همه چیز درباره هیدرونفروز کلیه

هیدرونفروز کلیه (HYDRONEPHROSIS) به وجود آب در کلیه گفته می شود، در این حالت لگنچه کلیه و کالیس های کلیه که درحدود ۸ تا ۱۲ عدد می باشند، گشاد می گردند.

معمولا علت، انسداد درمسیر ادرار از کلیه به مثانه میباشد و درنتیجه جمع شدن ادرار در کلیه باعث تورم و گشادی داخل کلیه شده و در نتیجه کلیه بزرگ می شود. اگر درمان صورت نگیرد در درازمدت  ضخامت کلیه کاهش می یابد، که به آن آتروفی کلیه گویند. هیدرونفروز کلیه یک یا دو کلیه را گرفتار می کند.

وقتی حالب ها هم دچار گشادی شوند به آن هیدرویورترونفروز گویند. بطور طبیعی وقتی ادرار از کلیه ها ساخته می شود و باید از طریق حالب ها وارد مثانه شود. وقتی انسداد یکطرفه یا دوطرفه در حالب به علت سنگ یا از عامل خارجی، ادرار در کلیه ها تجمع پیدا کرده و باعث هیدرونفروز می شود. اگر مثانه بطور مادرزادی نتواند ادرار را خارج کند، ادرار در مثانه افزایش می یابد و بطرف کلیه ها برمی گردد و باعث هیدرونفروز می شود.

اگر مردی دچار بزرگی پروستات باشد و باعث عدم خروج ادرار از مثانه شود، مثانه ضخیم شده و ادرار در مثانه تجمع می یابد و باعث هیدرونفروز کلیه می شود. یک بیماری شایع در بچه ها به نام برگشت ادرار به کلیه ها یا رفلکس ادرار وجود دارد که این برگشت ادرار به کلیه ها باعث هیدرونفروز کلیه می شود.

علائم و یافته های بالینی که توسط پزشک در بیمار یافت می شود:

 1. آیا انسداد کامل یا ناکامل است؟
 2. انسداد حاد و ناگهانی اتفاق افتاده یا مدت طولانی است؟
 3. انسداد یک طرفه است یا هر دو کلیه را گرفتار کرده است؟

هیدرونفروز کلیه اگر بطور ناگهانی با حمله ناگهانی پیش آید (انسداد به علت سنگ در حالب) درد شدید در پهلو بین دنده ها و بالای پا بوجود می آورد. این نوع و فرم از درد با اسم DIETL CRISIS نامیده می شود. برعکس هیدرونفروزی که مدت طولانی ایجاد شده و یا به آرامی در حال بوجود آمدن است، باعث ناراحتی و درد مبهم می شود و تهوع و استفراغ ممکن است بوجود آید.

اگر انسداد در مجرا یا گردن مثانه بوجود آید باعث اتساع مثانه و درد مثانه می شود. مانع سرراه جریان ادرار کلیه بطور شایع و زیادی باعث عفونت شده که می تواند منجر به تشکیل سنگ دیگری شود. چنانچه انسداد کامل باشد ممکن است باعث نارسائی و از بین رفتن کلیه شود. در این صورت اوره و کراتینین در خون بالا می رود و به هم خوردن سدیم و پتاسیم در خون ایجاد شده و باعث اسیدوز متابولیک می شود. درمعاینه بیمار ممکن است کلیه به دست پزشک بخورد و درلمس پهلو، درد ایجاد شود.

هیدرونفروز کلیه

علت های هیدرونفروز کلیه

ایجاد هیدرونفروز کلیه نتیجه اتفاق افتادن چندین مورد غیرطبیعی می باشد. هیدرونفروزی که بعلت تنگی حالب به لگنچه کلیه یا حالب به مثانه اتفاق می افتد، در دوران رشد جنین رخ می دهد. سایر مواردی که باعث هیدرونفروز بعلت تنگی حالب می شود، جراحی لگن است که ممکن است به حالب آسیب برسد.

فشار روی یک حالب یا دو حالب می تواند به علت فشار ورید یا شریان روی آنها باشد که موارد غیرطبیعی در دوران جنینی می باشد. بنابراین انسداد کامل یا ناقص در هر قسمتی از سیستم دستگاه ادراری ممکن است بوجود آید و از تنگی مجرای خروجی ادرار تا حفره های موجود در کلیه که کالیس نامیده می شود، اتفاق افتد.

هیدرونفروز کلیه نیز می تواند در بیماری رفلاکس ادرار که بیشتر در بچه ها دیده می شود، اتفاق افتد که ادرار از مثانه به کلیه ها موقع ادرار کردن برمی گردد. بزرگی پروستات با بستن مجرا و انقباضات غیرطبیعی مثانه به علت اختلال عصبی و جمع شدن مدفوع در روده باعث هیدرونفروز می شود.

تشخیص هیدرونفروز کلیه

تشخیص در دوره جنینی امکان پذیر می باشد با سونوگرافی در دوره جنینی انسدادهای مادرزادی مثل تنگی حالب به کلیه (UPJO) قابل تشخیص است. نیمی از هیدرونفروزهایی که در نوزاد تازه متولد شده همراه هستند، زودگذر بوده و بهبود می یابد. ۱۵% از هیدرونفروزها وقتی نوزاد بدنیا می آید، بهبود نمی یابد و همراه با انسداد نبوده و به آن (هیدرونفروز غیرانسدادی و غیرREFLUXING) گویند.

در این بچه ها هیدرونفروز خودبخودی بهبود می یابد و معمولا” در سن ۳ سالگی در ۳۵% بقیه که موقع قبل از تولد تشخیص داده می شوند، هیدرونفروز می تواند یک حالت غیرطبیعی باشد. به هرحال چه بعد ازتولد یا بطور تصادفی هیدرونفروز کلیه تشخیص داده شده باشد، برحسب شدت ضایعه کلیه باید تصمیم به ترمیم و برطرف کردن انسداد شد.

درمان کیست کلیه

درجه های هیدرونفروز کلیه

هیدرونفروز کلیه براساس یافته های سونوگرافی بدرجات زیر تقسیم بندی می شود:

 • درجه یا گرید صفر که هیچگونه گشادی در کالیس ها دیده نمی شود.
 • درجه یا گرید یک فقط گشادی لگنچه وجود دارد.
 • درجه دو یا گرید ۲ که گشادی لگنچه و کالیس ها بدون آسیب کلیه وجود دارد.
 • درجه یا گرید ۴ که گشادی شدید لگنچه و کالیس ها و نازک شدن ضخامت کلیه وجود دارد.

درمان هیدرونفروز کلیه

درمان هیدرونفروز کلیه باید بر اساس رفع انسداد باشد تا ادرار از کلیه وارد مثانه شود و باید توجه داشت که نوع درمان بر اساس اینکه انسداد حاد یا مزمن باشد تفاوت می کند. انسداد فوقانی معمولا با گذاشتن یک نفرستومی درمان می شود. انسدادهای طولانی مدت با گذاشتن DJS یاعمل تنگی حالب به لگنچه کلیه حل می شود. در مواردی که پروستات باعث هیدرونفروز شده باشد، بطور موقت باید در مثانه سوند گذاشت.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

9+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر hasan جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من دیروز آزمایش اوره وکراتین دادم
  که اوره63.3وکراتین 1.02میباشد که نسبت به آزمایش سال قبل افزایش دارد ،واین روزها به شدت دچار کمبود ادرار واحساس آبگرفتگی وپر بودن شکم دارم وپای راستم نزدیک نه ماهه از ران به پایین حالت کرختی دایم دارد و دستانم و پای دیگرم هم چند روزه وقت وبی وقت حالت کرختی میگیرند.سردرد و تاری دید هم بعضی وقتها دارم ، خواهشا مرا راهنمایی بفرمایید،وضع مالی خوبی هم ندارم نمیتونم آزمایش های گران قیمت وغیره برم
  با تشکر از جناب دکترقوامی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 5 ماه پیش)

   به اورولوژيست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر ارزو جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. خانمی هستم ۴۶ ساله و متاهل. برای حدود ۱۰ سال از سال ۱۳۸۶ دچار عفونت های راجعه ادراری با باکتری Ecoli بودم. اولین بار به دلیل وجود عفونت به همراه تب و لرز دو روز در بیمارستان بستری شدم. نظر نفرولوژیست معالج در آن زمان این بود که خوشبختانه کلیه ها آسیب ندیده اند. در آخرین دوره درمان پزشک علاوه بر آنتی‌بیوتیک درمانی توصیه به انجام درمان پروفیلاکسی (به مدت ۶ماه) با سفالکسین ۲۵۰ نمودند، همچنین در زمان نزدیکی هم از سیپروفلوکسسین ۲۵۰ استفاده میکردم تا حدود ۲ سال قبل. از سال ۱۳۹۴ علیرغم اینکه میزان کراتنین و اوره خون در آزمایشات در حد نرمال گزارش میشد ولی eGFR مرتبا تغییر میکرد( از عدد ۷۷ تا ۶۶ ) . اخیرا در آزمایش جدیدی که در پاتوبیولوژی دانش انجام شد به ۵۴.۲کاهش پیدا کرده. BUN:17 و Creatinine: 1.2. ازمایشات UA/UC طبیعی و فاقد پروتیین، البومین، خون و....عفونت هستند. به همین دلیل سونوگرافی جدیدی انجام شد که تصویر آن را خدمتتون ارسال میکنم. از اینکه وقت می‌گذارید و راهنمایی می‌فرمایید که چه اقدامی باید انجام شود بسیار سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 5 ماه پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  در کلیه سمت راست هیدرونفروز گرید یک تشخیص داده شد با سونو و سی اسکن بدون تزریق
  دارو بهم دادن
  چیکار کنم دکتر جان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)

   احتمالا سنگ دفع كرده ايد مهم نيست

 • تصویر کاربر امین پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام اقای دکتر حدودا سه هفته پیش در سی تی که به پیوست میباشد سنگم را سنگ شکنی برون اندامی کردم هفته پیش جهت چک سونو دادم که هیدرونفروز را هم گزارش کرد درد داشتم به دکتر مراجعه کردم و برایم عمل pcnlپیشنهاد کرد و البته آنتی بیوتیک تجویز کرد الان ۵ روزه انتی بیوتیک استفاده میکنم دردم از بین رفته اگر هیدرونفروز اینقدر که پزشکم گفت خطرناک بود پس چرا با یه انتی بیوتیک درد از بین رفت نظر حضرت عالی چیه آقای دکتر ممنون میشم راهنمایی نمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 5 ماه پیش)

   Pcn انجام دهيد

 • تصویر کاربر امین پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام اقای دکتر حدودا سه هفته پیش در سی تی که به پیوست میباشد سنگم را سنگ شکنی برون اندامی کردم هفته پیش جهت چک سونو دادم که هیدرونفروز را هم گزارش کرد درد داشتم به دکتر مراجعه کردم و برایم عمل pcnlپیشنهاد کرد و البته آنتی بیوتیک تجویز کرد الان ۵ روزه انتی بیوتیک استفاده میکنم دردم از بین رفته اگر هیدرونفروز اینقدر که پزشکم گفت خطرناک بود پس چرا با یه انتی بیوتیک درد از بین رفت نظر حضرت عالی چیه آقای دکتر ممنون میشم راهنمایی نمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 5 ماه پیش)

   pc n انجام دهيد

 • تصویر کاربر tefoo شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقتتون بخیر پدر من یک هقته درگیر بیماری سنگ کلیه شده و جواب آزمایشش رو گرفتیم میخواستم اگر امکانش هست یک عکس از نتیجه آزمایش خدمتتون تقدیم کنم وبدلیل اینکه ما در شهرستان اراک هستیم و دسترسی به دکترای خوب چون شما نداریم و ازاونجایی که از دکترای شهر خودمون جواب مطلوبی نگرفتیم اگر امکانش هست بتونم یه راهنمایی و کمک بزرگی ازشما بگیرم ممنون میشم عکس ازمایش این هست خدمتتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش)

   مايعات زياد خورده شود و طناب بزند و روزي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنند تا سنگ دفع شود

 • تصویر کاربر ایرج پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،برای اولین بار سنگ کلیه داشتم،سنگ بطرف مجاری ادراری حرکت کرده،دارو با تجویز پزشک مصرف میکنم،،سوال م این است چرا هنگام نزدیکی ،به ارگانسم میرسم اما منی بیرون نمیاد؟؟ قبلا هم سابقه نداشتم. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش)

   علت نامشخص است

 • تصویر کاربر پگاه سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  پسرم‌چهار ساله سه و کلیه راستش هیدرونفروز گراید ۴ ااست
  در سه ماهگی عمل باز شد و تنگی حالب به‌مثانه برطرف شد
  الان دچار برونشیت الرژیک شده
  دکتر اطفال بهش امپول متیل پردنیزولون داده
  میخواستم ببینم برای هیدرونفروزهامسکلی نداره اخه مقادیریاز این از کلیه دفع میشه وریوب میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش)

   جواب. دادم

 • تصویر کاربر عابدین شنبه ۱۰ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام فرزندم هیدرونفروز گرید 4 زمان تولد داشت 10 روزه بود جراحی شد ورم کلیه از 99 به 33 برگشت بعد از یکسال دوباره گرید سه سونوگرافی مشخص کرده با ورم 43 ایا دوباره باید جراحی بشه کلیه راست هسته
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۰ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش)

   عمل جراحي

 • تصویر کاربر عابدین شنبه ۱۰ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام فرزندم هیدرونفروز گرید 4 زمان تولد داشت 10 روزه بود جراحی شد ورم کلیه از 99 به 33 برگشت بعد از یکسال دوباره گرید سه سونوگرافی مشخص کرده با ورم 43 ایا دوباره باید جراحی بشه کلیه راست هسته
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۰ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش)

   جواب دادم

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر