آیا کیست بیضه ( اسپرماتوسل ) خطرناک است؟

اسپرماتوسل یک توده ی کیست مانند است که در اپيديديم رشد می کند. این توده غیرسرطانی است و معمولا موجب بروز درد نمی شود. در این مقاله به بررسی روش های درمانی اسپرماتوسل می پردازیم پس با ما همراه باشید. 

کیست بیضه چیست

اسپرماتوسل ها تحت عنوان کیست اسپرماتیک نیز شناخته می شوند. این موارد توده هایی خوش خیم، پر از مایع و اغلب بدون درد هستند که در نزدیکی بیضه ها پدیدار می شوند. اسپرماتوسل با اینکه در نزدیکی بالا و پشت بیضه تشکیل می شوند اما از آن ها جدا می باشد.

این کیست ها نرم و پر از مایعی سفید رنگ هستند که اغلب حاوی اسپرم است. این کیست ها اندازه های متفاوتی دارند. در صورتی که اسپرماتوسل ها دردناک شده یا بیش از حد بزرگ شوند، روش هایی برای رفع آن ها وجود دارد. اسپرماتوسل ها به طور کلی مشکل پزشکی جدی به شمار نمی روند. مجرای تناسلی در مردان وظیفه رشد، بلوغ و انتقال اسپرم ها را بر عهده دارد.

بروز مشکل در مجرای تناسلی مردانه می تواند سبب رشد یک توده شود. بروز یک توده در کیسه بیضه هم می تواند بدون مشکل بوده و هم نشانه ای از یک مشکل جدی تر باشد. جهت بررسی توده و تعیین بهترین شیوه درمانی به مجموعه ای از اقدامات نیاز است.

برای مثال، سرطانی بودن توده بیضه می تواند منشا نگرانی بوده و به اقدامات درمانی نیاز داشته باشد. دیگر توده ها همانند واریکوسل می توانند دردناک بوده یا به عملکرد جنسی فرد آسیب برسانند. در حالی که توده های اسپرماتوسل سرطانی نبوده و خطر ابتلا به سرطان بیضه را افزایش نمی دهند اما می توانند آزار دهنده باشند.

احساس سنگینی در بیضه - علائم کیست بیضه یا اسپرماتوسل

علائم کیست بیضه

اسپرماتوسل ها معمولا هیچ علامت و نشانه ای نداشته و امکان دارد در همان اندازه باقی بمانند. در صورت رشد کافی اسپرماتوسل فرد مبتلا می تواند موارد زیر را تجربه کند:

 • درد یا ناراحتی در بیضه
 • سنگینی در بیضه
 • احساس پری در ناحیه پشتی و بالای بیضه

شیوع اسپرماتوسل

اسپرماتوسل اغلب نزدیک به 30 درصد از مردان بالغ را مبتلا می کند. این توده ها معمولا حین معاینه های شخصی یا به وسیله آزمایش های تصویر برداری با اهداف دیگر شناسایی می شوند.

تشخیص کیست بیضه

اسپرماتوسل ها اغلب در معاینه های شخصی یا معاینه توسط پزشک شناسایی می شوند. افراد باید حداقل یک بار در ماه معاینه شخصی انجام دهند. پزشک می تواند نحوه صحیح انجام این تکنیک را به فرد آموزش دهد. در صورت شناسایی هر گونه تغییرات مشکوک همانند سفتی غیر عادی یا اندازه بزرگ تر باید با پزشک خود تماس گرفت. این تست همان تست تشخیص کیست اپیدیدیم است

چگونه می توان از ابتلای خود به اسپرماتوسل مطلع شد؟

اسپرماتوسل ها اغلب آسیب رسان نبوده و به همین دلیل علائمی ایجاد نمی کنند. تنها ممکن است در هنگام معاینه بیضه ها وجود یک توده احساس شود. همزمان با بزرگ شدن توده افراد در بیضه خود احساس سنگینی خواهند کرد. همچنین، امکان دارد تورم و وجود یک توده در پشت یا بالای بیضه احساس شود.

پزشک جهت اطمینان از وجود اسپرماتوسل و غیر سرطانی بودن توده انجام تعدادی از آزمایش ها را تجویز خواهد کرد. این آزمایش ها با معاینه فیزیکی شروع شده و پس از آن آزمایش ترانس ایلومیناسیون یا یک سونوگرافی را شامل می شوند.

معاینه بیضه برای تشخیض اسپرماتوسل

مراحل معاینه

اسپرماتوسل به دلیل عدم ایجاد علائم امکان دارد تنها در حین معاینه شخصی یا معاینه فیزیکی توسط پزشک تشخیص داده شود. هر گونه توده در کیسه بیضه باید توسط پزشک معاینه شده تا احتمال وجود یک بیماری جدی (مثلا سرطان بیضه) بررسی شود. همچنین، در صورت احساس درد یا تورم در کیسه بیضه باید با پزشک خود تماس گرفت. تعدادی از بیماری ها قادر به ایجاد درد بیضه بوده و برخی از آن ها نیازمند درمان فوری هستند.

نور توانایی عبور از اسپرماتوسل ها را دارد. با این تکنیک می توان یک کیست خوش خیم را از توده بدخیم تشخیص داد. سونوگرافی با امواج فراصوت روش بهتری جهت بررسی یک کیست است. در این آزمایش با استفاده از امواج صوتی تصاویری از اندام های بدن بدست می آید. سونوگرافی فراصوت نسبتا سریع، غیر تهاجمی و مقرون به صرفه است.

پیشگیری از کیست بیضه

با اینکه اسپرماتوسل ها خوش خیم در نظر گرفته می شوند اما وجود هر گونه ناهنجاری در کیسه بیضه باید معاینه و بررسی شود. هر گونه ناهنجاری یا درد در ناحیه کشاله ران می تواند از پیچش بیضه منشا گرفته باشد. پیچ بیضه بیماری است که نیاز به مراقبت فوری در نزدیک ترین مرکز درمانی دارد. انجام چکاپ مستمر، بهترین راه پیشگیری از کیست بیضه است.

عوامل خطرزا کیست مردان

عوامل خطر شناخته شده ای از نظر ابتلا به کیست در بیضه وجود ندارند. به نظر می رسد مردانی که مادران آن ها در حین دوره بارداری با هدف پیشگیری از سقط یا دیگر عوارض بارداری از داروی دی ‌اتیل ‌استیل بسترول (DES) استفاده کرده اند از نظر ابتلا به این بیماری در معرض خطر بالا تری قرار دارند. مصرف این دارو به دلیل نگرانی در ارتباط با افزایش خطر نوع نادری از سرطان واژن در سال 1971 متوقف شد.

دی ‌اتیل ‌استیل بسترول - عامل خطرزا اسپرماتوسل

درمان اسپرماتوسل

از آنجایی که این کیست ها معمولا شناسایی نشده و اغلب دردی ایجاد نمی کنند، به ندرت نیازمند درمان هستند. مراقبت پایه برای اسپرماتوسل های بدون درد، مشاهده است. با این وجود، برخی مردان علائم دیگری از جمله بزرگی آزار دهنده کیست یا درد را تجربه می کنند. در هنگام نیاز به درمان، گزینه های متعددی وجود دارند.

درمان پزشکی

دارو های خوراکی ضد درد یا تورم می توانند جهت تسکین درد ناشی از اسپرماتوسل ها مصرف شوند. غیر از این موارد به هیچ درمان پزشکی دیگری نیاز نیست. هیچ دارویی جهت درمان یا پیشگیری از اسپرماتوسل وجود ندارد.

درمان های کم تهاجم

تخلیه و اسکلروتراپی دو روش درمانی هستند که اغلب مورد استفاده قرار نمی گیرند. تخلیه شامل سوراخ کردن اسپرماتوسل با یک سوزن و خارج کردن محتویات آن می شود.

اسکلروتراپی شامل تزریق یک ماده تحریک کننده به درون کیسه اسپرماتوسل می شود. این فرایند سبب بهبود یا بسته شدن کیسه شده و احتمال تجمع مجدد مایع را کاهش می دهد. با اینکه چنین گزینه های درمانی موثر هستند اما به طور معمول توصیه و استفاده نمی شوند. در این فرایند ها خطر آسیب به اپی دیدیم (لوله ذخیره کننده اسپرم ها) وجود دارد که می تواند به نازایی منجر شود. از دیگر مشکلات رایج در این روش های درمانی امکان بازگشت مجدد اسپرماتوسل ها می باشد.

درمان جراحی

اسپرماتوسلکتومی یک درمان استاندارد برای اسپرماتوسل هایی است که علائم ایجاد می کنند. هدف جراحی برداشتن اسپرماتوسل از بافت اپی دیدیم و حفظ مجرای تناسلی است. این فرایند سرپایی اغلب با استفاده از بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام شده و تقریبا یک ساعت طول می کشد. گاهی اوقات باید تمام یا بخشی از اپی دیدیم را نیز به همراه کیست برداشت.

درمان اسپرماتوسل با جراحی

مراقبت پس از درمان اسپرماتوسل

پس از انجام فرایند درمانی فرد به همراه یک پانسمان فشاری پر از گاز های نرم (همانند بیضه بند های ورزشی) از مرکز درمانی مرخص می شود. این بیضه بند به مدت 1 تا 2 هفته پس از جراحی پوشیده می شود. جهت کمک به کاهش تورم می توان به مدت 2 تا 3 روز از بسته های یخ استفاده کرد.

دارو های مسکن نیز به مدت 1 تا 2 روز پس از جراحی مصرف می شوند. بیمار می تواند 48 ساعت پس از جراحی دوش بگیرد.

جلسه ملاقات مجدد با جراح 1 تا 3 هفته پس از جراحی برنامه ریزی می شود. بروز تورم در ناحیه کیسه بیضه طبیعی بوده و معمولا 2 تا 21 روز به طول می انجامد. بروز عوارض جانبی جراحی شایع نبوده اما این موارد می توانند شامل تب، عفونت، خونریزی (هماتوم کیسه بیضه) و تداوم درد شوند.

اسپرماتوسل در 40 درصد بیماران امکان بازگشت دارد. در درمان جراحی احتمال انسداد اپی دیدیم نیز وجود دارد که در صورت بروز به مشکلات مرتبط با باروری منجر می شود. به دلیل موارد ذکر شده، در مردانی که تمایل به بچه دار شدن هستند باید از درمان جراحی صرف نظر کرد.

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر Mmd دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 184 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  دکتر من 23سالمه و کیسه بیضه‌م شل و افتاده هستش و حس میکنم در درون کیسه بیضه‌م قسمت پایینش مایعی وجود داره ولی نه دردی دارم وو نه تورمی و وقتی لمسش میکنم هیچ درد یا حسی ندارم دلیلش چیه و ایا خطرناکه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)

   علت نامشخص است خطري ندارد

 • تصویر کاربر rah چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 264 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر
  33سالمه.تقریبا7ماهه پیش دردم از زیر شکمم طرف راست عانه ام ب طور خفیف اما مداوم شروع شد.گهگاهی به بیضه راستم میزد.ولی الان تقریبا یک ماهه درد روی بیضه ی سمت راستم بیشتر شده ک حتی ب کشاله ران وپشتم میزنه.موقع نشستن دردش بیشتر ازموقع راه رفتن هستش.قبلا به بیضم دست میزدم درد نداشتم.ولی الان بیضه راستم مخصوصا قسمت اپیدیدیم لمسش میکنم دردش بیشتر میشه .همچنین احساس میکنم لوله های داخل بیضه سمت راستم ازچپ بزرگتره در حالی ک تو سونوگرافی بیضه سمت چپم واریکوسل 2 قید شده.
  دو سه بارم تو این مدت شب بی اختیاریه ادرار داشتم.بعد از دستشویی کردن باز هم چند قطره ادرار دارم.جواب سونو هم ضمیمه کردم.درضمن ببخشید توی اب گرم نشستن برای کسی ک واریکوسل داره مشکل ایجاد نمیکنه
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك يك ماه ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠  ميلي استعمال كىيد ده روز

 • تصویر کاربر جعفری دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 273 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.پسرم ۴سالشه و کیست بیضه توهردوتا بیضش داره.کیست کورد هستش.بیضهاش پر آب میشن.یکیش کناربیضه دیگری داخل بیضه هستش.دردی نداره ولی بزرگ شدنش نگرانم میکنه.میخوام عمل کنیم میخواستم نظرتون رو بپرسم باید چیکار کنیم؟آیا عمل خوبه؟خطری براش نداره.و اینکه پسرم دیابت نوع یک هم داره آیا در صورت عمل جای زخمش خوب میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 3 سال پیش)

   عمل لازم نيست ولي بهتر است توسط اورولوژيست ويزيت شود

 • تصویر کاربر ارش جمعه ۲۰ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 355 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب.پسر دوساله دارم.اخیرا متوجه شدم .بالای بیضه سمت راست کمی متورم شده .و رگ داخل که وصل به کیسه، بیضه میشه نیز خیلی صفت شده .و فک میکنم درد نداشته باشه .ولی،خیلی نگرانم .لطفا راهنمایی بفرما ید .چند تا عکس پیوسته فایل هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ فروردین ۰( 3 سال پیش)

   ممكن است فتق باشد توسط متخصص جراح عمومي ويزيت شوند

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۹ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 186 مشاهده پرسش
  ده روز آقای دکتر بیضه چپم درد داره رفتم متخصص معاینه کرد قرص سلکوسیب 100 صبح و شب وافلوکینول300صبح وشب.موقع نشستن درد به کشاله ران میاد و موقع راه رفتن کمتر درد داره موقع دراز کشیدن بیشتر..خطری که به بچه دار شدن نداره..نظر.ودارویی دارین بگین تا بگیرم...درد بیشتر اطراف بیضه هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۹ فروردین ۰( 3 سال پیش)

   دارو هاي تجويز شده را ٤ هفته ميل كنيد

 • تصویر کاربر سجاد شنبه ۹ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 409 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت اقای دکتر بنده یکسالی میشه بالای بیضه وپشت بیضه کیست مشاهده میشه ولی اصلا هیچ دردی و ناراحتی نداره علت چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)

   مادرزادي است مهم نيست

 • تصویر کاربر امیرحسین دوشنبه ۲۰ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 247 مشاهده پرسش
  سلام من عمل کیست بیضه داشتم. الان بعد عملم ک سمت چپم بود احساس سنگینی دارم
  یکی از بخیه هام باز هم شده و دکتر گفت چیز خاصی نیست خودش بسته میشه. و هنوزم ترشح دارم. میخواستم ببینم این سنگینی عادیه و مشکلی از بابت باز شدن بخیه نیست؟ یک هفته هم از عملم میگذره ممنون میشم جواب بدید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۰ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   تمام مراحل بعد از عمل طبيعي است

 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 223 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  طی سونوگرافی که انجام دادم دکتر گفتند داخل بیضه رگهای کلاف وپیچیده وجوددارد این توده نشانه چیست ضمنا هیچ گونه درد ویا بزرگی هم نداره ونرمال هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   نشانه وجود واريكوسل است

 • تصویر کاربر رهام دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 263 مشاهده پرسش
  با سلام پریشب خیلی اتفاقی بر اثر لمس متوجه وجود برجستگی خیلی کوچک که.با لمس دردناک میشود در قسمت بالایی بیضه سمت راست شدم . احساس میکنم همیشه این برجستگی خیلی نرم تر و کم.تر وجود داشته و اکنون کمی سفت و مشخصتر شده است . البته از امروز صبح درد آن کاهش پیدا کرده و با لمس درد کمتری ایجاد میشود ولی برجستگی همچنان قابل لمس است . اگر ممکن است راهنمایی بفرمایید . جای نگرانی هست ؟ در صورت از بین رفتن درد باز نیاز به معاینه دارد؟ سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 3 سال پیش)

   از اين نمونه ها در بيضه ها وجود دارد نگران نباشيد

 • تصویر کاربر داود شنبه ۶ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 218 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر علت جلوتر بودن بیش از حد بیضه راست مانند الاکلنگ در هنگام تحریک و یا خود ارضایی چیست و این وضعیت در حالت عادی رخ نمیده در ضمن بنده حدود پنج ماه پیش عمل هیدروسل و فتق راست انجام دادم و از نظر عود فتق به دکتر مراجعه کردم که عدم عود تشخیص دادن میخواستم نظر شما را بدانم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۶ دی ۹۹( 3 سال پیش)

   براي تشخيص عود فتق به جراح عمومي مراجعه كنيد و جلو بودن بيضه طبيعي است

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر