برای بهبود عفونت مثانه چی بخوریم؟

در این مقاله در رابطه با مواد غذایی که باعث می شود تا حدودی عفونت مثانه یا همان عفونت ادراری کاهش پیدا کند صحبت شده است.

بیشتر زنان تجربه ابتلا به عفونت مثانه داشته‌اند. البته ممکن است مردان نیز به این نوع عفونت دچار شوند اما این مشکل بیشتر برای زنان پیش می‌آید.

پس از ابتلا به عفونت ادراری می‌توان به راحتی نشانه‌ها و علائم مربوط به آن را تشخیص داد. نشانه‌ها و علائم این بیماری عبارت‌اند از:

اگر این علائم و نشانه‌ها درمان نشوند؛ خیلی سریع تبدیل به نشانه‌هایی آزاردهنده و دردناک می‌شوند.

اگر نشانه‌های مشکوکی از ابتلا به عفونت مثانه مشاهده کردید؛ برای مراجعه با پزشک و مشورت با او صبر نکنید! هر چه سریع‌تر مصرف آنتی‌بیوتیک را شروع کنید، بهتر است. به جز مصرف آنتی‌بیوتیک برای کمک به تسریع بهبود، مواردی که می‌نوشید و می‌خورید هم اهمیت دارند.

علائم عفونت مثانه

چه عواملی سبب ایجاد عفونت ادراری می شود؟​

عوامل دیگری که می‌توانند در ابتلا به عفونت مثانه (عفونت ادراری) دخیل باشند (به جز نگه داشتن ادرار)؛ شامل موارد زیر هستند: 

 • برقراری رابطه جنسی (به خاطر داشته باشید که همیشه قبل و بعد از برقراری رابطه جنسی به دستشویی بروید)، 
 • سنگ کلیه یا کمبود استروژن (استروژن از رشد باکتری‌های مضر در مثانه زنان جلوگیری می‌کند). 

مصرف نوشیدنی برای بهبود عفونت مثانه

حتی اگر تشنه نیستید؛ باز هم مقدار زیادی آب بنوشید. این موضوع به خارج کردن باکتری از بدن کمک می‌کند. تا زمانی که عفونت از بدن خارج نشده‌ است؛ قهوه، الکل یا کافئین مصرف نکنید. مصرف این‌گونه نوشیدنی‌ها باعث تحریک مثانه می‌شود.

مقدار زیادی آب زغال‌اخته بدون شکر بنوشید (اگر به نوشیدن آن علاقه دارید). این نوشیدنی با عفونت بدن مبارزه می‌کند. اگر چه هنوز دانشمندان راجع به تاثیر آن در حال تحقیق و پژوهش هستند.

مصرف آب برای بهبود عفونت مثانه

مصرف خوراکی های مناسب برای بهبود عفونت مثانه

زغال‌اخته بخورید. این خوراکی مانع از چسبیدن باکتری به لایه درونی مجاری ادرار می‌شود.

غذاهای تند نخورید! مصرف این گونه غذاها باعث تحریک مثانه می‌شوند.

مواد غذایی مصرف کنید که حاوی پروبیوتیک باشند؛ ماست یونانی خالص و غذاهای تخمیرشده‌ای مانند کلم ترش و ترشیجات می‌توانند از جمله این خوراکی‌ها باشند. این‌گونه خوراکی‌ها حاوی باکتری‌های «مفیدی» هستند که باعث می‌شوند باکتری از مجاری ادراری فرد دفع شود.

در دوران ابتلا به عفونت؛ مصرف میوه‌های اسیدی مانند پرتقال، لیمو، لیمو ترش و … را کم کنید. این گونه میوه‌ها باعث تحریک مثانه می‌شوند. 

البته پس از بهبود عفونت؛ مصرف میوه‌های اسیدی حاوی ویتامین سی به پیشگیری از ابتلا به عفونت‌ کمک می‌کند. مصرف گریپ‌فروت، توت‌فرنگی، اسفناج و فلفل‌سبز را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

اگر مصرف آنتی‌بیوتیک را شروع کرده‌اید، تا پایان دوره درمان عفونت ادراری به مصرف آن ادامه دهید. حتی اگر حالتان بهتر شد، مصرف آن را قطع نکنید.

در دوره ابتلا به عفونت مثانه (و پس از آن) زیاد آب بنوشید (حداقل 8 تا 12 لیوان در روز). با انجام این کار عفونت را از بدنتان خارج خواهید کرد و از ابتلای دوباره به آن نیز پیش‌گیری خواهید کرد.

اگر فکر می‌کنید باید به دستشویی بروید، حتما این کار را انجام دهید! برای دفع ادرار صبر نکنید چون هر چقدر زودتر نسبت به دفع ادرار اقدام کنید؛ سریع‌تر از شر باکتری‌ها خلاص خواهید شد. نگه داشتن ادرار باعث می‌شود محیط بسیار خوبی برای رشد باکتری‌ها ایجاد شود.

🛑 این مقاله را حتما بخوانید: آیا دیورتیکول مثانه خطرناک است؟

در ادامه به بیان دقیق تر برخی از این مواد غذایی می پردازیم.

مصرف ویتامین c برای بهبود عفونت مثانه

1- آب

نوشیدن آب زیاد یکی از مواردی است که به سیستم دفع و گوارشی بدن کمک می‌کند. اگر به اندازه کافی آب بنوشید، به خروج باکتری از مجاری ادراری کمک می‌کنید. این موضوع نیز به پیشگیری از ابتلا به عفونت و کمک به عملکرد منظم دستگاه گوارشی کمک می‌کند.

می‌توانید آب را با میوه، قطعه‌های خیار یا شاخه‌های نعنای تازه مزه‌دار کنید.

2- توت

مصرف توت‌هایی مانند زغال‌اخته، تمشک و انواع دیگر توت باعث بهبود عملکرد مجاری ادراری می‌شود و با ترکیبات مهمی که دارند، از ابتلای این دستگاه و مجاری به عفونت مثانه پیشگیری می‌کنند. هم‌چنین این میوه‌ها نمی‌گذارند باکتری‌ها به دیواره مجاری ادراری بچسبند. 

یکی از راه‌هایی که می‌توانید با استفاده از آن میزان زیادی توت در رژیم غذایی خود بگنجانید، این است که آن‌ها را تبدیل به اسموتی کنید. مهم نیست که در چه فصلی از سال باشید، توت‌های تازه یا فریزشده همیشه می‌توانند طعم بسیار خوبی داشته باشند.

3- ماست

مصرف منظم ماست و دیگر محصولات لبنی فرآوری‌شده (محصولات مخمری که حاوی باکتری‌های «مفید» هستند) می‌تواند خطر ابتلا به عفونت‌های مجاری ادراری را تا 80 درصد کاهش دهد. 

در هنگام خرید ماست دقت کنید که روی بسته‌بندی آن نوشته شده باشد: «حاوی مخمرهای زنده و فعال». ماست حاوی باکتری‌های مفید است، این مخمرهای فعال از ابتلا به عفونت‌های خاص پیش‌گیری می‌کنند و عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود می‌بخشند. 

مصرف ماست یکی از روش‌های موثری است که باعث می‌شود سیستم گوارشی بدن به خوبی کار کند.

تهیه بستنی ماست راهی سالم و لذیذ است که می‌توانید آن را امتحان کنید. روند منجمد کردن ماست به مخمرهای فعال آسیب زیادی نمی‌زند. 

در واقع در مدت زمان انجماد، مخمرها غیرفعال می‌شوند. پس از خوردن بستنی ماست؛ این مخمرها وارد بدن شده و در دمای بدن گرم می‌شوند، درنتیجه آن‌ها دوباره فعال خواهند شد و نقش مثبتی در بهبود سیستم ایمنی و گوارشی بدن ایفا خواهند کرد.

مصرف ماست برای بهبود عفونت مثانه

4- فیبر

عدم حرکات منظم روده می‌تواند منجر به ایجاد فشار در دستگاه ادراری شده و با ایجاد انسداد در مجاری ادراری، باعث رشد باکتری‌ در این محیط شود. 

اگر به اندازه کافی فیبر و آب مصرف کنید؛ این کار به روند هضم مناسب و حرکات منظم روده کمک می‌کند. اگر به اندازه کافی آب ننوشید، مصرف فیبر به تنهایی تاثیر چندانی نخواهد داشت. 

بهترین منابع فیبر نان‌های سبوس‌دار، سیب، موز و حبوبات (لوبیای خشک، عدس و…) هستند.

5- مصرف موز 

صرف موز و غذاهای دیگری که میزان فیبر بالایی دارند، می‌تواند برای سلامت مجاری ادراری فرد مفید باشد. این گونه غذاها با تحریک منظم حرکات روده و کاهش فشار جریان ادراری به سلامت این دستگاه کمک می‌کنند.

6- ویتامین c

مصرف پرتقال، لیمو، توت‌فرنگی و سبزیجات با برگ سبز که حاوی ویتامین سی هستند؛ باعث اسیدی شدن ادرار می‌شود و از رشد باکتری در مجاری ادراری جلوگیری می‌کند. 

هم‌چنین ویتامین سی به بهبود زخم‌ کمک می‌کند، عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود می‌بخشد، باعث سالم ماندن لثه‌ها می‌شود، مانع از ابتلا به عفونت می‌شود و به جذب آهن از منابع غذایی مختلف نیز کمک می‌کند.

یکی از اصول بسیار خوبی که می‌تواند به انتخاب میوه‌ها و سبزیجات غنی از ویتامین سی کمک کند این است که آن مواردی را انتخاب کنید که رنگ روشن‌تری دارند. 

ویتامین سی، محلول در آب است پس میزان اضافی آن با ادرار از بدنتان دفع می‌شود اما اگر این ویتامین را بیش از حد مصرف کنید؛ ممکن است دچار دل‌درد، تهوع و استفراغ شوید.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص ارولوژی 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نصیری جمعه ۲۵ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب دکتر من ادارم زود ب زود می یاد شبی شاید چهار بار بیدار بشم سوزش ادرار ندارم فقط درد خفیف در ناحیه شکم وپشت در سمت چپ بدن دارم واگه نوشابه یا شربت بخورم ادارم بیشتر تکرار می شود مشکل چیست ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ تیر ۰( 1 هفته پیش)

   با سلام مشكل التهاب پروستات است روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر کیانوش پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده ۲۰ ساله هستم مجرد حدود ۶ ماه هست که در سر الت تناسلی بعد از ادرار احساس ادرار دارم شب ها مشکلی ندارم و رنگ ادرار هم طبیعی هست گاهی اوقات ادرارم دو شاخه هست چند سالی هست که متاسفانه خودارضایی انجام میدهم و روز قبل از شروع این موضوع تا مرز انزال رفتم اما ادامه ندادم الان مشکلم این هست که بعد از ادرار در سر الت احساس ادرار دارم اقای دکتر ایا مربوط به خودارضایی هست و پروستات ملتهب شده؟ لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   مربوط به پروستات است روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر حبیب سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام به خدمت آقای دکتر
  بنده ۴۱ ساله می باشم
  حدود ده ساله سابقه سنگ کلیه دارم تو اویل بد جوری درد داشتم الان مدتی که درد ندارم یهویی میاد دفع میشه ولی حدود یه ماهه فشار ادرام کم شده احساس میکنم درد خفیف در مثانه احساس میکنم و همچنین ران پا احساس میکنم سنگ تو مثانه مونده یا لوله ادار بنده کدوم دارو رو مصرف کنم در ضمن قطره سنگل و رودیورتیک هم از داروخانه گرفتم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استخمال كنيد و روزي يك عدد كپسول امنيك يك ماه ميل كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استخمال كنيد و روزي يك عدد كپسول امنيك يك ماه ميل كنيد

  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استخمال كنيد و روزي يك عدد كپسول امنيك يك ماه ميل كنيد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر شهناز سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیرمن چندمدت پیشعفونت ادراری گرفتم .وبه پزشک مراجعه کردم وقرص سیپروفلکسایس مصرف کردم وعفونتم برطرف شدولی الان کلیه دردخفیف دارم وتکررادرار.البته سونووازمایش دادم وهیچ مشکلی ندارم .قبلاهم تکررگرفته بودم که دکترمعالج قرص ویزیکربرام تجویزکردندوحدودشش ماه استفاده کردم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در آب گرم نشسته شود ده روز و ده روز روزي يك عدد قرص وزيكر ميل كنيد

 • تصویر کاربر رها چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام .خانم ۵۰ ساله هستم ‌.علائم عفونت ادراری داشتم داروی سیپرو فلوکساسین وفنازومکس گرفتم واز دیروز مصرف میکنم .رنگ ادرارم تغییر کرده و زرد تیره شده .مشکلی داره؟ وایا با مصرف این داروها با ویتامین ای و سایر مکمل ها مشکلی پیش نمیاد .چون من فیبروز کبد دارم و ویتامین ای روزانه مصرف میکنم.با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش)

   تغير رنگ ادرار به علت فنازومكس مي باشد داروهايي كه مصرف مي كنيد با ويتامين اي اشكالي ندارد

 • تصویر کاربر A.m.t دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر .من ۱۴ سالمه چند روز قبل سوزش هنگام ادرار داشتم ازمایش ادرار دادم پزشک گفت برای اطمینان سونوگرافی بدید دادم گفت یکم مختصر عفونت مثانه دارم قرص چی چی بخورم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 6 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  با سلام ، آقای دکتر لطفا بفرمایید درد مثانه و درد آپاندیس چه تفاوتی میتوانند داشته باشند تا باعث تمییز شوند ؟؟ در خانمها
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 7 ماه پیش)

   درد أپانديس بالاي مثانه و سمت راست است

 • تصویر کاربر زری شنبه ۱ آذر ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  50 ساله هستم
  تکرر ادرار دارم
  ادرار با رنگ ملایم
  مقداری کلیه درد
  بدون سوزش ادرار
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱ آذر ۹۹( 8 ماه پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد طولاني مدت

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر