علت سفید شدن پوست بیضه چیست؟

شکل گیری نقطه های سفید رنگ بر روی بیضه ها می تواند علل مختلفی داشته باشد که بعضی از آن ها خطری را برای بیمار ایجاد نمی کنند اما برخی دیگر از جمله مشکلات جدی سلامتی در افراد هستند. در این مقاله به دلیل پدیدار شدن نقطه های سفید بر روی بیضه ها می پردازیم.


معمولا وجود لکه سفید روی بیضه نگران کننده، نیست. اما به هر حال ممکن است به درمان نیاز داشته باشد. همچنین این احتمال وجود دارد که لکه های سفید رنگ روی بیضه نشانه ای از یک عفونت واگیردار جنسی (STI) باشد که در روابط جنسی منتقل می گردد.

این مقاله علل مختلف و احتمالی شکل گیری لکه های سفید رنگ بر روی بیضه ها را بررسی می کند و همچنین به شما می گوید چگونه از ایجاد این لکه ها پیشگیری کنید و در نهایت چه زمانی باید به ملاقات پزشک و درمان روی بیاورید.

علل پدیدار شدن لکه های سفید روی بیضه

دلایل و علل مختلفی وجود دارد که ممکن است دلیل اصلی برای به وجود آمدن این لکه ها باشند و هر کدام از این موارد نیاز به روش درمانی خاص خود را دارد.

✅ سر سفید ها (White heads)

لکه های سر سفید در واقع نوعی جوش هستند که زمانی شکل می گیرند که منافذ زیر پوست از روغن، پوست مرده و یا دیگر مواد بی ارزش پر شوند. این مسدود شدن منافذ پوستی می تواند منجر به ایجاد التهاب و شکل گیری توده های گرد بر روی پوست شود. هر یک از این توده های دایره وار ممکن است رنگی سفید و روشن داشته باشد.

این لکه های سفید معمولا در نواحی خاصی از بدن شکل می گیرند که منافذ پوستی در آن ها بسیار بیشتر از نواحی دیگر باشد. به عنوان مثال صورت و سینه، اما احتمال شکل گیری سر سفیدها بر روی بیضه ها نیز وجود دارد.

جوش های سر سفید در حالت عمومی منجر به بروز علائم و عوارض جانبی دیگری نمی شوند و خطری سلامت بیمار را تهدید نخواهد کرد.

دانه های سرسفید

درمان جوش های سر سفید

این جوش یا توده های سر سفید و روشن معمولا بدون نیاز به درمان با گذر زمان از بین می روند. با این حال امکان درمان سریع تر این نقاط سرسفید به کمک دارو های تجویزی در خانه نظیر بنزویل پروکسید یا اسید سالسیلیک وجود دارد.

⚠ توجه: ناحیه بیضه ها بسیار حساس و خاص است، پس در صورتی که با استفاده از این دارو ها احساس خارش و قرمزی کردید، حتما درمان را متوقف کنید.

✅ موهای در حال رشد از داخل (موهای مسدود شده)

این نوع مشکل زمانی رخ می دهد که موی در حال رشد به جای خروج از پوست و حرکت به سمت مخالف، دوباره به سمت پیاز اصلی خود در زیر پوست برگردد. این اتفاق ممکن است در هر ناحیه ای از بدن که مو بر روی آن رشد می کند، رخ دهد که از جمله این نواحی می توان به بیضه ها اشاره کرد.

موهای این چنینی که به خوبی و نرمال رشد نمی کنند می توانند منجر به ایجاد توده های پر خارش شوند که احساس ناراحتی به بیمار خواهند داد. همچنین احتمال عفونی شدن آن ها و در نتیجه ایجاد مشکل فولیکولیت وجود دارد.

موهای مسدود شده

درمان موهای مسدود شده

اکثر موهایی که مطابق شرایط بالا به عقب رشد می کنند بدون نیاز به درمان از بین  می روند. با این حال استفاده از مواد دارویی اگزالاتی (exfoliant) جهت از بین بردن سلول های پوستی مرده می تواند سرعت بهبود آن ها را افزایش دهد.

⚠توجه: از کشیدن و حرکت دادن موهای به عقب رشد کرده، اجتناب کنید چرا که انجام این کار می تواند سرعت بهبود آنها را کاهش دهد و ریسک عفونت در بدن بیمار را بالا ببرد. استفاده از یک کرم استروید شاید بتواند در از بین بردن مشکل خارش بیمار کارساز باشد.

✅ فولیکولیت (folliculitis)

فولیکولیت یک شرایط خاص است که در آن پیاز مو ملتهب می شود. این مشکل معمولا به دلیل یک عفونت خاص به وجود می آید و در نهایت می تواند منجر به شکل گیری لکه های سفید که حاوی چرک هستند بر روی پوست شود. این لکه ها می توانند خارش زا و بسیار آزاردهنده باشند اما خطری برای فرد به وجود نمی آورند.

فولیکولیت

درمان فولیکولیت

اکثر موارد فولیکولیت در بین افراد معمولی هستند و پس از چند روز بدون نیاز به درمان خاصی از بین می روند. عدم شیو کردن و اصلاح ناحیه یا نواحی مربوطه و همچنین اجتناب از پوشیدن لباس های زیر تنگ و چسبان می تواند به شما در پروسه بهبود کمک کنند. داروهای آنتی باکتریایی یا آنتی فونگالی موضعی نیز برای این مشکل در دسترس هستند و می توانند در از بین بردن هر چه سریع تر عفونت کارساز باشند.

✅ زگیل تناسلی و تاول

بیماری و عفونت های واگیر دار جنسی مانند ویروس پاپیلومای انسانی و ویروس هرپس سیمپلکس، به ترتیب می توانند باعث ایجاد زگیل های تناسلی و تاول ها شوند.

زگیل های تناسلی معمولا می توانند به رنگ سفید، قهوه ای و یا برآمدگی هایی قرمز رنگ در آیند که در اطراف نواحی بیضه ها پدیدار می شوند. این زگیل ها می توانند خارش به وجود آورند ولی معمولا دردناک نیستند.

تاول های پر از مایعی که بر اثر ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد شده باشند ممکن است متلاشی شوند و مایعی که از آن ها خارج می شود منجر به درد و خارش بیشتر شود.

زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی و تاول

زگیل های تناسلی که در اثر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد شده باشند، به مرور زمان و بدون نیاز به درمان از بین می روند. اما در برخی موارد که ویروس مقاومت زیادی دارد به درمان پزشکی نیاز خواهید داشت.

برای درمان ویروس پاپیلومای انسانی، ممکن است پزشکان استفاده از کرمی که سیستم ایمنی را در از بین بردن لکه و زگیل ها کمک می کند، پیشنهاد نمایند. از جمله این کرم ها می توان به ایمیکویمود اشاره کرد. در برخی از موارد دیگر، کریوتراپی و یا عمل جراحی برای از بین بردن زگیل و زخم ها نیاز خواهد بود.

درمان استاندارد برای تاول های تناسلی که در اثر ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) پدیدار شده اند، داروهای ضد شیوع یا همان آنتی وایرال ها هستند. آنتی وایرال ها میزان فعالیت ویروس را کم می کنند اما خود ویروس اصلی را در بدن از بین نمی برند.

با این حال هر دو مورد بالا از عفونت های واگیر جنسی بسیار عفونی هستند. فردی که به ویروس اچ پی وی مبتلا است ممکن است پس از مدتی دوباره شاهد شکل گیری آن ها بر روی پوست باشد. ویروس هرپس سیمپلکس نیز ممکن است در بازه های زمانی دیگر دوباره دیده شود.

بهترین روش درمان زگیل تناسلی

✅نقاط فوردیکس

یکی دیگر از علل ایجاد لکه سفید روی بیضه نقاط فوردیکس هستند. نواحی فوردیکس (Fordyce spots) معمولا کوچک و برآمده هستند که رنگ آن ها نیز بین زرد و سفید است. این نواحی زمانی ایجاد می شوند که غده های مسئول ترشح روغن های پوستی بزرگ شوند. این غده های مسئول ترشح روغن که sebaceous نام دارند، از پیازهای مو جدا هستند.

نقاط فوردیکس بیشتر بر روی لب ها و داخل گونه ها پدیدار می شوند اما امکان شکل گیری آن ها در ناحیه تناسلی بدن نیز وجود دارد. این نقاط بی خطر هستند و امکان انتقال آن ها با رابطه جنسی به هیچ وجه وجود ندارد.

فوردیکس

درمان نقاط فوردیکس

نقاط و نواحی فوردیکس نیازی به درمان ندارند، چرا که منجر به ایجاد هیچ گونه علائمی نمی شوند و برای سلامت افراد خطری ندارند. با این حال امکان درمان آن ها به کمک کرم ها و عمل جراحی وجود دارد، آن هم در صورتی که افراد مایل به حذف آن ها از بدن باشند.

✅ سیفلیس (Syphilis)

سیفلیس یک عفونت واگیردار جنسی است که می تواند منجر به پدیدار شدن زخم های سفید بر روی ناحیه بیضه ها شود. این اتفاق در نتیجه عفونت و آلوده شدن به یک باکتری بسیار واگیردار به نام ترپونما پالیدوم رخ می دهد.

در صورتی که درمانی انجام نشود، بیماری سیفلیس می تواند منجر به اتفاقات خطرناک و شدید برای سلامت شود که از جمله آن ها می توان به فلج شدن و زوال عقل اشاره کرد.

سیفلیس

درمان سیفلیس

افرادی که با مشکل سیفلیس دست و پنجه نرم می کنند باید از آنتی بیوتیک ها برای درمان خود استفاده کنند. این دسته از افراد باید درمان را هر چه سریع تر آغاز کنند چرا که خطرات و آسیب هایی که سیفلیس وارد می کند معمولا قابل برگشت نیستند. حتی پس از درمان موفق نیز ممکن است فرد در آینده دوباره با آن روبرو شود.

استفاده از کاندوم

پیشگیری از ایجاد لکه سفید روی بیضه

اثر بخش ترین روش برای پیشگیری از شکل گیری نقاط سفید بر روی بیضه ها، اجتناب از روابط جنسی بدون اقدامات احتیاطی و محافظه کارانه است. با این کار احتمال ابتلای شما به عفونت های واگیردار جنسی کاهش می یابد. همین عفونت های واگیر یا STI هستند که موجب می شوند نقاط و لکه های سفید به همراه علائم خاص پدیدار شوند.

از جمله دیگر پیشنهادات و روش های منطقی که می توانند احتمال شکل گیری لکه های سفید بر روی بیضه ها و ناحیه تناسلی را کاهش دهند، می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • اجتناب از پوشیدن لباس های زیر تنگ و چسبان
 • تمیز کردن بیضه ها به صورت مرتب
 • کاهش زمان حضور در نواحی گرم با دمای بالا
 • شست و شوی ناحیه تناسلی و بیضه ها پس از ورزش و فعالیت های بدنی که منجر به تعریق می شوند.

امکان اجتناب و پیشگیری از برخی دلایل ایجاد لکه های سفید نظیر نقاط فوردیکس وجود ندارد.

عمل واریکوسل

زمان مراجعه به پزشک

اگر پس از گذشتن چند هفته و علی رغم استفاده از داروهای غیر تجویزی در خانه، این لکه های سفید ناپدید نشدند، بهتر است حتما با پزشک خود مشورت کنید.

پزشکان عمومی و متخصص می توانند بفهمند که آیا این لکه ها در اثر شرایط و بیماری های شدید و خطرناک ایجاد شده اند یا خیر و همچنین در مورد بهترین روش برای درمان آنها به شما مشورت دهند.

اگر در کنار این لکه های سفید علائم دیگری نیز پدیدار شدند، رفتن به ملاقات پزشک ضروری است. از جمله این علائم می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • زخم و قرمزی پوست
 • تخلیه غیر طبیعی
 • درد
 • ورم
 • حس سوزش در حین ادرار کردن
 • درد در ناحیه تناسلی پس از رابطه جنسی

کلام پزشک

برای ایجاد لکه های سفید بر روی بیضه ها دلایل مختلفی وجود دارد. در بیشتر موارد این نقاط سفید آسیبی به فرد وارد نمی کنند اما برخی از افراد ممکن است تمایل داشته باشند که آن ها را درمان کنند. هر فردی که علائم اضافی و جانبی در کنار این لکه های سفید دارد بهتر است به ملاقات پزشک برود و از وی راهنمایی بخواهد.

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید. موهای بیضه من سفید هستش ایا مشکلی ایجاد نمیکند ؟
  بیماری نیس که ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   بيماري نيست

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر در کیسه بیضه زیر یه چیزای نرمی بحالت پهن وجود دارد اینا چی هستن .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 3 هفته پیش)

   بايد معاينه شويد

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بیضه سمت چپم یه کمی از بیضه راستم بزرگتر هست و چیزای متوسطی در زیر بیضه داخل کیسه بیضه قرار دارد اینا چی هستن؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 3 هفته پیش)

   سونوگرافي از بيضه ها انجام شود

 • تصویر کاربر ماردین پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر
  ببخشید من پسری 25 ساله و مجرد هستم. حدودا هر دو ماه یه بار در خواب دچار احتلام میشم_ وقتی مدت زیادی محتلم نمیشم مثلا 50روز حس میکنم حجم مایع منی ام زیادشده و نسبت به محیط تحریک پذیر تر هستم(از لحاظ جنسی تحریک میشم مثلا نسبت به یه عکس خیلی ساده و نه چندان شهوت برانگیز تحریک میشم هرچند کاملا مواظب خودم هستم ) سوال مشخصم اینه که آیا بین طول مدت ارضا نشدن و افزایش شهوت و تحریک جنسی رابطه ای هست یا نه؟ یا اینکه افزایش مایع منی( مثلا بعد از 50 روز محتلم نشدن) منجر به تحریک پذیری بیشتر فرد میشه؟ محل ذخیره و نگهداری مایع منی دقیقا کجاست؟ و بعد از 50 روز محتلم نشدن استروژن چه تغییری میکنه و آیا ازضا نشدن در این مدت آسیبی به بدن میرسونه؟
  خیلی خیلی ممنونم واقعا شده دغدغه واسم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 3 هفته پیش)

   مايع مني در كيسه مني ذخيره مي شود،رابطه وجود داردً ،، تحريك پذيري زياد مي شود

 • تصویر کاربر م چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پیرو سوال زیر که از شما پرسیدم و جواب شما مختل شدن کار بیضه ها بوده برای درمان چه کاری باید انجام بدم و آیا تعداد اسپرم قابل بازگشت هست؟
  سلام آقای دکتر من دوسال پیش عمل واریکوسل چپ انجام دادم ۶ ماه بعد عمل تعداد اسپرم که قبل عمل ضعیف بودن از ۴ ملیون به ۸ ملیون رسید الان که رفتم دو بار آزمایش دادم تعداد اسپرم صفر شده البته اندازه بیضه ها کوچکتر از اندازه طبیعی هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 4 هفته پیش)

   راهكاري وجود ندارد

 • تصویر کاربر امیرعطا پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بیضه چپ من حدود ۱-۲ سانتی متر جلو تر از بیضه راست من هست یعنی بیضه راست ب سمت خودم و چپ به سمت جلو هست
  از لحاظ اندازه و برامدگی هم خودم معاینه کردم مشکلی نداشت
  میخواستم بدونم جای نگرانی هست یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   مهم نيست

 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با لمس کردن بیضه چپ باعث تیر کشیدن آن می شود اما بیضه سمت راست این طور نیست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر یاسین چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من کلسیفیکاسیون بیضه دارم. آيا کلسیفیکاسیون بیضه سرطان زا است؟ بیضه نزول نکرده نداشتم وقبلا سابقه سرطان بیضه نداشتم. درضمن واریکوسل هم دارم که قراره عمل کنم. لطفا به سوال من دقیق پاسخ بدید. تاحالا چند دکتر رفتم بعضیهاشون گفتن کلسیفیکاسیون بیضه خطری برام نداره بعضیاشون گفتن احتمال اینکه سرطان بیضه بگیری کمی از بقیه افراد بیشتره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   هيچ خطري ندارد

 • تصویر کاربر ایمان جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ایا اتروفی بیضه درمان دارد؟ و سوال دوم اینکه من الان مدتی است که بیضه سمت چپ درد میگیره و تیر میکشه و کشاله ران چپم نیز درد میگره و تیر میکشه زیر شکم سمت چپ نیز درد شدیدی دارم و وقتی استرس یا اظطراب میگیرم تشدید میشه و بیضه هام خیلی داغ و گرم میشه بالای کشاله ران سمت چپ شدید درد میگیره علتش چیه ؟ و علت کوچک بودن بیضه راست نسبت به چپ چیه ؟ خواهش میکنم کامل تر توضیح بدین ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   أتروفي بيضه خوب نمي شود

 • تصویر کاربر منصور جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دکتر عزیز. بنده مبتلا به پروستاتیت باکتریایی هستم که درمان نمیشود.آیا روزه گرفتن و کم آبی باعث تشدید بیماری و علایم میشود؟
  میتوانم روزه بگیرم یا نه؟
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   روزه بگيريد مانعي ندارد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر