خون در ادرار مردان نشانه چیست؟

ادرار خونی (HEMATURIA) به معنی دفع خون از سیستم دستگاه ادراری توسط ادرار می باشد. دفع خون توسط ادرار ممکن است دردناک و یا بدون درد باشد.

خون در ادرار مرد نشانه چیست؟

وجود خون در ادرار به دو فرم می باشد. این ادرار قرمز یا توسط بیمار ادرار خونی قابل مشاهده است و معمولا رنگ آن شبیه چای و یا خون کامل می باشد. و فرم دیگر وجود خون در سیستم دستگاه ادراری توسط آزمایش ادرار است.

بنابراین دفع خون توسط ادرار همراه با علامت و یا بدون علامت است. ادرار کاملا خونی یا توسط بیمارقابل ملاحظه است و یا توسط آزمایش ادرار، نشان داده می شود. دفع خون، زودگذر و یا دائمی می باشد و می تواند تنها علامت سیستم دستگاه ادراری و یا همراه با دفع پروتئین توسط کلیه باشد.

در علم پزشکی ادرار خونی یا هماچوری، وجود گلبولهای قرمز در ادرار است و ممکن است علت آن ناشناخته باشد. در ادرار خونی از کلیه و سایر قسمتهای سیستم دستگاه ادراری مثل حالب ها، مثانه، پروستات و مجاری ادرار، خون وارد ادرار می شود.

آزمایش میکروسکوپیک ادرار

لذا با در نظر گرفتن سن، ادرار خونی واضح و یا وجود ادرار در آزمایش که به آن میکروسکوپیک می گویند، پزشک باید محل خونریزی در سیستم دستگاه ادراری را مشخص وبا توجه به علت، درمان صورت گیرد.

علت های ادرار خونی

علت خون در ادرار مردان چیست؟ مردم به دلائل خیلی جدی دچار ادرار خونی می شوند، در حالی که در بسیاری موارد، علت آن خوش خیم است. ممکن است علت ادرار خونی نامشخص باشد و یا ممکن است علت آن خوش خیم باشد مثل سنگ کلیه . علت دیگر آن می تواند بدخیم باشد مانند سرطان کلیه، حالب، مثانه، پروستات و یا مجرا.

بنابراین علت می تواند غیرقابل توجه تا مرگ آور باشد. اگر گلبولهای سفید همراه با  خون در ادرار باشد، در این حالت شانس وجود عفونت ادراری بسیار زیاد است. علت ادرار خونی در مردان می تواند موارد زیر باشد:

وجود خون در ادرار

سایر علل که کمتر شایع بوده و احتمال ادرار خونی کمتر است.

 • بیماری که در آن گلومرول موجود در کلیه خونریزی می کند وبنام بیماری نفروپاتی IGA نامیده می شود.
 • بیماری آلپورت
 • سرطان خونی سیکل سل
 • بیماری انگلی شیستوزوما که مثانه را گرفتار می کند
 • دیدن سیستم دستگاه ادراری با وسیله سیستوسکوپ
 • عفونت پروستات
 • عفونت مجرا
 • بیماری کلیه
 • وجود هموگلوبین که بعلت شکسته شدن(همولیز) گلبولهای قرمزوارد ادرار می شود که این حالت در بیماری هموگلوبینوری شبانه PAROXYSMALدیده می شود.
 • فشارخون بدخیم که در بیماری نکروز گلومرول کلیه دیده می شود.
 • آلرژی و حساسیت ممکن است بندرت در بچه ها باعث ادرار خونی شود.
 • فشارخون ورید کلیه چپ که باعث ادرار خونی می شود. این حالت را به آن بیماری  NUTCKER هم می گویند.
 • تنگی محل حالب به لگنچه کلیه (UPJO) بندرت باعث وجود خون در ادرار می شود.
 • ادرار خونی MARCH
 • بیماری نفریت کلیه در ورزشکاران بعلت فعالیت شدید
 • سندرم بیماری آلپورت
 • داروها مثل سولفونامید، ریفامپین، فنی توئین

 

مثانه نوروژنیک چیست و چه علائمی دارد؟
مثانه عصبی (نوروژنیک) به تعدادی از بیماری های ادراری گفته می شود که به دلیل مشکل در مغز، نخاع یا عصب، منجر به از دست رفتن کنترل مثانه می شوند. این آسیب عصبی می تواند نتیجه بیماری هایی مانند مولتیپل اسکلروزیس (ام اس)، بیماری پارکینسون یا دیابت باشد. همچنین می تواند در اثر عفونت مغزی یا نخاعی، مسمومیت با فلزات سنگین، سکته مغزی، آسیب نخاعی یا جراحی بزرگ لگن ایجاد شود.

خون در ادرار مردان همراه با سوزش نشانه چیست؟

خون در ادرار مرد نشانه چیست؟ معمولاً اگر بعد از سن 35 سالگی در ادرار مردان خون دیده شود، باید مورد بررسی قرار گیرند. به دو علت این حالت در مردان به وجود می­آید. در درجه اول عفونت مثانه و علت دیگر وجود سرطان مثانه می­باشد.

ادرار خون چه زمانی نشانه سرطان است؟

برای اینکه مشخص شود ادرار خونی نشانه سرطان است یا خیر باید پزشک با روش مورد نظر به بررسی بپردازد. این بررسی شامل دیدن مثانه با دستگاه می­باشد که به آن سیستوسکوپی گفته می ­شود، که حتماً به طور اورژانسی انجام شود.

تشخیص ادرار خونی

براساس  گرفتن شرح حال و امتحان بالینی بیمار توسط پزشک قابل تشخیص است. مثلا در جوانان که شانس سرطان در آنها نادر است با یک آزمایش ادرار عفونت نشان داده می شود و درمان با دادن دارو مسئله حل خواهد شد. در ادرار خونی به فعالیت های شدید فرد باید توجه کرد. اگر شک به وجود سنگ می باشد با سی تی اسکن می توان آنرا تشخیص داد.

در سنین بالا وجود خون در ادرار از اهمیت ویژه ای برخوردار است و شانس وجود سرطان وجود دارد. برای بررسی تومور(سرطان) مثانه از دیدن مثانه یا سیستوسکوپی استفاده می کنیم. گاهی ادرار خونی همراه با درد پهلو می باشد که به آن سندرم LOIN PAIN HEMATURIA می گویند.

درمان خون در ادرار

درمان خون در ادرار شما بستگی به علت آن دارد. به عنوان مثال اگر به دلیل عفونت در ادرار خون دارید، پزشک ممکن است به شما بگوید که داروی آنتی بیوتیکی مصرف کنید. اگر به دلایل دیگری خون در ادرار دارید یا به سوزش ادرار دچار شده اید، ممکن است به یک نوع متفاوت از درمان نیاز داشته باشید.

برای اینکه بدانید چرا خون در ادرار دارید، پزشک ممکن است از شما نمونه ادرار بخواهد. از نمونه ادرار می توان برای آزمایش علائم عفونت، بیماری کلیوی یا سایر مشکلات استفاده کرد. پزشک شما از نتایج آزمایش ادرار استفاده می کند تا تصمیم بگیرد که آیا به آزمایش های بیشتری نیاز دارید یا اینکه می توانید یک درمان را شروع کنید.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  باعرض سلام من 42سالمه،چندروزی دفع مکرر ادارداشتم بادردشدید و تب و لرز،ازمایش ادراردادم دفع پروتیین و کمی دفع خون داشتم البته ادرارم زیاد تیره نبود،سونو هم دادم 2سنگ یکی2میل ویکی3میل داشتم .دکتر بهم سیپروفلوکساسین دادکه 12ساعت یکبار مصرف کنم و انتی بیوتیک وریدی هم زدم.سنگ کل و مایعات هم توصیه شده و استفاده میکنم.بعداز چندروز بهترم ولی تکررادرار دارم و شبها عرق زیادی میکنم واحساس دفع ادرار دارم.ضمنا برای باروری های سی جی و سینال اف تا قبل از درد استفاده میکردم.ایا مشکل پروستات هم دارم ؟ایا باید های سی جی و سینال اف رو قطع کنم؟ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۹( 1 سال پیش)

   دارو ها را ادامه دهيد روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد

 • تصویر کاربر میلاد یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر قوامی عزیز ، من 31 سالمه حدود 3 ماه هست که همراه با ادرار احساس سوزش در مسیر ادرار دارم که این سوزش به مرور افزایش داشته چند روزی هم هست که تکرر ادرار پیدا کردم و یهو ادرار شدید میگیرم در صورتی که ادرارم اونقدر زیاد نیست که مثانم پر شده باشه، تو این چند روز در انتهای ادرار ، سوزش چند ثانیه شدید میشه، امروز هم انتهای ادرار دو سه قطره خون کم رنگ دیدم البته از دیشب دارم هر 12 ساعت قرص سیپروفلوکساسین 500 می خورم ، تشکر بابت راهنماییهای شما.
  1. تصویر کاربر میلاد یکشنبه ۳۱ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   من 81 کیلو وزن و 170 سانت قد دارم
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۹( 1 سال پیش)

   مراجعه به اورولوژيست

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سیامک پنجشنبه ۲۸ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  بنده امروز دو نوبت موقع دفع ادرار متوجه وجود خون در ادرارم شدم با این تفاوت که دفعه اول کم رنگ و دفعه دوم رنگ خون بیشتر شد در ضمن سابقه دو بار دفع سنگ کلیه هم دارم و همچنین دو شب هم از قرص زولپیدوم 5 میلی استفاده کردم در صورت امکان راهنمایی لطفا

  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۸ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سونوگرافي انجام شود

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۸ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سونوگرافي انجام شود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر میناجمالی چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام دوبار به دستشویی رفتم ادرارخونی بود به رنگ چایی
  چه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سونوگرافي كليه ها و مثانه انجام شود

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سونوگرافي كليه ها و مثانه انجام شود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من قبل از عید داخل ادرار خون دیدم سونوگرافی کردم و آزمایش دادم گفتند چیز خاصی نیست قطره سنکل استفاده کردم آزمایش بعدی بعد دو هفته وجود خون نشان نداد .بعد یکماه مجدد خون در ادرار مشاهده میشود . دلیل و راهنمایی بفرمائید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   بايد سيستوسكوپي شويد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   بايد سيستوسكوپي شويد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  دکتر جان من بیش از یک ماه بود گلوم و قفسه سینم درد میکرد الان بهتر شده ولی الان دو روز ادرار پیاپی دارم گاهی آخر ادرارم 3قطره خون دیده میشه کمی هم کلیه سمت راستم هم درد میکنه لطفاً راهنماییم میکنید و جایی هم کار میکنم دسترسی به دکتر هم ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد

 • تصویر کاربر شهری جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید با عرض معذرت من حدود یه ماهی سوزش در آلتم داشتم بعد امروز بعد ادرار کمی خون تیره قهوه ای با یه کوچولو لخته خون به از هر ادرار داشتم را ه حلی دارین
  با این وضع کرونا متاسفانه نمیشه رفت دکتر ممنون میشم راهنمایی کنین با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سيستوسكوپي بايد انجام شود

 • تصویر کاربر مشهدی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  با سلام
  مردی 56 ساله ام که در هنگام ادرار کمی سوزش در نوک آلتم احساس و رگه های خونی کمرنگی مشاهده کردم. لطفاً دلیل را پیامک و یا با ایمیل [email protected] بفرستید. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   روزي يك عدد شياف ايندومتاسين استعمال كنيد

 • تصویر کاربر بهار پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام من دختر ۱۶ساله هستم و یه مدتی هست که در ادرارم خون وجود داره ودفعه اخرهم یک لخته کوچیک بود سونوگرافی هم رفتم وگفتن هیچ مشکلی نیست اما احتمال خیلی کمی دادن که از سایز طحال باشه به نظر شما مشکل از چیه.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   بايد سيستوسكوپي شويد

 • تصویر کاربر گل چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام
  همسر من ۳۴ سالشه ازدیروز هی میره دستشویی امروز هم موقع ادرار سوزش داشته و بعد هم ادرارش خونی شد،ازمایش رفت و بعد سونوگرافی رفته که عکس سونو رو خدمتتون فرستادم توی خانوادشون هم سابقه پروستات بوده آیا وضعیتش نگران کننده هست یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   نگران كننده نيست هر ١٢ ساعت يك عدد قرص سيپروفلوكساسين ٢٥٠ ميلي گرم ميل كنند و هر ١٢ساعت يك عدد قرص وزيكر ميل كنند

درحال دریافت اطلاعات