نعوظ صبحگاهی چیست و چرا اتفاق می افتد؟

نعوظ صبحگاهی وضعیتی برای آلت تناسلی است که عموم پسران و مردان آن را تجربه می کنند. در این مقاله در رابطه با این وضعیت توضیح داده شده است.

نعوظ صبحگاهی که اسم علمی آن توماسنس آلت تناسلی در هنگام خواب (NPT) است، یک اتفاق معمول برای بسیاری از پسران و آقایان است. گاهی اوقات، مردان ممکن است با حالت نعوظ آلت تناسلی ( بلند شدن آلت تناسلی ) از خواب بیدار شوند.

این مساله بیشتر در مردان جوان شایع است، اگر چه مردان در هر سنی ممکن است نعوظ صبحگاهی را تجربه کنند. بسیاری از افراد تصور می کنند که نعوظ صبحگاهی نشانه ی تحریک جنسی است، اما همیشه هم این طور نیست.

نعوظ صبحگاهی به احتمال زیاد واکنشی است که بدن شما نسبت به یکی از چندین اتفاق طبیعی نشان می دهد.

علت نعوظ صبحگاهی چیست؟

دلیل رخ دادن نعوظ صبحگاهی احتمالا به چند عامل بستگی دارد. طبق نظریه ی برخی از پزشکان، دلائلی وجود دارد که باعث می شود مردان هر از گاهی صبح ها با حالت نعوظ از خواب بیدار شوند. ولی هیچ یک از این نظریه ها به صورت ملموس و با شواهد پزشکی اثبات و پشتیبانی نشده اند.

به این نظریه ها در ادامه ی مطالب اشاره شده است:

تحریک جسمی

اگرچه چشمان شما بسته است و شما در خواب هستید، ولی بدن شما هنوز از آنچه در اطراف شما رخ می دهد آگاه است.

اگر شما به طور تصادفی آلت خود را لمس کنید و یا شریک زندگی شما به طور تصادفی در خواب آلت شما را لمس کند، ممکن است تحریک شوید و دچار نعوظ شوید. بدن شما تحریک را حس می کند و با نعوظ به آن واکنش نشان می دهد.

تحریک جسمی از دلایل نعوظ صبحگاهی

شیفت های هورمونی

در هنگام صبح و در زمانی که از خواب بیدار می شوید، سطح تستوسترون شما در بالاترین حد ممکن است.

و این سطح درست بلافاصله در حین بیدار شدن (که چشم ها سریع حرکت می کنند و به اصلاحا به آن مرحله ی REM در خواب می گویند) است.

افزایش این هورمون به تنهایی می تواند برای رخ دادن حالت نعوظ کافی باشد، حتی در صورت عدم تحریک جسمی. با افزایش سن در مردان و در سنین بین ۴۰ تا ۵۰ سالگی، سطح طبیعی تستوسترون کاهش می یابد.

با کاهش این سطح، ممکن است نعوظ صبحگاهی نیز کاهش یابد.

ریلکس کردن مغز

در طی مدت زمانی که بیدار هستید، بدن شما برای سرکوب کردن نعوظ، هورمون هایی را آزاد می کند و در زمانی که خواب هستید، بدن شما هورمون های کمتری از این مدل را آزاد می کند.

این واقعیت را با دلایل دیگری که ممکن است باعث شود تا نعوظ در خواب را تجربه کنید ترکیب کنید و ببینید که احتمال رخ دادن نعوظ چقدر بیشتر می شود.

می توان گفت که چیزی که کاملا واضح و مشخص است این است که چه چیزی باعث نعوظ صبحگاهی نمی شود. به عنوان مثال، نیاز به دفع ادرار باعث ایجاد نعوظ صبحگاهی نمی شود.

برخی از افراد بر این باورند که نعوظ صبحگاهی باعث می شود که آنها در خواب ادرار نکنند، ولی این یک باور کاملا غلط است. همچنین نعوظ صبحگاهی همیشه نشانه ی تحریک جنسی نیست.

در بسیاری از موارد، نعوظ صبحگاهی به وسیله ی رویا پردازی یا تفکرات جنسی و سکسی ایجاد نمی شود.

نعوظ صبحگاهی

چه افرادی دچار نعوظ صبحگاهی می شوند؟

مردان در هر سنی ممکن است نعوظ صبحگاهی را تجربه کنند. رخ دادن این مساله در هر سنی نشان دهنده ی سلامتی فرد است و نشانه ی عملکرد صحیح خون و سیستم عصبی در آلت تناسلی مرد و اطراف آن است.

پسران در سنین ۶ تا ۸ سالگی نیز ممکن است نعوظ صبحگاهی را تجربه کنند. این مساله همچنین ممکن است در مردان ۶۰ تا ۷۰ ساله نیز رخ دهد. 

با شروع بروز مشکلات ED (اختلال نعوظ)، رخ دادن نعوظ صبحگاهی کمتر خواهد شد و این نوع مشکلات (مشکلات اختلال نعوظ) با افزایش سن بیشتر می شوند.

مردان ممکن است هر شب بین سه تا پنج بار نعوظ را تجربه کنند. نعوظ هیچ ربطی به آنچه که در خواب می بینید ندارند و ممکن است تا ۳۰ دقیقه و یا حتی بیشتر هم طول بکشد.

بعضی از مردان حتی ممکن است نعوظ را تا دو ساعت در طول خواب تجربه کنند. در اغلب اوقات، حالت نعوظ تا چند دقیقه پس از بیدار شدن از بین می رود.

دلایل ایجاد نعوظ صبحگاهی

اگر نعوظ صبحگاهی برای شما اتفاق نیوفتد، نشانه ی چیست؟

هنگامی که با نعوظ صبحگاهی از خواب بیدار می شوید، این نشانه ی سلامت گردش خون و سلامت اعصاب در آلت تناسلی شما است.

رخ دادن نعوظ صبحگاهی همچنین می تواند نشان دهنده ی این باشد که شما از نظر جسمی و در هنگام بیداری قادر به نعوظ و حفظ این شرایط هستید.

اگر نعوظ صبحگاهی دیگر برای شما اتفاق نیوفتاد و متوجه شدید که در هنگام بیدار شدن از خواب حالت نعوظ ندارید، این مساله می تواند نشانه ی اولیه ی یک مشکل پزشکی زمینه ای باشد.

به احتمال زیاد، این مساله می تواند نشانه ای از اختلال نعوظ جسمی (ED) باشد. ممکن است اتفاقی در بدن شما رخ داده باشد که از تامین خون کافی یا عصبی برای عملکرد نعوظ مناسب جلوگیری کرده باشد.

اگر شرایط ذکر شده در زیر را داشته باشید، احتمال اینکه اختلالات نعوظ را تجربه کنید بیشتر است:

برخی از معلولیت های جسمی نیز ممکن است احتمال بروز اختلالات نعوظ را افزایش دهد.

مصرف برخی از داروها نیز ممکن است بر توانایی شما در تجربه ی نعوظ صبحگاهی تاثیر بگذارد.

مصرف مسکن ها و برخی داروهای ضد افسردگی ممکن است از بروز اختلالات نعوظ جلوگیری کنند.

ممکن است با افزایش سن، نعوظ صبحگاهی کمتر رخ دهد.

ولی اگر جوان هستید و نعوظ صبحگاهی را تجربه نمی کنید یا نعوظ شما ناگهان متوقف می شود، ممکن است زمان مراجعه به پزشک باشد!

مراجعه به پزشک برای نعوظ صبحگاهی

چه موقع نیاز به مراجعه به پزشک است؟

تجربه کردن نعوظ صبحگاهی نشانه ی سلامتی است و نیازی نیست که برای آن به پزشک مراجعه کنید. با این حال، در صورتی که دو وضعیت ذکر شده در زیر را داشتید، حتما باید به پزشک خود مراجعه کنید:

دیگر نعوظ صبحگاهی را تجربه نکنید

اگر شما اغلب نعوظ صبحگاهی را تجربه می کنید و اکنون اصلا آن را تجربه نمی کنید و یا نعوظ کمتری دارید، باید با پزشک خود صحبت کنید.

اگر چه کمتر شدن نعوظ صبحگاهی با افزایش سن یک مساله ی کاملا طبیعی است، ولی قطع شدن یک دفعه ی این مساله می تواند نشانه ی وجود یک مشکل پزشکی و اساسی باشد.

اگر نعوظ را همراه با درد تجربه می کنید

بیشتر نعوظ های صبحگاهی ظرف ۳۰ دقیقه بعد از بیدار شدن از خواب برطرف می شوند. اگر نعوظ شما بعد از بیدار شدن بیش از یک ساعت طول کشید و یا اگر دردناک شد، باید برای ملاقات با پزشک خود وقت بگیرید.

 

وقتی صحبت از نعوظ صبحگاهی می شود، مشخص کردن اینکه تجربه کردن این حالت به چه مقدار لازم است، سخت می شود! بعضی از مردان هر روز نعوظ صبحگاهی را تجربه می کنند. 

برخی از مردان فقط کمتر از یک بار در هفته این حالت را تجربه می کنند.  در طول معاینه جسمی سالیانه، با پزشک خود در مورد اینکه چقدر و چند بار نعوظ صبحگاهی را تجربه می کنید صحبت کنید. 

اگر به اندازه کافی آن را تجربه نمی کنید، ممکن است پزشک در صدد تشخیص یک دلیل برای شما تلاش کند.

آیا نعوظ صبحگاهی با اختلال نعوظ ارتباط دارد؟

ما می دانیم که اختلال نعوظ چند عاملی است و موارد زیادی بر روی آن تأثیر می گذارند. عملکرد عصبی کاهش یافته، مسائل عروقی و مسائل آناتومیکی یا ساختاری گاهی باعث اختلال در نعوظ می شوند.

علاوه بر همه این دلایل جسمی، گاهی دلایل روانی نیز وجود دارد. گاهی اوقات تعیین علت ایجاد آن دشواراست.

نکته آخر

نعوظ صبحگاهی یک حالت بسیار شایع است. تجربه ی این حالت نشانه ی خون رسانی طبیعی به آلت تناسلی مرد و سلامت اعصاب این ناحیه است. 

بیشتر مردان جوان هفته ای چند بار نعوظ صبحگاهی را تجربه می کنند.  با افزایش سن، مردان این حالت را کمتر تجربه می کنند.

اگر به یک باره نعوظ صبحگاهی دیگر اتفاق نیوفتاد، بهتر است با پزشک خود ملاقات کنید، چرا که این مساله ممکن است نشانه ی اولیه یک مشکل پزشکی زمینه ای باشد. 

توجه داشته باشید که نعوظ صبحگاهی را چقدر و چند بار در هفته تجربه می کنید و اگر متوقف شد و یا کاهش پیدا کرد حتما با پزشک خود صحبت کنید.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص ارولوژی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هیراد دوشنبه ۹ فروردین ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام؛
  من ۳۰ سالم هست و بعضی موقعا مشکل نعوظ داشتم که تا ۲۹ سالگی با مصرف قرص سیلدنافیل (نصف یه قرص ۵۰ میل رو ۱ ساعت از رابطه مصرف می‌کردم) که مشکلم حل میشد و از نظر جنسی کاملا فعال بودم ولی از اوایل پارسال با مصرف این قرص هم موقع رابطه همچنان مشکل نعوظ دارم (حتی با افزایش دوز سیلدنافیل و مصرف ۱ قرص ۵۰ میل کامل) و یا اتفاق نمیفته یا با تاخیر اتفاق میفته. چند تا نکته:
  1. نعوظ صبحگاهی تقریبا هر روز دارم و تا ۲۰ دقیقه هم خیلی مواقع طول می‌کشه.
  ۲. کلا آدم استرسی‌ای هستم.
  3. بعضی مواقع افت قند خون دارم ک چون این موردو میدونم، اصولا قبل از رابطه خرما و شکلات مصرف می‌کنم.
  4. از پارسال بعضی مواقع بعد از انزال، بدنم به لرزش میفته...
  ۵. دکتر قرص تریمیپرامین ۲۵ برای مصرف هر شب، ویتامین E دو بار در هفته و Erecta Vital رو برام من تجویز کرد ولی از پارسال Erecta Vital دیگه گیرم نیومد به جاش Energe-x رو مصرف کردم. شک کردم که شاید چون دیگه اون قرص نیست من دوباره به مشکل خوردم و Enege-x‌ جوابمو نمیده.
  6. با نامزدم که هستم با کوچک‌ترین لمس نعوظ اتفاق میفته و این مشکل تقریبا کامل حل میشه ولی توی بقیه‌ی موارد به صورت رندوم مشکل وجود داره و این خودش برای من استرس میاره ک نکنه این بار...
  با این توضیحات راه حل چیه؟ لازم هست به پزشک مراجعه کنم یا دوز سیلدنافیلو ببرم بالا مشکل حل میشه یا...؟
  پیشنهاد و راهکار شما چیه؟
  پیشاپیش مرسی از پاسختون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۹ فروردین ۰( 2 هفته پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد يك ماه

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  کم عوارض ترین داروی تقویت و درمان نعوظ
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

 • تصویر کاربر مهران دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام ۵۲ ساله هستم چند سال پیش احتمالا التم ضربه خورد بعد از ان بمدت چند ماه نعوظ نداشتم بعد از چند ماه نعوظم برگشت ولی دیگر سفت نیست در ضمن زود انزالی هم دارم شما چه پیشنهادی دارید کمال تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين ٢٠ سه ماه ميل كنيد و يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا ٢٠ ميل كنيد

 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  باسلام وارادت. من 58 سال سن دارم. قبلن همیشه نعوظ صبحگاهی راتجربه می کردم ازدوسال پیش به محض اینکه می خوابم نعوظ اتفاق می افتد ودرتمام طول شب تاصبح ادامه دارد درطول شب چندبار به همین خاطربیدارمی شوم 5دقیقه پس ازبیدارشدن نعوظ ازبین می رود وقتی دوباره می خوابم نعوظ اتفاق می افتد گرچه نعوظ با درد شدیدهمراه نیست اماناراحت کنندست. لطفن راهنمایی فرمایید ممنون ازشمادکتر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   مورد شما طبيعي است درماني ندارد

 • تصویر کاربر بابک شنبه ۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من شصت و یکسالمه و حدود سه ماه است که بعداز ابتلا به کرونا دچاربیماری پارکینسون شدم چون اوایلش هست شدید نیست قرص آمورل و سیفرول میخورم و قرص لوزارتان هم برای کنترل فشار خون مصرف می کنم
  حدود بیشتر از یکماه است که عدم نعوظ پیدا کردم میل جنسیم خیلی بالاست ولی کاری از پیش نمی برم احتمالا از عوارض پارکینسون هست
  عدم نعوظ کلافه ام کرده چه راهنمایی میفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا١٠ ميل شود يك ماه

 • تصویر کاربر بهروز پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  با سلام ، ۳۷ سالم هس ، تا ۴ ماه پیش هیچ مشکلی نداشتم ولی از وقتی خانمم حامله شده به یکباره کاهش میل جنسی داشتم و تحریک نمیشم و التم خوب سفت نمیشود ، حتی اگر در شرایط تحریک قرار بگیرم بجای سیخ شدن الت ،مایع شهوت از التم خارج میشود ، و در زمانی که شرایط سکس مهیاست مثل سابق سفت نمیشود التم ، هیچ دارویی مصرف نمیکنم و مشکل خاص جسمی و روحی و تغذیه ای ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد ده روز

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشین من پلاگ پیرونی دارم ونشت ورید هم دارم که گفتن نیاز به پروتز هست سوالم از شما اگر پلاگ رو بردارین وباهرروشی که صلاح میدونید اون قسمتو ترمیم کنید آیا اون بافتی که پیوند میزنید اون قسمتو به حالت طبیعی ومستحکم برمیگردونه برای گذاشتن پروتز منظوره اینه که میشه پروتز کرد بعدش مشکلی پیش میادیانه خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)

   مشكلي پيش نمي أيد

 • تصویر کاربر ع دوشنبه ۲۷ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  مرد ۶۴ ساله از دوره جوانی اول ازدواج تابه امروز
  مشکل زود انزالی وسستی الت تناسلی در سالهای اخیر پیدا شده ضمنا سرد مزاجی هردوطرف لازم بذکر است که چند سال است
  عمل باز قلب انجام دادم وتا به امروز از داروهای
  قلبی استفاده میکنم لطفا راهنمایی فرمایید سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۷ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص فلوكستين٢٠ سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر رفیق شنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام من دیابت نوع دوم دارم 3 سالی است متفرمین500 وگلی کلازید80 مصرف میکنم در 24 ساعت 2 عدد از هرکدام الان نعوظ ندارم لطفا راهنمایی نمایید آیا اصلا درست میشود یا اینکه باید دارو مصرف کنم بیشتر داروها سردرد وناراحتی های خاص خود دارند لطفا راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

 • تصویر کاربر سید پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر مردی۵۹ ساله هستم تا ۵۰ سالگی نغوظ و نزدیکی با ماندگاری بالا و بدون دارو داشتم. کم کم نغوظ و ....کم شد بطوریکه ۳ سال است از ویزارسین و یا ارکتو استفاده میکنم.یک ماه است که برای کنترل فشار هر روز صبح از داروی والزومیکس استفاده مکنم آیا برای رفع مشکل نغوظ باز هم از داروهای ویزارسین و ارکتو استفاده کنم و یا زحمت معرفی داروی دیگه ای را میکشید. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   استفاده كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر