آیا کیست بیضه ( اسپرماتوسل ) خطرناک است؟

اسپرماتوسل یک توده ی کیست مانند است که در اپيديديم رشد می کند. این توده غیرسرطانی است و معمولا موجب بروز درد نمی شود. در این مقاله به بررسی روش های درمانی اسپرماتوسل می پردازیم پس با ما همراه باشید. 

کیست بیضه چیست

اسپرماتوسل ها تحت عنوان کیست اسپرماتیک نیز شناخته می شوند. این موارد توده هایی خوش خیم، پر از مایع و اغلب بدون درد هستند که در نزدیکی بیضه ها پدیدار می شوند. اسپرماتوسل با اینکه در نزدیکی بالا و پشت بیضه تشکیل می شوند اما از آن ها جدا می باشد.

این کیست ها نرم و پر از مایعی سفید رنگ هستند که اغلب حاوی اسپرم است. این کیست ها اندازه های متفاوتی دارند. در صورتی که اسپرماتوسل ها دردناک شده یا بیش از حد بزرگ شوند، روش هایی برای رفع آن ها وجود دارد. اسپرماتوسل ها به طور کلی مشکل پزشکی جدی به شمار نمی روند. مجرای تناسلی در مردان وظیفه رشد، بلوغ و انتقال اسپرم ها را بر عهده دارد.

بروز مشکل در مجرای تناسلی مردانه می تواند سبب رشد یک توده شود. بروز یک توده در کیسه بیضه هم می تواند بدون مشکل بوده و هم نشانه ای از یک مشکل جدی تر باشد. جهت بررسی توده و تعیین بهترین شیوه درمانی به مجموعه ای از اقدامات نیاز است.

برای مثال، سرطانی بودن توده بیضه می تواند منشا نگرانی بوده و به اقدامات درمانی نیاز داشته باشد. دیگر توده ها همانند واریکوسل می توانند دردناک بوده یا به عملکرد جنسی فرد آسیب برسانند. در حالی که توده های اسپرماتوسل سرطانی نبوده و خطر ابتلا به سرطان بیضه را افزایش نمی دهند اما می توانند آزار دهنده باشند.

احساس سنگینی در بیضه - علائم کیست بیضه یا اسپرماتوسل

علائم کیست بیضه

اسپرماتوسل ها معمولا هیچ علامت و نشانه ای نداشته و امکان دارد در همان اندازه باقی بمانند. در صورت رشد کافی اسپرماتوسل فرد مبتلا می تواند موارد زیر را تجربه کند:

 • درد یا ناراحتی در بیضه
 • سنگینی در بیضه
 • احساس پری در ناحیه پشتی و بالای بیضه

شیوع اسپرماتوسل

اسپرماتوسل اغلب نزدیک به ۳۰ درصد از مردان بالغ را مبتلا می کند. این توده ها معمولا حین معاینه های شخصی یا به وسیله آزمایش های تصویر برداری با اهداف دیگر شناسایی می شوند.

تشخیص کیست بیضه

اسپرماتوسل ها اغلب در معاینه های شخصی یا معاینه توسط پزشک شناسایی می شوند. افراد باید حداقل یک بار در ماه معاینه شخصی انجام دهند. پزشک می تواند نحوه صحیح انجام این تکنیک را به فرد آموزش دهد. در صورت شناسایی هر گونه تغییرات مشکوک همانند سفتی غیر عادی یا اندازه بزرگ تر باید با پزشک خود تماس گرفت. این تست همان تست تشخیص کیست اپیدیدیم است

چگونه می توان از ابتلای خود به اسپرماتوسل مطلع شد؟

اسپرماتوسل ها اغلب آسیب رسان نبوده و به همین دلیل علائمی ایجاد نمی کنند. تنها ممکن است در هنگام معاینه بیضه ها وجود یک توده احساس شود. همزمان با بزرگ شدن توده افراد در بیضه خود احساس سنگینی خواهند کرد. همچنین، امکان دارد تورم و وجود یک توده در پشت یا بالای بیضه احساس شود.

پزشک جهت اطمینان از وجود اسپرماتوسل و غیر سرطانی بودن توده انجام تعدادی از آزمایش ها را تجویز خواهد کرد. این آزمایش ها با معاینه فیزیکی شروع شده و پس از آن آزمایش ترانس ایلومیناسیون یا یک سونوگرافی را شامل می شوند.

معاینه بیضه برای تشخیض اسپرماتوسل

مراحل معاینه

اسپرماتوسل به دلیل عدم ایجاد علائم امکان دارد تنها در حین معاینه شخصی یا معاینه فیزیکی توسط پزشک تشخیص داده شود. هر گونه توده در کیسه بیضه باید توسط پزشک معاینه شده تا احتمال وجود یک بیماری جدی (مثلا سرطان بیضه) بررسی شود. همچنین، در صورت احساس درد یا تورم در کیسه بیضه باید با پزشک خود تماس گرفت. تعدادی از بیماری ها قادر به ایجاد درد بیضه بوده و برخی از آن ها نیازمند درمان فوری هستند.

نور توانایی عبور از اسپرماتوسل ها را دارد. با این تکنیک می توان یک کیست خوش خیم را از توده بدخیم تشخیص داد. سونوگرافی با امواج فراصوت روش بهتری جهت بررسی یک کیست است. در این آزمایش با استفاده از امواج صوتی تصاویری از اندام های بدن بدست می آید. سونوگرافی فراصوت نسبتا سریع، غیر تهاجمی و مقرون به صرفه است.

پیشگیری از کیست بیضه

با اینکه اسپرماتوسل ها خوش خیم در نظر گرفته می شوند اما وجود هر گونه ناهنجاری در کیسه بیضه باید معاینه و بررسی شود. هر گونه ناهنجاری یا درد در ناحیه کشاله ران می تواند از پیچش بیضه منشا گرفته باشد. پیچ بیضه بیماری است که نیاز به مراقبت فوری در نزدیک ترین مرکز درمانی دارد. انجام چکاپ مستمر، بهترین راه پیشگیری از کیست بیضه است.

عوامل خطرزا کیست مردان

عوامل خطر شناخته شده ای از نظر ابتلا به کیست در بیضه وجود ندارند. به نظر می رسد مردانی که مادران آن ها در حین دوره بارداری با هدف پیشگیری از سقط یا دیگر عوارض بارداری از داروی دی ‌اتیل ‌استیل بسترول (DES) استفاده کرده اند از نظر ابتلا به این بیماری در معرض خطر بالا تری قرار دارند. مصرف این دارو به دلیل نگرانی در ارتباط با افزایش خطر نوع نادری از سرطان واژن در سال ۱۹۷۱ متوقف شد.

دی ‌اتیل ‌استیل بسترول - عامل خطرزا اسپرماتوسل

درمان اسپرماتوسل

از آنجایی که این کیست ها معمولا شناسایی نشده و اغلب دردی ایجاد نمی کنند، به ندرت نیازمند درمان هستند. مراقبت پایه برای اسپرماتوسل های بدون درد، مشاهده است. با این وجود، برخی مردان علائم دیگری از جمله بزرگی آزار دهنده کیست یا درد را تجربه می کنند. در هنگام نیاز به درمان، گزینه های متعددی وجود دارند.

درمان پزشکی

دارو های خوراکی ضد درد یا تورم می توانند جهت تسکین درد ناشی از اسپرماتوسل ها مصرف شوند. غیر از این موارد به هیچ درمان پزشکی دیگری نیاز نیست. هیچ دارویی جهت درمان یا پیشگیری از اسپرماتوسل وجود ندارد.

درمان های کم تهاجم

تخلیه و اسکلروتراپی دو روش درمانی هستند که اغلب مورد استفاده قرار نمی گیرند. تخلیه شامل سوراخ کردن اسپرماتوسل با یک سوزن و خارج کردن محتویات آن می شود.

اسکلروتراپی شامل تزریق یک ماده تحریک کننده به درون کیسه اسپرماتوسل می شود. این فرایند سبب بهبود یا بسته شدن کیسه شده و احتمال تجمع مجدد مایع را کاهش می دهد. با اینکه چنین گزینه های درمانی موثر هستند اما به طور معمول توصیه و استفاده نمی شوند. در این فرایند ها خطر آسیب به اپی دیدیم (لوله ذخیره کننده اسپرم ها) وجود دارد که می تواند به نازایی منجر شود. از دیگر مشکلات رایج در این روش های درمانی امکان بازگشت مجدد اسپرماتوسل ها می باشد.

درمان جراحی

اسپرماتوسلکتومی یک درمان استاندارد برای اسپرماتوسل هایی است که علائم ایجاد می کنند. هدف جراحی برداشتن اسپرماتوسل از بافت اپی دیدیم و حفظ مجرای تناسلی است. این فرایند سرپایی اغلب با استفاده از بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام شده و تقریبا یک ساعت طول می کشد. گاهی اوقات باید تمام یا بخشی از اپی دیدیم را نیز به همراه کیست برداشت.

درمان اسپرماتوسل با جراحی

مراقبت پس از درمان اسپرماتوسل

پس از انجام فرایند درمانی فرد به همراه یک پانسمان فشاری پر از گاز های نرم (همانند بیضه بند های ورزشی) از مرکز درمانی مرخص می شود. این بیضه بند به مدت ۱ تا ۲ هفته پس از جراحی پوشیده می شود. جهت کمک به کاهش تورم می توان به مدت ۲ تا ۳ روز از بسته های یخ استفاده کرد.

دارو های مسکن نیز به مدت ۱ تا ۲ روز پس از جراحی مصرف می شوند. بیمار می تواند ۴۸ ساعت پس از جراحی دوش بگیرد.

جلسه ملاقات مجدد با جراح ۱ تا ۳ هفته پس از جراحی برنامه ریزی می شود. بروز تورم در ناحیه کیسه بیضه طبیعی بوده و معمولا ۲ تا ۲۱ روز به طول می انجامد. بروز عوارض جانبی جراحی شایع نبوده اما این موارد می توانند شامل تب، عفونت، خونریزی (هماتوم کیسه بیضه) و تداوم درد شوند.

اسپرماتوسل در ۴۰ درصد بیماران امکان بازگشت دارد. در درمان جراحی احتمال انسداد اپی دیدیم نیز وجود دارد که در صورت بروز به مشکلات مرتبط با باروری منجر می شود. به دلیل موارد ذکر شده، در مردانی که تمایل به بچه دار شدن هستند باید از درمان جراحی صرف نظر کرد.

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

11+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمیدرضا شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ببخشید حدود شش ماه هست که یک درد خفیف در بیضه سمت چپم به وجود آمده خفیف هست ولی آذار دهنده مخصوصا وقت نشستن
  سوونگرافی گفته غده در بیضه سمت راست مشاهده شده!
  ولی من فقط در بیضه سمت چپ درد دارم
  آیا راه درمان داره؟ چه قرصی بخورم؟ برای بچه دار شدن مشکلی هست؟ اگه بزرگتر بشه؟ چطور بزرگتر میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 5 ماه پیش)

   بايد معاينه شويد به پزشك مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر احمدرضا شنبه ۹ آذر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من۱۹سالمه ....من پارسال بیصه هام درد گرفت سونو دادم گفتش واریکوسل داری الانم دردش چند وقته شروع شده رفتم سونو دادم دیروز ولی به دکتر هنوز نشون ندادم تو سونو نوشته کیست به اندازه ی ۳میلی روی اپیدیدیم هسش ...اتساع moderate هر دو بیضه moderate varicocel نوشته....باید چی کار کنم آقای دکتر؟؟؟؟درمانش جراحیه؟؟؟؟خیلی میترسم ممنون مشم جواب بدید عکس هر کاری کردم نیومد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 6 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيدده روز و هر ١٢ ساعت يك عدد قرص سيپروفلوكساسين٢٥٠ ميلي گرم ده روز ميل كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 6 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيدده روز و هر ١٢ ساعت يك عدد قرص سيپروفلوكساسين٢٥٠ ميلي گرم ده روز ميل كنيد

  3. تصویر کاربر احمدرضا شنبه ۹ آذر ۹۸( 6 ماه پیش)
   مرسی آقای دکتر خیالمو راحت کردی من فکر میکردم عمل جراحی میخواد...
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 6 ماه پیش)

   تشكر

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۳ آذر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  از حدود ۵ سال پیش تا پارسال بیضه چپ من حدودا ۳ یا نهایت ۴ میل تو طول و حدود ۳ میل تو عرض از بیضه راستم بزرگتر شده ولی هیچ نشانه ای مثل تورم درد توده تغییرحالت و... نداشته و تو محدوده اندازه نرمالم هست. من ۲۸ سال سن دارم...
  میخواستم بدونم مشکل خاصی وجود نداره؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ آذر ۹۸( 6 ماه پیش)

   خير مشكلي نيست

 • تصویر کاربر Asghar شنبه ۴ آبان ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وبا عرض خسته نباشید خدمدت شما
  ببخشید من در زیر پوست و بالای بیضه سمت چپم یک عدد توده کروی کوچک به اندازه یک نخود وجدودارددکه در صورت لمس شدن حرکت می کند می خداستم که آیا کیست محسوب میشود و در ناباروری تاثیر دارد
  بسیار ممنونم از شما.؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۴ آبان ۹۸( 7 ماه پیش)

   كيست است و در ناباروري اثري ندارد

 • تصویر کاربر امید چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خداقوت همیشه سالم باشید من بیضه هام معاینه کردم متوجه یه زایده زیر بیضه راستم شدم که فکر میکنم همون اسپرماتوسل هست راه درمانش چیه. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   درمان نيازي نيست

 • تصویر کاربر غفور جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر، من ۲۱ سالمه بیضه سمت چپم پایینتر از بیضه سمت راسته و روی سر بیضه چپ یه غده هستش البته توی بیضه راستم هم هست ولی اونجا کوچیکتره و بیضه چپ که پایینتره بزرگتر از سمت دیگه است و همینطور سفت تر و احساس میکنم تعدادی رگ هم توی قسمت سمت چپ کیسه بیضه وجود داره و کلا درد یا چیزی دیگه هم نداره که اذیت کنه فقط هر موقع میبینم استرس میگیرم ، جناب دکتر لطفا کمک کنید دست و دل هیچ کاری و ندارم انگیزه همه چیو ازم گرفته نه میتونم به کسی بگم نه برم دکتر خجالت میکشم لطفا کمک کنید ترس اینکه سرطان باشه داره نابودم میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)
   • غده ها طبيعي است و سرطان نيست
 • تصویر کاربر ساسان جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده به خاطر عدم نزول بیضه در بچگی نابارور شدم. الان از داروهای ضد وسواس فکری استفاده میکنم میخاستم ببینم این داروها عوارضی برا من با توجه به شرایطی که دارم ایجاد میکنند یا نه؟ سن 32
  با تشکر از جنابعالی.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   عوارضي ندارد

 • تصویر کاربر کامران جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر، حدود دو سال پیش بعد از مصرف کورتون ک برای افزایش وزن در بدنسازی استفاده شده بود شکمم بسیار درشت شده بود و بعد از اون دچار سنگینی در بیضه شدم پس از معاینه و سونوگرافی گفتن کیست بیضه در بالای بیضه و پشت بیضه و روی طناب بیضه دیده و کورد متورم هستش. بیضه سمت راست . و نیازی به عمل هم ندارد. ولی بعضی مواقع مثلا وقتی کمربند شلوار سفت هستش و بیضه حالت اویزان پیدا میکند این بیضه دچار سنگینی میشود و حالم را کمی ناخوشایند میکنید. همچنین پس از زیاد راه رفتن یا ایستادن هم دچار همین درد سنگینی میشوم. همچنین چند مدت پیش پس از کمی تحریک شدن و عدم انزال، دچار تورم رگ های روی بیضه راست و سفت شدن بیضه راست و درد شدید شدم، فردای ان روز انزال انجام دادم و دوباره به حالت معمولی برگشت. بالای بیضه روی طناب انگار چیزی هست ک جابجا میشود و بالا و پایین میرود. و گه گاهی دچار ناراحتی میشوم، راه حل شما چیست اقای دکتر، ایا خطر خاصی تحدیدم میکند یا همه این ها عوارض یه کیست ساده ایست ک دکتر میگوید نیازی به جراحی ندارد و نباید جراحی شود؟!
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۰ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   مربوط به كيست است نگران نباشيد

  2. تصویر کاربر کامران چهارشنبه ۱۰ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)
   خوب دکتر یعنی هیچ راه حلی ندارد ک بدون عمل درمان شود؟ چون نمیتوانم زیاد تحریک شوم و خودمو نگه دارم و مساعل از قبیل سنگینی ک زیاد سراغم میادش.
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد به مدت ده روز از انجام كار سنگين خوداري شود رابطه جنسي داشته باشيدو روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۴ مهر ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  ۲۴سال سن دارم حدود ۶سال ی غده در بیضه دارم ک اوایل کوچک بود ولی الان اندازه لوبیا بزرگ شده میخاستم ببینم برای درمان چیکار کنم یا خطری برای باروری داره یا ن ممنون میشم جواب بدید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۴ مهر ۹۸( 8 ماه پیش)

   خطري براي باروري ندارد و اين غده درماني لازم ندارد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۴ مهر ۹۸( 8 ماه پیش)

   خطري براي باروري ندارد و اين غده درماني لازم ندارد

  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۴ مهر ۹۸( 8 ماه پیش)

   خطري براي باروري ندارد و اين غده درماني لازم ندارد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ma چهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام .اقای دکتر نامزد من رو زمین افتادن به پشت و یه در با وزن زیاد روی ایشون افتاده شدت ضربه خیلی زیاد بوده طوری که پیش هر دکتری رفته بهش گفتن نمیتونن عملش کنن و بهش گفتن که باید بره خارج از کشور و اونهم شاید عمل بشه 50.50 اونم فقط برای اینکه درد نداشته باشه بهش گفتن احتمال اینکه اصلا تا اخر عمر نتونی بچه دار شی و قادر به رابطه نباشی هست و اینکه احتمال داره اونجام عمل کنه خداینکرده بمیرن توروخدا کمکون کنید ما الان چیکار کنیم
  1. تصویر کاربر ma دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 8 ماه پیش)
   1
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 8 ماه پیش)

   به بزشكان تهران مراجعه كنيد شايد عمل كنند

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر