خون در ادرار مردان نشانه چیست؟

ادرار خونی (HEMATURIA) به معنی دفع خون از سیستم دستگاه ادراری توسط ادرار می باشد. دفع خون توسط ادرار ممکن است دردناک و یا بدون درد باشد.

خون در ادرار مرد نشانه چیست؟

وجود خون در ادرار به دو فرم می باشد. این ادرار قرمز یا توسط بیمار ادرار خونی قابل مشاهده است و معمولا رنگ آن شبیه چای و یا خون کامل می باشد. و فرم دیگر وجود خون در سیستم دستگاه ادراری توسط آزمایش ادرار است.

بنابراین دفع خون توسط ادرار همراه با علامت و یا بدون علامت است. ادرار کاملا خونی یا توسط بیمارقابل ملاحظه است و یا توسط آزمایش ادرار، نشان داده می شود. دفع خون، زودگذر و یا دائمی می باشد و می تواند تنها علامت سیستم دستگاه ادراری و یا همراه با دفع پروتئین توسط کلیه باشد.

در علم پزشکی ادرار خونی یا هماچوری، وجود گلبولهای قرمز در ادرار است و ممکن است علت آن ناشناخته باشد. در ادرار خونی از کلیه و سایر قسمتهای سیستم دستگاه ادراری مثل حالب ها، مثانه، پروستات و مجاری ادرار، خون وارد ادرار می شود.

آزمایش میکروسکوپیک ادرار

لذا با در نظر گرفتن سن، ادرار خونی واضح و یا وجود ادرار در آزمایش که به آن میکروسکوپیک می گویند، پزشک باید محل خونریزی در سیستم دستگاه ادراری را مشخص وبا توجه به علت، درمان صورت گیرد.

علت های ادرار خونی

علت خون در ادرار مردان چیست؟ مردم به دلائل خیلی جدی دچار ادرار خونی می شوند، در حالی که در بسیاری موارد، علت آن خوش خیم است. ممکن است علت ادرار خونی نامشخص باشد و یا ممکن است علت آن خوش خیم باشد مثل سنگ کلیه . علت دیگر آن می تواند بدخیم باشد مانند سرطان کلیه، حالب، مثانه، پروستات و یا مجرا.

بنابراین علت می تواند غیرقابل توجه تا مرگ آور باشد. اگر گلبولهای سفید همراه با  خون در ادرار باشد، در این حالت شانس وجود عفونت ادراری بسیار زیاد است. علت ادرار خونی در مردان می تواند موارد زیر باشد:

وجود خون در ادرار

سایر علل که کمتر شایع بوده و احتمال ادرار خونی کمتر است.

 • بیماری که در آن گلومرول موجود در کلیه خونریزی می کند وبنام بیماری نفروپاتی IGA نامیده می شود.
 • بیماری آلپورت
 • سرطان خونی سیکل سل
 • بیماری انگلی شیستوزوما که مثانه را گرفتار می کند
 • دیدن سیستم دستگاه ادراری با وسیله سیستوسکوپ
 • عفونت پروستات
 • عفونت مجرا
 • بیماری کلیه
 • وجود هموگلوبین که بعلت شکسته شدن(همولیز) گلبولهای قرمزوارد ادرار می شود که این حالت در بیماری هموگلوبینوری شبانه PAROXYSMALدیده می شود.
 • فشارخون بدخیم که در بیماری نکروز گلومرول کلیه دیده می شود.
 • آلرژی و حساسیت ممکن است بندرت در بچه ها باعث ادرار خونی شود.
 • فشارخون ورید کلیه چپ که باعث ادرار خونی می شود. این حالت را به آن بیماری  NUTCKER هم می گویند.
 • تنگی محل حالب به لگنچه کلیه (UPJO) بندرت باعث وجود خون در ادرار می شود.
 • ادرار خونی MARCH
 • بیماری نفریت کلیه در ورزشکاران بعلت فعالیت شدید
 • سندرم بیماری آلپورت
 • داروها مثل سولفونامید، ریفامپین، فنی توئین

 

مثانه نوروژنیک چیست و چه علائمی دارد؟
مثانه عصبی (نوروژنیک) به تعدادی از بیماری های ادراری گفته می شود که به دلیل مشکل در مغز، نخاع یا عصب، منجر به از دست رفتن کنترل مثانه می شوند. این آسیب عصبی می تواند نتیجه بیماری هایی مانند مولتیپل اسکلروزیس (ام اس)، بیماری پارکینسون یا دیابت باشد. همچنین می تواند در اثر عفونت مغزی یا نخاعی، مسمومیت با فلزات سنگین، سکته مغزی، آسیب نخاعی یا جراحی بزرگ لگن ایجاد شود.

خون در ادرار مردان همراه با سوزش نشانه چیست؟

خون در ادرار مرد نشانه چیست؟ معمولاً اگر بعد از سن 35 سالگی در ادرار مردان خون دیده شود، باید مورد بررسی قرار گیرند. به دو علت این حالت در مردان به وجود می­آید. در درجه اول عفونت مثانه و علت دیگر وجود سرطان مثانه می­باشد.

ادرار خون چه زمانی نشانه سرطان است؟

برای اینکه مشخص شود ادرار خونی نشانه سرطان است یا خیر باید پزشک با روش مورد نظر به بررسی بپردازد. این بررسی شامل دیدن مثانه با دستگاه می­باشد که به آن سیستوسکوپی گفته می ­شود، که حتماً به طور اورژانسی انجام شود.

تشخیص ادرار خونی

براساس  گرفتن شرح حال و امتحان بالینی بیمار توسط پزشک قابل تشخیص است. مثلا در جوانان که شانس سرطان در آنها نادر است با یک آزمایش ادرار عفونت نشان داده می شود و درمان با دادن دارو مسئله حل خواهد شد. در ادرار خونی به فعالیت های شدید فرد باید توجه کرد. اگر شک به وجود سنگ می باشد با سی تی اسکن می توان آنرا تشخیص داد.

در سنین بالا وجود خون در ادرار از اهمیت ویژه ای برخوردار است و شانس وجود سرطان وجود دارد. برای بررسی تومور(سرطان) مثانه از دیدن مثانه یا سیستوسکوپی استفاده می کنیم. گاهی ادرار خونی همراه با درد پهلو می باشد که به آن سندرم LOIN PAIN HEMATURIA می گویند.

درمان خون در ادرار

درمان خون در ادرار شما بستگی به علت آن دارد. به عنوان مثال اگر به دلیل عفونت در ادرار خون دارید، پزشک ممکن است به شما بگوید که داروی آنتی بیوتیکی مصرف کنید. اگر به دلایل دیگری خون در ادرار دارید یا به سوزش ادرار دچار شده اید، ممکن است به یک نوع متفاوت از درمان نیاز داشته باشید.

برای اینکه بدانید چرا خون در ادرار دارید، پزشک ممکن است از شما نمونه ادرار بخواهد. از نمونه ادرار می توان برای آزمایش علائم عفونت، بیماری کلیوی یا سایر مشکلات استفاده کرد. پزشک شما از نتایج آزمایش ادرار استفاده می کند تا تصمیم بگیرد که آیا به آزمایش های بیشتری نیاز دارید یا اینکه می توانید یک درمان را شروع کنید.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اکبر چهارشنبه ۱۸ مرداد ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب آقای دکتر قوامی و با تشکر از حضرتعالی اینجانب چندین سال است که هر دو کلیه هایم سنگ ساز و از نوع کلسیمی میباشد و خوشبختانه بصورت شن ریزه دفع میگردد الحال از هفته قبل پایین شکمم قسمت مثانه ام (با عرض پوزش سه انگشت بالاتر از بیخ سنت) دردشدید دارد و به پهلوهایم درد انتشار می یابد اخیرا رنگ ادرار نیز تیره و سیاهی رنگ شده و کم ادرار شده ام خواهسندم اینجانب را راهنمایی بفرمایید با تشکر و قدردانی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۸ مرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   اولین اقدام انجام سونوگرافی کلیه ها و خردن روزی سه لیتر مایعات که دو لیتر ان حتما باید اب با شد و یک لیتر دیگر به میل خودتان می باشد و خردن گوشت و نمک را باید محدود کنید
 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۱۶ مرداد ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب آقای دکتر
  پدر بنده که مشخصات ایشان در بالا پر شد مدت 6 ماه است که به دلیل سوزش سر پیشابراه آن هم به صورت مداوم و بدون قطع شدن رنج می برد به طوری که تقریباً تمام زندگی ایشان تحت تاثیر قرار گرفته و جدیدا هم که بنده احساس می کنم افسرده شده اند.
  بیوگرافی مختصری از بیماری ایشان خدمتتان عرض می کنم:
  تشخیص سنگ کلیه در زاهدان و عمل از طریق سیستوکوپی
  یک ماه بعد - سیستوسکوپی مجدد به دلیل سوزش زیاد محلی که خدممتتان عرض شد جهت اطمینان از صحت عمل توسط پزشک معالج
  حدود دوماه بعد از آن مراجعه به مشهد و بیمارستان رضوی و در آنجا نیز انواع آزمایش ادرار، سونوگرافی انجام شد و به تشخیص پزشک مجددا سیستوسکوپی شدند اما مشکل حل نشد.
  حدود دو ماه بعد - مراجعه به بیمارستان شهید هاشمی نژاد تهران و در آنجا حدود 1 هفته بستری بودند. انواع آزمایشات ادرار، سونوگرافی، سی تی اسکن و ام آر آی انجام شد و در نهایت سیستوکوپی و نمونه برداری کردند. نتیجه نمونه برداری Mild chronic cystitis و Negative for CIS or malignancy گزارش شد.
  در طی مدت اولین عمل تا کنون پزشکان مختلف ایشان را دیده اند و انواع و اقسام آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد افسردگی به ایشان داده شده است. من یقین دارم مشکل ایشان وسواس یا افسردگی نیست.
  از شما خواهشمندم در صورت امکان راهنمایی بفرمایید که مشکل چیست. به هر کجا مراجعه می کنیم بیماری پدر قابل معالجه نیست.
  در صورتیکه امر بفرمایید کلیه مدارک خدمتتان ارسال می شود
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۶ مرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   با سلام سوزش ألت ايشان يا بايد به علت پروستاتيت احتقاني مزمن باشد ويا كارسينوما اين سايتو . لذا براي رد كارسينوما بايد سه بار ادرار صبحگاهي در سه روز متوالي به إزمايشگاه براي إزمايش كارسينوما داده شود ، اگر طبيعي بود سبپس درمان پروستاتيت احتقاني انجام شود وقبل از ان خودم سيستوسكوپي كنم .
 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۷ مرداد ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  چه دارويي استفاده كنم براي ارام شدن دردروزانه و شبانه زير شكمم و تكرر ادرار شديد با سوزش و درد و اسپاسم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۷ مرداد ۹۶( 4 سال پیش)
   با سلام براي جلوگيري از تكرر ادرار از قرص vesicare 5. ميلي گرم هر دوازده ،ساعت روزي يك عدد وفنازوپيريدين قرص هر ٨ ساعت يك عدد .
 • تصویر کاربر مسعودنجفی دوشنبه ۲۶ تیر ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  من شب تکرر ادرار وشب اداری دارم ادرارم باریک شب حداقل 7بار میرم دستشویی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۵ تیر ۹۶( 4 سال پیش)
   اگر بالاى ٥٠ سال هستيد بايد با دستگاه عمل شويد كه نمونه فيلم در سايت است و اگر سن شما پايين است بايد در مطب سيستوسكوپى شويد تا مشكل شما تشخيص داده شود
  2. تصویر کاربر مسعودنجفی یکشنبه ۲۵ تیر ۹۶( 4 سال پیش)
   چابهارهستم من سن من ۳۶هستش
  3. تصویر کاربر مسعودنجفی یکشنبه ۲۵ تیر ۹۶( 4 سال پیش)
   چابهارهستم من سن من ۳۶هستش
  4. تصویر کاربر مسعودنجفی یکشنبه ۲۵ تیر ۹۶( 4 سال پیش)
   چابهارهستم من سن من ۳۶هستش
  5. تصویر کاربر مسعودنجفی یکشنبه ۲۵ تیر ۹۶( 4 سال پیش)
   چابهارهستم من سن من ۳۶هستش
  6. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۶ تیر ۹۶( 4 سال پیش)
   از كپسول اومنيك روزى يك عدد ميل كنيد اگر بهبودى حاصل نشد به مطب مراجعه كنيد
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر فریده سه شنبه ۲۰ تیر ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 155 مشاهده پرسش
  سلام همسرم یک آقای شصت و نه ساله بعد از جراحی ستون فقرات از کمر به پایین فلج شدند و با فیزیو تراپی و بعد از دوماه یک مقدار حرکات و حس ها بهتر شده ولی چون دو ماه سوند ثابت داشتند که من روزی چند بار لوله آن را می‌بستم و بعد از چند ساعت باز میکردم . امروز صبح سوند ایشان را در آوردیم و اول که مقداری ادرار خارج شد ولی بعد از آن خبری نیست . خواستم بدانم آیا این مشکل راه حل و معالجه ای دارد یا همیشه باید از سوند استفاده کنند ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۰ تیر ۹۶( 4 سال پیش)
   متاسفانه امکان برگشت کم میباشد ولی در حال حاضر روزی 4 بار هر 6 ساعت یک بار با سوند نلاتون خودش ادرارش را تخلیه کند که به آن CIC میگویند که این روش را پرستار میتواند به او یاد بدهد
 • تصویر کاربر قاسمی سه شنبه ۲۰ تیر ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر من متاهل هستم الان دوروز که درد اداراری و تکرر ادارار دارم وسوزش برای اولین بار نمیدونم علتش چیه خواهشن راهنمایی کنید ممنونم منتظر پاسختون هستم سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۰ تیر ۹۶( 4 سال پیش)
   احتمالا التهاب پروستات است در اب گرم بشینید و عمل جنسی داشته باشید و کپسول ژلوفن هر 2 ساعت یک عدد و قرص یوریناسین 10 میلی روزی یک عدد میل کنید
 • تصویر کاربر عزتی سه شنبه ۳۰ خرداد ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  خانمی 30 ساله هستم. حدود شش ماه پیش مکرر دچار عفونت ادراری میشدم که با تجویز پزشک آنتی بیوتیک مصرف میکردم ولی مجدد عود میکرد. سونوگرافی کلیه دادم مشخص شد کلیه راستم سنگ داره.
  شروع به درمان با اب و ورزش کردم.
  یه بار درد زیادی داشتم که به نظرم سنگ دفع شد.
  از اون به بعد وقتی آب کم میخورم یا فعالیت زیاد دارم دوباره سوزش و درد موفع ادرار دارم و زیر شکمم درد میگیره و ادرارم قطع و وصل میشه.
  آیا ممکن سنگ داخل مثانه مونده باشه ؟
  ایا با سونوگرافی معمولی مشخص میشه ؟
  ایا با دارو قابل درمان هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۳۰ خرداد ۹۶( 4 سال پیش)
   با سلام واحترام سونوگرافی کلیه و مثانه پر وخالی انجام دهید تا از نگرانی خالص شوید۸
 • تصویر کاربر اکرم جمعه ۲ تیر ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 178 مشاهده پرسش
  سلام من چند سال است که درد مثانه دارم دکتر نرفتم تا اسفند ماه که رفتم بعد از سونو گرافی که انجام دادم گفت وجود خون در مثانه شما است هر چه دارو مصرف کردم بر طرف نمی شود لطفا رهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۴ خرداد ۹۶( 4 سال پیش)
   اولين اقدام سونوگرافى كليه ها و مثانه و فورا سيستوسكوپى در مطب انجام شود، فورا مراجعه حضورى به مطب اينجانب
  2. تصویر کاربر اکرم پنجشنبه ۲۵ خرداد ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام دکتر -سونو گرافی انجام دادم نوشته وجود ذرات اکوژن فراوان درون مثانه دیده میشودکه مطرح کننده وجود خون pusویادبری میباشد تطابق یا uaوucتوصیه می شود -سنگ یاضایعه تومورال درمثانه دیده نمیشود کلیه هام هم سالم هستند
  3. تصویر کاربر اکرم پنجشنبه ۲۵ خرداد ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام دکتر -سونو گرافی انجام دادم نوشته وجود ذرات اکوژن فراوان درون مثانه دیده میشودکه مطرح کننده وجود خون pusویادبری میباشد تطابق یا uaوucتوصیه می شود -سنگ یاضایعه تومورال درمثانه دیده نمیشود کلیه هام هم سالم هستند
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۷ خرداد ۹۶( 4 سال پیش)
   قدم مهم بعدى ديدن با دستگاه و سيستوسكوپى در مطب ميباشد حتما به مطب اينجانب مراجعه كنيد
  5. تصویر کاربر اکرم یکشنبه ۲۸ خرداد ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام تشکر
  6. تصویر کاربر اکرم یکشنبه ۲۸ خرداد ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام تشکر
  7. تصویر کاربر اکرم یکشنبه ۲۸ خرداد ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام تشکر
  8. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۳۰ خرداد ۹۶( 4 سال پیش)
   ممنون
  9. تصویر کاربر اکرم چهارشنبه ۳۱ خرداد ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام دکتر. خرم آباد هستم نمیتونم تهران بیام لطف میکنید بگید چه داروی مصرف کنم
  10. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲ تیر ۹۶( 4 سال پیش)
   سیستوسکوپی حتماباید انچام شود و بعد از آن داروهای مئرد نیاز درمان شما تجویز شود
  11. نمایش سایر 9 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۱۵ خرداد ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر
  من تازگی فتق زیر شکم گرفتم و به جراح مراجعه کردم گفت بایستی عمل شود . زمانی که ادرار کامل می کنم روی توالت معمولی بعد بلند میشوم احساس می کنم مقداری باقی مانده و دوباره مینشینم و ادرار می کنم . می خواستم بپرسم چکار کنم این موضوع را و آیا ارتباط با فتق که مقداری هم ورم کرده پیدا می کنه . البته ۲ روز پیش سونوگرافی کامل شکمی انجام دادم و پروستات کلیه مثانه همه نرمال و سالم هستند . و سنم ۴۲ سال و متاهل می باشم . از راهنمایی شما سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ خرداد ۹۶( 4 سال پیش)
   مربوط به پروستات است كه دچار احتقان شده است از كپسول اومنيك omnic روزى يك عدد ميل كنيد
  2. تصویر کاربر حسین دوشنبه ۱۵ خرداد ۹۶( 4 سال پیش)
   ممنون از پاسخ شما
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ خرداد ۹۶( 4 سال پیش)
   مرسى
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۲۴ اسفند ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام استاد.چندسالی بود ک واریکوسل داشتم اما دکترها اجازه عمل نمیدادن مفتن این بعد از عمل واست مشکل پدید میاره .الان چند ماهی هست که ی درد عجیب موضعی در ناحیه شمال شرقی سوپریر لترال چپ حس میکنم .هرروز هم بیشتر میشه .میخواستم بدونم الان باید چی کنم .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۴ اسفند ۹۵( 4 سال پیش)
   با سلام لطفا سن و تاهل یا تجرد و ازمایش اسپرم را اعلام کنید
درحال دریافت اطلاعات