عوارض بالا رفتن کراتینین و اوره

كراتين كليه چيست ؟

کراتینین و اوره دو ماده زائد در خون هستند که باید توسط کلیه ها دفع شوند. چون این دو ماده فقط توسط کلیه ها قادر به دفع می باشند، می توان گفت که دفع یا عدم دفع این دو ماده توسط کلیه ها از طرفی عملکرد و یا عدم کارائی و سلامت کلیه ها را نشان می دهد.

معمولا بعد از ۵۰ سالگی مقدار این دو ماده هر ۱۰ سال مقداری از مقدار طبیعی بالاتر می رود، که نشان دهنده کاهش عمل کلیه ها می باشد که با افزایش سن بطور طبیعی به علت کاهش عمل کلیه ها می باشد و لذا اهمیت خاصی نباید به آن داده شود. کراتینین و اوره با آزمایش خون قابل اندازه گیری می باشد.

اوره و کراتنین دو ماده سمی در خون هستند که بدنبال سوخت و ساز مواد غذائی در بدن به وجود می آید. این دو ماده سمی فقط از طرق کلیه ها دفع می شوند.

کراتینین نرمال

مقدار طبیعی کراتینین و اوره

مقدار طبیعی کراتینین خون در مردان ۰٫۸-۱٫۲ mg/dl (در برخی موارد تا ۱٫۵ mg/dl ) و در زنان ۰٫۶-۰٫۹ mg/dl می باشد. مقدار طبیعی اوره خون در بالغین ۱۵-۴۵ mg/dl و در کودکان ۱۰-۴۰ mg/dl می باشد. اگر کراتینین و اوره از این مقدار بالا رود نشان دهنده بیماری کلیه می باشد.

دکتر هوشنگ قوامی : ” کراتینین بالا نشانه بیماری کلیه می باشد.”

مقدار کراتینین و اوره وقتی که عملکرد و کارائی دو کلیه از ۳۰ درصد پایین بیاید، در خون بالا می رود و بنابراین می توان نتیجه گرفت مقدار کراتینین و اوره تا زمانیکه کلیه ها تا ۳۰ درصد کار کنند، طبیعی است، در حالیکه عملا” اختلال در عملکرد کلیه ها” وجود دارد.

بنابراین باید برای بررسی عملکرد دقیق کلیه ها در صورت ضرورت، از اسکن ایزوتوپ کلیه ها استفاده کرد که آزمایش بسیار دقیقی است و کار کلیه ها را جداگانه بررسی می کند. افراد مسنی هستند که کراتین آنها بیشتر از حد طبیعی است که جای نگرانی نخواهد بود و پدیده طبیعی است.

ولی این افراد محدودیت در خوردن گوشت، نمک وجود دارد و اگر دیابت  و یا فشارخون دارند باید کنترل شود. اگرچه بسیاری از مردان در این سن مبتلا به هیچگونه بیماری نیستند. بسیاری از مردانی که کراتینین بین ۲-۳ دارند، بدون هیچگونه بیماری و با کنترل مصرف گوشت و نمک، زندگی و فعالیت روزانه خود را انجام می دهند.

عدم دفع کراتینین و اوره

 در مواقعی که کلیه ها بعلت بیماری دچار کم کاری شوند، دیگر قادر نخواهند بود که اوره و کراتنین را کاملاً از خون دفع کنند و در نتیجه مقدار این دو ماده در خون بالا میروند.

كراتين بالا در كليه

بیماری های کلیوی متعددی هستند که اگر کلیه ها به آنها مبتلا شوند، قادر نیستند که اوره و کراتنین را دفع کنند و میزان آنها در خون بالا میرود، و از طرفی بعضی بیماری ها هستند که باعث می شود کلیه ها کاملاً کار خود را از دست بدهند و در اینصورت در چنین وضعیتی کلیه ها قادر به دفع این دو ماده سمی نخواهند بود و در نتیجه مقدار آنها در خون بالا میرود و بیمار نیاز به دیالیز و نهایتاً پیوند کلیه پیدا می کند.

درمان کیست کلیه

بالا رفتن سریع کراتینین و اوره

در بررسی عملکرد کلیه، اندازه گیری کراتینین خون ارزش بیشتری نسبت به اوره دارد. افزایش کراتینین و اوره بر حسب ضایعه به کلیه تقسیم بندی می شود.

# دسته اول آسیب به کلیه

آسیب کلیه ها که از طریق خون باعث ضایعه کلیه ها می شود. برای مثال فردی که دچار خونریزی شدید می شود، بدنبال آن دچار کاهش فشارخون شده و چنانچه بمدت ۱۰ دقیقه کاهش فشار خون ادامه دار شود، کلیه ها از کار می افتند.  مصرف بعضی داروها نیز اثر سمی روی کلیه ها دارد و باعث از کار افتادن کلیه ها می شود که ممکن است برگشت ناپذیر باشد.

# دسته دوم آسیب به کلیه

دسته دوم بیماریهای خود کلیه ها می باشد که باعث بالا رفتن کراتینین و اوره می شود. این بیماری ها مثل عفونت های کلیه، سنگ های متعدد دو طرفه کلیه ها و یا بیماری کیستیک کلیه ها که می توانند باعث نارسائی کلیه (ESRD) شوند و فرد مجبور به پیوند کلیه شود.

# دسته سوم آسیب به کلیه

دسته سوم بعد از کلیه می باشد. معمولا” اگر حالب ها که لوله های برنده ادرار به مثانه هستند، دچار انسداد شوند و این انسداد طولانی شود، کلیه ها دچار نارسائی خواهند شد. مثلا” سنگ های دو طرفه حالب ها که باعث انسداد شده باشد و گاهی بدون سرو صدا این اتفاق رخ می دهد. یا تنگی های مادرزادی محل کلیه به حالب ها که بیشتر در بچه ها دیده می شود و مورد دیگر برگشت ادرار به کلیه ها است که اگر اصلاح نشود باعث نارسائی کلیه می شود.

یکی دیگر از این موردها، بزرگی پروستات می باشد که ۱۰ درصد موارد باعث نارسائی کلیه و بالا رفتن سریع کراتینین و اوره می شود.

کمبود کراتینین خون

در مواقعی وجود دارد که ممکن است مقدار کراتنین  از میزان طبیعی که در بالا ذکر گردید، پایین بیاید، این حالت بخصوص در خانمهای حامله دیده می شود، چون در حاملگی بخصوص در سه ماهه دوم و سوم کار کلیه ها در خانم های حامله دو برابر می شود و کلیه ها نیز بزرگ می شوند.

وقتی عملکرد و کار کلیه افزایش یابد در نتیجه کراتنین زیادتری از کلیه ها دفع می شود و گاهی کراتنین به میزان ۸/۰ تا ۶/۰ می رسد و ۶ هفته بعد از زایمان کار کلیه ها به حالت طبیعی بر می گردد. در کودکان هم مقدار کراتنین نسبت به افراد بالغ و بزرگترها پایین تر می باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

52+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فهیمه شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من شوهرم بخاطر چکاپی ک دادن متوجه شدن که ی مدتیه ک کراتین و پروتئین دفع میکنه کراتینش رو ۱/۸ بود با دارو اومد رو ۱/۲ باز الان دوباره ازمایش دادیم رفته رو ۱/۵ گفتن احتمال سنگم داره ایا بخاطر سنگ کلیه است ک کراتینشون رفته بالا یانه ؟درضمن دفع پروتئینشونم رو چهار هزاره؟و فشارشونم رو ۱۳ یا ۱۴ است باید چیکا کنیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)

   بايد از كليه نمونه برداري شود

 • تصویر کاربر دهقان شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر بزرگوار.پدر بنده دیابتی میباشن.۳ماه پیش دچارعفونت پا شد و پاش آمپوته شد.اون زمان کراتینین ۳.۹ و اورش ۱۶۰ بود .بعد از آمپوته شدن پاش تقریبا یکماه ویال سیپرو فلوکساسین و کلیندا مایسین تزریی استفاده کردن .وبعد از اون تا به الان قرص سیپرو فلوکساسین و کپسول کلیندامایسین استفاده میکنن چون کامل زخمشون خوب نشده و تازگی ازمایش دادن و کراتینین ۲.۹ شده و اوره ۱۰۰ شده چیکار کنیم که بیشتر پایین بیاد ممنون دکتر پدرم ۷۰ سالشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)

   كنترل ديابت و محدوديت مصرف مواد شيرين

 • تصویر کاربر روشنك شنبه ۹ آذر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دكتر.پدر من ٧٧سالش هست .حدودا ١٠ سال پيش عمل قبل باز كرده .دو مرتبه. ef قلبش حدودا ٢سال هست كه بين ١٥ تا ١٨ هست.
  حدودا يك ماه پيش با ورم پا و شكم و جواب آزمايش اوره ١٢٠ برديمش و بستريش كرديم .ريه اش آب آورده بود و ...
  بعد از ٥روز بستري شدن حالش خوب شد و آب بدنش تخليه گرديد.اوره ايشان هم به حدود ٣٦رسيد.در كل حال عموميش خوب شد و مرخص شد. حدودا ٣روز بعد از مرخصي پاهاش مجدد ورم كرد .
  الان ٣هفته از مرخص شدنش مي گزوه و حدود ٣روزه بيحال و بي اشتهاست و هنش ميخواد بخوابه.پاهاش از هميشه بيشتر ورم داره. مجدد آزمايش داديم ،اوره ايشان ١٦٠و كراتين ٢بود.از ورم شكم و تنفسش هم معلومه كه شكمش دوباره كمي آب آورده.ممنون مي شوم من رو راهنمايي كنيد كه بايد چكار كنم. سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)

   با نفرولوژيست مشاوره كنيد ممكن است نياز به دياليز داشته باشد

 • تصویر کاربر علی شنبه ۹ آذر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  پدر بنده ۶۸ سال دارد و سه سال است که به مولتیپل مایلوما مبتلا است. الان کلیه هاش زیر ۳۰ درصد کار میکنه و داره دیالیز میشه. کراتین خونش بین ۵ تا ۹ متغیر هستش و پایین تر نمیاد. به نظرتون چکار میشه کرد?
  در ضمن جدیدا هم دکترا میگن آنفلوانزا مرغی گرفته گرفته و داروی کلیستمتات سدیم بهش تزریق کردن که ادرارش خیلی کم شده و در ۲۴ ساعت ادرارش ۲۵۰ سی سی بوده کلا. به نظرتون چکار کنیم?
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)

   درمان دياليز است

 • تصویر کاربر فریاد پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر من مادر زادی یه کلیه دارم ۲۷سالمه و از بچگی کراتین کلیه م ۵ بوده الان رفتم آزمایش شده ۷ و فقط رنگ و روم زرد شده به نظر شما خوب میشم آخه میگن اگه پیوند بزنی ده سال جواب میده تو روخدا یه راهی بزارید جلوم و بگید که میشه برای طرف چپم که کلیه نداره یه کلیه پیوند بزنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   بايد پيوند كليه انجام شود 

 • تصویر کاربر داود دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر بزرگوار خانم اینجانب 42 ساله می باشد که مدت یک سال است از درد کلیه در پهلوی راست شکایت دارد که عکس وسونوگرافی رفته ایم و فقط ادار کند تخلیه می شود که دکتر فقط گفته مایعات فراوان مصرف کند و تحرک داشته باشد و قرص شل کننده نوشته، می خوام بدونم چه جوری می شه از این مورد کلاً حل کرد. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)

   روزي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنند

 • تصویر کاربر عیسی دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بنده 50سال سن دارم در آزمایش خون کراتین 1.33بوده آیا مشکلی دارد در 2ماه قبل 1.27بود
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر حامد چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  من‌۲۹ سالمه و پسرم.کلیه راست من کوچکتر از کلیه چپمه(۱۰۱ میل و کلیه چپ ۱۲۱ میل)اما گفتن‌نرمال رینجه.واینکه تو سونو نوشته کاهش ضخامت کورتکس هردوکلیه...مابقی چیزا نرمال بودن...ازمایشا هم bun:10 cr:0.97 .ازمایش ادرارم نرمال بود.الکترولیت ها هم نرمال بودن(پدرم الان ۷۰ سالشونه و نارسایی کلیه دارن cr:2.4 و یکی از کلیه هاشونو تو سن ۵۵سالگی ازدست دادن و ازاون موقع cr:1.5داشتن تا یک سال پیش که بخاطر دارو های قبل بیوپسی پروستات شد۲.۴...علت ازکار افتادن کلیشونم ظاهرا بخاطر عفونتهای ادرای و سنگ گلیه بوده)
  پروستاتم تو حد بالای نرمال رینجه.psa:1.38(پدرم کنسر پروستات داشتن)
  این بالا بودن اندکسهای پروستات و کاهش ضخامت کورتکسها و کم بودن bun باتوجه به سابقه خانوادگی دلیل و اهمیت خاصی داره؟و نیاز به فالو اپ‌خاصی هست؟
  مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)

   طبيعي است و نيازي به پيگري ندارد

 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر .من ۳۷ سال سن و قد ۱۸۰و وزن ۱۲۰ و جدیدا ازمایش کامل خون دادم کراتینین خون من ۱.۶ است و اوره ۲۹ است و کبد چرب هم دارم و سه سال پیش دراثر اسیداوریک نقرس درد انگشت پا و مچ پا گرفتم که با مصرف قرص بهتر شد و خیلی کمتر شده و گاهی با مصرف زیاد گوشت قرص الوپیرینول و کلشیسین و ایندومتاسین استفاده می کنم
  و الان سوال در مورد کراتینین خون. است که چکار باید انجام بدهم ایا خطرناک است
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)

   مصرف  گوشت و نمك محدود شود

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر فردی ۴۲ ساله هستم.
  چند دوره آزمایش دادم که متاسفانه کراتین بنده ۱.۵۴ و اوریک نیز ۹.۴۴ میباشد.
  آیا در مرحله خطر میباشد یا نیاز به آزمایش تکمیلی و یا مراجعه به پزشک متخصص دارم.
  ممنون میشم راهنمای کنید.
  آخرین آزمایش مربوط به مهرماه خدمتتان ارسال گردید.
  در ضمن بنده سنگ کلیه هم داشتم.
  که یکی دو تا تاالان دفع کردم.
  قبلا از حسن نظرتان کمال تشکر دارم.
  بااحترام
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)

   به پزشك مراجعه كنيد خطري نيست

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر