همه چیز درباره هیدرونفروز کلیه

هیدرونفروز کلیه (HYDRONEPHROSIS) به وجود آب در کلیه گفته می شود، در این حالت لگنچه کلیه و کالیس های کلیه که درحدود ۸ تا ۱۲ عدد می باشند، گشاد می گردند.

معمولا علت، انسداد درمسیر ادرار از کلیه به مثانه میباشد و درنتیجه جمع شدن ادرار در کلیه باعث تورم و گشادی داخل کلیه شده و در نتیجه کلیه بزرگ می شود. اگر درمان صورت نگیرد در درازمدت  ضخامت کلیه کاهش می یابد، که به آن آتروفی کلیه گویند. هیدرونفروز کلیه یک یا دو کلیه را گرفتار می کند.

وقتی حالب ها هم دچار گشادی شوند به آن هیدرویورترونفروز گویند. بطور طبیعی وقتی ادرار از کلیه ها ساخته می شود و باید از طریق حالب ها وارد مثانه شود. وقتی انسداد یکطرفه یا دوطرفه در حالب به علت سنگ یا از عامل خارجی، ادرار در کلیه ها تجمع پیدا کرده و باعث هیدرونفروز می شود. اگر مثانه بطور مادرزادی نتواند ادرار را خارج کند، ادرار در مثانه افزایش می یابد و بطرف کلیه ها برمی گردد و باعث هیدرونفروز می شود.

اگر مردی دچار بزرگی پروستات باشد و باعث عدم خروج ادرار از مثانه شود، مثانه ضخیم شده و ادرار در مثانه تجمع می یابد و باعث هیدرونفروز کلیه می شود. یک بیماری شایع در بچه ها به نام برگشت ادرار به کلیه ها یا رفلکس ادرار وجود دارد که این برگشت ادرار به کلیه ها باعث هیدرونفروز کلیه می شود.

علائم و یافته های بالینی که توسط پزشک در بیمار یافت می شود:

 1. آیا انسداد کامل یا ناکامل است؟
 2. انسداد حاد و ناگهانی اتفاق افتاده یا مدت طولانی است؟
 3. انسداد یک طرفه است یا هر دو کلیه را گرفتار کرده است؟

هیدرونفروز کلیه اگر بطور ناگهانی با حمله ناگهانی پیش آید (انسداد به علت سنگ در حالب) درد شدید در پهلو بین دنده ها و بالای پا بوجود می آورد. این نوع و فرم از درد با اسم DIETL CRISIS نامیده می شود. برعکس هیدرونفروزی که مدت طولانی ایجاد شده و یا به آرامی در حال بوجود آمدن است، باعث ناراحتی و درد مبهم می شود و تهوع و استفراغ ممکن است بوجود آید.

اگر انسداد در مجرا یا گردن مثانه بوجود آید باعث اتساع مثانه و درد مثانه می شود. مانع سرراه جریان ادرار کلیه بطور شایع و زیادی باعث عفونت شده که می تواند منجر به تشکیل سنگ دیگری شود. چنانچه انسداد کامل باشد ممکن است باعث نارسائی و از بین رفتن کلیه شود. در این صورت اوره و کراتینین در خون بالا می رود و به هم خوردن سدیم و پتاسیم در خون ایجاد شده و باعث اسیدوز متابولیک می شود. درمعاینه بیمار ممکن است کلیه به دست پزشک بخورد و درلمس پهلو، درد ایجاد شود.

هیدرونفروز کلیه

علت های هیدرونفروز کلیه

ایجاد هیدرونفروز کلیه نتیجه اتفاق افتادن چندین مورد غیرطبیعی می باشد. هیدرونفروزی که بعلت تنگی حالب به لگنچه کلیه یا حالب به مثانه اتفاق می افتد، در دوران رشد جنین رخ می دهد. سایر مواردی که باعث هیدرونفروز بعلت تنگی حالب می شود، جراحی لگن است که ممکن است به حالب آسیب برسد.

فشار روی یک حالب یا دو حالب می تواند به علت فشار ورید یا شریان روی آنها باشد که موارد غیرطبیعی در دوران جنینی می باشد. بنابراین انسداد کامل یا ناقص در هر قسمتی از سیستم دستگاه ادراری ممکن است بوجود آید و از تنگی مجرای خروجی ادرار تا حفره های موجود در کلیه که کالیس نامیده می شود، اتفاق افتد.

هیدرونفروز کلیه نیز می تواند در بیماری رفلاکس ادرار که بیشتر در بچه ها دیده می شود، اتفاق افتد که ادرار از مثانه به کلیه ها موقع ادرار کردن برمی گردد. بزرگی پروستات با بستن مجرا و انقباضات غیرطبیعی مثانه به علت اختلال عصبی و جمع شدن مدفوع در روده باعث هیدرونفروز می شود.

تشخیص هیدرونفروز کلیه

تشخیص در دوره جنینی امکان پذیر می باشد با سونوگرافی در دوره جنینی انسدادهای مادرزادی مثل تنگی حالب به کلیه (UPJO) قابل تشخیص است. نیمی از هیدرونفروزهایی که در نوزاد تازه متولد شده همراه هستند، زودگذر بوده و بهبود می یابد. ۱۵% از هیدرونفروزها وقتی نوزاد بدنیا می آید، بهبود نمی یابد و همراه با انسداد نبوده و به آن (هیدرونفروز غیرانسدادی و غیرREFLUXING) گویند.

در این بچه ها هیدرونفروز خودبخودی بهبود می یابد و معمولا” در سن ۳ سالگی در ۳۵% بقیه که موقع قبل از تولد تشخیص داده می شوند، هیدرونفروز می تواند یک حالت غیرطبیعی باشد. به هرحال چه بعد ازتولد یا بطور تصادفی هیدرونفروز کلیه تشخیص داده شده باشد، برحسب شدت ضایعه کلیه باید تصمیم به ترمیم و برطرف کردن انسداد شد.

درمان کیست کلیه

درجه های هیدرونفروز کلیه

هیدرونفروز کلیه براساس یافته های سونوگرافی بدرجات زیر تقسیم بندی می شود:

 • درجه یا گرید صفر که هیچگونه گشادی در کالیس ها دیده نمی شود.
 • درجه یا گرید یک فقط گشادی لگنچه وجود دارد.
 • درجه دو یا گرید ۲ که گشادی لگنچه و کالیس ها بدون آسیب کلیه وجود دارد.
 • درجه یا گرید ۴ که گشادی شدید لگنچه و کالیس ها و نازک شدن ضخامت کلیه وجود دارد.

درمان هیدرونفروز کلیه

درمان هیدرونفروز کلیه باید بر اساس رفع انسداد باشد تا ادرار از کلیه وارد مثانه شود و باید توجه داشت که نوع درمان بر اساس اینکه انسداد حاد یا مزمن باشد تفاوت می کند. انسداد فوقانی معمولا با گذاشتن یک نفرستومی درمان می شود. انسدادهای طولانی مدت با گذاشتن DJS یاعمل تنگی حالب به لگنچه کلیه حل می شود. در مواردی که پروستات باعث هیدرونفروز شده باشد، بطور موقت باید در مثانه سوند گذاشت.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

9+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امید چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ادب.حدود 40 روز هست که بنده در انتهای حالب نزدیک مثانه سنگ 5 میلی دارم. الان مشکل خاص و درد ندارم. آیا صبر کنم سنگ خود بخود دفع شود یا باید از روش TUL جهت خارج کردن سنگ اقدام کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   tul شويد

 • تصویر کاربر مشکین جمعه ۴ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام ووقت بخیر
  ببخشیدسؤالم این بودکه یه دکتری به دوستم گفته که بچه ۳سال به بالا حتما بایدسونوبشه که چک کنن کلیه بچه رو،حتمابایدچکاپ بشه وقتی مشکلی نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   لازم نيست

 • تصویر کاربر زهره سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  كاليكتازي چيست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   بيماري ريه است

 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  امروز پسرم که 40روزش هست رابردم سونوگرافی، دکتر گفت کلیه سمت راست ورم داره، خیلی نگران شدم، میخواستم بدونم آیا خطرناکه، بایدچکارکنم، راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   منظور از ورم چيه

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام .ا سوال من از آقای دکتر اینه چرا شما به قرص رواتینکس که بهترین وبی نظیر ترین قرص برای سنگ کلیه هستش حساسیت بسیاری داریدممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   منظور چيست

 • تصویر کاربر سمیرا یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من امروز برای بیماری آندومتریوز به سونوگرافی رفتم داخل سونو دکتر بهم گفت که کلیه ها دچار هیدرونفروز خفیف شدن حالا باید چیکارکنم ؟ ومیشه لطفا بگین از چی کلیهدچار هیدرونفروزمیشن؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   Ct اسكن كليه ها با تزريق گرفته شود

 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  بنده بیست و یک سال سن دارم و حدود شیش ماه پیش باشگاه رفتم و وزنه های سنگین استفاده کردم و حرکت شکم رو بیش از حد انجام دادم که باعث شدن پایین شکمم از روز بعد شروع به درد گرفتن کنن الان حدود چند هفته ای هست که این درد شدیدتر شده و حتی در طول چند روز گذشته به درد بیضه رسیده مخصوصا قسمت چپ.
  بیشتر هنگام نشستن و یا راه رفتن این درد رو در بیضه ها احساس میکنم شبها وقتی میخوام بخوابم نمیتونم کامل دراز بکشم چون احساس میکنم زیرشکمم پوستش کشیده میشه و به بغل هم نمیتونم بخوابم چون در اون صورت درد بیضه هام اجازه نمیده دکتر متخصص رفتم بعد از برسی بدنی و سونوگرافی گفت هر کدوم از کلیه ها یک لوله مانندی دارن که اونهارو به مثانه وصل میکنه و برای من سمت چپ هست که گشاد شده و درد رو به بیضه ها و آلت هم منتقل میکنه حرفش برام خیلی عجیب بود ظاهرا هیچ ربطی به ورزش سنگین و بی برنامه من نداشته یه چیزی هم درمورد سه و هفت دهم میلی متر گفت و اینکه شاید نیاز به عمل جراحی باشه بنده آلمان زندگی میکنم و اصلا به پزشکای آلمان اعتمادی ندارم و میخواستم نظر شما رو بدونم
  ظاهر آلت و بیضه هام کاملا عادی هستن و موقع بازرسی پزشک متخصص با کشیدن پوست بیضه دردی احساس نکردم و زیرشکمم هم هیچ دردی موقع تماس باهاش ندارم ادرار و توالت هم کاملا عادی هست.
  آیا برگردم ایران برای عمل یا راهی هست که نیاز به عمل نباشه ؟؟
  و اینکه عمل تنگ کردن این لوله خطرناک هست که نیاز به پزشک های مهاری باشه ؟؟؟
  ممنون بابت پاسخگویی تون روز خوبی داشته باشید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   سوال كوتاه و مفيد باشد

 • تصویر کاربر دلبسته شنبه ۱ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من الان ۱۹هفته دارم رفتم برای آنومالی اسکن گفتن کلیه جنین ورم کرده وبایدبلافاصله سقط کنم لطفاراهنماییم کنین این بچه روبعداز۱۰سال باای یواف خدابهم داده توخدازوترجواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   به علت ورم كليه سقط نبايد كرد حتما چيز ديگري است

 • تصویر کاربر ابوالفضل جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  پدر اینجانب کنسر مثانه داشتند که سال 93 با انجام عمل جراحی مثانه شان را خارج کردند یکی از کلیه هایشان کار نمیکند دیده و کلیه ی دیگرشان کمی تنبل می باشد که باعث میشود بعضی وقتها کراتین و اوره شان بالا برود که به شدت دچار بی حالی و ضعف و تب می شوند دکتر جراحشان مثانه پودر پتاسیم سیترات تجویز کردند که امسال دکتر کلیه گفتند مصرف نکنند ایا پودر پتاسیم سیترات در افزایش کراتین واوره موثر است ضرردارد؟ ایا عدم مصرف این پودر ممکن است باعث ضعف و بی حالی بیمار شود؟وباید به مصرف ان ادامه دهیم؟ باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   قطع شود

 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. فرزند من درگیر هیدرونفروز جنینی بود. بعد از تولد نتایج اسکن و سونوگرافی وضعیت رو به بهبودی را نشان میداد. الان هشت سالش هست و آخرین سونوگرافی نتیجه ای نگران کننده داشته تصویر سونو گرافی اخیر و سونوی دو سال پیش ضمیمه شده است. لطفا راهنمایی کنید بهترین اقدام در این زمان برای فرزند من چیست،،؟ سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   اسكن طب هسته اي انجام شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر