عوارض بالا رفتن کراتینین و اوره

کراتینین و اوره دو ماده زائد در خون هستند که باید توسط کلیه ها دفع شوند. چون این دو ماده فقط توسط کلیه ها قادر به دفع می باشند، می توان گفت که دفع یا عدم دفع این دو ماده توسط کلیه ها از طرفی عملکرد و یا عدم کارائی و سلامت کلیه ها را نشان می دهد.

معمولا بعد از ۵۰ سالگی مقدار این دو ماده هر ۱۰ سال مقداری از مقدار طبیعی بالاتر می رود، که نشان دهنده کاهش عمل کلیه ها می باشد که با افزایش سن بطور طبیعی به علت کاهش عمل کلیه ها می باشد و لذا اهمیت خاصی نباید به آن داده شود. کراتینین و اوره با آزمایش خون قابل اندازه گیری می باشد.

اوره و کراتنین دو ماده سمی در خون هستند که بدنبال سوخت و ساز مواد غذائی در بدن به وجود می آید. این دو ماده سمی فقط از طرق کلیه ها دفع می شوند.

مقدار طبیعی کراتینین و اوره

مقدار طبیعی کراتینین خون در مردان ۰٫۸-۱٫۲ mg/dl (در برخی موارد تا ۱٫۵ mg/dl ) و در زنان ۰٫۶-۰٫۹ mg/dl می باشد. مقدار طبیعی اوره خون در بالغین ۱۵-۴۵ mg/dl و در کودکان ۱۰-۴۰ mg/dl می باشد. اگر کراتینین و اوره از این مقدار بالا رود نشان دهنده بیماری کلیه می باشد.

مقدار کراتینین و اوره وقتی که عملکرد و کارائی دو کلیه از ۳۰ درصد پایین بیاید، در خون بالا می رود و بنابراین می توان نتیجه گرفت مقدار کراتینین و اوره تا زمانیکه کلیه ها تا ۳۰ درصد کار کنند، طبیعی است، در حالیکه عملا” اختلال در عملکرد کلیه ها” وجود دارد.

بنابراین باید برای بررسی عملکرد دقیق کلیه ها در صورت ضرورت، از اسکن ایزوتوپ کلیه ها استفاده کرد که آزمایش بسیار دقیقی است و کار کلیه ها را جداگانه بررسی می کند. افراد مسنی هستند که کراتین آنها بیشتر از حد طبیعی است که جای نگرانی نخواهد بود و پدیده طبیعی است.

ولی این افراد محدودیت در خوردن گوشت، نمک وجود دارد و اگر دیابت  و یا فشارخون دارند باید کنترل شود. اگرچه بسیاری از مردان در این سن مبتلا به هیچگونه بیماری نیستند. بسیاری از مردانی که کراتینین بین ۲-۳ دارند، بدون هیچگونه بیماری و با کنترل مصرف گوشت و نمک، زندگی و فعالیت روزانه خود را انجام می دهند.

عدم دفع کراتینین و اوره

 در مواقعی که کلیه ها بعلت بیماری دچار کم کاری شوند، دیگر قادر نخواهند بود که اوره و کراتنین را کاملاً از خون دفع کنند و در نتیجه مقدار این دو ماده در خون بالا میروند. بیماری های کلیوی متعددی هستند که اگر کلیه ها به آنها مبتلا شوند، قادر نیستند که اوره و کراتنین را دفع کنند و میزان آنها در خون بالا میرود، و از طرفی بعضی بیماری ها هستند که باعث می شود کلیه ها کاملاً کار خود را از دست بدهند و در اینصورت در چنین وضعیتی کلیه ها قادر به دفع این دو ماده سمی نخواهند بود و در نتیجه مقدار آنها در خون بالا میرود و بیمار نیاز به دیالیز و نهایتاً پیوند کلیه پیدا می کند.

درمان کیست کلیه

بالا رفتن سریع کراتینین و اوره

در بررسی عملکرد کلیه، اندازه گیری کراتینین خون ارزش بیشتری نسبت به اوره دارد. افزایش کراتینین و اوره بر حسب ضایعه به کلیه تقسیم بندی می شود.

# دسته اول آسیب به کلیه

آسیب کلیه ها که از طریق خون باعث ضایعه کلیه ها می شود. برای مثال فردی که دچار خونریزی شدید می شود، بدنبال آن دچار کاهش فشارخون شده و چنانچه بمدت ۱۰ دقیقه کاهش فشار خون ادامه دار شود، کلیه ها از کار می افتند.  مصرف بعضی داروها نیز اثر سمی روی کلیه ها دارد و باعث از کار افتادن کلیه ها می شود که ممکن است برگشت ناپذیر باشد.

# دسته دوم آسیب به کلیه

دسته دوم بیماریهای خود کلیه ها می باشد که باعث بالا رفتن کراتینین و اوره می شود. این بیماری ها مثل عفونت های کلیه، سنگ های متعدد دو طرفه کلیه ها و یا بیماری کیستیک کلیه ها که می توانند باعث نارسائی کلیه (ESRD) شوند و فرد مجبور به پیوند کلیه شود.

# دسته سوم آسیب به کلیه

دسته سوم بعد از کلیه می باشد. معمولا” اگر حالب ها که لوله های برنده ادرار به مثانه هستند، دچار انسداد شوند و این انسداد طولانی شود، کلیه ها دچار نارسائی خواهند شد. مثلا” سنگ های دو طرفه حالب ها که باعث انسداد شده باشد و گاهی بدون سرو صدا این اتفاق رخ می دهد. یا تنگی های مادرزادی محل کلیه به حالب ها که بیشتر در بچه ها دیده می شود و مورد دیگر برگشت ادرار به کلیه ها است که اگر اصلاح نشود باعث نارسائی کلیه می شود.

یکی دیگر از این موردها، بزرگی پروستات می باشد که ۱۰ درصد موارد باعث نارسائی کلیه و بالا رفتن سریع کراتینین و اوره می شود.

کمبود کراتینین خون

در مواقعی وجود دارد که ممکن است مقدار کراتنین  از میزان طبیعی که در بالا ذکر گردید، پایین بیاید، این حالت بخصوص در خانمهای حامله دیده می شود، چون در حاملگی بخصوص در سه ماهه دوم و سوم کار کلیه ها در خانم های حامله دو برابر می شود و کلیه ها نیز بزرگ می شوند. وقتی عملکرد و کار کلیه افزایش یابد در نتیجه کراتنین زیادتری از کلیه ها دفع می شود و گاهی کراتنین به میزان ۸/۰ تا ۶/۰ می رسد و ۶ هفته بعد از زایمان کار کلیه ها به حالت طبیعی بر می گردد. در کودکان هم مقدار کراتنین نسبت به افراد بالغ و بزرگترها پایین تر می باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

9+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Salman جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و احترام
  بنده ۳۰ ساله هستم. فشار خونم معمولا بین ۱۳ تا ۱۴ هست. براش دارو مصرف نمیکنم. ورزش بدنسازی زیاد انجام میدم و بدنم عضلانیه ولی مکمل نمیخورم.
  میزان کراتینین خونم در حال حاضر ۱.۵۲ هست و اوره ۱۵ . و مقدار EGFR 73 هست .این مقدار کراتینین در ماه گذشته ۱.۵۱ بود و در طول چند سال اخیر همواره ۱.۴ بوده.
  آیا مشکلی دارم دکتر جان؟
  سپاسگزارم از محبتتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   خير طبيعي است

 • تصویر کاربر حسین شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خسته نباشید
  دو سالی هست دردی اطراف شکم پایین سمت چپ داشتم که درد مبهمی بود و گاهی اوقات سمت راست شکم رو هم درگیر میکرد .و این درد مبهم بعضی اوقات حرکت میکرد و به سمت پشت کمر هم میرفت دو سال پیش سنوگرافی انجام دادم و گفتن در کلیه سنگی دیده نمیشه بعد یه مدت این درد دیگه ول نمیکنه و همیشگی شده دوباره دکتر رفتم سی تی اسکن با تزریق از شکم و لگن نوشتن اونجاهم چیز خاص و مشکوکی نبود و در ازمایش خون هم کراتین در حد نرمال بود میخواستم بدونم این برای چه اندامی هست و چجوری درمانش کنم
  با تشکر از وقتی که گذاشتین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   بدون معاينه نمي توانم نظري بدهم

 • تصویر کاربر دارابی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام .مادرم ۷۵ سالش اوره ۱۱۸وکراتین ۳.۴ وپروتین ++ داروهایی که مصرف میکنه والسارتان ۸۰ ودیلتیازین ۶۰وآتنونول۵۰و فورزماید۴۰وانسولین نوومیکس روزی۱۵ واحد وگلی بنگلامید۵وکلسیم دی ونفروویت وآتروواستاتین ۲۰ بااین حال ا وره وکراتینش بالااست الانم بخاطرعفونت ادراری قرص نیتروفرونتین استفاده میکنه وحالت تهوع داره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   مراجعه به نفرولوژيست

 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.آیا باکراتین خون 1/65درفصل تابستان (اهواز)میشود روزه گرفت درضمن 56ساله هستم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   مي شود

 • تصویر کاربر داود جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب
  بنده ۳سال پیش یکی از کلیه هامو اهدا کردم الان ۳۳ سالمه و۷۲ کیلو وزن دارم بعد از عمل کراتینم از ۱.۶ پایین تر نیامده ازمایش چند روز پیش کراتین ۱.۷ بود
  اوره طبیعیه
  آیا کلیه من درحال کم کار شدن
  وعلت بالا بودن کراتین چی میتونه باشه تمام رژیم غذایی رعایت میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   مصرف كم نمك و گوشت

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و ارادت
  جناب دکتر، بنده 35 سالمه و کراتینین خونم توی آزمایش 1.6 است. BUN هم 12.3
  البته مصرف گوشتم بالاست. ایا جای نگرانی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   مصرف گوشت را كم كنيد

 • تصویر کاربر سارا دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. میزان اوره مادرم 56 و میزان کراتین1.5 میباشد. دیابت دارند و دکتر غدد ازمایش رو دیدن و چیزی نگفتن. با توجه به اینکه اب زیاد میخورند و گوشت هم خیلی کم مصرف میکنند. ایا باید دکتر دیگه.مراجعه کنبم ؟ممنون از جوابتون. در ضمن در تمام.ازمایشات باکتری در ادرار دیده شده و دکتر غدد چیزی نگفتن در این.مورد هم . ایا باید به دکتر عفونی مراجعه شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   مصرف گوشت و نمك محدود شود

 • تصویر کاربر مجتبی پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . بنده 35 سال سن دارم و بدنسازی کار می کنم . اوره خونم 55 هست که در برگه آزمایش درج شده باید بین 19 الی 44 باشد . آیا مشکلی هست . لطفا راهنمایی بفرمایید. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر صبح پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.پدر بنده(۸۰ساله) تومور مغزی خوش خیم داشتند که عمل کردند الان به مدت ۲ماه است که در آی سیو بستری هستند.کمی افت فشار وهمچنین عفونت ریوی پیدا کردند که براشون دارو دارند تجویز میکنند وهمین داروها باعث شده کراتین خونشون بالا بره.البته سوابق کراتین کلیه قبل عمل داشتند (بین ۲تا۳)که با دارو ورژیم غذایی تحت کنترل بود.ولی الان هوشیاریشون هم پایین هست.لطفا برای راه درمان راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   درماني ندارد

 • تصویر کاربر وحیده پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید خواهرمن بیس سال پیش پیوند کلیه شده الان کراتین ۵.۲۴واوره ۳۰۰هس.دکترامیگن باید دیالیز بشه ودوباره پیوند.ولی خواهرم روبردن سونگرافی کلیه کاملا سالمه نرمال همه چیش درخودش هم هم هیچ عوارضی سرگیجه یاحالت تهوع یابی اشتهایی هیچی نداره.کمکون کنید چیکار کنیم ایا دلیل دیگه وجود داره که بالث بشه اونا برن بالا؟ راه چاره ای بزارین.دکترا میگن کلیه فوقش بیس سال عمرمیکنه یایددیالیز بشه اخه کلیه خواهرم نرماله خوب ادارو دفع میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   دياليز و پيوند كليه

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر