علت سفید شدن پوست بیضه چیست؟

شکل گیری نقطه های سفید رنگ بر روی بیضه ها می تواند علل مختلفی داشته باشد که بعضی از آن ها خطری را برای بیمار ایجاد نمی کنند اما برخی دیگر از جمله مشکلات جدی سلامتی در افراد هستند. در این مقاله به دلیل پدیدار شدن نقطه های سفید بر روی بیضه ها می پردازیم.

معمولا وجود لکه سفید روی بیضه نگران کننده، نیست. اما به هر حال ممکن است به درمان نیاز داشته باشد. همچنین این احتمال وجود دارد که لکه های سفید رنگ روی بیضه نشانه ای از یک عفونت واگیردار جنسی (STI) باشد که در روابط جنسی منتقل می گردد.

این مقاله علل مختلف و احتمالی شکل گیری لکه های سفید رنگ بر روی بیضه ها را بررسی می کند و همچنین به شما می گوید چگونه از ایجاد این لکه ها پیشگیری کنید و در نهایت چه زمانی باید به ملاقات پزشک و درمان روی بیاورید.

علل پدیدار شدن لکه های سفید روی بیضه

دلایل و علل مختلفی وجود دارد که ممکن است دلیل اصلی برای به وجود آمدن این لکه ها باشند و هر کدام از این موارد نیاز به روش درمانی خاص خود را دارد.

جوش های سر سفید (White heads)

لکه های سر سفید در واقع نوعی جوش هستند که زمانی شکل می گیرند که منافذ زیر پوست از روغن، پوست مرده و یا دیگر مواد بی ارزش پر شوند. این مسدود شدن منافذ پوستی می تواند منجر به ایجاد التهاب و شکل گیری توده های گرد بر روی پوست شود. هر یک از این توده های دایره وار ممکن است رنگی سفید و روشن داشته باشد.

این لکه های سفید معمولا در نواحی خاصی از بدن شکل می گیرند که منافذ پوستی در آن ها بسیار بیشتر از نواحی دیگر باشد. به عنوان مثال صورت و سینه، اما احتمال شکل گیری سر سفیدها بر روی بیضه ها نیز وجود دارد.

جوش های سر سفید در حالت عمومی منجر به بروز علائم و عوارض جانبی دیگری نمی شوند و خطری سلامت بیمار را تهدید نخواهد کرد.

دانه های سرسفید

درمان جوش های سر سفید

این جوش یا توده های سر سفید و روشن معمولا بدون نیاز به درمان با گذر زمان از بین می روند. با این حال امکان درمان سریع تر این نقاط سرسفید به کمک دارو های تجویزی در خانه نظیر بنزویل پروکسید یا اسید سالسیلیک وجود دارد.

⚠ توجه: ناحیه بیضه ها بسیار حساس و خاص است، پس در صورتی که با استفاده از این دارو ها احساس خارش و قرمزی کردید، حتما درمان را متوقف کنید.

 موهای زیر پوستی

این نوع مشکل زمانی رخ می دهد که موی در حال رشد به جای خروج از پوست و حرکت به سمت مخالف، دوباره به سمت پیاز اصلی خود در زیر پوست برگردد. این اتفاق ممکن است در هر ناحیه ای از بدن که مو بر روی آن رشد می کند، رخ دهد که از جمله این نواحی می توان به بیضه ها اشاره کرد.

موهای این چنینی که به خوبی و نرمال رشد نمی کنند می توانند منجر به ایجاد توده های پر خارش شوند که احساس ناراحتی به بیمار خواهند داد. همچنین احتمال عفونی شدن آن ها و در نتیجه ایجاد مشکل فولیکولیت وجود دارد.

موهای مسدود شده

برای درمان موهای زیر پوستی چه باید کرد

اکثر موهایی که مطابق شرایط بالا به عقب رشد می کنند بدون نیاز به درمان از بین  می روند. با این حال استفاده از مواد دارویی اگزالاتی (exfoliant) جهت از بین بردن سلول های پوستی مرده می تواند سرعت بهبود آن ها را افزایش دهد.

⚠توجه: از کشیدن و حرکت دادن موهای به عقب رشد کرده، اجتناب کنید چرا که انجام این کار می تواند سرعت بهبود آنها را کاهش دهد و ریسک عفونت در بدن بیمار را بالا ببرد. استفاده از یک کرم استروید شاید بتواند در از بین بردن مشکل خارش بیمار کارساز باشد.

فولیکولیت چیست

فولیکولیت یک شرایط خاص است که در آن پیاز مو ملتهب می شود. این مشکل معمولا به دلیل یک عفونت خاص به وجود می آید و در نهایت می تواند منجر به شکل گیری لکه های سفید که حاوی چرک هستند بر روی پوست شود. این لکه ها می توانند خارش زا و بسیار آزاردهنده باشند اما خطری برای فرد به وجود نمی آورند.

فولیکولیت

درمان فولیکولیت

اکثر موارد فولیکولیت در بین افراد معمولی هستند و پس از چند روز بدون نیاز به درمان خاصی از بین می روند. عدم شیو کردن و اصلاح ناحیه یا نواحی مربوطه و همچنین اجتناب از پوشیدن لباس های زیر تنگ و چسبان می تواند به شما در پروسه بهبود کمک کنند. داروهای آنتی باکتریایی یا آنتی فونگالی موضعی نیز برای این مشکل در دسترس هستند و می توانند در از بین بردن هر چه سریع تر عفونت کارساز باشند.

زگیل تناسلی

بیماری و عفونت های واگیر دار جنسی مانند ویروس پاپیلومای انسانی و ویروس هرپس سیمپلکس، به ترتیب می توانند باعث ایجاد زگیل های تناسلی و تاول ها شوند.

زگیل های تناسلی معمولا می توانند به رنگ سفید، قهوه ای و یا برآمدگی هایی قرمز رنگ در آیند که در اطراف نواحی بیضه ها پدیدار می شوند. این زگیل ها می توانند خارش به وجود آورند ولی معمولا دردناک نیستند.

تاول های پر از مایعی که بر اثر ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد شده باشند ممکن است متلاشی شوند و مایعی که از آن ها خارج می شود منجر به درد و خارش بیشتر شود.

زگیل تناسلی

درمان قطعی زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی که در اثر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد شده باشند، به مرور زمان و بدون نیاز به درمان از بین می روند. اما در برخی موارد که ویروس مقاومت زیادی دارد به درمان پزشکی نیاز خواهید داشت.

برای درمان ویروس پاپیلومای انسانی، ممکن است پزشکان استفاده از کرمی که سیستم ایمنی را در از بین بردن لکه و زگیل ها کمک می کند، پیشنهاد نمایند. از جمله این کرم ها می توان به ایمیکویمود اشاره کرد. در برخی از موارد دیگر، کریوتراپی و یا عمل جراحی برای از بین بردن زگیل و زخم ها نیاز خواهد بود.

درمان استاندارد برای تاول های تناسلی که در اثر ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) پدیدار شده اند، داروهای ضد شیوع یا همان آنتی وایرال ها هستند. آنتی وایرال ها میزان فعالیت ویروس را کم می کنند اما خود ویروس اصلی را در بدن از بین نمی برند.

عفونت HPV اغلب هیچ گونه علائم یا مشکل سلامتی برای فرد به وجود نمی آورد. واکسن گارداسیل در برابر برخی انواع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) مصونیت ایجاد می کنند. این موارد سبب بروز سرطان های مقعد، دهانه رحم، دهان و گلو، آلت تناسلی مردانه، واژن، فرج و همچنین زگیل های تناسلی می شوند.

با این حال هر دو مورد بالا از عفونت های واگیر جنسی بسیار عفونی هستند. فردی که به ویروس اچ پی وی مبتلا است ممکن است پس از مدتی دوباره شاهد شکل گیری آن ها بر روی پوست باشد. ویروس هرپس سیمپلکس نیز ممکن است در بازه های زمانی دیگر دوباره دیده شود.

مطلب مرتبط: زگیل تناسلی در مردان و زنان چگونه درمان میشود؟ علت به وجود آمدن زگیل مقعدی چیست و چگونه درمان می شود؟ برای دانستن بر روی لینک زیر کلیک کنید.

زگیل تناسلی

نقاط فوردیکس

یکی دیگر از علل ایجاد لکه سفید روی بیضه نقاط فوردیکس هستند. نواحی فوردیکس (Fordyce spots) معمولا کوچک و برآمده هستند که رنگ آن ها نیز بین زرد و سفید است. این نواحی زمانی ایجاد می شوند که غده های مسئول ترشح روغن های پوستی بزرگ شوند. این غده های مسئول ترشح روغن که sebaceous نام دارند، از پیازهای مو جدا هستند.

نقاط فوردیکس بیشتر بر روی لب ها و داخل گونه ها پدیدار می شوند اما امکان شکل گیری آن ها در ناحیه تناسلی بدن نیز وجود دارد. این نقاط بی خطر هستند و امکان انتقال آن ها با رابطه جنسی به هیچ وجه وجود ندارد.

فوردیکس

درمان نقاط فوردیکس

نقاط و نواحی فوردیکس نیازی به درمان ندارند، چرا که منجر به ایجاد هیچ گونه علائمی نمی شوند و برای سلامت افراد خطری ندارند. با این حال امکان درمان آن ها به کمک کرم ها و عمل جراحی وجود دارد، آن هم در صورتی که افراد مایل به حذف آن ها از بدن باشند.

سیفلیس چه نوع بیماریست

سیفلیس یک عفونت واگیردار جنسی است که می تواند منجر به پدیدار شدن زخم های سفید بر روی ناحیه بیضه ها شود. این اتفاق در نتیجه عفونت و آلوده شدن به یک باکتری بسیار واگیردار به نام ترپونما پالیدوم رخ می دهد.

در صورتی که درمانی انجام نشود، بیماری سیفلیس می تواند منجر به اتفاقات خطرناک و شدید برای سلامت شود که از جمله آن ها می توان به فلج شدن و زوال عقل اشاره کرد.

سیفلیس

درمان بیماری سیفلیس

افرادی که با مشکل سیفلیس دست و پنجه نرم می کنند باید از آنتی بیوتیک ها برای درمان خود استفاده کنند. این دسته از افراد باید درمان را هر چه سریع تر آغاز کنند چرا که خطرات و آسیب هایی که سیفلیس وارد می کند معمولا قابل برگشت نیستند. حتی پس از درمان موفق نیز ممکن است فرد در آینده دوباره با آن روبرو شود.

استفاده از کاندوم

پیشگیری از ایجاد لکه سفید روی بیضه

اثر بخش ترین روش برای پیشگیری از شکل گیری نقاط سفید بر روی بیضه ها، اجتناب از روابط جنسی بدون اقدامات احتیاطی و محافظه کارانه است. با این کار احتمال ابتلای شما به عفونت های واگیردار جنسی کاهش می یابد. همین عفونت های واگیر یا STI هستند که موجب می شوند نقاط و لکه های سفید به همراه علائم خاص پدیدار شوند.

از جمله دیگر پیشنهادات و روش های منطقی که می توانند احتمال شکل گیری لکه های سفید بر روی بیضه ها و ناحیه تناسلی را کاهش دهند، می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • اجتناب از پوشیدن لباس های زیر تنگ و چسبان
 • تمیز کردن بیضه ها به صورت مرتب
 • کاهش زمان حضور در نواحی گرم با دمای بالا
 • شست و شوی ناحیه تناسلی و بیضه ها پس از ورزش و فعالیت های بدنی که منجر به تعریق می شوند.

امکان اجتناب و پیشگیری از برخی دلایل ایجاد لکه های سفید نظیر نقاط فوردیکس وجود ندارد.

عمل واریکوسل

زمان مراجعه به پزشک برای لکه های سفید

اگر پس از گذشتن چند هفته و علی رغم استفاده از داروهای غیر تجویزی در خانه، این لکه های سفید ناپدید نشدند، بهتر است حتما با پزشک خود مشورت کنید.

پزشکان عمومی و متخصص می توانند بفهمند که آیا این لکه ها در اثر شرایط و بیماری های شدید و خطرناک ایجاد شده اند یا خیر و همچنین در مورد بهترین روش برای درمان آنها به شما مشورت دهند.

اگر در کنار این لکه های سفید علائم دیگری نیز پدیدار شدند، رفتن به ملاقات پزشک ضروری است. از جمله این علائم می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • زخم و قرمزی پوست
 • تخلیه غیر طبیعی
 • درد
 • ورم
 • حس سوزش در حین ادرار کردن
 • درد در ناحیه تناسلی پس از رابطه جنسی

برای ایجاد لکه های سفید بر روی بیضه ها دلایل مختلفی وجود دارد. در بیشتر موارد این نقاط سفید آسیبی به فرد وارد نمی کنند اما برخی از افراد ممکن است تمایل داشته باشند که آن ها را درمان کنند. هر فردی که علائم اضافی و جانبی در کنار این لکه های سفید دارد بهتر است به ملاقات پزشک برود و از وی راهنمایی بخواهد.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص درمان بیماری های جنسی مردان

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آرمین شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 327 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  بنده حدود 9 ماه پیش حین اصلاح آلت تناسلی با تیغ دچار خراشیدگی روی پوست زیر آلت جایی که متصل به پوست بیضه می باشد شدم و در همان روز از اسپری تاخیری استفاده کردم که با عث سوزش شدید در آن ناحیه شدم و پس از ارتباط جنسی با طرف مقابل در همان روز متوجه بوی عفونت از واژن طرف مقابلم شدم که در حین رابطه هم به دلیل استفاده از اسپری سوزش شدید داشتم تا اینکه روز دوم متوجه ترشح زرد رنگ و بوی عفونت از همان جای سوزش در واقع زیر آلت و پوست بیضه شدم و خودم به طور خود درمان چندین بار طی چند روز پس از شستشو با آب و صابون با بتادین و پنبه پانسمان کردم تا اینکه زخم و ترشح و بوی عفونت برطرف شد . ولی از آن به بعد موقع لمس آن نواحی و در حین نعوظ و رابطه احساس سوزش در همان ناحیه را دارم . ولی از نظر ظاهری تقریبا برآمدگیهای جوش مانند سفید روی آلت و زیر آلت بوجود آمده که دقیقا نمیدانم جای رشد مو هست که به این شکل طبیعی است یا عفونت . خیلی لطف بزرگی در حق بنده میفرمایید راهنمایی بفرمایید . در ضمن موقع اصلاح هم استرس میگیرم چون سوزش دارد.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 11 ماه پیش)

   روزي نصف قرص تاوانكس ميل كنيد يك هفته

 • تصویر کاربر بهروز دوشنبه ۱۴ مهر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  حدود نزدیک به ۱۰ماه هست لکه سفید رنگ روی بیضه چپم هست که اون ناحیه کمی خشک در بعضی مواقع خارش و سوزش دارد ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۴ مهر ۹۹( 11 ماه پیش)

   بايد به متخصص پوست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر افتخاری جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  باسلام از۹۵فشارخون دارم که بعضی وقتابرروابط زناشویی تاثیرمیکنه یاخوبه یانعوذکامل نیس استرس میادسفت نمیشه وبدنم گرم میشه درکل جنسینگ ویوهمبین وسیدنافیل وتیافیل وویزارسین مصرف کردم وترازولکس تیافیل بهتره لطفاقویتروبهترشوتجویزفرمایبدممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)

   قوي تر نيست

 • تصویر کاربر پدرام دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من حدود ۳ ۴ سالیه خارش پوست بیضه دارم رنگ بیضه هم تغییری نکرده که شدید نیست خارش حدود ۲ ۳ ماه پیش دکتر رفتم کرم کاندولا کلوتریمازول زینک اکساید گفتن مصرف کنید که کردم و کمی خوب شده ولی تا ول میکنم خارش عین قبل میشه به مدت تقریبا یک ماه استفاده کردم ولی تا ول کردم باز برگشت دوباره شروع به مصرف کردم و باز هم عین قبل
  1. تصویر کاربر پدرام چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   و یک چیز دیگر هم‌اضافه کنم یادمه موقعی که سنم کمتر بود با لیف محکم میکشیدم پوست بیضرو چون در بچگی حس خوبی داشت و متوجه نبودم
  2. تصویر کاربر پدرام چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   این هم عکس هایی از پوست بیضه
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)

   به متخصص پوست مراجعه كنيد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر E.am شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من آقای ۳۱ساله هستم ازدواج کردم احساس خارش شدید میکنم و نقاطی شبیه فوردیکس مشهود هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)

   به متخصص پوست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر واحد دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشيد
  آقاي دكتر ،،روي پوست بيضه همسرم حالت خشكي و سفيدك بوجود آمده و همسرم خودش از پماد تتراسكلين استفاده ميكنه،،بهشون گفتم كه به دكتر مراجعه كنن ولي باز هم از همون پماد استفاده ميكنن.لطفا راهنماييم كنيد.با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)

   به متخصص پوست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر امير شنبه ۸ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام جناب دكتر بنده ٣٠سال سن دارم كه طبق سوال قبلي كه از شما پرسيدم كه سوال رو باكد پيگيري mguP738059 كه من تورم در ناحيه بالاي بيضه كه وصله به طناب بيضه داشتم همراه باسوزش و درد در ناحيه بيضه و زير تنه آلت تناسلي كه شما براي من سيپروفلوكساسين٢٥٠به مدت ١٠روز تجويز كرديد كه الان به مدت ٥روز استفاده كردم رنگ بيضه كه تيره بود تقريبا شفاف تر شده ولي هنوز تورم در ناحيه سربيضه مانند رگ امتداد داره تا طناب بيضه وجود داره و سوزش كمتر شده ولي كاملا قطع نشده مخصوصا زير تنه آلت تناسليم سوزش كماكان وجود داره به نظر شما دكتر اين سيپروفلوكساسين ٢٥٠ كه طبق گفته شما تا ٥روز ديگه بايد استفاده كنم اين درد و تورم رو تموم ميكنه يا بايد چيز ديگري هم استفاده كنم ممنون از پاسخ شما دكتر عزيز و فهيم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۸ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)

   لازم نيست چيزي مصرف كنيد

 • تصویر کاربر yaser شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من یک هفته در اب گرم نشستم و درد کنترل شد ولی کامل نه دیروز سونوگرافی دادم که پیوست فرستادم . لطفا مطالعه و راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر yaser پنجشنبه ۱۶ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   نتیجه سونوگرافی
  2. تصویر کاربر yaser پنجشنبه ۱۶ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   عکس سونو
  3. تصویر کاربر yaser پنجشنبه ۱۶ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   عکس چرا اپلود نمیشه
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   كيست اپيديديم مي باشد مهم نيست

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من بیست سالمه و دو ماهه بعد از رابطه جنسی دچار درد بیضه شدم و قسمتی از مثانم هم درد میکنه، آیا عفونت دارم؟ توی عکس مشخص کردم کجا درد دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك ١٠٠ ميلي استعمال كنيد و روزي يك عدد قرص تارانكس ٥٠٠ ميلي ميل كنيد يك هفته

 • تصویر کاربر مهسا پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  سلام‌آقای دکتر.من دختری هستم ۴۳ساله.هنوز ازدواج نکرده ام.با آقایی آشنا شدم که دچار سندرم کالمن هستند.ایشان گفتند که به دلیل این عارضه بیضه هاشون رشد بسیار کمی داشته و قدرت باروری هم ندارند ولی از لحاظ روابط جنسی مشکلی ندارند.ظاهر ایشان هم کاملا مردانه است.تزریق همورمون تستستورون هم ماهیانه انجام میدند.سوال من اینه که آیا شما توصیه میکنید ازدواج با ایشان را اگه قصد بچه دار شدن من نداشته باشم.؟و اینکه آیا با توجه به اینکه تستستورون تزریق میکنن این تزریق باعث نمیشه رفتارهای جنسی بیمارگونه داشته باشند و نرمال نباشند در برقراری رابطه نسبت به فردی که به طور طبیعی هورمون ترشح میشه در بدنشون؟
  1. تصویر کاربر مهسا پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 1 سال پیش)
   دکتر چرا جواب ندادید من ۱۰ هزارتومن هم هزینه پرداخت کردم
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   ازدواج با ايشان اشكالي نداره

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر