علت سفید شدن پوست بیضه چیست؟

شکل گیری نقطه های سفید رنگ بر روی بیضه ها می تواند علل مختلفی داشته باشد که بعضی از آن ها خطری را برای بیمار ایجاد نمی کنند اما برخی دیگر از جمله مشکلات جدی سلامتی در افراد هستند. در این مقاله به دلیل پدیدار شدن نقطه های سفید بر روی بیضه ها می پردازیم.

معمولا وجود لکه سفید روی بیضه نگران کننده، نیست. اما به هر حال ممکن است به درمان نیاز داشته باشد. همچنین این احتمال وجود دارد که لکه های سفید رنگ روی بیضه نشانه ای از یک عفونت واگیردار جنسی (STI) باشد که در روابط جنسی منتقل می گردد.

این مقاله علل مختلف و احتمالی شکل گیری لکه های سفید رنگ بر روی بیضه ها را بررسی می کند و همچنین به شما می گوید چگونه از ایجاد این لکه ها پیشگیری کنید و در نهایت چه زمانی باید به ملاقات پزشک و درمان روی بیاورید.

علل پدیدار شدن لکه های سفید روی بیضه

دلایل و علل مختلفی وجود دارد که ممکن است دلیل اصلی برای به وجود آمدن این لکه ها باشند و هر کدام از این موارد نیاز به روش درمانی خاص خود را دارد.

جوش های سر سفید (White heads)

لکه های سر سفید در واقع نوعی جوش هستند که زمانی شکل می گیرند که منافذ زیر پوست از روغن، پوست مرده و یا دیگر مواد بی ارزش پر شوند. این مسدود شدن منافذ پوستی می تواند منجر به ایجاد التهاب و شکل گیری توده های گرد بر روی پوست شود. هر یک از این توده های دایره وار ممکن است رنگی سفید و روشن داشته باشد.

این لکه های سفید معمولا در نواحی خاصی از بدن شکل می گیرند که منافذ پوستی در آن ها بسیار بیشتر از نواحی دیگر باشد. به عنوان مثال صورت و سینه، اما احتمال شکل گیری سر سفیدها بر روی بیضه ها نیز وجود دارد.

جوش های سر سفید در حالت عمومی منجر به بروز علائم و عوارض جانبی دیگری نمی شوند و خطری سلامت بیمار را تهدید نخواهد کرد.

دانه های سرسفید

درمان جوش های سر سفید

این جوش یا توده های سر سفید و روشن معمولا بدون نیاز به درمان با گذر زمان از بین می روند. با این حال امکان درمان سریع تر این نقاط سرسفید به کمک دارو های تجویزی در خانه نظیر بنزویل پروکسید یا اسید سالسیلیک وجود دارد.

⚠ توجه: ناحیه بیضه ها بسیار حساس و خاص است، پس در صورتی که با استفاده از این دارو ها احساس خارش و قرمزی کردید، حتما درمان را متوقف کنید.

 موهای زیر پوستی

این نوع مشکل زمانی رخ می دهد که موی در حال رشد به جای خروج از پوست و حرکت به سمت مخالف، دوباره به سمت پیاز اصلی خود در زیر پوست برگردد. این اتفاق ممکن است در هر ناحیه ای از بدن که مو بر روی آن رشد می کند، رخ دهد که از جمله این نواحی می توان به بیضه ها اشاره کرد.

موهای این چنینی که به خوبی و نرمال رشد نمی کنند می توانند منجر به ایجاد توده های پر خارش شوند که احساس ناراحتی به بیمار خواهند داد. همچنین احتمال عفونی شدن آن ها و در نتیجه ایجاد مشکل فولیکولیت وجود دارد.

موهای مسدود شده

برای درمان موهای زیر پوستی چه باید کرد

اکثر موهایی که مطابق شرایط بالا به عقب رشد می کنند بدون نیاز به درمان از بین  می روند. با این حال استفاده از مواد دارویی اگزالاتی (exfoliant) جهت از بین بردن سلول های پوستی مرده می تواند سرعت بهبود آن ها را افزایش دهد.

⚠توجه: از کشیدن و حرکت دادن موهای به عقب رشد کرده، اجتناب کنید چرا که انجام این کار می تواند سرعت بهبود آنها را کاهش دهد و ریسک عفونت در بدن بیمار را بالا ببرد. استفاده از یک کرم استروید شاید بتواند در از بین بردن مشکل خارش بیمار کارساز باشد.

فولیکولیت چیست

فولیکولیت یک شرایط خاص است که در آن پیاز مو ملتهب می شود. این مشکل معمولا به دلیل یک عفونت خاص به وجود می آید و در نهایت می تواند منجر به شکل گیری لکه های سفید که حاوی چرک هستند بر روی پوست شود. این لکه ها می توانند خارش زا و بسیار آزاردهنده باشند اما خطری برای فرد به وجود نمی آورند.

فولیکولیت

درمان فولیکولیت

اکثر موارد فولیکولیت در بین افراد معمولی هستند و پس از چند روز بدون نیاز به درمان خاصی از بین می روند. عدم شیو کردن و اصلاح ناحیه یا نواحی مربوطه و همچنین اجتناب از پوشیدن لباس های زیر تنگ و چسبان می تواند به شما در پروسه بهبود کمک کنند. داروهای آنتی باکتریایی یا آنتی فونگالی موضعی نیز برای این مشکل در دسترس هستند و می توانند در از بین بردن هر چه سریع تر عفونت کارساز باشند.

زگیل تناسلی

بیماری و عفونت های واگیر دار جنسی مانند ویروس پاپیلومای انسانی و ویروس هرپس سیمپلکس، به ترتیب می توانند باعث ایجاد زگیل های تناسلی و تاول ها شوند.

زگیل های تناسلی معمولا می توانند به رنگ سفید، قهوه ای و یا برآمدگی هایی قرمز رنگ در آیند که در اطراف نواحی بیضه ها پدیدار می شوند. این زگیل ها می توانند خارش به وجود آورند ولی معمولا دردناک نیستند.

تاول های پر از مایعی که بر اثر ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد شده باشند ممکن است متلاشی شوند و مایعی که از آن ها خارج می شود منجر به درد و خارش بیشتر شود.

زگیل تناسلی

درمان قطعی زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی که در اثر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد شده باشند، به مرور زمان و بدون نیاز به درمان از بین می روند. اما در برخی موارد که ویروس مقاومت زیادی دارد به درمان پزشکی نیاز خواهید داشت.

برای درمان ویروس پاپیلومای انسانی، ممکن است پزشکان استفاده از کرمی که سیستم ایمنی را در از بین بردن لکه و زگیل ها کمک می کند، پیشنهاد نمایند. از جمله این کرم ها می توان به ایمیکویمود اشاره کرد. در برخی از موارد دیگر، کریوتراپی و یا عمل جراحی برای از بین بردن زگیل و زخم ها نیاز خواهد بود.

درمان استاندارد برای تاول های تناسلی که در اثر ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) پدیدار شده اند، داروهای ضد شیوع یا همان آنتی وایرال ها هستند. آنتی وایرال ها میزان فعالیت ویروس را کم می کنند اما خود ویروس اصلی را در بدن از بین نمی برند.

عفونت HPV اغلب هیچ گونه علائم یا مشکل سلامتی برای فرد به وجود نمی آورد. واکسن گارداسیل در برابر برخی انواع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) مصونیت ایجاد می کنند. این موارد سبب بروز سرطان های مقعد، دهانه رحم، دهان و گلو، آلت تناسلی مردانه، واژن، فرج و همچنین زگیل های تناسلی می شوند.

با این حال هر دو مورد بالا از عفونت های واگیر جنسی بسیار عفونی هستند. فردی که به ویروس اچ پی وی مبتلا است ممکن است پس از مدتی دوباره شاهد شکل گیری آن ها بر روی پوست باشد. ویروس هرپس سیمپلکس نیز ممکن است در بازه های زمانی دیگر دوباره دیده شود.

مطلب مرتبط: زگیل تناسلی در مردان و زنان چگونه درمان میشود؟ علت به وجود آمدن زگیل مقعدی چیست و چگونه درمان می شود؟ برای دانستن بر روی لینک زیر کلیک کنید.

زگیل تناسلی

نقاط فوردیکس

یکی دیگر از علل ایجاد لکه سفید روی بیضه نقاط فوردیکس هستند. نواحی فوردیکس (Fordyce spots) معمولا کوچک و برآمده هستند که رنگ آن ها نیز بین زرد و سفید است. این نواحی زمانی ایجاد می شوند که غده های مسئول ترشح روغن های پوستی بزرگ شوند. این غده های مسئول ترشح روغن که sebaceous نام دارند، از پیازهای مو جدا هستند.

نقاط فوردیکس بیشتر بر روی لب ها و داخل گونه ها پدیدار می شوند اما امکان شکل گیری آن ها در ناحیه تناسلی بدن نیز وجود دارد. این نقاط بی خطر هستند و امکان انتقال آن ها با رابطه جنسی به هیچ وجه وجود ندارد.

فوردیکس

درمان نقاط فوردیکس

نقاط و نواحی فوردیکس نیازی به درمان ندارند، چرا که منجر به ایجاد هیچ گونه علائمی نمی شوند و برای سلامت افراد خطری ندارند. با این حال امکان درمان آن ها به کمک کرم ها و عمل جراحی وجود دارد، آن هم در صورتی که افراد مایل به حذف آن ها از بدن باشند.

سیفلیس چه نوع بیماریست

سیفلیس یک عفونت واگیردار جنسی است که می تواند منجر به پدیدار شدن زخم های سفید بر روی ناحیه بیضه ها شود. این اتفاق در نتیجه عفونت و آلوده شدن به یک باکتری بسیار واگیردار به نام ترپونما پالیدوم رخ می دهد.

در صورتی که درمانی انجام نشود، بیماری سیفلیس می تواند منجر به اتفاقات خطرناک و شدید برای سلامت شود که از جمله آن ها می توان به فلج شدن و زوال عقل اشاره کرد.

سیفلیس

درمان بیماری سیفلیس

افرادی که با مشکل سیفلیس دست و پنجه نرم می کنند باید از آنتی بیوتیک ها برای درمان خود استفاده کنند. این دسته از افراد باید درمان را هر چه سریع تر آغاز کنند چرا که خطرات و آسیب هایی که سیفلیس وارد می کند معمولا قابل برگشت نیستند. حتی پس از درمان موفق نیز ممکن است فرد در آینده دوباره با آن روبرو شود.

استفاده از کاندوم

پیشگیری از ایجاد لکه سفید روی بیضه

اثر بخش ترین روش برای پیشگیری از شکل گیری نقاط سفید بر روی بیضه ها، اجتناب از روابط جنسی بدون اقدامات احتیاطی و محافظه کارانه است. با این کار احتمال ابتلای شما به عفونت های واگیردار جنسی کاهش می یابد. همین عفونت های واگیر یا STI هستند که موجب می شوند نقاط و لکه های سفید به همراه علائم خاص پدیدار شوند.

از جمله دیگر پیشنهادات و روش های منطقی که می توانند احتمال شکل گیری لکه های سفید بر روی بیضه ها و ناحیه تناسلی را کاهش دهند، می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • اجتناب از پوشیدن لباس های زیر تنگ و چسبان
 • تمیز کردن بیضه ها به صورت مرتب
 • کاهش زمان حضور در نواحی گرم با دمای بالا
 • شست و شوی ناحیه تناسلی و بیضه ها پس از ورزش و فعالیت های بدنی که منجر به تعریق می شوند.

امکان اجتناب و پیشگیری از برخی دلایل ایجاد لکه های سفید نظیر نقاط فوردیکس وجود ندارد.

عمل واریکوسل

زمان مراجعه به پزشک برای لکه های سفید

اگر پس از گذشتن چند هفته و علی رغم استفاده از داروهای غیر تجویزی در خانه، این لکه های سفید ناپدید نشدند، بهتر است حتما با پزشک خود مشورت کنید.

پزشکان عمومی و متخصص می توانند بفهمند که آیا این لکه ها در اثر شرایط و بیماری های شدید و خطرناک ایجاد شده اند یا خیر و همچنین در مورد بهترین روش برای درمان آنها به شما مشورت دهند.

اگر در کنار این لکه های سفید علائم دیگری نیز پدیدار شدند، رفتن به ملاقات پزشک ضروری است. از جمله این علائم می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • زخم و قرمزی پوست
 • تخلیه غیر طبیعی
 • درد
 • ورم
 • حس سوزش در حین ادرار کردن
 • درد در ناحیه تناسلی پس از رابطه جنسی

برای ایجاد لکه های سفید بر روی بیضه ها دلایل مختلفی وجود دارد. در بیشتر موارد این نقاط سفید آسیبی به فرد وارد نمی کنند اما برخی از افراد ممکن است تمایل داشته باشند که آن ها را درمان کنند. هر فردی که علائم اضافی و جانبی در کنار این لکه های سفید دارد بهتر است به ملاقات پزشک برود و از وی راهنمایی بخواهد.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص درمان بیماری های جنسی مردان

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر Hossein شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 125 مشاهده پرسش
  سه سال است که به تجویز پزشک اورولوژ کپسول تامسولوسین وکلسیترول استفاده میکنم پس از مدت کوتاهی از زمان مضرف آنها بعد از نزدیکی ویا خود ارضایی منی از من خارج نمی‌شود و مشکل واریکوسل هم ندارم سن من 70 است لطفا علت وراه درمان راعنایت فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   از تامسولوزین است قطع شود

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 148 مشاهده پرسش
  سلام
  من 28 سالمه و بیضه چپم تقریبا 5 سانت و 6 میل و بیضه راستم 5 سانت طول دارن و قطرشونم حدودا 4 میل با هم اختلاف داره...
  اندازه طبیعی هست؟
  و اینکه تو 5 سال گذشته یه مقدار بیضه چپ در حد همون 5 ..6 میل بزرگتر از راست شده
  طبیعب هست؟
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   مشكلي نداريد

 • تصویر کاربر بیژن دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 140 مشاهده پرسش
  اینجانب 39 ساله می باشم ومدت حدودا 3ماه است که دچار اختلال نعوذ شده و الت تناسلی مو قع تحریک مانند قبل صد درصد سفت نمی شودو مدت 1ماه است که موقع نزدیکی شل وسفت شده و بعد از چندبار سرکوب شل میشود وممکن است در حالت شلی به ارگانسم برسد لطفا مرا راهنمایی فرمایید ممنون از سایت مفید و کارامدتان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تادالافيل ده ميلي ميل كنيد به مدت ده روز

  2. تصویر کاربر بیژن جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 سال پیش)
   با سلام
   اقای دکتر چیزی که ذهن مرا درگیر کرده اینست که ایا راهی هست که بتوان طول و قطر الت تناسلی را زیاد کرد ممنون میشوم راهنمایی کنید
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   خير راهي نيست

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حمزه شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتردکتر جان بنده26 سال سن دارم ووتقریبا دوسالی میشع نعوظ شبانه یا ندارم یا خیلی کم اگه دارم هم سسته و با جنس مخالف و حین رابطه جنسی هم نعوظم کاملا سسته و زود میخوابه ازمایش خون و تستروون و پرولاکتین و حتی سونوگرافی رنگی داپلر پنیس رو دادم و مشکل روحی ندارم دکتر گفته مشکل نداری ولی من اصلا نمیتونم به نعوظ برسم خواستم بدونم مشکل از کجاست واقعا کلی ام ازمایش دادم و همه چی بررسی شده جای شهوت دارم خیلی زیاد ولی نعوظ نه خود ارضایی هم که اصلا نمیتونم بکنم و با دست و دهانم که اصلا تحریک نمیشه آلتم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

  2. تصویر کاربر حمزه چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 2 سال پیش)
   ممنون دکتر خواستم بدونم دلیل مشکل و بیماریم چی هستش؟مکل جسمیه با وجود این آزمایشات؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   جنبه فكري ،، ذهني دارد

  4. تصویر کاربر حمزه جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 2 سال پیش)
   ممنون از شما دکتر امکان هست عضلات آلت ضعیف شده باشه؟باید از کجا بدونم اینو
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   خير

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر مسعود چهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 118 مشاهده پرسش
  سلام و‌عرض ادب
  جناب دکتر من ۴هفته پیش عمل فتخ و‌هیدروسل سمت راست به صورت همزمان انجام دادم...
  الان به شدت بضیه سمت راستک اویزن و‌سفت شده و‌حتی تغییر سایز داده!!! و لوله های متصل به بیضیه متور شدن !!!
  درد اصلا ندارم‌ اما بسیار نگرانم!!!
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   روزي يك عدد شياف ايندومتاسين ٢٥٠ ميلي گرم استعمال كنيد و استراحت داشته باشيد خوب مي شويد

 • تصویر کاربر عماد جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  با سلام، پوست بیضه همسرم مدتیه نقطه نقطه لکه سفیدمیزنه ،و اینا بهم رسیدن و شدن یه لکه سفید بزرگ، رو به سوراخ معقد هم بصورت پراکنده وجود دار، گاهی بسیار بسیار خارش داره،دوساله اینشکلی شده عکسشم میفرستم براتون،خودش استرس داره از بیماری برص،لطفا بگید چه مریضیه و باید چه اقدامی کنیم،سپاس از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   مشاوره با متخصص پوست

 • تصویر کاربر شهاب جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 134 مشاهده پرسش
  باسلام...من ۴۲سالمه۲۰سال ازدواج کردم طول این مدت یک رابط جنسی فوق‌العاده داشتم ک بعضی از روزها دوالی سه بار ومیانگین درهفته هرروز یک بار راداشتم..ب یک بار دقیقاً بعداز جراحی هرنی کشاله این میل ب صفر رسیده است..از نظر فکری دلم میخواد ولی نعوظ ندارم..بعداز یک سال از جراحی احساس درد دارم..فقد بعدازجراحی اضافه وزن پیدا کردم..درد دراطراف پهلو چپ و راست هم دارم..احساس میکنم ازطول آلتم هم کم شده..آیا بامصرف دارو میتوانم ب شرایط قبل برگردم... لطفاً راهنماییم کنید هردو نفرمان عذاب میکشیم..تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه قرص تادالافيل ميل كنيد

 • تصویر کاربر سپهر دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 125 مشاهده پرسش
  من 50 سالم است حدود چند سالی است میل جنسی ندارم و خودم هروقت خواستم نزدیکی کنم آلتم در عرض چند ثانیه حالت نیمه نعوظ میگیره و یه مقدار در سر آلت ترشح دارم و نعوظ کاملا تعطیل می شه و دیگه نمی تونم نزدیکی کنم
  لطفا راهنمایی ام کنید . با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   قرص تادالافيل يك ساعت قبل از نزديكي

 • تصویر کاربر حیدر شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 113 مشاهده پرسش
  جناب دکتر حیدرم واقعا این چیه از کجا اومده واقعا هیچ راهی برای برطرف کردنش نیست خیلی ناراحتم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سوال شما چيه

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سوال شما چيه

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 162 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  اکثر جاها خوندم که اندازه بیضه طبیعی 5.2 +_ 0.6 باید باشه
  اما بیضه من حدود 4 تا 4.2 هستش( البته خودم تندازه گرفتم و شاید خیلی دقیق نباشه) حالا سوالم اینه که آیا این اندازه طبیعیه یا کوچیه و میتونه مشکل زا باشه؟ و آیا نیازی به مراجعه حضوری برای تشخیص دقیق تر به پزشک هست یا نه؟ سنم 28 سال است.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   طبيعي است

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر