علت سفید شدن پوست بیضه چیست؟

شکل گیری نقطه های سفید رنگ بر روی بیضه ها می تواند علل مختلفی داشته باشد که بعضی از آن ها خطری را برای بیمار ایجاد نمی کنند اما برخی دیگر از جمله مشکلات جدی سلامتی در افراد هستند. در این مقاله به دلیل پدیدار شدن نقطه های سفید بر روی بیضه ها می پردازیم.

معمولا وجود لکه سفید روی بیضه نگران کننده، نیست. اما به هر حال ممکن است به درمان نیاز داشته باشد. همچنین این احتمال وجود دارد که لکه های سفید رنگ روی بیضه نشانه ای از یک عفونت واگیردار جنسی (STI) باشد که در روابط جنسی منتقل می گردد.

این مقاله علل مختلف و احتمالی شکل گیری لکه های سفید رنگ بر روی بیضه ها را بررسی می کند و همچنین به شما می گوید چگونه از ایجاد این لکه ها پیشگیری کنید و در نهایت چه زمانی باید به ملاقات پزشک و درمان روی بیاورید.

علل پدیدار شدن لکه های سفید روی بیضه

دلایل و علل مختلفی وجود دارد که ممکن است دلیل اصلی برای به وجود آمدن این لکه ها باشند و هر کدام از این موارد نیاز به روش درمانی خاص خود را دارد.

جوش های سر سفید (White heads)

لکه های سر سفید در واقع نوعی جوش هستند که زمانی شکل می گیرند که منافذ زیر پوست از روغن، پوست مرده و یا دیگر مواد بی ارزش پر شوند. این مسدود شدن منافذ پوستی می تواند منجر به ایجاد التهاب و شکل گیری توده های گرد بر روی پوست شود. هر یک از این توده های دایره وار ممکن است رنگی سفید و روشن داشته باشد.

این لکه های سفید معمولا در نواحی خاصی از بدن شکل می گیرند که منافذ پوستی در آن ها بسیار بیشتر از نواحی دیگر باشد. به عنوان مثال صورت و سینه، اما احتمال شکل گیری سر سفیدها بر روی بیضه ها نیز وجود دارد.

جوش های سر سفید در حالت عمومی منجر به بروز علائم و عوارض جانبی دیگری نمی شوند و خطری سلامت بیمار را تهدید نخواهد کرد.

دانه های سرسفید

درمان جوش های سر سفید

این جوش یا توده های سر سفید و روشن معمولا بدون نیاز به درمان با گذر زمان از بین می روند. با این حال امکان درمان سریع تر این نقاط سرسفید به کمک دارو های تجویزی در خانه نظیر بنزویل پروکسید یا اسید سالسیلیک وجود دارد.

⚠ توجه: ناحیه بیضه ها بسیار حساس و خاص است، پس در صورتی که با استفاده از این دارو ها احساس خارش و قرمزی کردید، حتما درمان را متوقف کنید.

 موهای زیر پوستی

این نوع مشکل زمانی رخ می دهد که موی در حال رشد به جای خروج از پوست و حرکت به سمت مخالف، دوباره به سمت پیاز اصلی خود در زیر پوست برگردد. این اتفاق ممکن است در هر ناحیه ای از بدن که مو بر روی آن رشد می کند، رخ دهد که از جمله این نواحی می توان به بیضه ها اشاره کرد.

موهای این چنینی که به خوبی و نرمال رشد نمی کنند می توانند منجر به ایجاد توده های پر خارش شوند که احساس ناراحتی به بیمار خواهند داد. همچنین احتمال عفونی شدن آن ها و در نتیجه ایجاد مشکل فولیکولیت وجود دارد.

موهای مسدود شده

برای درمان موهای زیر پوستی چه باید کرد

اکثر موهایی که مطابق شرایط بالا به عقب رشد می کنند بدون نیاز به درمان از بین  می روند. با این حال استفاده از مواد دارویی اگزالاتی (exfoliant) جهت از بین بردن سلول های پوستی مرده می تواند سرعت بهبود آن ها را افزایش دهد.

⚠توجه: از کشیدن و حرکت دادن موهای به عقب رشد کرده، اجتناب کنید چرا که انجام این کار می تواند سرعت بهبود آنها را کاهش دهد و ریسک عفونت در بدن بیمار را بالا ببرد. استفاده از یک کرم استروید شاید بتواند در از بین بردن مشکل خارش بیمار کارساز باشد.

فولیکولیت چیست

فولیکولیت یک شرایط خاص است که در آن پیاز مو ملتهب می شود. این مشکل معمولا به دلیل یک عفونت خاص به وجود می آید و در نهایت می تواند منجر به شکل گیری لکه های سفید که حاوی چرک هستند بر روی پوست شود. این لکه ها می توانند خارش زا و بسیار آزاردهنده باشند اما خطری برای فرد به وجود نمی آورند.

فولیکولیت

درمان فولیکولیت

اکثر موارد فولیکولیت در بین افراد معمولی هستند و پس از چند روز بدون نیاز به درمان خاصی از بین می روند. عدم شیو کردن و اصلاح ناحیه یا نواحی مربوطه و همچنین اجتناب از پوشیدن لباس های زیر تنگ و چسبان می تواند به شما در پروسه بهبود کمک کنند. داروهای آنتی باکتریایی یا آنتی فونگالی موضعی نیز برای این مشکل در دسترس هستند و می توانند در از بین بردن هر چه سریع تر عفونت کارساز باشند.

زگیل تناسلی

بیماری و عفونت های واگیر دار جنسی مانند ویروس پاپیلومای انسانی و ویروس هرپس سیمپلکس، به ترتیب می توانند باعث ایجاد زگیل های تناسلی و تاول ها شوند.

زگیل های تناسلی معمولا می توانند به رنگ سفید، قهوه ای و یا برآمدگی هایی قرمز رنگ در آیند که در اطراف نواحی بیضه ها پدیدار می شوند. این زگیل ها می توانند خارش به وجود آورند ولی معمولا دردناک نیستند.

تاول های پر از مایعی که بر اثر ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد شده باشند ممکن است متلاشی شوند و مایعی که از آن ها خارج می شود منجر به درد و خارش بیشتر شود.

زگیل تناسلی

درمان قطعی زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی که در اثر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد شده باشند، به مرور زمان و بدون نیاز به درمان از بین می روند. اما در برخی موارد که ویروس مقاومت زیادی دارد به درمان پزشکی نیاز خواهید داشت.

برای درمان ویروس پاپیلومای انسانی، ممکن است پزشکان استفاده از کرمی که سیستم ایمنی را در از بین بردن لکه و زگیل ها کمک می کند، پیشنهاد نمایند. از جمله این کرم ها می توان به ایمیکویمود اشاره کرد. در برخی از موارد دیگر، کریوتراپی و یا عمل جراحی برای از بین بردن زگیل و زخم ها نیاز خواهد بود.

درمان استاندارد برای تاول های تناسلی که در اثر ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) پدیدار شده اند، داروهای ضد شیوع یا همان آنتی وایرال ها هستند. آنتی وایرال ها میزان فعالیت ویروس را کم می کنند اما خود ویروس اصلی را در بدن از بین نمی برند.

عفونت HPV اغلب هیچ گونه علائم یا مشکل سلامتی برای فرد به وجود نمی آورد. واکسن گارداسیل در برابر برخی انواع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) مصونیت ایجاد می کنند. این موارد سبب بروز سرطان های مقعد، دهانه رحم، دهان و گلو، آلت تناسلی مردانه، واژن، فرج و همچنین زگیل های تناسلی می شوند.

با این حال هر دو مورد بالا از عفونت های واگیر جنسی بسیار عفونی هستند. فردی که به ویروس اچ پی وی مبتلا است ممکن است پس از مدتی دوباره شاهد شکل گیری آن ها بر روی پوست باشد. ویروس هرپس سیمپلکس نیز ممکن است در بازه های زمانی دیگر دوباره دیده شود.

مطلب مرتبط: زگیل تناسلی در مردان و زنان چگونه درمان میشود؟ علت به وجود آمدن زگیل مقعدی چیست و چگونه درمان می شود؟ برای دانستن بر روی لینک زیر کلیک کنید.

زگیل تناسلی

نقاط فوردیکس

یکی دیگر از علل ایجاد لکه سفید روی بیضه نقاط فوردیکس هستند. نواحی فوردیکس (Fordyce spots) معمولا کوچک و برآمده هستند که رنگ آن ها نیز بین زرد و سفید است. این نواحی زمانی ایجاد می شوند که غده های مسئول ترشح روغن های پوستی بزرگ شوند. این غده های مسئول ترشح روغن که sebaceous نام دارند، از پیازهای مو جدا هستند.

نقاط فوردیکس بیشتر بر روی لب ها و داخل گونه ها پدیدار می شوند اما امکان شکل گیری آن ها در ناحیه تناسلی بدن نیز وجود دارد. این نقاط بی خطر هستند و امکان انتقال آن ها با رابطه جنسی به هیچ وجه وجود ندارد.

فوردیکس

درمان نقاط فوردیکس

نقاط و نواحی فوردیکس نیازی به درمان ندارند، چرا که منجر به ایجاد هیچ گونه علائمی نمی شوند و برای سلامت افراد خطری ندارند. با این حال امکان درمان آن ها به کمک کرم ها و عمل جراحی وجود دارد، آن هم در صورتی که افراد مایل به حذف آن ها از بدن باشند.

سیفلیس چه نوع بیماریست

سیفلیس یک عفونت واگیردار جنسی است که می تواند منجر به پدیدار شدن زخم های سفید بر روی ناحیه بیضه ها شود. این اتفاق در نتیجه عفونت و آلوده شدن به یک باکتری بسیار واگیردار به نام ترپونما پالیدوم رخ می دهد.

در صورتی که درمانی انجام نشود، بیماری سیفلیس می تواند منجر به اتفاقات خطرناک و شدید برای سلامت شود که از جمله آن ها می توان به فلج شدن و زوال عقل اشاره کرد.

سیفلیس

درمان بیماری سیفلیس

افرادی که با مشکل سیفلیس دست و پنجه نرم می کنند باید از آنتی بیوتیک ها برای درمان خود استفاده کنند. این دسته از افراد باید درمان را هر چه سریع تر آغاز کنند چرا که خطرات و آسیب هایی که سیفلیس وارد می کند معمولا قابل برگشت نیستند. حتی پس از درمان موفق نیز ممکن است فرد در آینده دوباره با آن روبرو شود.

استفاده از کاندوم

پیشگیری از ایجاد لکه سفید روی بیضه

اثر بخش ترین روش برای پیشگیری از شکل گیری نقاط سفید بر روی بیضه ها، اجتناب از روابط جنسی بدون اقدامات احتیاطی و محافظه کارانه است. با این کار احتمال ابتلای شما به عفونت های واگیردار جنسی کاهش می یابد. همین عفونت های واگیر یا STI هستند که موجب می شوند نقاط و لکه های سفید به همراه علائم خاص پدیدار شوند.

از جمله دیگر پیشنهادات و روش های منطقی که می توانند احتمال شکل گیری لکه های سفید بر روی بیضه ها و ناحیه تناسلی را کاهش دهند، می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • اجتناب از پوشیدن لباس های زیر تنگ و چسبان
 • تمیز کردن بیضه ها به صورت مرتب
 • کاهش زمان حضور در نواحی گرم با دمای بالا
 • شست و شوی ناحیه تناسلی و بیضه ها پس از ورزش و فعالیت های بدنی که منجر به تعریق می شوند.

امکان اجتناب و پیشگیری از برخی دلایل ایجاد لکه های سفید نظیر نقاط فوردیکس وجود ندارد.

عمل واریکوسل

زمان مراجعه به پزشک برای لکه های سفید

اگر پس از گذشتن چند هفته و علی رغم استفاده از داروهای غیر تجویزی در خانه، این لکه های سفید ناپدید نشدند، بهتر است حتما با پزشک خود مشورت کنید.

پزشکان عمومی و متخصص می توانند بفهمند که آیا این لکه ها در اثر شرایط و بیماری های شدید و خطرناک ایجاد شده اند یا خیر و همچنین در مورد بهترین روش برای درمان آنها به شما مشورت دهند.

اگر در کنار این لکه های سفید علائم دیگری نیز پدیدار شدند، رفتن به ملاقات پزشک ضروری است. از جمله این علائم می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • زخم و قرمزی پوست
 • تخلیه غیر طبیعی
 • درد
 • ورم
 • حس سوزش در حین ادرار کردن
 • درد در ناحیه تناسلی پس از رابطه جنسی

برای ایجاد لکه های سفید بر روی بیضه ها دلایل مختلفی وجود دارد. در بیشتر موارد این نقاط سفید آسیبی به فرد وارد نمی کنند اما برخی از افراد ممکن است تمایل داشته باشند که آن ها را درمان کنند. هر فردی که علائم اضافی و جانبی در کنار این لکه های سفید دارد بهتر است به ملاقات پزشک برود و از وی راهنمایی بخواهد.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص درمان بیماری های جنسی مردان

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر وحید شنبه ۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکتر تقریبا دو هفته هست که زیر کلاهک آلت تناسلی من لکه های سفید دراومده نه درد داره و نه سوزش بنظرتون مورد خطرناکی هست؟میشه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش)

   خطري ندارد خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۱ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید .۲۰ روز قبل ببن بیضه و زیر الت راست خارش شدید و ناگهانی پیدا کرده بود دکتر گفت کلوتریمازول ۸ ساعته استفاده کن بعد ۲۰ روز استفاده تقریبا بهبود پیدا کرد .اما الان زیر الت سمت چپ سفید شده انگار پوست شده که در سمت چپ سفیدی خیلی زیاد هست .(دو سال قبل یک سوختگی با اب جوش در بیضه راست داشتم )(عکس هم ارسال کردم)
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱ دی ۹۹( 9 ماه پیش)

   اگر تا پنج روز خود به خود خوب نشد بايد توسط متخصص پوست ويزيت شويد

 • تصویر کاربر فرشید دوشنبه ۱ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر اقای دکتر ببخشید حدود شش هفت ساله این بیضه های من لکه سفید میزنه وخیلی هم میخاره لطفا یه راهنمایی بفرماید ببینم برای درمانش چه باید کرد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱ دی ۹۹( 9 ماه پیش)

   به متخصص پوست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر مهر چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  بیضه ام درد عجیبی داره که به شکمم هم میزنه و از درد مدام ناله میکنم و گرم نگه میدارم موقتآ چی استفاده کنم میترو نیندازول ؟؟؟
  1. تصویر کاربر مهر یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 9 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 9 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود دو هفته و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنيد ده روز

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر khosro پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من دو هفته ای است که اصلا نعوظ ندارم میل جنسی زیاد دارم ولی التم اصلا نعوظ نداره بعضی وقتا نوک الت سوزش دارم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 9 ماه پیش)

   روزي دو بار در أب گرم نشسته شود ده روز و يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد ده بار نزديكي

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 9 ماه پیش)

   روزي دو بار در أب گرم نشسته شود ده روز و يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد ده بار نزديكي

  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 9 ماه پیش)

   روزي دو بار در أب گرم نشسته شود ده روز و يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد ده بار نزديكي

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۲ آذر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام دكتر جاان وقت بخير

  دكتر من يه يك ماهي هست كه بعد از انزال ( چه جـُنب شدن و چه رابطه جنسي ) كلا بعد از انزال يا همان خارج شدن مني
  التم شروع به درد ميكنه و بايد مدام التم را ماساژ بدم كه درد كمتر بشه
  خيلي اذيتم ممنون ميشم راهنمايم كنيد

  اينكه علت اين درد چيه
  و درمان اون چيست

  با تشكر از سايت بسيار خوبتون
  1. تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹( 9 ماه پیش)
   Gdffhvhf
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۲ آذر ۹۹( 9 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي گرم استعمال كنيد ده روز

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید ..
  چند روز هست رفتیم سر خونه ولی متاسفانه موفق ب انجام زفاف نشدیم ، دو سال پیش ک چند ماه از عقدمون گذشته بود ، آلتم حین خیز زدن روی همسرم تق صدا داد و همون لحظه شل شد و خوابید ، اصلن نه من و نه همسرم یادمون نمیاد ک آلتم خورده باشه به پاشون ولی صدای تق رو شنیدم . با اینکه هیچ علائمی از آسیب دیدگی نداشتم ولی به متخصص اروولوژکامیار توکلی و بعدش اعصاب و روان علی طلایی مراجعه کردم و تمام آزمایشات و داروها و کارهایی ک گفتن رو انجام دادم ولی فایده ای نداشت .. میگفتن هیچی نشده شما ذهنتو درگیر کردی ولی جناب دکتر ک چیزیم شده نتونستن مشکلمو حل کنن ..
  جناب دکتر از مهر ۹۷ تا الآن 👇🏻 اینا علائم من هست ؛
  ۱ . شهوت ندارم نه فقط به همسرم بلکه العیاذ بالله نسبت به جنس مخالف هیچ میلی ندارم (صحنه های مهیج یا حتی اگه یک خانوم عریان کنارم باشه هیچ حس جنسی ندارم )
  ۲ . نعوظ صبحگاهی ندارم و نعوظ خودکار در طول هفته فقط یکی دوبار دارم .
  ۳ . نعوظ پایدار و کامل ندارم ( اگه سعی در نگه داشتن نعوظ کنم بلافاصله انزال صورت میگیره ، یعنی در حالتی که نعوظ کامل نیست انزال صورت میگیره ، کلن یک جمله در مورد نعوظ بگم این آلت اون آلت قبلی نیست ، ضعیف شده)
  ۴ . تا الآن که دو سال از اون اتفاق میگذره در خواب جنب نشدم ( قبلن اینطوری نبودم )
  ۵ . قبل از اون اتفاق همیشه وقتی زیر دوش آب گرم  میرفتم بلافاصله آلتم خودکار به نعوظ میرسید الآن فقط تحریک مکانیکی میخواد تا تکون بخوره
  خواهش میکنم کمکم کنید ..
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 9 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد يك ماه و روزي يك عدد قرص پاروكستين ٢٠ ميلي گرم سه ماه ميل كنيد مشكل شما جنبه روحي. ، رواني مي باشد

 • تصویر کاربر H.s سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  بیضه من کاملا پوست پوست میشود انگار پوست مرده باشد کنده میشه ممنون میشم راهنمایی کنید عکس هم فرستادم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)

   به متخصص پوست مراجعه كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)

   به متخصص پوست مراجعه كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر بختيار سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام
  دكتر نوزاد ٤٥ روزه است و من بعد از گذشت يك ماه از تولدش متوجه شدم كه بالاي بيضه سمت چپش يه چيز سفت گره شده كبود وجود داره و بعضي وقتا موقعي كه كيسه بيضه شل هست نمايان ميشه و موقعي كه بيضه هاش جمع ميشه پنهان ميشه و حتي كبوديش هم نشون داده نميشه
  خود بيضه ها هيچ مشكلي ندارن
  دستور ميدين چه اقدامي رو انجام بديم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)

   با عرض پوزش بايد معاينه شود

 • تصویر کاربر ناشناس دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 15سالم است و یه مدتی هست بیضه سمت راستم بزرگ میشه و بعضی موقع ها (مواقع خیلی کم)هم سفت میشود و هیچگونه دردی هم ندارم، فقط بیضه سمت راستم مانند بادکنک باد میشه و با فشار کمی هم باز کوچک میشه.
  البته بنده مشکل قلبی هم دارم
  میخواستم ببینم آیا علت چیست و نیاز به پیگیری دارد یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)

   سونوگرافي از بيضه ها انجام شود تا بتوان تشخيص داد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر