همه چیز درباره هیدرونفروز کلیه

هیدرونفروز کلیه (HYDRONEPHROSIS) به وجود آب در کلیه گفته می شود، در این حالت لگنچه کلیه و کالیس های کلیه که درحدود ۸ تا ۱۲ عدد می باشند، گشاد می گردند.

معمولا علت، انسداد درمسیر ادرار از کلیه به مثانه میباشد و درنتیجه جمع شدن ادرار در کلیه باعث تورم و گشادی داخل کلیه شده و در نتیجه کلیه بزرگ می شود. اگر درمان صورت نگیرد در درازمدت  ضخامت کلیه کاهش می یابد، که به آن آتروفی کلیه گویند. هیدرونفروز کلیه یک یا دو کلیه را گرفتار می کند.

وقتی حالب ها هم دچار گشادی شوند به آن هیدرویورترونفروز گویند. بطور طبیعی وقتی ادرار از کلیه ها ساخته می شود و باید از طریق حالب ها وارد مثانه شود. وقتی انسداد یکطرفه یا دوطرفه در حالب به علت سنگ یا از عامل خارجی، ادرار در کلیه ها تجمع پیدا کرده و باعث هیدرونفروز می شود. اگر مثانه بطور مادرزادی نتواند ادرار را خارج کند، ادرار در مثانه افزایش می یابد و بطرف کلیه ها برمی گردد و باعث هیدرونفروز می شود.

اگر مردی دچار بزرگی پروستات باشد و باعث عدم خروج ادرار از مثانه شود، مثانه ضخیم شده و ادرار در مثانه تجمع می یابد و باعث هیدرونفروز کلیه می شود. یک بیماری شایع در بچه ها به نام برگشت ادرار به کلیه ها یا رفلکس ادرار وجود دارد که این برگشت ادرار به کلیه ها باعث هیدرونفروز کلیه می شود.

علائم و یافته های بالینی که توسط پزشک در بیمار یافت می شود:

 1. آیا انسداد کامل یا ناکامل است؟
 2. انسداد حاد و ناگهانی اتفاق افتاده یا مدت طولانی است؟
 3. انسداد یک طرفه است یا هر دو کلیه را گرفتار کرده است؟

هیدرونفروز کلیه اگر بطور ناگهانی با حمله ناگهانی پیش آید (انسداد به علت سنگ در حالب) درد شدید در پهلو بین دنده ها و بالای پا بوجود می آورد. این نوع و فرم از درد با اسم DIETL CRISIS نامیده می شود. برعکس هیدرونفروزی که مدت طولانی ایجاد شده و یا به آرامی در حال بوجود آمدن است، باعث ناراحتی و درد مبهم می شود و تهوع و استفراغ ممکن است بوجود آید.

اگر انسداد در مجرا یا گردن مثانه بوجود آید باعث اتساع مثانه و درد مثانه می شود. مانع سرراه جریان ادرار کلیه بطور شایع و زیادی باعث عفونت شده که می تواند منجر به تشکیل سنگ دیگری شود. چنانچه انسداد کامل باشد ممکن است باعث نارسائی و از بین رفتن کلیه شود. در این صورت اوره و کراتینین در خون بالا می رود و به هم خوردن سدیم و پتاسیم در خون ایجاد شده و باعث اسیدوز متابولیک می شود. درمعاینه بیمار ممکن است کلیه به دست پزشک بخورد و درلمس پهلو، درد ایجاد شود.

هیدرونفروز کلیه

علت های هیدرونفروز کلیه

ایجاد هیدرونفروز کلیه نتیجه اتفاق افتادن چندین مورد غیرطبیعی می باشد. هیدرونفروزی که بعلت تنگی حالب به لگنچه کلیه یا حالب به مثانه اتفاق می افتد، در دوران رشد جنین رخ می دهد. سایر مواردی که باعث هیدرونفروز بعلت تنگی حالب می شود، جراحی لگن است که ممکن است به حالب آسیب برسد.

فشار روی یک حالب یا دو حالب می تواند به علت فشار ورید یا شریان روی آنها باشد که موارد غیرطبیعی در دوران جنینی می باشد. بنابراین انسداد کامل یا ناقص در هر قسمتی از سیستم دستگاه ادراری ممکن است بوجود آید و از تنگی مجرای خروجی ادرار تا حفره های موجود در کلیه که کالیس نامیده می شود، اتفاق افتد.

هیدرونفروز کلیه نیز می تواند در بیماری رفلاکس ادرار که بیشتر در بچه ها دیده می شود، اتفاق افتد که ادرار از مثانه به کلیه ها موقع ادرار کردن برمی گردد. بزرگی پروستات با بستن مجرا و انقباضات غیرطبیعی مثانه به علت اختلال عصبی و جمع شدن مدفوع در روده باعث هیدرونفروز می شود.

تشخیص هیدرونفروز کلیه

تشخیص در دوره جنینی امکان پذیر می باشد با سونوگرافی در دوره جنینی انسدادهای مادرزادی مثل تنگی حالب به کلیه (UPJO) قابل تشخیص است. نیمی از هیدرونفروزهایی که در نوزاد تازه متولد شده همراه هستند، زودگذر بوده و بهبود می یابد. ۱۵% از هیدرونفروزها وقتی نوزاد بدنیا می آید، بهبود نمی یابد و همراه با انسداد نبوده و به آن (هیدرونفروز غیرانسدادی و غیرREFLUXING) گویند.

در این بچه ها هیدرونفروز خودبخودی بهبود می یابد و معمولا” در سن ۳ سالگی در ۳۵% بقیه که موقع قبل از تولد تشخیص داده می شوند، هیدرونفروز می تواند یک حالت غیرطبیعی باشد. به هرحال چه بعد ازتولد یا بطور تصادفی هیدرونفروز کلیه تشخیص داده شده باشد، برحسب شدت ضایعه کلیه باید تصمیم به ترمیم و برطرف کردن انسداد شد.

درمان کیست کلیه

درجه های هیدرونفروز کلیه

هیدرونفروز کلیه براساس یافته های سونوگرافی بدرجات زیر تقسیم بندی می شود:

 • درجه یا گرید صفر که هیچگونه گشادی در کالیس ها دیده نمی شود.
 • درجه یا گرید یک فقط گشادی لگنچه وجود دارد.
 • درجه دو یا گرید ۲ که گشادی لگنچه و کالیس ها بدون آسیب کلیه وجود دارد.
 • درجه یا گرید ۴ که گشادی شدید لگنچه و کالیس ها و نازک شدن ضخامت کلیه وجود دارد.

درمان هیدرونفروز کلیه

درمان هیدرونفروز کلیه باید بر اساس رفع انسداد باشد تا ادرار از کلیه وارد مثانه شود و باید توجه داشت که نوع درمان بر اساس اینکه انسداد حاد یا مزمن باشد تفاوت می کند. انسداد فوقانی معمولا با گذاشتن یک نفرستومی درمان می شود. انسدادهای طولانی مدت با گذاشتن DJS یاعمل تنگی حالب به لگنچه کلیه حل می شود. در مواردی که پروستات باعث هیدرونفروز شده باشد، بطور موقت باید در مثانه سوند گذاشت.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

9+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۰ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر با عرض پوزش پدره من یک ماه پیش عمل جراحی داشته و بعد از اون دیگه نمیتونه ادرارش رو نگه داره و زیره شکمش باد کرده پاهاش هم‌ورم داره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۶ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش)

   بي اختياري ادرار بعد از عمل درمان ندارد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۰ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش)

   درمان ندارد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Bulia دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  يكي از كليه هاي دخترم ورم دارد كه در موقع بارداري سونوگرافي مشخص كرد كه الان تورمش ١٩ هست
  دكترا گفتن بايد لوله از بغل بذارن چون تنگي داشت و نتونستن از راه خروجي بفرستن.چون امروز ٢٩اسفند هست همه جا تعطيله
  لطفاً بفرماييد ما بايد چه كار انجام بديم و اشكال نداره اگه ١ ماه بعد كار گذاشتن لوله را انجام بدهيم.لازم به ذكر است رفلاكس نيست.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش)

   بايد انجام شود

 • تصویر کاربر محمدر دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دكتر خسته نباشيد ..پسر من ٢ماهش هست سونوگرافي كليه ازش گرفتيم متوجه شديم كليه چپ كه هيدرونفرز خفيف به قطر ap لگنچه چپ ٩mm هستش ..درمانش به چه صورت هست مشكلش جدي هست؟؟با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش)

   تا يك سال صبر كنيد

 • تصویر کاربر زند شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب اقای دکتر بنده 60 سالمه و به دلیل هماچوری از کلیه هام سی تی اسکن گرفته شد تو یکی از کلیه هام یک ضایعه 15mm دیده شد پزشکم حتی نتونست تشخیص بده ممکنه کیست باشه یا چیز دیگه ای و گفت بعد از 4 ماه دوباره سی تی اسکن بده ایا نظر جنابعالی هم اینه که فعلا پیگیری نکنم ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   در تهران اسكن جديد pet انجام دهيد

 • تصویر کاربر سمیرا دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من چند روزه سوزش و درد موقتی در زیرشکمم سمت راست دارم که بعضی وقتها به پهلو هم میزنه سونو گرفتم نوشته لگنچه کلیه راست اکسترارنال و دیلاته و قطر ۱۵ م م که بعد از تخلیه مثانه همان بود ولی دبلاته حالب راست مشهود نبوده باید چیکار کنم ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش)

   سي تي اسكن بدون تزريق انجام شود

 • تصویر کاربر منیره جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید.آقای دکتر در ۱۱ فهتگی بارداری برای سونوی تشخیص سندرم داون سونوگراف بعد از انجام سونوگرافی فرمودن اتساع مثانه به قطر ۶ میلی متر مشاهده میشود . میخواستم ببینم این مشکل خاصی میشه برای بچه یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش)

   سوال مفهوم نيست

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش)

   سوال مفهوم نيست

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان.من چند سال هست که ورزش بدنسازی انجام میدم. یکسالی هست که هیچ مکملی استفاده نکردم.چند ماه پیش مقدار کراتیینم 1.4 بود تو این چند ماه همیشه بین 1.4 تا 1.5 بوده سونو هم انجام دادم گفتن مشکلی نیست به نظر شما این مقدار کراتیین برای یک مرد 33 ساله طبیعی هست؟؟ حدود یک ماه دیگه یک عمل دارم که نیاز به بیهوشی هست امکانش هست با بیهوشی کراتیین بالاتر بره؟؟ ممنون میشم اگه جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش)

   طبيعي است نگران نباشيد

 • تصویر کاربر Bijani شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و احترام
  تو سونوگرافی جنین هم به پلی کیستیک اشاره شد و هم هیدرونفروز
  من و همسرم فامیل هستیم و لی در فامیل بیماری کلیه نداشتیم
  آیا علائمی این دو بیماری شبیه هم هست یعنی ممکن هست فقط هیدرونفروز باشه و پلی کیستیک نباشه
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش)

   مي تواند هر دو باشد

 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر و وقت شما بخیر. من یک سنگ 7 میلی در کلیه راست و یک 3 میلی در کلیه چپ دارم آیا با مصرف داروی رواتینکس مشکلم رفع میشه؟ میتونم این دارو را استفاده کنم ؟ ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش)

   نيازي به دارو نيست دفع مي شوند

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پسر من ۳۸ روزشه. هفته پیش سونو کردن تو جواب نوشته هیدرونفروز گرید ۲ در کلیه راست با اتساع لگنچه به قطر ۹.۵ میلی متر و کلیه چپ با ۵.۵ میلیمتر
  خیلی نگرانیم چیکار کنیم
  لطفا راهنمایی کنین ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش)

   سي تي اسكن بدون تزريق انجام دهيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر