علت درد کلیه چیست؟

درد کلیه کجاست؟ چرا درد کلیه و درد کمر با هم اشتباه گرفته می شوند؟ علائم اصلی درد کلیه چیست؟ چگونه میتوان این درد را درمان کرد؟ در این نوشتار به سوالات فوق پاسخ خواهیم داد.

درد در کلیه ها چیست ؟

مردم معمولا درد کلیه ها را با درد کمر خود اشتباه می گیرند. برخلاف درد کمر، که معمولا در ناحیه پایین کمر پدیدار می شود، درد کلیه عمیق تر و بالاتر است. کلیه های انسان در پایین تر از قفسه سینه قرار دارند و در هر سمت ستون فقرات یک کلیه وجود دارد.

درد در کلیه ها در دو پهلوی فرد احساس می شود و یا ممکن است در نواحی میانی کمر آن را حس کنید (معمولا در زیر دنده ها به سمت چپ یا راست ستون فقرات). همچنین این احتمال وجود دارد درد فرد به سمت سایر نواحی پیشرفت داشته باشد که از جمله آن ها می توان به شکم یا ناحیه کشاله ران اشاره کرد.

درد کلیه کجاست

درد کلیه ها در نتیجه ورم و یا انسداد کلیه و یا مجاری ادرار به وجود می آید. از جمله دیگر علائم آن نیز می توان به تب، حالت تهوع، ادرار دردناک و دیگر نشانه هایی که خبر از مشکلات کلیوی می دهند اشاره داشت.

علائم و نشانه های درد کلیه

درد کلیه معمولا همچون یک خارش کند و نسبتا آرام در یکی از دو سمت کمر است. البته این درد در پایین کمر حس نمی شود و بیشتر در میانه آن پدیدار می شود.

این درد معمولا در پهلوی افراد یا کمر آن ها حس می شود. نکات مهم در مورد درد کلیه از قبیل میزان شدت آن، تکرر پدیدار شدنش و این که به یک ناحیه منحصر می شود یا خیر در افراد مختلف فرق دارند. این موارد می توانند به پزشک معالج در تشخیص علت اصلی درد بیمار کمک کنند. از جمله دیگر علائم مرتبط با درد کلیه می توان به این سه مورد اشاره داشت:

علت درد کلیه راست

علت درد کلیه راست می تواند ناشی از خود کلیه، ارگان ها، ماهیچه های مجاور و یا سایر بافت های بدن باشد. از جمله علل شایع میتوان به:

 • عفونت مجاری ادراری
 • سنگ های کلیوی
 • ترومای کلیه
 • بیماری کلیه پلی کیستیک
 • ترومبوز ورید کلیوی
 • سرطان کلیه

اگر در ناحیه کلیه راست درد دارید، می تواند ناشی از یک مشکل نسبتاً شایع کلیه مانند عفونت ادراری یا سنگ کلیه باشد.

درد در ناحیه کلیه راست شما نیز ممکن است به دلیل یک بیماری غیرمعمول مانند ترومبوز ورید کلیوی (RVT) یا بیماری پلی کیستیک کلیه (PKD) ایجاد شود.

اگر درد مداوم در کلیه راست دارید، یا اگر درد به طور فزاینده ای شدیدتر شد، یا فعالیت های روزمره شما را مختل کرد، برای تشخیص و گزینه های درمانی به پزشک مراجعه کنید.

علت درد کلیه راست

علت درد کلیه چپ

در بسیاری از موارد  درد مداوم در کلیه چپ و پایین شکم ناشی از دیورتیکولیت است. دیورتیکول کیسه های کوچکی است که از فشار روی نقاط ضعیف روده بزرگ ایجاد می شود. دیورتیکول شایع است و حتی بعد از 40 سالگی بیشتر است. در صورت پارگی کیسه، تورم و عفونت می تواند باعث دیورتیکولیت شود.

 

سمت چپ و پایین شکم شما قسمت آخر روده بزرگ و برای برخی از خانم ها تخمدان چپ است. درد جزئی در این ناحیه معمولاً جای نگرانی نیست و ممکن است طی یک یا دو روز خود به خود برطرف شود.

علائم درد کلیه چپ

در صورت داشتن موارد زیر از کسی بخواهید تا به شما کمک کند تا به مراقبت های فوری یا اورژانس برسید.

 

 • تب
 • حساسیت شدید در ناحیه آسیب دیده
 • تورم شکم
 • مدفوع خونین
 • حالت تهوع و استفراغ مداوم
 • کاهش وزن بدون دلیل
 • پوستی که زرد به نظر می رسد (زردی)

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درد در زیر شکم سمت چپ، علت ایجاد آن و زمان مراجعه به پزشک خود ادامه مطلب را مطالعه کنید.

کلیه کجاست؟

کلیه ها دو اندام کوچک به شکل لوبیا هستند که در دو طرف بدن قرا دارند. اندازه هر کدام به اندازه مشت شماست. آنها در زیر قفسه دنده شما در دو طرف نخاع قرار دارند.

کلیه ها وظایف مهمی بر عهده دارند. آنها آب، اسیدها و مواد زائد خون شما را پاک می کنند. اگر کلیه هاا به نوعی بیمار یا آسیب دیده باشند، نمی توانند کار خود را برای حفظ تعادل سالم نمک ها ، مواد معدنی مانند کلسیم و آب در خون انجام دهند.

کلیه ها همچنین هورمون هایی تولید می کنند که در کنترل فشار خون، استحکام استخوان ها و تولید گلبول های قرمز خون به شما کمک می کنند. بنابراین مهم است که مراقب علائم بیماری کلیوی یا آسیب هایی مانند درد کلیه باشید.

علل احتمالی درد کلیه چه هستند؟

از آن جایی که کلیه ها خون را تصفیه می کنند، ادرار را شکل می دهند و آن را به کمک لوله هایی به نام یوریتر (یا همان حالب) از بدن خارج می کنند، به وجود آمدن مشکل در هر یک از این مراحل و نواحی می تواند منجر به بروز درد در فرد شود.

🛑 بیشتر بدانید: رنال کولیک، دردی است که به علت گرفتگی مجاری ادراری توسط سنگ های ادراری اتفاق می افتد. مجاری ادراری شامل کلیه، مثانه، میزنای و مجرای ادرار می شود.

از جمله رایج ترین علل بروز درد کلیه را در ادامه آورده ایم که با هم مرور خواهیم داشت:

سنگ های کلیه

سنگ های کلیوی از طریق مواد معدنی و شیمیایی که در داخل بدن انباشته می شوند به مرور زمان شکل می گیرند. سنگ ها ممکن است کوچک و به اندازه شن ریزه بوده و یا همچون یک مروارید بزرگ باشند. در صورتی که سنگ کوچک باشد احتمال دفع طبیعی آن از طریق جریان ادرار وجود دارد.

با این حال، سنگ های بزرگ تر ممکن است در مجاری ادرار فرد گیر کرده و از خارج شدن مایع ادرار از بدن جلوگیری کند. در هر صورت، فرد مورد نظر با درد بسیار شدیدی روبرو می شود.

عفونت های مجاری ادراری

عفونت در هر بخشی از مجاری ادراری ممکن است در اثر باکتری ها پس از ادرار فرد ایجاد شود. از جمله علائم آن نیز می توان به تب، ادرار دردناک، ادرار ابرگونه و خستگی عمومی فرد اشاره کرد.

عفونت کلیه ( پیلونفریت)

عفونت کلیوی ممکمن است زمانی رخ دهد که باکتری های مربوط به عفونت مثانه به خود کلیه ها برسند. افرادی که بیماری دیابت دارند و یا مجاری ادرار آن ها مسدود شده باشد ممکن است با عفونت کلیوی مواجه شوند.

در موارد مزمن، برخی مشکلات در مجاری ادراری منجر به برگشت ادرار به مثانه و سپس کلیه ها می شود. در نتیجه شاهد عفونت های مکرر و آسیب های دائم کلیوی خواهیم بود.

بیماری کلیه پلی کیستیک

این یک مشکل وراثتی است که در آن کیست های پر از مایع در داخل کلیه ها به وجود می آیند. با بزرگتر شدن کیست ها، کلیه بزرگ شده و در نهایت، توانایی خود در کارکرد را از دست می دهند.

علت درد کلیه

آسیب دیدگی و حادثه

هر گونه تاثیر مهم و ویژه یا فشار روی نواحی که کلیه در آن ها قرار دارد (به عنوان مثال برخورد های حین ورزش و یا داشتن تصادفات رانندگی) ممکن است منجر به بروز آسیب فیزیکی به کلیه ها شود. این گونه رویداد ها ممکن است در جریان خون عادی کلیه ها نیز تاثیر بگذارند. نارسایی کلیوی حاد (ناگهانی) ممکن است در اثر آسیب دیدگی فیزیکی و حادثه رخ دهد.

سرطان کلیه

کارسینومای سلول های کلیوی یکی از رایج ترین انواع سرطان های کلیه به حساب می آید. این مشکل معمولا افرادی در بازه سنی ۶۰ تا بالای ۷۰ سال را تحت تاثیر قرار می دهد و به ندرت ممکن است در افراد زیر ۵۰ سال دیده شود.

اگر این مشکل رخ دهد، از جمله علائم آن می توان به وجود خون در ادرار، درد ادامه دار در ناحیه کمر یا پهلو دقیقا زیر دنده ها، و یک برآمدگی یا ورم در بدن فرد اشاره کرد.

درد کلیه ها چگونه درمان می شود؟

درمان مشکل درد کلیه در بیماران به این موضوع بستگی دارد که عامل اصلی آن چه باشد. برای مشخص کردن یک علت، تعدادی ابزار های خاص در دسترس هستند که به کمک در انجام تشخیص نهایی کمک می کنند:

آنالیز ادرار

در این پروسه، ادرار به جهت بررسی برای تشخیص وجود خون، سلول های خونی سفید بیش از حد (که نشان دهنده وجود عفونت است)، پروتئین ها و برخی مواد شیمیایی خاص که مرتبط با مشکلات کلیوی هستند بررسی می شود.

آزمایش های تصویری

سونوگرافی و یا سی تی اسکن می توانند تصاویری از ساختار فیزیکی کلیه ها و مجاری ادراری را تولید کنند تا پزشکان بتوانند به کمک آن ها، وجود سنگ و همچنین میزان گردش خون در این بخش و کافی بودن آن را بررسی کنند.

 

10 راهکار برای درمان خانگی درد کلیه

چه زمانی باید با پزشک خود تماس بگیرم؟

در صورت داشتن درد ادامه دار در ناحیه کلیه ها و همچنین داشتن درد کمر به همراه هر کدام از این علائم حتما با پزشک معالج خود تماس حاصل کنید:

مقایسه درد کلیه با درد کمر

بسیاری از افراد که با مشکل درد کمر مواجه هستند بر این باورند که این درد مرتبط با کلیه آن ها می شود. اما در بیشتر موارد ، این موضوع درست نیست.

بیشتر درد های کمر تنها مربوط به همین ناحیه هستند و نه بیشتر.

بیشتر درد های کمر ربطی به کلیه ها ندارند و صرفا اسکلتی عضلانی هستند. بدین معنا که مشکلی برای عضله و یا استخوان های فرد در آن ناحیه رخ داده است.

علت درد کمر

از جمله علل رایج درد کمر در افراد می توان به موارد زیر اشاره داشت:

درد کلیه معمولا عمیق تر بوده و در اثر تغییر وضعیت و جابجا شدن فرد بهتر یا بدتر نمی شود. دیگر علائم مربوط به کلیه ها می توانند به شما در تشخیص بهتر کمک کنند اما هیچ کدام ۱۰۰ درصد دقیق و قطعی نیستند.

بهترین راه این است که آزمایش های تصویری از کلیه فرد گرفته شود. به عنوان مثال سونوگرافی کلیه ها و یا آزمایش ادرار. به کمک این آزمایشات و بررسی های پزشک می توان احتمالات مختلف را رد کرد و به پاسخ درستی رسید.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص کلیه و مجاری ادراری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر علی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 242 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  یک هفته ای درد کلیه و ستون فقرات داشتم که سونو کردم ونتیجه سونو خدمتتون ارسال کردم.
  درد خفیفی دایمی دارم
  البته سابقه کلیه درد زیاد داشتم و سه بار سنگ شکن کردم تا حالا ویک بار هم کلیه چپم عمل کردم و لوله گزاری شد ویک ماه بعد لوله خارج کردند ودو سالی بود که خبری از سنگ نبود تا اینبار سونو کردم گفتند سنگ پشت لگنچه هست
  باید چه کار کنم ؟بازم باید سنگ شکن کنم؟با دارو امکان افتادن سنگ نیست؟سنگهای کلیه من از نوع کلسیمی هم هست.
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)

   سنگ شكني كنيد

 • تصویر کاربر صادق شنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 326 مشاهده پرسش
  سلام دکتر یک ماه پیش چرک گلو با کلیه درد داشتم رفتم دکتر 6 تا پنسیلین داد خوب شدم الان دو هفته هست بین آلت و زیر ناف دو تا دایره درست شده که عکسش رو میفرستم خیلی هم عجیبه، به شدت دچار خارش شده جفت کلیه ها هم درد میکنه اقای دکتر احساس میکنم بخاطر کرونا باشه عفونی شده بدنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي يك بار پماد كوتريمازول ماليده شود اگر خوب نشديد به متخصص پوست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر Shiva دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 246 مشاهده پرسش
  درد کمر و پهلو چپ وزیرشکم دارم ،ایا مربوط به کلیه است؟ سوزش ادرار و تب ندارم و ۴۳ ساله هستم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 3 سال پیش)

   سونوگرافي كليه ها انجام شود

 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 291 مشاهده پرسش
  خانمی ۶۰ساله فشارخون بالا وبیماری قلب ....پارسال شن کلیه داشتم که برادران رفع شد ....الان سه روز درد تو کلیه چپ کمر زیر شکم درست وپا دارم .فقط وانسان اردک میشم دوباره درد شروع میشه چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 3 سال پیش)

   سونوگرافي از كليه ها انجام شود

 • تصویر کاربر مهناز شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 1826 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ، روز خوش ، دیروز سونوگرافی شکم و لگن دادم برای دردی که داشتم و متوجه شدم فیبروم رحم دارم ، ولی در سونوگرافی نوشته فولنس کلیه راست هم دارم که البته من هیچ مشکلی در مورد کلیه ندارم و درد شکمی ام به خاطر فیبروم بوده است ، خواستم ببینم آیا لازمه فولنس رو پیگیری و درمان کنم و یا نیاز نیست و آیا احتمال داره در آینده برام مشکلی ایجاد کنه ؟ممنون از پاسخ دهی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   نيازي به پيگيري ندارد خطرناك نيست

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   نيازي به پيگيري ندارد خطرناك نيست

  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   نيازي به پيگيري ندارد خطرناك نيست

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 257 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر
  ۵۲ ساله هستم
  مدتی است کلیه درد دارم هر دو طرف
  مخصوصا بعد خوردن آب و چایی بعد از مدتی دردم بیشتر میشم ولی هنگام ادرار تقریبا آرام میشه اما کمی درد حس میکنم
  ضمنا قبلا سنگ کلیه داشتم سه یا چهار بار
  ممنون‌میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   سونوگرافي از كليه ها انجام شود

 • تصویر کاربر ز پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 258 مشاهده پرسش
  سلام من خانمی 37 ساله و کارمند هستم به خاطر کرونا و اینکه گفته می‌شد از طریق دستشویی عمومی هم منتقل می شود در محل کار بسیار دیر به دستشویی می رفتم. یعنی وقتی می رفتم رنگ ادرارم پررنگ شده بود الان چند روز است در پشتم احساس درد می کنم دقیقا نمی دانم کمردرد است یا کلیه؟ لازم به ذکر است وقتی در خانه به موقع دستشویی می روم رنگ ادرارم عادی است آیا کلیه من دچار مشکل شده است؟ در بعضی مواقع با دراز کشیدن به صورت طاق باز احساس میکنم درد کم می شود.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   نگران نباشيد كليه ها مشكلي ندارند

 • تصویر کاربر کریمی سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 353 مشاهده پرسش
  سلام
  3 سال هست که قرص تاموکسیفن مصرف می کنم حالت سوزش در ناحیه پهلو سمت چپ دارم وقتی حوله داغ می گذارم بهتر می شود بعضی روزها سوزشی ندارم
  تب ندارم سوزش ادرار ندارم آب زیاد می خورم نیاز به دستشویی زیاد دارم یک دو ماه پیش قرص چرک خشک کن خوردم به دلیل عفونت در ادرار به دلیل وجود نیتریت در ادرار
  کلیه من عفونی شده؟

  با تشکر از راهنمایی شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   عفونت نداريد روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد ده روز درد پهلو از عضلات است

 • تصویر کاربر داوری جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 316 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام و ارادت
  بنده قند ناشتا 140 و کلسترول 250 و تریگیسیرید 187 و کراتین 1.1 در شهریور 99 داشتم , که شبی یک قرص متفورمین و همینطور یک قرص آتورواستاتین میخورم .
  ولی حدود یک ماه پیش علائم کرونا در من ظاهر شد و تقریبا 10 روز بعد مختصری تیر کشیدن سمت راست و چپ رو تجربه کردم و العان هم هیچ علائمی از کرونا ندارم ولی یه مقدار احساس درد طرفین شکمم دارم کا خودم فکر میکنم درد خفیف کلیه ها باشه .
  تشخیص و پیشنهاد جنابعالی چیه ?
  ممنون میشم راهنمائیم کنین . باتشکر .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 3 سال پیش)

   درد دو طرفه كليه ها نادر است از عضلات است

 • تصویر کاربر Mehdi جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 242 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترخسته نباشیدوقتتون بخیر
  من۴۳سالمه نزدیک به دوسال شده که کلیه سمت راستم سنگ شکن کردم وقتی کلیه ام سرد میشه یا شب که استراحت میکنم درد دارم اگه کلیه بند بپوشم مشکلی ندارم...ایا دارویی هست که من مصرف کنم مشکلم حل بشه؟
  خیلی ممنون و متشکراز لطف وعنایت شما.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 3 سال پیش)

   درد شما از كليه نيست از عضلات پهلو مي باشد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر