همه چیز درباره هیدرونفروز کلیه

هیدرونفروز کلیه (HYDRONEPHROSIS) به وجود آب در کلیه گفته می شود، در این حالت لگنچه کلیه و کالیس های کلیه که درحدود ۸ تا ۱۲ عدد می باشند، گشاد می گردند.

معمولا علت، انسداد درمسیر ادرار از کلیه به مثانه میباشد و درنتیجه جمع شدن ادرار در کلیه باعث تورم و گشادی داخل کلیه شده و در نتیجه کلیه بزرگ می شود. اگر درمان صورت نگیرد در درازمدت  ضخامت کلیه کاهش می یابد، که به آن آتروفی کلیه گویند. هیدرونفروز کلیه یک یا دو کلیه را گرفتار می کند.

وقتی حالب ها هم دچار گشادی شوند به آن هیدرویورترونفروز گویند. بطور طبیعی وقتی ادرار از کلیه ها ساخته می شود و باید از طریق حالب ها وارد مثانه شود. وقتی انسداد یکطرفه یا دوطرفه در حالب به علت سنگ یا از عامل خارجی، ادرار در کلیه ها تجمع پیدا کرده و باعث هیدرونفروز می شود. اگر مثانه بطور مادرزادی نتواند ادرار را خارج کند، ادرار در مثانه افزایش می یابد و بطرف کلیه ها برمی گردد و باعث هیدرونفروز می شود.

اگر مردی دچار بزرگی پروستات باشد و باعث عدم خروج ادرار از مثانه شود، مثانه ضخیم شده و ادرار در مثانه تجمع می یابد و باعث هیدرونفروز کلیه می شود. یک بیماری شایع در بچه ها به نام برگشت ادرار به کلیه ها یا رفلکس ادرار وجود دارد که این برگشت ادرار به کلیه ها باعث هیدرونفروز کلیه می شود.

علائم و یافته های بالینی که توسط پزشک در بیمار یافت می شود:

 1. آیا انسداد کامل یا ناکامل است؟
 2. انسداد حاد و ناگهانی اتفاق افتاده یا مدت طولانی است؟
 3. انسداد یک طرفه است یا هر دو کلیه را گرفتار کرده است؟

هیدرونفروز کلیه اگر بطور ناگهانی با حمله ناگهانی پیش آید (انسداد به علت سنگ در حالب) درد شدید در پهلو بین دنده ها و بالای پا بوجود می آورد. این نوع و فرم از درد با اسم DIETL CRISIS نامیده می شود. برعکس هیدرونفروزی که مدت طولانی ایجاد شده و یا به آرامی در حال بوجود آمدن است، باعث ناراحتی و درد مبهم می شود و تهوع و استفراغ ممکن است بوجود آید.

اگر انسداد در مجرا یا گردن مثانه بوجود آید باعث اتساع مثانه و درد مثانه می شود. مانع سرراه جریان ادرار کلیه بطور شایع و زیادی باعث عفونت شده که می تواند منجر به تشکیل سنگ دیگری شود. چنانچه انسداد کامل باشد ممکن است باعث نارسائی و از بین رفتن کلیه شود. در این صورت اوره و کراتینین در خون بالا می رود و به هم خوردن سدیم و پتاسیم در خون ایجاد شده و باعث اسیدوز متابولیک می شود. درمعاینه بیمار ممکن است کلیه به دست پزشک بخورد و درلمس پهلو، درد ایجاد شود.

هیدرونفروز کلیه

علت های هیدرونفروز کلیه

ایجاد هیدرونفروز کلیه نتیجه اتفاق افتادن چندین مورد غیرطبیعی می باشد. هیدرونفروزی که بعلت تنگی حالب به لگنچه کلیه یا حالب به مثانه اتفاق می افتد، در دوران رشد جنین رخ می دهد. سایر مواردی که باعث هیدرونفروز بعلت تنگی حالب می شود، جراحی لگن است که ممکن است به حالب آسیب برسد.

فشار روی یک حالب یا دو حالب می تواند به علت فشار ورید یا شریان روی آنها باشد که موارد غیرطبیعی در دوران جنینی می باشد. بنابراین انسداد کامل یا ناقص در هر قسمتی از سیستم دستگاه ادراری ممکن است بوجود آید و از تنگی مجرای خروجی ادرار تا حفره های موجود در کلیه که کالیس نامیده می شود، اتفاق افتد.

هیدرونفروز کلیه نیز می تواند در بیماری رفلاکس ادرار که بیشتر در بچه ها دیده می شود، اتفاق افتد که ادرار از مثانه به کلیه ها موقع ادرار کردن برمی گردد. بزرگی پروستات با بستن مجرا و انقباضات غیرطبیعی مثانه به علت اختلال عصبی و جمع شدن مدفوع در روده باعث هیدرونفروز می شود.

تشخیص هیدرونفروز کلیه

تشخیص در دوره جنینی امکان پذیر می باشد با سونوگرافی در دوره جنینی انسدادهای مادرزادی مثل تنگی حالب به کلیه (UPJO) قابل تشخیص است. نیمی از هیدرونفروزهایی که در نوزاد تازه متولد شده همراه هستند، زودگذر بوده و بهبود می یابد. ۱۵% از هیدرونفروزها وقتی نوزاد بدنیا می آید، بهبود نمی یابد و همراه با انسداد نبوده و به آن (هیدرونفروز غیرانسدادی و غیرREFLUXING) گویند.

در این بچه ها هیدرونفروز خودبخودی بهبود می یابد و معمولا” در سن ۳ سالگی در ۳۵% بقیه که موقع قبل از تولد تشخیص داده می شوند، هیدرونفروز می تواند یک حالت غیرطبیعی باشد. به هرحال چه بعد ازتولد یا بطور تصادفی هیدرونفروز کلیه تشخیص داده شده باشد، برحسب شدت ضایعه کلیه باید تصمیم به ترمیم و برطرف کردن انسداد شد.

درمان کیست کلیه

درجه های هیدرونفروز کلیه

هیدرونفروز کلیه براساس یافته های سونوگرافی بدرجات زیر تقسیم بندی می شود:

 • درجه یا گرید صفر که هیچگونه گشادی در کالیس ها دیده نمی شود.
 • درجه یا گرید یک فقط گشادی لگنچه وجود دارد.
 • درجه دو یا گرید ۲ که گشادی لگنچه و کالیس ها بدون آسیب کلیه وجود دارد.
 • درجه یا گرید ۴ که گشادی شدید لگنچه و کالیس ها و نازک شدن ضخامت کلیه وجود دارد.

درمان هیدرونفروز کلیه

درمان هیدرونفروز کلیه باید بر اساس رفع انسداد باشد تا ادرار از کلیه وارد مثانه شود و باید توجه داشت که نوع درمان بر اساس اینکه انسداد حاد یا مزمن باشد تفاوت می کند. انسداد فوقانی معمولا با گذاشتن یک نفرستومی درمان می شود. انسدادهای طولانی مدت با گذاشتن DJS یاعمل تنگی حالب به لگنچه کلیه حل می شود. در مواردی که پروستات باعث هیدرونفروز شده باشد، بطور موقت باید در مثانه سوند گذاشت.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

4+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام . آقای دکتر در آزمایش سونوگرافیم نوشته که هیدرو نفروز گرید 2 در کلیه سمت چپ به همراه دیلاتسیون حالب مشهود است حالب تا ناحیه لگن دیلاته می باشد و سی تی هم نوشته که سنگ 5 میلی و فاصله 45mm از uvj چپ.سوالم این که حداکثر تا چه مدت زمانی می تونم صبر کنم تا خودش دفع بشه یعنی بعد اون مدت صبر کردن برا کلیه ضرر دارد. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)

   تا يك ماه

 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید فرزندم بعضی مواقع رنگ ادرارش شفاف نیست مثل ابری یا غبار آلوده داروی پلی سیترات پتاسیم هم برای رسوبات استفاده میکند خواستم ببینم علت چیست آزمایش هم گفت نیمه شفاف هست بعد آمورف فسفات نشون داد علت رنگ غیر شفاف چیه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)

   به نفرولو ژيست مراجعه كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)

   به نفرولو ژيست مراجعه كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهران شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  در زمان جنینی تشخیص اینکه مقداری ادرار در کلیه های ÷سرم وجود داردانجام شد.یکماه پس از تولد تست برگشت ادرار انجام شد که منفی بود .چند روز پیش سنوگرافی کلیه انجام شد .قطر قدامی کلیه چپ 11 میلیمتر بود که سنو گرافی به خاطر ان گفت گرید یک هیرو نفروز دارد با توجه به اینکه برگشت ادرار منفی بوده باید چه کاری انجام داد .سن پسرم سه سال است
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)

   اهميتي ندارد

 • تصویر کاربر ابراهیم پنجشنبه ۱۱ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر یک روش مطمئن برای دفع سنگ کلیه بفرمایید؟ من 7ساله در حدود 5 میل در کلیه چب دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۱ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)

   راهي براي دفع سنگ كليه وجود ندارد

 • تصویر کاربر سارا شنبه ۶ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام دخترمن 13سالشه چند ماهه متوجه شدیم سنگ کلیه داره چندتا رادفع کرده ولی این دفعه باوجود سنگ شکن سنگش خرد نشده و دفع نمیشه جنس سنگ سیستین میباشد و9میلی متر.بعداز گذشت یک هفته که سنگ دفع نشده درد و تهوع داره چکار کنیم دکتر دارو گشاد کننده حالب هم داده ولی تاثیری نداره هیدرونفروز کلیه هم گرید یک هست در ضمن یک سنگ 15میل هم در قسمت تحتانی همون کلیه نیزمشاهده شده .ممنون میشم راهنمایی کنین.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۶ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)

   بايد عمل شوند

 • تصویر کاربر سارنگ دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ضمن سلام مردی هستم 44ساله چندین سال است که کراتینین خون 1/40واوره 39دارم بیماری خاصی ندارم ولی هرچندسال یکبار سنگ دفع میکنم اخیرا کراتینین به 1/46 افزایش داشته ضمنا در دو هفته اخیر رژیم غذایی با مصرف روزانه گوشت ومرغ داشته ام ضمنا 2ماه پیش سونوگرافی کردم مشکل نبود
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)

   با مصرف كم نمك و گوشت طبيعي مي شود

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۹ دی ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بنده 25 سله سنگ 6 میل در uvjداشته ام.ک بعد 4 هفته دفع شد بغییر از این سنگ سنگهای دیگر هم در کلیه چپ و راست نیز دارم اما 2 میل.در طول این مدت قطره سنگل و رواتینکس استفاده کرده ام.اکنون ALTبنده بالا رفته است و 68 است البته bun و cr بنده خوب است و ادرار طبیعی است و احساس خستگی می کنم لطفا بنده را راهنمای کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ دی ۹۷( 5 ماه پیش)

   ارتباطي به دارو ندارد و مهم نيست

 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۲ دی ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  بنده به سونوگرافی رفتم .در هنگام نگه داشتن ادرار هیدورنفروز خفیف در سمت راست مشاهده میشد .بعد از خالی کردن ادرار هیدرونفروز بر طرف شد
  دردی در پهلو ندارم و سنگی هم مشاهده نشد.
  الان من باید چیکار کنم که به این هیدرونفروز درمان بشه؟نیاز به قرص خاصی هست؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۲ دی ۹۷( 6 ماه پیش)
   • اين حالت در سونوگرافي طبيعي است
 • تصویر کاربر عای شنبه ۲۲ دی ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  بنده به سونوگرافی رفتم .در هنگام نگه داشتن ادرار هیدورنفروز خفیف در سمت راست مشاهده میشد .بعد از خالی کردن ادرار هیدرونفروز بر طرف شد
  دردی در پهلو ندارم و سنگی هم مشاهده نشد.
  الان من باید چیکار کنم که به این هیدرونفروز درمان بشه؟نیاز به قرص خاصی هست؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۲ دی ۹۷( 6 ماه پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۲ دی ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. پسر بنده هیدرونفروز دو طرفه داشت .سمت چپ شدید .راست کمتر.دو روز بعد دنیا امدن بستری وکلیه چپ شلنگ گذاشتند وابش را تخلیه کردند بعد از مدتی سه ماه دبلیو جی گذاشتند وعمل کردند.گرچه دکتر اول که شلنگ گذاشته بود قبول دابلیو جی نکرد گفت باید کلیه بیرون بیاری به درد نمیخوره.ولی یه دکتر دیگه قبول وعمل کرد بعد دو سه ماه دبلیو جی هم خارج کردیم .از ورم کلیه ها کاسته شده .کلیه راست ابعادش به 5 رسیده واحدش نمیدانم چیه .با کلیه راست کاری نداشتیم از اول . ورمش خوابیده .ولی کلیه چپ که عمل شده طی سونو ها یی که بعد شش ماه گرفتیم ابعادش کوچکتر حدود 14 است شده.زیر نظر دکتر ممتاز است.الان 20 ماهه است.واز روز اول سفالسکین مصرف میکنه.یه هفته بعد هم قرار سونو بگیریم.اقای دکتر احتمال دوباره تنگی حالب هست.تا کی باید دارو مصرف کنه ابعاد کلیه باید حدودا چند باشه .کلیه چپ با این ابعاد به حالت نرمال برمیگرده یا کیسه اب هست.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۲ دی ۹۷( 6 ماه پیش)

   فكر مي كنم بايد كليه خارج مي شد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر