عوارض بالا رفتن کراتینین و اوره

کراتینین و اوره دو ماده زائد در خون هستند که باید توسط کلیه ها دفع شوند. چون این دو ماده فقط توسط کلیه ها قادر به دفع می باشند، می توان گفت که دفع یا عدم دفع این دو ماده توسط کلیه ها از طرفی عملکرد و یا عدم کارائی و سلامت کلیه ها را نشان می دهد.

معمولا بعد از ۵۰ سالگی مقدار این دو ماده هر ۱۰ سال مقداری از مقدار طبیعی بالاتر می رود، که نشان دهنده کاهش عمل کلیه ها می باشد که با افزایش سن بطور طبیعی به علت کاهش عمل کلیه ها می باشد و لذا اهمیت خاصی نباید به آن داده شود. کراتینین و اوره با آزمایش خون قابل اندازه گیری می باشد.

اوره و کراتنین دو ماده سمی در خون هستند که بدنبال سوخت و ساز مواد غذائی در بدن به وجود می آید. این دو ماده سمی فقط از طرق کلیه ها دفع می شوند.

مقدار طبیعی کراتینین و اوره

مقدار طبیعی کراتینین خون در مردان ۰٫۸-۱٫۲ mg/dl (در برخی موارد تا ۱٫۵ mg/dl ) و در زنان ۰٫۶-۰٫۹ mg/dl می باشد. مقدار طبیعی اوره خون در بالغین ۱۵-۴۵ mg/dl و در کودکان ۱۰-۴۰ mg/dl می باشد. اگر کراتینین و اوره از این مقدار بالا رود نشان دهنده بیماری کلیه می باشد.

مقدار کراتینین و اوره وقتی که عملکرد و کارائی دو کلیه از ۳۰ درصد پایین بیاید، در خون بالا می رود و بنابراین می توان نتیجه گرفت مقدار کراتینین و اوره تا زمانیکه کلیه ها تا ۳۰ درصد کار کنند، طبیعی است، در حالیکه عملا” اختلال در عملکرد کلیه ها” وجود دارد.

بنابراین باید برای بررسی عملکرد دقیق کلیه ها در صورت ضرورت، از اسکن ایزوتوپ کلیه ها استفاده کرد که آزمایش بسیار دقیقی است و کار کلیه ها را جداگانه بررسی می کند. افراد مسنی هستند که کراتین آنها بیشتر از حد طبیعی است که جای نگرانی نخواهد بود و پدیده طبیعی است.

ولی این افراد محدودیت در خوردن گوشت، نمک وجود دارد و اگر دیابت  و یا فشارخون دارند باید کنترل شود. اگرچه بسیاری از مردان در این سن مبتلا به هیچگونه بیماری نیستند. بسیاری از مردانی که کراتینین بین ۲-۳ دارند، بدون هیچگونه بیماری و با کنترل مصرف گوشت و نمک، زندگی و فعالیت روزانه خود را انجام می دهند.

عدم دفع کراتینین و اوره

 در مواقعی که کلیه ها بعلت بیماری دچار کم کاری شوند، دیگر قادر نخواهند بود که اوره و کراتنین را کاملاً از خون دفع کنند و در نتیجه مقدار این دو ماده در خون بالا میروند. بیماری های کلیوی متعددی هستند که اگر کلیه ها به آنها مبتلا شوند، قادر نیستند که اوره و کراتنین را دفع کنند و میزان آنها در خون بالا میرود، و از طرفی بعضی بیماری ها هستند که باعث می شود کلیه ها کاملاً کار خود را از دست بدهند و در اینصورت در چنین وضعیتی کلیه ها قادر به دفع این دو ماده سمی نخواهند بود و در نتیجه مقدار آنها در خون بالا میرود و بیمار نیاز به دیالیز و نهایتاً پیوند کلیه پیدا می کند.

درمان کیست کلیه

بالا رفتن سریع کراتینین و اوره

در بررسی عملکرد کلیه، اندازه گیری کراتینین خون ارزش بیشتری نسبت به اوره دارد. افزایش کراتینین و اوره بر حسب ضایعه به کلیه تقسیم بندی می شود.

# دسته اول آسیب به کلیه

آسیب کلیه ها که از طریق خون باعث ضایعه کلیه ها می شود. برای مثال فردی که دچار خونریزی شدید می شود، بدنبال آن دچار کاهش فشارخون شده و چنانچه بمدت ۱۰ دقیقه کاهش فشار خون ادامه دار شود، کلیه ها از کار می افتند.  مصرف بعضی داروها نیز اثر سمی روی کلیه ها دارد و باعث از کار افتادن کلیه ها می شود که ممکن است برگشت ناپذیر باشد.

# دسته دوم آسیب به کلیه

دسته دوم بیماریهای خود کلیه ها می باشد که باعث بالا رفتن کراتینین و اوره می شود. این بیماری ها مثل عفونت های کلیه، سنگ های متعدد دو طرفه کلیه ها و یا بیماری کیستیک کلیه ها که می توانند باعث نارسائی کلیه (ESRD) شوند و فرد مجبور به پیوند کلیه شود.

# دسته سوم آسیب به کلیه

دسته سوم بعد از کلیه می باشد. معمولا” اگر حالب ها که لوله های برنده ادرار به مثانه هستند، دچار انسداد شوند و این انسداد طولانی شود، کلیه ها دچار نارسائی خواهند شد. مثلا” سنگ های دو طرفه حالب ها که باعث انسداد شده باشد و گاهی بدون سرو صدا این اتفاق رخ می دهد. یا تنگی های مادرزادی محل کلیه به حالب ها که بیشتر در بچه ها دیده می شود و مورد دیگر برگشت ادرار به کلیه ها است که اگر اصلاح نشود باعث نارسائی کلیه می شود.

یکی دیگر از این موردها، بزرگی پروستات می باشد که ۱۰ درصد موارد باعث نارسائی کلیه و بالا رفتن سریع کراتینین و اوره می شود.

کمبود کراتینین خون

در مواقعی وجود دارد که ممکن است مقدار کراتنین  از میزان طبیعی که در بالا ذکر گردید، پایین بیاید، این حالت بخصوص در خانمهای حامله دیده می شود، چون در حاملگی بخصوص در سه ماهه دوم و سوم کار کلیه ها در خانم های حامله دو برابر می شود و کلیه ها نیز بزرگ می شوند. وقتی عملکرد و کار کلیه افزایش یابد در نتیجه کراتنین زیادتری از کلیه ها دفع می شود و گاهی کراتنین به میزان ۸/۰ تا ۶/۰ می رسد و ۶ هفته بعد از زایمان کار کلیه ها به حالت طبیعی بر می گردد. در کودکان هم مقدار کراتنین نسبت به افراد بالغ و بزرگترها پایین تر می باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

24+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احسان جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام پدرم 62 سالشه و آزمایش کراتینین خونش 1.7 هست و در آزمایش قبل 2.4 بوده،امکان داره کلیه هاشون دچار مشکل شده باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   خير

 • تصویر کاربر نشاط جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  همسر من ساعت 4 صبح به علت درد قفسه سینه به اورژانس رفتیم و آزش آزمایش گرفتند و آنزیم های کبدی و کرانتین رو بالا زده بودن، اما شبش ساعت 11 شام خوردیم و مرغ و سوسیس بود ، میخوام بدونم باید تکرار کنم. یا این آزمایش بدون ناشتایی درسته؟ ممنونم از شما . مشکل قلبی هم بعد از اکو و سیتی آنژیو نداشتند
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   تكرار شود

 • تصویر کاربر Sanam سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید اینجا ب خانم ۳۴ساله هستم سه ماه زایمان کردم الان درازمایش ادرارم عفونت ادراری دارم ودرازمایش خونم
  Creatin:1/01
  Urea:40/1سونوگرافی مثانه وکلیه نرمال هست بطورمکرردچارعفونت واژن وادراری میشوم باتوجه به ازمایشات م اوره وکراتینم نرمال میباشد ???
  باتشکر ازجناب دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   أزمايشات طبيعي است براي عفونت به متخصص زنان مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر Sanam شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید خانم ۳۴ساله هستم ازمایش خونمBUN40/1
  Cr:1/01ایا نرمال هست رنج ازمایشگاه
  15-38.5میباشد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  من تو ۶ ماه اخیر سه بار آزمایش خون دادم بار اول که آزمایش دادم کراتنین کلیه ام ۱ بود بار دوم ۱.۱ و امروز جواب آزمایش گرفتم ۱.۲ بود و اسید اوریکم ۶.۷ که قبلا ۸.۵ بود میخواستم بپرسم جای نگرانی هست یا نه؟ البته تا دو هفته پیش روزی ۲ عدد قرص تیندازول ۵۰۰ میخوردم ممکنه این دارو روی کراتنین تاثیری داشته باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   طبيعي است مربوط به دارو نيست

 • تصویر کاربر حسن چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اسید آوریم بالا روی کراتنین اثر دارد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   خير

 • تصویر کاربر meysam جمعه ۴ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر 23سالمه
  دیابت نوع 1 دارم چند ماهی به خاطر عفونت گلوم که مربوط لوزه سوم میشه قندم بالا رفته اصلا پایین نمیاد حتی انسولین هم دو یا سه برابر کردم اما قندم پایین نیومده البته بدنم استرسی هست
  من ازمایش خون دادم کراتین 1.11 //// اوره 24 //// ولی بعد از دوماه دوباره ازمایش دادم که کراتبین 1.31///// اوره 26.9 میباشد البته کلیه سمت راستم با کمی ضربه به پشت ناحیه کلیه میزنم کلیه تیر میکشه البته این درد موقعی که ضربه میزنم درد میکنه ولی در حالت عادی دردی ندارد
  چرا کراتین بالا رفته ؟ ایا کلیه هام ناراحته؟ عفونت لوزه ربطی به بالا رفتن کراتین خون میشه؟
  البته 1 ماه قبلش با یکی دعوا کردم البته این یه لگد به بیضه هام زده بود وقتی که ضربه رو زد یکی از بیضه هام شدید درد میکرد بعد از 2 دقیقه دردش ساکت شد ولی روز ها بعدش دوباره درد داشت(انگار که بیضه هام رو فشار میدادن)
  ایا اینم ربطی به بالا رفتن کراتین داره ؟ ممکنه با این ضربه عقیم شم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   به اورولوژيست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر مصطفی پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام، خسته نباشید،
  از شهریور ماه سال97 درد شدیدی در شصت پای چپ احساس کردم و به پای راستم نیز منتقل شد، در آزمایشات چکاپ، معلوم شده اسید اوره بالاست. پرهیز غذایی ادامه دادم، سه ماه بعد آزمایش دادم باز هم اوره خون بالا بود، با تجویز پزشک مصرف قرص کلشیسین و یک قرص دیگه شروع کردم، بعد از شش ماه یعنی در خرداد98 بار سوم آزمایش دادم، اینبار اسید اوره بالاتر رفته و کراتینین نیز بالا بوده.
  البته پرهیز غذایی رعایت کردم.
  در ضمن مدت 28 سال دچار بیماری پسوریازیس هستم.
  با توجه به شرایط موصوف باید به چه پزشک مراجعه کنم؟؟ آیا درمان دارد؟؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   پزشك نفرولوژيست

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  پدر بنده دو هفته پیش به دلیل عفونت خون در بیمارستان بستری شد بعد گفتند که کلیه هاشم کم کار شده کراتین اول 2.4 بود بعد شد 2.3 یکدفعه شد 3 بعد 3.6 که دکتر شروع به دیالیز کرد بعد دیالیز یه کم میاد پایین ولی فرداش دوباره کراتین و اوره میره بالا الان بعد سه جلسه دیالیز کراتین 5.7 و اوره 90 هست
  آیا این کلیه درمان میشه؟؟؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   امكان داره

 • تصویر کاربر zakaria جمعه ۴ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت عالی بخیر دکتر ،خانم ۵۲ ساله پلی کیستیک ۴۵mmو۵۰mm ,اوره و کرات بالا ، مورد cva ( خونریزی بطن راست تالاموس) تقارن طرف چپ لمس بدون حرکت ، هموگلوبین پایین ،قبلا سابقه کیست کلیه داشته ، دکتر اگه لطف کنین توصیه لازم را مرحمت فرمایید ممنون میشم با کمال تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   به نفرولو ژيست مراجعه كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر