خون در ادرار مردان نشانه چیست؟

ادرار خونی (HEMATURIA) به معنی دفع خون از سیستم دستگاه ادراری توسط ادرار می باشد. دفع خون توسط ادرار ممکن است دردناک و یا بدون درد باشد.

خون در ادرار مرد نشانه چیست؟

وجود خون در ادرار به دو فرم می باشد. این ادرار قرمز یا توسط بیمار ادرار خونی قابل مشاهده است و معمولا رنگ آن شبیه چای و یا خون کامل می باشد. و فرم دیگر وجود خون در سیستم دستگاه ادراری توسط آزمایش ادرار است.

بنابراین دفع خون توسط ادرار همراه با علامت و یا بدون علامت است. ادرار کاملا خونی یا توسط بیمارقابل ملاحظه است و یا توسط آزمایش ادرار، نشان داده می شود. دفع خون، زودگذر و یا دائمی می باشد و می تواند تنها علامت سیستم دستگاه ادراری و یا همراه با دفع پروتئین توسط کلیه باشد.

در علم پزشکی ادرار خونی یا هماچوری، وجود گلبولهای قرمز در ادرار است و ممکن است علت آن ناشناخته باشد. در ادرار خونی از کلیه و سایر قسمتهای سیستم دستگاه ادراری مثل حالب ها، مثانه، پروستات و مجاری ادرار، خون وارد ادرار می شود.

آزمایش میکروسکوپیک ادرار

لذا با در نظر گرفتن سن، ادرار خونی واضح و یا وجود ادرار در آزمایش که به آن میکروسکوپیک می گویند، پزشک باید محل خونریزی در سیستم دستگاه ادراری را مشخص وبا توجه به علت، درمان صورت گیرد.

علت های ادرار خونی

علت خون در ادرار مردان چیست؟ مردم به دلائل خیلی جدی دچار ادرار خونی می شوند، در حالی که در بسیاری موارد، علت آن خوش خیم است. ممکن است علت ادرار خونی نامشخص باشد و یا ممکن است علت آن خوش خیم باشد مثل سنگ کلیه . علت دیگر آن می تواند بدخیم باشد مانند سرطان کلیه، حالب، مثانه، پروستات و یا مجرا.

بنابراین علت می تواند غیرقابل توجه تا مرگ آور باشد. اگر گلبولهای سفید همراه با  خون در ادرار باشد، در این حالت شانس وجود عفونت ادراری بسیار زیاد است. علت ادرار خونی در مردان می تواند موارد زیر باشد:

وجود خون در ادرار

سایر علل که کمتر شایع بوده و احتمال ادرار خونی کمتر است.

 • بیماری که در آن گلومرول موجود در کلیه خونریزی می کند وبنام بیماری نفروپاتی IGA نامیده می شود.
 • بیماری آلپورت
 • سرطان خونی سیکل سل
 • بیماری انگلی شیستوزوما که مثانه را گرفتار می کند
 • دیدن سیستم دستگاه ادراری با وسیله سیستوسکوپ
 • عفونت پروستات
 • عفونت مجرا
 • بیماری کلیه
 • وجود هموگلوبین که بعلت شکسته شدن(همولیز) گلبولهای قرمزوارد ادرار می شود که این حالت در بیماری هموگلوبینوری شبانه PAROXYSMALدیده می شود.
 • فشارخون بدخیم که در بیماری نکروز گلومرول کلیه دیده می شود.
 • آلرژی و حساسیت ممکن است بندرت در بچه ها باعث ادرار خونی شود.
 • فشارخون ورید کلیه چپ که باعث ادرار خونی می شود. این حالت را به آن بیماری  NUTCKER هم می گویند.
 • تنگی محل حالب به لگنچه کلیه (UPJO) بندرت باعث وجود خون در ادرار می شود.
 • ادرار خونی MARCH
 • بیماری نفریت کلیه در ورزشکاران بعلت فعالیت شدید
 • سندرم بیماری آلپورت
 • داروها مثل سولفونامید، ریفامپین، فنی توئین

 

مثانه نوروژنیک چیست و چه علائمی دارد؟
مثانه عصبی (نوروژنیک) به تعدادی از بیماری های ادراری گفته می شود که به دلیل مشکل در مغز، نخاع یا عصب، منجر به از دست رفتن کنترل مثانه می شوند. این آسیب عصبی می تواند نتیجه بیماری هایی مانند مولتیپل اسکلروزیس (ام اس)، بیماری پارکینسون یا دیابت باشد. همچنین می تواند در اثر عفونت مغزی یا نخاعی، مسمومیت با فلزات سنگین، سکته مغزی، آسیب نخاعی یا جراحی بزرگ لگن ایجاد شود.

خون در ادرار مردان همراه با سوزش نشانه چیست؟

خون در ادرار مرد نشانه چیست؟ معمولاً اگر بعد از سن 35 سالگی در ادرار مردان خون دیده شود، باید مورد بررسی قرار گیرند. به دو علت این حالت در مردان به وجود می­آید. در درجه اول عفونت مثانه و علت دیگر وجود سرطان مثانه می­باشد.

ادرار خون چه زمانی نشانه سرطان است؟

برای اینکه مشخص شود ادرار خونی نشانه سرطان است یا خیر باید پزشک با روش مورد نظر به بررسی بپردازد. این بررسی شامل دیدن مثانه با دستگاه می­باشد که به آن سیستوسکوپی گفته می ­شود، که حتماً به طور اورژانسی انجام شود.

تشخیص ادرار خونی

براساس  گرفتن شرح حال و امتحان بالینی بیمار توسط پزشک قابل تشخیص است. مثلا در جوانان که شانس سرطان در آنها نادر است با یک آزمایش ادرار عفونت نشان داده می شود و درمان با دادن دارو مسئله حل خواهد شد. در ادرار خونی به فعالیت های شدید فرد باید توجه کرد. اگر شک به وجود سنگ می باشد با سی تی اسکن می توان آنرا تشخیص داد.

در سنین بالا وجود خون در ادرار از اهمیت ویژه ای برخوردار است و شانس وجود سرطان وجود دارد. برای بررسی تومور(سرطان) مثانه از دیدن مثانه یا سیستوسکوپی استفاده می کنیم. گاهی ادرار خونی همراه با درد پهلو می باشد که به آن سندرم LOIN PAIN HEMATURIA می گویند.

درمان خون در ادرار

درمان خون در ادرار شما بستگی به علت آن دارد. به عنوان مثال اگر به دلیل عفونت در ادرار خون دارید، پزشک ممکن است به شما بگوید که داروی آنتی بیوتیکی مصرف کنید. اگر به دلایل دیگری خون در ادرار دارید یا به سوزش ادرار دچار شده اید، ممکن است به یک نوع متفاوت از درمان نیاز داشته باشید.

برای اینکه بدانید چرا خون در ادرار دارید، پزشک ممکن است از شما نمونه ادرار بخواهد. از نمونه ادرار می توان برای آزمایش علائم عفونت، بیماری کلیوی یا سایر مشکلات استفاده کرد. پزشک شما از نتایج آزمایش ادرار استفاده می کند تا تصمیم بگیرد که آیا به آزمایش های بیشتری نیاز دارید یا اینکه می توانید یک درمان را شروع کنید.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شهباز یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید.
  بنده آقا و ۳۳ ساله هستم.
  امشب آخر وقت برای ادرار به سرویس بهداشتی رفتم، ولی با یک سوزش زیاد مثانه را تخلیه و در آخر مقدار قبل مشاهده ای خون در انتهای کار دیدم.
  بسیار نگران شدم و با سایت شما آشنا شدم.
  ممنون میشم من رو راهنمایی بفرمایید.
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥دقيقه در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين استعمال كنيد

 • تصویر کاربر صادق جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام دکتر.بنده ۲۵ ساله چند ماهی است مشکل در دفع ادرار دارم.به این صورت ک تکرر در دفع ادرار زور زدن برای خارج شدن ادرار،عدم تخلیه کامل مثانه،احساس دفع فوری ادرار و در صوردت فشار زیاد دفع غیر ارادی و جزیی ادرار دارم.۶ ماهه پیش ک سونو دادم پروستاتیت با حجم پروستات ۴۲mlتشخیص داده شد و چند دوره آنتی بیوتیک(تاوانکس_سیپروفلکساسین)و قرص شل کننده پروستات(ترازوسین و تامسولوسین)مصرف کردم که اثری نداشت.در آخرین سونو ای ک دادم علاوه بر پروستاتی با حجم ۳۷ml،ضخامت جداری مثانه۷mmو مخاط داخی آن نامنظم است و توده فضاگیر در لومن مثانه مشاهده نشد.در ضمن سونو رتروگراد مجاری نیز انجام دادم ک تنگی مجرا نیز نداشتم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   كپسول امنيك روزي يك عدد ميل كنيدو روزي يك عدد شياف ايندومتاسين استعمال كنيد

 • تصویر کاربر دوران سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام.بنده 45 سالمه وتکرر ادرار دارم مخصوصا در هوای سرد که اگر نتونم سر فرصت سرویس برم نمیتونم خودمو نگه دارم. ضمنا در سنین کودکی شب ادراری داشته ام. وسوال دیگه ام اینکه زمان نزدیکی آلتم به نعوظ کامل نمیرسه(سفت نمیشه). ممنون میشم اگر جواب سوالاتم را بدید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم دو هفته ميل كنيد و يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

 • تصویر کاربر sa پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر دوروزه توی ادرارم لخته خون نمیدونم شاید هم تکه گوشت هست وجود دارد هنگام ادرار سوزش زیادی دارم ولی درد ندارم توی ادرارم خون خیلی زیاده باتوجه به اینکه اورولوژیست توی شهرمون نیس رفتم دکتر عمومی ایشون هم ازمایش نوشتن نتیجه ازمایش عفونت شدید بود که سونو گرافی رو هم نوشتن در سونو گرافی چیز جاصی نبود در مثانه اما دریکی ازکلیه هام یه سنگ سه میل داشتم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   بايد سيستوسكپي شويد

 • تصویر کاربر مهدوی شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام وخدا قوت
  جوان ۲۸ ساله هستم ومدت دوروز بعد از ادرار چند قطره خون دیده میشه ممنون میشم که پاسخ سوالم بدین
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   از التهاب پروستات است ،،. رابطه جنسي داشته باشد ،،. روزي يك عدد شياف ايندومتاسين استعمال كنيد ده روز

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   از التهاب پروستات است ،،. رابطه جنسي داشته باشد ،،. روزي يك عدد شياف ايندومتاسين استعمال كنيد ده روز

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  من حدود 42 سالمه و از دیروز در ناحیه مجرای ادراری دچار سوزش شدم و بعد از ادرار که هم با درد سوزش است مقدار کمی خون آبه از سر لوله خارج میشه ،به مقدار خیلی کم اون هم باید با دست سر لوله رو فشار بدهم تا کامل خارج شده لطفاً دلیل رو می فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   بايد سيستوسكوپي شويد

 • تصویر کاربر واحد جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام
  من یک بار هنگام سکس وقتی که بار چهارم ارضاء شدم خون اومد و بعد حدودا یک ماه دو قطره خون قبل از ادرار دیدم البته کم رنگ بود و تکرر ادار هم دارم
  ممنون میشم راهنمایی کنید خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   خون در مني درماني ندارد و قرص وزيكر روزي يك عدد براي تكرر ادرار ميل كنيد

 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام/به دلیل مشکل در دفع ادرار تحت نظر پزشکان متعدد قرار گرفته و مثانه ام را نرولوژیک تشخیص داده اند/و بناچار باید علاوه بر قرص از سوند نلاتون12 هم روزی حداقل 4 بار استفاده کنم که دشواری های زیادی با توجه به ماهیت کاریم برایم بوجود آورده//لطفا مرا راهنمایی کنید آیا راهکار بهتری برای فائق شده بر این بیماری وجود دارد؟ آیا از روشی که در این فیلم مورد استفاده قرار گرفته برروی من هم قابل اجراء می باشد(ادرارم به صورت طبیعی خارج نمی شود و باید از سوند کمک بگیرم)// بینهایت سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   تنها راه سونداژ به خود است

 • تصویر کاربر آرمین چهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  با سلام .
  بنده مردی ۴۴ساله هستم.دوروزه که ادرارم خونی است. ودرابتدایاچندثانیه ازشروع ادرار،لخته های خونی دیده میشه...ودرپایان تخلیه دردبسیارشدیدوغیرقابل تحملی دچارمی شوم.سابقهءهیچگونه بیماری ندارم...فقط لثه ام عفونی شده بودوهفته قبل درمان باآموکسی سیلین داشتم...که خوب نشد.کلیه هام قبلا درد نمی کرد.ولی ازروزسوم شروع به در۶دوسنگینی کرده.متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   بايد سيستوسكوپي شويد

 • تصویر کاربر یاس سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  تقریبا۱ماهه ازدواج کردیم؛همسرم حدود۹ماه قبل یه شکست عاطفی سنگین داشتن وهمینطورم کارشون روازدست داده بودن.ایشون ورزشکارحرفه ای هستن تقریبا؛کوهنوردی؛بدنسازی و بوکس.که ورزششون روهم همزمان بااین مساله کنارگذاشتن.
  الان چندتامشکل دارن:
  یکی اینکه خیلی سریع و توی کمتراز۲دقیقه به انزال میرسن و دیگه اینکه ارگاسمشون که شروع میشه قبل ازینکه به اوج برسن تموم میشه ودیگه چیزی متوجه نمیشن.یعنی حتی متوجه انزالشون نمیشن ودرصورتی که بعدازانزالی که اصلا متوجهش نمیشن دخول رو ادامه بدن التشون دردمیگیره و گاهی بعدازون انزال ناقص که گفتم همچنان آلتشون در حالت نعوظ قرارداره و تامدتها اون شکلی باقی میمونه...
  درموردتحریک شدن و نعوظ هیچ مشکلی ندارن و همینکه کنارم قرار میگیره خیلی سریع تحریک میشه.توی چندبار آخر نزدیکی هم نیم ساعتی بعد از انزال کمی خون از آلتشون خارج شده و همین باعث ترس زیادشون شده و دیگه نزدیکی نداشتیم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)

   به اورولوژيست مراجعه كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر