سیستوسکوپی چیست ؟

سیستوسکوپی یک پروسه خاص است که به متخصص ارولوژی (urology ) کمک می کند شما اجازه می دهد تا مثانه شما و لوله ای که جریان ادرار را از بدنتان خارج می کند مورد آزمایش قرار دهد. یک لوله باریک (سیستوسکوپ) به همراه یک لنز وارد مجرای ادرار شما می شود و به سمت مثانه هدایت می شود.

سیستوسکوپی ممکن است در یک اتاق آزمایش و به کمک بی حسی موضعی برای مجرای ادرار انجام می شود. این پروسه به صورت سر پایی انجام می شود و به کمک مسکن ها پیگیری خواهد شد. یک گزینه دیگر این است که در داخل بیمارستان و با بی هوشی عمومی سیستوسکوپی انجام می شود.

سیستوسکوپی یا آندوسوکپی وسیله ای از راه مجرای ادرار وارد مثانه می شود. سیستوسکوپی اطلاعات با ارزشی از مجراری ادرار، پروستات و مثانه به پزشک می دهد. تومور های مثانه از نوع مخملی شکل که با هیچ وسیله ای قابل تشخیص نیستند به راحتی بوسیله سیستوسکوپی قابل تشخیص هستن. بیمارانی که باید عمل پروستات شوند ، قبل از عمل حتما باید سیستوسکوپی شوند.التهاب های مثانه کاملا بوسیله سیستوسکوپی قابل تشخیص هستند.

چرا سیستوسکوپی انجام می شود؟

از سیستوسکوپی برای تشخیص، بررسی و درمان مشکلاتی که بر مثانه و مجرای ادرار تاثیر گذاشتند استفاده می شود. پزشک معالج شما ممکن است این روش را برای موارد زیر پیشنهاد کند:

 • بررسی علل بروز نشانه ها و علائم: از جمله این علائم می توان به وجود خون در ادرار، بی اختیاری ادرار، مثانه پر کار و ادرار دردناک اشاره کرد. سیستوسکوپی همچنین می تواند در تعیین علت بروز عفونت های مجاری ادراری به پزشک کمک کند. با این حال سیستوسکوپی عموما در حالی که شما عفونت مجاری ادرار فعال داشته باشید انجام نمی شود.
 • تشخیص بیماری ها و شرایط خاص مثانه در افراد: از جمله مثال های آن می توان به سرطان مثانه، سنگ های مثانه و التهاب مثانه (سیستیتیس) اشاره داشت.
 • درمان بیماری ها و مشکلات مثانه: ابزار های خاصی به کمک سیستوسکوپ وارد بدن می شوند تا برخی شرایط خاص را در داخل مثانه درمان کنند. به عنوان مثال تومور های مثانه بسیار کوچک می توانند به کمک سیستوسکوپی حذف شوند.
 • تشخیص یک پروستات بزرگ شده: سیستوسکوپی می تواند تنگ شدن مجرای ادرار در جایی که از غده پروستات می گذرد را نشان دهد و در نتیجه بزرگی پروستات توسط آن مشخص می شود.
پزشک شما ممکن است از یک پروسه ثانوی به نام اورتروسکوپی به صورت همزمان به همراه سیستوسکوپی استفاده کند. اورتروسکوپی از یک اسکوپ کوچک تر برای آزمایش لوله هایی که ادرار را از کلیه شما به سمت مثانه منتقل می کنند استفاده خواهد کرد.

سیستوسکوپی

خطراتسیستوسکوپی چیست ؟

عوارض و مشکلات سیستوسکوپی می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • عفونت: به شکلی بسیار نادر، سیستوسکوپی می تواند جرم هایی را وارد مجرای ادرار شما کرده که منجر به عفونت می شوند. برای جلوگیری از بروز عفونت، پزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند تا قبل و بعد از سیستوسکوپی مصرف کنید. فاکتور های ریسکی برای ایجاد عفونت مجاری ادراری پس از سیستوسکوپی می تواند شامل سن بالا، سیگار کشیدن و آناتومی غیر نرمال مجرای ادراری شما باشد.
 • خون ریزی: سیستوسکوپی ممکن است منجر به وجود کمی خون در ادرار شما شود. خون ریزی شدید به ندرت در این حالت اتفاق می افتد.
 • درد: شما ممکن است در ناحیه شکم درد احساس کنید و یک حس سوزش در حین ادرار داشته باشید. این علائم عموما متعادل هستند و کم کم پس از پروسه درمانی ضعیف می شوند.

نشانه ها و علائم عوارض جانبی خاص و شدید سیستوسکوپی

اگر هر کدام از موارد زیر را پس از انجام سیستوسکوپی تجربه کردید، خیلی سریع با پزشک خود تماس بگیرید و یا به نزدیک ترین مرکز اورژانس خود مراجعه کنید:

 • ناتوانی در ادرار کردن پس از سیستوسکوپی
 • خون قرمز روشن و یا لخته های خون سنگین در داخل ادرار شما
 • درد شکم و حالت تهوع
 • تب و لرز
 • تب بیشتر از ۳۸٫۵ درجه سانتی گراد
 • درد و حس سوزش در حین ادرار کردن که تا بیش از ۲ روز طول می کشد

چگونه خودمان را آماده کنیم

ممکن است از شما خواسته شود تا:

 • آنتی بیوتیک مصرف کنید: پزشک معالج شما احتمالا تعدادی آنتی بیوتیک را تجویز می کند تا قبل و بعد از سیستوسکوپی مصرف کنید، به خصوص اگر در مبارزه با عفونت ها با مشکل مواجه هستید.
 • مثانه خود را خالی نکنید: پزشک شما ممکن است قبل از این پروسه بخواهد یک آزمایش ادرار را انجام دهید. تا زمانی که به مطب دکتر نرسیده اید مثانه خود را خالی نکنید تا بتوانید نمونه ادرار در اختیار آن ها بگذارید.

برای مسکن ها و بی هوشی آماده باشید

از از یک مسکن درون وریدی (IV) یا بی هوشی عمومی در حین سیستوسکوپی استفاده می شود، برای دوره نقاهت و بهبود خود برنامه ریزی کنید. بهتر است از فردی بخواهید شما را بعد از انجام پروسه به خانه برساند، پس از رانندگی کردن خودداری کنید.

انتظار چه چیزی را داشته باشیم

یک سیستوسکوپی ساده و سر پایی تا حدود ۱۵ دقیقه به طول می انجامد. وقتی که این کار در داخل یک بیمارستان به کمک مسکن یا بی هوشی عمومی انجام می شود، ممکن است این زمان به ۳۰ دقیقه برسد.

سیستوسکوپی شما ممکن است شامل پروسه زیر باشد:

 • از شما خواسته می شود مثانه خود را تخلیه کنید: سپس باید بر روی یک میز خاص بر روی پشت خود دراز بکشید. شما در حالتی قرار خواهید گرفت که پاهایتان به کمک بند هایی در بالا قرار می گیرند و زانوهایتان خم می شوند.
 • ممکن است به مسکن و بی هوشی نیاز داشته باشید یا شاید هم خیر. اگر یک آرام بخش یا مسکن دریافت کردید، حس خواب آلودگی و ریلکس بودن در حین سیستوسکوپی خواهید داشت اما باز هم هوشیار خواهید بود. اما اگر از بیهوشی عمومی استفاده شود، از انجام پروسه درمانی مطلع نخواهید بود. هر دو نوع دارو به کمک رگ های درون دست شما وارد بدنتان می شوند.
 • پزشک معالج سیستوسکوپ را وارد بدن می کند: یک ژل بی حس کننده به مجرای ادرار شما مالیده می شود تا از بروز درد در حین وارد شدن سیستوسکوپ جلوگیری کند. پس از صبر کردن به مدت چند دقیقه برای بی حس شدن، پزشک معالج با دقت سیستوسکوپ را وارد مجرای ادرار شما می کند، در اینجا از کوچک ترین سیستوسکوپ ممکن استفاده می شود. اسکوپ های بزرگ تر ممکن است برای گرفتن نمونه بافت های درون بدن یا وارد کردن ابزار های جراحی به مثانه مورد استفاده قرار گیرند.
 • پزشک معالج مجرای ادرار و مثانه شما را آزمایش می کند: سیستوسکوپ دارای لنز در انتهای خود است که همچون یک تلسکوپ می تواند بخش درونی مجرای ادرار و مثانه را بزرگ کند. دکتر شما از یک دوربین فیلم برداری خاص در بالای لنز استفاده خواهد کرد تا بتواند تصاویر را بر روی یک صفحه ویدیویی نمایش دهد.
 • مثانه شما پر می شود از یک محلول استریل: این محلول منجر به بزرگ شدن مثانه شده و به پزشک این امکان را می دهد تا بهتر به داخل این ارگان نگاه بیاندازد. وقتی که مثانه شما پر می شود ممکن است حس ادرار کردن داشته باشید. پس از اتمام پروسه می توانید مثانه خود را خالی کنید.
 • نمونه های بافت مثانه ممکن است گرفته شوند: پزشک معالج ممکن است نمونه هایی از بافت بدن را برای آزمایش های خاص بگیرد و یا پروسه های خاصی را در حین سیستوسکوپی پیگیری کند.

پس از سیستوسکوپی

ممکن است اجازه داده شود تا روتین معمولی و همیشگی زندگی خود را پس از این پروسه دنبال کنید. در صورتی که برای شما از آرامش بخش و یا بی هوشی عمومی استفاده شده بود، ممکن است از شما خواسته شود در یک اتاق باشید و منتظر بمانید تا تاثیرات دارو از بین برود و سپس می توانید مطب را ترک کنید.

همچنین ممکن است پس از انجام سیستوسکوپی، برخی عوارض جانبی خاص را تجربه کنید که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خون ریزی از مجرای ادرار که می تواند به رنگ صورتی روشن در داخل ادرار و یا دستمال توالت باشد.
 • حس سوزش در حین ادرار کردن
 • نیاز بیشتر به ادرار کردن برای یک تا دو روز

شما می توانید برخی از این موارد ناراحت کننده را تا حدی تسکین دهید:

 • یک پارچه تمیز، مرطوب و گرم را بر روی ناحیه بیرونی مجرای ادرار نگه دارید تا درد را کم کند. این کار را تا جایی که نیاز بود تکرار کنید.
 • یک دوش آب گرم بگیرید. با این حال ممکن است پزشک معالج به شما اجازه رفتن به حمام را ندهد. در این مورد حتما با وی مشورت کنید.
 • آب بنوشید. تخلیه کردن مثانه می تواند درد و ناراحتی آن را کم کند. سعی کنید روزانه ۴۷۳ میلی متر آب را در هر ساعت بنوشید و این کار را قطعا دو ساعت پس از سیستوسکوپی نیز انجام دهید.

در صورت داشتن نگرانی و مشکلات خاص پس از پروسه سیستوسکوپی حتما با پزشک خود در تماس باشید.

نتایج سیستوسکوپی

پزشک شما ممکن است بتواند بلافاصله پس از انجام این پروسه درمانی در مورد نتایج و خروجی آن با شما و همراهتان صحبت کند.

شاید هم پزشک شما بخواهید در این زمینه در یک جلسه و وقت ملاقات دیگر به بحث و گفت و گو بپردازد. اگر سیستوسکوپی شما به همراه تست بیوپسی برای سرطان مثانه بوده باشد، نمونه گرفته شده به آزمایشگاه فرستاده می شود و پس از این که تست آزمایشگاه تکمیل شد، پزشک شما نتایج را در اختیارتان قرار می دهد.

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر M جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر شما برای التهاب پروستات که با دارو انتی بیوتیک درمان نشده چه درمانی را پیشنهاد میدهید شاک ویو یا دارو و ایا شاک ویو در مطب شما انجام میشود
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   شاك ويو و در مطب ندارم

 • تصویر کاربر جمشید دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام برای این ازمایش کشت ادرار واسپرم چه انتی بیوتیکی مناسب است 54 سال سوزش ادرار
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)
   • سيپروفلوكساسين هر ١٢ ساعت نوع ٢٥٠ ميلي گرم
 • تصویر کاربر ندا چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ختنمی هستم 27 ساله سه سال هست که ازمایش ادرار دادم و عفونت داشتم و اون زمان به دلیل حاملگی نتونستم انتی بیوتیک کامی استفاده کنم و طی حاملگی یکی دوبار بی اختیاری داشتم ماه های اخر و بعد زایمان پیگی نشدم از زکان بارداریم 2 سال میگذره که دو سه ماهی یکبار ازمایش میدم عفونت دارم خون هم داخل ازمایش نشون میده هردفه انتی بیوتیک ک استفاده میکنم یک ماهی خوب میشم باز برمیگرده عفونتم و سوزش شدید میگیرم و جدیدن لباسم بوی ادرار میگیره انگار ک یکی دو قطره میاد اونم .بعد از د فع ادرار نیم ساعت بعد احساس میکنم مجاری ادراریم یه چی توش تکون میخوره یا نشت داره این حسو دارم (vcug) برام تجویز کردن مشکلی نداشتن عکسام خیلی کلافه شدم سنو از کلیه و مثانه هم گرفتم مشکلی نداشتم خواهش میکنم کمکم کنید تمام ازمایشاتم هم یه باکتری دیده شده باکتریشم باعث ایجاد سنگ شاخ گوزنی کلیه میشه .
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. من از چندسال پیش که آپاندیسم رو عمل کردم گفتن طی عمل مثانه م بسته شده و رفتم بیمارستان مثانه رو باز کردن ولی مجراش باریک شده و کامل تخلیه نمیکنه. الان هر نیم ساعت باید برم دستشویی. شب تا صبح خواب ندارم. دکتر ارولوژ گفتن بابد سیستوسکوپی کنم. مشکل میوم هم دارم که دکتر زنان گفتن نیاز به درمان نداره.تشخیص شما برای درمان چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سيستوسكوپي بايد انجام شود

 • تصویر کاربر عذرا جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده 51 ساله هستم و خانم و مجرد یائسه نشدم و مشکل من اینه که سه سالی هست که موقع احساس دفع به دستشویی نمیرسم ومرتب خودم رو خیس میکنم و ادرارم فشار نداره یعنی نصف ادرارم میریزه تو لباسم در ضمن بارداری نداشته ام و حتی در دستشویی نمیتونم بصورت ارادی جلوی ادرارم رو بگیرم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   عمل جراحي بي اختياري ادرار انجام دهيد

 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من سوزش ادرار دارم ازمایشم که دادم تو ادرارم خون بوده ،قبلا هم از انزال جلوگیری میکردم الان مشکلم مربوط به اونه یا ربطی به این مورد نداره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 4 هفته پیش)

   سيستوسكوپي بايد انجام شود

 • تصویر کاربر نیما سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. خداقوت. بنده ۳۰ سالم هست.وتقریبا ۸ سال پیش ک مجرد بودم چندقطره خون در ادرارم دیدم. رفتم پیش متخصص و سونو از مثانه وکلیه دادم. سنگ کلیه نداشتم و کارسنگینی هم اون زمان انجام نداده بودم و خداروشکر مشکلی نبود. الان بعداز ۸سال یک روز هست ک خون تو ادرارم هست(لخته کوچیک خون هم تو ادرار بود). بنظرتون چکار کنم؟؟؟
  با سپاس فراوان ازشما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   به اورولوژيست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشین.من هیچکدام از آن علایمی که نوشتین ندارم فقط یک زخم کوچک در مجرای خروج ادرار وجود داره.پزشک سیستوسکوپی را تجویز کرده به نظر شما لازم هست اقدام کنم.از سهرستان ارومیه هستم.ممنون ا
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   بله انجام دهيد

 • تصویر کاربر طاهره چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر،عرض کنم خدمت شما مادرم ۶۶ سالشه و بیماری دیابت داره ولی از سال پیش ،ادرارش منقطع میاد و مثانه ظاهرا کامل تخلیه نمیشه و بیش از ۷ یا ۸ بار احساس ادرارداره و باید سریع بره ،گاها هم ممکنه تا دستشویی برسه ادرارش چکه کنه . چندین بار احتباس ادراری و بعد عفونت داشته که دکتر متخصص با درمان دارویی عفونت و احتباس ادراری بهبود پیدا کرده .ولی این هفته بخاطر این مشکل مجبور شده سوند بگذاره . مشکل ایشون چی میتونه باشه باید چکار کنیم .ممنون از توجه شما .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   بايد نوار مثانه بگيرد

 • تصویر کاربر Ashoob جمعه ۴ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر من مدتیه تو پهلوی چپم احساس درد زیادی میکنم و موقع خوابیدن حس میکنم توده ای هست موقع ادرار درد و سوزش دارم تکرر ادرار دارم و دفعات دوم ب بعد ادرارم قطره ای میشه ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سونوگرافي از كليه ها انجام شود

  2. تصویر کاربر Ashoob پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   انجام دادم موردی نبود از رحم هم انجام دادم کولونوسکوپی هم انجام دادم پولیپ بود خارج کردن
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد

  4. تصویر کاربر Ashoob جمعه ۴ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)
   متشکرم نتیجه رو بهتون اطلاع میدم
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   تشكر

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر