نعوظ صبحگاهی چیست و چرا اتفاق می افتد؟

نعوظ صبحگاهی وضعیتی برای آلت تناسلی است که عموم پسران و مردان آن را تجربه می کنند. در این مقاله در رابطه با این وضعیت توضیح داده شده است.

نعوظ صبحگاهی که اسم علمی آن توماسنس آلت تناسلی در هنگام خواب (NPT) است، یک اتفاق معمول برای بسیاری از پسران و آقایان است. گاهی اوقات، مردان ممکن است با حالت نعوظ آلت تناسلی ( بلند شدن آلت تناسلی ) از خواب بیدار شوند.

این مساله بیشتر در مردان جوان شایع است، اگر چه مردان در هر سنی ممکن است نعوظ صبحگاهی را تجربه کنند. بسیاری از افراد تصور می کنند که نعوظ صبحگاهی نشانه ی تحریک جنسی است، اما همیشه هم این طور نیست.

نعوظ صبحگاهی به احتمال زیاد واکنشی است که بدن شما نسبت به یکی از چندین اتفاق طبیعی نشان می دهد.

علت نعوظ صبحگاهی چیست؟

دلیل رخ دادن نعوظ صبحگاهی احتمالا به چند عامل بستگی دارد. طبق نظریه ی برخی از پزشکان، دلائلی وجود دارد که باعث می شود مردان هر از گاهی صبح ها با حالت نعوظ از خواب بیدار شوند. ولی هیچ یک از این نظریه ها به صورت ملموس و با شواهد پزشکی اثبات و پشتیبانی نشده اند.

به این نظریه ها در ادامه ی مطالب اشاره شده است:

تحریک جسمی

اگرچه چشمان شما بسته است و شما در خواب هستید، ولی بدن شما هنوز از آنچه در اطراف شما رخ می دهد آگاه است.

اگر شما به طور تصادفی آلت خود را لمس کنید و یا شریک زندگی شما به طور تصادفی در خواب آلت شما را لمس کند، ممکن است تحریک شوید و دچار نعوظ شوید. بدن شما تحریک را حس می کند و با نعوظ به آن واکنش نشان می دهد.

تحریک جسمی از دلایل نعوظ صبحگاهی

شیفت های هورمونی

در هنگام صبح و در زمانی که از خواب بیدار می شوید، سطح تستوسترون شما در بالاترین حد ممکن است.

و این سطح درست بلافاصله در حین بیدار شدن (که چشم ها سریع حرکت می کنند و به اصلاحا به آن مرحله ی REM در خواب می گویند) است.

افزایش این هورمون به تنهایی می تواند برای رخ دادن حالت نعوظ کافی باشد، حتی در صورت عدم تحریک جسمی. با افزایش سن در مردان و در سنین بین ۴۰ تا ۵۰ سالگی، سطح طبیعی تستوسترون کاهش می یابد.

با کاهش این سطح، ممکن است نعوظ صبحگاهی نیز کاهش یابد.

ریلکس کردن مغز

در طی مدت زمانی که بیدار هستید، بدن شما برای سرکوب کردن نعوظ، هورمون هایی را آزاد می کند و در زمانی که خواب هستید، بدن شما هورمون های کمتری از این مدل را آزاد می کند.

این واقعیت را با دلایل دیگری که ممکن است باعث شود تا نعوظ در خواب را تجربه کنید ترکیب کنید و ببینید که احتمال رخ دادن نعوظ چقدر بیشتر می شود.

می توان گفت که چیزی که کاملا واضح و مشخص است این است که چه چیزی باعث نعوظ صبحگاهی نمی شود. به عنوان مثال، نیاز به دفع ادرار باعث ایجاد نعوظ صبحگاهی نمی شود.

برخی از افراد بر این باورند که نعوظ صبحگاهی باعث می شود که آنها در خواب ادرار نکنند، ولی این یک باور کاملا غلط است. همچنین نعوظ صبحگاهی همیشه نشانه ی تحریک جنسی نیست.

در بسیاری از موارد، نعوظ صبحگاهی به وسیله ی رویا پردازی یا تفکرات جنسی و سکسی ایجاد نمی شود.

نعوظ صبحگاهی

چه افرادی دچار نعوظ صبحگاهی می شوند؟

مردان در هر سنی ممکن است نعوظ صبحگاهی را تجربه کنند. رخ دادن این مساله در هر سنی نشان دهنده ی سلامتی فرد است و نشانه ی عملکرد صحیح خون و سیستم عصبی در آلت تناسلی مرد و اطراف آن است.

پسران در سنین ۶ تا ۸ سالگی نیز ممکن است نعوظ صبحگاهی را تجربه کنند. این مساله همچنین ممکن است در مردان ۶۰ تا ۷۰ ساله نیز رخ دهد. 

با شروع بروز مشکلات ED (اختلال نعوظ)، رخ دادن نعوظ صبحگاهی کمتر خواهد شد و این نوع مشکلات (مشکلات اختلال نعوظ) با افزایش سن بیشتر می شوند.

مردان ممکن است هر شب بین سه تا پنج بار نعوظ را تجربه کنند. نعوظ هیچ ربطی به آنچه که در خواب می بینید ندارند و ممکن است تا ۳۰ دقیقه و یا حتی بیشتر هم طول بکشد.

بعضی از مردان حتی ممکن است نعوظ را تا دو ساعت در طول خواب تجربه کنند. در اغلب اوقات، حالت نعوظ تا چند دقیقه پس از بیدار شدن از بین می رود.

دلایل ایجاد نعوظ صبحگاهی

اگر نعوظ صبحگاهی برای شما اتفاق نیوفتد، نشانه ی چیست؟

هنگامی که با نعوظ صبحگاهی از خواب بیدار می شوید، این نشانه ی سلامت گردش خون و سلامت اعصاب در آلت تناسلی شما است.

رخ دادن نعوظ صبحگاهی همچنین می تواند نشان دهنده ی این باشد که شما از نظر جسمی و در هنگام بیداری قادر به نعوظ و حفظ این شرایط هستید.

اگر نعوظ صبحگاهی دیگر برای شما اتفاق نیوفتاد و متوجه شدید که در هنگام بیدار شدن از خواب حالت نعوظ ندارید، این مساله می تواند نشانه ی اولیه ی یک مشکل پزشکی زمینه ای باشد.

به احتمال زیاد، این مساله می تواند نشانه ای از اختلال نعوظ جسمی (ED) باشد. ممکن است اتفاقی در بدن شما رخ داده باشد که از تامین خون کافی یا عصبی برای عملکرد نعوظ مناسب جلوگیری کرده باشد.

اگر شرایط ذکر شده در زیر را داشته باشید، احتمال اینکه اختلالات نعوظ را تجربه کنید بیشتر است:

برخی از معلولیت های جسمی نیز ممکن است احتمال بروز اختلالات نعوظ را افزایش دهد.

مصرف برخی از داروها نیز ممکن است بر توانایی شما در تجربه ی نعوظ صبحگاهی تاثیر بگذارد.

مصرف مسکن ها و برخی داروهای ضد افسردگی ممکن است از بروز اختلالات نعوظ جلوگیری کنند.

ممکن است با افزایش سن، نعوظ صبحگاهی کمتر رخ دهد.

ولی اگر جوان هستید و نعوظ صبحگاهی را تجربه نمی کنید یا نعوظ شما ناگهان متوقف می شود، ممکن است زمان مراجعه به پزشک باشد!

مراجعه به پزشک برای نعوظ صبحگاهی

چه موقع نیاز به مراجعه به پزشک است؟

تجربه کردن نعوظ صبحگاهی نشانه ی سلامتی است و نیازی نیست که برای آن به پزشک مراجعه کنید. با این حال، در صورتی که دو وضعیت ذکر شده در زیر را داشتید، حتما باید به پزشک خود مراجعه کنید:

دیگر نعوظ صبحگاهی را تجربه نکنید

اگر شما اغلب نعوظ صبحگاهی را تجربه می کنید و اکنون اصلا آن را تجربه نمی کنید و یا نعوظ کمتری دارید، باید با پزشک خود صحبت کنید.

اگر چه کمتر شدن نعوظ صبحگاهی با افزایش سن یک مساله ی کاملا طبیعی است، ولی قطع شدن یک دفعه ی این مساله می تواند نشانه ی وجود یک مشکل پزشکی و اساسی باشد.

اگر نعوظ را همراه با درد تجربه می کنید

بیشتر نعوظ های صبحگاهی ظرف ۳۰ دقیقه بعد از بیدار شدن از خواب برطرف می شوند. اگر نعوظ شما بعد از بیدار شدن بیش از یک ساعت طول کشید و یا اگر دردناک شد، باید برای ملاقات با پزشک خود وقت بگیرید.

 

وقتی صحبت از نعوظ صبحگاهی می شود، مشخص کردن اینکه تجربه کردن این حالت به چه مقدار لازم است، سخت می شود! بعضی از مردان هر روز نعوظ صبحگاهی را تجربه می کنند. 

برخی از مردان فقط کمتر از یک بار در هفته این حالت را تجربه می کنند.  در طول معاینه جسمی سالیانه، با پزشک خود در مورد اینکه چقدر و چند بار نعوظ صبحگاهی را تجربه می کنید صحبت کنید. 

اگر به اندازه کافی آن را تجربه نمی کنید، ممکن است پزشک در صدد تشخیص یک دلیل برای شما تلاش کند.

آیا نعوظ صبحگاهی با اختلال نعوظ ارتباط دارد؟

ما می دانیم که اختلال نعوظ چند عاملی است و موارد زیادی بر روی آن تأثیر می گذارند. عملکرد عصبی کاهش یافته، مسائل عروقی و مسائل آناتومیکی یا ساختاری گاهی باعث اختلال در نعوظ می شوند.

علاوه بر همه این دلایل جسمی، گاهی دلایل روانی نیز وجود دارد. گاهی اوقات تعیین علت ایجاد آن دشواراست.

نکته آخر

نعوظ صبحگاهی یک حالت بسیار شایع است. تجربه ی این حالت نشانه ی خون رسانی طبیعی به آلت تناسلی مرد و سلامت اعصاب این ناحیه است. 

بیشتر مردان جوان هفته ای چند بار نعوظ صبحگاهی را تجربه می کنند.  با افزایش سن، مردان این حالت را کمتر تجربه می کنند.

اگر به یک باره نعوظ صبحگاهی دیگر اتفاق نیوفتاد، بهتر است با پزشک خود ملاقات کنید، چرا که این مساله ممکن است نشانه ی اولیه یک مشکل پزشکی زمینه ای باشد. 

توجه داشته باشید که نعوظ صبحگاهی را چقدر و چند بار در هفته تجربه می کنید و اگر متوقف شد و یا کاهش پیدا کرد حتما با پزشک خود صحبت کنید.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص ارولوژی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر پارسا پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر خدمت آقای دکتر
  من 24 سالم هست و مجرد هستم. هنگام نعوظ آلتم، زود می خوابه و در این باره استرس دارم که در آینده به مشکل مواجه بشم.
  و اینکه استرس زیادی هم دارم . که در هنگام آمیزش جنسی دچار مشکل بشم. اگه راه حل دائمی داره لطفاً راهنمایی کنید. ممنونم.
  1. تصویر کاربر پارسا پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱( 2 هفته پیش)
   و یک مورد دیگه، من چند سالی میشه خود ارضایی دارم ؛ آیا این تاثیری روی زود خوابیدن نعوظ داره؟
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 1 هفته پیش)

   با سلام خود ارضايي را ترك كنيد و يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر عبدی دوشنبه ۱۵ فروردین ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشیدآقای دکتر ۶۶ سال دارم ولی چند ساله که با مشکل کم میلی جنسی ،اختلال نعوظ، زود انزالی،مواجه هستم چندبار بدکتر ارولوژی مراجعه کردم قرصهای که تجویز کردند ااولا تأثیر نداشته ثانیا موجب سردرد وناراحتی در معده شدم آیا اختلالات جنسی مورد اشاره قابل درمان است یا کلا با توجه بسن بالا از سرم بیرون کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ فروردین ۱( 1 ماه پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص فلوكستين٢٠ ميلي سه ماه ميل كنيد و براي نعوظ بايد از أمپول پاپاورين بداخل ألت استفاده كنيد به متخصص اورولوژي مراجعه كنيد تا أمپول را برايتان نسخه كنند 

 • تصویر کاربر مجید چهارشنبه ۲۵ اسفند ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  وقت بخیر.اقای دکتر من چندساله ک ب خودارضایی مبتلا هستم والان موقع خودارضایی نعوظ کامل دادم اماموقع نزدیکی نعوظم کامل نمیشه .چندماه پیش پیش یکی ازهمکاراتون رفتم واسم سینورکس و پروسیال تجویز کردن تایکماهیی خوب بود وراضی بودم اما باز مث قبلا هستم وباوجودمصرف قرص نعوظم موقع رابطه کامل نمیشع
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۵ اسفند ۰( 2 ماه پیش)

   با سلام خود ارضايي را ترك كنيد و يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا ٢٠ ميلي ميل كنيد

 • تصویر کاربر قربان چهارشنبه ۲۵ اسفند ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید مدت سه ماه است که اختلال خواب دارم به روان پزشک مراجعه کرده ام کپسول فلوکستین وقرص خواب داده از ان موقع شب یا روز که می خوابم حالت نعوط از خواب بیدارم می کند ادیت می شوم ۵۷ سال دارم ممنونم برای جواب
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۵ اسفند ۰( 2 ماه پیش)

   با سلام دارويي براي جلوگيري از نعوظ وجود ندارد

 • تصویر کاربر حسن پنجشنبه ۱۶ دی ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  سلام.اقای دکتر چند مدتی هست که در زمان نعوظ آلتم درد دارد و میل جنسی ندارم دلیل چی می تونه باشه در صورتی که قبلا تا یک سال پیش میل جنسی شدید داشتم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۶ دی ۰( 4 ماه پیش)

   با سلام يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميلي ميل كنيد

 • تصویر کاربر پیمان جمعه ۲۱ آبان ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 150 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز شرمنده من 32ساله هستم به تازگی دچار دیر انزالی شده ام به حدی که دیگه اذیت میشم میخاستم ببینم آیا دارویی هست ک مصرف بکنم این مشکلم حل بشود؟ با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۱ آبان ۰( 6 ماه پیش)

   با سلام علت دير انزالي فكري ،، ذهني و روحي رواني مي باشد

 • تصویر کاربر یساقی دوشنبه ۲۶ مهر ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  خدمت آقای دکتر قوامی

  من ۴۴ ساله هستم و ۲۶ سال هست که دیابت دارم و انسولین تزریق میکنم

  دو سالی میشه که دچار اختلال نعوظ شده ام و نعوظ کامل و قوی ندارم

  یه بار دکتر رفتم که گفتند به دلیل عوارض سن طولانی دیابتم و ضعیف شدن گردش خون در الت تناسلی است
  ولی دارویی تجویز نکردند

  و تا بحال هم دارویی در این زمینه مصرف نکرده ام

  اشتهای جنسی خوب و متعادلی دارم

  ولی این اختلال ،
  نارضایتی جنسی برای خودم و همسرم ایجاد کرده

  با توجه به بیماری دیابتم

  چطوری و با چه دارویی میتونم این مشکل رو حل کنم ؟

  و اصلا میتونم امید به درمان این مشکل داشته باشم ؟

  از لطف و زحمت شما در پاسخ سوالم سپاسگزارم

  حق نگهدار شما باشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۶ مهر ۰( 7 ماه پیش)

   با سلام يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميلي ميل كنيد

 • تصویر کاربر مرتضی شنبه ۱۰ مهر ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر بنده بیمار پارکینسونی هستم زود انزالی شدید دارم درمان چیست این داروها را هم مصرف می کنم مادوپار 250 و پرامی پکسول و آمانتادین و آلونتا 75 و کلونازپام
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۰ مهر ۰( 7 ماه پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص فلوكستين٢٠ ميلي سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 118 مشاهده پرسش
  سلام قرص فلوکستین برای زود انزالی بهتره یا پاروکستین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 8 ماه پیش)

   با سلام فرقي ندارند

 • تصویر کاربر بابک جمعه ۱۲ شهریور ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سلام.من 2 ساله دچار بیماری پیرونی شدم.اصلان نعوظ ندارم .داروهای ویاگرا تادالافیل استفاده کردم نتیجه نگرفتم.40 سال سن دارم. ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۲ شهریور ۰( 8 ماه پیش)

   با سلام از أمپول تزريقي پاپاورين در ألت استفاده كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر