خون در ادرار مردان نشانه چیست؟

ادرار خونی (HEMATURIA) به معنی دفع خون از سیستم دستگاه ادراری توسط ادرار می باشد. دفع خون توسط ادرار ممکن است دردناک و یا بدون درد باشد.

خون در ادرار مرد نشانه چیست؟

وجود خون در ادرار به دو فرم می باشد. این ادرار قرمز یا توسط بیمار ادرار خونی قابل مشاهده است و معمولا رنگ آن شبیه چای و یا خون کامل می باشد. و فرم دیگر وجود خون در سیستم دستگاه ادراری توسط آزمایش ادرار است.

بنابراین دفع خون توسط ادرار همراه با علامت و یا بدون علامت است. ادرار کاملا خونی یا توسط بیمارقابل ملاحظه است و یا توسط آزمایش ادرار، نشان داده می شود. دفع خون، زودگذر و یا دائمی می باشد و می تواند تنها علامت سیستم دستگاه ادراری و یا همراه با دفع پروتئین توسط کلیه باشد.

در علم پزشکی ادرار خونی یا هماچوری، وجود گلبولهای قرمز در ادرار است و ممکن است علت آن ناشناخته باشد. در ادرار خونی از کلیه و سایر قسمتهای سیستم دستگاه ادراری مثل حالب ها، مثانه، پروستات و مجاری ادرار، خون وارد ادرار می شود.

آزمایش میکروسکوپیک ادرار

لذا با در نظر گرفتن سن، ادرار خونی واضح و یا وجود ادرار در آزمایش که به آن میکروسکوپیک می گویند، پزشک باید محل خونریزی در سیستم دستگاه ادراری را مشخص وبا توجه به علت، درمان صورت گیرد.

علت های ادرار خونی

علت خون در ادرار مردان چیست؟ مردم به دلائل خیلی جدی دچار ادرار خونی می شوند، در حالی که در بسیاری موارد، علت آن خوش خیم است. ممکن است علت ادرار خونی نامشخص باشد و یا ممکن است علت آن خوش خیم باشد مثل سنگ کلیه . علت دیگر آن می تواند بدخیم باشد مانند سرطان کلیه، حالب، مثانه، پروستات و یا مجرا.

بنابراین علت می تواند غیرقابل توجه تا مرگ آور باشد. اگر گلبولهای سفید همراه با  خون در ادرار باشد، در این حالت شانس وجود عفونت ادراری بسیار زیاد است. علت ادرار خونی در مردان می تواند موارد زیر باشد:

وجود خون در ادرار

سایر علل که کمتر شایع بوده و احتمال ادرار خونی کمتر است.

 • بیماری که در آن گلومرول موجود در کلیه خونریزی می کند وبنام بیماری نفروپاتی IGA نامیده می شود.
 • بیماری آلپورت
 • سرطان خونی سیکل سل
 • بیماری انگلی شیستوزوما که مثانه را گرفتار می کند
 • دیدن سیستم دستگاه ادراری با وسیله سیستوسکوپ
 • عفونت پروستات
 • عفونت مجرا
 • بیماری کلیه
 • وجود هموگلوبین که بعلت شکسته شدن(همولیز) گلبولهای قرمزوارد ادرار می شود که این حالت در بیماری هموگلوبینوری شبانه PAROXYSMALدیده می شود.
 • فشارخون بدخیم که در بیماری نکروز گلومرول کلیه دیده می شود.
 • آلرژی و حساسیت ممکن است بندرت در بچه ها باعث ادرار خونی شود.
 • فشارخون ورید کلیه چپ که باعث ادرار خونی می شود. این حالت را به آن بیماری  NUTCKER هم می گویند.
 • تنگی محل حالب به لگنچه کلیه (UPJO) بندرت باعث وجود خون در ادرار می شود.
 • ادرار خونی MARCH
 • بیماری نفریت کلیه در ورزشکاران بعلت فعالیت شدید
 • سندرم بیماری آلپورت
 • داروها مثل سولفونامید، ریفامپین، فنی توئین

 

مثانه نوروژنیک چیست و چه علائمی دارد؟
مثانه عصبی (نوروژنیک) به تعدادی از بیماری های ادراری گفته می شود که به دلیل مشکل در مغز، نخاع یا عصب، منجر به از دست رفتن کنترل مثانه می شوند. این آسیب عصبی می تواند نتیجه بیماری هایی مانند مولتیپل اسکلروزیس (ام اس)، بیماری پارکینسون یا دیابت باشد. همچنین می تواند در اثر عفونت مغزی یا نخاعی، مسمومیت با فلزات سنگین، سکته مغزی، آسیب نخاعی یا جراحی بزرگ لگن ایجاد شود.

خون در ادرار مردان همراه با سوزش نشانه چیست؟

خون در ادرار مرد نشانه چیست؟ معمولاً اگر بعد از سن 35 سالگی در ادرار مردان خون دیده شود، باید مورد بررسی قرار گیرند. به دو علت این حالت در مردان به وجود می­آید. در درجه اول عفونت مثانه و علت دیگر وجود سرطان مثانه می­باشد.

ادرار خون چه زمانی نشانه سرطان است؟

برای اینکه مشخص شود ادرار خونی نشانه سرطان است یا خیر باید پزشک با روش مورد نظر به بررسی بپردازد. این بررسی شامل دیدن مثانه با دستگاه می­باشد که به آن سیستوسکوپی گفته می ­شود، که حتماً به طور اورژانسی انجام شود.

تشخیص ادرار خونی

براساس  گرفتن شرح حال و امتحان بالینی بیمار توسط پزشک قابل تشخیص است. مثلا در جوانان که شانس سرطان در آنها نادر است با یک آزمایش ادرار عفونت نشان داده می شود و درمان با دادن دارو مسئله حل خواهد شد. در ادرار خونی به فعالیت های شدید فرد باید توجه کرد. اگر شک به وجود سنگ می باشد با سی تی اسکن می توان آنرا تشخیص داد.

در سنین بالا وجود خون در ادرار از اهمیت ویژه ای برخوردار است و شانس وجود سرطان وجود دارد. برای بررسی تومور(سرطان) مثانه از دیدن مثانه یا سیستوسکوپی استفاده می کنیم. گاهی ادرار خونی همراه با درد پهلو می باشد که به آن سندرم LOIN PAIN HEMATURIA می گویند.

درمان خون در ادرار

درمان خون در ادرار شما بستگی به علت آن دارد. به عنوان مثال اگر به دلیل عفونت در ادرار خون دارید، پزشک ممکن است به شما بگوید که داروی آنتی بیوتیکی مصرف کنید. اگر به دلایل دیگری خون در ادرار دارید یا به سوزش ادرار دچار شده اید، ممکن است به یک نوع متفاوت از درمان نیاز داشته باشید.

برای اینکه بدانید چرا خون در ادرار دارید، پزشک ممکن است از شما نمونه ادرار بخواهد. از نمونه ادرار می توان برای آزمایش علائم عفونت، بیماری کلیوی یا سایر مشکلات استفاده کرد. پزشک شما از نتایج آزمایش ادرار استفاده می کند تا تصمیم بگیرد که آیا به آزمایش های بیشتری نیاز دارید یا اینکه می توانید یک درمان را شروع کنید.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  درود.
  با آرزوی شادی و تندرستی، مرد هستم متاهل و چهل ساله. امروز متوجه شدم که هنگام ادرار، همان اول بار یک لخته خون کوچک دفع می شود ولی رنگ ادرار عادی به نظر می رسد. امروز چندین بار به همین شکل تکرار شده است (پیش از این سابقه نداشته است). به گونه ای که لکه بسیار کوچکی هم روی لباس زیر بر جای می گذارد. بیماری خاصی ندارم. مشکل اعتیاد و ... هم ندارم. تنها کمی چربی خون دارم. آیا مشکل باید پیگیری شود یا خیر. می تواند مربوط به نحوه مقاربت باشد؟ چون پس از مدت زیادی هنگام نزدیکی، در ابتدای همین هفته دوبار جلوگیری نکرده ام. خانمم قرص ضد بارداری می خورد. اگر راهنمایی کنید ممنون می شوم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   بايد سيستوسكوپي شويد

 • تصویر کاربر فلاح دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من یه سالی هست که زیاد عفونت مجاری ادرار میگیرم و با یه دوره دارو بهتر میشم و وقتی تا چند روز آب کم میخورم دوباره روز از نو روزی از نو
  در حال حاضر مشکلم اینه وقتی مثانه ام یکم پره و احساس ادرار دارم روی مثانه ام رو یکم فشار میدم درد میگیره ولی وقتی تخلیه میکنم همون قسمت رو فشار میدم دردی ندارم ممنون میشم دلیلشو بهم بگین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر و خداقوت
  ابتدا ممنون بابت سایت کامل و راهنمایی بیماران
  حقیقت من پدرم چند سال هست آزمایش پروستات میدهند و چون مشکلی در تکرر ادار و یا سوزش ندارند و پزشک معاینه کردند غیر از قرص پرازوسین چیز دیگه ندادند ولی در اخرین سنو گرافی گفتن بعلت سنگ مثانه و افزایش ضخامت باید عمل شود حالا نگران شدیم آیا جز عمل راهکاری دارد به پیوست مدارک ارسال میشود
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   بايد عمل شوند

 • تصویر کاربر سید یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ادب
  صبح برای نماز که دستشویی رفتم بعد از ادرار متوجه شدم که چند قطره خون ازم خارج شد. غروب هم یکمرتبه این اتفاق افتاد.مردی ۴۳ ساله هستم و تا بحال هم این مورد برایم پیش نیامده است.بخاطر همین خیلی نگرانم کرده لطفا راهنمایی بفرمائید.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   احتمالا پروستات است ولي بايد سيستوسكوپي شويد

 • تصویر کاربر برسام شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  باعرض سلام
  الان ٢ روز هست موقع ادرار اول يك لخته خون بيرون ميادمن هروقت سير خام زياد ميخورم اين وضعيت برام پيش مياد آيا اين ميتونه دليل مشكل من باشه متشكرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   علت سير نيست بايد سيستوسكوپي شويد

 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۱۲ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.الان یک سال هست بعد از هر بار سرماخوردگی یا ویروس اسهال استفراغ دچار ادرار قهوه ای رنگ به مدت یک هفته میشوم پزشک تشخیص بیماری iga نفروپاتی دادن و گفتن هر روز یه قرص امگا سه بخورم و هر شش ماه آزمایشات را تکرار کنم.خواستم نظر شما را بدونم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۲ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   نظر ايشان درست است

 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۰ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  امروز صبح در انتهای ادرار دو قطره خون خیلی کم رنگ مشاهده کردم
  و بعد از ی ساعت دوباره دانتهای ادرار دو قطره خون اینبار کم رنگ تر شده
  در ضمن شب قبل هم خود ارضایی داشتم
  لطفا راهنمایی کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۰ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   از پروستات بوده اشكالي ندارد

 • تصویر کاربر Abas شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید.من پسری مجرد 26 ساله2روز است در ابتدای ادرارم لخته ی خون کرمی شکل دیده میشود.و هیچ گونه دردی ندارم.ازمایش هم دادم گفت چیزی نیست ممنون میشم شما راهنمایی کنید منو بیشتر.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)

   سيستوسكوپي انجام شود

 • تصویر کاربر امیر جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  من تازگیا ازمایش ادرار دادم جوابش
  +Blood=positive
  Rbc=8-10
  سنوگرافی هم کردم مثانه و کلیه هم وضعیتشون نرمال بودن
  ایا امکان سرطان یا عفونت مثانه هست؟
  ایا سیستوسکپی هم نیازه؟
  خون هم به صورت مخفی هست
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)

   سيستوسكوپي كنيد همه چيز روشن مي شود

 • تصویر کاربر محسن شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام جناب دكتر
  با عرض معذرت بنده امروز صبح در إدرار خودم خون واقعي و قرمز رنگ رو مشاهده كردم و اين ي خورده من رو نگران كرده. لطفا مرا راهنمايي كنيد.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)

   بايد سيستوسكوپي شويد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر