیضه یا سرطان کلیه بوجود  آید. این فرم از هیدروسل در هر سنی بوجود می آید ولی بیشتر در سنین بالای ۴۰ سالگی بوجود می آید.

عدم خروج منی

علائم بیماری هیدروسل

بیماری هیدروسل معمولا علامت خاصی ندارد. هنگامیکه هیدروسل بزرگ شود، از نظر شکل و ظاهر بدشکل می شود و احساس سنگینی در بیضه فرد ایجاد می کند و راه رفتن فرد را با اشکال مواجه می کند. گاهی باعث درد، تورم و قرمزی پوست بیضه شده و باعث فشار در قاعده آلت می شود.

راه های تشخیص بیماری هیدروسل

تشخیص بر اساس معاینه بالینی می باشد. در معاینه بیضه، بزرگی آن قابل مشاهده است و پزشک از پشت بیضه نور به پوست بیضه می تاباند که به آن (TRANSILLUMINATION) گویند. این معاینه به منظور بررسی وجود توده در بیضه (سرطان بیضه) صورت می گیرد. وقتی نور به پوست بیضه تابیده می شود، مایع اطراف بیضه روشن می شود و وجود توده در این حالت رد می گردد. اگر توده یا سرطان وجود داشته باشد، نور از مایع رد نمی شود و مایع روشن نمی شود. تشخیص قطعی با انجام سونوگرافی بیضه می باشد.

عوارض هیدروسل

بطور کلی هیدروسل خطرناک نیست و معمولا بر باروری تأثیر نمیگذارد. با این حال، ممکن است هیدروسل با یک بیماری زمینه‌ای در بیضه مرتبط باشد و منجر به عوارض جدی شود. بیماری‌های زمینه‌ای بیضه عبارتند از:

# عفونت یا سرطان بیضه

در هر دو صورت ممکن است تولید اسپرم کاهش یابد.

# فتق مغبنی

اگر بخشی از روده در دیواره شکم گیر کرده باشد، می‌تواند به عوارض مهلک و کشنده‌ای منجر شود.

جراحی پروستات

درمان بیماری هیدروسل

بیماری هیدروسل معمولا خطرناک نیست و درمان زمانی صورت می گیرد که بیماری باعث ایجاد درد، اضطراب و خجالت شده باشد. در صورت کم کردن گردش خون بیضه نیز درمان باید انجام شود. اگر هیدروسل از نظر اندازه تغییر نکند یا کوچک شود، درمان ضرورتی ندارد.

تخلیه مایع هیدروسل از فرم های درمانی نمی باشد، چون اگر با سوزن مایع کشیده و هیدروسل کاملا تخلیه شود، مجددا عود می کند. چند دهه قبل هر مقدار مایع را تخلیه می کردند به همان مقدار داروی تتراسیکلین وارد ساک بیضه می کردند، ولی چون اثر درمانی بالایی نداشت و عود می کرد، این روش درمانی ادامه پیدا نکرد.

روش استاندارد و رایج امروزه، باز کردن پوست بیضه و لایه های مختلف روی بیضه و تخلیه مایع و لایه ای که در آن مایع جمع شده است می باشد. دوره استراحت بعد از عمل ۲ روز بوده و عمل به طور سرپایی انجام می شود.

بیماری هیدروسل در افراد کمتر از ۶۵ سال نیازی به درمان ندارد، اما در افراد مسن تر نباید از نظر درمان بی توجه گذشت. کشیدن مایع هیدروسل فقط در مردانی که از نظر جسمانی ضعیف اند و قادر به عمل جراحی نیستند، باید صورت گیرد. اگر هیدروسل بزرگتر شود و موجب ناراحتی بیمار گردد، عمل جراحی هیدروسلکتومی باید صورت گیرد.

مراقبت‌های بعد از هیدروسلکتومی

پس از جراحی هیدروسل، شما احتمالا به مدت چند روز نیاز به درناژ و تخلیه مایع و پانسمان خواهید داشت. برای تسکین درد و ناراحتی، پزشک ممکن است این موارد را به شما توصیه کند:

❇ استفاده از محافظ بیضه

❇ برای کمک به کاهش تورم، اعمال بسته‌های یخ بر منطقه تحت درمان

پزشک معمولا معاینه بعدی را به شما توصیه می‌کند، زیرا هیدروسل ممکن است مجددا برگردد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

8+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام من وقتی انتهای بیضه راستم رو کمی فشار میدهم دچار دردی چند ثانیه ای میشوم که در زیر شکم پخش میشود. آیا ممکن است مشکلی وجود داشته باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 3 روز پیش)

   خير مشكلي نيست

 • تصویر کاربر میلاد جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام ' من یک ماهی است عمل هیدروسل انجام دادم ولی تورم بیضه هنوز کم نشده و همین طور ثابت مونده مشکل در چی هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 3 روز پیش)

   كم كم بهتر مي شود

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 3 روز پیش)

   كم كم بهتر مي شود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر میلاد جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام ' من یک ماهی است عمل هیدروسل انجام دادم ولی تورم بیضه هنوز کم نشده و همین طور ثابت مونده مشکل در چی هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 3 روز پیش)

   به مرور بر طرف مي شود

 • تصویر کاربر mst شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام.بنده ۲ ماه پیش عمل هیدروسل انجام دادم.الان در قسمت بخیه زده شده در زیر آن احساس میکنم پوست بیضه تجمع شده و احساس میکنم زیر بخیه پوست بیضه تجمع پوست انجام شده.میخواستم بدانم طبیعی است و هنگام بخیه فقط پوست بیضه را بخیه میکنند و یا اینکه بخیه با زیر پوست و ... انجام میشود.در هنگام پیاده روی زیاد احساس میکنم لباس زیرم باید جابجا شود و احساس سنگینی در جای بخیه دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 2 روز پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  بنده پدرم بیضه اش عفونت کرده بود بردیم بیمارستان لبافی نژاد گفتند باید عمل بشه ، عملش کردن پوست بیضه رو کامل بریدن الان بیضه پوست نداره اصلا ، خواستم ببینم این پوست دوباره ترمیم میشه چقدر زمان میبره تا بهبود پیدا کنه؟؟؟ ، ممنون میشم پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   زمان مشخص نيست

 • تصویر کاربر احسان چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  امروز یک مطلب درباره معاینه بیضه خوندم و انجام دادم. با لمس کردن بیضه راستم و تقریبا در محل اتصال بیضه به لوله های اسپرم، متوجه وجود یک برجستگی کوچک بدون درد به انداره یک ماش کوچک شدم. در سمت چپ چنین توده ای حس نکردم. این توضیح را هم بدهم که خدمت سربازی را در راهور و بعضا ایستاده سپری کردم. آیا این می تواند متورم شدن رگ های بیضه باشد؟ یا واریکوسل؟ یا شاید هم مشکل حاد دیگری؟ آیا نسبت بهش بی تفاوت باشم و چیز مهمی نیست؟
  سپاسگزار میشوم مرا راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   چيز مهمي نيست

 • تصویر کاربر shadii پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر همسر من مشکل واریکوسل داشت که دوسال پیش عمل کرد، هیدروسل هم دارن، اما خوب نشد و هنوز هم ما مشکل باروری داریم، برای آی وی اف رفتیم گفتن هم حرکت هم جنس اسپرم صفر شده است، فقط تولید اسپرم دارن اما به درد بارداری نمیخوره، بنظر شما از داخل بیضه میتونن اسپرم سالم پیدا کنند؟ یا احتمالش خیلی کمه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   خير نمي شود

 • تصویر کاربر سهراب سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من یه بار عمل واریکوسل سمت چپ انجام دادم از همون روز بیضه سمت چپم بزرگ شد و مراجع به دکتر میگفت چیزی نیست تا بعد یه ماه باز به دکتر دیگر رفتم سونگرافی گفت مقدار اب گرفت یه ماه با قرص برطرف نشد و مجدد عمل واریکوسل و هیدروسل سمت چپ انجام دادم ولی باز الان ۴ روز عمل کردم و بیضه سمت چپ خیلی بزرگ ایا این بزرگی عادی یا اصلا این بزرگی می خوابه بیضه کوچک تر میشود یا دیگه بیضه بزرگ میماند
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)

   بيضه كوچك مي شود

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من چند روز پیش عمل فتق سمت راست شکم کردم ولی یه کیسه آب مانندی داخل کیسه بیضه م هست و منو نگران کرده خواستم ببینم خوب میشه یا بعد از عمل فتق دیگه همینجوری باقی می ماند؟
  دارو یا کار خاصی برای بهتر شدن اون باید انجام بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 3 هفته پیش)

   مهم نيست

 • تصویر کاربر م.کوچک سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب و احترام
  پسر ۲سالو نیمه ای دارم .که بعد از ۶ ماهگی دچار هیدروسل شد .در یک سالگی سونوگرافی انجام دادیم که گفته شد به میزان خفیف مایع وجود دارد.سوالی که دارم این است بویژه موقع گرما بیضه راست نسبت به چپ افتادگی بیشتری داره؟ایا طبیعیه؟میتونه در نتیجه هیدروسل باشه که پوست رو شل کرده؟با تشکر از جنابعالی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 3 هفته پیش)

   طبيعي است

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر