برای بهبود عفونت مثانه چی بخوریم؟

در این مقاله در رابطه با مواد غذایی که باعث می شود تا حدودی عفونت مثانه یا همان عفونت ادراری کاهش پیدا کند صحبت شده است.

بیشتر زنان تجربه ابتلا به عفونت مثانه داشته‌اند. البته ممکن است مردان نیز به این نوع عفونت دچار شوند اما این مشکل بیشتر برای زنان پیش می‌آید.

پس از ابتلا به عفونت ادراری می‌توان به راحتی نشانه‌ها و علائم مربوط به آن را تشخیص داد. نشانه‌ها و علائم این بیماری عبارت‌اند از:

اگر این علائم و نشانه‌ها درمان نشوند؛ خیلی سریع تبدیل به نشانه‌هایی آزاردهنده و دردناک می‌شوند.

اگر نشانه‌های مشکوکی از ابتلا به عفونت مثانه مشاهده کردید؛ برای مراجعه با پزشک و مشورت با او صبر نکنید! هر چه سریع‌تر مصرف آنتی‌بیوتیک را شروع کنید، بهتر است. به جز مصرف آنتی‌بیوتیک برای کمک به تسریع بهبود، مواردی که می‌نوشید و می‌خورید هم اهمیت دارند.

علائم عفونت مثانه

چه عواملی سبب ایجاد عفونت ادراری می شود؟​

عوامل دیگری که می‌توانند در ابتلا به عفونت مثانه (عفونت ادراری) دخیل باشند (به جز نگه داشتن ادرار)؛ شامل موارد زیر هستند: 

 • برقراری رابطه جنسی (به خاطر داشته باشید که همیشه قبل و بعد از برقراری رابطه جنسی به دستشویی بروید)، 
 • سنگ کلیه یا کمبود استروژن (استروژن از رشد باکتری‌های مضر در مثانه زنان جلوگیری می‌کند). 

مصرف نوشیدنی برای بهبود عفونت مثانه

حتی اگر تشنه نیستید؛ باز هم مقدار زیادی آب بنوشید. این موضوع به خارج کردن باکتری از بدن کمک می‌کند. تا زمانی که عفونت از بدن خارج نشده‌ است؛ قهوه، الکل یا کافئین مصرف نکنید. مصرف این‌گونه نوشیدنی‌ها باعث تحریک مثانه می‌شود.

مقدار زیادی آب زغال‌اخته بدون شکر بنوشید (اگر به نوشیدن آن علاقه دارید). این نوشیدنی با عفونت بدن مبارزه می‌کند. اگر چه هنوز دانشمندان راجع به تاثیر آن در حال تحقیق و پژوهش هستند.

مصرف آب برای بهبود عفونت مثانه

مصرف خوراکی های مناسب برای بهبود عفونت مثانه

زغال‌اخته بخورید. این خوراکی مانع از چسبیدن باکتری به لایه درونی مجاری ادرار می‌شود.

غذاهای تند نخورید! مصرف این گونه غذاها باعث تحریک مثانه می‌شوند.

مواد غذایی مصرف کنید که حاوی پروبیوتیک باشند؛ ماست یونانی خالص و غذاهای تخمیرشده‌ای مانند کلم ترش و ترشیجات می‌توانند از جمله این خوراکی‌ها باشند. این‌گونه خوراکی‌ها حاوی باکتری‌های «مفیدی» هستند که باعث می‌شوند باکتری از مجاری ادراری فرد دفع شود.

در دوران ابتلا به عفونت؛ مصرف میوه‌های اسیدی مانند پرتقال، لیمو، لیمو ترش و … را کم کنید. این گونه میوه‌ها باعث تحریک مثانه می‌شوند. 

البته پس از بهبود عفونت؛ مصرف میوه‌های اسیدی حاوی ویتامین سی به پیشگیری از ابتلا به عفونت‌ کمک می‌کند. مصرف گریپ‌فروت، توت‌فرنگی، اسفناج و فلفل‌سبز را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

اگر مصرف آنتی‌بیوتیک را شروع کرده‌اید، تا پایان دوره درمان عفونت ادراری به مصرف آن ادامه دهید. حتی اگر حالتان بهتر شد، مصرف آن را قطع نکنید.

در دوره ابتلا به عفونت مثانه (و پس از آن) زیاد آب بنوشید (حداقل 8 تا 12 لیوان در روز). با انجام این کار عفونت را از بدنتان خارج خواهید کرد و از ابتلای دوباره به آن نیز پیش‌گیری خواهید کرد.

اگر فکر می‌کنید باید به دستشویی بروید، حتما این کار را انجام دهید! برای دفع ادرار صبر نکنید چون هر چقدر زودتر نسبت به دفع ادرار اقدام کنید؛ سریع‌تر از شر باکتری‌ها خلاص خواهید شد. نگه داشتن ادرار باعث می‌شود محیط بسیار خوبی برای رشد باکتری‌ها ایجاد شود.

🛑 این مقاله را حتما بخوانید: آیا دیورتیکول مثانه خطرناک است؟

در ادامه به بیان دقیق تر برخی از این مواد غذایی می پردازیم.

مصرف ویتامین c برای بهبود عفونت مثانه

1- آب

نوشیدن آب زیاد یکی از مواردی است که به سیستم دفع و گوارشی بدن کمک می‌کند. اگر به اندازه کافی آب بنوشید، به خروج باکتری از مجاری ادراری کمک می‌کنید. این موضوع نیز به پیشگیری از ابتلا به عفونت و کمک به عملکرد منظم دستگاه گوارشی کمک می‌کند.

می‌توانید آب را با میوه، قطعه‌های خیار یا شاخه‌های نعنای تازه مزه‌دار کنید.

2- توت

مصرف توت‌هایی مانند زغال‌اخته، تمشک و انواع دیگر توت باعث بهبود عملکرد مجاری ادراری می‌شود و با ترکیبات مهمی که دارند، از ابتلای این دستگاه و مجاری به عفونت مثانه پیشگیری می‌کنند. هم‌چنین این میوه‌ها نمی‌گذارند باکتری‌ها به دیواره مجاری ادراری بچسبند. 

یکی از راه‌هایی که می‌توانید با استفاده از آن میزان زیادی توت در رژیم غذایی خود بگنجانید، این است که آن‌ها را تبدیل به اسموتی کنید. مهم نیست که در چه فصلی از سال باشید، توت‌های تازه یا فریزشده همیشه می‌توانند طعم بسیار خوبی داشته باشند.

3- ماست

مصرف منظم ماست و دیگر محصولات لبنی فرآوری‌شده (محصولات مخمری که حاوی باکتری‌های «مفید» هستند) می‌تواند خطر ابتلا به عفونت‌های مجاری ادراری را تا 80 درصد کاهش دهد. 

در هنگام خرید ماست دقت کنید که روی بسته‌بندی آن نوشته شده باشد: «حاوی مخمرهای زنده و فعال». ماست حاوی باکتری‌های مفید است، این مخمرهای فعال از ابتلا به عفونت‌های خاص پیش‌گیری می‌کنند و عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود می‌بخشند. 

مصرف ماست یکی از روش‌های موثری است که باعث می‌شود سیستم گوارشی بدن به خوبی کار کند.

تهیه بستنی ماست راهی سالم و لذیذ است که می‌توانید آن را امتحان کنید. روند منجمد کردن ماست به مخمرهای فعال آسیب زیادی نمی‌زند. 

در واقع در مدت زمان انجماد، مخمرها غیرفعال می‌شوند. پس از خوردن بستنی ماست؛ این مخمرها وارد بدن شده و در دمای بدن گرم می‌شوند، درنتیجه آن‌ها دوباره فعال خواهند شد و نقش مثبتی در بهبود سیستم ایمنی و گوارشی بدن ایفا خواهند کرد.

مصرف ماست برای بهبود عفونت مثانه

4- فیبر

عدم حرکات منظم روده می‌تواند منجر به ایجاد فشار در دستگاه ادراری شده و با ایجاد انسداد در مجاری ادراری، باعث رشد باکتری‌ در این محیط شود. 

اگر به اندازه کافی فیبر و آب مصرف کنید؛ این کار به روند هضم مناسب و حرکات منظم روده کمک می‌کند. اگر به اندازه کافی آب ننوشید، مصرف فیبر به تنهایی تاثیر چندانی نخواهد داشت. 

بهترین منابع فیبر نان‌های سبوس‌دار، سیب، موز و حبوبات (لوبیای خشک، عدس و…) هستند.

5- مصرف موز 

صرف موز و غذاهای دیگری که میزان فیبر بالایی دارند، می‌تواند برای سلامت مجاری ادراری فرد مفید باشد. این گونه غذاها با تحریک منظم حرکات روده و کاهش فشار جریان ادراری به سلامت این دستگاه کمک می‌کنند.

6- ویتامین c

مصرف پرتقال، لیمو، توت‌فرنگی و سبزیجات با برگ سبز که حاوی ویتامین سی هستند؛ باعث اسیدی شدن ادرار می‌شود و از رشد باکتری در مجاری ادراری جلوگیری می‌کند. 

هم‌چنین ویتامین سی به بهبود زخم‌ کمک می‌کند، عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود می‌بخشد، باعث سالم ماندن لثه‌ها می‌شود، مانع از ابتلا به عفونت می‌شود و به جذب آهن از منابع غذایی مختلف نیز کمک می‌کند.

یکی از اصول بسیار خوبی که می‌تواند به انتخاب میوه‌ها و سبزیجات غنی از ویتامین سی کمک کند این است که آن مواردی را انتخاب کنید که رنگ روشن‌تری دارند. 

ویتامین سی، محلول در آب است پس میزان اضافی آن با ادرار از بدنتان دفع می‌شود اما اگر این ویتامین را بیش از حد مصرف کنید؛ ممکن است دچار دل‌درد، تهوع و استفراغ شوید.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص ارولوژی 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر محمود دوشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز بنده 37ساله هستم ده ماهه پیش سنگی به اندازه 8میلی در حالبم گیرکرده بود با یک ماه استفاده از داروهای گیاهی دفع کردم ازون به بعد تکرر ادرار وبد بو شدن زرد رنگ شدن شروع شده تقریبا سه ماهی میشه که هم میل جنسیمو از دست دادم هم نغوزمو لطفاً کمکم کنید ممنونم از لطف تون
  1. تصویر کاربر محمود دوشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱( 2 هفته پیش)
   دکتر عزیز بنده خیلی اذیت میکشم لطفاً جواب سوال منو بدید
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱( 2 هفته پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ده روز ميل شود و يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امید شنبه ۲۰ فروردین ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  پسرم ۱۳سالش هستش در ادارش سوزش داره و پهلوهاش درد میکنه شدید نیست فقط موقع دستشویی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۰ فروردین ۱( 1 ماه پیش)

   با سلام نيازي به تجويز دارو نيست سونوگرافي از كليه ها و مثانه پر و خالي انجام شود و أزمايش كشت ادرار انجام شود

 • تصویر کاربر فرزاد دوشنبه ۱۵ فروردین ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید خدمت اقای دکتر...بنده از زمانی که به سن بلوغ رسیدم خودارضایی انجام میدادم و متاسفانه بدلیل اشنا نبودن با راه تخلیه تمام اسورم ها(ادرار بعد از انزال)مقداری اسپرم در قسمت پایینی الت ام خشک شده و زمانی که دیت میزنم صدای خش خش مانندی میدهد. که باعث میشود بعد انزال حتی اگر ادرار نمایم تمام منی هام تخلیه نشود و مقداری گیر میکند وباید حمام کنم و التم را زبر اب گرم بگیرم تا به حجم اسپرم های خشم شده اضافه نشود (در بعضی موارد که حجم ان زیاد میشود حتی باعث میشود ادرارم کامل تخلیه نشود)لطفا اقای دکتر اگر قرصی هست یا دارویی یا عملی در خصوص پاکسازی الت تناسلی هست راهنمایی بفرمایید چون واقعا اذیت کننده است مخصوصا زمانی که حجم آن زیاد میشود و باعث تکرر ادرار میشود...در عکس که فرستادم مشخص کردم اسپرم ها کدام قسمت از الت ام گیر کرده است(قسمت قرمز رنگ)...بی نهایت متشکر میشوم اگر راهی هست در اختیارم بگذارید...
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ فروردین ۱( 1 ماه پیش)

   با سلام بايد توسط متخصص اورولوژيست سيستوسكوپي شويد

 • تصویر کاربر فرزاد پنجشنبه ۴ فروردین ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباسید خدمت اقای دکتر....بنده به شدت دستگاهدتناسلی حساس و sensetive دارم و با کوچکترین رابطه حتی با همسر مقدار باکتری های دستگاه تناسلی ام افزایش میابد اوره پلاسما افزایش میاید از حد مجاز...ازشما اقای دکتر خواهش میکنم اگر دارویی یا ویتامینی یا قرص تقویتی برای این کار وجوددارد بنده حتما استفاده کنم چون بااین وضع بنده اصلا ازدواجم هم نمیتوانم بکنم چون بچهرچند مراعات کنم و از کاندوم استفاده کنم ولی حداقل برای بچه دار سدن لارم است بدون کاندوم رابطه برقرار کنم و همون یک بار هم متاسفانه سریع باکتری هایم زیاد میشود ومشکلاتی برایم ایجاد مینماید..ازشما التماس میکنم حتما قرصی برای تقویت دستگاه تناسلی و جلوگیری از افزایش اوره پلاسما (علاوه بر رعایت موضوعات جنسی یعنی استفاده از کاندوم) معرفی نمایید چون افزایش اون اوره پلاسما مشکلات زیادی برایم ایجاد مینماید..خیلی ممنون و متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۴ فروردین ۱( 1 ماه پیش)

   با سلام روزي يك عدد كپسول wellman يك ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۱ بهمن ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 208 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر وقتتون بخير
  من حدود سه روز هست كه خون ازم دفع ميشه رنگ ادرارم تغيير نكرده ولي بعضي وقتا اول ادرار ازم مقداري خون به شكل لخته ي خيلي كوچك دفع ميشه و در ناحيه ي شكم و زير سينه و پهلو ها احساس درد دارم امكانش هست راهنمايي كنيد تشكر.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱ بهمن ۰( 3 ماه پیش)

   با سلام سونوگرافي از كليه ها و مثانه گرفته شود و توسط اورولوژيست سيستوسكوپي شويد

 • تصویر کاربر آسیه چهارشنبه ۳ آذر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  باسلام عرض خسته نباشید خدمت شما
  سوالی که داشتم اینکه مریضی دارم که کاملا بی حرکت هست وتراکسومی داره وساکش میشه، ومریض
  م چند وقتی هست عفونت ادرای گرفته
  ازتون خواهش میکنم راهنمایی کنید من چکار براش انجام بدم؟ که عفونت ش برطرف بشه. مریض م یه پسر 24 ساله هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳ آذر ۰( 5 ماه پیش)

   با سلام  روزي يك عدد قرص تاوانكس ٥٠٠ ميلي گرم يك هفته ميل كنند

 • تصویر کاربر پ.م جمعه ۲۱ آبان ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  باسلام برای پسر 28ساله م. میپرسم سالهاست که. هرچند ماه یک بار درد ناحیه شکم ومثانه آزارش میده. وحتی بافشارلباس زیرش اذیت میشه خود درمانی می‌کنه گاهی 3تا مسکن باهم ...و فنازو و سیپرو فلوکساسین. و از سرما. گریزانه و زیاد عرق می‌کنه ..پدرم و برادرانم. و دایی م تجربه. ناراحتی . عمل جراحی پروستات دارند. لطفاً. راهنمایی بفرمایید ..
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۱ آبان ۰( 6 ماه پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم ده روز نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنند

 • تصویر کاربر سپیده یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 202 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر و وقتتون بخیر
  از مراجعه کنندگان شما هستم
  حود 1 ماه پیش برای بنده با سونوگرافی ای که دیدید فرمودید 5 روز فنازوپیریدین بخورم و در سایتتون گفتم سوزش ادرار باقیست ولی درد در پهلوها بهتر شده و فرمودید 10 روز دیگر قرص فنازوپیریدین رو مصرف کنم
  قرصها تمام شد و الان دوباره سوزش دارم و ادرار کامل تخلیه نمیشه و با تحریک کردن کشاله های ران وشکم بیشتر تخلیه میشود مثانه و ادرار به صورت سرپایین میاید و کمتر به شکل طبیعی است
  وقتی خواب هستم و بیشتر از 5 ساعت استراحت میکنم گاهی با درد کشاله ران و درد به داخل زانو میزند و مچ پا کمی بیدار میشم و با رفتن به توالت بهتر میشه و وقتی راه میرم.
  یبوست دارم و مثانه ام که پر هست انقدر آب میخورم تا بهتر تخلیه شود و این درد بهتر میشه و وقتی به کشاله ران و شکم فشار میارم برای تخلیه مثانه بیشتر پیش میاد
  آیا به نظر شما عفونت هست که داره اذیت میکنه یا فتق است؟
  آقای دکتر عزیز 3 سال هست که سوزش ادرار دارم و رسید به احتباس ادرار و سرازیر شدن دفع ادرار که به شما مراجعه کردم و درد در پهلوها گاهی و کشاله ران
  پیشاپیش از پاسخ شما ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 7 ماه پیش)

   با سلام التهاب مزمن پروستات داريد روزي يك عدد كپسول امنيك ده روز ميل كنيد و هر ١٢ ساعت يك عدد قرص بكلوفن ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر ملینا چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 245 مشاهده پرسش
  برای کلیه چه بای کرد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 8 ماه پیش)

   سوال شما مفهوم نيست

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۹ مرداد ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 146 مشاهده پرسش
  سلام
  خدا خیرتون بده آقای دکتر
  ببخشید من موقعی که کمی ادرارم جمع میشه زیر شکمم شروع میکنه به سوزش و بی قرار میشم برا رفتن به دستشویی
  درحین ادرار کردن یه سوزش لذتبخشی احساس می کنم در ته شکمم و بعد تخلیه ادرار هم همش احساس میکنم ادرار باقیمونده توی بدنم
  گاهی هم بعضی وقتا ادراری که از بدنم بیرون میاد تموم مجرای ادرار رو میسوزونه
  اینم بگم که من سالها ست متاهل هستم و خب مرتب چندروز یکبار تخلیه جنسی داشتم ولی یکسالی هست که جدا شدیم و تخلیه جنسی نداشتم. بنظرتون فشار اومده به پروستاتم؟ و در این یکسال کلا پنج شیش بار توی خواب ارضا شدم یکی دوبارم جلوی خودمو گرفتم موقع تخلیه جنسی در خواب

  مشکل من چیه آقای دکتر؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۹ مرداد ۰( 9 ماه پیش)

   با سلام التهاب پروستات داريد روزي يك عدد گپسول امنيك ميل كنيد ده روز و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر