نقش درد بیضه در ناباروری مردان

درد بیضه بحث مفصلی است و مردانی که از آن شکایت دارند کم نیستند. اما ممکن است درد ناحیه بیضه ها به علت التهاب اپیدیدیم باشد. برای آشنایی با علت درد در بیضه چپ، درد بیضه راست و درمان های آن با ما همراه باشید.

علت درد در بیضه سمت چپ

 افرادی هستند که فکر می کنند که درد آنها از بیضه می باشد و به علت  این درد برای درمان درد بیضه به پزشک مراجعه می کنند و ماه ها سرگردان و بدون گرفتن نتیجه درمانی از این مطب به مطب دیگر در جستجوی درمان هستند و بسیاری از آنها از درمان ناامید و دچار مشکلات فکری-روانی می شوند.

در قسمت بالا و عقب هر دو بیضه دو زائده نسجی مستطیل شکل که داراری لوله های فراوان بوده، محل ذخیره نطفه(اسپرم) می باشند. پس از ساخته شدن نطفه در بیضه ها توسط لوله های باریکی، نطفه ها وارد این دو زائده نسجی که اپی دیدیم نامیده میشود، شده و سپس نطفه ها به مدت ۱۲ روز در این قسمت متوقف می شوند و پس از تغذیه و فعل و انفعالات شیمیایی روی نطفه ها، بالغ شده و دارای حرکت می شوند و سپس از طریق دو لوله برنده نطفه ها که وازVAS نامیده می شود، نطفه ها به ترشحات منی اضافه می شوند.

التهاب اپی دیدیم

التهاب یا عفونت این دو زائده(اپی دیدیم) اگر به روش صحیح علمی درمان نشود، بیماری طولانی مدت و مزمن می شود و یکی از علل نسبتا” شایع ناباروری مردان التهاب این دو زائده می باشد. موقع معاینه کلینیکی توسط پزشک اپیدیدیم بیمار بزرگ تر از حد نرمال وکاملا” دردناک است. گاهی درد اپی دیدیم فعالیت وکیفیت روزانه آنها را مختل می کند.

التهاب اپی دیدیم به طور معمول در زمان بلوغ و تقریبا در سنین ۱۸ تا ۳۰ سالگی و همین طور بیشتر بعد از ۴۰ سالگی بدنبال التهاب پروستات بوجود می آید، بطوریکه وقتی اساس درمان را براساس التهاب پروستات قرار می دهیم، درد اپیدیدیم هم از بین خواهد رفت. در عفونت اپی دیدیم که می تواند بدنبال عفونت پروستات باشد یا نباشد، درمان باید اصولی و علمی صورت گیرد.

درمان عفونت اپی دیدیم با آنتی بیوتیک

تنگی مجرا

بزرگی بیضه و درد آن

به طور معمول درد ناحیه بیضه همراه با بزرگ شدن آنها است و هنگام معاینه بیضه توسط پزشک بخصوص در عفونت بیضه و یا پیچ خوردگی بیضه ، بیمار درد شدیدی را حس می کند. بیضه ها دو عضو کاملا”حساس می باشند، بطوریکه با کوچکترین ضربه بیضه درد می گیرد و حتی ممگن است التهاب بیضه ،که بسیار دردناک است، بوجود می آید.

درد ناحیه بیضه یا به دنبال بیماری های خود بیضه بوجود می آید و یا از ارگانهای مجاور مثل اپی دیدیم یا پروستات بوجود می آید. صرف نظر از اینکه علت درد چه عاملی باشد، درد در ناحیه کشاله ران و شکم است. سنگ کلیه و فتق اینگوینال نیز باعث این عارضه می شوند.

علل درد به همراه بزرگی بیضه

 • نروپاتی دیابتیک
 • عوارض بعضی داروها
 • اگر التهاب اپی دیدیم به بیضه منتقل شود ، باعث بزرگی و دردناک شدن بیضه می شود.
 • فتق اینگوینال
 • اوریون که ۳ درصد در بچه های زیر ۱۰ سال مبتلا به اوریون، بیضه یا بیضه ها دچار عفونت ویروسی می شوند که دردناک می باشد و پس از بهبودی بیضه ها ممکن است کوچک شوند و در آینده ناباروری ایجاد کنند.
 • سنگ های کلیه
 • سرطان بیضه گاهی باعث درد می شود.
 • پروستاتیت که عفونت حاد پروستات است، ممکن است بیضه را مبتلا کند.
 • بیضه های نزول نکرده
 • ضربه به بیضه ها در بازیهای دسته جمعی که در صورت ضربه، بیضه ملتهب و بزرگ و دردناک می شود.
 • هیدروسل ممکن است باعث درد بیضه شود
 • واریکوسل که وریدهای پرخون بالای بیضه می باشد که ممکن است باعث درد شود.
 • عفونت ادراری می تواند پروستات، اپی دیدیم یا بیضه را مبتلا کند.
 • پیچ خوردگی بیضه (تورشن) در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و دردناک می باشد و بطرف بالا کشیده می شود.
 • دردهای ناشناخته بیضه بطوریکه را هم خارج کنیم درد از بین نمی رود.
 • وازکتومی بستن لوله های اسپرم که برای ناباروری انجام می گیرد.
 • یک بیماری خونی به نام HENOCH-SCHONLEIN PURPURA که دراین بیماری عروق خونی دچار التهاب و در نتیجه درد می شود.

علت درد بیضه راست چیست؟

یک از شایع­ترین مردان جوان درد یک طرفه یا دو طرفه بیضه می­باشد و اکثراً طولانی مدت بوده و کیفیت زندگی روزانه آن­ها را مختل کرده است. اگر درد دو طرفه باشد، شایع­ترین علت آن التهاب پروستات حاد یا مزمن می­باشد ولی درد در بیضه راست هم ممکن است به علت التهاب پروستات باشد ولی بیشتر اوقات به دنبال انجام یک کار سنگین می­باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

17+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی شنبه ۷ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بر دکتر قوامی عزیز.
  نوجوانی 18 ساله هستم که بیضه سمت چپ من با بیضه راست چند تفاوت دارد.
  اول اینکه کوچک تر است و دوم اینکه یکسالی میشود درد تدریجی بیضه چپ مرا رنج میدهد درد شدید نیست اما بصورت دوره ای تکرار میشود،در صورتی که بیضه راست هیچ مشکلی ندارد.
  من ورزش هم میکنم و موقع ورزش هیچ مشکلی ندارد.
  درد پس از تحریک شدن بیشترین نمود خود را دارد ولی ممکن پس از فعالیت های عادی هم باشد.
  و یک مسئله خیلی مهم اینکه درد بیضه چپ همیشه با درد ملایم کف پای چپ همراه میشود،
  یعنی درد بیضه چپ درد کف پای چپ را نیز در پی دارد.
  این را هم بگویم که هرگز اسمتناع نکرده ام.
  لطفا راهنمایی کنید مشکل من چیست،
  احتمال های ممکن را بگویید و راههای درمان را ذکر کنید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۷ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين استعمال كنيد و عمل جنسي داشته باشيد و استراحت

 • تصویر کاربر درویش جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خسته نباشید
  بنده مذکر و 16سال سن دارم
  اول سینه سمت چپ بدنم یک غده در آمد
  دکتر رفتم گفت مال سن بلوغه بعد روی سرم پشت گوشم در آمد چند ماه گذشت سمت راست کلیه ام درد میکرد خیلی بعد رسید به مثانه ام الان هم رسیده به بیضه سمت چپ یک هفته ای هست احساس میکنم یکم سفت تر شده سمت چپی میشه راهنمایی کنید چه دارویی مصرف کنم دکتر به دلیل شرایط مالی وکرونا نمی‌تونم برم لطفا خودتون راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد

  2. تصویر کاربر درویش جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   آقای دکتر تا چند روز ؟ دیکلوفناک 100؟
   با این شیاف خوب میشم ‍؟
   مشکل جدیی که ندارم ؟ چون خیلی استرس دارم کلا نامید شدم از دنیا
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   نگران نباشيد اگر درمان نشديد به اورولوژيست مراجعه كنيد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر کوروش پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما، بنده با درد نه چندان شدید ولی آزار دهنده بیضه سمت چپ و زیر شکم هنگام نصف شب بیدار شدم البته هیچ نوع التهاب یا تورم یا چیز خاصی در این ناحیه مشاهده نکردم واز نظر ظاهری همه چیز عادی است ممنون میشم پاسخ بنده رو با توجه به تعطیلات و عدم دسترسی به متخصص در شهرستان محل زندگیم در اسرع وقت بفرمایید با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك ١٠٠ ميلي گرم استعمال كنيد

 • تصویر کاربر الیاس جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر من ۱۵ سالمه و دو هفته پیش خودارضایی داشتم ۲ بار پشت سر هم بیضه هایم درد شدید گرفت و چند روز چیزی نیست ممکنه عقونت خفیف بیضه باشه و بعدش قرص سفیکسیم تجویز کرد و من خوردم و درد کمتر شده بود و ۱ هفته بعدش دوباره خودارضایی کردم و بیضه هایم باز درد شدید گرفته و همچنان قرص میخورم و هنوز هم درد دارم بنظرتون چکار کنم آقای دکتر همچنان قرص سفیکسیم بخورم یا چکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   خود ارضايي را ترك كنيد

 • تصویر کاربر فرهان دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب خدمت دکتر ...آقای دکتر پسری ۱۸ ساله هستم ...یه ۲ ماهی هست که هر از چند گاهی بیضه ی سمت چپم درد میکنه ...دردشم اینجوریه که وقتی دست بهش میزنم دردش میگیره ..ولی بعد ۲.۳ ساعت دردش کلا از بین میره ...اندازه بیضه هامم هیچ فرقی نکرده و همونجوریه که هست ...اواخر هم متوجه شدم به احتمال زیاد وقتی تحریک میشم و یکم از منی بیرون میاد،اونوقت دردش میگیره ...البته احتمالا ...آقای دکتر خواهشمندم بگید چیکار کنم ؟آیا خطرناکه و چیکار باید بکنم تا درست شه ...با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد ميلي گرم استعمال كنيد

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده حدود ۲۰ روز پیش درد خفیف بیضه راست داشتم. به متخصص مراجعه کردم و ایشون بعد از معاینه گفتن که ورم اپیدیدیم دارم و ناپروکسین ۲۵۰ و سفکسین ۴۰۰ برای یک هفته برای بنده تجویز کردند. بعد از اتمام مصرف داروها هنوز هم درد به صورت مقطعی داشتم‌. سونوگرافی هم انجام دادم و همه چیز توی سونو کاملا طبیعی بود(توی سونو نوشته واریکوسل و هیدروسل و توده اسکروتال مشاهده نشده و اندازه بیضه ها طبیعی است). شما برای رفع درد بنده چه دارویی پیشنهاد میکنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد استعمال كنيد 

 • تصویر کاربر ابوالفضل جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من یه مدتی هست که با درد بیضه سمت راست دردگیر هستم البته از اول ماه رمضان یکم بیشتر شده بخاطر همین به دستور دکتر داخلی سونو دادم که در سونو سنگ کلیه راست نشون داده شد که به قطر 6 میل هستش و دیگر اعضای بدنم مثانه وبیضه ها پروستاتم چیزی نشون داده نشد میخواستم بپرسم درد بیضه سمت راست م که گاهی تیر می‌کشه به خاطر چی هستش ممنون من 30 ساله هستم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش)

   التهاب اپي ديديم كه قسمتي از بيضه مي باشد درد ايجاد مي كند روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد

 • تصویر کاربر دانیال چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۲۰ سالمه چهار پنج روزیه که در ناحیه رگ های منتحی به بیصه راست و نوک پایینی بیضه راست احساس داد مزمن دارم معمولا وقتی سرگرم کار هستم درد رو احساس نمیکنم با راه رفتن دردم تسکین پیدا میکنه و بیشترا وقتی تغیر حالت میدم(مثلا بعد از مدت زیادی نشستن بلند میشم یا صبح ها بعد بیداری)این درد رو دارم درد زیادی نیست معمولا، ولی ناخوشاینده در اکثر مواقع درد از قسمت کشاله رون راست تا انتهای بیضه راسته ولی گاهی احساس درد کمی تو زانو راست هم دارم گفتنی است که چند روز پیش یه بار سنگین رو یهویی بلند کردم یه مقدار به کمدم هم فشار اومد
  رابطه جنسی اصلا ندارم ولی خود ارضای میکردم که مدتیه خیلی کمترش کردم(تو هفته گذشته اصلا)
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد ميلي گرم استعمال كنيد

 • تصویر کاربر ممد جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من 18سال دارم
  من قبلا بیضه سمت چپم درد خفیفی داشت ولی یک روز پیاده روی زیادی رفتم هالا بیضه سمت چپم بعضی وقتا درد شدیدی داره انگار که بیضم پیچ خورده
  و از بیضه سمت راست بزرگ تر و رگ هایی که ازش اویزونه معلومه رگ ها باد کرده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۹( 3 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد ميلي گرم استعمال كنيد ده روز ،،، سونوگرافي بيضه ها انجام شود

 • تصویر کاربر حسن جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خدا قوت ببخشید آقای دکتر من مدتی هست که درد در بیضه ها دارم بیشتر درد در بیضه چپ حدوداً شش ماه پیش درد پهلوی شدید شدم که گفتن سنگ کلیه هست ولی با سونوگرافی کلیه و مثانه هیچ اثری از سنگ نبود وبرای بار دوم ببیست روز پیش پزشکی برایم سی تی اسکن نوشت ولی با انجام دادن آن هم اثری از سنگ کلیه نبود الان هم درد در زیر شکم ودرد در پهلو و درد در بیضه ها دارم علت ان چه هست وچه کاری باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۹( 3 ماه پیش)

   مشكل شما التهاب پروستات است توسط اورولوژيست بايد ويزيت شويد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۹( 3 ماه پیش)

   مشكل شما التهاب پروستات است توسط اورولوژيست بايد ويزيت شويد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر