علت سفید شدن پوست بیضه چیست؟

شکل گیری نقطه های سفید رنگ بر روی بیضه ها می تواند علل مختلفی داشته باشد که بعضی از آن ها خطری را برای بیمار ایجاد نمی کنند اما برخی دیگر از جمله مشکلات جدی سلامتی در افراد هستند. در این مقاله به دلیل پدیدار شدن نقطه های سفید بر روی بیضه ها می پردازیم.

معمولا وجود لکه سفید روی بیضه نگران کننده، نیست. اما به هر حال ممکن است به درمان نیاز داشته باشد. همچنین این احتمال وجود دارد که لکه های سفید رنگ روی بیضه نشانه ای از یک عفونت واگیردار جنسی (STI) باشد که در روابط جنسی منتقل می گردد.

این مقاله علل مختلف و احتمالی شکل گیری لکه های سفید رنگ بر روی بیضه ها را بررسی می کند و همچنین به شما می گوید چگونه از ایجاد این لکه ها پیشگیری کنید و در نهایت چه زمانی باید به ملاقات پزشک و درمان روی بیاورید.

علل پدیدار شدن لکه های سفید روی بیضه

دلایل و علل مختلفی وجود دارد که ممکن است دلیل اصلی برای به وجود آمدن این لکه ها باشند و هر کدام از این موارد نیاز به روش درمانی خاص خود را دارد.

جوش های سر سفید (White heads)

لکه های سر سفید در واقع نوعی جوش هستند که زمانی شکل می گیرند که منافذ زیر پوست از روغن، پوست مرده و یا دیگر مواد بی ارزش پر شوند. این مسدود شدن منافذ پوستی می تواند منجر به ایجاد التهاب و شکل گیری توده های گرد بر روی پوست شود. هر یک از این توده های دایره وار ممکن است رنگی سفید و روشن داشته باشد.

این لکه های سفید معمولا در نواحی خاصی از بدن شکل می گیرند که منافذ پوستی در آن ها بسیار بیشتر از نواحی دیگر باشد. به عنوان مثال صورت و سینه، اما احتمال شکل گیری سر سفیدها بر روی بیضه ها نیز وجود دارد.

جوش های سر سفید در حالت عمومی منجر به بروز علائم و عوارض جانبی دیگری نمی شوند و خطری سلامت بیمار را تهدید نخواهد کرد.

دانه های سرسفید

درمان جوش های سر سفید

این جوش یا توده های سر سفید و روشن معمولا بدون نیاز به درمان با گذر زمان از بین می روند. با این حال امکان درمان سریع تر این نقاط سرسفید به کمک دارو های تجویزی در خانه نظیر بنزویل پروکسید یا اسید سالسیلیک وجود دارد.

⚠ توجه: ناحیه بیضه ها بسیار حساس و خاص است، پس در صورتی که با استفاده از این دارو ها احساس خارش و قرمزی کردید، حتما درمان را متوقف کنید.

 موهای زیر پوستی

این نوع مشکل زمانی رخ می دهد که موی در حال رشد به جای خروج از پوست و حرکت به سمت مخالف، دوباره به سمت پیاز اصلی خود در زیر پوست برگردد. این اتفاق ممکن است در هر ناحیه ای از بدن که مو بر روی آن رشد می کند، رخ دهد که از جمله این نواحی می توان به بیضه ها اشاره کرد.

موهای این چنینی که به خوبی و نرمال رشد نمی کنند می توانند منجر به ایجاد توده های پر خارش شوند که احساس ناراحتی به بیمار خواهند داد. همچنین احتمال عفونی شدن آن ها و در نتیجه ایجاد مشکل فولیکولیت وجود دارد.

موهای مسدود شده

برای درمان موهای زیر پوستی چه باید کرد

اکثر موهایی که مطابق شرایط بالا به عقب رشد می کنند بدون نیاز به درمان از بین  می روند. با این حال استفاده از مواد دارویی اگزالاتی (exfoliant) جهت از بین بردن سلول های پوستی مرده می تواند سرعت بهبود آن ها را افزایش دهد.

⚠توجه: از کشیدن و حرکت دادن موهای به عقب رشد کرده، اجتناب کنید چرا که انجام این کار می تواند سرعت بهبود آنها را کاهش دهد و ریسک عفونت در بدن بیمار را بالا ببرد. استفاده از یک کرم استروید شاید بتواند در از بین بردن مشکل خارش بیمار کارساز باشد.

فولیکولیت چیست

فولیکولیت یک شرایط خاص است که در آن پیاز مو ملتهب می شود. این مشکل معمولا به دلیل یک عفونت خاص به وجود می آید و در نهایت می تواند منجر به شکل گیری لکه های سفید که حاوی چرک هستند بر روی پوست شود. این لکه ها می توانند خارش زا و بسیار آزاردهنده باشند اما خطری برای فرد به وجود نمی آورند.

فولیکولیت

درمان فولیکولیت

اکثر موارد فولیکولیت در بین افراد معمولی هستند و پس از چند روز بدون نیاز به درمان خاصی از بین می روند. عدم شیو کردن و اصلاح ناحیه یا نواحی مربوطه و همچنین اجتناب از پوشیدن لباس های زیر تنگ و چسبان می تواند به شما در پروسه بهبود کمک کنند. داروهای آنتی باکتریایی یا آنتی فونگالی موضعی نیز برای این مشکل در دسترس هستند و می توانند در از بین بردن هر چه سریع تر عفونت کارساز باشند.

زگیل تناسلی

بیماری و عفونت های واگیر دار جنسی مانند ویروس پاپیلومای انسانی و ویروس هرپس سیمپلکس، به ترتیب می توانند باعث ایجاد زگیل های تناسلی و تاول ها شوند.

زگیل های تناسلی معمولا می توانند به رنگ سفید، قهوه ای و یا برآمدگی هایی قرمز رنگ در آیند که در اطراف نواحی بیضه ها پدیدار می شوند. این زگیل ها می توانند خارش به وجود آورند ولی معمولا دردناک نیستند.

تاول های پر از مایعی که بر اثر ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد شده باشند ممکن است متلاشی شوند و مایعی که از آن ها خارج می شود منجر به درد و خارش بیشتر شود.

زگیل تناسلی

درمان قطعی زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی که در اثر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد شده باشند، به مرور زمان و بدون نیاز به درمان از بین می روند. اما در برخی موارد که ویروس مقاومت زیادی دارد به درمان پزشکی نیاز خواهید داشت.

برای درمان ویروس پاپیلومای انسانی، ممکن است پزشکان استفاده از کرمی که سیستم ایمنی را در از بین بردن لکه و زگیل ها کمک می کند، پیشنهاد نمایند. از جمله این کرم ها می توان به ایمیکویمود اشاره کرد. در برخی از موارد دیگر، کریوتراپی و یا عمل جراحی برای از بین بردن زگیل و زخم ها نیاز خواهد بود.

درمان استاندارد برای تاول های تناسلی که در اثر ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) پدیدار شده اند، داروهای ضد شیوع یا همان آنتی وایرال ها هستند. آنتی وایرال ها میزان فعالیت ویروس را کم می کنند اما خود ویروس اصلی را در بدن از بین نمی برند.

عفونت HPV اغلب هیچ گونه علائم یا مشکل سلامتی برای فرد به وجود نمی آورد. واکسن گارداسیل در برابر برخی انواع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) مصونیت ایجاد می کنند. این موارد سبب بروز سرطان های مقعد، دهانه رحم، دهان و گلو، آلت تناسلی مردانه، واژن، فرج و همچنین زگیل های تناسلی می شوند.

با این حال هر دو مورد بالا از عفونت های واگیر جنسی بسیار عفونی هستند. فردی که به ویروس اچ پی وی مبتلا است ممکن است پس از مدتی دوباره شاهد شکل گیری آن ها بر روی پوست باشد. ویروس هرپس سیمپلکس نیز ممکن است در بازه های زمانی دیگر دوباره دیده شود.

مطلب مرتبط: زگیل تناسلی در مردان و زنان چگونه درمان میشود؟ علت به وجود آمدن زگیل مقعدی چیست و چگونه درمان می شود؟ برای دانستن بر روی لینک زیر کلیک کنید.

زگیل تناسلی

نقاط فوردیکس

یکی دیگر از علل ایجاد لکه سفید روی بیضه نقاط فوردیکس هستند. نواحی فوردیکس (Fordyce spots) معمولا کوچک و برآمده هستند که رنگ آن ها نیز بین زرد و سفید است. این نواحی زمانی ایجاد می شوند که غده های مسئول ترشح روغن های پوستی بزرگ شوند. این غده های مسئول ترشح روغن که sebaceous نام دارند، از پیازهای مو جدا هستند.

نقاط فوردیکس بیشتر بر روی لب ها و داخل گونه ها پدیدار می شوند اما امکان شکل گیری آن ها در ناحیه تناسلی بدن نیز وجود دارد. این نقاط بی خطر هستند و امکان انتقال آن ها با رابطه جنسی به هیچ وجه وجود ندارد.

فوردیکس

درمان نقاط فوردیکس

نقاط و نواحی فوردیکس نیازی به درمان ندارند، چرا که منجر به ایجاد هیچ گونه علائمی نمی شوند و برای سلامت افراد خطری ندارند. با این حال امکان درمان آن ها به کمک کرم ها و عمل جراحی وجود دارد، آن هم در صورتی که افراد مایل به حذف آن ها از بدن باشند.

سیفلیس چه نوع بیماریست

سیفلیس یک عفونت واگیردار جنسی است که می تواند منجر به پدیدار شدن زخم های سفید بر روی ناحیه بیضه ها شود. این اتفاق در نتیجه عفونت و آلوده شدن به یک باکتری بسیار واگیردار به نام ترپونما پالیدوم رخ می دهد.

در صورتی که درمانی انجام نشود، بیماری سیفلیس می تواند منجر به اتفاقات خطرناک و شدید برای سلامت شود که از جمله آن ها می توان به فلج شدن و زوال عقل اشاره کرد.

سیفلیس

درمان بیماری سیفلیس

افرادی که با مشکل سیفلیس دست و پنجه نرم می کنند باید از آنتی بیوتیک ها برای درمان خود استفاده کنند. این دسته از افراد باید درمان را هر چه سریع تر آغاز کنند چرا که خطرات و آسیب هایی که سیفلیس وارد می کند معمولا قابل برگشت نیستند. حتی پس از درمان موفق نیز ممکن است فرد در آینده دوباره با آن روبرو شود.

استفاده از کاندوم

پیشگیری از ایجاد لکه سفید روی بیضه

اثر بخش ترین روش برای پیشگیری از شکل گیری نقاط سفید بر روی بیضه ها، اجتناب از روابط جنسی بدون اقدامات احتیاطی و محافظه کارانه است. با این کار احتمال ابتلای شما به عفونت های واگیردار جنسی کاهش می یابد. همین عفونت های واگیر یا STI هستند که موجب می شوند نقاط و لکه های سفید به همراه علائم خاص پدیدار شوند.

از جمله دیگر پیشنهادات و روش های منطقی که می توانند احتمال شکل گیری لکه های سفید بر روی بیضه ها و ناحیه تناسلی را کاهش دهند، می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • اجتناب از پوشیدن لباس های زیر تنگ و چسبان
 • تمیز کردن بیضه ها به صورت مرتب
 • کاهش زمان حضور در نواحی گرم با دمای بالا
 • شست و شوی ناحیه تناسلی و بیضه ها پس از ورزش و فعالیت های بدنی که منجر به تعریق می شوند.

امکان اجتناب و پیشگیری از برخی دلایل ایجاد لکه های سفید نظیر نقاط فوردیکس وجود ندارد.

عمل واریکوسل

زمان مراجعه به پزشک برای لکه های سفید

اگر پس از گذشتن چند هفته و علی رغم استفاده از داروهای غیر تجویزی در خانه، این لکه های سفید ناپدید نشدند، بهتر است حتما با پزشک خود مشورت کنید.

پزشکان عمومی و متخصص می توانند بفهمند که آیا این لکه ها در اثر شرایط و بیماری های شدید و خطرناک ایجاد شده اند یا خیر و همچنین در مورد بهترین روش برای درمان آنها به شما مشورت دهند.

اگر در کنار این لکه های سفید علائم دیگری نیز پدیدار شدند، رفتن به ملاقات پزشک ضروری است. از جمله این علائم می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • زخم و قرمزی پوست
 • تخلیه غیر طبیعی
 • درد
 • ورم
 • حس سوزش در حین ادرار کردن
 • درد در ناحیه تناسلی پس از رابطه جنسی

برای ایجاد لکه های سفید بر روی بیضه ها دلایل مختلفی وجود دارد. در بیشتر موارد این نقاط سفید آسیبی به فرد وارد نمی کنند اما برخی از افراد ممکن است تمایل داشته باشند که آن ها را درمان کنند. هر فردی که علائم اضافی و جانبی در کنار این لکه های سفید دارد بهتر است به ملاقات پزشک برود و از وی راهنمایی بخواهد.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص درمان بیماری های جنسی مردان

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Rz سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر . فکر کنم مدت ۱ سالی هست که در کنار کشاله ران چسبیده به دستگاه تناسلی لکه سفید پوستی بوجود اومده بود و الان مدت ۸ ماه یا کمتر هستش که این لکه ها به پوست بیضه ها سرایت کرده و زیاد شده . بعضا انتهای آلت تناسلی چسبیده به بدن دچار خارش شدید شده که با خاروندن قرمز میشه و ترکهای خیلی ریز روی پوست ایجاد میشه که فقط موقع اصلاح آروم میشه . خواستم ببینم کرم یا پماد مخصوصی هست یا باید برم پیش متخصص پوست. بعد از حمام هم روی پوست بیضه ها خارش احساس میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 5 ماه پیش)

   با سلام و احترام بايد به متخصص پوست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  با سلام ببخشید میخواستم بپرسم دانه های سفید رنگ زیر پوستی روی آلت تناسلی نشانه ی چیه،خطری داره و راه درمانش
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش)

   از پوست بيضه بايد نمونه برداري شود

 • تصویر کاربر ebi دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید. اقای دکترمن چندروزیه آلته تناسلیم و بیضه هام تاول های درشتو بدی زده ک خیلی خارشو سوزش دارن ک غیرقابله تحمله. و اینک پوسته بیضه هام جوری سفت شده ک موقع دست زدنه حسه پوست مصنوعی بهم دست میده. نمیدونم دلیلش همون تاولای روی بیضه هامه. ممنون میشم راهنماییم کنین خیلی اذیت میشم. چندتا عکس گذاشتم ک متوجه بشین ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش)

   به متخصص پوست بايد مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام‌و درود..دوماه هست که روی بیضه دونه های زیادی هستن و خارش زیاد..سر آلتم کبود شده..به دو تا دکتر مراجعه ..یکیشون پماد میکونازول ۲ درصد و یک دکتر دیگه تریا مسینولون..دوتاش هم موقتی خوب و دوباره خارش و کبودی..چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش)

   هر دو پماد را براي ده روز استفاده كنيد اگر بهبودي حاصل نشد به متخصص پوست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۸ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  قرص تادافیل مصرف کردم سر درد داشتم تا دو روز ،کینگ دول مصرف میکنم خوبه هم نعوظ وهم زود انزالی ولی میترسم مصرفش عوارض داشته باشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۸ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش)

   قرص ويزارسين٥٠ مصرف كنيد

 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۲۷ بهمن ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  به علت خود ارضایی طولانی مدت نعوذ کامل ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۷ بهمن ۹۹( 7 ماه پیش)

   ترك كنيد تمام مشكلات حل مي شود

 • تصویر کاربر قدمی دوشنبه ۲۰ بهمن ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  اقای‌دکتر حدود ۳ الی ۴ روزه شش تا جوش اطراف الت تناسلی و بالای بیضه ها زده، که بکمب دردناکه و خارش‌ داره. دولار پماد بتامتازون استفاده کردم ولی بهتر نشد. ایا این نیاز به مراجعه پزشک داره یا دستکاریش نکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۰ بهمن ۹۹( 7 ماه پیش)

   به پزشك مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  باسلام درجواب سونومن بیضه ها دارای اندازه راست41/19mmوچپ42/20mmمی باشند،اکوی پارانشیم دردوطرف درحدطبیعی است،اپیدیدیم دردوطرف اندازه واکوی طبیعی دارد،دربررسی وریدی قبل ازمانوروالسالوادیامتر وریدی درحفره اسکروتال راست درحد2/6mmوپس ازمانوروالسالواراست2/7mmوچپ2/9mm می باشد،هیدروسل درخدپاتولوژیک دردوطرف دیده نشد
  1. تصویر کاربر رضا شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 7 ماه پیش)
   جواب
  2. تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۳ بهمن ۹۹( 7 ماه پیش)
   جواب بدید
  3. تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۴ بهمن ۹۹( 7 ماه پیش)
   من بعضی وقتها هم زیره بیضه چپم دردداره اون جواب سونوگرافی هست ودکترهم قرص داکسی سایکلین بهم داده فقط خواستم بدونم مشکلم چیه
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 7 ماه پیش)

   واريكوسل دو طرفه داريد و روزي دو بار در أب گرم نشسته شود ده روز 

  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 7 ماه پیش)

   واريكوسل دو طرفه داريد و روزي دو بار در أب گرم نشسته شود ده روز 

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۰ بهمن ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  در ناحیه بیضه من چند تا مو سفید دیده میشه مثل روکش سفید رو مو و وقتی که به مو دست میزنم و آونرو با فشار به جلو می کشم این روکش سفید از بین میره و مو به حالت عادی سیاه بر می گرده خیلی ترسیدمه لطفن جواب بدید
  ایمیل : gamertvv892@gmail.com
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ بهمن ۹۹( 7 ماه پیش)

   بيماري نيست طبيعي است

 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  باسلام
  بنده ۳۹ سال دارم و۱۱سال هست که متاهل هستم و متاسفانه آقای دکتر نعوظ آلت تناسلی بنده تا عمل آمیزش شروع میشود ازبین میرود وشل میشود وزود ارضا میشوم وبعداز ارضا کمردرد دارم بابت این کار چه دارو ویا راهکاری پیشنهاد میکنید تاآمیزش مدت زمان زیادی طول بکشد تا لذت بیشتری از این آمیزش بدست آوریم(وزن بنده ۱۲۵کیلو وقدم هم ۱۹۰سانتیمتر میباشد) وتا حال از هیچگونه دارویی دراین خصوص استفاده نکردم .من یکبار هم قبلا" از شما سوال پرسیده بودم که متاسفانه جوابی نگرفتم ممنون میشم بنده را راهنمایی فرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 7 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا ٢٠ ميل كنيد و روزي يك عدد قرص فلوكستين ٢٠ ميلي سه ماه ميل كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر