آیا کیست بیضه ( اسپرماتوسل ) خطرناک است؟

اسپرماتوسل یک توده ی کیست مانند است که در اپيديديم رشد می کند. این توده غیرسرطانی است و معمولا موجب بروز درد نمی شود. در این مقاله به بررسی روش های درمانی اسپرماتوسل می پردازیم پس با ما همراه باشید. 

کیست بیضه چیست

اسپرماتوسل ها تحت عنوان کیست اسپرماتیک نیز شناخته می شوند. این موارد توده هایی خوش خیم، پر از مایع و اغلب بدون درد هستند که در نزدیکی بیضه ها پدیدار می شوند. اسپرماتوسل با اینکه در نزدیکی بالا و پشت بیضه تشکیل می شوند اما از آن ها جدا می باشد.

این کیست ها نرم و پر از مایعی سفید رنگ هستند که اغلب حاوی اسپرم است. این کیست ها اندازه های متفاوتی دارند. در صورتی که اسپرماتوسل ها دردناک شده یا بیش از حد بزرگ شوند، روش هایی برای رفع آن ها وجود دارد. اسپرماتوسل ها به طور کلی مشکل پزشکی جدی به شمار نمی روند. مجرای تناسلی در مردان وظیفه رشد، بلوغ و انتقال اسپرم ها را بر عهده دارد.

بروز مشکل در مجرای تناسلی مردانه می تواند سبب رشد یک توده شود. بروز یک توده در کیسه بیضه هم می تواند بدون مشکل بوده و هم نشانه ای از یک مشکل جدی تر باشد. جهت بررسی توده و تعیین بهترین شیوه درمانی به مجموعه ای از اقدامات نیاز است.

برای مثال، سرطانی بودن توده بیضه می تواند منشا نگرانی بوده و به اقدامات درمانی نیاز داشته باشد. دیگر توده ها همانند واریکوسل می توانند دردناک بوده یا به عملکرد جنسی فرد آسیب برسانند. در حالی که توده های اسپرماتوسل سرطانی نبوده و خطر ابتلا به سرطان بیضه را افزایش نمی دهند اما می توانند آزار دهنده باشند.

احساس سنگینی در بیضه - علائم کیست بیضه یا اسپرماتوسل

علائم کیست بیضه

اسپرماتوسل ها معمولا هیچ علامت و نشانه ای نداشته و امکان دارد در همان اندازه باقی بمانند. در صورت رشد کافی اسپرماتوسل فرد مبتلا می تواند موارد زیر را تجربه کند:

 • درد یا ناراحتی در بیضه
 • سنگینی در بیضه
 • احساس پری در ناحیه پشتی و بالای بیضه

شیوع اسپرماتوسل

اسپرماتوسل اغلب نزدیک به 30 درصد از مردان بالغ را مبتلا می کند. این توده ها معمولا حین معاینه های شخصی یا به وسیله آزمایش های تصویر برداری با اهداف دیگر شناسایی می شوند.

تشخیص کیست بیضه

اسپرماتوسل ها اغلب در معاینه های شخصی یا معاینه توسط پزشک شناسایی می شوند. افراد باید حداقل یک بار در ماه معاینه شخصی انجام دهند. پزشک می تواند نحوه صحیح انجام این تکنیک را به فرد آموزش دهد. در صورت شناسایی هر گونه تغییرات مشکوک همانند سفتی غیر عادی یا اندازه بزرگ تر باید با پزشک خود تماس گرفت. این تست همان تست تشخیص کیست اپیدیدیم است

چگونه می توان از ابتلای خود به اسپرماتوسل مطلع شد؟

اسپرماتوسل ها اغلب آسیب رسان نبوده و به همین دلیل علائمی ایجاد نمی کنند. تنها ممکن است در هنگام معاینه بیضه ها وجود یک توده احساس شود. همزمان با بزرگ شدن توده افراد در بیضه خود احساس سنگینی خواهند کرد. همچنین، امکان دارد تورم و وجود یک توده در پشت یا بالای بیضه احساس شود.

پزشک جهت اطمینان از وجود اسپرماتوسل و غیر سرطانی بودن توده انجام تعدادی از آزمایش ها را تجویز خواهد کرد. این آزمایش ها با معاینه فیزیکی شروع شده و پس از آن آزمایش ترانس ایلومیناسیون یا یک سونوگرافی را شامل می شوند.

معاینه بیضه برای تشخیض اسپرماتوسل

مراحل معاینه

اسپرماتوسل به دلیل عدم ایجاد علائم امکان دارد تنها در حین معاینه شخصی یا معاینه فیزیکی توسط پزشک تشخیص داده شود. هر گونه توده در کیسه بیضه باید توسط پزشک معاینه شده تا احتمال وجود یک بیماری جدی (مثلا سرطان بیضه) بررسی شود. همچنین، در صورت احساس درد یا تورم در کیسه بیضه باید با پزشک خود تماس گرفت. تعدادی از بیماری ها قادر به ایجاد درد بیضه بوده و برخی از آن ها نیازمند درمان فوری هستند.

نور توانایی عبور از اسپرماتوسل ها را دارد. با این تکنیک می توان یک کیست خوش خیم را از توده بدخیم تشخیص داد. سونوگرافی با امواج فراصوت روش بهتری جهت بررسی یک کیست است. در این آزمایش با استفاده از امواج صوتی تصاویری از اندام های بدن بدست می آید. سونوگرافی فراصوت نسبتا سریع، غیر تهاجمی و مقرون به صرفه است.

پیشگیری از کیست بیضه

با اینکه اسپرماتوسل ها خوش خیم در نظر گرفته می شوند اما وجود هر گونه ناهنجاری در کیسه بیضه باید معاینه و بررسی شود. هر گونه ناهنجاری یا درد در ناحیه کشاله ران می تواند از پیچش بیضه منشا گرفته باشد. پیچ بیضه بیماری است که نیاز به مراقبت فوری در نزدیک ترین مرکز درمانی دارد. انجام چکاپ مستمر، بهترین راه پیشگیری از کیست بیضه است.

عوامل خطرزا کیست مردان

عوامل خطر شناخته شده ای از نظر ابتلا به کیست در بیضه وجود ندارند. به نظر می رسد مردانی که مادران آن ها در حین دوره بارداری با هدف پیشگیری از سقط یا دیگر عوارض بارداری از داروی دی ‌اتیل ‌استیل بسترول (DES) استفاده کرده اند از نظر ابتلا به این بیماری در معرض خطر بالا تری قرار دارند. مصرف این دارو به دلیل نگرانی در ارتباط با افزایش خطر نوع نادری از سرطان واژن در سال 1971 متوقف شد.

دی ‌اتیل ‌استیل بسترول - عامل خطرزا اسپرماتوسل

درمان اسپرماتوسل

از آنجایی که این کیست ها معمولا شناسایی نشده و اغلب دردی ایجاد نمی کنند، به ندرت نیازمند درمان هستند. مراقبت پایه برای اسپرماتوسل های بدون درد، مشاهده است. با این وجود، برخی مردان علائم دیگری از جمله بزرگی آزار دهنده کیست یا درد را تجربه می کنند. در هنگام نیاز به درمان، گزینه های متعددی وجود دارند.

درمان پزشکی

دارو های خوراکی ضد درد یا تورم می توانند جهت تسکین درد ناشی از اسپرماتوسل ها مصرف شوند. غیر از این موارد به هیچ درمان پزشکی دیگری نیاز نیست. هیچ دارویی جهت درمان یا پیشگیری از اسپرماتوسل وجود ندارد.

درمان های کم تهاجم

تخلیه و اسکلروتراپی دو روش درمانی هستند که اغلب مورد استفاده قرار نمی گیرند. تخلیه شامل سوراخ کردن اسپرماتوسل با یک سوزن و خارج کردن محتویات آن می شود.

اسکلروتراپی شامل تزریق یک ماده تحریک کننده به درون کیسه اسپرماتوسل می شود. این فرایند سبب بهبود یا بسته شدن کیسه شده و احتمال تجمع مجدد مایع را کاهش می دهد. با اینکه چنین گزینه های درمانی موثر هستند اما به طور معمول توصیه و استفاده نمی شوند. در این فرایند ها خطر آسیب به اپی دیدیم (لوله ذخیره کننده اسپرم ها) وجود دارد که می تواند به نازایی منجر شود. از دیگر مشکلات رایج در این روش های درمانی امکان بازگشت مجدد اسپرماتوسل ها می باشد.

درمان جراحی

اسپرماتوسلکتومی یک درمان استاندارد برای اسپرماتوسل هایی است که علائم ایجاد می کنند. هدف جراحی برداشتن اسپرماتوسل از بافت اپی دیدیم و حفظ مجرای تناسلی است. این فرایند سرپایی اغلب با استفاده از بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام شده و تقریبا یک ساعت طول می کشد. گاهی اوقات باید تمام یا بخشی از اپی دیدیم را نیز به همراه کیست برداشت.

درمان اسپرماتوسل با جراحی

مراقبت پس از درمان اسپرماتوسل

پس از انجام فرایند درمانی فرد به همراه یک پانسمان فشاری پر از گاز های نرم (همانند بیضه بند های ورزشی) از مرکز درمانی مرخص می شود. این بیضه بند به مدت 1 تا 2 هفته پس از جراحی پوشیده می شود. جهت کمک به کاهش تورم می توان به مدت 2 تا 3 روز از بسته های یخ استفاده کرد.

دارو های مسکن نیز به مدت 1 تا 2 روز پس از جراحی مصرف می شوند. بیمار می تواند 48 ساعت پس از جراحی دوش بگیرد.

جلسه ملاقات مجدد با جراح 1 تا 3 هفته پس از جراحی برنامه ریزی می شود. بروز تورم در ناحیه کیسه بیضه طبیعی بوده و معمولا 2 تا 21 روز به طول می انجامد. بروز عوارض جانبی جراحی شایع نبوده اما این موارد می توانند شامل تب، عفونت، خونریزی (هماتوم کیسه بیضه) و تداوم درد شوند.

اسپرماتوسل در 40 درصد بیماران امکان بازگشت دارد. در درمان جراحی احتمال انسداد اپی دیدیم نیز وجود دارد که در صورت بروز به مشکلات مرتبط با باروری منجر می شود. به دلیل موارد ذکر شده، در مردانی که تمایل به بچه دار شدن هستند باید از درمان جراحی صرف نظر کرد.

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیرحسین شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام ، من تقریبا دو سال هستش که رگ زیر بیضه چپم و بغل بیضه ام شدیدا درد میکنه که الان زده به کشاله رانم، چندین دکتر اورولوژی رفتم ولی نتونستن تشخیص بدن چون چیزی تو سونوگرافی مشخص نبود و میگفتن که سالمی ، ولی درد من تموم نشد و همچنان ادامه داره و دیگه واقعا نا امید شدم ، البته دیسک خفیف کمر در پایین کمر هم داشتم چندسال پیش که الان یه کم دردش به بالای باسن و روی ران پا و پشت ران پام خفیف انتقال پیدا میکنه،متخصص ران و لگن رفتم و متخصص ستون فقرات که گفتن هیچی نیست سالمی، ممنون میشم راهنماییم کنین که چیکار باید بکنم ، ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود دو هفته

  2. تصویر کاربر امیرحسین شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   آقای دکتر سلام ، دارو احتیاجی نیست مصرف کنم؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)

   خير لازم نيست

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر روی کیسه بیضه راستم یه برامدگی اندازه نخود وجود داره نیازی به درمان داره ؟مشکل سازه ؟ واریکوسله ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)

   اهميتي ندارد و واريكوسل هم نيست

 • تصویر کاربر ma چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من جوانی 23 ساله هستم که 3 سال پیش عمل واریکووسل گرید 3 سمت چپ به روش لاپاراسکوپی انجام دادم بعد از عمل هرازگاهی پیشاب ( مذی ) ازم خارج میشد الان حدود دو ماهه که فشار ادرارم کم شده و چندبار قطع و وصل میشه و در ناحیه کشاله پای راست و روی بیضه راست ( محل اپیدیدیم ) احساس درد می کنم. الان سه ماهه که دیگه پیشاب ازم خارج نمیشه و مقدارش بسیار کم شده . برای معاینه پیش پزشک رفتم و گفت مشکلی نیست ولی من کاماکان درد دارم ممنون بابت پاسخگویی شما .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)

   روزي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد و روزي يك شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال شود ده روز

 • تصویر کاربر اميرمرادي جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دكتر قوامي گرامي بنده ٣٠ سال سن دارم و چند وقتيه درگير درد خفيف در بيضه چپم شدم تا اينكه چند روز پيش يه برامدگي كه مانند يك رگ وصله به طناب بيضه شدم البت بيضه چپم هم رنگش از بيضه راستم يه كم تيره تره و هم شكلش يه مقدار به خاطر اين اتفاق با بيضه راست فرق داره درد خفيفه يعني آزار دهنده نيست ولي اين موضوع اعصاب منو بهم ريخته در ضمن زير تنه آلت تناسليم بعضي وقتها سوزش خفيف داره و بعد از چند دقيقه دردش خودبه خود اروم ميشه ولي زير تنه آلت تناسليم حساس شده و وقتي بادست لمسش ميكنم احساس خارش دارم اقاي دكتر من الان چند وقته به خاطر كرونا نتونستم دكتر برم و واقعا ترس از كرونا به همه استرس داده ولي اين بيضه چپم منو خيلي برده تو فكر و ميخوام كه اگر راهنمايي يا تشخيص داديد برام دارو تجويز كنيد ممنون ميشم دكتر جان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد ميلي گرم ده روز استعمال كنيد و هر ١٢ ساعت يك عدد قرص سيپروفلوكساسين ٢٥٠ ميلي گرم ده روزميل كنيد

 • تصویر کاربر حسین جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید خدمت دکتربنده 22 سالمه از 19 سالگی دچار کیست بیضه شدم روی بیضه چپ، وسونوگرافی هم دوبار انجام شده دکتر گفته مشکلی نداره اندازه کیست حدودا انداز یه نخود یه کم بزرگتر ولی سفت هست. گاهی اوقات آروم هست گاهی اوقات حس سنگینی میکنم. وبیضه رو فشارمیدم کلیه چپ هم گاهی اوقات درد میگیره. چه راه کاری داره؟ خیلی فکرش هستم. باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   مهم نيست اصلا اهميتي ندارد

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۱۷ سالمه حدود یکسال متوجه شدم که در درون کیسه بیضه ، سمت راست یک غده وجود داره که جدا از خود بیضه هاس ولی انگار بهش یه رگ یا یه طناب مانندی وصله و وقتی این غده رو فشار میدم کلیه سمت راستم بشدت درد میگیره
  حالا چند روزه که کلیه سمت راستم و بیضه سمت راستم تیر میکشه
  متأسفانه مشکلی پیش اومده و نمیتونم سریع برم پیش دکتر و سونوگرافی
  ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   بايد معاينه شويد

 • تصویر کاربر اميرعلي دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت جناب دكتر قوامي عزيز بنده ٣٠سال سن دارم و چند روزي هست احساس سوزش و درد خفيف در تنه و سر آلت تناسليم كه تا خود بيضه چپم ادامه داره ميشم البت درد خيلي خفيف است و گاها سوزش داره و بعد از چند دقيقه خود به خود خوب ميشه ديروز به طور ناخوداگاه در حمام متوجه يه برامدگي مانند يك نخود بالاي بيضه چپم كه از بيضه جداست شدم كه با دستم ميتوان ان را مانند يه رگ جابه جا كنم ولي با لمسش هيچ درد ي احساس نكردم ولي گاها احساس سوزش خفيف و خارش در قسمت بيضه چپم و آلت تناسليم دارم كه زياد آزار دهنده نيست البت بعضي اوقات به مدت چند ثانيه كشاله ران چپم يه درد خفيف دارم و بعد برطرف ميشه در كل درد خفيفه و آزار دهنده نيست اقاي دكتر من بيشتر به خاطر كرونا نتونستم برم دكتر ولي شما خواهشا اگر دارويي چيزي هست من انجام ميدم خيلي نگرانم كرده اين موضوع ممنون ميشم جواب مرا بديد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي دو بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود بيست روز و روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد ميلي استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر . پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. خسته نباشید.من ۲۰ سالمه و ۲ تا سوال دارم . سوال اول اینکه جدیدا متوجه شدم بالای بیضه سمت چپم یه غده در اومده. بدون درد هم هست حتی وقتی دست میزنم.سوال دوم این که زیر آلت تناسلی من یه چیز ریزی مثل ماش زیر پوست التم در اومده. خواستم ببینم که کدوم یکی از این سوالام باید پی گیری بشه و کدوم خطرناکه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سوال اول پيگيري شود

 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 21 سالمه در حموم به صورت تصادفی فهمیدم که روی بیضه سمت راستم اندازهی یک نخود کیست دارم به پزشک مراجعه کردم و بعد از انجام سونوگرافی گفتند از زالو درمانی و روغن سیاه دانه استفاده کنید من 2جلسه زالو درمانی و روغن سیاه دانه به صورت روزانه استفاده کردم اما کیستم کوچکتر نشده اسا ایا خطرناکه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   خطري ندارد درماني ندارد

 • تصویر کاربر رمضانپور یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر برادر من ۲۰ سالشه ۲ روز احساس درد در بیضه چپ دارد ک با مراجعه ب پزشک و سونوگرافی متوجه وجود کیست ۶ میلی در بیضه چپ شده پزشک داروی مسکن داده و دستور تکرار سونوگرافی را ۳ ماه بعد داده است
  اقدامات لازم و درمان به چه صورت است؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   كيست عمل ندارد پيگيري هم لازم نيست

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر