آیا کیست بیضه ( اسپرماتوسل ) خطرناک است؟

اسپرماتوسل یک توده ی کیست مانند است که در اپيديديم رشد می کند. این توده غیرسرطانی است و معمولا موجب بروز درد نمی شود. در این مقاله به بررسی روش های درمانی اسپرماتوسل می پردازیم پس با ما همراه باشید. 

کیست بیضه چیست

اسپرماتوسل ها تحت عنوان کیست اسپرماتیک نیز شناخته می شوند. این موارد توده هایی خوش خیم، پر از مایع و اغلب بدون درد هستند که در نزدیکی بیضه ها پدیدار می شوند. اسپرماتوسل با اینکه در نزدیکی بالا و پشت بیضه تشکیل می شوند اما از آن ها جدا می باشد.

این کیست ها نرم و پر از مایعی سفید رنگ هستند که اغلب حاوی اسپرم است. این کیست ها اندازه های متفاوتی دارند. در صورتی که اسپرماتوسل ها دردناک شده یا بیش از حد بزرگ شوند، روش هایی برای رفع آن ها وجود دارد. اسپرماتوسل ها به طور کلی مشکل پزشکی جدی به شمار نمی روند. مجرای تناسلی در مردان وظیفه رشد، بلوغ و انتقال اسپرم ها را بر عهده دارد.

بروز مشکل در مجرای تناسلی مردانه می تواند سبب رشد یک توده شود. بروز یک توده در کیسه بیضه هم می تواند بدون مشکل بوده و هم نشانه ای از یک مشکل جدی تر باشد. جهت بررسی توده و تعیین بهترین شیوه درمانی به مجموعه ای از اقدامات نیاز است.

برای مثال، سرطانی بودن توده بیضه می تواند منشا نگرانی بوده و به اقدامات درمانی نیاز داشته باشد. دیگر توده ها همانند واریکوسل می توانند دردناک بوده یا به عملکرد جنسی فرد آسیب برسانند. در حالی که توده های اسپرماتوسل سرطانی نبوده و خطر ابتلا به سرطان بیضه را افزایش نمی دهند اما می توانند آزار دهنده باشند.

احساس سنگینی در بیضه - علائم کیست بیضه یا اسپرماتوسل

علائم کیست بیضه

اسپرماتوسل ها معمولا هیچ علامت و نشانه ای نداشته و امکان دارد در همان اندازه باقی بمانند. در صورت رشد کافی اسپرماتوسل فرد مبتلا می تواند موارد زیر را تجربه کند:

 • درد یا ناراحتی در بیضه
 • سنگینی در بیضه
 • احساس پری در ناحیه پشتی و بالای بیضه

شیوع اسپرماتوسل

اسپرماتوسل اغلب نزدیک به 30 درصد از مردان بالغ را مبتلا می کند. این توده ها معمولا حین معاینه های شخصی یا به وسیله آزمایش های تصویر برداری با اهداف دیگر شناسایی می شوند.

تشخیص کیست بیضه

اسپرماتوسل ها اغلب در معاینه های شخصی یا معاینه توسط پزشک شناسایی می شوند. افراد باید حداقل یک بار در ماه معاینه شخصی انجام دهند. پزشک می تواند نحوه صحیح انجام این تکنیک را به فرد آموزش دهد. در صورت شناسایی هر گونه تغییرات مشکوک همانند سفتی غیر عادی یا اندازه بزرگ تر باید با پزشک خود تماس گرفت. این تست همان تست تشخیص کیست اپیدیدیم است

چگونه می توان از ابتلای خود به اسپرماتوسل مطلع شد؟

اسپرماتوسل ها اغلب آسیب رسان نبوده و به همین دلیل علائمی ایجاد نمی کنند. تنها ممکن است در هنگام معاینه بیضه ها وجود یک توده احساس شود. همزمان با بزرگ شدن توده افراد در بیضه خود احساس سنگینی خواهند کرد. همچنین، امکان دارد تورم و وجود یک توده در پشت یا بالای بیضه احساس شود.

پزشک جهت اطمینان از وجود اسپرماتوسل و غیر سرطانی بودن توده انجام تعدادی از آزمایش ها را تجویز خواهد کرد. این آزمایش ها با معاینه فیزیکی شروع شده و پس از آن آزمایش ترانس ایلومیناسیون یا یک سونوگرافی را شامل می شوند.

معاینه بیضه برای تشخیض اسپرماتوسل

مراحل معاینه

اسپرماتوسل به دلیل عدم ایجاد علائم امکان دارد تنها در حین معاینه شخصی یا معاینه فیزیکی توسط پزشک تشخیص داده شود. هر گونه توده در کیسه بیضه باید توسط پزشک معاینه شده تا احتمال وجود یک بیماری جدی (مثلا سرطان بیضه) بررسی شود. همچنین، در صورت احساس درد یا تورم در کیسه بیضه باید با پزشک خود تماس گرفت. تعدادی از بیماری ها قادر به ایجاد درد بیضه بوده و برخی از آن ها نیازمند درمان فوری هستند.

نور توانایی عبور از اسپرماتوسل ها را دارد. با این تکنیک می توان یک کیست خوش خیم را از توده بدخیم تشخیص داد. سونوگرافی با امواج فراصوت روش بهتری جهت بررسی یک کیست است. در این آزمایش با استفاده از امواج صوتی تصاویری از اندام های بدن بدست می آید. سونوگرافی فراصوت نسبتا سریع، غیر تهاجمی و مقرون به صرفه است.

پیشگیری از کیست بیضه

با اینکه اسپرماتوسل ها خوش خیم در نظر گرفته می شوند اما وجود هر گونه ناهنجاری در کیسه بیضه باید معاینه و بررسی شود. هر گونه ناهنجاری یا درد در ناحیه کشاله ران می تواند از پیچش بیضه منشا گرفته باشد. پیچ بیضه بیماری است که نیاز به مراقبت فوری در نزدیک ترین مرکز درمانی دارد. انجام چکاپ مستمر، بهترین راه پیشگیری از کیست بیضه است.

عوامل خطرزا کیست مردان

عوامل خطر شناخته شده ای از نظر ابتلا به کیست در بیضه وجود ندارند. به نظر می رسد مردانی که مادران آن ها در حین دوره بارداری با هدف پیشگیری از سقط یا دیگر عوارض بارداری از داروی دی ‌اتیل ‌استیل بسترول (DES) استفاده کرده اند از نظر ابتلا به این بیماری در معرض خطر بالا تری قرار دارند. مصرف این دارو به دلیل نگرانی در ارتباط با افزایش خطر نوع نادری از سرطان واژن در سال 1971 متوقف شد.

دی ‌اتیل ‌استیل بسترول - عامل خطرزا اسپرماتوسل

درمان اسپرماتوسل

از آنجایی که این کیست ها معمولا شناسایی نشده و اغلب دردی ایجاد نمی کنند، به ندرت نیازمند درمان هستند. مراقبت پایه برای اسپرماتوسل های بدون درد، مشاهده است. با این وجود، برخی مردان علائم دیگری از جمله بزرگی آزار دهنده کیست یا درد را تجربه می کنند. در هنگام نیاز به درمان، گزینه های متعددی وجود دارند.

درمان پزشکی

دارو های خوراکی ضد درد یا تورم می توانند جهت تسکین درد ناشی از اسپرماتوسل ها مصرف شوند. غیر از این موارد به هیچ درمان پزشکی دیگری نیاز نیست. هیچ دارویی جهت درمان یا پیشگیری از اسپرماتوسل وجود ندارد.

درمان های کم تهاجم

تخلیه و اسکلروتراپی دو روش درمانی هستند که اغلب مورد استفاده قرار نمی گیرند. تخلیه شامل سوراخ کردن اسپرماتوسل با یک سوزن و خارج کردن محتویات آن می شود.

اسکلروتراپی شامل تزریق یک ماده تحریک کننده به درون کیسه اسپرماتوسل می شود. این فرایند سبب بهبود یا بسته شدن کیسه شده و احتمال تجمع مجدد مایع را کاهش می دهد. با اینکه چنین گزینه های درمانی موثر هستند اما به طور معمول توصیه و استفاده نمی شوند. در این فرایند ها خطر آسیب به اپی دیدیم (لوله ذخیره کننده اسپرم ها) وجود دارد که می تواند به نازایی منجر شود. از دیگر مشکلات رایج در این روش های درمانی امکان بازگشت مجدد اسپرماتوسل ها می باشد.

درمان جراحی

اسپرماتوسلکتومی یک درمان استاندارد برای اسپرماتوسل هایی است که علائم ایجاد می کنند. هدف جراحی برداشتن اسپرماتوسل از بافت اپی دیدیم و حفظ مجرای تناسلی است. این فرایند سرپایی اغلب با استفاده از بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام شده و تقریبا یک ساعت طول می کشد. گاهی اوقات باید تمام یا بخشی از اپی دیدیم را نیز به همراه کیست برداشت.

درمان اسپرماتوسل با جراحی

مراقبت پس از درمان اسپرماتوسل

پس از انجام فرایند درمانی فرد به همراه یک پانسمان فشاری پر از گاز های نرم (همانند بیضه بند های ورزشی) از مرکز درمانی مرخص می شود. این بیضه بند به مدت 1 تا 2 هفته پس از جراحی پوشیده می شود. جهت کمک به کاهش تورم می توان به مدت 2 تا 3 روز از بسته های یخ استفاده کرد.

دارو های مسکن نیز به مدت 1 تا 2 روز پس از جراحی مصرف می شوند. بیمار می تواند 48 ساعت پس از جراحی دوش بگیرد.

جلسه ملاقات مجدد با جراح 1 تا 3 هفته پس از جراحی برنامه ریزی می شود. بروز تورم در ناحیه کیسه بیضه طبیعی بوده و معمولا 2 تا 21 روز به طول می انجامد. بروز عوارض جانبی جراحی شایع نبوده اما این موارد می توانند شامل تب، عفونت، خونریزی (هماتوم کیسه بیضه) و تداوم درد شوند.

اسپرماتوسل در 40 درصد بیماران امکان بازگشت دارد. در درمان جراحی احتمال انسداد اپی دیدیم نیز وجود دارد که در صورت بروز به مشکلات مرتبط با باروری منجر می شود. به دلیل موارد ذکر شده، در مردانی که تمایل به بچه دار شدن هستند باید از درمان جراحی صرف نظر کرد.

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر حجی شنبه ۹ بهمن ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر مدت چند سال است که توده ای اندازه نخود در کیسه بیضه سمت راست و بالای،بیضه به صورت چسبیده به پوست کیسه بیضه احساس میکردم که با اطلاعاتی که حضرتعالی اینجا میفرمایید کیست بیضه به نظر میرسید و نیاز به درمان خاصی نبود. ولی درعرض هفته اخیر به یکباره بزرگ شده و بزرگتر از خود بیضه شده و عفونی هم شده و سر باز کرده است و عفونتش تخلیه شده و خود کیست بزرگ شده است. بفرمایید درمان چیست؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ بهمن ۰( 3 ماه پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص تاوانكس ٥٠٠ ميلي گرم دو هفته ميل كنيد

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۰ دی ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .
  من 29 ساله هستم و به مدت تقریبا 2 سال سمت راست بیضه هام یک توده ی تقریبا بزرگ در اومده خواستم ببینم این توده مشکلی ندارم هیچ درد و مشکلی ندارم راه درمانی نداره خواستم بینم مشکلی نداره ممنون میشم جواب بدین .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ دی ۰( 4 ماه پیش)

   با سلام سونوگرافي از بيضه ها انجام شود اگر طبيعي بود نيازي به درمان ندارد

 • تصویر کاربر فرشاد جمعه ۲۱ آبان ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  کیست بیضه چندسال پیش مشاهده کردم در کیسه سمت چپ بیضه چپ و بالای آن که در حال حاضر بسیار بزرگ و حتی بزرگتر از خود بیضه شده است. احساس سنگینی، بدونه درد، گاهن با فشار زیاد درد نشانه های آن هستند.
  دستور بفرمایید برای درمان چه اقدامی انجام شود
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۱ آبان ۰( 6 ماه پیش)

   با سلام  اگر درد دارد بايد عمل كنيد

 • تصویر کاربر amir یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر روز بخیر من ۱۴ سالمه و یه مشکلی دارم که مثلا هر ماه ۲ روز اینجوریم ک درد توی لگن و توی کشاله رانم دارم و وقتی دست به بیضه سمت چپم میزنه دردم میگیره و کشاله و پامم دردش بیشتر میشه. فکر کنم حدود دوماه متوجه شدم که یچیزی توی بیضه چپم و احساس میکنم مثل یه نخی کوچیکه که یکطرفش به بیضه وصله و بقیه اش آویزان خیلی خطرناکه این توده؟یا خیر؟؟؟
  قبلا هم سوزش ادرار داشتم گفتید توی آب بشینین که خوب شدم
  ولی این مشکلو دارم لطفا بگین چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 7 ماه پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص ألفن ايكس ال بعد از غذا ده روز ميل كنيد در أب گرم هم نشسته شود

 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر من 34 ساله متاهل و 2 فرزند دارم حدود 2 ساله به دلیل بیماری و مشکلات همسرم در ماه بیشتر از 1 یا 2 بار نزدیکی ندارم و گاهی هم بعد از ادرار و زمان ایستادن احساس ادرار مجدد میکنم و با ترشح غلیظ و همرنگ با مایع منی روبرو میشدم البته بعد از هر رابطه جنسی تا 10 روز چنین چیزی مشاهده نمی‌شود.
  مشکل اینجاست که 1 روز بعد از آخرین رابطه جنسی احساس درد در کنار بیضه چپ دارم و در بررسی که خودم انجام دادم توده یا رگ متورم شده مشاهده کردم که منشأ درد است و بسیار درد ناک هستش.
  لازم بذکر که فقط در صورت لمس و یا برخورد به ران پا یا تحت فشار قرارگرفتن توسط لباس زیر درد دارد.
  میخواستم بدونم چه کاری باید انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 8 ماه پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ده روز ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي   استعمال كنيد

  2. تصویر کاربر حسین دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 8 ماه پیش)
   سلام وقت بخیر جناب دکتر مشکل یا بیماری خاصی هستش تشخیص شما چیه؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 8 ماه پیش)

   با سلام التهاب پروستات است

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Mehdi سه شنبه ۲ شهریور ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  جناب دکتر خسته نباشید
  چند بار اقدام به بچه داری کردیم ولی متاسفانه نشده ازمایش رفتم و سونو گرافی
  ازمایشم یکم اسپرمو تحرکشو کم نشون
  داد ولی دیگه هیچ مشکلی ندارم
  ولی داخل بیضه ام یچیز مثل نخود پشت بیصه ام قرار گرفته ک فک کنم همون اسپرماتوسل باشه
  حالا سوالم اینجاست نکنه بخاطر همین نتونستم بچه دارشم
  مشکل خاصی دارم؟
  خاهشن راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲ شهریور ۰( 8 ماه پیش)

   با سلام روزي يك گرم قرص ويتامين c سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر Ali پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من مدت زیادی کیست بیضه دارم و الان اندازش به اندازه‌ی تخم سمت راست است دردی ندارم ولی کیست سفت است بزرگی به این اندازه خطری ندارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 11 ماه پیش)

   با سلام خطري ندارد عمل نياز نيست

 • تصویر کاربر جلال چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ، من حدود یک سال و پنج ماه قبل بعلت مسدود شدن دو رگ اصلی قلب ، جراحی قلب باز کردم ، بعداز عمل متوجه شدم که آلت تناسلیم بطرف پایین کج شده ، بایک دکتر در بیمارستان چمران در میان گذاشتم فرمودند ویتامین E بخورید خیلی استفاده کردم متاسفانه هیچ تاثیری نداشت ، به نظر شما چکار باید بکنم ، ممنون میشم از راهنمایی تون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 11 ماه پیش)

   هر ٨ ساعت يك عدد قرص potaba به مدت يك سال ميل كنيد

 • تصویر کاربر خالد یکشنبه ۹ خرداد ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 237 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقتتون بخیر، حقیقتش من یه سه ماه پیش به طور اتفاقی متوجه یه چیزی شبیه جوش زیرپوستی روی کیسه بیضه ام شدم و بعدش به متخصص مراجعه کردم و ایشون سونوگرافی نوشتن و انجام دادم که فایل آن پیوست می باشد و چیزی که بهم گفتن این بود که احتمالا بیضه اضافه هستش و مشکل خاصی ایجاد نمیکنه. ولی از ماه گذشته احساس درد خفیف و مبهم در بیضه هام میکردم که دیروز به متخصص مراجعه کردم و سونو رو انجام دادم که فایل آن پیوست می باشد. الان هم یه مقدار ناراحت هستم لطفا نظرتون رو بفرمائید و اینکه آیا مشکل خاصی هست و یا نه؟؟؟و نیاز به عمل جراحی داره؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۸ خرداد ۰( 11 ماه پیش)

   نياز به عمل نيست ولي هر سه ماه سونوگرافي از بيضه ها انجام شود

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۸ خرداد ۰( 11 ماه پیش)

   نياز به عمل نيست ولي هر سه ماه سونوگرافي از بيضه ها انجام شود

  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ خرداد ۰( 11 ماه پیش)

   نياز به عمل نيست ولي هر سه ماه سونوگرافي از بيضه ها انجام شود

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۴ خرداد ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام محضر جناب دکتر بعرض می‌رسانم مدت تقریباً دو سه سالی است متوجه توده ای در بیضه چپ شده همون موقع به پزشک مراجعه کردم فرمودند عکس بگیرم سرپایی درش میارن بخاطر شرم و حیا دیگه مراجعه نکردم . الان خیلی بزرگتر و سنگین شده و باعث آزارم گردیده . دچار ناتوانی جنسی و اغلب سستی آلت نیز هستم . راهنمایی بفرمائید چکار کنم . آیا ممکنه با مصرف دارو برطرف بشه ؟
  ضمناً جناب دکتر تا دو سه روز بعد استحمام و نظافت به اندازه ای که تو مشت جا بگیره کوچکتر میشه .
  از وقتی که برای پاسخگویی به بیماران می‌گذارید کمال امتنان و سپاسگزاری را دارم . متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ خرداد ۰( 11 ماه پیش)

   سونوگرافي از بيضه ها انجام شود اگر لازم بود توده خارج شود و يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر