همه چیز درباره هیدرونفروز کلیه

هیدرونفروز کلیه (HYDRONEPHROSIS) به وجود آب در کلیه گفته می شود، در این حالت لگنچه کلیه و کالیس های کلیه که درحدود ۸ تا ۱۲ عدد می باشند، گشاد می گردند.

معمولا علت، انسداد درمسیر ادرار از کلیه به مثانه میباشد و درنتیجه جمع شدن ادرار در کلیه باعث تورم و گشادی داخل کلیه شده و در نتیجه کلیه بزرگ می شود. اگر درمان صورت نگیرد در درازمدت  ضخامت کلیه کاهش می یابد، که به آن آتروفی کلیه گویند. هیدرونفروز کلیه یک یا دو کلیه را گرفتار می کند.

وقتی حالب ها هم دچار گشادی شوند به آن هیدرویورترونفروز گویند. بطور طبیعی وقتی ادرار از کلیه ها ساخته می شود و باید از طریق حالب ها وارد مثانه شود. وقتی انسداد یکطرفه یا دوطرفه در حالب به علت سنگ یا از عامل خارجی، ادرار در کلیه ها تجمع پیدا کرده و باعث هیدرونفروز می شود. اگر مثانه بطور مادرزادی نتواند ادرار را خارج کند، ادرار در مثانه افزایش می یابد و بطرف کلیه ها برمی گردد و باعث هیدرونفروز می شود.

اگر مردی دچار بزرگی پروستات باشد و باعث عدم خروج ادرار از مثانه شود، مثانه ضخیم شده و ادرار در مثانه تجمع می یابد و باعث هیدرونفروز کلیه می شود. یک بیماری شایع در بچه ها به نام برگشت ادرار به کلیه ها یا رفلکس ادرار وجود دارد که این برگشت ادرار به کلیه ها باعث هیدرونفروز کلیه می شود.

علائم و یافته های بالینی که توسط پزشک در بیمار یافت می شود:

 1. آیا انسداد کامل یا ناکامل است؟
 2. انسداد حاد و ناگهانی اتفاق افتاده یا مدت طولانی است؟
 3. انسداد یک طرفه است یا هر دو کلیه را گرفتار کرده است؟

هیدرونفروز کلیه اگر بطور ناگهانی با حمله ناگهانی پیش آید (انسداد به علت سنگ در حالب) درد شدید در پهلو بین دنده ها و بالای پا بوجود می آورد. این نوع و فرم از درد با اسم DIETL CRISIS نامیده می شود. برعکس هیدرونفروزی که مدت طولانی ایجاد شده و یا به آرامی در حال بوجود آمدن است، باعث ناراحتی و درد مبهم می شود و تهوع و استفراغ ممکن است بوجود آید.

اگر انسداد در مجرا یا گردن مثانه بوجود آید باعث اتساع مثانه و درد مثانه می شود. مانع سرراه جریان ادرار کلیه بطور شایع و زیادی باعث عفونت شده که می تواند منجر به تشکیل سنگ دیگری شود. چنانچه انسداد کامل باشد ممکن است باعث نارسائی و از بین رفتن کلیه شود. در این صورت اوره و کراتینین در خون بالا می رود و به هم خوردن سدیم و پتاسیم در خون ایجاد شده و باعث اسیدوز متابولیک می شود. درمعاینه بیمار ممکن است کلیه به دست پزشک بخورد و درلمس پهلو، درد ایجاد شود.

هیدرونفروز کلیه

علت های هیدرونفروز کلیه

ایجاد هیدرونفروز کلیه نتیجه اتفاق افتادن چندین مورد غیرطبیعی می باشد. هیدرونفروزی که بعلت تنگی حالب به لگنچه کلیه یا حالب به مثانه اتفاق می افتد، در دوران رشد جنین رخ می دهد. سایر مواردی که باعث هیدرونفروز بعلت تنگی حالب می شود، جراحی لگن است که ممکن است به حالب آسیب برسد.

فشار روی یک حالب یا دو حالب می تواند به علت فشار ورید یا شریان روی آنها باشد که موارد غیرطبیعی در دوران جنینی می باشد. بنابراین انسداد کامل یا ناقص در هر قسمتی از سیستم دستگاه ادراری ممکن است بوجود آید و از تنگی مجرای خروجی ادرار تا حفره های موجود در کلیه که کالیس نامیده می شود، اتفاق افتد.

هیدرونفروز کلیه نیز می تواند در بیماری رفلاکس ادرار که بیشتر در بچه ها دیده می شود، اتفاق افتد که ادرار از مثانه به کلیه ها موقع ادرار کردن برمی گردد. بزرگی پروستات با بستن مجرا و انقباضات غیرطبیعی مثانه به علت اختلال عصبی و جمع شدن مدفوع در روده باعث هیدرونفروز می شود.

تشخیص هیدرونفروز کلیه

تشخیص در دوره جنینی امکان پذیر می باشد با سونوگرافی در دوره جنینی انسدادهای مادرزادی مثل تنگی حالب به کلیه (UPJO) قابل تشخیص است. نیمی از هیدرونفروزهایی که در نوزاد تازه متولد شده همراه هستند، زودگذر بوده و بهبود می یابد. ۱۵% از هیدرونفروزها وقتی نوزاد بدنیا می آید، بهبود نمی یابد و همراه با انسداد نبوده و به آن (هیدرونفروز غیرانسدادی و غیرREFLUXING) گویند.

در این بچه ها هیدرونفروز خودبخودی بهبود می یابد و معمولا” در سن ۳ سالگی در ۳۵% بقیه که موقع قبل از تولد تشخیص داده می شوند، هیدرونفروز می تواند یک حالت غیرطبیعی باشد. به هرحال چه بعد ازتولد یا بطور تصادفی هیدرونفروز کلیه تشخیص داده شده باشد، برحسب شدت ضایعه کلیه باید تصمیم به ترمیم و برطرف کردن انسداد شد.

درمان کیست کلیه

درجه های هیدرونفروز کلیه

هیدرونفروز کلیه براساس یافته های سونوگرافی بدرجات زیر تقسیم بندی می شود:

 • درجه یا گرید صفر که هیچگونه گشادی در کالیس ها دیده نمی شود.
 • درجه یا گرید یک فقط گشادی لگنچه وجود دارد.
 • درجه دو یا گرید ۲ که گشادی لگنچه و کالیس ها بدون آسیب کلیه وجود دارد.
 • درجه یا گرید ۴ که گشادی شدید لگنچه و کالیس ها و نازک شدن ضخامت کلیه وجود دارد.

درمان هیدرونفروز کلیه

درمان هیدرونفروز کلیه باید بر اساس رفع انسداد باشد تا ادرار از کلیه وارد مثانه شود و باید توجه داشت که نوع درمان بر اساس اینکه انسداد حاد یا مزمن باشد تفاوت می کند. انسداد فوقانی معمولا با گذاشتن یک نفرستومی درمان می شود. انسدادهای طولانی مدت با گذاشتن DJS یاعمل تنگی حالب به لگنچه کلیه حل می شود. در مواردی که پروستات باعث هیدرونفروز شده باشد، بطور موقت باید در مثانه سوند گذاشت.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

3+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ریسی دوشنبه ۶ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما من پسر از بدو تولد مشکل رفلاکس کلیه داشت و زمان یکسالگی ازمایش گغتن تقریبا خوب شده ولی انتی بیوتیک مصرف کنه چند وقت پیش سونو گرافی کردم گفتن سمت راست کلیه یکم تورم داره نگران شدم الان ما دوباره باید ازمایش وی سی یو جی انجام بدیم از کحا بفهمیم که خوب شده یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۶ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   انجام شود

 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید آقای دکتر دخترم 8 سال دارد طی آزمایش ها و سونوگرافی وعکس دکتر گفته که یکی از کیه ها بزرگ میباشد چه باید کرد و چه درمانی دارد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سونوگرافي از كليه ها انجام شود

 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید آقای دکتر دخترم 8 سال دارد طی آزمایش ها و سونوگرافی وعکس دکتر گفته که یکی از کیه ها بزرگ میباشد چه باید کرد و چه درمانی دارد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر سحر پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب.من ۳سالی هست ترشحات قهوه ای وگاها خون داخل ادراریابعدادرار دارم.که معمولا قبل دوره پریودم شروع میشه.هرچندیکبارهم دردخفیف پهلوراست دارم..لطفا بفرماییدمشکل کجاست.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سونوگرافي از مثانه انجام شود

 • تصویر کاربر نرگس یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر باسپاس ازشما. چه درجه ای از تنگی حالب نیاز به عمل داره .پسرم ۳ ماهشه.تنگی حالب شدید بعد از اسکن هسته ای تشخیص دادن .اما عفونت ادراری شدید داشت این میتونه خطا ایجاد کنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر علي شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  تقريبا ٣ هفته هست كه عمل tul انجام دادم و استند داخل حالب گذاشتم ولي در رابطه جنسي كه داشتم به سختي يك قطره آب مني از من خارج شد.و اصلا انزالي صورت نميگيرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)

   درماني ندارد

 • تصویر کاربر آزاد جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من الان دقیقا ده روزه روی کلیه چپم عمل پی سی ان ال کردم صبح ها اولین ادرارم قهوه ای هست آیا طبیعیه و این حالت تا کی ادامه باید داشته باشه و ناگفته نماند که کلیه ام هیدرونفروز کرده بود و ده روز از عملم میگذره و هنوز سیپرو میخورم سوال آخر اینکه سیپرو رو تا کی ادامه بدم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   طبيعي است مصرف دو هفته

 • تصویر کاربر امین جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بالا بودن سختی آب چقدر در تشکیل سنگ کلیه و مثانه تاثیر دارد نظر شما در این خصوص چیه اکثرا پزشکان تاثیر آب رو رد میکنن.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   مشخص نشده

 • تصویر کاربر مهسا جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر،دکتر من ۲۹ سالم هست، دو هفته پیش دچار سوزش و درد هنگام ادرار شدم سریع به پزشک مراجعه کردم آزمایش ادرار و سونوگرافی از مثانه و کلیه انجام دادم مقداری خون در آزمایش و هیدرونفروز گرید ۱ در سونوگرافی نشون داده شده ولی هیچ سنگی مشاهده نشده اما گفتن امکان داره شن ریزه باشه و در سونو نشون داده نمیشه، از طرفی الان دوباره درد زیر نافم دو روز که شدید شده و زمان ادرار زیر نافم درد میگیره، پیش پزشک زنان رفتم معاینه کردن گفتن یه مقدار عفونت داری الان دارم آنتی بیوتیک مصرف میکنم به همراه کرم واژینال. دچار لکه بینی بین قاعدگی هم شدم دکتر.خیلی نگرانم نمی‌دونم مشکل از مجاری ادراری و کلیه هام یا رحم چون قبل عید عمل فریز انجام دادم.راهنمایی بفرمایید لطفاً.ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   عكس رنگي از كليه ها گرفته شود

 • تصویر کاربر hasan جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من دیروز آزمایش اوره وکراتین دادم
  که اوره63.3وکراتین 1.02میباشد که نسبت به آزمایش سال قبل افزایش دارد ،واین روزها به شدت دچار کمبود ادرار واحساس آبگرفتگی وپر بودن شکم دارم وپای راستم نزدیک نه ماهه از ران به پایین حالت کرختی دایم دارد و دستانم و پای دیگرم هم چند روزه وقت وبی وقت حالت کرختی میگیرند.سردرد و تاری دید هم بعضی وقتها دارم ، خواهشا مرا راهنمایی بفرمایید،وضع مالی خوبی هم ندارم نمیتونم آزمایش های گران قیمت وغیره برم
  با تشکر از جناب دکترقوامی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   به اورولوژيست مراجعه كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر