خون در ادرار مردان نشانه چیست؟

ادرار خونی (HEMATURIA) به معنی دفع خون از سیستم دستگاه ادراری توسط ادرار می باشد. دفع خون توسط ادرار ممکن است دردناک و یا بدون درد باشد.

خون در ادرار مرد نشانه چیست؟

وجود خون در ادرار به دو فرم می باشد. این ادرار قرمز یا توسط بیمار ادرار خونی قابل مشاهده است و معمولا رنگ آن شبیه چای و یا خون کامل می باشد. و فرم دیگر وجود خون در سیستم دستگاه ادراری توسط آزمایش ادرار است.

بنابراین دفع خون توسط ادرار همراه با علامت و یا بدون علامت است. ادرار کاملا خونی یا توسط بیمارقابل ملاحظه است و یا توسط آزمایش ادرار، نشان داده می شود. دفع خون، زودگذر و یا دائمی می باشد و می تواند تنها علامت سیستم دستگاه ادراری و یا همراه با دفع پروتئین توسط کلیه باشد.

در علم پزشکی ادرار خونی یا هماچوری، وجود گلبولهای قرمز در ادرار است و ممکن است علت آن ناشناخته باشد. در ادرار خونی از کلیه و سایر قسمتهای سیستم دستگاه ادراری مثل حالب ها، مثانه، پروستات و مجاری ادرار، خون وارد ادرار می شود.

آزمایش میکروسکوپیک ادرار

لذا با در نظر گرفتن سن، ادرار خونی واضح و یا وجود ادرار در آزمایش که به آن میکروسکوپیک می گویند، پزشک باید محل خونریزی در سیستم دستگاه ادراری را مشخص وبا توجه به علت، درمان صورت گیرد.

علت های ادرار خونی

علت خون در ادرار مردان چیست؟ مردم به دلائل خیلی جدی دچار ادرار خونی می شوند، در حالی که در بسیاری موارد، علت آن خوش خیم است. ممکن است علت ادرار خونی نامشخص باشد و یا ممکن است علت آن خوش خیم باشد مثل سنگ کلیه . علت دیگر آن می تواند بدخیم باشد مانند سرطان کلیه، حالب، مثانه، پروستات و یا مجرا.

بنابراین علت می تواند غیرقابل توجه تا مرگ آور باشد. اگر گلبولهای سفید همراه با  خون در ادرار باشد، در این حالت شانس وجود عفونت ادراری بسیار زیاد است. علت ادرار خونی در مردان می تواند موارد زیر باشد:

وجود خون در ادرار

سایر علل که کمتر شایع بوده و احتمال ادرار خونی کمتر است.

 • بیماری که در آن گلومرول موجود در کلیه خونریزی می کند وبنام بیماری نفروپاتی IGA نامیده می شود.
 • بیماری آلپورت
 • سرطان خونی سیکل سل
 • بیماری انگلی شیستوزوما که مثانه را گرفتار می کند
 • دیدن سیستم دستگاه ادراری با وسیله سیستوسکوپ
 • عفونت پروستات
 • عفونت مجرا
 • بیماری کلیه
 • وجود هموگلوبین که بعلت شکسته شدن(همولیز) گلبولهای قرمزوارد ادرار می شود که این حالت در بیماری هموگلوبینوری شبانه PAROXYSMALدیده می شود.
 • فشارخون بدخیم که در بیماری نکروز گلومرول کلیه دیده می شود.
 • آلرژی و حساسیت ممکن است بندرت در بچه ها باعث ادرار خونی شود.
 • فشارخون ورید کلیه چپ که باعث ادرار خونی می شود. این حالت را به آن بیماری  NUTCKER هم می گویند.
 • تنگی محل حالب به لگنچه کلیه (UPJO) بندرت باعث وجود خون در ادرار می شود.
 • ادرار خونی MARCH
 • بیماری نفریت کلیه در ورزشکاران بعلت فعالیت شدید
 • سندرم بیماری آلپورت
 • داروها مثل سولفونامید، ریفامپین، فنی توئین

 

مثانه نوروژنیک چیست و چه علائمی دارد؟
مثانه عصبی (نوروژنیک) به تعدادی از بیماری های ادراری گفته می شود که به دلیل مشکل در مغز، نخاع یا عصب، منجر به از دست رفتن کنترل مثانه می شوند. این آسیب عصبی می تواند نتیجه بیماری هایی مانند مولتیپل اسکلروزیس (ام اس)، بیماری پارکینسون یا دیابت باشد. همچنین می تواند در اثر عفونت مغزی یا نخاعی، مسمومیت با فلزات سنگین، سکته مغزی، آسیب نخاعی یا جراحی بزرگ لگن ایجاد شود.

خون در ادرار مردان همراه با سوزش نشانه چیست؟

خون در ادرار مرد نشانه چیست؟ معمولاً اگر بعد از سن 35 سالگی در ادرار مردان خون دیده شود، باید مورد بررسی قرار گیرند. به دو علت این حالت در مردان به وجود می­آید. در درجه اول عفونت مثانه و علت دیگر وجود سرطان مثانه می­باشد.

ادرار خون چه زمانی نشانه سرطان است؟

برای اینکه مشخص شود ادرار خونی نشانه سرطان است یا خیر باید پزشک با روش مورد نظر به بررسی بپردازد. این بررسی شامل دیدن مثانه با دستگاه می­باشد که به آن سیستوسکوپی گفته می ­شود، که حتماً به طور اورژانسی انجام شود.

تشخیص ادرار خونی

براساس  گرفتن شرح حال و امتحان بالینی بیمار توسط پزشک قابل تشخیص است. مثلا در جوانان که شانس سرطان در آنها نادر است با یک آزمایش ادرار عفونت نشان داده می شود و درمان با دادن دارو مسئله حل خواهد شد. در ادرار خونی به فعالیت های شدید فرد باید توجه کرد. اگر شک به وجود سنگ می باشد با سی تی اسکن می توان آنرا تشخیص داد.

در سنین بالا وجود خون در ادرار از اهمیت ویژه ای برخوردار است و شانس وجود سرطان وجود دارد. برای بررسی تومور(سرطان) مثانه از دیدن مثانه یا سیستوسکوپی استفاده می کنیم. گاهی ادرار خونی همراه با درد پهلو می باشد که به آن سندرم LOIN PAIN HEMATURIA می گویند.

درمان خون در ادرار

درمان خون در ادرار شما بستگی به علت آن دارد. به عنوان مثال اگر به دلیل عفونت در ادرار خون دارید، پزشک ممکن است به شما بگوید که داروی آنتی بیوتیکی مصرف کنید. اگر به دلایل دیگری خون در ادرار دارید یا به سوزش ادرار دچار شده اید، ممکن است به یک نوع متفاوت از درمان نیاز داشته باشید.

برای اینکه بدانید چرا خون در ادرار دارید، پزشک ممکن است از شما نمونه ادرار بخواهد. از نمونه ادرار می توان برای آزمایش علائم عفونت، بیماری کلیوی یا سایر مشکلات استفاده کرد. پزشک شما از نتایج آزمایش ادرار استفاده می کند تا تصمیم بگیرد که آیا به آزمایش های بیشتری نیاز دارید یا اینکه می توانید یک درمان را شروع کنید.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ابوالفضل یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام و ارادت خدمت شما
  حدود سه روز هست که احساس شدید داشتن ادرار دارم ، مثل زمانی که سند داخل مثانه باشد. در صورتیکه مثانه خالی میباشد. الان بعد از سه روز اون احساس کمی برطرف شده وای خون زیاد در ادرار مشاهده کردم.
  سنم 38 سال است
  یک ماه اخیر در محیط کار و منزل استرس زیادی داشتم،
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   سيستوسكوپي كنيد

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام دکتر الان مدتی خون در ادارار دارم سونوگرافی - سیتولوژی - و Ct ]م انجام دادم که نتایج را خدمت شما ارسال میکنم به نظرتون علت چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   بايد سيستوسكوپي كنيد

 • تصویر کاربر هادی جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام من امروز متوجه شدم بعداز اتمام ادرارم یه قطره آب به رنگ تقریبا قرمز افتاد وهرچی وایستادن دیگه نیومد نه درد داشت نه سوزش بعد داخل شورتم دیدم چندتا لکه کوچیک کم‌رنگ خون که از التم اومده دیدم . ممنون میشم بگید علتش چیه البته چندروزی هست سرماخوردگی داشتم وهنوز کامل خوب نشدم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   به علت ورم پروستات بوده مهم نيست 

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  مدت زیادی است تمایل به نزدیکی ندارم البته اگرتوی خانه ناراحتی باشد این موضوع تشدید پیدا میکند.ضمنا سایز آلتم هم کوچک شده لطف کنید دارو یاپیشنهادموثری دراین زمینه به مابدهید.باتشکرازجناب دکتر سنم 56 سال
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   مشكل فكري ،،، ذهني مي باشد يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تاداگرا ٢٠ ميل كنيد

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۱ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  وقتی ادرار میکنم دارم خودم میشورم خونریزی کمی دارم همیشه نیست بعضی وقت ها این طورم .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۷ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   خونريزي از كجا

  2. تصویر کاربر محمد شنبه ۷ تیر ۹۹( 1 سال پیش)
   خونریزی مقعدی
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۷ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   به جراح عمومي مراجعه كنيد

  4. تصویر کاربر محمد شنبه ۷ تیر ۹۹( 1 سال پیش)
   ب نظر شما بهتر نیست برم دکتر متخصص جراحی کلیه،مجاری ادراری؟
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۷ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   جراح عمومي

  6. تصویر کاربر محمد شنبه ۷ تیر ۹۹( 1 سال پیش)
   بیرون زدگی مقعدی هم ب جراع عمومی سر بزنم ؟درسته
  7. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۱ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   بله

  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر فرخ پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام جناب دكتر داراي ٤٠سال سن و الان نزديك به چند روز است كه لخته كوچك خون اون هم روزي يكبار يا دوبار در ادرار ميبينم بدون درد فلذا جناب دكتر اين وضعيت هم ٤سال پيش براي من بوجود امد كه نشان از دفع ريز شن بود ممنون ميشم در اين اوضاع كرونايي مرا راهنمايي كنيد .ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   بايد سيستوسكوپي كنيد

 • تصویر کاربر ۱ سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترمردی۴۰ساله هستم به دلیل تعمیرات دردستشویی منزل امکان استفاده ازان رانداشتم برای دستشویی ازروشویی استفاده کردم وبرای جلوگیری ازنجس شدن سعی کردم بافشردن آلت ازترشح ادرار به خودم جلوگیری کنم بعدازادرار خون زیادی ازمجرای ادراری امد خواستم ببینم مشکلی پیش امده یانه باتشکرازشما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   بايد سيستوسكوپي كنيد

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  با سلام 41 سالمه مدت یکساله بطور متناوب درد بیضه دارم که البته شدید نیست شاید ماهی 3 یا چهار روز و گاهی چند قطره خون در ادرار مشاهده میشه؛ 2 تا سنگ در کلیه چپ دارم 3 و 5 میل ؛ در چند ماه گذشته شدت ادارارم کمتر شده و گاهی با احساس سوزش همراه است
  لطفا راهنمایی بفرمایید
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   روزي يك كپسول امنيك ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر مر پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام بدون سابقه قبلی دیروز هنگام ادار سوزش داشتم و در انتها نیز چند قطره خون خارج شد شروع به مصرف مایعات زیاد کردم الان سوزش خیلی کم شده و خون نیز خیلی کمترشده است البته یه مدت هم است که فعالیت ورزشی زیاد دارم دوچرخه سواری روز حدود دوساعت دکترعمومی مراجعه کردمگفت که احتمال زیاد عفونت هست و آنتی بیوتیک داد ممنون میشم اگه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   استراحت كنيد

 • تصویر کاربر ام یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 138 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید . بنده ۲۰ سالمه و دختر هستم . سال هاست ک دچار مشکل تخلیه ناکامل ادرار هستم . برای رفع این مشکلم اب رو با فشار مقابل مجرای دفع ادار میگیرم و اب با فشار وارد مثانه میشه و بعد برای خارج کردن اب زور میزنم . و تمام اب خارج میشه و در اخر صدای هوا از مثانم خارج میشه ک متوجه میشم کامل تخلیه شده . خواستم بدونم این کار ضرر داره . و ایا کسانی هم هستند ک این کار رو انجام بدن یا فقط منم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   بايد سيستوسكوپي شويد اين كار را هم نكنيد

درحال دریافت اطلاعات