علت سفید شدن پوست بیضه چیست؟

شکل گیری نقطه های سفید رنگ بر روی بیضه ها می تواند علل مختلفی داشته باشد که بعضی از آن ها خطری را برای بیمار ایجاد نمی کنند اما برخی دیگر از جمله مشکلات جدی سلامتی در افراد هستند. در این مقاله به دلیل پدیدار شدن نقطه های سفید بر روی بیضه ها می پردازیم.

معمولا وجود لکه سفید روی بیضه نگران کننده، نیست. اما به هر حال ممکن است به درمان نیاز داشته باشد. همچنین این احتمال وجود دارد که لکه های سفید رنگ روی بیضه نشانه ای از یک عفونت واگیردار جنسی (STI) باشد که در روابط جنسی منتقل می گردد.

این مقاله علل مختلف و احتمالی شکل گیری لکه های سفید رنگ بر روی بیضه ها را بررسی می کند و همچنین به شما می گوید چگونه از ایجاد این لکه ها پیشگیری کنید و در نهایت چه زمانی باید به ملاقات پزشک و درمان روی بیاورید.

علل پدیدار شدن لکه های سفید روی بیضه

دلایل و علل مختلفی وجود دارد که ممکن است دلیل اصلی برای به وجود آمدن این لکه ها باشند و هر کدام از این موارد نیاز به روش درمانی خاص خود را دارد.

جوش های سر سفید (White heads)

لکه های سر سفید در واقع نوعی جوش هستند که زمانی شکل می گیرند که منافذ زیر پوست از روغن، پوست مرده و یا دیگر مواد بی ارزش پر شوند. این مسدود شدن منافذ پوستی می تواند منجر به ایجاد التهاب و شکل گیری توده های گرد بر روی پوست شود. هر یک از این توده های دایره وار ممکن است رنگی سفید و روشن داشته باشد.

این لکه های سفید معمولا در نواحی خاصی از بدن شکل می گیرند که منافذ پوستی در آن ها بسیار بیشتر از نواحی دیگر باشد. به عنوان مثال صورت و سینه، اما احتمال شکل گیری سر سفیدها بر روی بیضه ها نیز وجود دارد.

جوش های سر سفید در حالت عمومی منجر به بروز علائم و عوارض جانبی دیگری نمی شوند و خطری سلامت بیمار را تهدید نخواهد کرد.

دانه های سرسفید

درمان جوش های سر سفید

این جوش یا توده های سر سفید و روشن معمولا بدون نیاز به درمان با گذر زمان از بین می روند. با این حال امکان درمان سریع تر این نقاط سرسفید به کمک دارو های تجویزی در خانه نظیر بنزویل پروکسید یا اسید سالسیلیک وجود دارد.

⚠ توجه: ناحیه بیضه ها بسیار حساس و خاص است، پس در صورتی که با استفاده از این دارو ها احساس خارش و قرمزی کردید، حتما درمان را متوقف کنید.

 موهای زیر پوستی

این نوع مشکل زمانی رخ می دهد که موی در حال رشد به جای خروج از پوست و حرکت به سمت مخالف، دوباره به سمت پیاز اصلی خود در زیر پوست برگردد. این اتفاق ممکن است در هر ناحیه ای از بدن که مو بر روی آن رشد می کند، رخ دهد که از جمله این نواحی می توان به بیضه ها اشاره کرد.

موهای این چنینی که به خوبی و نرمال رشد نمی کنند می توانند منجر به ایجاد توده های پر خارش شوند که احساس ناراحتی به بیمار خواهند داد. همچنین احتمال عفونی شدن آن ها و در نتیجه ایجاد مشکل فولیکولیت وجود دارد.

موهای مسدود شده

برای درمان موهای زیر پوستی چه باید کرد

اکثر موهایی که مطابق شرایط بالا به عقب رشد می کنند بدون نیاز به درمان از بین  می روند. با این حال استفاده از مواد دارویی اگزالاتی (exfoliant) جهت از بین بردن سلول های پوستی مرده می تواند سرعت بهبود آن ها را افزایش دهد.

⚠توجه: از کشیدن و حرکت دادن موهای به عقب رشد کرده، اجتناب کنید چرا که انجام این کار می تواند سرعت بهبود آنها را کاهش دهد و ریسک عفونت در بدن بیمار را بالا ببرد. استفاده از یک کرم استروید شاید بتواند در از بین بردن مشکل خارش بیمار کارساز باشد.

فولیکولیت چیست

فولیکولیت یک شرایط خاص است که در آن پیاز مو ملتهب می شود. این مشکل معمولا به دلیل یک عفونت خاص به وجود می آید و در نهایت می تواند منجر به شکل گیری لکه های سفید که حاوی چرک هستند بر روی پوست شود. این لکه ها می توانند خارش زا و بسیار آزاردهنده باشند اما خطری برای فرد به وجود نمی آورند.

فولیکولیت

درمان فولیکولیت

اکثر موارد فولیکولیت در بین افراد معمولی هستند و پس از چند روز بدون نیاز به درمان خاصی از بین می روند. عدم شیو کردن و اصلاح ناحیه یا نواحی مربوطه و همچنین اجتناب از پوشیدن لباس های زیر تنگ و چسبان می تواند به شما در پروسه بهبود کمک کنند. داروهای آنتی باکتریایی یا آنتی فونگالی موضعی نیز برای این مشکل در دسترس هستند و می توانند در از بین بردن هر چه سریع تر عفونت کارساز باشند.

زگیل تناسلی

بیماری و عفونت های واگیر دار جنسی مانند ویروس پاپیلومای انسانی و ویروس هرپس سیمپلکس، به ترتیب می توانند باعث ایجاد زگیل های تناسلی و تاول ها شوند.

زگیل های تناسلی معمولا می توانند به رنگ سفید، قهوه ای و یا برآمدگی هایی قرمز رنگ در آیند که در اطراف نواحی بیضه ها پدیدار می شوند. این زگیل ها می توانند خارش به وجود آورند ولی معمولا دردناک نیستند.

تاول های پر از مایعی که بر اثر ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد شده باشند ممکن است متلاشی شوند و مایعی که از آن ها خارج می شود منجر به درد و خارش بیشتر شود.

زگیل تناسلی

درمان قطعی زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی که در اثر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد شده باشند، به مرور زمان و بدون نیاز به درمان از بین می روند. اما در برخی موارد که ویروس مقاومت زیادی دارد به درمان پزشکی نیاز خواهید داشت.

برای درمان ویروس پاپیلومای انسانی، ممکن است پزشکان استفاده از کرمی که سیستم ایمنی را در از بین بردن لکه و زگیل ها کمک می کند، پیشنهاد نمایند. از جمله این کرم ها می توان به ایمیکویمود اشاره کرد. در برخی از موارد دیگر، کریوتراپی و یا عمل جراحی برای از بین بردن زگیل و زخم ها نیاز خواهد بود.

درمان استاندارد برای تاول های تناسلی که در اثر ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) پدیدار شده اند، داروهای ضد شیوع یا همان آنتی وایرال ها هستند. آنتی وایرال ها میزان فعالیت ویروس را کم می کنند اما خود ویروس اصلی را در بدن از بین نمی برند.

با این حال هر دو مورد بالا از عفونت های واگیر جنسی بسیار عفونی هستند. فردی که به ویروس اچ پی وی مبتلا است ممکن است پس از مدتی دوباره شاهد شکل گیری آن ها بر روی پوست باشد. ویروس هرپس سیمپلکس نیز ممکن است در بازه های زمانی دیگر دوباره دیده شود.

مطلب مرتبط: زگیل تناسلی در مردان و زنان چگونه درمان میشود؟ علت به وجود آمدن زگیل مقعدی چیست و چگونه درمان می شود؟ برای دانستن بر روی لینک زیر کلیک کنید.

زگیل تناسلی

نقاط فوردیکس

یکی دیگر از علل ایجاد لکه سفید روی بیضه نقاط فوردیکس هستند. نواحی فوردیکس (Fordyce spots) معمولا کوچک و برآمده هستند که رنگ آن ها نیز بین زرد و سفید است. این نواحی زمانی ایجاد می شوند که غده های مسئول ترشح روغن های پوستی بزرگ شوند. این غده های مسئول ترشح روغن که sebaceous نام دارند، از پیازهای مو جدا هستند.

نقاط فوردیکس بیشتر بر روی لب ها و داخل گونه ها پدیدار می شوند اما امکان شکل گیری آن ها در ناحیه تناسلی بدن نیز وجود دارد. این نقاط بی خطر هستند و امکان انتقال آن ها با رابطه جنسی به هیچ وجه وجود ندارد.

فوردیکس

درمان نقاط فوردیکس

نقاط و نواحی فوردیکس نیازی به درمان ندارند، چرا که منجر به ایجاد هیچ گونه علائمی نمی شوند و برای سلامت افراد خطری ندارند. با این حال امکان درمان آن ها به کمک کرم ها و عمل جراحی وجود دارد، آن هم در صورتی که افراد مایل به حذف آن ها از بدن باشند.

سیفلیس چه نوع بیماریست

سیفلیس یک عفونت واگیردار جنسی است که می تواند منجر به پدیدار شدن زخم های سفید بر روی ناحیه بیضه ها شود. این اتفاق در نتیجه عفونت و آلوده شدن به یک باکتری بسیار واگیردار به نام ترپونما پالیدوم رخ می دهد.

در صورتی که درمانی انجام نشود، بیماری سیفلیس می تواند منجر به اتفاقات خطرناک و شدید برای سلامت شود که از جمله آن ها می توان به فلج شدن و زوال عقل اشاره کرد.

سیفلیس

درمان بیماری سیفلیس

افرادی که با مشکل سیفلیس دست و پنجه نرم می کنند باید از آنتی بیوتیک ها برای درمان خود استفاده کنند. این دسته از افراد باید درمان را هر چه سریع تر آغاز کنند چرا که خطرات و آسیب هایی که سیفلیس وارد می کند معمولا قابل برگشت نیستند. حتی پس از درمان موفق نیز ممکن است فرد در آینده دوباره با آن روبرو شود.

استفاده از کاندوم

پیشگیری از ایجاد لکه سفید روی بیضه

اثر بخش ترین روش برای پیشگیری از شکل گیری نقاط سفید بر روی بیضه ها، اجتناب از روابط جنسی بدون اقدامات احتیاطی و محافظه کارانه است. با این کار احتمال ابتلای شما به عفونت های واگیردار جنسی کاهش می یابد. همین عفونت های واگیر یا STI هستند که موجب می شوند نقاط و لکه های سفید به همراه علائم خاص پدیدار شوند.

از جمله دیگر پیشنهادات و روش های منطقی که می توانند احتمال شکل گیری لکه های سفید بر روی بیضه ها و ناحیه تناسلی را کاهش دهند، می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • اجتناب از پوشیدن لباس های زیر تنگ و چسبان
 • تمیز کردن بیضه ها به صورت مرتب
 • کاهش زمان حضور در نواحی گرم با دمای بالا
 • شست و شوی ناحیه تناسلی و بیضه ها پس از ورزش و فعالیت های بدنی که منجر به تعریق می شوند.

امکان اجتناب و پیشگیری از برخی دلایل ایجاد لکه های سفید نظیر نقاط فوردیکس وجود ندارد.

عمل واریکوسل

زمان مراجعه به پزشک برای لکه های سفید

اگر پس از گذشتن چند هفته و علی رغم استفاده از داروهای غیر تجویزی در خانه، این لکه های سفید ناپدید نشدند، بهتر است حتما با پزشک خود مشورت کنید.

پزشکان عمومی و متخصص می توانند بفهمند که آیا این لکه ها در اثر شرایط و بیماری های شدید و خطرناک ایجاد شده اند یا خیر و همچنین در مورد بهترین روش برای درمان آنها به شما مشورت دهند.

اگر در کنار این لکه های سفید علائم دیگری نیز پدیدار شدند، رفتن به ملاقات پزشک ضروری است. از جمله این علائم می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • زخم و قرمزی پوست
 • تخلیه غیر طبیعی
 • درد
 • ورم
 • حس سوزش در حین ادرار کردن
 • درد در ناحیه تناسلی پس از رابطه جنسی

برای ایجاد لکه های سفید بر روی بیضه ها دلایل مختلفی وجود دارد. در بیشتر موارد این نقاط سفید آسیبی به فرد وارد نمی کنند اما برخی از افراد ممکن است تمایل داشته باشند که آن ها را درمان کنند. هر فردی که علائم اضافی و جانبی در کنار این لکه های سفید دارد بهتر است به ملاقات پزشک برود و از وی راهنمایی بخواهد.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص درمان بیماری های جنسی مردان

5+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سیوان پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من چند ماهی هست درد بیضه دارم من خودم یه زره رومانتیسم خفیف6 دارم یکی میگه مال فتق هست یکی میگه مال رومانتیسمه بعضی وقتا هم یکی از بیضه هام پاینتره از اون یکی زیاد سنگین میشودند لطف کنید راهنمایم کنید ممنون میشم خداوند پشتو پناهتون باشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش)

   نه مربوط به فتق است ونه به روماتيسم

  2. تصویر کاربر سیوان چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش)
   ببحشید دکتر پس چکار کنم بیضه هام زیاد سنگین میشن یکیش از اون یکی پایین تره مربوط میشه به واریکوسل
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش)

   طبيعي است

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Mr.mahdiiii شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من امروز صبح وقتی بیدار شدم دیدم پوست بیضم ؛ پوست پوست سفید رنگ شده
  مثل ماری که داره پوست میاندازه اینم همونجور شده
  و قسمت پشت آلت تناسلیم وقتی با دستم برخورد میکنه ی ذره میسوزه
  بنظر شما مشکل از چیه؟!!
  دکتر لطفا سریع جوابمو بده خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش)

   به متخصص پوست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر إسداله جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  خارش شديد بيضه بطوريكه در اثر خارش زخم ميشود و گاهي أوقات پوست دهن باز ميكند ٥٠ساله هستم و مرتب روزانه ٥٠دقيقه ورزش دويدن انجام ميدهم كه پس از ورزش خارش شديد ميگيرم أيا شما پيشنهاد دارويي براي بنده داريد و ضمنا يه زگيل هم روي بيضه ام در امده حدود٥سال هستش كه در امده أيا بايد به پزشك مراجعه كنم. لطفا راهنمايي بفرمايين با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش)

   رحتما به پزشك مراجعه كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش)

   به متخصص پوست مراجعه كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر.
  ممنونم بابت راهنمایی های ارزشمند شما.
  من دو ماه و نیم هست که ایتالیا اومدم و چون بیمه نیستم امکان پزشک رفتن ندارم و تا 6 ماه آینده هم نمیتونم ایران برگردم.
  من 5 سال قبل واریکوسل سمت چپ عمل کرده بودم و قبل از که بیام ایتالیا بین بیضه چپ و جایی که واریکوسل عمل کرده بودم احساس درد داشتم. پزشکی که منو عمل کرده بودند گفتند که لوله اسپرم بهش فشار اومده و کمی گشاد شده. گفتند ممکنه موقع خوابیدن زاویه پا طوری قرار گرفته که بهش فشار اومده. سلکوکسیب مصرف کردم و دو تا آمپول بتامتازون و یه هفته قبل از اومدن به اینجا خوب شدم.
  دو هفته بعد از که اومدم ایتالیا، احساس درد کردم و قرص دیکلفناک مصرف کردم. بعدش ژلوفن، کتورولاک و قرص بتامتازون مصرف کردم و بهبودی حاصل نشد. توی سایت شما جستجو کردم حدس زدم شاید ریشه باکتریایی داشته باشه و الان شش روز هست سیپروفلوکساسین مصرف میکنم.
  مشکل اصلی من این هست که بعد از ادرار ، بعد از عمل استبراء (کشیدن آهسته آلت برای خارج کردن کل ادرار از آلت) و همچنین حین رابطه جنسی و پیاده روی احساس درد میکنم. حتی اگه با پای چپ بالا پایین بپرم تا چند روز به شدت درد میگیره. مخصوصا ناحیه ای که قبلا واریکوسل عمل کردم. دکتر در ایران به من گفته بود چون واریکوسل عمل کردی حالا که لوله اسپرم ملتهب شده در کشاله ران احساس درد میکنی. هیچ گونه تورمی که با چشم قابل رویت باشه ندارم. اندازه بیضه هم طبیعی هست.
  من دو ماه هست مشکل دارم و نمیدونم چکار کنم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش)

   كار سنگين انجام ندهيد،.  عمل جنسي داشته باشيد ،،. صبح و شب شياف ديكلوفناك استعمال كنيد

 • تصویر کاربر علي یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  عكس قرص سياليس رو براتون فرستادم اقاي دكتر همين هستش درسته بسته بندي و رنگ
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش)

   درسته

 • تصویر کاربر نیما جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکترجان ازشمادررابطه بااینکه نعوظ ندارم سوال کردم واینکه همه ی داروهای خورا کی وتزریفیررومصرف کردم شمافرمودیدبیام مطب دکترمن اصفهان هستم ویه امیدمیخوام برای اینکه حتمادرمان میشم قطعی تااین راهو بیا برسم خدمتتون الان زیرنظردکترهمایون عباسی هستم دراصفهان وهنوزهیچ نتیجه ای نداشته آزمایش ریجی اسکن هم رفتم گفت عروق التت گرفته واین آمپول هارودادکه بادز بالا دارم تزریق میکنم ونتیجه نگرفتم اگه بدونم که درمان مبشم وامیدوارباشم حتمامیرسم خدمتتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش)

   صد  در صد قول نمي دهم

 • تصویر کاربر M.a دوشنبه ۱۲ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقایه دکتر بنده 23 سال سن دارم از صبح دچار درد در قسمت تحتانی بیضها شدم و تکرر ادرار شدید پیدا کردم،سونوگرافی انجام دادم هیدروسل خفیف تشخیص دادن.بعدیک روز تکرر ادرارم قطع شد اما درد موضعی بیضه همچنان هست.متاسفانه تا بعد تعطیلات پزشک متخصص داخل شهر نیست سوالم این بود ک موردی نداره تا پایان تعطیلات منتظربمونم؟رابطه با خانومم منع میشه؟آیا درمانی پیشنهاد میکنید؟باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۰ فروردین ۹۸( 11 ماه پیش)

   اشكالي ندارد صبر كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۲ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد ده روز

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر هیمن دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من الان شهرستانم و اینجا دکتر اورولوژی نداره و من به عفونت اپیدیدیمیت دچار شدم طبق سونوگرافی که دادم الان من باید چ داروی مصرف کنم که عفونت از بین بره ...من در ناحیه بیضه م اکنون هیچ گونه دردی ندارم ولی احساس میکنم بعضی از رگ‌های بیضه م بزرگتر شدن الان حدودا دو هفته س کن اینجوریم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 11 ماه پیش)

   قرص سيپروفلوكساسين هر ١٢ ساعت يك عدد به مدت دو هفته و شياف ديكلوفناك روزي يك عدد  به مدت ده روز

 • تصویر کاربر اکبر شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر من هیدروسل داشتم عمل کردم میخواستم بدونم ممکنه دوباره عود کنه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش)

   ممكنه

 • تصویر کاربر زکریا جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اینجانب مردی هستم 39ساله دارای یک فرزند که دچار تورم بیضه گردیدم لذا یکبار حدود و یک ماه پیش به این عارضه دچار شدم ولی بعد یک هفته خوب شدم ام الان دوباره از دیروز متورم شده ممنونم اگه بنده رو راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش)

   بايد معاينه شويد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر