علت سفید شدن پوست بیضه چیست؟

شکل گیری نقطه های سفید رنگ بر روی بیضه ها می تواند علل مختلفی داشته باشد که بعضی از آن ها خطری را برای بیمار ایجاد نمی کنند اما برخی دیگر از جمله مشکلات جدی سلامتی در افراد هستند. در این مقاله به دلیل پدیدار شدن نقطه های سفید بر روی بیضه ها می پردازیم.

معمولا وجود لکه سفید روی بیضه نگران کننده، نیست. اما به هر حال ممکن است به درمان نیاز داشته باشد. همچنین این احتمال وجود دارد که لکه های سفید رنگ روی بیضه نشانه ای از یک عفونت واگیردار جنسی (STI) باشد که در روابط جنسی منتقل می گردد.

این مقاله علل مختلف و احتمالی شکل گیری لکه های سفید رنگ بر روی بیضه ها را بررسی می کند و همچنین به شما می گوید چگونه از ایجاد این لکه ها پیشگیری کنید و در نهایت چه زمانی باید به ملاقات پزشک و درمان روی بیاورید.

علل پدیدار شدن لکه های سفید روی بیضه

دلایل و علل مختلفی وجود دارد که ممکن است دلیل اصلی برای به وجود آمدن این لکه ها باشند و هر کدام از این موارد نیاز به روش درمانی خاص خود را دارد.

جوش های سر سفید (White heads)

لکه های سر سفید در واقع نوعی جوش هستند که زمانی شکل می گیرند که منافذ زیر پوست از روغن، پوست مرده و یا دیگر مواد بی ارزش پر شوند. این مسدود شدن منافذ پوستی می تواند منجر به ایجاد التهاب و شکل گیری توده های گرد بر روی پوست شود. هر یک از این توده های دایره وار ممکن است رنگی سفید و روشن داشته باشد.

این لکه های سفید معمولا در نواحی خاصی از بدن شکل می گیرند که منافذ پوستی در آن ها بسیار بیشتر از نواحی دیگر باشد. به عنوان مثال صورت و سینه، اما احتمال شکل گیری سر سفیدها بر روی بیضه ها نیز وجود دارد.

جوش های سر سفید در حالت عمومی منجر به بروز علائم و عوارض جانبی دیگری نمی شوند و خطری سلامت بیمار را تهدید نخواهد کرد.

دانه های سرسفید

درمان جوش های سر سفید

این جوش یا توده های سر سفید و روشن معمولا بدون نیاز به درمان با گذر زمان از بین می روند. با این حال امکان درمان سریع تر این نقاط سرسفید به کمک دارو های تجویزی در خانه نظیر بنزویل پروکسید یا اسید سالسیلیک وجود دارد.

⚠ توجه: ناحیه بیضه ها بسیار حساس و خاص است، پس در صورتی که با استفاده از این دارو ها احساس خارش و قرمزی کردید، حتما درمان را متوقف کنید.

 موهای زیر پوستی

این نوع مشکل زمانی رخ می دهد که موی در حال رشد به جای خروج از پوست و حرکت به سمت مخالف، دوباره به سمت پیاز اصلی خود در زیر پوست برگردد. این اتفاق ممکن است در هر ناحیه ای از بدن که مو بر روی آن رشد می کند، رخ دهد که از جمله این نواحی می توان به بیضه ها اشاره کرد.

موهای این چنینی که به خوبی و نرمال رشد نمی کنند می توانند منجر به ایجاد توده های پر خارش شوند که احساس ناراحتی به بیمار خواهند داد. همچنین احتمال عفونی شدن آن ها و در نتیجه ایجاد مشکل فولیکولیت وجود دارد.

موهای مسدود شده

برای درمان موهای زیر پوستی چه باید کرد

اکثر موهایی که مطابق شرایط بالا به عقب رشد می کنند بدون نیاز به درمان از بین  می روند. با این حال استفاده از مواد دارویی اگزالاتی (exfoliant) جهت از بین بردن سلول های پوستی مرده می تواند سرعت بهبود آن ها را افزایش دهد.

⚠توجه: از کشیدن و حرکت دادن موهای به عقب رشد کرده، اجتناب کنید چرا که انجام این کار می تواند سرعت بهبود آنها را کاهش دهد و ریسک عفونت در بدن بیمار را بالا ببرد. استفاده از یک کرم استروید شاید بتواند در از بین بردن مشکل خارش بیمار کارساز باشد.

فولیکولیت چیست

فولیکولیت یک شرایط خاص است که در آن پیاز مو ملتهب می شود. این مشکل معمولا به دلیل یک عفونت خاص به وجود می آید و در نهایت می تواند منجر به شکل گیری لکه های سفید که حاوی چرک هستند بر روی پوست شود. این لکه ها می توانند خارش زا و بسیار آزاردهنده باشند اما خطری برای فرد به وجود نمی آورند.

فولیکولیت

درمان فولیکولیت

اکثر موارد فولیکولیت در بین افراد معمولی هستند و پس از چند روز بدون نیاز به درمان خاصی از بین می روند. عدم شیو کردن و اصلاح ناحیه یا نواحی مربوطه و همچنین اجتناب از پوشیدن لباس های زیر تنگ و چسبان می تواند به شما در پروسه بهبود کمک کنند. داروهای آنتی باکتریایی یا آنتی فونگالی موضعی نیز برای این مشکل در دسترس هستند و می توانند در از بین بردن هر چه سریع تر عفونت کارساز باشند.

زگیل تناسلی

بیماری و عفونت های واگیر دار جنسی مانند ویروس پاپیلومای انسانی و ویروس هرپس سیمپلکس، به ترتیب می توانند باعث ایجاد زگیل های تناسلی و تاول ها شوند.

زگیل های تناسلی معمولا می توانند به رنگ سفید، قهوه ای و یا برآمدگی هایی قرمز رنگ در آیند که در اطراف نواحی بیضه ها پدیدار می شوند. این زگیل ها می توانند خارش به وجود آورند ولی معمولا دردناک نیستند.

تاول های پر از مایعی که بر اثر ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد شده باشند ممکن است متلاشی شوند و مایعی که از آن ها خارج می شود منجر به درد و خارش بیشتر شود.

زگیل تناسلی

درمان قطعی زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی که در اثر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد شده باشند، به مرور زمان و بدون نیاز به درمان از بین می روند. اما در برخی موارد که ویروس مقاومت زیادی دارد به درمان پزشکی نیاز خواهید داشت.

برای درمان ویروس پاپیلومای انسانی، ممکن است پزشکان استفاده از کرمی که سیستم ایمنی را در از بین بردن لکه و زگیل ها کمک می کند، پیشنهاد نمایند. از جمله این کرم ها می توان به ایمیکویمود اشاره کرد. در برخی از موارد دیگر، کریوتراپی و یا عمل جراحی برای از بین بردن زگیل و زخم ها نیاز خواهد بود.

درمان استاندارد برای تاول های تناسلی که در اثر ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) پدیدار شده اند، داروهای ضد شیوع یا همان آنتی وایرال ها هستند. آنتی وایرال ها میزان فعالیت ویروس را کم می کنند اما خود ویروس اصلی را در بدن از بین نمی برند.

عفونت HPV اغلب هیچ گونه علائم یا مشکل سلامتی برای فرد به وجود نمی آورد. واکسن گارداسیل در برابر برخی انواع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) مصونیت ایجاد می کنند. این موارد سبب بروز سرطان های مقعد، دهانه رحم، دهان و گلو، آلت تناسلی مردانه، واژن، فرج و همچنین زگیل های تناسلی می شوند.

با این حال هر دو مورد بالا از عفونت های واگیر جنسی بسیار عفونی هستند. فردی که به ویروس اچ پی وی مبتلا است ممکن است پس از مدتی دوباره شاهد شکل گیری آن ها بر روی پوست باشد. ویروس هرپس سیمپلکس نیز ممکن است در بازه های زمانی دیگر دوباره دیده شود.

مطلب مرتبط: زگیل تناسلی در مردان و زنان چگونه درمان میشود؟ علت به وجود آمدن زگیل مقعدی چیست و چگونه درمان می شود؟ برای دانستن بر روی لینک زیر کلیک کنید.

زگیل تناسلی

نقاط فوردیکس

یکی دیگر از علل ایجاد لکه سفید روی بیضه نقاط فوردیکس هستند. نواحی فوردیکس (Fordyce spots) معمولا کوچک و برآمده هستند که رنگ آن ها نیز بین زرد و سفید است. این نواحی زمانی ایجاد می شوند که غده های مسئول ترشح روغن های پوستی بزرگ شوند. این غده های مسئول ترشح روغن که sebaceous نام دارند، از پیازهای مو جدا هستند.

نقاط فوردیکس بیشتر بر روی لب ها و داخل گونه ها پدیدار می شوند اما امکان شکل گیری آن ها در ناحیه تناسلی بدن نیز وجود دارد. این نقاط بی خطر هستند و امکان انتقال آن ها با رابطه جنسی به هیچ وجه وجود ندارد.

فوردیکس

درمان نقاط فوردیکس

نقاط و نواحی فوردیکس نیازی به درمان ندارند، چرا که منجر به ایجاد هیچ گونه علائمی نمی شوند و برای سلامت افراد خطری ندارند. با این حال امکان درمان آن ها به کمک کرم ها و عمل جراحی وجود دارد، آن هم در صورتی که افراد مایل به حذف آن ها از بدن باشند.

سیفلیس چه نوع بیماریست

سیفلیس یک عفونت واگیردار جنسی است که می تواند منجر به پدیدار شدن زخم های سفید بر روی ناحیه بیضه ها شود. این اتفاق در نتیجه عفونت و آلوده شدن به یک باکتری بسیار واگیردار به نام ترپونما پالیدوم رخ می دهد.

در صورتی که درمانی انجام نشود، بیماری سیفلیس می تواند منجر به اتفاقات خطرناک و شدید برای سلامت شود که از جمله آن ها می توان به فلج شدن و زوال عقل اشاره کرد.

سیفلیس

درمان بیماری سیفلیس

افرادی که با مشکل سیفلیس دست و پنجه نرم می کنند باید از آنتی بیوتیک ها برای درمان خود استفاده کنند. این دسته از افراد باید درمان را هر چه سریع تر آغاز کنند چرا که خطرات و آسیب هایی که سیفلیس وارد می کند معمولا قابل برگشت نیستند. حتی پس از درمان موفق نیز ممکن است فرد در آینده دوباره با آن روبرو شود.

استفاده از کاندوم

پیشگیری از ایجاد لکه سفید روی بیضه

اثر بخش ترین روش برای پیشگیری از شکل گیری نقاط سفید بر روی بیضه ها، اجتناب از روابط جنسی بدون اقدامات احتیاطی و محافظه کارانه است. با این کار احتمال ابتلای شما به عفونت های واگیردار جنسی کاهش می یابد. همین عفونت های واگیر یا STI هستند که موجب می شوند نقاط و لکه های سفید به همراه علائم خاص پدیدار شوند.

از جمله دیگر پیشنهادات و روش های منطقی که می توانند احتمال شکل گیری لکه های سفید بر روی بیضه ها و ناحیه تناسلی را کاهش دهند، می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • اجتناب از پوشیدن لباس های زیر تنگ و چسبان
 • تمیز کردن بیضه ها به صورت مرتب
 • کاهش زمان حضور در نواحی گرم با دمای بالا
 • شست و شوی ناحیه تناسلی و بیضه ها پس از ورزش و فعالیت های بدنی که منجر به تعریق می شوند.

امکان اجتناب و پیشگیری از برخی دلایل ایجاد لکه های سفید نظیر نقاط فوردیکس وجود ندارد.

عمل واریکوسل

زمان مراجعه به پزشک برای لکه های سفید

اگر پس از گذشتن چند هفته و علی رغم استفاده از داروهای غیر تجویزی در خانه، این لکه های سفید ناپدید نشدند، بهتر است حتما با پزشک خود مشورت کنید.

پزشکان عمومی و متخصص می توانند بفهمند که آیا این لکه ها در اثر شرایط و بیماری های شدید و خطرناک ایجاد شده اند یا خیر و همچنین در مورد بهترین روش برای درمان آنها به شما مشورت دهند.

اگر در کنار این لکه های سفید علائم دیگری نیز پدیدار شدند، رفتن به ملاقات پزشک ضروری است. از جمله این علائم می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • زخم و قرمزی پوست
 • تخلیه غیر طبیعی
 • درد
 • ورم
 • حس سوزش در حین ادرار کردن
 • درد در ناحیه تناسلی پس از رابطه جنسی

برای ایجاد لکه های سفید بر روی بیضه ها دلایل مختلفی وجود دارد. در بیشتر موارد این نقاط سفید آسیبی به فرد وارد نمی کنند اما برخی از افراد ممکن است تمایل داشته باشند که آن ها را درمان کنند. هر فردی که علائم اضافی و جانبی در کنار این لکه های سفید دارد بهتر است به ملاقات پزشک برود و از وی راهنمایی بخواهد.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص درمان بیماری های جنسی مردان

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر hamid چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر. بنده37دارم حدودیک ساله که پوست لای بیضه هام به رنگ سفیددراومده وخارش شدیدی داره که این سفیدی به سمت مقعدم هم کشیده شده. لطف کنیداگه ممکنه علت وهمچنین درمانش رپبه بگید. باسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 1 هفته پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص سيتريزين ميل كنيد اگر خوب نشديد به متخصص پوست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  با سلام وعرض ادب
  اینجانب ۵۴ سال حدود ۴ ساله که مشکل نعوظ دارم و‌یکیتل اخیر شدید تر شده و از اوایل ازدواج مشکل زود انزالی داشتم
  تا به حال هیچ دارویی در این رابطه استفاده نکردم غیر از چند بار ویاگرا که زیاد بهم نمیسازه
  من در حال حاضر ۴ سال هست که کمی فشار دارم دکترم قرص والسارتان یک عدد روز و یک عدد شب و قرص چربی ۲۰ یکعدد و قرص متوفورمین یک عدد مصرف میکنم البته قندم بالا نیست ناشتا ۱۰۰ هست
  دستور بفرمایید آقای دکتر چیکار کنم؟
  تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص پاروكستين٢٠ سه ماه ميل كنيد و يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص پاروكستين٢٠ سه ماه ميل كنيد و يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدي دوشنبه ۴ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت شما
  من ٤٢ سالمه و حدود يكسال پيش درد شديدي در بيضه چپ داشتم كه به دكتر مراجعه كردم و با مصرف آنتي بيوتيك به مدت ١٠ روز بهبودي حاصل شد ولي سه يا چهار ماه يعد از اون دوباره دردها شروع شد و نتيجه سونوگرافي ، واريكوسل خفيف در بيضه چپ بود كه با مصرف سلبريكس به مدت يك هفته خوب شدم ولي چند ماه بعد دوباره درد شروع شد و دوباره همان دارو و نتيجه سونوگرافي هم با دفعه قبل تفاوتي نداشت
  تو اين مدت يكسال هر سه يا چهار ماه اين اتفاق پيش مياد و بيشتر در اثر بلند كردن يا جابجا كردن اجسام ، به صورتيكه حتي خريدهاي روزانه رو هم بلند نمي كنم ، چند روز پيش دوباره دردهام شروع شده و به سمت زير شكم ، كشاله ران و بعضي اوقات پهلوي چپ منتشر مي شود و تنها شي كه بلند كردم يه سطل ماست ! بوده
  واقعاً ديگه خسته شدم ، دوباره سلبريكس و استاژل شروع كردم ولي دردم كاهشي نداشته
  در ضمن سوزش ادرار و يا دفع خون هم ندارم لطفاً در صورت امكان راهنمايي فرماييد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۴ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   با سلام التهاب پروستات است روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ديكلوفناك١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر آنا سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  برادرم یه وقتایی دچار درد میشد سونو داده یه کیست ریز بیضه داره در ضمیمه عکس رو ارسال کردم خدمتتون میخواستم بدونم نیاز به جراحی دارن برای اون کیست و فتخ،ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 3 ماه پیش)

   با سلام نياز به عمل ندارند

 • تصویر کاربر نوری دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  ضمن سلام و وقت بخیر،‌
  من 41 سال سن دارم قبلا مشکل زود انزالی داشتم و الان هم مشکل نعوظ به آن اضافه شده است ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید درضمن آیا خوردن دارو هایی که معرفی می فرمایید عوارضی دارد یا خیر؟ضمنا من تا کنون از هیچ دارویی برای رفع این مشکل استفاده نکرده ام.
  سپاس از راهنمایی شما.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 3 ماه پیش)

   تمام دارو ها عوارض دارند روزي يك عدد قرص فلوكستين٢٠ سه ماه ميل كنيد و يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

 • تصویر کاربر عرشیا پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقا دکتر الان چند روز جوش‌های زیر پوستی رو بیضهام پدیدار شد سوز خفیفی گاهی اوقات میگیره سر آلت تناسلی سوز خفیفی میگیره گاهی اوقات لطف کنید راهنمایی کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 4 ماه پیش)

   بايد به متخصص پوست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر ارشیا شنبه ۸ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترباعرض خسته نباشیدبنده ۴۷سالمه ودیابت نوع ۲دارم یه مدتیه(تقریبا۵ماه) میل جنسی ام خیلی کم شده وتحریک نمی شم وآلتم اون نعوظ وکلفتی اولیه رانداردومشکل زودانزالی هم دارم وهیچ دارویی هم استفاده نمی کنم لطفاراهنمایی بفرماییدممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۸ خرداد ۰( 4 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين٢٠ سه ماه ميل شود و يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميلي ميل كنيد

 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سفید شدن و تغییر رنگ پوست دور التم بوجود امده
  و توی تاریکتر شدن بیشتر معلومه ،کمتر بود و الان بیشتر شده ،مانند قارچ پوستی هستش
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)

   بايد به متخصص پوست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر جواد یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید
  بنده حدود یک ماه پیش رابطه جنسی داشتم که بعدازرابطه فهمیدم کاندوم پاره شده ودوسه روز بعد مقدارکمی جوش سرسفید رو آلتم واطراف به وجود اومد که مراجعه کردم به پزشک که قرص آفالکس سفالکسین تجویزکردند وشست وشوی هرروز اون جوش هاازبین رفته ولی الان خارش زیادی در ناحیه ی بیضه و کشاله ی ران وهمچنین سفید شدن بیضه دارم که مطمئن هم نیستم بااون موضوع یکی باشه عکس هم ارسال میکنم ممنون میشم جوابمو زودتر بدید چون خیلی خارشش اذیتم میکنه تشکرازشما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص سيتريزين ميل كنيد و به متخصص پوست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر مرتضی سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر حدود یک سال هست با اختلال نعوظ مواجه شدم قبل از مشکل نعوظ خوبی داشتم در هفته ۴الی۵ بار رابطه داشتم ولی حدود یک سال هست با اختلال نعوظ مواجه شدم تمایل به رابطه دارم ولی نعوظ کافی ندارم مدتی است قرص سلیدنافیل ۱۰۰مصرف میکردم اوایل خوب بود ولی الان هیچ اثری نداره راهنمایی میکنید چی مصرف کنم مشکل برطرف بشه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)

   قرص تاداگرا٢٠ را امتحان كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر