آیا التهاب پروستات مزمن خطرناک است؟

پروستاتیت، التهاب پروستات است. می‌تواند ناگهانی و حاد باشد و یا طولانی مدت یا مزمن. ضمنا می‌تواند به علت میکروب و عفونی باشد.

پروستاتیت چیست؟

التهاب پروستات که همان پروستاتیت خوانده می شود،می تواند به صورت حاد و مزمن ظاهر شود که نوع مزمن آن به دو فرم دیده می‌شود. یکی پروستاتیت عفونی مزمن که به علت عفونت میکروبی مداوم و پایدار ایجاد می‌شود. نوع دوم سندروم مزمن درد لگنی یا به عبارتی به نام CPPS می‌باشد.

علت نوع دوم التهاب پروستات مزمن هنوز کاملا مشخص نشده است. التهاب پروستات مزمن معمولا باعث درد در ناحیه تحتانی لگن ایجاد می‌کند. درمان می‌تواند سخت باشد و با آنتی بیوتیک و سایر داروها صورت گیرد.

 غده پروستات فقط در مردان دیده می‌شود و زیر گردن مثانه قرار گرفته است. این غده چنانچه بزرگ شود مجرای خلفی را مسدود می‌کند و باعث علائم ادراری می‌شود. غده پروستات ترشحات انزال را افزایش می‌دهد و 20 تا 30 درصد حجم منی از ترشحات پروستات است و ترشحات آن در سرعت و فعال کردن نطفه‌ها دخالت دارد.

تشخیص التهاب پروستات

تشخیص التهاب پروستات مزمن

تشخیص پروستاتیت مزمن بر اساس علائم است که بیمار حداقل سه ماه باید این علائم را داشته باشد. در التهاب پروستات حاد علائم معمولا ظاهر می‌شود و سریعا ناپدید می‌گردد.

انواع التهاب پروستات مزمن

1.پروستاتیت عفونی مزمن

2.پروستاتیت مزمن/ سندرم درد لگنی مزمن (CPPS)

التهاب پروستات مزمن در بین مردان بسیار شایع است. تقریبا دو مرد از ده مرد در طول عمر و زندگی خود مبتلا به پروستاتیت مزمن دارای سندرم مزمن درد لگنی (CPPS) هستند. از هر 10 نفر، 1 نفر به پروستاتیت مزمن مبتلا می‌باشند که دارای پروستاتیت عفونی است.

ناحیه درد پروستات کجاست؟

التهاب پروستات علت میکروبی پروستاتیت مزمن، شبیه میکروب عفونت ادراری است. علائم پروستاتیت ممکن است زیاد شود یا از بین رود. وقتی بیماری تظاهر کند، به صورت درد و ناراحتی در فرد مبتلا ایجاد می‌شود و این درد را در ناحیه آلت، اطراف مقعد، در ناحیه پشت و بالاخره بالای استخوان پوبیس در فرد بیمار احساس می‌شود. دفع مدفوع ممکن است همراه با درد باشد و درد در بیضه‌ها منتقل شود.

علائم التهاب پروستات مزمن

علائم ادراری به شکل تکرر ادرار و دفع ادرار همراه با درد از مشکلات این بیماری می‌باشد. علائم ممکن است به مدت طولانی تداوم پیدا کند. اگر چه ممکن است علائم گاهی ظاهر و گاهی از بین رود و از نظر شدت متفاوت است. این علائم به صورت سوزش و تکرر ادرار می‌باشد. این علائم شبیه علائم مربوط به پروستاتیت حاد می‌باشد. به هر حال درد در مردان مبتلا به پروستاتیت مزمن در مقایسه با پروستاتیت حاد در مشاهدات بالینی کمتر است. برای مثال در پروستاتیت مزمن در مقایسه با پروستاتیت حاد، بیمار تب ندارد یا پایین است و احتمال درد عمومی بدن و آلت کمتر است. وقتی پروستاتیت مزمن با دارو درمان شود، علائم عمومی از بین می‌رود. اگر چه دارو کاملا عفونت را از پروستات ریشه‌کن می‌کند ممکن است دوباره عفونت عود نماید.

علت بزرگ شدن پروستات چیست و چگونه درمان می شود؟

التهاب پروستات مزمن/ سندرم مزمن درد لگنی (CPPS)

پروستاتیت مزمن و CPPS عبارت از درد و ناراحتی مداوم در ناحیه پایین لگن است. این درد در آلت و اطراف مقعد است. برای تشخیص، این علائم از سه ماه قبل باید شروع شده باشد. علت این بیماری ناشناخته مانده ولی عللی برای آن پیشنهاد کرده‌اند.

عوامل ایجاد کننده عفونت مزمن پروستات

 • عفونت پروستات با میکروبی که تاکنون مشخص نشده است.
 • مشکلات عصبی که پروستات را گرفتار می‌کند.
 • مشکلات سیستم دفاعی بدن
 • ورود ادرار به داخل پروستات هنگام زور زدن برای تخلیه ادرار

اصطلاح پروستاتیت مزمن به التهاب یا عفونت غده پروستات اطلاق می‌شود. علت واقعی پروستاتیت مزمن ناشناخته مانده است.

به همین علت بعضی پزشکان ترم و اصطلاح سندرم درد مزمن لگنی (CPPS) را به کار می برند.

علائم التهاب پروستات مزمن

— درد در ناحیه مقعد، آلت، پشت و بیضه‌ها، درد از نظر شدت روز به روز فرق می‌کند.

— علائم ادراری، درد موقع ادرار کردن، نیاز فوری به توالت رفتن برای تخلیه ادرار (urgency)

— کاهش فشار ادرار و زور زدن موقع ادرار کردن (hesitancy)

مشکلات جنسی، که به صورت اختلال نعوظ یا ناتوانی جنسی و انزال دردناک می باشد.

— احساس خستگی و درد عمومی آلت

دارو برای التهاب پروستات

درمان التهاب پروستات مزمن

درمان پروستاتیت مزمن بسیار سخت می‌باشد، ولی در بیشتر افراد مبتلا علائم بعد از ماه‌ها فروکش می‌کند.

درمان پیشنهادی شامل دادن آنتی بیوتیک به مدت 4 هفته در صورتی که عفونت ادراری داشته‌اند یا حمله یا برگشت پروستاتیت در سال قبل وجود داشته باشد، ولی باید پزشک مطمئن باشد که عفونتی وجود داشته باشد. سایر داروهای تجویزی مسکن و ملین می‌باشند. پروستاتیت مزمن غیر میکروبی یک نوع دیگر از پروستاتیت است که باعث درد و التهاب در پروستات و قسمت سیستم تحتانی ادراری می‌شود. علائم این بیماری شبیه بیماری قبلی است. علت آن نامشخص است و یک مشکل در  حال پیشرفت می‌باشد. علائم بیماری باید در یک زمان و مدت طولانی تداوم داشته و وجود داشته باشد. هدف از درمان بهبود علائم است ولی استفاده از آنتی بیوتیک در این بیماری مورد بحث می‌باشد.

بسیاری عقیده دارند میکروب قابل شناسایی نمی‌باشد ولی آنتی بیوتیک تجویز می‌کنند. سایر مواردی که به درمان کمک می‌کند، خودداری از خوردن الکل، کافئین و مایعات اسیدی می‌باشد. یبوست باید با استفاده از ملین‌ها بهبود یابد. فعالیت آرام‌بخش نیز مفید است.

در آب گرم نشستن نیز به درمان کمک می‌کند. روی اجسام نرم باید نشست. از ماساژ هم می‌توان کمک گرفت.

بعضی بیماران به علت مصرف داروهای آزاردهنده طولانی مدت، دچار مشکلاتی به صورت اضطراب، افسردگی و ناامیدی می‌شوند. لذا گاهی لازم است از داروهای ضد افسردگی و پزشک روانپزشک استفاده کرد.

درد مزمن لگنی در مردان (Chronic pelvic pain in men)

اصطلاح پروستادی نیا (prostadynia) یا سندرم درد لگنی مزمن (CPPS) به منظور درد مزمن لگن که دلیل روشنی برای آن معلوم و مشخص نیست به کار می‌رود. این درد همراه با علائم تحریکی مثانه (تکرر و سوزش ادرار) می‌باشد. درد ممکن است در ناحیه کشاله ران، ژنیتالیا، پرینه و نشیمنگاه وجود داشته باشد. این علائم بدون وجود میکروب در کشت ادرار به وجود می‌آید.

ممکن است در ترشحات پروستات افزایش سلول‌های سفید (WBC) یا میکروب در کشت ترشحات دیده شود.

اصطلاح پروستادی نیا (Prostadynia) در پزشکی کاربرد دارد و استفاده آن تشویق نمی‌شود.

اگر به دنبال بهترین روش درمان بیماری پروستات هستید، بر روی درمان پروستات کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر فریدون جمعه ۲۸ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 226 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من چند ماهی هست که وقتی می رم دستشویی چه یبوست داشته باشم چه نداشته باشم یعنی حتی اگه اسهال هم داشته باسم باید زور بزنم برای تخلیه مدفوع روده تحریک پذیرم دارم درد شکمی دارم فقط جای دیگه درد ندارم میشه راهنمایی کنید دلیلش چیه.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ آبان ۰( 2 سال پیش)

   با سلام مشكل شما به رشته تخصصي من ارتباطي ندارد من جراح كليه هستم

 • تصویر کاربر روان جمعه ۲۱ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 168 مشاهده پرسش
  جناب آقای دکتر قوامی با سلام و احترام، بنده 43 سال دارم و الان نزدیک هفت سال است که درگیر دردی در پشت بیضه های خود هستم، به پزشکان زیادی مراجعه کرده ام و سونوگرافی های زیادی انجام داه ام اما به نتیجه ای نرسیده ام. با توجه به مطالعاتی که کرده ام به نظر می رسد پروستات مرتبط با سیستم ایمنی بدن با توجه به سندروم روده تحریک پذیر داشته باشم. برای کاهش التهاب و درد پروستات چه کار باید انجام دهم
  با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۱ آبان ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم يك ماه نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر اشکان جمعه ۱۴ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 160 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر با عرض خسته نباشید، بنده ۱۸ سالمه و تقریبا حدود یکساله با علائم قطعی و وصلی ادرار و قطره قطره شدن به نزد متخصص رفتم برایم سیپرو فلوکساسین ۵۰۰ و تامسوویر نوشتن و با توجه به ازمایشات گفتن که پروستاتیت هستش الان با گذشت یکسال علائم خیلی بهتر شدع ولی کاملا درمان نشده بعضی از اوقات روز معمولا صبح ها و شب ها سر التم سوزش پیدا میکند و هنگام دفع مدفوع مقعدم سوزشی پیدا میکند و هنگام خواب به انزال بی اختیار میرسم و زود انزالی پیدا کردم ایا راهی هست تا این علائم هم رفع شوند برای ۱۸ سال کمی زود نیست التهاب پروستات سایز پروستاتم ۲۸×۲۱×۳۳ هستش با حجم ۱۰.۵ml
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۴ آبان ۰( 2 سال پیش)

   با سلام التهاب پروستات داريد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم ده روز نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۰ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 154 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  دو روز که من احساس درد در ناحیه مقعدم دارم
  و زود به زود دستشویی می‌روم و برای دسشوتی کردن هم باید زور بزنم میخواستم بدونم باید چه کار کنم
  ممنون از توجه‌تون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ آبان ۰( 2 سال پیش)

   با سلامالتهاب پروستات داريد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد كپسول امنيك ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۲۶ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 182 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  اقای دکتر من تقرییا سه هفته پیش صبح موقع ادرار درد پایین تر از مثانه ام داشتم و سوزش
  بعدش اب خوردم درست شد
  چند روز بعد دوباره همین حالت داشتم
  رفتم سنو دادم مشکلی نبود حتی ستی اسکن کردم دکتر گفت چیز خاصی نیست
  ولی اقای دکتر سمت چپ و راست شکم و درد داره و سوزش و زیر شکم تا الت بدرد سوزش و دارد دارم تورو خدا کمکی کنید واقعا دارم زیادی اذیت میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۶ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر سامان دوشنبه ۵ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  اقای دکتر بنده این درد ها رو لحظه ای حس میکنم خیلی خفیف و هیچ علائم دیگه ای ندارم و فقط سنو رفتم و چک کردن پروستات گفتن کمی متورم شده باید ۱۸ باشه ۲۰ هست و ازمایش psa دادم که ۱/۱ بود و من سنم ۳۷ سال هست و بد ازمایش ادرار جفت عفونت دادم که توی ازمایش ادرار عفونت خیلی کم دیده میشه اما کشت ادرار منفی بود مشکل من چی هست که این دردها خفیف و لحظه ای دارم ایا به خاطر این عفونت کم هست یا ن و بنده ورزشم سوارکاری هست ایا به این هم مربوط میشه یا ن لطفا منو راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام  سونوگرافي طبيعي است روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر سیاوش سه شنبه ۳۰ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  15 ساله دچار پروستاتیت مزمن شدم و انواع دارو خوردم بهتر نشدم الان هم‌موقعی که ادرار دارم سردرد شدید شدم احساس میکنم میگرن دارم وقتی یه کمی مثانه ام تخلیه میشه یه کمی سرم خوب میشه ولی همیشه سردرد دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۳۰ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر روزبه دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 324 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده از حدود ۲ سال پیش مشکل تکرر ادرار و سوزش ادرار داشتم که آزمایش دادم فرستادم خدمت شما و فرمودین بزرگی پروستات دارید کپسول امنیک تجویز کردین قطع و وصل ادرارم کم شد و سوزش ادرارم کمتر شد ولی تکرر ادرار ادامه داره از داروخانه قرص وزیکر گرفتم و ۱۰ روز خوردم چندان تاثیری ندیدم در آزمایشاتم عفونتی نبود فقط بزرگی پروستات بود گاهی اوقات فاصله پشت بیضه تا مقعد احساس گرمای زیاد و داغی می کنم خواهش می کنم منو راهنمایی کنید این تکرر ادرار اعصاب منو بهم ریخته متشکرم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر مصطفی دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 339 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب جناب دکتر . حدود 5 ماه دچار پروستاتیت مزمن هستم به آنتی‌بیوتیک ها حساسیت دارم . و درمان ها ناتمام میمونه . سیپرو فلوکساسین . پروترال اپاس . دایکسی سیکلین. کورتیموکسوزال . سفکسیم . مصرف کردم اما علائم دوباره بازگشت داره . درد بیضه سمت راست مخصوصا درد کشاله ران . درد پشت کمر ناحیه پایین و درد هنگام انزال ‌‌و درد بین ناحیه مقعد تا بیضه دارم . اما علائم حالت سینوسی داره ‌‌. ادرار کم فشار. و منقطع و با تاخیر دارم . سوزش ندارم . و آزمایش ها عاری از عفونت هست خدارو شکر. عدد PSA 1.6 و عدد free PSA 0.1 هست . لطفا کمک کنید و راهنمایی بفرمایید
  24 سالمه و متاهل هستم
  .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم ده روز نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد و هر ١٢ ساعت يك عدد قرص بكلوفن ده روز ميل كنيد عمل جنسي هم داشته باشيد

 • تصویر کاربر مهران سه شنبه ۲ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 290 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت جناب آقای دکتر قوامی عزیز

  ۳۶ سالمه و مشکل تکرر ادرار دارم و هنگام ادرار تاخیر دارم ولی قطع و وصل نمیشه و سوزش هم ندارم انزال دردناک هم ندارم ولی بعد ادرار چند قطره ناخودآگاه نشتی دارم و خیلی خیلی کم سوزش.خود ارضایی قبلا زیاد داشتم امکان داره به پروستات آسیب خورده باشه ؟ اکهدارویی جد نظر هست اعلام کنید ممنونم از شما چون خیلی تکرر زیاد دارم . رنگ ادرار هم شفاف هست و زرد نیست .

  با تشکر و امتنان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۹ مرداد ۰( 2 سال پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ده روز ميل كنيد و روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد ده روز و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم ده روز نشسته شود

  2. تصویر کاربر مهران شنبه ۳۰ مرداد ۰( 2 سال پیش)
   ممنونم ازتون دکتر عزیز . باور کنید خیلی بهتر شدم با تجویز شما ممنونم ازتون امنیک معجزه کرد برام . تو اینترنت درباره فیناستراید خوندم که کوچیک میکنه پروستات رو مصرف کنم یا نه ؟ ممنون خیلی گل هستید و حرفه ای ❤
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   مصرف كنيد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر