عوارض بالا رفتن کراتینین و اوره

كراتين كليه چيست ؟

creatinine چیست؟ کراتینین و اوره دو ماده زائد در خون هستند که باید توسط کلیه ها دفع شوند. چون این دو ماده فقط توسط کلیه ها قادر به دفع می باشند، می توان گفت که دفع یا عدم دفع این دو ماده توسط کلیه ها از طرفی عملکرد و یا عدم کارائی و سلامت کلیه ها را نشان می دهد.

معمولا بعد از 50 سالگی مقدار این دو ماده هر 10 سال مقداری از مقدار طبیعی بالاتر می رود، که نشان دهنده کاهش عمل کلیه ها می باشد که با افزایش سن بطور طبیعی به علت کاهش عمل کلیه ها می باشد و لذا اهمیت خاصی نباید به آن داده شود. کراتینین و اوره با آزمایش خون قابل اندازه گیری می باشد.

اوره و کراتنین دو ماده سمی در خون هستند که بدنبال سوخت و ساز مواد غذائی در بدن به وجود می آید. این دو ماده سمی فقط از طرق کلیه ها دفع می شوند.

کراتینین نرمال

مقدار طبیعی کراتینین و اوره

مقدار طبیعی کراتینین خون در مردان ۰٫۸-۱٫۲ mg/dl (در برخی موارد تا ۱٫۵ mg/dl ) و در زنان ۰٫۶-۰٫۹ mg/dl می باشد. مقدار طبیعی اوره خون در بالغین 15-45 mg/dl و در کودکان 10-40 mg/dl می باشد. اگر کراتینین و اوره از این مقدار بالا رود نشان دهنده بیماری کلیه می باشد.

دکتر هوشنگ قوامی : ” کراتینین بالا نشانه بیماری کلیه می باشد.”

مقدار کراتین خون و اوره وقتی که عملکرد و کارائی دو کلیه از 30 درصد پایین بیاید، در خون بالا می رود و بنابراین می توان نتیجه گرفت مقدار کراتینین و اوره تا زمانیکه کلیه ها تا 30 درصد کار کنند، طبیعی است، در حالیکه عملا” اختلال در عملکرد کلیه ها” وجود دارد.

بنابراین باید برای بررسی عملکرد دقیق کلیه ها در صورت ضرورت، از اسکن ایزوتوپ کلیه ها استفاده کرد که آزمایش بسیار دقیقی است و کار کلیه ها را جداگانه بررسی می کند. افراد مسنی هستند که کراتین آنها بیشتر از حد طبیعی است که جای نگرانی نخواهد بود و پدیده طبیعی است.

ولی این افراد محدودیت در خوردن گوشت، نمک وجود دارد و اگر دیابت  و یا فشارخون دارند باید کنترل شود. اگرچه بسیاری از مردان در این سن مبتلا به هیچگونه بیماری نیستند. بسیاری از مردانی که کراتینین بین 2-3 دارند، بدون هیچگونه بیماری و با کنترل مصرف گوشت و نمک، زندگی و فعالیت روزانه خود را انجام می دهند.

عدم دفع کراتینین و اوره

 در مواقعی که کلیه ها بعلت بیماری دچار کم کاری شوند، دیگر قادر نخواهند بود که اوره و کراتنین را کاملاً از خون دفع کنند و در نتیجه مقدار این دو ماده در خون بالا میروند.

كراتين بالا در كليه

بیماری های کلیوی متعددی هستند که اگر کلیه ها به آنها مبتلا شوند، قادر نیستند که اوره و کراتنین را دفع کنند و میزان آنها در خون بالا میرود، و از طرفی بعضی بیماری ها هستند که باعث می شود کلیه ها کاملاً کار خود را از دست بدهند.

علائم کراتین بالا

علائم کراتین خون بالا می تواند سرگیجه، حالت تهوع، خستگی، خشکی پوست، تنگی نفس و ورم باشد.

کراتین خون بالا چه خطراتی دارد ؟

در بالا رفتن کراتین خون کلیه ها قادر به دفع این دو ماده سمی (کراتین و اوره) نخواهند بود و در نتیجه مقدار آنها در خون بالا میرود و بیمار نیاز به دیالیز و نهایتاً پیوند کلیه پیدا می کند.

درمان کیست کلیه

بالا رفتن سریع کراتینین و اوره

در بررسی عملکرد کلیه، اندازه گیری کراتینین خون ارزش بیشتری نسبت به اوره دارد. افزایش کراتینین و اوره بر حسب ضایعه به کلیه تقسیم بندی می شود.

# دسته اول آسیب به کلیه

آسیب کلیه ها که از طریق خون باعث ضایعه کلیه ها می شود. برای مثال فردی که دچار خونریزی شدید می شود، بدنبال آن دچار کاهش فشارخون شده و چنانچه بمدت 10 دقیقه کاهش فشار خون ادامه دار شود، کلیه ها از کار می افتند.  مصرف بعضی داروها نیز اثر سمی روی کلیه ها دارد و باعث از کار افتادن کلیه ها می شود که ممکن است برگشت ناپذیر باشد.

# دسته دوم آسیب به کلیه

دسته دوم بیماریهای خود کلیه ها می باشد که باعث بالا رفتن کراتینین و اوره می شود. این بیماری ها مثل عفونت های کلیه، سنگ های متعدد دو طرفه کلیه ها و یا بیماری کیستیک کلیه ها که می توانند باعث نارسائی کلیه (ESRD) شوند و فرد مجبور به پیوند کلیه شود.

# دسته سوم آسیب به کلیه

دسته سوم بعد از کلیه می باشد. معمولا” اگر حالب ها که لوله های برنده ادرار به مثانه هستند، دچار انسداد شوند و این انسداد طولانی شود، کلیه ها دچار نارسائی خواهند شد. مثلا” سنگ های دو طرفه حالب ها که باعث انسداد شده باشد و گاهی بدون سرو صدا این اتفاق رخ می دهد. یا تنگی های مادرزادی محل کلیه به حالب ها که بیشتر در بچه ها دیده می شود و مورد دیگر برگشت ادرار به کلیه ها است که اگر اصلاح نشود باعث نارسائی کلیه می شود.

یکی دیگر از این موردها، بزرگی پروستات می باشد که 10 درصد موارد باعث نارسائی کلیه و بالا رفتن سریع کراتینین و اوره می شود.

کمبود کراتینین خون

در مواقعی وجود دارد که ممکن است مقدار کراتنین  از میزان طبیعی که در بالا ذکر گردید، پایین بیاید، این حالت بخصوص در خانمهای حامله دیده می شود، چون در حاملگی بخصوص در سه ماهه دوم و سوم کار کلیه ها در خانم های حامله دو برابر می شود و کلیه ها نیز بزرگ می شوند.

وقتی عملکرد و کار کلیه افزایش یابد در نتیجه کراتنین زیادتری از کلیه ها دفع می شود و گاهی کراتنین به میزان 8/0 تا 6/0 می رسد و 6 هفته بعد از زایمان کار کلیه ها به حالت طبیعی بر می گردد. در کودکان هم مقدار کراتنین نسبت به افراد بالغ و بزرگترها پایین تر می باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مصطفی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  با سلام.پدرم 58 سال دارد.دوروز بود که حالت خستگی .سرگیجه.تهوع.داشت وروز دوم درد در ناحیه ی شکم.مشکل دفع ادرار و مدفوع هم پیدا کرد.بردیم بمارستان و بعد از ازمایشات مشخص شد کراتینین خون روی 13 بود.تا الان یکبار دیالیز شد ولی زیاد تاثیر نداشت.به نظر شما با چند جلسه دیالیز مشکل برطرف میشود.البته پدرم قند وفشار هم دارد.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)

   ممكن است به مقدار اول بر نگردد

 • تصویر کاربر حبیب شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر
  من 47 سال سن دارم و برای مشکلم آزمایش دادم و نتیجه آزمایش غلظت خون بالا H53.0 که رنج آزمایشگاه 40 - 52 بود و اوره 9.5 که رنج آزمایشگاه 3.6 الی 8.2 بود و کراتین 1.9 که رنج آزمایشگاه 0.5 الی 1.5 بود . لطفا راهنمایی کنین چه مشکلی دارم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)

   مقدار كمي كار كليه كم شده مصرف گوشت و نمك را محدود كنيد

    

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام کراتین خون من ۱.۱۶ است به نظر شما چطوره؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر ماهرخ جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  دکتر پدربزگم سن شون ۷۳ هست و کراتین شو چندسالی بود با رعایت ۳ و نیم بود طی دو هفته که به نظر میرسه مبتلا به کرونا شدن به ۸ رسید به نظرشما ایشون باید مدام تحت دیالیز باشن؟ و دیگه به حالت قبل بر نمیگرده؟
  و ایا امکان پیوند کلیه هست براشون؟
  بیماری قلبی ندارن و مشکل دیابت داشتن که با دارو کنترل شده.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)

   بايد مرتب دياليز كنند و پيوند كليه هم مي توانند انجام دهند

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۳ آبان ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما اقای دکتر پدرم 4ماه پیش پرتو درمانی انجام دادن اما بعد کرونا گرفتن و نتونستم بقیه مراحل درمان رو انجام بدیم منتها الان میگه بدنم کلا میخاره و میسوزه دلیلش چی میتونه باشه چه دارویی بدم الان کاملا افتاده هستند و نمیتونن بلند شوند تو این شرایط خطرناک میترسم ببرم دتر لطفا راهنمایی کنید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۳ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)

   خارش و سوزش به علت پرتو درماني مي باشد قرص ضد خارش از داروخانه تهيه كنيد

 • تصویر کاربر خشایار دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما آقای دکتر
  من مردی44 ساله هستم چکاپ دادم که در آزمایش مقدار کراتینین 1.6 است و رنج نرمال آزمایشگاه 0.6و1.4است ومقدار اوره 38 بوده ورنج نرمال آزمایشگاه 12تا45 هست
  لطفا بفرمایید مشکل دارم وباید چکار بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 1 ماه پیش)

   مصرف گوشت و نمك را محدود كنيد خطر ندارد

 • تصویر کاربر ساکار جمعه ۲ آبان ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  با درود وسپاس
  آیا مصرف مکمل کراتین باعث بالا رفتن شاخص کراتین و اموره خون در آزمایش خون میشود.
  به مدت 2 ماه روزانه میانگین 10 گرم مکمل کراتین مصرف کردم که در نتیجه تست خونم بشرح زیر بالا رفت و بلافاصله مصرف را قطع کردم .UREA H67 . CREATININE H1.4.
  آیا بخاطر مصرف مکمل بوده؟ سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲ آبان ۹۹( 1 ماه پیش)

   أزمايش طبيعي است و كراتين مصرف نكنيد

 • تصویر کاربر Kamali دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  اين آزمايش منه لطفأ راهنمايي م كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   تمام أزمايشات طبيعي است

 • تصویر کاربر عماد جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر/ 49 سالمه
  کراتینین خونم 1/52، حجم پروستات 60/4سی سی. و عدد Psa برابر 1/49 است.
  انتهای حال ها پاک، مثانه با ضخامت جدایی طبیعی، فاقد سنگ و داری مشاهده شده است کلیه ها به لحاظ اندازه و ضخامت پارازیتی طبیعی و فاقد ضایعه فوتبال و فاقد سنگ و اتساع در سیستم پیلوکالیسیل مشاهده شده است. آیا با این اوصاف مشکلی هست؟
  با سپاس و تشکر بسیار
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   مشكلي وجود ندارد

 • تصویر کاربر جعفر دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترمردی هستم 53ساله 6ماه پیش عمل سنگ کلیه ومثانه داشتم اکنون ازمایش دادم کراتینین من 1.98 واوره 43میباشدودچاردوبینی شدم مصرف ابم هم زیاده وتکررادرارهم دارم شبها تا 3بارپروستاتم بزرگ است که قرص پروستاتان وپرازوسین مصرف میکنم ودیابت نوع 2دارم که جدیدا قرص گلورنتا10/5هم مصرف میکنم.لطفا راهنمایی کنیدنیاز به مصرف قرص کتوستریل ویا مکمل کیتوسان میباشد.باسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   دارو ها را ادامه دهيد و مصرف نمك و گوشت را كم كنيد

  2. تصویر کاربر جعفر شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام جواب سوال روکجا بایددید؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   كد پيگيري را بزنيد

  4. تصویر کاربر جعفر یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام من قرص کتوستریل روتهیه کنم ومصرف کنم ؟برای پایین اوردن کراتینین ممنون میشم راهنمایی کنید
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   دارويي براي كم كردن كراتينين وجود ندارد

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر